mm De schoonheid van ongerepte vlakten èn van metropolen r av at ïVAi 'Zapped!' is niet grappig, wel bedenkelijk Horror als 'n griezelstrip Beelden één geheel met muziek van Philip Glass 'Koyaanisquatsi': over natuur en beschaving Televisie Vrij circuit VRIJDAG 15 JUNI1984 IW ''Hllll, '«mii,, n, 'Zapped!'; regie: Robert J. Rosenthal; hoofdrolspe lers: Willie Aames, Scott Baio en Robert Mandan; theater: Eurocinema, Al phen; alle leeftijden Hllllllllllllllllllilllllllllllllll Wie heeft hem niet in de klas ge had, dat kleine professortje met de grote bril met daarachter twee ogen die alleen maar serieus de wereld inkijken. Altijd met zijn neus in de boeken, vroeg naar bed en een toonbeeld van ge hoorzaamheid. De 17-jarige Bar ney Springboro (Willie Aames) is ogenschijnlijk ook zo'n type. Maar achter de orchideeën die hij zo braaf voor de rector in het laboratorium van de school kweekt, staan ondertussen een aantal joekels van marihuana planten genoeglijk tot ongeken de proporties uit te dijen. En zijn op het eerste gezicht niet te stui ten interesse voor scheikunde strekt zich in werkelijkheid slechts uit tot het vinden van een formule voor een supergroeimid- del, waarmee hij die plantjes bin nen een paar dagen van zaadje tot volwassen plant kan omtur nen. Niemand zal het dan ook verbazen dat Barney, wanneer hij na een explosie in het laboratorium plotseling over telekinetische Een typerende scene uit 'Zapped! krachten blijkt te beschikken, al lesbehalve goed gebruik van de ze gave maakt. Als hij zich maar hard genoeg concentreert op de blouse van het mooiste meisje van de school, springt deze zon der moeite open. Zip! doen zijn ogen een paar keer en hij kan met vriendje Scott Baio (meiden- gek Peyton in de film) na een avondje roulette met een fortuin naar huis. De magische krachten van de pu ber in 'Zapped!' leveren hier en daar komische taferelen op. Zo heeft ook zijn muis Edgar door de explosie de beschikking over telekinetische gaven gekregen en tussen het dier en de jongen ontstaat een amusant luchtge vecht om een stuk kaas. Maar het overgrote deel van de film blinkt uit in banaliteit. Barney krijgt er maar niet genoeg van om via zijn ogen nietsvermoedende meisjes en jongens van hun kleren te ont doen. Overige - nogal weerzin wekkende - ingrediënten zijn een drink-, een boer- en een braak- wedstrijd. Zelfs de aanwezigheid in de film van Robert Mandan (vermaard om zijn rol in de comedyserie 'Soap') is niet grappig. Het enige wat hij te doen krijgt is een do cente met zwoele blikken achter volgen. Ouders, hou je kinderen thuis. De filmkeuring heeft op Zapped! ten onrechte het predi kaat 'voor alle leeftijden ge schikt' geplakt. SIMONE VAN DRIEL 'Creepshow'; regie: George Rome ro; hoofdrollen: Fritz Weaver, Adrienne Barbeau en E.G. Marshall; theater: Trianon, Lei den; 16 jaar Aan George Romero hebben we het Zombie-verschijnsel te dan ken. Doden die weer opstaan om de levenden op te peuzelen; Ro mero is er zelf onsterfelijk mee geworden. Als een soort homma ge aan de griezelstrip maakte hij in samenwerking met horror- schrijver Stephen King 'Creep show'. Een film die zelf ook, heel knap, in de vorm van een strip verhaal is gegoten. Soms slaat er een bladzijde om en soms is het scherm in vieren gedeeld en laat het zich beeldje voor beeldje 'le- Vijf hoofdstukken telt Romero's stripboekje, een episode-film dus. Alle deeltjes relativeert hij met grappen. Flauwe grappen, zoals in het eerste, zeer ouder wetse deeltje, maar ook leuke grappen. Zoals in de derde episo de. Dat is verreweg het meest cy nische en macabere stukje 'Creepshow', een uitstekende combinatie met horror. Een man neemt hierin op zeer ingenieuze wraak op zijn overspelige echt genote en haar minnaar. Hij graaft ze staande in voor de vloedlijn, het hoofd nog net bo ven water, en geniet voor de vi deo van een langzame overstro ming. Vooral dat deel maakt 'Creep show', ook voor iemand die niet bepaald een horror-liefhebber is, zo aangenaam griezelen. BART JUNGMANN 'Koyaanisqatsi'; regie: Godfrey Reggio, camera: Ron Fricke, mu ziek: Philip Glass. Theater: Leid- sepleintheater, Amsterdam. AMSTERDAM - Het is meestal een zwaktebod om de kwaliteit van iets af te meten aan wat er alle maal in ontbreekt. Bij 'Koyaanis qatsi' kom je daar moeilijk om heen. De film wijkt zo sterk af van wat gangbaar is, dat je hem wel moet karakteriseren aan de hand van wat allemaal afwezig lijkt: geen acteurs, geen verhaal lijn, geen dialogen, geen natuur lijke geluiden. Regisseur Reggio laat louter buitenkanten zien, en dat in een zeer hoog tempo. De decors waartegen het menselijk bestaan zich afspeelt. Als in een film enkel aan de werkelijkheid ontleend mate riaal wordt gebruikt, spreek je gewoonlijk van een documentai re. Dat is 'Koyaanisqatsi' niet. Reggio heeft de beelden van na tuur en cultuur zo geordend en bewerkt, dat je van fictie kan spreken. Ze acteren en voeren een zwijgende dialoog, die de boodschap van Reggio moet overbrengen. De muziek van Philip Glass is het smeedijzer dat de verschillende, vaak met el kaar botsende scènes tot een ge heel maakt. Eerst iets over de maker: Godfrey Reggio werd geboren in Louisia na, in het zuidwesten van de Ver enigde Staten. Op veertienjarige leeftijd trad hij toe tot de Chris tian Brothers, een katholieke kloosterorde. Naar eigen zeggen omdat hij in de wereld om hem heen het idealisme miste. Vijf tien jaar hield hij het uit bij de Brothers. Daarna vatte hij be langstelling op voor de media als middel om ideeën te versprei den. Hij begon op eigen houtje campagnes om het publiek be wust te maken van de alomte genwoordigheid van overheids controle. In 1974 ontstond het idee van 'Koyaanisqatsi': muziek en beel den die samen een film zouden moeten vormen die vertelt van ons bestaan. Maar dan als het wa re bezien door de ogen van een marsmannetje.- Want zelf maken we er deel van uit en zien de ab surditeiten niet meer. De titel (uit te spreken als: ko-jah-nis- katzi) is een woord uit de taal van de Hopi-indianen en betekent le ven uit balans, en: krankzinnig De lichten van een metropool, als vuurvliegjes dansend op de muziek van Philip Glass. leven in een toestand die aan ver andering toe is. Donderpreek Samen met cameraman Ron Fric ke begon hij te filmen en vroeg componist Philip Glass muziek te maken bij zijn beelden. De montage daarvan is later weer aangepast aan de compositie, zo dat film en muziek zeer hecht zijn verbonden. Zeven jaar na de eerste aanzet was de film gereed en begon een toernee langs festi vals en filmhuizen. Eerst met veel succes in de Verenigde Sta ten en, sinds vorig jaar, ook in West-Europa. 'Koyaanisqatsi' is een overweldi gende film: overweldigend als een bloeiende orchidee, maar ook als een donderpreek van Bil ly Graham. De natuur wordt ge toond als zinnebeeld van tijdloze volmaaktheid en de mens als schoffeerder daarvan, die, als hij niet snel tot inkeer komt, het evenwicht voorgoed kan versto ren. En dan worden de Hopi-pro- fetieën bewaarheid, die in de film worden gezongen: "Als we de schatten van de aarde opgra ven, zullen we verderf oproe pen". "Tegen de dag van de zui vering zullen er spinnewebben over de hemel zijn gesponnen". En "Op een dag zou er een vat vol as uit de hemel gegooid kun nen worden dat de aarde ver brand en de zeeën laat koken". De film is een verbeelding van die waarschuwingen. Het eerste deel toont de ongerepte natuur, meest opgenomen vanuit een vliegtuig. Canyons, rotsplateaus als tanden in een rottend gebit, een stoffige woestijn waarin je elk mo: een postkoets om de hoek ver wacht. Onbeweeglijke steen de wolken erboven als enig anderend element. Reggio toom dit verlaten landschap op een zinsbegoochelende manier. Hij helpt de natuur een handje door de tijd een zet te geven. De ver snelde wolken tuimelen als op hol geslagen schapen over elkaar heen, ze gisten en kolken om de bergtoppen. Rotsen, water en vuur: de branding wordt ver traagd en krijgt het tempo van de wolken. Worstjes Dan volgt de camera pijpleidingen en hoogspanningskabels: niet mis te verstane pijlen die wijzen in de richting van de beschaving. Daar aangekomen zien we ont ploffingen, ineenstortende flat gebouwen, een krottenwijk met veel negers en enorme hopen af val en drommen mensen die zich per roltrap door het lëven spoe den. Ook hier zet Reggio de tijd naar zijn hand, laat de werkelijk heid de pas inhouden of juist ver snellen. Het vreemde is, dat ook de beelden van die absurde, gejaagde vorm van samenleven die wij met z'n allen beoefenen, vaak een grote schoonheid hebben. De glazen spiegelwanden van reusachtige flatgebouwen hebben een zeg gingskracht, die niet onderdoet voor die van de canyons, het op geblazen flatgebouw vlijt zich sierlijk ter aarde, de paddestoel wolk wordt een wonderlijke, snelgroeiende bloem. Zelfs de worstjes, die keurig op de maat van Glass' muziek van de lopen de band af huppelen, krijgen door de manier van filmen een vrolijke onschuld. Het mooist zijn de beelden van het nachtelijk verkeer, dat als afge richte vuurvliegjes ordelijke strepen van licht trekt door de straten van een metropool. Wat is het toch allemaal goed geregeld, denk je dan onwillekeurig. Toch (foto pr) een prestatie van formaat om met zoveel mensen op zo'n klein oppervlak te leven zonder dat al les in het honderd loopt. De ver snelde beelden benadrukken weliswaar het jachtige, maar to nen ook de ordening in een schijnbare chaos. Hermetisch Op het moment dat de beelden een soort orgasme van snelheid be reiken, het tempo en komt einde lijk het individu in beeld. Maar wat voor individu. Schuw en be trapt kijken ze in de lens, de 'lo sers' en de drop-outs. De mensen die Reggio uit de massa licht zijn degenen die de 'rat-race' hebben verloren. Aan het slot komt het vat vol as van de Hopi-profetie uit de lucht vallen. De tweede trap van een Saturnus-raket wordt afgestoten en stort wentelend en in vlam men neer. Vertraagd afgedraaid levert dat verstilde, poëtische beelden op, die zeer benieuwd maken naar wie deze verrassing uit hoger sferen op het hoofd mag krijgen. 'Koyaanisqatsi' duurt 87 minuten en verveelt geen seconde. Reggio is een geboren filmer met een sterk gevoel voor ritme, struc tuur en dramatiek. Hij is er in ge slaagd beeld en muziek herme tisch met elkaar te verbinden. Zelfs een vliegtuig beweegt zijn neus op de maat van Glass' com positie. "Technologie is niet neutraal", heeft Reggio eens gezegd. "Onze redding ligt niet in het ge- of mis bruik ervan". Die uitspraak lijkt op een voor hem onverwachte manier bewaarheid te zijn ge worden. Dankzij de moderne hulpmiddelen, die Reggio bij het maken van zijn film heeft ge bruikt, zijn ook de uitwassen van onze technische ontwikkeling fascinerend in beeld gebracht. De waarschuwing die de film be vat mist zodoende haar doel. Maar dat maakt niet uit. In de handen van Reggio worden na tuur en cultuur tot acteurs, die hun publiek geen moment verve len. ARIEJAN KORTEWEG BLIJVERS "Agains all odds" - Tegenvallende thriller met Jeff Bridges en Ra chel Ward, Luxor. Leiden "Le Marginal" - Jean-Paul Bel- mondo als niets ontziende politie man, Lido 1, Leiden "Terms of endearment" - Komedie met sentimenteel einde. Studio. Leiden. Euro 4, Alphen. "Ciske de Rat" - Mooi, maar leeg, Lido 2. Leiden, Euro 3, Alphen, City 2. Katwijk. "Silkwood" - Een gegeven waaruit meer te halen zou zijn, Lido 3, "Hotel New Hampshire" - Milde waanzin van John Irving, Lido 4, Leiden. 's middags) "National Lampoon's Vacation" - niet zo'n leuke komedie over een reisje naar een pretpark, Euro 1. Alphen "The Survivors" - half geslaagde komedie met Robin Williams en Walter Matthau, City 2, Katwijk (OP)NIEUW "The Nesting" - griezelfilm, City 3, Katwijk. "Texas Ranger McQuade" - kara te/vechtfilm, City 1, Katwijk SEXFILMS NACHTFILMS "Op golven van genot" - Rex, Lei den. "Jonge meisjes zonder taboe" - Eu ro 1, Alphen. "Zapped" - Euro 2, Alphen. "Josephine Mutzenbacher 1" - Euro 3, Alphen. "Terms of endearment" - Euro 4, Aiphen. DEN HAAG "Against all odds" - Babylon 1 (471656). 12 jr. "Unfaithfully yours" - Babylon 2, al. "Bastille" - Babylon 3, al. "Jubileum festival" - Cineac 1 (630637), 12 jr. "Breakdance" Cineac 2, al. "Tank" - Cineac 3, al. "Scarface" - Euro (667066), 16 jr. "Le Marginal" - Metropole 1 (456756). 12 jr. "Yentl" - Metropole 2, al. 'Terug naar de hel" - Metropole 3, 16 jr. "Soort zoek soort" - Metropole 4, al. "Sophie's choice" - Metropole 5, 16 "Ciske de rat" - Odeon 1 (462400), al. "Le Marginal" - Odeon 2. 12 jr. 'Terms of endearment" - Odeon 3. al. "My tutor" - Odeon 4. 16 jr. "Hot bodies" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Het sexkanon" - Le Paris 2, 18 jr. "Hoogstandjes vor diamantjes" - Le Paris 3, 18 jr. "Don Camillo slaat door" - Passage (460977). al. AMSTERDAM "Unfaithfully yours" - Alfa 1 (278806), al. "Hotel New Hampshire" - Alfa 2, al. "Wolven huilen niet" - Alfa 3, al. "Le Bal" Alfa 4, al. "Terms of endearment" - Alhambra 1 (233192), al. "E la nave va" - Alhambra 2, 16 jr. "Against all odds" - Bellevue Cine rama (234876/266227), 12 jr. "Ciske de rat" - Calypso 1 (266227/ 234876), al. "Two of a kind" Calypso 2, al. "Cujo" - Calypso 3, 16 jr. "Sensuele uitersten" - Centraal (248933), 18 jr. 'Terug naar de hel" - Cineac (243639). 16 jr. "The dresser" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Alfred Hitchcockweek" - Cinecen ter, 16 jr. "The big chili" Cinecenter, al. "Het meisje met het rode haar" - Ci necenter, al. "Don Camillo slaat door" - Cinema 1 (151243), al. "Apocalypse now" - Cinema 2,16 jr. "Le Marginal" - City 1 (234579), 12 jr. "Breakdance" - City 2, al. "Bastille" - City 3, al. "Schatjes" - City 4, 12 jr. "Verschrikking uit de ruimte" - City 5, 16 jr. "Terms of endearment" - City 6, al. "My tutor" - City 7, 16 jr. "Oblomow" - Kriterion, 16 jr. "Easy rider" - Studio K, 16 jr. "Koyaanisquatsi" - Leidseplein- theater (235909), 16 jr. "Intieme spelletjes" - Parisien (248933), 18 jr. "Le Marginal" - Rembrandtplein- theater 1 (223542), 12 jr. "Blondjes op de Tiroler toer" Rem- brandtplemtheater 2, 18 jr. "Eyes of a stranger" - Rex (246132), 16 jr. "De Zen Kwan Do Bottenbreker" - Rex, 16 jr. "Another time, another place" - The Movies 1 (245790), 16 jr. "Rocco e i suoi fratelli" The Mo vies 2. 16 jr. "Novencento deel 1 en 2" - The Mo vies 3. 16 jr. "Son Camillo slaat door" - Tu- schinski 1 (262633). al. "Yentl" - Tusehinski 2. al. "Jubileum festival" - Tusehinski 3, 12 jr. "Sophie's choice" - Tusehinski 4,16 jr. "Carmen" - Tusehinski 5, al. "Scarface" - Tusehinski 6. 16 jr. "Silkwood" - De Uitkijk (237460), al. Na de klucht 'The Great Race' zendt de NCRV volgende week vrijdag de luchtvariant op deze film uit. In 'Those magnificent men in their flying machines' gaat het om een vhegrace van Londen naar Parijs. Lucht vaartpioniers uit alle landen komen af op deze in 1910 geor ganiseerde wedstrijd. Behoor lijk geslaagde komedie. Neder land 2, 19.30 uur. Wie nog niet uitgelachen is, kan dezelfde avond nog terecht op Duitsland 2, waar om 23.05 uur 'House Calls' wordt uitgezon den. Ook al een goed gelukte komedie, waarin Walter Mat thau een dokter speelt. Zijn ^touw is net overleden en hij maakt jacht op collega Glenda Jackson. Later werd een tv-se- rie naar aanleiding van 'House Calls' gemaakt. Michel Piccoli speelt de hoofdrol in 'Themroc', een film van Claude Faraldo. Themroc is een fabrieksarbeider die op een dag helemaal wild wordt, zijn huis kort en klein slaat en in uiterst primitieve staat voortleeft met vrouw en doch ter. De film heeft helemaal geen dialogen, alleen gegrom en gebrul. Niemand hoeft dus bevreesd tq zijn, Duitsland 3 zal dat niet nasynchroniseren. Woensdag, aanvang 22.15 uur. België 1 zendt zondag 'The Ita lian Job' uit, een komische misdaadfilm met hoofdrollen voor Noel Coward en Michael Gert Fröbe - te zien in 'Those magnificent men...'. (foto AP) Caine. De eerste is een mees terdief die het oog heeft laten vallen op een buit van vier mil joen gulden aan goudstaven. Benny Hill heeft een bijrol letje. In het kort dan nog het verdere filmprogramma van de Neder landse tv: morgenavond 'Co ma', een spannende film met in de hoofdrol Geneviève Bu- jold (20.28 uur, Nederland 1). Zondagavond 'Skyjacked, een film over een vliegtuigkaping (21.25 uur, Nederland 2). 'The black windmill' is een spiona gethriller van Don Siegel en maandagavond op Nederland 2 te zien (20.40 uur). 'Un Flic' brengt Alain Delon in de rol van politie-inspecteur en is dinsdag als zodanig te bewon deren (Nederland 1, 20.28 uur). 'Kraftprobe' gaat over een meisje dat haar zelfstandigheid probeert te bewijzen (donder dag, Nederland 2, 20.20 uur). Genoeg om een week lang bin nen te blijven. Het Kijkhuis (Vrouwenkerk- koorstraat) vervolgt deze en volgende week zijn cyclus van Alfred Hitchcock-films. Van avond en morgenavond is 'Ver tigo' te zien, waarin Kim No- vak de tegenspeelster is van James Stewart. De laatste speelt een afgezwaaide detecti ve met hoogtevrees die door een oude vriend wordt ge vraagd diens echtgenote (Kim Novak) te schaduwen. Uiter aard zal zijn hoogtevrees detec tive Scottie daarbij parten spe len. Zondag en maandag is 'Rope' te zien. "Moord is een kunst en is dus voorbehouden aan supe rieure wezens", zegt Stewart in deze film, waarin hij een pro fessor speelt. Twee studenten nemen zijn woorden letterlijk en brengen een vriend om het leven. Volgende week dinsdag en woensdag wordt de Hitchcock week afgesloten met 'The man who knew too much', een film uit 1956. Doris Day zingt hierin het beroemde 'Que sera, sera', ze speelt de echtgenote van Stewart. Hun beider kind wordt op vakantie in Marokko gekidnapt en de ontvoerders dreigen het zoontje te doden als Stewart vitale informatie aan de autoriteiten verstrekt. Aanvang alle dagen 20.00 en 22.15 uur. Donderdag begint het Kijkhuis met de herhaling van 'Nostal gia', de prachtige film, van Andrej Tarkovski die vorige maand ook al te zien was. Het Filmhuis van het LVC (Bree- straat) vertoont vanavond en morgenavond nog 'Glut' van de Zwitsers Thomas Koerfer (aanvang 21.15 uur). Woensdag is 'Ulisses' vaan de Westduitser Werner Nekes te zien. Nekes vertelt het verhaal van de foto graaf Uli, zijn vrouw en model Tabea en de dichter Phil Mas ters als een Odyssee door de geschiedenis van de film. Zo doende is het een film over de geschiedenis en de mogelijk heden van de film zelf gewor den. waar Nekes zo'n twintig jaar mee bezig is geweest. Don derdag brengt het filmhuis 'Light years away' van Alain Tanner. Een film over de zon derling Yoshka die in een on gerept deel van Ierland woont en het geheim van het vliegen wil ontsluieren. Aanvang 20.00 en 22.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23