Duitsers terug in realiteit I F! Scifo: vedette in de dop Demonstratie van onmacht... C Tweede nederlaag waterpoloërs Portugal zet 'Mannschaff te kijk Claesen weg bij Seraing Drie duels voor Amoros Antivoetbal Spanje en Roemenië Doelen te klein VRIJDAG 15 JUNI1984 Sport De Rus Grishin scoort. Aantjes en beide uitblinkers Misdorp en Buunk hebben geen antwoord op zijn sch°t. (foto ANP) BOEDAPEST (ANP/MTI) - Het Nederlandse wa- terpoloteam heeft ook de tweede wedstrijd in het achtlandentoernooi in Boedapest verloren. Gis teren was de Sowjet-Unie de ploeg van Denes Pocsik de baas: 3-7. Met name in de slotfase kwam Nederland kracht tekort om nog iets te kunnen veranderen aan de in de eerste periode opgelopen achterstand. De tussenstanden waren 1-3, 1-1, 1-1, 0-2. De Nederlanders, die twee jaar geleden het sterk bezette evenement in Hongarije wonnen, verde digden tegen de Sowjet-Unie weliswaar sterk - vooral ook met een man minder - maar vertoon den in aanvallend opzicht net als in het duel te gen Italië nog veel gebreken. De grote waarde ring van de bondscoach ging uit naar doelman Ruud Misdorp, die zich andermaal onderscheid de en uitgroeide tot de beste man van Oranje, waarin ook Ton Buunk en Anton Heiden indruk maakten. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Buunk, Pielstroom en Heiden. De uitslagen van de tweede dag zijn: Nederland-Sowjet- Unie 3-7, West-Duitsland-Joegoslavië 11-10, Cuba-Italië 10-10, Verenigde Staten-Hongarije 8-7. De stand is: 1. Sowjet-Unie 2-4 (17-11), 2. Verenigde Staten 2-4 (14-12), 3. Italië 2-3 (20-18), 4. Cuba 2-2 (21-21), 5. West- Duitsland 2-2 (19-20), 6. Hongarije 2-1 (18-19), 7. Joego slavië 2-0 (15-17), 8. Nederland 2-0 (11-17). KORTRIJK (GPD) - Dat Vicenzo Scifo een uiterst begenadigd voetbaltalent is, dat was al enige tijd be kend. Dat Enzo Scifo - achttien jaar pas zeker in zijn eerste EK-wed- strijd als een virtuoze spelbepaler zou doen gel den, daar hadden de Bel gen op gehoopt, zeker niet op gerekend. Nog vlak voor de wedstrijd tegen Joegoslavië stelde de Belgische bondscoach Guy Thijs: „Wan neer Scifo zich in Frankrijk tot een bruikbare middenvelder ont wikkelt is dat mooi meegeno men. Ik mag echter niet ver wachten dat hij nu al een natio nale ploeg kan dirigeren. Scifo heb ik bij de nationale selectie gehaald met het oog op de toe komst, evenals Georges Grun overigens. Tijdens het WK van 1986 zullen zij mede de nationale ploeg moeten dragen". Guy Thijs zal nu evenwel zijn plan nen ijlings moeten bijstellen. Zo als hij in feite de laatste weken steeds heeft moeten doen. Enzo Scifo bewees in Lens wel dege lijk nu al de verantwoording te kunnen dragen. En wat meer zegt: spelers als Vandereycken en zelfs aanvoerder Jan Ceule- mans hebben zijn leidersschap nu al aanvaard en leverden alle ballen bij de Siciliaan in. Scifo bepaalde tegen Joegoslavië in feite hoe er gespeeld diende te worden, stimuleerde, gaf aanwij zingen, leed zelden of nooit bal verlies en demonstreerde boven dien een perfect spelinzicht. En dat voor een pas 18-jarige. Voor Guy Thijs een geschenk uit de hemel na de reeks van narighe den in de laatste maanden tij dens de voorbereiding op dit EK, waarin alles wat maar enigszins fout kon gaan ook inderdaad ver keerd ging. In het Kortrijkse hotel Broei, waar de Belgen sinds tweede pinkster dag een trainingskamp hebben opgeslagen, heeft Scifo nauwe lijks nog één minuut voor zich zelf. De via een supersnelle natu ralisatie Belg geworden Italiaan wordt onophoudelijk met vragen bestookt. Scifo gaf gisteren voor het vertrek naar Nantes verbaal voor de zoveelste keer inzage in zijn curriculum vitae: geboren in Haine-Saint Paul, een dorpje in de Belgische Borinage. Kwam als 14-jarige via Jeff Jurion bij de jeugd van Anderlecht terecht. Speelde daarvoor bij La Louvié- re, waar hij als junior een kleine 200 doelpunten scoorde. Zoon van een (inmiddels invalide) Si- ciliaanse mijnwerker, die dertig jaar geleden naar België emi greerde. Begin dit seizoen zag het er overi gens niet naar uit dat Enzo Scifo zich zo snel als topper zou mani festeren. Anderlecht-trainer Pol van Himst had hem weliswaar bij de selectie gehaald, maar na de oefenwedstrijd tegen Barcelo na en de competitieduels tegen Beerschot en AA Gent werd de jonge Scifo tot aan de winterstop weer naar de reservebank verwe zen. Scifo: „Achteraf ben ik blij met die beslissing van Van Himst. Na een paar goede wed strijden verwachtten de mensen ontzettend veel van je. Van Himst was bang dat ik me zou vergalloperen en hield me daar om enige maanden buiten de ba sis. Toen ik begin dit jaar weer een kans kreeg heb ik die gretig gepakt. Daarna is het erg goed met me gegaan. Ik beschouwde mezelf slechts als een invaller die met erg goede voetballers in een elftal enkele wedstrijden samen mocht spelen omdat enkele vas te spelers geblesseerd waren ge raakt. Meer pretenties had ik toen niet". Enzo Scifo en Anderlecht pasten zich echter in een recordtempo aan elkaar aan. Internationaal vestigde Scifo meteen ook de aandacht op zich, nadat hij in de UEFA-Cupwedstrijden tegen Spartak Moskou en Nottingham Forest een grandioze prestatie neerzette. Evenals nu in Lens tegen Joegosla vië werd Enzo Scifo na de wed strijden tegen Spartak en Not tingham als de grote belofte voor de toekomst uitgeroepen. Scifo: „Er werd onmiddellijk in de kranten veel ophef gemaakt over mijn manier van voetballen. Tot in Italië toe. Omdat ik op dat mo ment nog de Italiaanse nationali teit had zouden Verona, Interna- zionale, Juventus en AC Milan STRAATSBURG (GPD) De openingswedstrijd van groep II heeft het Westduitse EK- optimisme meteen al een flinke opdoffer gegeven. In het Meinau-stadion van Straats burg kwam de Europese titelverdediger gistermiddag tegen Portugal immers niet ver der dan een doelpuntloos gelijkspel. Een stand, waarmee de Westduit sers in feite nog één winstpunt teveel toebedeeld kregen. Want een iets slagvaardiger Portugal zou zonder meer voor eenzelfde stunt hebben gezorgd als twee jaar geleden Algerije. In de eer ste WK-wedstrijd maakten de Al gerijnen toen in Gyon al via een 2-1-overwinning duidelijk dat de werkelijke grote periode van de 'Mannschaft' echt definitief tot het verleden behoort. In Spanje kon destijds uiteindelijk dankzij de hand- en spandien sten van de Oostenrijkers de vol gende ronde worden bereikt. De Oostenrijkse equipe is echter op dit Europese kampioenschap niet aanwezig, zodat de West duitsers nu op zichzelf zijn aan gewezen de rol van favoriet als nog waar te maken. En dat zal een niet geringe opgave 'worden, omdat zowel Spanje als Roeme nië duidelijk is gemaakt dat West-Duitsland internationaal nog altijd veel te hoog wordt in geschat. Een paar weken geleden behaalde KORTRIJK - Nico Claesen, die reeds oriêterende be sprekingen heeft gevoerd met bestuursleden van Feye- noord, gaat zeker weg bij FC Seraing. Seraing is in finan ciële moeilijkheden geraakt en moet noodgedwongen een aantal spelers verkopen, maar er kan pas echt wor den onderhandeld na 18 ju ni, als een rechtbank uit spraak doet over het aange vraagde faillisement van FC Seraing. "Ook al blijft Se raing bestaan, dan ga ik toch weg", zegt de Belgische in ternational. "Door alle fi nanciële problemen heb ik de laatste maanden geen sa laris meer ontvangen. Dan kan natuurlijk niet". Simonsen De coach van het Deense na tionale elftal Sepp Piontek, heeft gisteren in Lyon tegen gesproken dat Allan Simon sen is geopereerd. De Deense voetbalinternational, die in de openingswedstrijd van het eindtoernooi om het Eu ropees kampioenschap te gen Frankrijk het linker scheenbeen brak, zal vol gens de verwachtingert over een half jaar weer geheel fit zijn. Voorlopig is Simonsen volstrekte rust voorgeschre ven. Piontek kon niet vertel len waarom Simonsen niet wordt geopereerd. West-Duitsland in Zürich een 1- 0-overwinning op wereldkam pioen Italië. Bondscoach Jupp Derwall was met die overwin ning zodanig in zijn nopjes dat hij alle voorafgaande ellende op slag was vergeten. Derwall stelde simpel dat het elftal van Zürich, ondanks het mislukte experi ment met Rummenigge' als spel- bepalende middenvelder, hem weer zoveel vertrouwen had ge geven dat hij het komende EK niet langer vreesde. Jupp Derwall vergaloppeerde zich. Hij realiseerde zich niet of wil de dat niet - dat één overwin ning tegen een met zichzelf tob bend Italië plotseling geen per spectieven biedt in het Europese landenkampioenschap in Frank rijk. Chaotisch De Portugezen hebben Derwall weer in de werkelijkheid gezet. West-Duitsland heeft na het weg vallen van Bernd Schuster geen enkele middenvelder meer voor handen die het spel kan maken. Iedereen voelt zich nu geroepen die taak op zich te nemen met als gevolg dat er nauwelijks nog eni ge lijn in het Duitse spel valt te bespeuren. Een chaotisch con cept, waarin alleen Briegel en Stielike nog als enigen doen her inneren aan de vroegere onver zettelijkheid van het Westduitse elftal. Notabene Briegel, die voor het begin van dit EK al heeft la ten weten zich in de toekomst niet langer beschikbaar te willen stellen voor het nationale team. Eén van de weinige spelers ech ter die West-Duitsland op dit mo ment nog niet kan missen. Tegen Portugal imponeerde het 'loop- wonder' van Kaiserslautern op nieuw. De enorme arbeid die Briegel tegen Italië nog zag geho- stand in groep 2 is: 1. Spanje 10 10 11-1 2. Roemenië 10 10 11-1 3. Portugal 4. West-Duitsl. noreerd met de besüssende tref fer, sorteerde ditmaal echter veel minder effect omdat de Potuge- zen er wel voor waakten dat Brie- gel vanaf de flank een aanspeel punt kon bereiken. Met 30.000 'Schachtenbumler' op de tribunes wilde West-Duits land meteen na rust de zaken toch nog forceren. Een beslissing waarop echter ijlings moest wor den teruggekomen, toen het stuntelige pressievoetbal van de Duitsers Portugal in staat stelde levensgevaarlijke counters uit te voeren. Jordao bijvoorbeeld kon maar moeizaam tot tweemaal toe van de openingstreffer worden afgehouden, een doelpunt dat West-Duitsland voor zichzelf had gereserveerd om het ziendero gen afnemende zelfvertrouwen weer wat op te vijzelen. De met uitzondering van Benfica- speler Alvaro uit Porto-verdedi gers bestaande laatste lijn van Portugal bleek voor de Westduit sers een niet te nemen hindernis, ook niet nadat Bommer en Mat- thaus de plaatsen van Rolff en Buchwald halverwege de tweede helft waren komen innemen. Die dubbele wissel had alleen maar tot gevolg dat de Westduitsers to taal geen overzicht meer hadden op het wedstrijdgebeuren. De ploeg van Derwall werd zelfs op bepaalde momenten door de Portugezen te kijk gezet. De Zuideuropeanen gingen in het spelletje zo op dat het echter wel verzuimde West-Duitsland met een doelpunt nog verder te bla- Hoewel Derwall het zich heilig heeft voorgenomen niet langer meer met het Westduitse elftal te zullen experimenteren, zal hij de komende dagen voor de wed strijden tegen Spanje en Roeme nië toch weer aan zijn formatie moeten gaan sleutelen. Het be reiken van de volgende ronde is niet alleen voor Derwall, maar ook voor de Westduitse voetbal bond een must. Weliswaar staat Derwall nog tot na het WK van 1986 als DFB-bondscoach onder contract, maar wanneer dit EK voor West-Duitsland op een mis lukking zal uitdraaien (het niet bereiken van de finale) dan kan Derwall het wel schudden. Dan is Euro '84 zijn laatste toernooi geweest. De Westduitser Rolff gaat tenonder tegen de Portugezen Pinto en Pache- 20. Vóller en Rummenigge bewaren afstand. (foto ap> PARIJS (AFP) - De tuchtcommissie van de UEFA, de Europese voet balunie, heeft de Franse international Manuel Amoros voor drie wed strijden geschorst. Amoros werd in de openingswedstrijd van het toer nooi om het Europees kampioenschap tegen Denemarken uit het veld gestuurd. De Westduitse scheidsrechter Roth trok vlak voor tijd de rode kaart, nadat Amoros de Deense invaller Jesper Olsen een kopstoot had gege ven. De schorsing van Amoros betekent dat de linkervleugelverdediger van Monaco de groepswedstrijden tegen België en Joegoslavië en, in het geval Frankrijk zich plaatst voor de volgende ronde, het eerste duel van de halve finales moet missen. Er is beroep tegen de straf mogelijk. De Franse voetbalbond kreeg van de UEFA een waarschuwing, omdat de spelers na het doelpunt van Platini zonder toestemming van de scheidsrechter het veld verlieten. SAINT ETIENNE (GPD) - Dat Spanje naar Parijs gaat, zoals de supporters op het Iberisch schiereiland al sinds 21 decem ber zingen, is alleen toe te schrijven aan een speling van het lot, dat heeft bepaald dat de Zuideuropeanen volgende week woensdag in de Franse hoofd stad de laatste groepswedstrijd tegen West-Duitsland spelen. Aan de finale in het Pare des Princes waarop de fans vorig jaar tijdens het volksfeest in Se- villa al doelden (Malta werd toen met 12-1 afgedroogd waar door Nederland werd uitgescha keld) zullen de Spanjaarden lang niet toekomen. En voor de ploeg van bondscoach Munoz, maar vooral voor het voetbal is dat ook het beste. Spanje blonk gisteravond in Saint Etienne alleen uit in het vervelen van het publiek en vond daarbij over het algemeen enthousiaste steun van Roemenië. De ploeg van de ambitieuze, pas 38-jarige Lucescu hield meestal een lang- zaam-aan-actie en zal in het tem po dat in het stadion Geoffroy- Guichard werd aangehouden, pas in juli in Parijs arriveren als dit Europese kampioenschap al lang is afgelopen. De weinige toeschouwers die nog de moeite hadden genomen om dit anti-voetbal te bekijken voor zagen beide ploegen dan ook van een fluitconcert, waarmee zij op de valreep een rode kaart wegens verregaand spelbederf kregen. In het voordeel van Lucescu pleit echter dat hij bij de start van dit evenement zoveel zelfkennis wist op te brengen door Roeme nië op de achtste en laatste plaats in te schatten. In tegenstelling tot de in Nederland wonende Stephan, zaakwaarnemer voor de Oosteuropeanen, die dit „ui terst veelzijdige team" een plaats bij de laatste vier toedacht, be schouwde Lucescu dit EK als een „tussenstation" op weg naar het wereldkampioenschap in 1986. Voor Spanje moet deze titelstrijd echter een revanche worden voor de mislukte „Mundial" in eigen land twee jaar geleden. De spelvreugde, waarvoor Munoz in de ogen van de spelers heeft ge zorgd (middenvelder Gordillo: „Zijn voorganger Santamaria was streng, met Munoz klikt het veel beter en spelen we meer vrijuit") is gisteravond echter uitstekend verborgen gehouden. Spanje wist slechts bij vlagen voor verstrooiing te zorgen. Dat ge beurde via spits Santillana, maar dan nog alleen in de eerste helft. Toen ook hij de 'verdwijntruc' van zijn collega's door had viel er van Spaanse zijde niets meer te beleven. De Roemenen waren evenmin klantenbinders, maar toonden in ieder geval nog over enige fanta sie te beschikken. Als ver terug getrokken spelverdeler nam Bo- loni het werk van de wegens een blessure ontbrekende Balaci aar dig over. Roemenië had daar naast in Coras een technisch goedgeschoolde middenvelder en de beide vleugelverdedigers Rednic en Ungureanu zochten regelmatig als moderne voetbal lers het avontuur. In het eerste bedrijf, dat die naam in dit geval eigenlijk niet ver dient, waren zij de gevaarlijkste Roemeense 'aanvallers'. Bij vla gen deed het spel van de 33-jari- ge veteraan Stefariescu en con sorten denken aan dat van de Portugezen. De Roemenen zoch ten het ook in ver doorgevoerde combinaties, om dan plotseling even de schildpadtaktiek te ver laten. Roemenië voorkwam daarmee het door Munoz aangekondigde of fensief en produceerde op die wijze in de 36ste minuut ook de gelijkmaker. Camataru en Coras wezen Boloni de weg naar 1-1, waarmee de in de 22 ste minuut gemaakte regiefout werd gecor rigeerd. Op dat moment had Car- rasco ervoor gezorgd dat het me chanisme van de Roemenen toch even vastliep. De linkerspits be nutte toen een penalty, die door een overtreding van Ungureanu tege Gallego was veroorzaakt. Voor het overige demonstreerde Spanje alleen maar zijn onmacht. Omdat het middenveld het net als in het vriendschappelijke en door Munoz nog als onbelangrijk gekwalificeerde oefenduel tegen bereid zijn miljoenen voor mij neer te tellen. Ach, ik ken mijn landgenoten een beetje. Ze ver liezen erg gemakkelijk hun zin voor realiteit wanneer ze enthou siast raken. De werkelijkheid was echter dat geen enkele Ita liaanse club belangstelling voor me had. Alleen Anderlecht was bereid bepaalde dingen zwart op wit te zetten. Voor het begin van de competitie kreeg ik een drie jarig contract. Wanneer ik door zou stoten naar het eerste elftal kon ik aan het eind van het sei zoen een beter vijfjarig contract krijgen. Anderlecht heeft woord gehouden, zodat ik tot m'n 23 ste in Brussel zal blijven voetbal len". Wens Die vijfjarige verbintenis wil ech ter niet zeggen dat Enzo Scifo de hoop heeft opgegeven ooit nog eens voor een Italiaanse topclub te spelen. „Uiteindelijk", aldus Scifo, „ben en blijf ik natuurlijk wel Italiaan. Spelen in Italië is een grote wens van mij. Voorlo pig echter ligt myn voetbaltoe komst in België". Die vijfjarige verbintenis met An derlecht had tot gevolg dat Guy Thijs Scifo een plaats in de natio nale selectie aanbood wanneer hij bereid was zich tot Belg te la ten naturaliseren. Scifo: „Dat verzoek viel toch wat koud op mijn dak. Tevoren had ik er nau welijks bij stilgestaan dat ik wel eens tot het Belgisch elftal zou kunnen doordringen. Ik had eer-" der verwacht dat Enzo Bearzot, de coach van de Italiaanse voet balbond, contact met mij zou op nemen. Ik heb het verzoek van Guy Thijs enkele dagen in be raad gehouden; lange gesprek ken gevoerd ook met mijn vader, die mij uiteindelijk adviseerde toch maar Belg te worden. Die beslissing moest op korte ter mijn worden genomen. Wanneer het EK niet voor de deur had ge staan, zou ik over die naturalisa tie zeker langer hebben nage dacht. Ik had me voorgenomen tot mijn 21 ste bij Anderlecht te blijven, waarna ik naar een Ita liaanse club had willen overstap pen. Doordat vijfjarige Ander- lecht-contract is alles echter iets anders gegaan dan ik had ge pland". Enzo Bearzot, bondscoach van de in Frankrijk afwezige Italiaanse wereldkampioenen, was met zo- velen woensdagavond bijzonder lyrisch over het spel van de Bel gische middenvelder. „Grandis- simo Scifissimo", liet Bearzot weten om zich vervolgens af te vragen: „Hoe is het toch moge lijk dat Italiaanse clubs een der gelijk talent nooit hebben ont dekt. Speelde Scifo in Italië dan zou ik hem in mijn elftal opne men. Pas achttien jaar en nu al een Europese ster. Jong, twee benig, een geweldig spelinzicht en een enorme technische vaar digheid. Zo'n kans om z'n knaap voor zo weinig geld naar Italië te halen krijgen we nooit meer. On begrijpelijk dat Italiaanse clubs miljoenen neertellen voor een dertigjarige Duitser en dit we reldtalent zomaar laten lopen". LYON (GPD) Medewerkers van ZDF, het tweede Duitse televisienet, zijn er achter ge komen dat de beide doelen tijdens de openingswedstrijd van het Europese kampioen schap te klein waren. De twee doelen zijn door het ZDF nagemeten en daarbij bleek dat het ene zes centi meter te laag was en het an dere twee centimeter. De ge gevens zijn aan de UEFA doorgegeven en zullen wor den bestudeerd. Scheids rechter Roth uit West-Duits land die het duel tussen Frankrijk en Denemarken leidde heeft al van een „ern stige zaak" gesproken. Over de mogelijkheid dat de wed strijd zal worden overge speeld wilde hij zich niet uit laten. „Dat laat ik aan de UE FA over". Joegoslavië weinig voorstelde, waren Carrasco en Santillana steeds gedwongen om ook de voorbereiding van de aanvallen ter hand te nemen. De Roemeense achterhoede werd daardoor automatisch veel werk uit handen genomen. Met Rin- con erbij zou dat anders hebben gelegen. Hij is agressief en dringt zich constant aan zijn tegenstan ders op, veel meer dan Santillana en Carrasco doen. Door die speelwijze heeft Rincon echter al voor het toernooi een blessure opgelopen, waardoor hij nu als grote afwezige geldt. Zijn absen tie kon gisteravond niet worden gecompenseerd en dat zal ver moedelijk ook in de ontmoetin gen tegen Portugal en West- Duitsland het geval zijn. Door zijn team op een aantal plaat sen te wijzigen wil Munoz nog een poging doen om Spanje als nog naar de eerste of tweede plaats in de groep te loodsen. „Het resultaat van vanavond is goed, het spel niet. Daarom zal ik zeker drie of vier spelers gaan vervangen. Wie zeg ik niet. Dat horen ze van mij wel. Teveel spe lers hebben me teleurgesteld".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15