Onderzoek effect van vernieuwingen SLM en KLM wellicht samen Amsterdam 'medische stad' Deetman over nieuwe technologie c RLD wijst goedkoop vliegen op Londen af Apartheid Zuid-Afrika verdeelt Scandinavië KELDERKOOPJES STAM 6ÉSLAAGD EISEVIERS DE TIJD mr- DONDERDAG 14 JUNI1984 DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft vandaag een nota aan de Tweede Kamer aangeboden, waarin hij voorstelt het onderzoek naar de gevolgen van wetenschapsbeoefening en technologie op te voeren. De resultaten daar van moeten gaan meetellen in de besluitvorming over nieuwe ontwikkelingen. Een onafhankelijke stichting zal volgens Deetman de samenleving door middel van voor lichting moeten voorbereiden op wetenschappelijke en technologische veranderingen. Varia DEN HAAG (ANP) - Nederlanders en in voorkomende gevallen ook buitenlanders die langdurig, loyaal en voorbeeldig plichten hebben vervuld, kunnen in de toekomst in aanmerking komen voor een nieuw in te stellen ko ninklijke onderscheiding: de Ko ningin Juliana-orde. Deze orde zal aan iedereen van hoog tot laag worden toegekend en be staat uit èèn rang. Dit is een van de voorstellen in het rapport van de adviescommissie voor de herziening van het deco ratiestelsel, de commissie-Por- theine. Het rapport is vandaag aangeboden aan minister Riet kerk (binnenlandse zaken). Met de nieuw in te stellen Konin gin Juliana-orde zal de ereme daille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud, zilver of brons, niet meer worden toege kend aan personen die daarvoor Advies over decoraties onder het huidige stelsel 1 merking komen. De stelt voor deze eremedailles te handhaven voor buitenlanders, namelijk bij bezoeken van en aan buitenlandse staatshoofden. Behalve de nieuwe orde vindt de commissie dat er ook plaats moet zijn voor een onderschei ding voor bijzondere verdien sten. Hiervoor zou de nu al be staande orde van Oranje-Nassau en de orde van de Nederlandse Leeuw moeten worden gebruikt. De commissie stelt voor om het aantal graden waaruit deze orden bestaan terug te brengen van ne gen tot vijf. De nieuwe graden zien er als volgt uit: ridder Oranje-Nassau, offi cier Oranje-Nassau, ridder Ne derlandse Leeuw, commandeur Nederlandse Leeuw en groot kruis Nederlandse Leeuw De commissie vindt dat groepen die een achterstand hebben opgelo pen bij .de verlening van onder scheidingen, zoals vrouwen en zelfstandigen, meer voor het ver lenen van een onderscheiding in aanmerking moeten komen. Tot onze spijt heeft het bericht over de herziening van het deco ratiestelsel gisteren niet in alle edities van deze krant gestaan. Voor de lezers die het gemist hebben, alsnog het voorstel van de commissie-Portheine een nieuwe onderscheiding in te stellen: de Koningin-Juliana or de. Nog minder werk in bouw' BAARN (ANP) - De werkgelegen heid in de bouw zal dit jaar toch nog een lichte daling vertonen. Dit verwachten de aannemers die aangesloten zijn bij het Ne derlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB), de organisatie van klei nere aannemingsbedrijven. Het NVOB heeft dit vandaag meege deeld aan de hand van een en quête onder zijn leden van wie 47 procent eraan heeft meegewerkt. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid meldde ne gen maanden geleden dat er sprake is van een ommekeer in de ontwikkeling van de werkge legenheid in de bouw. Volgens dit departement is de werkloos heid in deze sector aan het dalen. Vernieuwingen kunnen, zo zegt de minister in zijn nota 'Integratie van Wetenschap en Technologie in de Samenleving' (IWTS), de economie een krachtige impuls geven en de ingewikkelde maat schappelijke problemen helpen oplossen. Van groot belang daar bij zijn de consequenties daar van voor de samenleving. De IWTS-nota bevat daarom een reeks praktische voorstellen om bij besluiten over wetenschap en technologie rekening te houden met de vele maatschappelijke en ethische aspecten. Erfelijkheid De bewindsman denkt ondermeer aan de uitvloeisels en risico's van recombinant DNA-techniek, het zogeheten manipuleren met erfelijke factoren. Een ander punt betreft de gevolgen van de toepassing van micro-electronica voor de arbeidssituatie. De in voering van de informatietech nologie en met name de intro ductie van computers in het on derwijs zullen grote maatschap pelijke veranderingen veroorza ken. Hetzelfde geldt voor de me dia, die in toenemende mate van nieuwe communicatietechnie ken gebruik maken, aldus de no ta. Recente technologische ontwikke lingen kunnen in toenemende mate de levensomstandigheden van gehandicapten verbeteren. De licht-gehandicapten meege rekend, zijn dat er ongeveer 1,4 miljoen. Met behulp van onder meer micro-electronica, informa tiesystemen, materialen enz. kunnen hun levensomstandighe den worden verbeterd, aldus de IWTS-nota. SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse Rijksluchtvaartdienst (RLD) heeft gisteren het door de Britse Luchtvaartmaat schappij British Caledonian aangevraagde retourtarief Am sterdam - Londen van 199 gul den afgewezen. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat meegedeeld. Volgens de RLD zou goedkeu ring de Britse maatschappij een bevoorrechte positie geven tegenover de andere lucht vaartmaatschappijen die op deze route vliegen. De RLD wil dat de maatschappijen onder ling meer uniformiteit aan brengen in de beperkende voorwaarden die aan deze lage tarieven verbonden zijn. Bri tish Caledonian wilde aan het lage retourtarief geen enkele beperkende voorwaarde ver binden. Dit in tegenstelling tot KLM cn British Airways, die ook een retour van 199 gulden op de markt wilden brengen. Vrijdag reist de directeur-gene raal van de RLD naar Londen voor overleg met zijn Britse collega. Dit overleg dient ook als voorbereiding voor het ge sprek van 20 juni tussen de Britse minister van transport Ridley en minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat over de toekomstige lucht- vaartpolitieke regelingen tus sen de beide landen. DEN HAAG (GPD) De Libanese ambassadeur in ons land heeft gisteren twee Nederlandse hoofdofficieren, die deel hebben uitgemaakt van het Unifilbataljon in Libanononderscheiden met de Nationale Orde van de Ceder. De orden werden uitgereikt aan kolonel Vos en aan luitenant-kolonel Aalbers die tweemaal werd uitgezonden naar Libanon: eerst als waarnemer later als stafofficier Operatiën. Met het eerbetoon aan de twee hoofdofficieren brengt Libanon een groet aan alle soldaten van het bataljon, dat sinds 1979 de Nederlandse vlag heeft hooggehouden in de Vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon, aldus de Libanese ambassadeur Salah Stetie. Op de foto omhelst de ambassadeur luitenant-kolonel Aalbers. «foto gpd) STOCKHOLM (RTR/UPI) - Plan nen voor een bijeenkomst van de Scandinavische landen en de zes Afrikaanse frontlijnstaten om te praten over de strijd tegen het Zuidafrikaanse apartheidsbe wind. hebben scheuren aange toond in de gezamenlijke aanpak van Scandinavië. De ministers van buitenlandse za ken van Denemarken, Noorwe gen, Finland en Zweden en van zes zuidelijke Afrikaanse staten vergaderen op 20 en 21 juni om hun beleid inzake Zuid-Afrika te coördineren. De Afrikaanse sta ten die deelnemen zijn Angola, Botswana, Mozambique, Tanza nia, Zambia en Zimbabwe. Het initiatief voor het overleg kwam van Zweden, maar Zweedse functionarissen zeiden gisteren dat sommige Scandina vische landen zich terughou dend hebben getoond aanwezig te zijn. Zij doelden blijkbaar op Noorwegen en Denemarken, die beide rechtse regeringen heb ben. Scandinavië voert een ge meenschappelijk beleid jegens apartheid sinds 1978, ook strikte beperkingen op in vesteringen in Zuid-Afrika. De Zweedse minister van buiten landse zaken, Lennart Bods- tröm, zei gisteren dat de Scandi navische landen in de frontlijn staan van de internationale po gingen om Zuid-Afrika te isole ren. Hij zei dat de handel met Pretoria het afgelopen jaar 'he laas' is toegenomen. Hij gaf geen cijfers over de uitbreiding, maar gaf Zwedens buurlanden er de schuld van. Bodström wilde geen commentaar leveren op de Deense koleninvoer uit Zuid- Afrika of de rol van Noorse rede rijen die de olieboycot van Zuid- Afrika braken. De reis van de Zuidafrikaanse pre mier Botha door Europa heeft volgens Bodström niet geleid tot geloofwaardigheid van de niet- aanvalsverdragen die Pretoria heeft gesloten met Mozambique en Angola. "We beschouwen de ze verdragen als een versterking van het apartheidssysteem die ons noodzaakt onze economi sche politiek jegens Zuid-Afrika te hernieuwen en niet te beper ken". SCHIPHOL (ANP) - "Zowel KLM als SLM willen serieus tot een hernieuwde samenwerking ko men om de rechtstreekse vluch ten tussen Amsterdam en Para maribo te hervatten". Dit heeft directeur Mungra van de SLM gisteravond meegedeeld. „Ik ben ervan overtuigd dat de KLM serieus wil samenwerken. We hebben beiden uitgesproken een streep onder het verleden te zetten en samen verder te gaan op een basis die voor beide maat schappijen acceptabel is." aldus een zeer tevreden SLM-direc- teur. Op 15 oktober van het vorig jaar kwam er een einde aan de recht streekse diensten tussen Amster dam en Paramaribo, die in nau we samenwerking door KLM en SLM werden uitgevoerd. Op die datum liep de luchtvaartover eenkomst tussen Nederland en Suriname af, die eerder door de Surinaamse autoriteiten was op- Hoewel op basis van vergunningen per vlucht de diensten voortge zet konden worden, weigerden de Surinaamse autoriteten de KLM de rechten voor Paramari bo. Van een nieuwe luchtvaart- overeenkomst tussen de beide landen is echter geen sprake. Wanneer SLM en KLM hun dien sten tussen Amsterdam en Para maribo gaan hervatten, gebeurt dit op basis van een nieuwe maatschappijen-overeenkomst. Mungra kreeg volgens zijn zeggen toestemming om met de KLM om de tafel te gaan zitten, na een advies van de politieke advies groep 25 februarie aan de autori teiten van Suriname. Hij ver klaarde verder dat de beëindi ging van de samenwerking met de KLM niet door commerciële maar politieke problemen tussen de beide regeringen was ont staan Het vooroverleg wordt vandaag af gerond. Daarna zal de SLM in Suriname de zaken verder uit werken, wat volgens Mungra ze ker twee maanden in beslag zal Een woordvoerder van de KLM wilde gisteravond geen medede lingen over het overleg doen. STAM ZET TRADITIE VAN MODEHUIS DE GROOT VOORT. Modehuis de Groot heeft van de zomer - kelder-koopjes een goede traditie gemaakt die STAM graag voortzet. Van dinsdag 12 tot en met zaterdag 16 juni houdt modehuis STAM weer zo'n KELDER-KOOPJES-BRADERIE met medewerking van een aantal prominente fabrikanten. Tijdens deze "braderie" (uitslui tend in de gezellige beneden-afdeling) koopt u topmerken zoals Sora, Lina, Basler en Ham mer voor halve prijzen. Bovendien krijgt u op de klassieke top-kollektic van STAM zo'n 10 tot 25% korting. Dit jaar is er een enorm sterk assortiment, dus laat deze gelegenheid niet voorbijgaan... Breestraat 113, Leiden, Telefoon 071-120706 AMSTERDAM (GPD) - Koningin Beatrix heeft gisteren in Amster dam het Academisch Medisch Centrum (AMC) geopend door in een oud gastenboek haar naam te plaatsen onder die van haar moeder, haar grootouders en haar overgrootmoeder. Daarmee is deze „medische stad" op een terrein van 60 hectaren officieel in gebruik genomen. Het grootste gebouw van Neder land, dat een miljard gulden heeft gekost, functioneert echter al langer. In 1979 werd het door een park omgeven psychiatri sche centrum in gebruik geno men na sluiting van Paviljoen III van het Wilhelmina Gasthuis. Twee jaar later verhuisde het ge hele Binnengasthuis naar het AMC, en in 1982 en '83 volgden de andere afdelingen van het Wilhelmina Gasthuis. Het zal nog een halfjaar duren vóór alle instituten en collegezalen van de medische faculteit, die verspreid over Amsterdam waren gehuis vest, naar deze uithoek van de Bijlmer zijn overgebracht. De verhuizing moet in januari 1985 rond zijn. Het plan voor een groot acade misch complex aan de rand van de stad, dat de oude ziekenhui zen van Amsterdam moest ver vangen, dateert uit 1967. De ge meenteraad wilde iets dergelijks Koningin Beatrix tekent het offi ciële gastenboek van het Amster dams Medisch Centrum. Rechts de heer Trip, voorzitter van het zie kenhuisbestuur. (foto ANP» al in 1919 en de Amsterdamse huisarts en gemeenteraadslid Ben Sajet heeft tot 1960 nota's in gediend om de ziekenhuisbouw, inclusief universitaire klinieken, door te voeren. Pas toen de uni versiteit werd ontkoppeld van de gemeente Amsterdam, maakte het plan kans van slagen. Het huidige AMC-bestuur stelt in middels trots vast dat men met de bouw binnen het oorspronke lijke budget van 250 miljoen gul den, op basis van het prijspeil 1969, is gebleven. Een deel van de kosten, namelijk 152 miljoen, is via de btw teruggevloeid naar het Rijk. Door „een paar goede ideeën" heeft men 60 miljoen gulden kunnen besparen op de bouwsom en voor dat geld is een groot gedeelte van de inrichting aangeschaft. Daardoor beschikt het ziekenhuis over de modern ste medische apparatuur. Het nieuwe medisch centrum van Amsterdam, dat voor de omrin gende gemeenten als streekzie kenhuis fungeert, is voor Noord- Holland, een gedeelte van Utrecht en de Flevopolders een regionaal ziekenhuis voor meer gespecialiseerde zorg. Er is een intensive-care-afdeling met 32 bedden, een röntgenafde- ling met 20 kamers, een bedden huis dat uit drie niet te hoge to rens bestaat, met 900 bedden, en een polikliniekgebouw met 14 klinieken. Alle afdelingen ko men uit op straten en binnenplei nen met doorlopende kunstex posities. Het is een wandelge bied met restaurants, winkels, kapsalons, crèches, koffieshops, telefooncellen, een kerk, een bi bliotheek, een postkantoor, een bank en collegezalen. LEIDEN - Aan de r.k. scholengemeen schap De Leidse slaagden op de afde ling LTO de volgende kandidaten. Motorvoertuigentechniek: A. Bakker. R. v.d Berg. L.' de Best. W v.'t Hart. G Hoogervorst. D. Kamstra. J. v.d Meer. R. Oppelaar, R. Pielanen. E v.d. Salm, E. Scholten. H. Schutte. J Spiegeler, J. Tieleman. P v. Tol, A v. Tongeren, M. Truyens, H. Vermeulen. A. Vintges, W. Weise, L. Zoetemelk, Weerdt, B. v.d. Wereld. Fijnmetaalbewerken: O. Rolling, J Rehmann, E. v.d. Wiel, J. Kamsteeg. H. Sanders, P. Hiep, R. Hoesenie, E v.d. Kwartel. L Onderwater. J. v. Rui ten, E. Vreeswijk. Elektrotechniek- R. Abspoel, R. Borst. E. Chen, M. v. De venter, E. Hartevelt. R. Klein. G Kling. E. Kooien. M. de Ridder. D. Roesingh van Iterson, M. v Steyn. M. v.d. Weijden, M. van Aanhout, M. v. Amsterdam. M. Baytemur, J v. Buu- ren, M. Evers, M. Hockx, E. Jans, V. Janssen, L. de Jong, F. Keereweer, W. v. Meegen, R. Mulder, D. Plug, A. Ra- vensbergen, N. Roovers, E. Schaap, M. v. Schooien, J. v. Steen, A. Steen voorden, A. Stigter, C. v. yiiet, J. Wij- ers, J. Wittebol. Mechanische techniek: E. Hendriks. Bouwtechniek: R. Beij, B. Borst, M. Compeer. M. v. Houten, R Lagerberg, J de Roo, R. Straathof, E. de Wolf. J. Zwetsloot. A. Lubbe, J. Sinteur, M. v. Veen, M. Wol- LHNO-afdeling: J. v.d. Berg. A Ber nard, M. Cordon, M. v Duivenbode H. v Elk, L. v. Ginkel. D. Gordijn. J Hardebol, J. v. Hegningen. A. Kastee- len, H. Karman, J. v.d. Klugt, S. Kup- pens, M. Lubbe, N. Ouwerkerk, M Quist, M. v. Staveren, L. Slierings, A. v.d. Walle, D. de Water, W. Bakker. J. Berg, E. Bladel, C. de Bruyn, R. v. Diest, Y. Hendriks, A. Houps. C v. Meurs, M. Pet, Y. Pieterse, C. Rotte veel, C. Sjardin, M. Straathof, J. v.d. Tuin, B. Vlieland, L. Vogelezang, E. Weymans, S. Bink. B. Borst, A. Brus- see, N. Donkel, Y. Duivenvoorde. J Elstgeest. M. de Haas, I. Hartevelt. M v.d. Krogt, I. Lepelaar. J. v.d. Meer. J Meijer, A. v.d. Nieuwendijk, M. Rey- ken, A. Straathof, S. v Weerlee, E. Westgeest, F Zwetsloot. J. v.d. Berg. J. v.d. Berg, J. Blonk, H. Breuren. M Chaudron. Y. Guldemond. M. Gijs man, W. Mensink, I. Overdijk, M. v. Rhijn, M. Reithoven, E. v. Trooijen, H. v. Tongeren, J. de Wit. W. Adriaanse. M. van Asperen, C. Bak ker. C. Baneke, T van der Beeke, M Bijleveld, M. Dekker, M. waard. A. Isaak. M. de Knegt. A Knetsch, Ph. van der Meer. P Meyer. T. Meyer, Th. Mulder. A- Nugteren. J Roodenburg Vermaat, Y. Scheffer, V Schipper, A Schoonman, Th. Schra- der. C. Stel, R. Tichler. D. Velders, C Vermeulen, M. Zonneveld. HP heeft zich verdiept in de poli tieke lobby van de Amerikaanse ambassade, kamerleden, vooral van CDA-zijde, worden vakbe kwaam, maar wel 'ongelooflijk subtiel', uitgehoord en 'bewerkt'. Nederlandse politici blijken nog al openhartig, 'bijna iedereen' praat makkelijk en vertrouwelijk met Amerikaanse diplomaten. Met als gevolg dat de ambassade 'verbijsterend goed' op de hoog te blijkt van de politieke stand punten, zeker in de slepende kwestie van de kruisraketten. Volgens zegslieden hebben we de inschikkelijke houding van Reagan, Shultz en Weinberger in de rakettenkwestie grotendeels aan de Amerikaanse diplomaten te danken. Politierechercheur B.S., verdacht van omkoping in de Heineken—- zaak, doet een boekje open over zijn werk bij de Amsterdamse politie. S. toont zich zwaar gefru streerd door de werksituatie bij het korps. Door enorme admini stratieve rompslomp en het ver bod veel overuren te maken blij ven veel zaken onopgelost lig gen. De onvrede van S. nam toe toen bleek dat bij het behandelen van de ontvoering van Heineken en zijn chauffeur opeens alle regis ters werden opengetrokken. 'Er was een moor<i op een man. Eén rechercheur was ingeschakeld om de tips te verwerken. In de kamer ernaast zat het Heineken team zeker veertig mensen' Over zijn vermeende omkoping door het weekblad Panaroma vertelt een collega dat het 'echt absurd' is om iemand zo hard aan te pakken 'Al jarenlang lek ken by de politie gegevens uit'. In de serie gesprekken met cap tains of industry ditmaal Max Mogendorff, directeur van Unile ver (Blue Band, Jif, Ola en Unox om maar wat te noemen). Ooit begonnen als uitbener, vervol gens opgeklommen via vertegen woordiger en product-manager tot marketing-director. 'Wichtig- macherei' lijkt hem vreemd. 'We bedienen nu eenmaal de dage lijkse consument'. Verder in HP het laatste interview met de omgekomen Sikh-leider Bhindranwale en een cultuurbij- lage met onder meer een gesprek met regisseur Peter de Baan en de Oostenrijkse schrijver Peter Rosei. MACA7INF. Elseviers Magazine brengt als om slagartikel deze week een drama tisch verhaal over de Russische andersdenkende wetenschapper Sacharov onder de pakkende ti tel 'Tot de dood erop volgt'. Een portret van een verbeten vechter voor de mensenrechten in zijn land. Het artikel wordt gevolgd door een klaagzang van de Boe- kowski-stichting over de geringe financiële steun van het rijk. De conclusie: de rijkssubsidie aan organisaties die zich solidair ver klaren met de onderdrukten in deze wereld komen met name te recht bij organisaties die zich ke ren tegen zogenaamde rechtse regimes. Marius van Rijn beschrijft het bloedbad in de Gouden Tempel in India en voorspelt dat premier Indira Gandhi een moeilijk (ver kiezingsjaar tegemoet gaat. Hij vraagt zich af of het geen tijd wordt dat zij wordt opgevolgd door haar zoon Rajiv. Een zeer scherpe analyse van wat op de Nederlandse teevee moest en moet doorgaan voor 'talk shows' werd geschreven door Coen van Harten. Hij legt haar fijn uit dat het beroerd gesteld is met dit type programma en be wijst overtuigend dat er maar één is, die het predikaat talk show echt verdient: Hier is....A- driaan van Dis. Een geslaagde talkshow geeft de kijker de sug gestie deelgenoot te zijn van een gesprek; slechts om geografische redenen kan hij er niet aan deel nemen, aldus Van Harten. Van Dis, zo besluit hij. is de enige met een show die met op een formule is gebaseerd, maar op de talk. Verder in EM zoals gebruikelijk te veel om op te noemen Het 148 pagina's dikke magazine be steedt onder meer aandacht aan hotelmagnaat Marriott, de Ne derlandse casino's en het gebrek in West-Europa aan ruimte voor militaire vliegers om zonder protesten te kunnen neerstorten. Deze week verschijnt het opzien barende boek 'In God's Name' van de Britse schrijver Peter Yal- lop (Nederlandse vertaling: 'Gods wil of mafia?'), waarin hij met zoveel woorden suggereert dat de toenmalige paus Johan nes Paulus I in 1978 geen natuur lijke dood is gestorven maar is vermoord. VN publiceert uit dit boek een cruciaal hoofdstuk: de dag waarop de slechts 33 dagen regerende paus dood wordt aan getroffen in zijn bed, de geheim zinnige verdwijning van mogelij ke bewijsstukken, de merkwaar dige rol van staatssecretaris Jean Villot, kardinaal in het Vaticaan, en de verbijstering alom. Vol gens Yallop was Johannes Pau lus I het slachtoffer van een sa menzwering, waarin zowel de eerdergenoemde kardinaal als de omstreden Banco Ambrosiano en de P2-vrymetselaarsloge (lees: mafia) een rol speelde. Acteur Willem Nyholt toont zich in een interview naar aanleiding van zyn rol in 'De Val' van Ca mus uiterst gevoelig voor pers- kritiek. "De kritiek is en blijft je natuurlijke vijand. Het is een on gelijke strijd. Je bent vaak maan den met een project bezig, je gaat na de première nog een seizoen door, maar intussen heeft ie mand al kras-kras gedaan in zijn krant: het definitieve stempel van goed- of afkeuring" VN belicht ook de rol van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) in wat de ABP-affaire is gaan he ten. Burgemeester Gruijters van Lelystad krijgt een proces aan zijn broek wegens smaad jegens de vermeend chanteur en zaken man W. Meijer. Rietkerk zou nog steeds in zijn maag zitten met zijn vroegere, zakelijke betrek kingen als kamerlid met een van de betrokkenen in de ABP-kwes- tie. Bibeb sprak met de schrijfster Ju dith Rossner ('Looking for mr Goodbar'), Marcel van Dam rea geert op de reacties op zijn plan voor een vyfurige werkdag en het kleurkatern fungeert als gids voor detectives en thrillers met het eerste misdaadverhaal van Hugo Claus. Zevenduizend vluchtelingen drei gen uit Papua-Nieuwguinea te worden teruggezonden naar West Irian, het vroegere Neder lands Nieuw-Guinea dat onder het regime van Suharto (Indone sië) valt. Volgens Seth Rumko- rem van de Beweging Vry Papua moeten er 12.000 vluchtelingen zijn. Wat er met die vermiste vijf duizend is gebeurd? "Ik zal je een aanduiding geven. Tussen 13 en 21 februari dit jaar werden door onze mensen 219 lichamen gevonden. Ze bleken op volle zee te zijn neergemaaid. Wie kan er nu nog enig vertrouwen hebben in het lot van de zevenduizend vluchtelingen, eenmaal terug on der Indonesisch bewind?" Ex-dissident Boris Weil, nu verblij vend in Kopenhagen, praat in de Tyd over de strafkampen ('Het was de hel") en over 'het dissi dente geweten' van de Sowjet- Unie, atoomgeleerde Andrej Sa charov. "Als ik gelovig was zou ik hem een heilige noemen. Ik ben er niet gerust op dat hij nog leeft". Hoop op beter tijden heeft hy nog wel. "Een volk dat men sen als Amalnk, Boekovski, Sa charov en Sl;yenitsyn heeft voortgebracht moet in staat zyn over de eigen schaduwen heen te springen". Ton Oostveen sprak feministe An- ja Meulenbelt en schrikt zich wc zenloos als de fotograaf vraagt of ze een knoopje van haar blouse wil dicht doen, omdat het dan 'net even leuker valt'. "Ik heb de indruk dat mannen meer de pest hebben aan elkaar dan wij aan hen, maar bij ons noemt men het meteen mannenhaat", zegt de ondervraagde na het knoopje te hebben toegedaan. Voorts in de Tijd onder meer een interviews met de Uruguayaanse schrijver Mario Benedetti ("Vry- heid is een woord dat we op nieuw moeten leren gebruiken") en de tijdens het Holland Festi val nadrukkelijk aanwezige Amerikaanse componist Henry Brant: "Een muzikaal gebeuren lereen meedoet en dat niet fantastisch zyn?"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19