Miljoenen elpees gratis gekopieerd Duitse staking zit in impasse National Steel in Japanse handen Leuker dan n barbecue-schort met „I'm the Greatest" jp 'Heffing op geluidsband nodig' -C Vakbeweging vraagt om Europese aanpak Laag tarief Londen- Amsterdam opgeschort Met het boek„Bier woidt het echt vaderdag. WOENSDAG 13 JUNI1984 AMSTERDAM (GPD) - Nergens in Europa wordt zoveel muziek gekopieerd als in Nederlandse huiskamers. Nergens is de verkoop van langspeelplaten tegelijkertijd zo onrustbarend snel teruggelopen als in ons land. Nederlanders blijken vorig jaar iedere elpee gemiddeld 4,5 maal te hebben overgenomen. Dat betekent dat 83 miljoen elpees bij wijze van spreken niet zijn afgerekend. Voor de 6000 werknemers in de grammofoonplatenbranche betekent dit een bijna niet te herstellen klap. Economie Namens deze industrietak heeft de heer L. Boudewijns, directeur van de NVPI, gisteren in Amster dam aangedrongen op een ver goedingsregeling voor het privé- kopiëren, zoals ook in andere Eu ropese landen wordt toegepast. De aangewezen methode is een heffing op de verkoopprijs van opname-apparatuur en blanco cassettebandjes. Die zouden dan respectievelijk 5 en 10 procent in prijs omhoog gaan. Een dergelij- Gist Brocades Gist Brocades gaat de milieuactivi teiten op het gebied van anaero be zuivering van afvalwater en vaste afvalverwerking overne men van CSM. Anaerobe zuive ring is een reingingsproces waar bij geen zuurstof wordt gebruikt. Zowel Gist Brocades als CSM hebben daar ervaring mee omdat zij nogal wat afvalwater te reini gen hebben. De overneming be tekent dat vier mensen die nu bij CSM werken over zullen gaan naar Gist Brocades. Volgens een woordvoerder van Gist Brocades kan de overneming binnen enke le maanden rond zijn. Banken De 36 Franse banken die in 1982 genationaliseerd zijn door de re gering van Mitterrand hebben in de laatste twee jaar hun winst achteruit zien gaan. Dit is meege deeld in een overzicht van de ge volgen van de nationalisering, voorgelegd aan de Franse senaat. De nettowinst van de 36 banken bedroeg vorig jaar 645 miljoen frank (236 miljoen gulden), onge veer de helft van het bedrag dat in 1981 als winst werd geboekt. Ook is meegedeeld dat de ban ken dit jaar acht miljard frank (2,9 miljard gulden) eigen midde len nodig hebben om de bedrijfs- uitbreiding te financieren. Het geld dat de staat verstrekt is no dig om de verliezen te dekken. Barclay De reclame-uitingen over de Bar- clay-sigaret zijn niet misleidend. Dit heeft de Reclame Code Com missie in Amsterdam beslist naar aanleiding van een klacht van Philip Morris Holland BV te gen BAT, de maker van Barclay. Volgens Philip Morris is deze re clame misleidend omdat BAT daarin het lage teergehalte kop pelt aan de voor een sigaret van dat teergehalte onverwachte smaak. BAT verzwijgt dat de huidige onderzoekmethode bij sigaretten met een by-pass-filter (zoals Barclay) misleidende re sultaten oplevert. Volgens de Re clame Code Commissie voldoet het door Barclay vermelde (lage) teer- en nicotinegehalte echter aan de wettelijke voorschriften. Bovendien is volgens de com missie uit enquêtes gebleken dat rokers de sigaretten 'lekker' vin den, het lage teergehalte in aan merking genomen. Werkloosheid Het aantal werklozen in West- Duitsland is door seizoenarbeid de afgelopen maand verminderd met 120.000 tot 2.133.000. De werkloosheid is daardoor afge nomen van 9,1 procent in april tot 8,6 procent in mei. Het aantal vacatures nam toe met driedui zend tot 96.600. In mei vorig jaar waren er in West-Duitsland 2.148.700 mensen werkloos, 8,8 procent van de beroepsbevol king. In de eerste vijf maanden van dit jaar is de werkloosheid gemiddeld één procent groter ge weest dan in de eerste vijf maan den van vorig jaar. In de afgelo pen maand evenwel hebben 140.500 mensen een baan gevon den. Dat aantal werd voor het laatst geregistreerd, in 1980. Naeff Naeff (technische leder- en kunst- stofprodukten) verwacht op grond van de aanzienlijk geste gen orderontvangst voor 1984 een hogere omzet met een even redig winstniveau, zo blijkt uit het jaarverslag. Naeff zag vorig jaar de nettowinst stijgen van f328.000 tot f480.000. De directie stelt vast, dat het be drijf weer een gezonde financiële basis heeft verkregen. Voor het eerst sinds 1974 wil men weer di vidend uitkeren, en wel f2,50 per aandeel van f 25. In de nabije toe komst zullen verdere investerin gen worden gedaan om aan de groeiende vraag naar de produk- ten te kunnen voldoen. Het aan tal personeelsleden nam vorig jaar toe van 41 tot 46. ke heffing zal in de toekomst ook gevraagd worden voor videopro- dukten. „We zijn het goed zat. Het kan nu echt niet langer. De ambtenaren van de minister van justitie moe ten eindelijk over de brug komen met een wetsvoorstel voor het kopiëren, dat ons al in 1982 is be loofd", aldus de heer Boude wijns, die met nieuwe cijfers over het thuiskopiëren van mu ziek kon aantonen dat 81 procent van alle huishoudens in Neder land een of meer opname-appa raten gebruikt. Zeven jaar gele den was dat nog maar 46 procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat Intomarkt in Hilversum vorig jaar heeft uitgevoerd in op drachtvan de auteursrechtenor ganisatie BUMA/Stemra en NVPI. BUMA-Stemra-directeur drs. G. P. Willemsen gelooft niet dat de consument of de tapefabrikan ten een eventuele heffing zullen tegenwerken. „Het is noodzake lijk dat er in Europees verband gelijkschakeling komt van de wetgeving. In Duitsland is al se dert 20 jaar een regeling voor het thuiskopiëren van muziek. De heffing op recorders en bandjes bedraagt daar 5 en 10 procent. Willemsen zegt met nadruk: „We willen de ontwikkeling van de techniek geen halt toe roepen. We willen geen verbod van het thuiskopiëren. Dat zou ook niet gecontroleerd kunnen worden en bovendien maakt de techniek het culturele aanbod meer toe gankelijk voor een groter pu bliek". „Het is niet zeker dat de cassette sterk in prijs zal stijgen. Mis schien gaat het ten koste van de marge in de handel", aldus drs. Willemsen. „Maar de mensen moeten beseffen dat de cultuur ADVERTENTIE? zelf wordt aangetast als er geen vergoeding voor de makers plaatsvindt. De industrie, die de verkoop ziet stagneren, gaat op zeker spelen. Dat betekent dat jong talent, auteurs en uitvoeren de kunstenaars geen kansen meer krijgen en de consument een schraler aanbod zal krijgen". DEN HAAG (ANP) - De vakcentra les FNV en CNV hebben gisteren in een gepsrek met het kabinet aangedrongen op Nederlandse initiatieven die moeten leiden tot een Europese aanpak tot verster king van het economisch herstel en terugdringing van de werk loosheid. Nederland zou zo'n aanpak moeten bepleiten op de komende Europese top in Fon- tainebleau. Andere Europese vakverbonden, die samenwer ken in het Europees Verbond voor Vakverenigingen, voeren eveneens campagne bij hun re geringen. FNV en CNV hebben tien punten onder de aandacht van het kabi net gebracht, waarvoor het zich zou moeten inzetten om een der gelijk stimuleringsbeleid in de Gemeenschap te bevorderen: - er moet een Europese investe ringsimpuls van vijftig miljard gulden komen, - er moet een gezamenlijke in dustriepolitiek van de grond ko men en de Europese markt moet worden verstefkt, - de ontwikkelingshulp moet om hoog tot n procent van het Bruto Nationaal Produkt, waar van Europa kan profiteren, - herverdeling van arbeid moet worden bevorderd, - er moeten afspraken over de in- voering van technologie komen, - er moet een Europees plan tegen de jeugdwerkloosheid komen, - de eigen middelen van de Ge meenschap moeten worden uit gebreid, - de betrokkenheid van werkne mers moet worden vergroot, - het Europees Monetair Stelsel moet uitgroeien tot een Euro pees Monetair Blok, waardoor de afhankelijkheid van de dollar wordt verkleind, - de crisis moet met durf worden aangepakt. Het kabinet heeft de vakbeweging laten weten dat het zich zal bera den op initiatieven voor de top in Fontainebleau, zonder ook maar een enkele toezegging te doen over de inhoud. Kok vond de houding van het kabinet defen sief. Er werd door Lubbers, Ru- ding en Van Aardenne doorlo pend gewezen op de gunstige ontwikkelingen, die aardig spo ren met de gemiddelden die de Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- Keukens-Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. [poggenpohl! EICIUFIFkeukens Al 20 jaar d1 Industrieweg 14 De Grote Polder! Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Goede, maar 'schandalig' dure haring DEN HAAG (ANP) - De nieu we haring is van goede kwali teit. Er wordt geen oude ha ring voor Hollandse nieuwe verkocht. Ondanks de goede aanvoer is de haring niet erg goedkoop. Ook blijken de prijzen enorm uiteen te lo pen, terwijl de kwaliteit ge lijk is. Vooral in Amsterdam worden „schandalige" prij zen gemaakt voor de Hol landse nieuwe. In Den Haag is de nieuwe haring het rede lijkst in prijs. Dit blijkt uit een onderzoek dat is gehou den door de consumentenor ganisatie Konsumenten Kon- takt. In Den Haag kost de nieuwe haringen tussen de één en twee gulden vijftig. In Rotter dam moeten de maatjes tus sen de twee gulden en twee gulden vijftig opbrengen. In Utrecht, Hilversum, Muiden en IJmuiden betaalde KK prijzen die schommelden tusssen de twee gulden vijf tig en drie gulden. In Amster dam moest voor de vissen een bedrag worden betaald dat varieerde tussen de twee gulden vijf en twintig tot drie gulden vijftig. WASHINGTON (RTR/UPI) - Het Amerikaanse ministerie van jus titie heeft ermee ingestemd dat Nippon Kokan Kabushiki Kais- ha, de op een na grootste staalfa brikant van Japan, vijftig pro cent van de aandelen van Natio nal Steel koopt. National Steel staat zesde op de ranglijst van Amerikaanse staalondernemin- gen. Het ministerie liet gisteren weten dat er aan de transactie geen concurrentiebezwaren kle ven. Volgens National Intergroup Inc., de moedermaatschappij van Na tional Steel, zal Nippon Kokan 292 miljoen dollar betalen voor de aandelen. De twee bedrijven zullen gaan werken als een joint venture. Het is de grootste trans actie tussen een Amerikaans en een buitenlands staalbedrijf tot nu toe. In maart verbood het ministerie van justitie de aankoop van Na tional Steel door US Steel, de grootste staalonderneming van de VS. Daarvoor had het een fu sie tussen de staalbedrijven Jo nes and Laughlin, onderdeel van LTV Corporation, en Republic Steel verboden. Die transactie mag nu wel doorgaan, na een wij ziging van de fusievoorwaarden. Het aanvankelijk verbod is door de Amerikaanse minister van handel, Malcolm Baldrige, een „vergissing van wereldklasse" genoemd. De Amerikaanse commissie - internationale handel (ITC) is tot de slotsom gekomen dat de staal bedrijven in de Verenigde Staten schade ondervinden van de in voer van staal in de VS, zo is gis teren in Washington bekendge maakt. Met de conclusie van de commissie wordt een procedure op gang gebracht die ertoe kan leiden dat de staalinvoer wordt beperkt of extra wordt belast. Bethlehem Steel, de op een na grootste staalfabrikant in de VS, en de USW, de staalvakbond, hebben enige tijd geleden bij de ITC geklaagd over de omvang ADVERTENTIE ■/A 178 Kleurenpagina's,25 x 25 cm groot. Overal verkrijgbaar voor f 18,50.Uitgeverij Michon B.V.,Bussum. gezien de eigen beleidsuitgangs punten. De investeringsimpuls van vijftig miijard gulden, wat voor Nederland neerkomt op drie tot vier miljard gulden, be dreigt direct het financieringste kort en dat ligt moeilijk voor Lubbers en de zijnen. OESO heefl voorspeld. Maar de Metaal-akkOOrd werkloosheid blijft intussen Osnabrueck (DPA) - De Westduitse groeien, boven het gemiddelde, aldus Kok. De FNV-voorzitter wees erop dat het Europees herstel broos is dat het wordt gedragen door het her stel in de Verenigde Staten. Hij noemde dat een te wankele ba sis, gezien de gevaren die het herstel daar bedreigen. In dat metaalvakbond verwelkomt de invoering van de 38-urige werk week, die is in Nederland is over gekomen tussen werknemers en werkgevers. Dat heeft de woord voerder van IG-Metall, Joerg Barczynski, verklaard in een vraaggesprek met het blad „Neuen Osnabruecker Zeitung". verband haalde hij het hoge Volgens Barczynski wordt met het overheidstekort in de VS, de du re dollar en de dure rente (be dreiging van de derde wereld) aan. Europa moet daar zelf initia tieven tegenover zetten om het herstel te verstevigen. Bestrijding van de werkloosheid zal niet via economische groei al leen gelukken, herverdeling van werk is een onmisbare schakel daarin, aldus Kok. Hij erkende dat het kabinet met een aantal van vakbewegings- voorstellen grote moeite heeft, Nederlandse akkoord „ondub belzinnig" gedemonstreerd, dat andere landen de bewering van Westduitse werkgevers niet on dersteunen, als zou arbeidstijd verkorting zwaarwegende pro blemen opleveren in verband met de concurrentie op de we reldmarkt. Volgens de woord voerder van de Westduitse me- taalbond komen de werkgevers in de Bondsrepubliek door het Nederlandse akkoord in een po sitie van „achterblijver". Golfstaten vergoeden olieverlies ren desondanks de premies voor de verzekering van supertankers die in het zuiden van de Perzi sche Golf hun bestemming heb ben verdubbelt van 0,05 tot 0,1 procent van de waarde van de la ding. Lloyd's vreest dat de vijan delijkheden tussen Iran en Irak en de aanvallen op tankers zich naar het zuiden verplaatsen, nu er gisteren een aanval is uitge voerd op een Koeweitse tanker bü Bahrein. LONDEN (AFP) - Een aantal Golfstaten heeft besloten even tueel verlies van olie door tan kers die in de Perzische Golf worden gebombardeerd te ver goeden. Het gaat om olie die is ingenomen in Saoedi-Arabië, Koeweit, Bahrein, Quatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Oman. De scheepsverzekeraars van Lloyd's in Londen hebben giste- Een mamoetploeg draait proef in de omgeving van Tiel waar de bodemgesteldheid overeenkomt met die van de zeebodem. Het 'gevaarte' dat door IHC Smit uit Kinderdijk is gebouwdmoet binnenkort pijpleidingen leggen in SCHIPHOL (ANP) - De Britse luchtvaartautoriteiten hebben besloten vooralsnog geen goedkeuring te verlenen aan het door de KLM en British Airways voorgestelde retourtarief op hun diensten Amsterdam- Londen van 199 gulden. De Britse luchtvaartautoriteiten hebben echter wel het 199-gulden-retourtarief van de Britse luchtvaartmaatschappij British Caledonian goedgekeurd, dat in tegenstelling tot het KLM/Bri- tish Airways-tarief geen beperkende voorwaarden kent. Dit hebben woordvoerders van KLM en British Airways gistermiddag meege deeld. De Britse autoriteiten zouden hun goedkeuring aan het KLM/British Air ways-tarief pas willen geven wanneer de Nederlandse Rijksluchtvaart dienst het British Caledonian tarief zou hebben goedgekeurd. Voor vrijdag zal de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst hierover een beslis sing moeten nemen. De Rijksluchtvaartdienst had wel al eerder het KLM/British Airways-tarief goedgekeurd, dat de maatschappijen per 1 juli op de markt willen brengen. Vorige week heeft in Londen overleg plaatsgevonden tussen de betrok ken luchtvaartmaatschappijen over deze kwestie. Dit overleg vond plaats op last van de Nederlandse RLD, die zich op het standpunt stelt dat er meer uniformiteit moet komen tussen de voorwaarden die de maatschappijen bij hun 199-guldentarief willen hanteren. „Daar is wederzijds de bereidheid getoond om de voorwaarden meer op elkaar af te stemmen", aldus de KLM-woordvoerder. „Men is toen voor nader intern beraad uit elkaar gegaan zonder tot afgeronde conclusies te zijn gekomen. Dit besluit van de Britse autoriteiten doorkruist de zaak nu weer", aldus de KLM-woordvoerder. Een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst wilde gistermiddag geen commentaar geven op het Britse besluit. Op basis van de bestaande Nederlands-Britse luchtvaartovereenkomst hebben luchtvaartmaat schappijen goedkeuring van beide overheden nodig om op hun dien sten tussen de beide landen nieuwe tarieven in te voeren. van de staaümport van de VS. De commissie zal op 21 juni een hoorzitting beleggen over even tueel te nemen stappen, waarna op 24 juli een aanbeveling wordt gedaan aan president Reagan. De stakingen in de Duitse metaalindustrie zijn inmiddels de vijfde week ingegaan en het ziet ernaar uit dat de strijd tus sen de werkgevers en de vak bond IG Metall over de verkor ting van de wekelijkse arbeids tijd nog wel enige tijd zal du ren. Volgens woordvoerder Schmitt van de metaalarbei dersbond in Stuttgart zijn „de fronten nog meer verhard". De ondernemers willen, zegt hij, geen minuut van de 40-urige werkweek prijsgeven, en dat is voor de IG Metall - de grootste industriebond ter wereld, met bijna 2,3 miljoen leden voor alsnog onaanvaardbaar. Ruim twee weken geleden was het beeld van het arbeidscon flict in de Duitse metaal aan zienlijk minder somber. In de Bondsrepubliek werd toen be trekkelijk luid nagedacht over het formuleren van een com promis waarbij beide kanten hun gezicht naar buiten toe niet zouden verliezen. Een der de topgesprek tussen werkge vers en werknemers had wat dit betreft „iets" op moeten le veren. Maar dat bleek niet het geval. Uitgesloten Bij de stakingen in de metaalin dustrie zijn circa 400.000 men sen betrokken. In de cao-dis tricten Noord-baden/Noord- Württemburg en Hessen geven 58.000 vakbondsleden gehoor aan de oproep om het werk neer te leggen. De onderne mers hebben als „tegenmaatre gel" circa 110.000 werknemers „uitgesloten". Die krijgen een uitkering van de IG Metall, voorzover zij daar uiteraard lid van zijn. door Hans Amesz En dan zijn er veel meer dan 200.000 mensen zoals het heet „koud uitgesloten". Die kun nen niet werken omdat de be drijven waarbij zij in dienst zijn, niets meer kunnen produ ceren omdat allerlei onderde len van de toeleveringsindus trie door de stakingen ontbre ken. Zo ligt de hele autoindus trie in de Bondsrepubliek Duitsland, die een totale omzet heeft van rond 115 miljard mark per jaar, nu plat. Degenen die „koud uitgesloten" zijn, krijgen geen uitkering van de vakbond en ook, zo had de president van het federale ar beidsbureau in Neurenberg besloten/ geen werklozenuit- kering. Het gevolg was, dat bij voorbeeld bij Volkswagen veel mensen vakantie hebben opge nomen en dan wèl doorbetaald krijgen. Maar dinsdag is dat besluit door de rechtbank in Frankfort voorlopig opgehe- De IG Metall wil nu van de leden weten welke strategie er in de toekomst gevolgd moet wor den: „hard blijven of water bij de wijn doen". In alle stempel lokalen van de bond in de cao districten waar gestaakt wordt, zal hiernaar voorzichtig wor den geïnformeerd. Maar nu al zegt vakbondsvoorzitter Hans Mayr dat hn er zeker van is, dat de vakbondsleden in overgrote meerderheid door willen gaan met de strijd. Verliézen Dat is voor velen niet eenvoudig, want de gemiddelde stakings uitkeringen bedragen zo'n 320 mark per week, en dat is aan zienlijk minder dan het norma le gemiddelde loon (500 tot 600 mark). Volgens een schatting kosten de stakingsacties de IG Metall circa 10 miljoen mark per dag. Uiteraard lijden ook de ondernemers grote verlie zen, want het staat nu al vast dat veel bedrijven (onder ande re BMW en Mercedes) dit jaar minder zullen kunnen produ ceren dan was voorgenomen. Het Europese Verbond van Vak verenigingen gaat deze week praten over financiële steun aan de Westduitse IG Metall. FNV-voorzitter Wim Kok zou al hebben laten doorscheme ren dat hij daar een voorstan der van is. Desgevraagd zegt IG Metall-voorlichter Schmitt dat het hier om een solida riteitsactie gaat en dat nie mand moet denken dat de kas van de bond leeg is. De IG Me tall kan dat geld uiteraard wel gebruiken, maar als het niet komt, gaat de bond niet failliet. Al voor de stakingen in de nacht van 13 op 14 mei uitbra ken, had voorzitter Mayr over al verklaard dat er zeker ge noeg financiële middelen wa ren om „het honderd dagen uit te houden". In 1978 hebben de metaalarbei ders ook voor een 35-urige werkweek gestaakt. Na zes we ken eindigden de acties op 10 januari 1979. De eerste poging om een vermindering van de 40-urige werkweek af te dwin gen was mislukt, en de vak bond IG Metall kon het onder handelingsresultaat - waaron der extra vrije tijd voor ploe- genarbeiders en meer vakantie voor iedereen - slechts met grote moeite verkopen als „op weg naar de 35-urige werk week". Heilig De indruk bestaat dat nu, ruim vijfjaar later, een „echt" begin met zo'n 35-urige werkweek gemaakt moet worden. Dat be tekent dus dat de werkgevers bereid moeten zijn de door hen welhaast als heilig omschreven 40-urige werkweek in principe te laten vallen. Of dat zonder hulp van buiten tot stand kan komen, wordt in de Bondsre publiek ernstig betwijfeld. Vast staat echter dat de bondsre gering in het arbeidsconflict niet als bemiddelaar kan optre den, sinds regeringsleider Kohl de eis van de vakbond om verkorting van de weke lijkse arbeidstijd „absurd, dom en idioot" heeft genoemd. Er zal een ander moeten komen. En een naam die regelmatig valt, is die van Kohls voorgan ger Helmut Schmidt, de „elder statesman", die zich in cao conflicten altijd terughoudend heeft opgesteld en daarom zijn autoriteit niet heeft verspeeld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9