Duitsland mag weer bewapenen GROEN PROGRESSIEF AKKOORD Irak optimistisch na bestand Leuker dan'n paarse stropdas meteen roze werkje. Bondsrepubliek geen kernmacht Alfonsin laakt Westen om economische politiek 'Eenheid India in gevaar' WEGBLIJVEN Met het boek„Bier"wordt het echt vadeidag. WOENSDAG 13 JUNI1984 PARIJS - De Bondsrepubliek Duitsland zal binnenkort het recht hebben geleide en lange-afstandsraketten, alsmede lange-afstandsbommenwerpers te produceren voor zijn defensiesysteem. Dat was het algemene gevoelen na de vergadering in Parijs van bewindslieden van buitenlandse zaken uit de zeven landen die de Westeuropese Unie vormen. Buitenland ROME (AFP/DPA) - Een recht- bank in Rome heeft de Italiaanse professor Antonio Negri, die lid was van de extreem-linkse groep „Arbeiders-autonomie", gisteren bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig jaar. De openbare aanklager had we gens terroristische activiteit le venslang geeist. Negri heeft Ita lië verlaten en is ondergedoken in Frankrijk. De zaak-Negri maakt onderdeel uit van een proces tegen in totaal 71 leden van „Arbeiders-autono mie", dat zestien maanden heeft geduurd. Andere verdachten werden veroordeeld tot gevange nisstraffen, die uiteenlopen van 10 tot 25 jaar. Onder de veroor deelden bevinden zich vooraan staande Figuren uit de universi teitswereld en het proces werd Extreme prof bij verstek 30 jaar cel aan ook vooral met grote belang stelling gevolgd in links-intellec tuele kring. Elf verdachten wer den wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Negri kreeg de dertig jaar wegens moord op een politieman, poging tot moord op een veiligheids beambte, ontvoeringen en pogin gen tot roof. De eveneens naar Frankrijk gevluchte Oreste Scal- zone kreeg twintig jaar cel. Van de 71 verdachten zitten er op dit moment twintig achter de tralies. De overigen bevinden zich nog op vrije voeten en een deel van hen is ondergedoken. Negri werd bij de parlementsver kiezingen van 1983 uit de gevan genis vrijgelaten omdat hij op de hjst van de radicale partij stond en een zetel kreeg in het parle ment. Toen Negri's parlementai re onschendbaarheid na de ver kiezingen werd opgeheven dook de professor onder in Frankrijk, waar hg zich nog steeds schuil houdt. Een uitleveringsverzoek van de Italiaanse justitie leverde tot nu toe niets op. De radicalen wilden met de kandidatuur van Negri protesteren tegen het lan ge voorarrest, dat in Italië soms kan oplopen tot tien jaar. De Westeuropese Unie, in 1954 ont staan om West-Duitsland en Ita lië bij de westerse defensie te be trekken. Naast deze twee vor men de Benelux-landen, Frank rijk en Groot-Brittannië de club van zeven. De WEU had toenter tijd de kersverse 'Bundeswehr', als erfgenaam van Hitiers Wehr- macht, een aantal beperkingen opgelegd. De Franse minister van buitenlandse zaken Cheys- son noemde deze beperkingen na afloop van de ministersbe spreking nu 'totaal uit de tijd'. Nu het duidelijk is dat de Bondsre publiek voortaan door de andere leden van de WEU voor vol wordt aangezien, zal Bonn een officieel verzoek indienen om over de tot nu toe bij verdrag ver boden lange-afstandsbommen werpers en over de geleide en lange-afstandsraketten te mogen beschikken. Als in oktober de ze ven ministers opnieuw bijeen zgn, ditmaal in Rome, zal dit ver zoek zonder meer worden inge- Staatssecretaris Van^ Eekelen willigd. De enige beperking die in het WEU-verdrag ten aanzien van de Bondsrepubliek blijft be staan, is dat ze geen atoomwa pens zal produceren. De ministers van buitenlandse za ken en van defensie komen in oktober in Rome bijeen om er het dertigjarig bestaan van de WEU te vieren, die indertijd in de Italiaanse hoofdstad werd op gericht. Béhalve de afschaffing van de beperkingen ten aanzien van de Bondsrepubliek kdmt dan tegelijkertijd de vraag aan de orde, wat dient te geschieden met het controle-orgaan van de WEU, dat toezag op de naleving van de wapenbeperkingen. En op Nederlands initiatief zal wor den bezien in hoeverre de WEU- assemblée een directer contact zal kunnen onderhouden met het in Londen gevestigde bestuurs orgaan, dat uit naam van de ze ven WEU-landen optreedt. MADRID - De Argentijnse presi- De Argentijnse president hield een dent Raul Alfonsin heeft gisteren in een rede tot de twee kamers van het Spaanse parlement felle kritiek geleverd op de onver zoenlijke houding van de wester se geïndustrialiseerde landen te genover Argentinië en andere onderontwikkelde landen met grote buitenlandse schulden. De door Gerrit-Jan Hoek kloof tussen rijke en arme lan den werd door Alfonsin bestem peld als „de meest flagrante en explosieve onrechtvaardigheid". „De ernstige economische proble men en ontoelaatbare on rechtvaardigheid zijn het resul taat van een economische poli tiek, ontworpen om de financiële speculatie te bevorderen en de mogelijkheid van een economi sche ontwikkeling te voorko men", aldus Alfonsin. Afghanistan spreekt met bemiddelaar NEW YORK (UPI/DPA) - Half au gustus begint een nieuwe ge spreksronde over Afghanistan onder auspiciën van de Verenig de Naties. Dat heeft VN-bemid- delaar Diego Cordovez gisteren in Geneve bekendgemaakt. Aan de besprekingen nemen deel de ministers van buitenlandse za ken van Afghanistan, Pakistan en Iran. Het zal de derde ge spreksronde zijn sinds Russi sche troepen in 1979 Afghanistan bezetten. De nieuwe gesprekken werden mogelijk door een recent ak koord over een „pakket van af spraken" van de regering van de drie landen. Cordovez, persoon lijk vertegenwoordiger van VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar, bezocht in april drie maal Kaboel, Islamabad en Te heran om te onderhandelen over het akkoord „ter hervatting van het diplomatieke proces om te komen tot een omvattende rege ling van de situatie met betrek king tot Afghanistan". Cordovez verklaarde tegenover verslagge vers dat hij in de drie hoofdste den een „werkelijke vastbera denheid" heeft aangetroffen „verder te gaan". warm pleidooi voor een grotere internationale solidariteit, die echter volgens de Argentijnse president momenteel moeilijk te realiseren is, omdat de interna tionale betrekkingen overscha duwd worden door strategische machtsverhoudingen tussen twee supermachten. „De hele planeet is veranderd in het strijd toneel van strategische belangen van de twee supermachten. In deze verkapte oorlog worden al te vaak de belangen van de grootmachten bewust verward met de legitieme eisen van de volken". Deze confrontatie tussen de twee blokken neemt echter volgens Alfonsin niet weg, dat het Wes ten en met name de Verenigde Staten een grote verantwoorde lijkheid dragen voor de ontwik kelingen in onderontwikkelde landen. „Een wereld die strijdt voor vrijheid en rechtvaardig heid, kan niet onverschillig toe zien, of zelfs met een zekere in stemming het bestaan tolereren van autoritaire regimes, alleen omdat deze de belangen van één land goed uitkomen". Alfonsin waarschuwde met name voor de mogelijke sociale en po litieke consequenties, als de on derontwikkelde landen door het Westen financieel in de steek worden gelaten. „Wanneer de de mocratie belegerd wordt door problemen waarvan de oplossing buiten de macht van de regerin gen ligt, wordt bij de bevolking niet alleen twijfel gezaaid ten aanzien van de capaciteit van be paalde politieke partijen, maar ook aan de wenselijkheid van een bepaald politiek systeem". Volgens Alfonsin is de marge om in de toekomst vergissingen te voorkomen uiterst klein. „Indien de herstructurering van de finan ciële situatie van de Derde-We reldlanden mislukt, omdat deze niet de ruimte krijgen zich in po litiek en economisch opzicht au tonoom te ontwikkelen, raakt de voorspelbare interne onrust niet alleen de betrokken landen, maar ook de stabiliteit en veilig heid van de rest van de wereld", aldus Alfonsin. In politieke kringen in Madrid werd de toespraak van Alfonsin beschouwd als een proloog voor de conferentie van Latijns-Ame rikaanse landen, die op 21 juni in Cartagena de los Indios in Co lombia bijeen komt om een ge meenschappelijk standpunt ten aanzien van de afbetaling van hun buitenlandse schulden te bepalen, en waarvan Alfonsin een van de initiatiefnemers is. afloop van de besprekingen dat de opdracht van de WEU er voortaan in kan liggen, een brug te slaan met de Fransen op de fensiegebied. Overigens is er van Nederlandse kant huiver voor al te hard van stapel te lopen onder de leuze dat de WEU 'nieuw le ven ingeblazen dient te worden'. Het nut van een herleving van de WEU wordt aan Nederlandse kant voornamelijk daarin gezien, dat het binnen de 'grote' club van tien EG-landen mogelijk zal zijn ruggespraak te houden bin nen de 'kleine' club van zeven, waar gemeenschappelijke belan gen duidelijker naar voren ko men. Met name op defensiege bied hebben de 'zeven' binnen de EG te maken met afwijkende standpunten van de Ieren, de Grieken en de Denen. Met nadruk wees de Nederlandse delegatie er na afloop van de be sprekingen op, dat niemand van de zeven erop uit is een herleefde WEU te benutten om zich 'af te zetten tegen de Verenigde Sta ten'. Sinds president Mitterrand zijn land echter op een duidelij ker 'Atlantischer' en 'Europeser' koers heeft gestuurd dan zijn voorgangers, kan de WEU een vergadering worden van min of meer gelijkgestemde zielen die 'hun horloges gelijk kunnen zet ten' (aldus staatssecretaris Van Eekelen) voor ze in groter ver band voor het voetlicht treden. Grensschending SAN JOSE (AFP) - Costa Rica heeft Nicaragua er gisteren van beschuldigd een aanval op zijn grondgebied te heb ben gedaan met zware artille rie. Volgens de Costaricaanse mi nister van buitenlandse za ken, Jorge Urbina, kwamen dinsdag verscheidene grana ten van Sandinistische artil lerie terecht op Costaricaans grondgebied in het gebied van Poco Sol, wat volgens hem een teken is van „de ernst van de agressie". De minister heeft onmiddellijk de gemengde grenscommis- sie bijeen geroepen die Nica ragua en Costa Rica twee we ken geleden onder auspiciën van de Contadora-groep vormden. CHANDIGAR/NEW DELHI (UPI/ Het leger geldt in India als sym- Ibool bij uitstek van nationale eenheid en heeft sinds de onaf hankelijkheid geen muiterij van belang gekend. Sikhs vormen twee procent van de totale India se bevolking van 750 miljoen RTR) - De regering in New Delhi zei gisteren dat de muiterij onder de sikh-soldaten - twaalf procent en tevens de beste van het leger van één miljoen man - was be dwongen. Desondanks beval premier Indira Gandhi de scherpst mogelijke veiligheids- In nieuwe gevechten maatregelen voor alle luchtha vens en belangrijke overheids- centra. Zij waarschuwde in een rede in de noordoostelijke deel staat Punjab, brandhaard van ge weld door en tegen sikhs, dat de eenheid van India ernstiger wordt bedreigd dan ooit en sprak van bepaalde vreemde mogend-1 heden die jaloers zouden zijn op de economische ontwikkeling van India. Een nieuw geval van muiterij na die sinds vrijdag in de staten Ut- tar Pradesh, Maharashtra, Guja rat, Bihar, Rajasthan en Tripura werd gemeld uit Gujarat. het leger met muiters zouden dinsdag 13 sikh-soldaten zijn omgekomen en 33 ernstig zijn verwond. Door de gevechten vielen daarmee sinds vrijdag 50 sikh- en 50 rege ringsgetrouwe soldaten, terwijl er ongeveer 1.300 sikh-deser teurs zouden zijn gearresteerd. New Delhi, dat met klem bleef zeg gen dat sikh-officieren noch -on derofficieren waren betrokken bij muiterij, zond volgens kran ten sikh-officieren naar kazernes en kampen door het hele land om de soldaten uit te leggen waarom de regering het leger had bevolen op te treden tegen sikh-extremisten in de Gouden Tempel in Amritsar. Muiters ver lieten in de meeste gevallen hun kampement om gewapend en al op weg te gaan naar Punjab. Dit nadat zij hoorden dat de verover ing van de tempel door het leger vorige week honderden sikhs het leven kostte. De schattingen van het aantal doden liepen uiteen van 300 tot 700, terwijl 1.500 men sen zouden zijn verwond. Craxi: Botha 'bemoedigend' ROME (DPA) - De Italiaanse pre mier. Bettino Craxi, heeft giste ren in Rome in een onderhoud met zijn Zuidafrikaanse ambtge noot, Pieter Botha, van .bemoe digende signalen' in de ontwik keling in zuidelijk Afrika gespro ken. In Italiaanse regeringskrin gen zei men dat de socialist Craxi zich er voor uitsprak dat het pro ces van ontspanning tussen Zuid-Afrika en Angola en Mo zambique wordt voortgezet. De beslissende kwestie voor de op lossing van de conflicten in het gebied blijft de onafhankelijk heid van Namibië, die door mid del van vrije verkiezingen moet worden bereikt, zo zei Craxi. Botha zei dat zijn regering zo snel mogelijk een einde wil maken aan Zuidafrikaanse militaire be trokkenheid in Angola, maar dat dit afhankelijk is van terugtrek king van de Cubaanse troepen uit dit land. Craxi verklaarde met nadruk dat de Italiaanse regering de apart heidspolitiek en gedwongen ver huizing van zwarten in Zuid- Afrika op principiële gronden verwerpt. Hij eiste vrijlating van de politieke gevangenen in Zuid- Afrika. Het bezoek van Botha aan Italië was .privé' genoemd. Zondag was hij door de paus ontvangen. Regering van Libanon krijgt het vertrouwen BEIROET (RTR) - Het Libanese parlement heeft dinsdag met 53 stemmen voor en 15 tegen zijn vertrouwen uitgesproken in de „regering van nationale eenheid" onder premier Rashid Karami. Dit hebben Libanese functiona rissen in Beiroet meegedeeld- .Drie afgevaardigden onthielden zich van stemming. Het parle- mentsdebat, dat 8 dagen duurde, viel samen met hevige beschie tingen en gevechten tussen isla mitische en christelijke milities die de twee delen van Beiroet be- heersen.Veel van de 27 parle mentsleden die het woord voer den kritiseerden Karami dat hij niet in staat is de gevechten te beëindigen. Sinds de islamiti sche premier op 30 april zijn re gering vormde kwamen alleen al in Beiroet 180 mensen om en werden er 800 gewond. ADVERTENTIE Bestand burgerdoelen Irak-Iran houdt stand New York/Bahrein (AFP/DPA/ Reuter/UPI) - Iran en Irak heb ben zich gisteren gehouden aan het met VN-bemiddeling over eengekomen bestemd dat de stopzetting behelst van de be schieting van burgerdoelen. Dat heeft een medewerker van VN- secretaris-generaal in New York meegedeeld. Het bestand was maandagnacht van kracht ge worden. Diego Cordovez maakte bekend dat hij aan de ambassadeurs van Iran en Irak bij de VN voorstel len heeft gedaan met betrekking tot het toezicht op het bestand. Irak liet weten dat het bestand grotendeels wordt nageleefd. In een legercommuniqué werd ove rigens gezegd dat Iran na het van kracht worden van het bestand nog twintig minuten lang de grensplaats Zurbatiyeh had be schoten. Iran beschuldigde de VS er dins dag van plannen te maken voor luchtaanvallen op het olie-eiland Kharg. Volgens het Iraanse pers bureau IRNA zouden de plannen worden voorbereid in samenwer king met Irak, Koeweit, Jordanië en Saoedi-Arabië. IRNA zei zich te beroepen op „betrouwbare bronnen". Volgens IRNA heb ben de VS de mogelijkheid beke ken Phantom-jachtvliegtuigen in te zetten, die er uit zouden moe ten zien als Iraanse vliegtuigen, terwijl Irak zijn eigen jachtvlieg tuigen zou inzetten voor een grootscheepse luchtaanval op Kharg. De operatie zou, aldus IR NA, moeten starten vanaf een militaire basis in Saoedi-Arabië. Amerikaanse piloten zouden de operatie moeten leiden. Naar uit kringen van de Golfstaten is vernomen, zijn de ministers van buitenlandse zaken van deze landen dinsdagavond in het Sa- oedische Taïf voor een besloten vergadering bijeengekomen om te praten over de strategie in het Golfconflict. Eerder waren de olieministers van de landen al bijeen geweest. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Klibi, heeft dinsdag avond zijn „solidariteit" betuigd met Saoedi-Arabië en Koeweit die Iran hebben beschuldigd van het aanvallen van hun olietan kers in de Golf. Klibi stuurde een telegram met dergelijke inhoud naar de conferentie in Taïf. zou je kunnen doen ja. Europa overlaten aan de grijze pakken. Rechts in de kaart spelen. Weigeren de groen-linkse tegenbeweging te versterken. Dat kun je doen, ja.... Je kunt ook overduidelijk maken dat dit Europa het onze niet is. Een signaal geven tegen de Lubbers/Nijpels politiek. Kleur bekennen op de enige lijst die naast de "grote drie" zetels zal halen. Mits we allemaal gaan stem men.... Kies maar: Bram van der Lek, Herman Verbeek, Nel van Dijk, Roel van Duijn, Fon ten Thij, Chiel von Meijenfeldt, Emmy van Noord, Pierre Puts. Vergis je niet. Lijst 6 dus. VAN CPN, GROENE PARTIJ NEDERLAND, PPR. PSP ADVERTENTIE 178 Kleurenpagina's,25 x 25 cm groot. Overal verkrijgbaar voor f 18,50.Uitgeve Michon B.V.,Bussum. BASRA De instemming van Iran met een staakt-het-vuren wat betreft burgerdoelen is in Irak optimistisch ontvangen, al is het nog de vraag of de twee landen zich wel aan de oproep van de VN-secretaris- generaal zullen houden. door Aernout van Lynden Dat de strijdende buurlanden zich al in principe tot een der gelijk bestand bereid verklaar den, heeft de meeste waarne mers in Irak verbaasd. Volgens sommige diplomaten in Bag dad zou het mogelijk zelfs ge zien kunnen worden als een in dicatie dat de Islamitische Re publiek bereid zou zijn verdere bemiddeling van de kant van de Verenigde Naties te aan vaarden. Dat zou een belangrij ke doorbraak betekenen, want Iran heeft dat tot op heden steeds geweigerd onder het motto dat er geen sprake kan zijn van een einde van de oor log totdat het regime van de Iraakse president Saddam Hoessein omver is geworpen. De gouverneur van Basra, Zaki al-Ali, zei maandag te hopen dat de gewilligheid die Iran ge toond heeft om, in elk geval in principe, de beschietingen van steden te staken een teken is dat verdere onderhandelingen op korte termijn ook mogelijk zullen zijn. „Wij hopen het, want de beschietingen zijn in elk geval minder hevig dan de voorafgaande dagen. Maar in het verleden hebben zij steeds onderhandelingen geweigerd. En ik geef toe dat wij een nieuw offensief hier, rond Bas- ra, verwachten". Over wanneer dat al zo lang ver wachte offensief zou plaatsvin den had de in militair uniform gehulde burger-bestuurder het volgende te melden: „Wg be schouwen de leider van Iran als een gek, zulke mensen hou den zich niet aan een schema. Maar hoe dan ook zijn wij ze ker dat een nieuw offensief een fiasco zou zijn. Het is een droom die niet te verwezenlij ken is". Alhoewel de meeste buitenland se waarnemers en militaire at tachés in Irak het ietwat an ders formuleerden, wordt die mening over het algemeen ge deeld. Er wordt vooral gewe zen op het enorm Iraakse over wicht qua zware wapens en luchtmacht. „En behalve al die honderden tanks en artillerie stukken, heeft men ook drie maanden de tijd gehad om zich voor te bereiden op een nieuw offensief in het zuiden. De ver dedigingslinies zijn enkele tientallen kilometers diep", zei een westerse militaire attaché die er persoonlijk van over tuigd was dat een nieuwe Iraanse opmars door de moe rassen en de woestijn in het zuiden van Irak kansloos zou zgn. Mankracht Volgens sommige waarnemers in Bagdad is dat ook mogelijk de reden dat Iran nu inge stemd heeft met een bestand inzake de beschietingen van burgerwoonwijken. „De Ira- niers moeten wel kunnen in zien dat zij in militair opzicht veel minder sterk zijn - een luchtmacht die zeker vier keer zo klein is en te weinig pantser voertuigen om hun manschap pen te beschermen. Dat is en blijft trouwens het eni ge dat de Iraniërs wel hebben, mankracht. Dat was misschien twee jaar geleden nog genoeg om de Irakezen terug te drij ven, maar nu niet meer - het Iraakse overwicht in zware wa pens is daar te groot voor ge worden", meende een diplo maat uit een islamitisch land. Daarnaast heeft Iran de afgelo pen maand ook te maken met een verminderde olie-export vanwege de Iraakse luchtaan vallen op de scheepvaart in de Perzische Golf en dus met minder inkomsten van harde valuta. Het zelfvertrouwen aan Iraakse zijde van het oorlogsfront lijkt dan ook op het ogenblik groter dan ooit sinds in september 1980 Saddam Hoessein zgn di visies Iran instuurde. Het eni ge wat dat huidige optimisme zou kunnen dempen is een voortdurende Iraanse weige ring aan de onderhandelingsta fel plaats te nemen. De tgd, stelde een diplomaat in Bag dad, is de enige factor die op het ogenblik niet in het Iraakse voordeel speelt. „Een te groot percentage van de mannen van dit land zit aan het front vast. En elke dode weegt hier veel zwaarder dan in Iran, waar de bevolking drie keer zo groot is. Daarnaast lijkt het ge duld van alle mensen hier op te zijn, men wil van de oorlog af. Ik denk dat dat wat Iran be treft anders ligt".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7