Ruimere grenzen voor premiekoop GROTE PROBLEMEN GROOT OPLOSSEN. Lubbers houdt vast aan rakettenbesluit kabinet Brokx overweegt hogere inkomenslimiet Publiek weet weinig over effect kernbom Man gearresteerd in drievoudige moordzaak EUROPA IN GOEDE HANDEN WOENSDAG 13 JUNI1984 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) overweegt de inkomens grens voor premiekoop-A-woningen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1984 te verhogen van 42.500 tot 50.000 gulden. Dat heeft hij gisteren laten weten tijdens een vergadering van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Binnenland Vanuit de commissie, die de nota Eigen Woningbezit van Brokx behandelde, hadden de rege ringspartijen CDA en WD hier op aangedrongen. Verhoging van de inkomensgrens betekent Brokx hekelt laksheid ABP DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) heeft gisteren de hoop uitgespro ken dat de ambtenarenbonden Abva/Kabo en CFO de leiding van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) onder druk zullen zetten om beslissin gen te nemen over woningbouw. De bewindsman deed dat tijdens het mondelinge overleg met de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Brokx ergert zich aan de laksheid van de ABP-top op dit punt. Traditiegetrouw neemt dit grootste pensioenfonds van Nederland jaarlijks de bouw vart duizenden huurwoningen voor zijn rekening. Voor dit jaar zijn er bouwplannen voor 3.200 pre miehuurwoningen. Voor slechts 200 woningen is tot nu toe een positieve beslissing gevallen. Brokx is bang dat de werkgelegen heid van bouwvakkers alsmede de voortgang van de nieuwbouw danig in het gedrang komt als de besluiteloosheid voortduurt. dat meer mensen in aanmerking komen voor rijkssubsidie bij de aankoop van een premie-A-wo- ning. De mogelijk nieuwe inkomens grens van 50.000 gulden per jaar waaraan Brokx denkt, heeft be trekking op het belastbaar huis houdensinkomen; het bruto-in- komen dat hierbij hoort, is dus altijd hoger. De regeringsfracties hadden de staatssecretaris om een verho ging gevraagd omdat uit gege vens van de Nederlandse Vereni ging van Projectontwikkelings maatschappijen (Neprom) was gebleken dat het slecht gaat met de verkoop van premiewoningen sinds de subsidieregeling per 1 januari j.l. is gewijzigd. De twin tig aannemingsbedrijven van de Neprom bouwen ongeveer een derde van alle premiekoopwo ningen. Eigen geld Brokx heeft de kamercommissie op haar verzoek ook toegezegd dat hij zal bekijken of de eis van 'eigen geld' bij een aanvraag voor gemeentegarantie weer kan wor den losgelaten. Volgens de Ka mer - en Brokx gaf dat toe - schrikt dit veel kopers af. Een toenemend aantal gemeenten vraagt een bedrag aan eigen geld om minder risico te hoeven lo pen bij het afgeven van gemeen tegarantie. De oorzaak hiervan is het betrek kelijk grote aantal sinds 1980 de eigen woning heeft moeten laten veilen omdat de woonlasten niet meer waren op te brengen als gevolg van de toen nog hoge rentestand. Met ge meentegarantie kan een koper een hypotheek krijgen van hon derd procent en soms een nog hoger percentage van de koop- Dp 1 oktober zal de staatssecretaris de Kamer een overzicht geven van de ervaringen met de nieuwe premieregeling voor koopwonin gen. Als dan blijkt dat de rege ling niet voldoet, wil Brokx be kijken (zijn partij het CDA eist dat) of de ondergrens van het be lastbaar inkomen kan worden verlaagd. Nu geldt de hoogste premie bij een belastbaar huis houdensinkomen van maximaal 32.500 gulden per jaar. Verlaging van deze grens betekent dat een groter aantal huishoudens met een laag inkomen huiseigenaar kan worden. De WD zei de toezeggingen van Brokx 'volstrekt onvoldoende' te vinden. Woordvoerder De Beer wil dat niet alleen de maximum- inkomensgrens voor A-wonin gen, maar ook die voor premie- B- en premie-C-woningen met 10.000 gulden wordt verhoogd. De PvdA is met het CDA voor stander van verlaging van de on dergrens. De bewindsman wil niet aan de WD-wens tegemoet komen omdat die volgens hem te veel kost. LEIDEN (GPD) - De medische gevolgen van een kernbomontploffing zijn bij het Nederlandse publiek in het algemeen weinig bekend. Dit is een voorlopige conclusie uit een onderzoek dat de Rijksuniversiteit Leiden heeft ingesteld naar de bekendheid van medische gevolgen van een kernoorlog, zoals hittestraling die brandwonden veroorzaakt, ex- plosiedruk die letsels teweeg brengt door rondvliegend glas en instor tende gebouwen en directe radioactieve straling. Het onderzoek is verricht op verzoek van de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie („Artsen tegen kernwapens"). In een reac tie op de resultaten zegt de NVMP dat de overheid nalatig is gebleven' in het geven van voorlichting en informatie over de gevolgen van kern bewapening aan de bevolking. De vereniging heeft nogmaals een beroep op de overheid gedaan met deze voorlichting een begin te maken. „Tot nu toe is de overheid niet verder gekomen dan het instellen van een commissie, die de manier van voorlichten moet onderzoeken, maar tot een eindrapport is zij nog niet gekomen", aldus een woordvoerder van „Artsen tegen Kernwa- pens". Het is voor het eerst dat de kennis van de bevolking over de medische gevolgen van kernbewapening is onderzocht. Tweeverdieners Uit een enquête van de Neprom blijkt dat in de eerste vijf maan den van dit jaar 1.239 premiewo- ningen zijn verkocht (door de Neprom-leden). In dezelfde pe riode in 1983 waren het er bijna 6.000. Oorzaak van deze enorme inzinking is volgens haar de ver slechtering van de premierege ling. Nu sinds vorig jaar alle in komens in een huishouden by el kaar worden opgeteld vallen veel tweeverdieners buiten de rege ling omdat ze meestal meer ver dienen dan (belastbaar) 42.500 gulden per jaar. Voor de meeste alleenverdieners zijn de beginlasten van een pre- mie-A-woning daarentegen te hoog, meent de Neprom. Zo moet iemand met een modaal in komen (38.000 gulden bruto) in de nieuwe subsidieregeling tus sen de 500 en de 600 gulden per maand aan kale woonlasten beta len. In de oude regeling was dat nog tussen de 300 en de 400 gul den. DEN HAAG (ANP) - De tegen het plaatsingsbesluit gerichte mani festatie 'Hollanditisdag' op het Binnenhof in Den Haag, is giste ren in een ontspannen sfeer ver lopen. Er waren enkele honder den mensen op de been. Vanaf een podium werd muziek ten ge hore gebracht, ondermeer van Freek de Jonge. Ongeveer vijf tien mensen hielden een stille wake. Twee boeddhistische trommelaars protesteerden rit misch tegen de kernwapens. Ook een groep 50-plussers was aan wezig: '50 plus solidair tegen kemgeweld' met de kreet 'Ka mer twee zeg toch nee'. De Hollanditisdag was uitgeroe pen door het Samenwerkings verband Stop de N-bom/Stop de Kernwapenwedloop. De bedoe ling was de leden van de Tweede Kamer ertoe te bewegen tegen het rakettenbesluit te stemmen. Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) zal vandaag een 'massale Acties tegen kernwapens omloop van het volk' rondom het Binnenhof houden Een aantal acties van de landelijke basisgroepen tegen kemgeweld en militarisme is gisteren mis lukt. Volgens een woordvoerder van het organiserend comité zijn verschillende acties geen succes geworden, omdat het benodigde materiaal niet goed functioneer de, er te weinig mensen waren of omdat men te vroeg werd ont dekt. Een van de plannen hield in dat er op diverse plaatsen trei nen tot stilstand zouden worden gebracht door aan de noodrem te trekken, maar dat is volgens de NS nergens gebeurd. In Arnhem hebben ongeveer twee honderd actievoerders tegen kernwaDens gisteren ruim één uur lang een belangrijk verkeers plein in de binnenstad gedeelte lijk geblokkeerd. De politie greep in toen een groep van on geveer vijftig actievoerders een tweede blokkade vormde, waar door het verkeer muurvast kwam te zitten. Zij werden door de politie van de weg getrokken. Over en weer vielen daarbij klap pen. Ook in Nijmegen blokkeerden ac tievoerders een belangrijk ver keerspunt. De politie zorgde voor omleidingsroutes voor het verkeer. Twee demonstranten werden aangehouden wegen ge weldpleging. Een van hen schop te volgens een politiewoordvoer der tegen een auto die door de blokkade was gedrongen. Bij de Utrechtse Kromhoutkazer ne hebben demonstranten enke le uren een zitblokkade gehou- dend voor de poorten van de ka zerne. De actie is zonder proble men verlopen. ARNHEM (GPD) - De politie heeft de 20-jarige Arnhemmer A. K. gearresteerd op verdenking van de drievoudige moord die in de nacht van maandag op dins dag werd gepleegd bij het zweef- vliegcentrum Teriet bij Arnhem. De politie meent met K. de da der, of in ieder geval de schakel naar de dader(s) in handen te hebben. De 41-jarige beheerder van het het terrein gelegen café-restaurant De Thermiekbel, A. J. Wester- dijk, zijn 40-jarige vrouw en de 18-jarige (vermoedelijke) halfzus van de man werden gedood door diverse schoten. Het wapen is nog niet gevonden. De moord is volgens de politie tussen tussen 3 en 5 uur gisterochtend ge pleegd. Of meer wapens zijn ge bruikt en er wellicht meer daders in het spel zijn, is nog niet duide lijk. De slachtoffers werden om vijf uur in de morgen dood aangetroffen in hun slaapkamers in de beheer derswoning, een omgebouwde caravan verscholen in een stuk bos, door personeel van het vliegcentrum. Ze waren te hulp geroepen door de 11-jarige zoon van het beheerdersechtpaar, die op het moment van de moord in een derde slaapkamer in de cara van verbleef en wakker werd van de schoten. Uit angst is hij lange tijd op de ka mer gebleven, waarna hij onge deerd mensen alarmeerde. De politie wacht nog met het verho ren van de jongen, voor wie een jeu nsvchiater is ingeschakeld. De 11-jarige zal waarschijnlijk over enkele dagen worden ge hoord. Voorlopig is hij elders in het land ondergebracht. De verdachte werkt ruim twee jaar in De Thermiekbel als keuken hulp. Toen hij gisterochtend om streeks 9 uur bij het bedrijf aan kwam, werd hij opgevangen door de politie, die hem net als andere werknemers wilde onder werpen aan een verhoor. Op grond van K.'s verklaringen en die van anderen de politie stel de tegenstrijdigheden vast werd hij aangehouden als ver dachte en in die hoedanigheid verhoord. De man heeft ontkend. Inmiddels heeft de politie al meer dan 120 verklaringen van men sen die direct of indirect iets met het beheerdersechtpaar te ma ken hadden. Er is een zeer uitge breid onderzoek verrricht op het terrein van het zweefvliegcen- trum. In de woning wordt nog gezocht naar een deel van de om zet van het Pinksterweekeinde, enkele tienduizenden guldens. Westerdijk nam de dagopbrengst elke avond na sluitingstijd mee naar de woning. De waarschijn lijke opbrengst van Tweede Pinksterdag is gevonden. In het feit dat een deel van de op brengst uit de horeca-kas wordt vermist, kan een motief voor de moord worden gezocht, aldus A. de Vries, commissaris van de Arnhemse gemeentepolitie. Hij sloot andere motieven, zoals wraak of paniek (betrapping bij inbraak) niet uit. Ondanks het beladen onderwerp kon er gisteren voor aanvang van het debat over de kruisraketten nog worden gelachen. WD-leider Nijpels (midden) en de CDA'er Couprie verkeerden in een opgewekte stemming. Links kijkt het WD-kamerlid Voorhoeve glimlachend toe (Foto g Volgend jaar geen nieuwe beoordeling (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers voelt er niets voor om aan de hand van de internationale si tuatie op 1 november 1985 te be kijken of het huidige rakettenbe sluit van het kabinet moet wor den bijgesteld. „Er kunnen zich natuurlijk situaties voordoen die zo volstrekt nieuw zijn dat je daar rekening mee moet houden, maar daar moeten we niet nu al van uit gaan". De premier verklaarde dit na een suggestie in die richting van vooral de PvdA. Volgens de pre mier heeft het kabinet "na viere neenhalf jaar Nederlands voor behoud, een duidelijk besluit ge nomen. Daarin zijn vier heldere criteria gesteld. Daaraan wordt niets meer veranderd". Ook CDA-fractieleider De Vries wees een heroverweging van de hand. „Dat zou het Nederlandse'sig naal ontkrachten en de elemen ten van beloning en straf uit het besluit halen", zei hij. PvdA-woordvoerder Stemerdink toonde zich verontwaardigd over het feit dat volgend jaar niet kan worden gerekend op enige soe pelheid bij het tellen van de SS- 20's. „Het telraam als instrument van buitenlandse politiek". Maar Stemerdink werd door Lubbers enkele malen stevig aangevallen. „Ik heb respect voor iedere volksvertegenwoordiger die tot andere conclusies komt dan het kabinet. Die zegt: we moeten wel of juist niet plaatsen. Maar volks vertegenwoordigers die zich daarover niet duidelijk uitspre ken, krijgen dat respect niet. Zij spelen dubbel spel". Volgens de premier heeft de PvdA nooit willen uitspreken dat er omstandigheden denkbaar zijn waarin wel kan worden ge plaatst. Dat ontneemt de PvdA het recht oplossingen zoals het kabinet die zoekt, af te wijzen, meende hij. Lubbers reageerde daarmee op de stelling van Stemerdink dat on derhandelingen waarin systeem tegenover systeem wordt ge steld, onherroepelijk tot plaat sing van nieuwe raketten leiden. Stemerdink noemde het kabi netsbesluit niet meer dan 'een schaamlap' voor het CDA, een oplossing voor binnenlands-poli tieke problemen die niets met veiligheidspolitiek had te ma ken. Lubbers ontraadde ook een PvdA- Wat gebeurt er als het kabinet demissionair is? DEN HAAG (ANP) - Wat gebeurt er met het kabinetsbesluit als het kabinet zou vallen en dus demis sionair zou worden. Deze vraag legde WD-fractievoorzitter Nij pels gisteravond aan premier Lubbers voor. „Laten we zorgen dat dit niet ge beurt, meneer Nijpels," was het antwoord van de minister-presi dent. De WD-leider was het daarmee wel eens, maar hij wilde toch weten of het kabinet in dat geval bereid is een wetsontwerp in de Kamer te verdedigen. „Van ons uit is dat geen pro bleem," aldus Lubbers. „Maar de Kamer zal uitmaken of dit een controversiële zaak is of niet." Lubbers doelde op de omstan digheid waarin demissionaire kabinetten geen controversiële onderwerpen indient of verde digt, tenzij de Kamer ermee ak koord gaat. motie om het Nederlandse 'sig naal' aan de Sowjet-Unie te ver sterken door ook bij de andere Westeuropese plaatsingslanden aan te dringen op een 'bevrie zing'. Volgens de premier maakt dat de bestaande onevenwichti ge verhoudingen tussen Oost en West nog schever. Volgens de premier zijn de termij nen die het kabinet heeft gesteld om nog vóór het einde van het NAVO-plaatsingsschema (eind 1988) tot een eventuele Neder landse stationering te kunnen komen, ruim genomen. De Raad van State heeft voldoende tijd om een uitspraak te doen over het vraagstuk van de zogenoem de dubbele sleutel (moet Neder land meebeslissen over een mo gelijke inzet van kernwapens vanaf het eigen grondgebied?). Er is volgens hem ook voldoende tijd om vóór 1 januari 1986 parle mentaire goedkeuring te verkrij gen voor het verdrag met de Ver enigde Staten over de plaatsing van de kruisraketten. Dit verdrag zal al eerder worden voorbereid; de hoofdlijnen van de uiteindelijke tekst zullen mo gelijk nog vóór november vol gend jaar aan de Kamer worden voorgelegd. Eventueel kan de verdragstekst ook worden opge steld zonder duidelijkheid over een eventuele plaatsing. De kleine rechtse partijen (uitge zonderd Janmaat van de Cen trumpartij, die zich niet over het besluit uitsprak, maar meende dat deze discussie slechts werd gevoerd om andere problemen in de samenleving te verhullen) ble ven gisteravond nog moeite hou den met het kabinetsbesluit. Maar het werd niet duidelijk of zij vandaag hun bezwaren zullen omzetten in een definitieve stem tegen het besluit. Gardiner bekent bezit van granaten WOENSDRECHT (ANP) De BVD-informant en voormalige bewoner van het vredesactie- kamp in Woensdrecht John P. Wood - alias Gardiner - heeft gis teravond tegenover de rijkspoli tie in Woensdrecht bekend dat hij beschikte over 30 mm grana ten. Hij zei tegenover de politie de dertien granaten zelf in een gat in een bos bij Woensdrecht te hebben verstopt. Vredesactivis ten hadden eerder gemeld dat zij de granaten hadden begraven. De 42-jarige Amerikaan Wood werd door de rijkspolitie gezocht op verdenking van onrechtmati ge invoer van munitie en diefstal en verduistering van een auto. Wood, die zich tot zijn verdwij ning uit het vredeskamp Gardi ner noemde, heeft volgens minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) de Binnenlandse Veilig heidsdienst ingelicht over acties van vredesdemonstranten. Wood meldde zich zaterdagavond bij de gemeentepolitie in Gronin gen. Deze bracht hem gisteren over naar het politiebureau in Woensdrecht. De munitie zou deel uit hebben ge maakt van een hoeveelheid van 193 patronen, die gestolen werd uit een munitiebunker in het Belgische Florennes. Nadat de vredeskampbewoners Wood een week voor Pasen ontmaskerden als een infiltrant en spion, ont dekten zij na zijn verdwijning de granaten in zijn achtergebleven Enkele vredesactivisten waren al eerder op de hoogte van het feit dat de Amerikaan de patronen in zijn caravan verborg. Zij begroe ven later de dertien stuks grana ten in de grond en brachten ze op Eerste Paasdag naar de politie in Woensdrecht. Nadat enkele kampbewoners door de politie waren gehoord, werd Woods op sporing. aanhouding en voorge leiding verzocht. 'Spookrijder' LEEUWARDEN (GPD) - 'We zien een auto rijden en brok ken maken, maar er zit niets in'. Met die mededeling bel den inwoners van Leeuwar den de politie, die spoorslags op onderzoek uitging. Op de gemelde plaats trof men een gedeukte auto aan, waaruit een jongetje van zeven jaar kroop: de bestuurder van de brokkenwagen, die nauwe lijks boven het dashboard uit had kunnen kijken. Het kind bleek de sleutels uit de jaszak van zijn moeder te hebben gepikt. Hij was in de wagen gestapt en had daarna in enkele straten 'botsautootje' gespeeld. Stui terend van de ene naar de an dere kant van de weg had hij vijf auto's gedeukt. En pas sant had hij ook nog de 39- jarige mevrouw T. de Vries van haar fiets gereden: zij moest voor behandeling naar het ziekenhuis. De zevenjarige was ten slotte tot stilstand gekomen tegen een betonpaal en een hek. Zelf kon hij onbeschadigd uit de auto stappen. ADVERTENTIE Onder de demonstranten tegen kernbewapening op het Haagse Binnenhof bevond zich gisteren ook een groep 50 plussers. Met brandende toortsen en spandoeken maakten zij duidelijk dat het wat hen betreft 'nee' blijft Een stem voor Europa is een stem voor werkgelegerheid. Immers, of u aan de stag kunt hangt van de situatie in heet Europa af. Datzelfde geldt voor uw veiligheid, uw rechten, uw welvaart, een schoon milieu.Daarom is dat Europese parlement zo belangriik. Daarom is uw stem, morgen, voor het CDA zo belangriik. Want wie CDA kiest, kiest voor een sterk beleid. Vooreen christen-democratisch beginsel óver de grenzen heen. Voor een grote fractie, die krachtig en eensgezind werkt aan de problemen waar u dagek/ks mee te maken hebt. Dus... Stem morgen op lijst 1. CDA.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5