Spektakel rond Jules Verne Kyra Nyinski over haar vaders einde 'Publikirnisbeschimpfung' tweemaal boeiend spel Kijker moet zich per kraan het dak op laten hijsen WOENSDAG 13 JUNI 1984 Radio - tv - kunst 'She dances alone' onverwachte documentaire HILVERSUM (GPD) De mening van de psy chiater was en is duidelijk: de legendarische danser Vaslov Nijinski was geestesziek. Een alledaags ziektebeeld, maar ongeneeslijk Nijinski zou nooit meer dansen en hij zou in 1950 in een inrichting sterven. Zijn dochter Kyra - nu 70 jaar oud - denkt daar anders over. Zij trekt een mysterieuze waas over het dramatische einde van haar vaders carrière. „Niet zijn geest was ziek, maar zijn ziel", zo zegt ze. En volgens Nijins ki zelf, in zijn dagboek, was hij bewust gek geworden. Zijn liefde voor de mensheid zou daarmee in direct verband hebben gestaan. Een mysterie of niet? De Oostenrijkse televisie zette in 1980 een gedramatiseerde documen taire op stapel, waaraan Kyra haar medewer king verleende - ze speelde een hoofdrol - met teksten uit Nijinski's laatste dagboeken. De VPRO-televisie kocht deze tachtig minu ten durende televisiefilm aan; .She dances alone' wordt vanavond uitgezonden. Van Nijinski's danskunsten bestaan geen be wegende beelden, wat het maken van een dansfilm over zijn leven niet eenvoudig maakt. De cineast Robert Dornhelm besloot daarom Kyra de hoofdrol te geven en hij koos een onverwachte, fictieve invalshoek. In de eerste minuten van de film maakt de kij ker kennis met een jonge regisseur, die ver woede pogingen doet om Kyra Nijinski over te halen aan een film over haar vader mee te werken. Zoals de gehele film is dit gegeven weliswaar fictief, maar het is eigenlijk slechts een vorm om de werkelijkheid te presenteren. Het zwetende regisseurtje dat Kyra tracht te overtuigen van zijn film en daarbij telkens in conflict dreigt te raken, wijkt kennelijk niet zoveel af van Dornhelm: „Ik heb haar moe ten verleiden als een monster uit een kooi", aldus de cineast in een interview in de VPRO-gids van deze week. De regisseur (Bud Cort) gaat op zoek naar een kleine ballerina die hij met Kyra wil con fronteren. Zijn plan: „Zo kan ik haar provo ceren, zich haar jeugd te herinneren zonder dat ze er alleen maar sentimenteel over is". Hij slaagt gedeeltelijk in zijn opzet, maar haalt zich bovendien nog veel meer conflicten op zijn hals. De kleine meid had zich een leuke re voorstelling gemaakt van het filmen. En met de oude Nijinski voelt het meisje uit het Fame-tijdperk zich natuurlijk op geen enke le wijze verbonden. Kyra echter herinnert zich haar eigen jeugd: „Als dochter van Nijinski moet je extra je best doen. Ze hebben hoge verwachtingen van je". En „Je wilt ook altijd op een jon getje lijken". Nijinski's wens was een kind te krijgen ,.als voortzetting van zichzelf'. En Kyra geloofde er in. Volgens de regisseur is Kyra bezeten van mysterie. „De werkelijkheid is weinig meer dan een modern sprookje voor haar". Zowel de werkelijke filmer van ,She dances alone', als de regisseur in de film twijfelen aan de echtheid van vooral het mysterie rond Nijinski's ziekte. Tegenover de specia list die hem behandelde, brengt hij dit onder woorden: „Begrijpt u dan niet dat hij niet meer wilde dansen uit protest. Hij wilde niet gebruikt worden als marionet door degenen die verantwoordelijk zijn voor oorlog en ge weld". Was Nijinski gewoon gek, of weigerde hij on derwerp te zijn van het decadente vermaak voor een elite? Die vraag blijft onbeant woord, hoewel uit zijn dagboeken bekend is dat hij ballet als geisoleerd vermaak los van de samenleving van generlei waarde achtte. Hij zou een verbond met God hebben willen sluiten om de strijd tegen het onrecht aan te binden. Kyra's beslissing om zich te laten opnemen in een religieuze orde, komt daar mee zozeer overeen, dat de regisseur blijft twijfelen. (Nederland 1, 20.33 uur). 1(1) The reflex - Duran Du- 2 2) 1 want to break free - Queen 3 3) I save the day - Roberto Jacketti 4x( 5) One love-People get rea dy Bob Marley and the Waiters 5x( 6) Diggy loo diggy ley - Herreys 6 4) Big in Japan - Alpha- ville 7x( 9) Automatic Pointer Sisters 8x(12) Hilversum III Her man van Veen 9 8) Ik voel me zo verdomd alleen Danny de Munk 10x(13) Colour my love Fun Fun 11 7) Play a blanca - Audrey Landers 12x( 16) Time after time Cyndi Lauper 13 (11) Such a shame - Talk Talk 14 (10) Locomotion Orche stral Manoeuvres in The Dark 15x(28) Only when you leave - Spandau Ballet 16x(20) Precious little diamond Fox the Fox 17 (19) Turn your back on me - Kajagoogoo 18 (15) What do I do- Phil Fea- ron and Galaxy 19 (17) The sound of music Dayton 20x(31) Self control Laura Branigan 21 (23) The Lebanon - Human League 22 (22) Hooray for Holly wood- The Star Sisters 23x(37) Let's hear it for the boy Deniece Williams 24 (14) Love songs are back again - Band of Gold 25 (27) Don't tell me Blanc mange 26x(39) I treni di tozeur - Alice- Battiato 27 (29) Stay the night - Chica go 28x(40) Love wars Womack and Womack 29x(33) Ain't nobody - Rufus and Chaka Khan 30x(~) Demasiado corazon Mink Deville 31 (-) Dancing with tears in my eyes - Ultravox 32 (18) Cherry oh baby UB 40 33 (21) Catch me - Marsha Ra- 34 (25) Hello Lionel Richie 35 (-) Infatuation - Rod Ste wart 36 (--) Don't pull the trigger on me Vanessa 37 Sweetest sweetest - Jer- maine Jackson 38 (-) Dancing in the dark Bruce Springsteen 39 (-) A love worth waiting for Shakin Stevens 40 (26) 5:01 am Roger Waters Op Handke-festival in Den Haag 'Publikumsbeschimpfung' van Peter Handke door 'Maatschappij Dis- cordia' en 'Bühne 83'. Gezien op 12 juni als opening van het Peter Handke- Festival in het HOT-thea- ter in Den Haag. DEN HAAG - Na Thomas Bern- hard (1982) en Heiner Müller (1983) staat dit jaar op het Haagse festival de Oostenrijk se schrijver Peter'Handke cen traal. 'Publikumsbeschimp fung' is het eerste, in 1965 ge schreven stuk van Handke en is nog steeds één van zijn be kendste werken, dat ook door zijn opzet zonder overdrijving uniek te noemen is. Een 'Sprechstück' zonder hande ling, acteursrollen of requisie- ten, waarin het publiek het ei genlijke thema vormt. Dit stuk confronteert de toeschouwers met een zelfbespiegeling, waarin zij hun gebruikelijke publieksgedrag in het theater kunnen herkennen. Aan het begin van dit Handke- festival werden gedurende bij na twee maal anderhalf uur maar liefst twee ensceneringen van dit stuk gepresenteerd. En dat verveelde geen moment, omdat beide interpretaties vol komen verschillend bleken te zijn. Maatschappij Discordia bracht dit stuk in een ingeto gen. raadselachtige vorm en richtte zich veelal weinig di- rekt tot het aanwezige publiek. De tekstfragmenten werden daarmee tot quasi-dialogen. Het Duitse gezelschap 'Bühne 83' uit Düsseldorf, dat pas on langs in de programmering van dit festival is opgenomen, spreekt constant direkt tot de toeschouwers, benadrukt het taai-aspect door een opvallen de stemvoering en onder streept het geheel met een li chaamstaal. De teksten zelf lij ken daardoor bijna een ge dichtsstructuur aai Handke's tekst geeft een aantal fragmenten, die gelijkmatig over vier sprekers verdeeld kunnen worden. Discordia speelt met twee acteurs: Mat thias de Koning en René Eljon (soms komt regisseur Jan Joris Lamers ook even op het toneel om een sigaret te pakken). Bij 'Bühne' worden de teksten uit gesproken door twee actrices en vier acteurs in een regie van Ernest Martin. Bühne speelt zonder hulpstukken op een volledig leeg toneelvlak; de Discordia-leden roken voort durend en hebben het toneel met spullen en achterwand ge vuld, die bij de handeling niet of nauwelijks worden ge bruikt. Discordia spreekt op zachte, lichtelijke verveeld-vermoeide toon; de Bühne-spelers gebrui ken een scala van stemmoge- lijkheden, zoals zingen, litanie dreunend, fluisterend, jube lend enz. Discordia speelde ei genlijk Discordia. Het Duitse gezelschap onderstreept door de stembehandeling en de bij na choreografische bewegings patronen het theateraspect van dit stuk, dat zijn bestaan als theaterstuk van begin tot eind probeert te ontkennen. Juist dit paradoxale element (theater, dat beweert geen theater te zijn) wordt bena drukt, en men probeert aldus het publiek zijn manier van waarnemen in het theater te la ten zien ('Das Wahrnehmen Ih- rer Wahrnehmung im Thea ter'). De versie van het Duitse gezelschap is toch nog iets boeiender dan die van Discor dia, omdat eerstegenoemde de opschudding rond dit stuk in de jaren zestig en het theaterre- volutionaire elan ervan beter voorstelbaar maakt. WIJNAND ZEILSTRA. De vele bewonderaars die de Franse schrijver van scien- ce-fictionachtige avonturen romans, Jules Verne (1828- 1905), ook in ons land nog steeds heeft, mogen het deze maand het aan hun favorie te auteur gewijde theater spektakel in Groningen niet missen. De noordelijke thea terkoepel De Voorziening liet dit kostbare project waaraan zo'n 200 musici, zangers, dansers, acteurs, fi guranten en 'achter-de- schermen-werkers' mee doen, realiseren door Franz Marijnen, de voormalige re gisseur van het Ro Theater met een reputatie op specta culair theatergebied. 'Jules Verne' is op 14,15,16,21, 22, 23, 25 en 26 te zien óp, in en rond De Oosterpoort in Groningen. De bezoekers worden in een container op het dak gezet, maken daar het opblazen van een hete luchtballon mee en begin nen vervolgens aan een ver rassende tocht door het in een labyrinth herschapen theater. door Peter Blom De imposante openingsscène met tal van figuranten in de Groningse Oosterpoort. GPD) GRONINGEN (GPD) - Het Jules Verne-project van De Voorzie ning samen met diverse instan ties in Nederland en België - in september is het in Turnhout te zien - heeft heel duidelijk het stempel van regisseur Franz Ma- rijnen gekregen. Ook in Gronin gen wil hij imposante beelden la ten werken als informatiedragers en hier en daar is hem dat heel fraai gelukt. 'Jules Verne' is een ambitieuze gebeurtenis met een gebouw, een compleet symfonie orkest (het Noordelijk Filharmo nisch Orkest onder leiding van A. Markovski), acht acteurs (Pe ter Tuinman van het Ro Theater speelt Verne), acht dansers, vijf zangers en verder 'losse' musici en zo'n 50 figuranten. Vijf beel dend kunstenaars maakten in De Oosterpoort in Groningen min of meer toepasselijke 'environ ments', een theatraal soort omge vingskunst. Het bijzondere van 'Jules Verne' is het beroep dat op de activiteit van de toeschouwers wordt ge daan. Men moet bereid zijn zich door een kraan op het dak van De Oosterpoort te laten plaatsen, men moet bestand zijn tegen dwaaltochten door lange, zwarte tunnels van stof waarin men merkwaardige 'hindernissen' zo als een glijbaan en een enorm aquarium met drie naakte zwem sters dient te passeren. En dan zwijgen we nog maar van het griezelige wenteltrapje waar langs men het hoogteverschil tussen dak en concertzaal moet overbruggen. Mensen in een rol stoel kunnen 'Jules Verne' niet bezoeken, en mensen met clau strofobie en hoogtevrees kunnen ook maar beter thuisblijven. De tocht door het labyrinth wordt vijf maal onderbroken door lan gere scènes waarin Marijnen en tekstschrijver Rob Scholten hun visie op leven en werken van Ju les Verne laten zien. Die visie is zeer kritisch: ze laten niets van het karakter en het leven van de schrijver heel. Marijnen: „Als au teur miste hij de opdracht om een spiegel van zijn tijd te zijn. En het was me een tijd. Hij is er met oogkleppen op aan voorbij gegaan. Hij verstopte zich in uto pische reisverhalen waarin men sen met gekke trekjes rondlo pen". Nichtje De Verne-makers refereren aan de anecdote die melding maakt van wat in de ogen van Marijnen de enige moedige daad van Verne was: als jongetje monsterde hij in zijn woonplaats Nantes stie kem aan op een schip dat naar Indië zou uitvaren. Daar wilde hij een kralenketting halen voor zijn nichtje op wie hij verliefd was. Zijn vader ontdekte hem op het laatste moment, plukte hem van de driemaster en rammelde hem af. Aan zijn moeder moest de jonge Verne beloven: „Ik zal nooit meer reizen, behalve in mijn fantasie". In het spektakel in Groningen is deze anecdote een sleutelscène. Rob Scholten: „Als je het werk naast de biografie legt, zie je dat Verne zich door toedoen van zijn ouders heeft laten remmen, ca streren zou je kunnen zeggen. Je kunt wel eeuwig doorgaan met te verwijzen naar het moeilijke verleden en de ouders die het al lemaal gedaan hebben. Er moet ook een moment komen dat je zelf iets durft te doorbreken. Ver ne schetst alleen in zijn boeken figuren die dat doen". Scholten en Marijnen storten zich dus volledig op de mens Verne. In hun stuk worden elementen en figuren uit zijn boeken alleen gebruikt om iets duidelijk te ma ken over die mens die zij be schouwen als 'een laffe ziel', een Schilderij bang burgermannetje. Hun speurtocht naar het binnenste van Verne deed hen grijpen naar boeken van Verne waarin men ook op reis gaat naar een binnen ste: 'Reis naar het middelpunt van de aarde' en 'Twintigduizend mijlen onder zee'. afhankelijkheid deed hem steeds zoeken naar vaderfiguren. In de boeken komt dat tot uiting in het opvoeren van een weeskind dat onder leiding van een oudere heer op avontuur uitgaan. Zelf stelde Verne zich erg onderdanig op ten opzichte van zijn uitgever, Jules Hetzel die hem politiek ge voelige passages uit zijn boeken liet schrappen. Helaas heeft de kritische aanpak van de Verne-makers negatieve consequenties voor hun produk- tie. Hun morele oordeel krijgt soms gestalte in zeer pathetische scènes die niet kunnen overtui gen en zelfs irriteren. Alleen in de eerste lange scène de eerste 'stop' in de tocht door het dool hof - lukt het allemaal schitte rend. Op de eerste verdieping van De Oosterpoort beelden dan sers en figuranten strak gecho reografeerd de geordende amb- tenarengeest van Verne uit. In die scène zit ook - als herinne ring van de achter zijn burea zit tende schrijver die geen tijd heeft om zich om zijn vrouw te bekommeren de anecdote rond 'de ontvluchting' verwerkt en worden verder speels de boekfiguren geintroduceerd die later een rol zullen spelen. Gevecht Scholten: „Een Franse onderzoe ker zegt dat elk verhaal van Ver ne een tocht terug is, omdat steeds het spoor van iemand an ders wordt gevolgd. Dat 'volg het spoor terug' zit ook heel erg sterk in de voorstelling. Dat geeft de samenhang aan het gebruikte materiaal. Het gevecht tussen na tuur en techniek in de boeken hebben we verschoven. Wij in terpreteren het vanuit de man zelf: de boekfiguren die de strijd tegen de natuur leveren zijn als het ware de projecties waarin hij tegen zijn eigen natuur vecht". In 'Jules Verne' zie je dat inder daad steeds verwezen wordt naar de psycho-analyse naar de moei lijke relatie die Verne had met vrouwen bijvoorbeeld. In de praktijk en in zijn boeken. Zijn Later kan men nog meer mooie momenten meemaken die echter inhoudelijk aan de magere kant blijven. Een streling voor het oog bijvoorbeeld is de concretisering van het schilderij 'Hommage a Jules Verne' van Paul Delvaux: dat verandert van een dia in werkelijkheid. Jean-Marie Fiè- vez - Marijnens vaste toneelont werper - maakte het surrealisti sche stationnetje perfect na, ter wijl Marijnen de beide naakte meisje, de naakte jongeling en de drie professoren er in levende lij ve laat wachten op dingen die nu eenmaal nooit gebeuren. En on dertussen speelt het symfonie orkest Saint-Saëns. Behoorlijk imposant allemaal. Ondanks het overtrokken uit gangspunt - de 'moord' op Ver ne - valt er al met al nog genoeg te genieten. 'Jules Verne' moetje ondergaan als een spektakel, als een soort opera waarin immers handeling en strekking ook on dergeschikt gemaakt worden aan het brede gebaar, het grote gevoel, het machtige effect. En die elementen zijn hier en daar duidelijk aan te treffen. Orgelconcert Albert de Klerk LEIDEN - Albert de Klerk verzorgt vrijdagavond in de Pieterskerk het tweede K&O-orgelconcert van dit zomerseizoen. De organist zal naast composities van Buxtehude, Bach, Mozart, Brahms en Franck werken van zestiende- en zeventiende-eeuwse componisten uitvoeren. DIRIGENT OVERLEDEN - Janos Ferencsik, dirigent van het Nationaal Filharmonisch Orkest van Hongarije en voormalig directeur van de Opera van Boedapest, is op 77-jarige leeftijd in Boedapest overleden. Van 1948 tot 1950 was hij een van de vaste dirigenten van de Weense Staatsopera. Bronsplastieken Hans Versteeg Intieme relaties knap verbeeld Eineke Kop (schilderijen) en Hans Versteeg (bronsplastieken) in Ga lerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tot en met 30 juni. Geopend: vr., za., en zo. van 13.30-17.30 uur. LEIDEN - Er valt wederom een fraai verzorgde expositie te ge nieten in galerie Denise Ste phan. Er is een achttiental ab- stract-expressionistische schil derijen van Rineke Kop te zien, benevens zo'n dertig klei ne, innemende bronzen van Hans Versteeg. Rineke Kop (geb. 1951) volgde een opleiding aan de Konink lijke Academie in Den Haag. Het werk dat zij hier laat zien betreft middelgrote non-figu ratieve schilderingen in acryl verf op karton, board of papier. Hier en daar is bovendien met krijt gewerkt en ook zijn wel eens stukjes papier bijgeplakt. De beeldvlakken zijn op schetsmatige wijze geheel ge vuld met lijnen en vlakken, in vooral rood, en blauw, zwart wit en grijs. Sommige werken doen denken aan kleurrijke vuurwerkexplosies, andere zijn ingehouden van kleur en vorm en maken een uitgeba- lanceeraere, mindere werve lende indruk. Slechts drie van de achttien werken hebben een titel meegekregen: 'Colou red seasons', 'Thoughts and ac tions'. én 'Passing the night in Basel'. De betreffende werken verschillen echter niet opval lend van de andere abstracte schilderijen, en een verband tussen de titels en de bijbeho rende werken ontgaat mij vol ledig. In het sober maar uitdrukkings vol gevormde beeldhouwwerk van Hans Versteeg staat de mens en in het bijzonder in termenselijke relaties - cen traal. Titels als 'Ontmoeting', 'Omarming', 'Samen' en 'Bij el kaar' zijn gegeven aan massie ve, elk voor een klein deel glimmend gepolijste bronzen waar abstracties van mensfigu ren in zijn te herkennen. Men proeft in het werk een verken nen van het grensgebied tus sen het figuratieve en het ge heel abstracte. Soms slaat de weegschaal door naar het on herkenbare. Er zijn titelloze zo wel als titelhebbende werken bij die nauwelijks meer dan pure 'on-menselijke' sierstuk- Bronsplastiek (zonder titel) i Hans Versteeg. (foto ken zijn. Het beeld 'Dans' kent vreemd genoeg bijna geen be weging en suggereert eerder zuivere omhelzing. Waar de ab stractie niet te ver is doorge voerd zijn vaak uiterst boeien de hulpmiddelen ontstaan voor beschouwing over met name intieme intermenselijke verhoudingen. ANTOON ERFTEMEIJER. Nieuw bouwplan van RO en NDT DEN HAAG - Nederlands Dans Theater en Residentie Orkest hebben bij burgemeester en wethouders van Den Haag een nieuw plan ingediend voor een gecombineerde nieuwbouw aan het Spui Het plan omvat twee afzonderlijke gebouwen, die met elkaar zijn verbonden door een gezamenlijke entree en foyer. De concertzaal biedt ruimte aan 1.800 bezoekers, het ballettheater heeft 880 plaatsen. Onder het geheel is een grote parkeergarage gepland. De kosten van dit plan zijn geraamd op 26.5 miljoen gulden. Ruim de helft hiervan zou door de gemeente Den Haag moeten worden betaald Het ministerie van wvc zou 7,75 miljoen gulden moeten bijdragen. Het resterende bedrag moet door de huisvestingsfondsen van de gezel schappen worden opgebracht. Van burgemeester en wethouders van Den Haag wordt op korte termijn een oordeel over deze plannen verwacht. Van Gogh-expositie OTTERLO (ANP) - Het Rijksmuseum Kroller-Muller in Otterlo begint op 23 juni met een unieke Van Gogh-tentoonstelling. Tijdens de zomer openstelling, tot 2 september, zal het museum zijn totale Van Gogh collectie van 278 werken exposeren. Dat is in de geschiedenis van Kr< >1- ler-Müller nog niet eerder voorgekomen Vooral de tekeningen en prenten worden slechts by hoge uitzondering mondjesmaat en voor zeer korte tyd uit de kluizen van het museum gehaald vanwege hun grote gevoeligheid voor licht. In verband hier mee wordt een deel van het museum verduisterd en voorzien van aan gepast kunstlicht. In totaal worden 92 schilderwerken, 183 tekeningen en drie prenten ten toongesteld. Normaal zijn in Kröller-Müller ongeveer 75 Van Goghé te bezichtigen. Volgens conservator J. van der Wolk van het Kröller-Mullermuseum is de expositie van de totale, internationaal vermaarde Van Gogh-eollectie vooral voor liefhebbers een buitenkansje. Het museum verwacht zowel uit binnen- als buitenland dan ook enorme belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25