KITS Politici thuis moeten macht afstaan aan Europese collega's Europees Parlement probeert jongeren aan werk te helpen C 'Europa voor jongeren van groot belang' Paus (bij Wereldraad) verzweeg verschillen niet een rubriek voor jongeren Een roerig Europees middagje WOENSDAG 13 JUNI1984 Varia Redactie: Annemiek Ruygrok telefoon 071-144941, toestel 243 Raambiljetten van politieke partijen zie je nauwelijks, maar toch zijn er morgen verkiezingen in Nederland. Ditmaal gaat het om de samenstelling van een nieuw Europees Parlement. Morgen en in een aantal landen zondag, kunnen alle stemgerechtigde burgers van de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap naar de stembus. Bijna alle partijen die we van de andere verkiezingen in Nederland wel kennen, doen ook voor Europa mee. Vijfjaar geleden werden de eerste echte verkiezingen voor Europa gehouden en toen beloofden die Leidenaar Gijs de Vries (28), de jongste Europarlementariër: Hast du noch ein Opa? Schick ihm nach Europa (Heb je nog een opa? Stuur hem naar Europa). Zo spotte vijfjaar geleden de Duitse socialistische jeugdbeweging met de afvaardiging van bejaarde politici naar het Europees Parlement. Ook in Nederland werd er toen zo over gedacht. De oud-gediende PvdA-er Vondeling voerde de lijst van zijn partij aan. Het prototype van een opa. Een ouwelullenclub, die ouwehoert. Dat vonden veel jongeren van het Europees Parlement. De Leidenaar Gijs de Vries (WD) is 28 jaar. Hij wordt deze week vermoedelijk gekozen tot vertegenwoordiger in dat parlement, want hij staat hoog (4de) op de lijst van zijn partij. Gijs de Vries is dan de jongste Europarlementariër van Nederland en waarschijnlijk zelfs van Europa. Hij vindt dat deze verkiezingen juist voor jongeren belangrijk zijn. Waarom? "Omdat het juist om hun toekomst gaat. Omdat als zij willen leven in een stukje wereld waar vrede is, waar het economisch goed gaat en waar we voldoende natuur overhouden, dat er dan maar één manier is waarop ze dat kunnen bereiken. Dat kunnen ze niet meer bereiken door alleen nationaal naar de stembus te gaan. Voor elk groot Nederlands probleem is alleen nog maar een Europese oplossing". "Maar er is nog een reden om te gaan stemmen. We hebben enorm meegeleefd met de Polen, die zich twee jaar geleden een heel klein beetje vrijheid leken te bevechten. Het is hun niet gelukt. Wat zou het een ongelooflijk trieste zaak zijn als wij in Europa van dat recht, zelf de toekomst te kunnen bepalen, geen gebruik zouden maken". Van speciaal belang voor jongeren noemt De Vries de strijd tegen de jeugdwerkloosheid. Het is volgens hem te danken aan het Europees Parlement, dat driekwart van het Sociaal Fonds partijen dat als de kiezers maar zouden gaan stemmen, er van alles zou veranderen. Is dat nu wel of niet gelukt? Die vraag staat in veel stukken in de krant en uitzendingen op radio en televisie centraal. De meeste mensen vinden dat het met de samenwerking tussen Europese landen maar slecht gaat. Maar in Nederland bijvoorbeeld, zo blijkt uit onderzoeken, vindt bijna iedereen wèl dat de samenwerking moet blijven, omdat wij veel te klein zijn om het allemaal alleen te doen. H°tvervelende is alleen dat het parlement nog niet zo lang bestaat en dat de leden hard moeten knokken om wat te zeggen te krijgen. Nu is het zo dat over de meeste zaken waar het in de politiek omgaat, nog steeds thuis in eigen land wordt beslist. Elk land doet dan wat hem het beste uitkomt en vergeet dat daarmee de verschillen in Europa soms alleen maar groter worden in plaats van kleiner. De mensen die graag in het Europees Parlement gekozen willen worden zeggen dat het zo niet langer kan en dat er echt iets moet veranderen. De politici thuis moeten macht af staan aan de Europese politici. Dan kunnen bijvoorbeeld de grenzen in Europa worden afgeschaft, zodat iedereen kan gaan en staan waar ie wil, zonder door de douane te worden Een kijkje in de vergaderzaal van het parlement. tegengehouden. En dan kan het parlement nog meer verstandige dingen doen, zoals bijvoorbeeld i vrouwen in alle landen gelijke rechten hebben. Hoe meer mensen gaan stemmen, hoe duidelijker het aan de politici in eigen land zal worden dat ze meer "Europees" moeten gaan denken, zeggen de leden van het Europees Parlement. van de Gemeenschap wordt besteed aan de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Hij somt een aantal projecten op, in Oost-Groningen en in Goes, waar jongeren dank zij geld van de Europese Gemeenschap worden bijgeschoold. "Want de meest kwetsbaren zijn toch de jongens en meisjes zonder een afgemaakte schoolopleiding", zegt dejonge Europarlementariër. En over de uitspraak van de Duitse jongeren zegt hij: "Ach, in Duitsland is het nou eenmaal traditioneel zo, datje politiek pas gaat meetellen als je veertig bent. In Nederland kunnen jongeren snel actief worden". Een roerig 'Europees middagje' had vorige week woensdag op de Leidse scholengemeenschap 'De Vlietschans' plaats. Daar waren politici uitgenodigd voor een forum voor alle middelbare Nadat F. Wijzenbeek van de WD zijn zegje had gedaan, verliet een flink aantal scholieren de toch al niet zo best gevulde zaal. Europa heeft kennelijk niet zo de interesse van de jongeren. Wijzenbeek had het al heel raak getypeerd: "Europa is voor velen de ver-van-ons-bed-show". Ellen van Schouten van het CDA mocht vervolgens wat naar voren brengen over de plannen die de christen-democraten met Europa hebben en vervolgens was Jos van den Broek van het Groen Progressief Akkoord aan de beurt. Zijn programma mag dan idealistisch en niet reëel overkomen, ja zelfs af en toe lachwekkend zijn, dat hoeft nog niet te betekenen datje iemand midden in diens gezicht gaat zitten uitlachen. Maar de heer Wijzenbeek schroomde niet bij elke opmerking die Van den Broek maakte in een lachstuip te vervallen. Deze vertoning werd een van de aanwezigen te bar. Dreigend kwam hij met zijn paraplu op de liberaal af: "Je kunt toch wel een beetje respect voor andermans denkbeelden tonen" voegde hij hem boos toe, waarop hij de zaal verliet. Wat "Europa" voor jongeren kan doen werd niet geheel duidelijk, omdat het grootste deel van de discussie over al dan niet plaatsing van de kruisraketten ging. Toch kwam het gesprek ook op de jeugdwerkloosheid. Wijzenbeek merkte in dit verband op dat de laatste jaren in de EG 740.000 banen voor jongeren zijn geschapen. Mooi werk. Maar als je bedenkt dat er 4,5 miljoen jongeren in de EG werkloos zijn, dan is dat slechts een begin. De dames en heren Europarlementariërs zijn er dan ook (nog) lang niet wat deze kwestie betreft. "Ik zou jongeren toch vooral willen oproepen te stemmen voor de Europese Parlementsverkiezingen. Als ze tenminste al mogen stemmen, natuurlijk", zegt mevrouw J. Maij-Weggen. Deze oud-Noord wij kse is lid van het Europese Parlement. Ze hoopt hiervoor donderdag opnieuw te worden gekozen. Mevrouw Maij vertegenwoordigt het CDA, de op één na grootste partij in het Europese Parlement. Terwijl ze eer tijdens haar o verkiezingstoernee, zegt ze dat zij het "heel dom vindt dat de Jonge Socialisten het advies hebben gegeven dat jongeren maar niet moeten stemmen tijdens de Europese verkiezingen. Heel dom is dat, .ia". Het Europees Parlement doet namelijk wel degelijk belangrijke dingen voor jongeren, vindt ze. En ze denkt dan vooral aan het helpen oplossen van de jeugdwerkloosheid in Europa. Zo is het aan het Europees Parlement te danken dat het Europees Sociaal Fonds nu voor een groot gedeelte wordt gebruikt om jongeren aan werk te helpen. Dit Europees Sociaal Fonds is een 'geldpot' met vele miljarden guldens. Dit geld werd vroeger gebruikt om in nood verkerende takken van industrie, zoals scheepsbouw, te helpen. Maar nee, zei het Europees Parlement, dat geld moet anders en vooral beter worden gebruikt. En het parlement voegde de daad bij het woord en wist het voor elkaar te krijgen dat de miljarden gulden nu mogen worden besteed om mensen aan het werk te helpen in gebieden waar de werkloosheid het grootst is. De mensen die aan deze projecten meedoen, krijgen een herscholingscursus, mogen stage lopen bij een bedrijf en krijgen daarna een baan aangeboden. Daarna krijgen de bedrijven die deze werklozen in dienst nemen nog een tijdlang subsidie uit het Europees Sociaal Fonds voor een gedeelte van de lonen. "En het Europees Parlement heeft bepaald dat dit fonds voor driekwart moet worden gebruikt voor nieuwe banen voor jongeren", zegt mevrouw Maij. Maar ook op andere manieren probeert het Europees Parlement de werkgelegenheid in Europa te verbeteren. Zo wil het parlement dat vrachtwagens minder problemen ondervinden aan de grenzen van de EG-landen en dat deze landen de richtlijnen waar sommige produkten aan moeten voldoen, beter op elkaar afstemmen. Zo wordt minder geld verkwist; geld dat beter voor nieuwe banen kan worden gebruikt. En daar profiteren natuurlijk ook werkloze jongeren van. Het Europees Parlement is volgens mevrouw Maij ook een prima plaats om voor een schoner milieu te vechten. Dat is natuurlijk niet louter en alleen een belangrijke zaak voor jongeren. Maar het is haar wel gebleken dat dit jongeren ontzettend aanspreekt. Het Europees Parlement kan bijvoorbeeld richtlijnen maken die er toe moeten leiden dat de 'zure regen' wordt teruggedrongen en dat de vervuiling van zeëen en rivieren wordt verminderd. Want landen kunnen dat niet op eigen houtje voor elkaar krijgen. CD A-kandidate Maij: 'niet stemmen heel dom". Rooms-katholieken en niet-ka- tholieken zullen blijven stre ven naar eenheid. Dat staat in een gemeenschappelijke ver klaring van het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken (Genè- ve). De paus bracht het cen trum van de Wereldraad gister middag een bezoek op zijn zes daagse 'pastorale reis' door Zwitserland. Aan het eind van zijn bezoek las de Nederlandse kardinaal Willebrands de ver klaring voor. Hij is voorzitter van het Vaticaanse Secreta riaat voor de Eenheid. Door de kloven tussen christe nen wordt het werk van Chris tus zelf schade toegebracht, zegt de verklaring. Het docu ment bevat geen concrete voorstellen tot spoedige reali sering van de nagestreefde eenheid. Het hernieuwde man daat van de gemeenschappelij ke werkgroep wordt een 'stap op onze oecumenische weg' genoemd. Deze werkgroep werd in 1975 opgericht. "Ook ons samenzijn hier brengt iets tot uitdrukking van wat ons in onze roeping verbindt". De verklaring spreekt ook van een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid in sociale vragen, in het bijzonder voor de vrede in de wereld. (Bij de Wereldraad van Kerken zijn ruim 300 kerken met sa men meer dan 400 miljoen ge lovigen aangesloten). De paus ging in zijn toespraak de moeilijkheden in de verhou ding tussen zijn eigen wereld kerk en de samenbundeling van kerken en christelijke ge meenschappen, die de Wereld raad is, niet uit de weg. Hij be klemtoonde, dat zijn kerk de bisschop van Rome als zicht bare garantie van de eenheid ziet, in volle trouw aan de apostolische overlevering en het geloof der vaderen. "De Katholieke Kerk gelooft werkelijk, dat de bisschop, die aan het hoofd staat van elke plaatselijke kerk, van de Heer de zendingsopdracht heeft ge kregen om getuige van het ge loof te zijn". Voor de Rooms- Katholieke Kerk en de Ortho doxe Kerk staat het bisschop sambt dan ook centraal bij het antwoord op de vraag wie of wat de kerk eigenlijk is. De paus zei te beseffen, dat die overtuiging voor de meeste le den van de Wereldraad proble men oplevert. "Daarom moet juist hierover open en vriend schappelijk worden gespro ken, met dezelfde ernst die het document over geloof en ker korde, doop, eucharistie en ambt kenmerkt". "Het ge meenschappelijke erfdeel van de wereldchristenheid is de verbondenheid in eerbied voor Gods Woord. Weliswaar is er nog geen eucharistiegemeen- schap, maar door de gemeen schappelijke gebedservaring is het mogelijk geworden, met de Wereldraad een broederlijke solidariteit te ontwikkelen". Tagisch Dr. Philip Potter, secretaris-ge neraal van de Werelraad, zei, dat de kerken zich ook moeten beijveren om spanningen weg te nemen die ontstaan als christenen van mening ver schillen over de verwerkelij king van vrede en gerechtig heid. De kloven in en tussen de kerken noemde hij 'tragisch'. De studies van de gemeen schappelijke werkgroep van rooms-katholieken, protestan ten, anglicanen en orthodoxen zag hij als een lichtpunt. "Zij dienen het doel van de eenheid en moeten leiden tot stappen op weg naar die eenheid". De meeste tijd van het bezoek aan de Wereldraad ging heen aan een gezamenlijke woord dienst. Ook de eerste secreta ris-generaal van de Wereld raad, dr. W. A. Visser 't Hooft, was erbij. Gisteravond deed de paus het or thodoxe centrum 'Chambesy' bij Genève aan. Metropoliet Damaskinos van Zwitserland verklaarde, dat zijn centrum zich door het pausbezoek be moedigd voelde en niets ach terwege zal laten om de nage streefde eenheid te bereiken. De paus zei op zijn beurt, in dit bezoek ook alle orthodoxe ker ken te hebben willen groeten, "die hier hun secretariaat heb ben ter voorbereiding van hun groot en heilig concilie". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te 's Gravenzande J. Kortleve Hellendoorn, te Stiens A. J. van Binsbergen Bolsward; aangenomen naar Wouden berg (deelwerk) P. Koeman Rijssen, naar Koog-Zaandijk (deelwerk) kandidaat R. S. üuess Amsterdam; bedankt voor Ridderkerk A. van Brum- melen Huizen, voor Kampen B. W. Steenbeek Nijega-Open- de; toegelaten tot de evangelie bediening: R. Treep Huissen en H. van Vliet Groningen; be roepbaar: G. Veening Oost- wold en L. de Graaff Nijbroek. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Rottevalle (Fr.) kandidaat J. van Dijken aldaar, naar Emlichheim (W.-Duits land) J. C. van Egmond Om men, naar Zwolle A. Pietersma Veenendaal. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Ommen M. Blok Ensche de. Nederlands Gereformee de Kerken: bedankt voo Utrecht J. C. Schaeffer Em meioord. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Dor drecht A. Moerkerken Nieuw- Beijerland. Zaterdag (van 10 tot 4 uur) houdt de Evangelische Om roep in drie hallen van de Jaar beurs in Utrecht zijn dertiende 'familiedag'. Er worden 25.000 bezoekers verwacht. Verkiezingen. Een rechts-or- thodoxe groepering, gevestigd in Nieuwpoort, plaatste giste ren in het Reformatorisch Dag blad een grote advertentie, waarin de lezers werden opge roepen hun roeping te verstaan en standvastig te blijven door niét aan de Europese verkie zingen deel te Volgens de oproep zal een ver enigd Europa de invloed van 'Rome' en het humanisme be vorderen en de Reformatie af breuk doen. "De Heerc plantte hier Zijn kerk en schonk ons het doorluchtige Huis van Oranje. Hij maakte Neèrland groot". De samenstellers zijn van mening, dat het Europese parlement 'ons zelfstandig volksbestaan' wil aantasten. "Als we ons daarin laten opne men, verzwakken we onze houding van verzet en pro test".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17