Laat morgen merken dat u er ook nog bent. STEM PvdA LIJST 2 'Ik voel me nog altijd onschuldig' Shiras zorgt voor tennisstunt Weer twee titels Silvia Bakker (LZ) óók voor Europa Estec-toernooi aardig bezet Lendl geklopt op Queens Regio-atleten naar Lissabon Kringkampioenschappen RB toernooiwinnaar Dames van SJZ starten sterk in nacompetitie Souness naar Sampdoria Schorsing Van der Poel loopt af WOENSDAG 13 JUNI 1984 BRIGHTON (RTR) - De uitschake ling van de Tsjechoslowaak Ivan Lendl door de onbekende Ame rikaan Leif Shiras in de eerste ronde van het Grand Prix toer nooi op het gras van de Queens- club betekende gisteren de grootste verrassing van het ten- nisseizoen. De nederlaag (5-7, 3- 6) van Lendl kwam tot stand nauwelijks 48 uur na zijn glorieu ze overwinning op John McEn roe in de finale van het open Frans kampioenschap in Parijs. Niemand was verbaasder dan de 24-jarige Shiras, die na afloop be kende meer verstand te hebben van Shakespeare dan van tennis. De Amerikaan, met een afgemaak te universitaire opleiding, ser veerde echter opvallend goed en had ook geen moeite met de op slag van Lendl, die niet alleen een verdiefide ne^érlabg leéd, maariteyenfe zijn 'vobrbfe^e&clihg LEIDEN - Han Kulker (De Bata ven), Peter van Noort (De Spar taan) en Yvonne van Dorp (AV Holland) zijn gekozen in de na tionale atletiekploeg die het ko mend weekeinde in het Portuge se Lissabon uitkomt in een lan- denontmoeting tussen zes West- europese teams, de z.g. Westath- letics. Han Kulker komt uit op de 800 me ter. Hij neemt daarbij de plaats in van Rob Druppers die zijn optre den in Lissabon wil beperken tot een eenmalig optreden in de 4 x 400 meter estafetteploeg. Peter van Noort, nationaal recordhou der kogelslingeren, komt uiter aard op zijn favoriete onderdeel uit terwijl Yvonne van Dorp, be zig aan haar laatste juniorenjaar, meegaat als reserve voor de 4 x 400 meter damesploeg. op het toérrtooi Van Wimbledon vroegtijdig zag lon<Jerbroken. i„Ik zie me nu genoodzaakt hard te trainen op gras, want wedstrij den zijn er niet meer voor Wim bledon begint", verklaarde Lendl, die het onbegrijpelijke verlies voor een belangrijk deel toeschreef aan de overschake ling van gravel naar gras. „Ik ben nog steeds erg blij met het beha len van de Franse titel en deze nederlaag zet me niet huilend in een hoekje". Twee ander geplaatste tennissers in Lendls helft van het speel schema kwamen evenmin verder dan een eenmalig optreden. Yan- nick Noah trok zich wegens een blessure terug en zijn landgenoot Henry Leconte was in de lange derde set met 9-11 de mindere van Lloyd Bourne. Titelhouder Jimmy Connors zei zich niet druk te maken over het verlies van een set, de eerste sinds twee jaar op Queens, tegen de Zuid- afrikaan Bernie Mitton. „Pas als ik twee sets verlies, ontstaan er problemen", concludeerde de nuchtere Connors, wiens groot ste Amerikaanse concurrent McEnroe als een van de weini gen zonder moeite de volgende ronde bereikte. Hij versloeg Mar tin Davis in twee sets: 7-6, 6-2. Andere geplaatsten hadden het al in de eerste ronde te moeilijk. 'Queens' verloor in de eerste ron de ook nog Chris Lewis, Bill Scanion, Stefan Edberg en Brian Gottfried in het 'slagveld' onder de favorieten. De Nieuwzeelander Lewis, die vo rig jaar de Wimbledonfinale haal de, maar daarna weinig bijzon ders meer presteerde, verloor in twee sets van de Fransman Guy Forget: 6-7, 5-7. Scanion verging het nog slechter tegen de Zuid afrikaan Dannie Visser: 3-6, 4-6. Edberg moest in drie sets (7-6, 6- 7, 3-6) zijn meedere erkennen in Ramesh Krishnan uit India, Gottfried verloor van de Austra liër Paul McNamee, 6-4, 4-6, 1-6. Leif Shiras heeft meer verstand van Shakespeare dan van tennis. Tpch versloeg hij gisteren Lendl in het toernooi van Queens (Foto api KATWIJK - Rijnsburgse Boys heeft het voetbaltoernooi van Katwijk gewonnen. In de finale versloegen de Rijnsburgers gis teravond 'rivaal' Quick Boys met 4-3. RB pakte ook de sportivi- teitsprijs. Vooral de broertjes Van der Blom waren op schot. Na de 0-1 van Marco van der Plas, zorgen Mar cel en Paul van der Blom voor 2-1, waarna Arnold Boers tegen- scoorde. Via Paul van der Blom en Ton Arroy legde RB de zege daarna vast. Boers zorgde nog maals voor een tegentreffer. LEIDEN - Het Estec-toernooi in Noord wijk heeft zich in de afge lopen jaren een vaste plaats ver worven in de belangstelling van vooral de oudere garde in C en D. Vooral bij de heren is de bezet ting van dien aard dat de wed strijden het aankijken waard, zijn. In het kelspel C zijn ge plaatst Anton Wil van Zoelen, Rob Koggink, Lodewijk Kallen berg en Ginnen. Verwacht mag worden dat deze spelers zich zul len handhaven tot de halve fina les, maar daarna zal het spannen. In het herendubbelspel C is het van hetzelfde laken en pak. Ge plaatst zijn de koppels Van Duy- venvoorde-Guyt, Heemskerk-De Mooy, Kallenberg-Roodenburg en Timmer-Van Gerven. Een vaste service, een vaste return, een bekeken lob met daartussen door de volley, dat zal het beeld zijn van de herendubbels in Noordwiik. Bij de dames is de bezetting in C minder. In het enkelspel zijn ge plaatst A. Frachon du Gat en W. den Otter. In het damesdubbel spel worden de volgende kop pels in de halve finales verwacht, Bent-Vogelaars, Heiligers-Van Zuuren, Lacourt-Van der Laan en Kallenberg-De Groot. Heili gers en Van Zuuren lijken on danks hun plaatsing als no 2 de beste kansen te hebben op de toernooiwinst. In het gemengd dubbelspel C zijn geplaatst P. Berg-E. Hedeman, Teekens-Ginnen, Heiligers - Van Duyvenvoorde en W. den Otter- A. van Zoelen. Laatstgenoemd duo zou best eens met de buit kunnen weglopen. De plaatsing in D is als volgt: HED: Spek, van Duin, Krauser, Gen zei, HDD: den Houter-Doffer hoff, Poots-Feyter, Walenkamp v.d. Broek, Stolsberger-v.d. Wa ter, DED: Ten Hove, Wenzel, Bal gooy, Van Spronsen, DDD: Reu ter-Hogervorst, Van Spronsen- Weenink, Wenzel-Van Slooten en Ascensi-Roerink, GDD: Leghte- Bojus, Thoot-De Jong, Van El- den-Van Elden en Long-Wein- berg. LEIDEN - Zwemster Silvia Bak ker van LZ'86 heeft tijdens de vierde ontmoeting van de Kring- kampioenschappen van de Gou we Rijnstreek weer beslag ge legd op twee gouden medailles. In zwembad De Vliet werd zij kringkampioene op de 400 meter vrije slag en de 200 meter wissel slag meisjes onder de 16 jaar. Voor haar werden tijden van 4.59.8 en respectievelijk 2.38.3 geklokt. De 400 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag voor meisjes en jongens ouder dan 12 jaar stond gisteravond op het programma. Bij De Zijl/LGB, dat nog steeds de tweede plaats inneemt in het tussenklassement, was Reinier Haasnoot weer aardig op dreef. Op de 400 meter vrij tikte hij als eerste aan in een tijd van 4.37.8 en op de 220 meter wissel bereik te hij een tweede plaats in 2.26.1, één tiende voor Wilco van der Zeeuw (LZ'86). Leon Luyten (Zijl/LGB) finishte op de 400 me ter vrije slag jongens onder de 14 jaar op de eerste plaats. Hij zwom de 400 meter in een tijd van 4.48.7. Marco Mulder van LZ zwom de tweede tijd van 4.49.0. Laatstgenoemde was wel het snelst op de 200 meter wissel slag. Hij liet hierop een tijd van 2.35.1 noteren. Edo den Boef (Zijl/LGB) werd derde in 2.48.3. Het goud op de 200 meter wissel slag meisjes onder 14 jaar kwam in handen van Mireille Correljé van de Zijl. Zij liet na 200 meter de klokken stil staan op 2.41.0. In dezelfde leeftijdsgroep werd Jo- landa Laterveer (Zijl/LGB) het zilver omgehangen voor de twee de plaats op de 400 meter vrije slag; 5.03.5. Een dergelijke pres tatie leverde Ingrid van Veen (Zijl/LGB) bij de meisjes onder de 12 jaar door een tijd van 5.12.6 te zwemmen. Pauline Stastra (LZ'86) tikte als derde aan in een tijd van 5.17.1. Ingrid van Kerkvliet (Zijl/LGB) zwom zich eveneens naar het zil ver in de leeftijdsgroep bij de meisjes onder 16 jaar via een tijd van 5.11.9. Bronzen plakken wa ren er verder voor Antoine van Weerde (LZ'86) op de 400 vrij met een tijd van 4.41.5 en op de 200 wissel in 2.30.4, Robert Jans sen (Zijl/LGB) op de 400 vrij jon gens onder de 12 jaar in 5.08.5, Meriam Haagendijk (LZ'86) op de 200 meter wisselslag meisjes onder de 16 jaar in een tijd van 2.47.3 en Helga Lasschuit (LZ'86) eveneens op de 200 wissel (da mes) met een tijd van 2.47.1. Bij de dames werd Katwijkse Rian- ne den Duik zowel op de 400 me ter vrije slag als op de 200 meter wisselslag kringkampioene in resp. 4.59.1 en 2.44.2. Het damesteam van SJZ is de pro motiewedstrijd om twee plaat sen in de promotieklasse (zon dagvoetbal) begonnen met een 1—3 overwinning op Fortuna Vlaardingen. Twee andere gega digden, Wilhelmus en Lekker- kerk, speelden eerder tegen el kaar. SJZ kan morgenavond op eigen veld tegen Lekkerkerk overgang naar de hogere klasse zo goed als veilig stellen. In de eerste helft opereerde SJZ wat onwennig. Na rust toonden de dames zich van hun goede kant en waren ze produktiever. Yvonne van Wieringen opende op het terrein van Heerjansdam (de Vlaardingen-velden zijn reeds wegens onderhoud 'gesloten') de score. Bettina van Klaveren zorg de voor 0-2. Daarna kreeg SJZ onterecht een penalty (vermeend hands) tegen, maar na de 1-2 kwam de Zoeterwoudse over winning niet in gevaar. Zelfs werd het nog 1-3. Opnieuw doel puntte Van Klaveren. GENUA (Reuter) - Graen^e Sou ness heeft een contract voor drie jaar met de Italiaanse club Sampdoria getekend. Souness, die aanvoerder was van de Euro pese bekerhouder Liverpool, werd bij zijn komst in Italië be groet door tweeduizend suppor ters. De voetballer had een ge sprek van drie uur met de voor zitter van de club, Paolo Monot- vani. Bijzonderheden over die conversatie werden niet prijsge-. geven. HOOGERHEIDE (GPD) Adrie van der Poel telt de dagen af. Over ruim een week mag hij weer fietsen. Op 17 juni loopt zijn schorsing af, waardoor hij nog net met zijn ploeg mee kan naar de Tour de l'Aude. Die wedstrijd geldt voor de Kwantum-ploeg als laatste voorbereiding op het nationaal kampioenschap op de weg, dat 24 juni in Geulle wordt gehouden. Normaal gesproken behoort Adrie van der Poel tot de favorieten, maar om dat hij drie maanden uit de competitie was begint hij ongetwijfeld met een behoorlijke achterstand op de concurrentie. ADVERTENTIE De afgelopen drie maanden heeft Adrie van der Poel het verschrik kelijk moeilijk gehad. Met hoge verwachtingen begon hij aan het seizoen in de nieuwe ploeg van Jan Raas. Van der Poel zou on der leiding van Jan Raas defini tief doorbreken in de klassie kers, werd algemeen veronder steld. Maar alle illusies werden in één klap de grond in geboord toen hij na de Tirreno-Adriatico waarin hij nog een etappe won, hoorde dat hij positief was be vonden in de Ronde van Sicilië. Er werd efedrine aangetroffen in zijn urine. Van der Poel was er goed kapot van toen dat resul teerde in een schorsing van drie maanden. „Natuurlijk wist ik dondersgoed hoe belangrijk dit seizoen voor mij zou worden. Ik had me er ook heel goed op voor bereid. Dan ga je toch geen dom me dingen doen. Ik voel me nog altijd onschuldig". Maar voor de tweede keer binnen één jaar werd hij toch betrapt. Van der Poel kreeg dan ook een flinke lading kritiek over zich heen. „Ach, het hoort er allemaal bij, denk ik maar. Ik ben in de media voor alles en nog wat uit gemaakt. Hier en daar werd zelfs al gesuggereerd dat ik een twee de Freddy Maertens zou worden. Ergens kan ik het allemaal nog wel begrijpen ook. Natuurlijk roept het vraagtekens op als ie mand twee keer achter elkaar wordt betrapt. Maar ik voel me onschuldig en dat wil men dan weer niet geloven". "Ik ben ervan overtuigd, dat ik net als de vorige keer ben geflikt. Door wie? Wist ik het maar. In de wielersport lopen genoeg figuren rond die het gedaan kunnen heb ben. In elk geval heb ik uit dit alles geleerd dat ik in de toe komst nog veel oplettender moet zijn. Maar zelfs dat biedt nog geen enkele garantie. Zolang er op deze manier wordt gecontro leerd, behoud ik toch mijn twij fels. Wie kan mij bijvoorbeeld met 100 procent zekerheid garan deren dat de apparatuur waar mee mijn flesje werd onderzocht in orde was. Als ik straks na mijn schorsing weer eens naar de con trole moet, ga ik er opnieuw met angst en beven naar toe. Ik ben echt niet de enige renner die er zo over denkt. Veel renners hou den angst voor die controles". Broodroof Zijn gedwongen vakantie beleefde Adrie van der Poel met ups en downs. De eerste weken interes seerde het fietsen hem nauwe lijks meer. Hij hielp zijn vader op de boerderij en knapte voor ken nissen links en rechts wat kar weitjes op. Ook op de dagen van de klassiekers, want hij kon het nauwelijks opbrengen om de wedstrijden via de televisie te volgen. „Ik heb me op verschillende ma nieren afgereageerd", zegt hij. „Ja, soms ook op mensen die he lemaal niets met de wielersport te maken hebben. Want een schorsing vind ik nog steeds broodroof. Ik had liever een ho gere geldboete gehad. Zo plezie rig is dat ook niet, maar een boe te kun je ten minste zelf nog te rugverdienen". Van der Poel trainde wel. Gedu rende zijn schorsing verbleef hij ongeveer 40 dagen in Frankrijk, om in de Alpen wat vakantie te houden en om te trainen in het hooggebergte. „Die Alpen-stage had ik voor het seizoen toch al gepland. Ik heb etappes gereden die we straks in de Tour ook weer tegenkomen. Want ik wil een goede Tour rijden, vooral na alles wat er nu is gebeurd". Een jaar geleden lukte het hem wel om sterk terug te komen nadat hij in de Henninger Turm was betrapt. Van der Poel reed toen een sterk wereldkampioenschap (tweede achter Greg Lemond) en had een goed naseizoen, waarin hij zich terugknokte bij de eerste vijf om de Superprestige. „Ook toen was het een enorme klap dat me de overwinning in de Hepninger Turm werd ontno men, maar ik kon wel door blij ven rijden. Hoe graag hij ook een keer Neder lands kampioen zou willen wor den („Het parkoers in Geulle ligt me wel"), Adrie van der Poel ge looft er dit jaar nog niet zo in. „Ik denk dat ik vooral de hardheid van de wedstrijd straks mis. Aan de kilometers zal het niet liggen. Vooral de laatste weken heb ik voldoende getraind, maar hard heid doe je alleen maar op in wedstrijden. Ik weet het, bij een overwinning maak ik op één dag alles weer goed, maar ik mag niet te veel hopen. Want ik kan niet verlangen dat in Geulle de ploeg helemaal achter mij staat. Zoiets kun je pas eisen als je zelf goed rijdt. De tijd daarvoor is gewoon te kort. Ik heb misschien één voordeel ten opzichte van de an deren. Ik ben goed uitgerust en kom straks renners tegen bij wie de ambitie nu al een stuk minder is, omdat ze al het nodige hebben gewonnen. Wat de Nederlandse renners betreft is dat trouwens ook weer niet zoveel. Daarom denk ik dat in mijn situatie het Nederlands kampioenschap iets te vroeg komt". Adrie van der Poel is ervan over tuigd dat hij in de tweede helft van het wielerseizoen op een an dere manier nog iets van zijn flink gedeukte prestige kan op vijzelen. „In de Tour of in de na- jaarsklassiekers misschien. Dan zul je zien dat zo'n dopingaffaire eigenlijk ook maar heel betrek kelijk is. Dezelfde mensen die me drie maanden geleden heb ben laten vallen, staan dan alle maal weer om mij heen te sprin gen. Want zo gaat dat nu eenmaal in de wielersport". Veel mensen denken, dat de verkiezingen van morgen er niet toe doen. Maar als de PvdA de Europese verkiezingen verliest, dan strijkt het kabinet Lubbers de winst op. Dat zult u dan merken. Als u vindt dat de lasten oneerlijk worden verdeeld, als u vindt dat de werkloosheid veel te hoog blijft, als u geen kruisraketten in Nederland en Europa wilt, dan moet u morgen toch echt gaan stemmen. Want wij zijn u dankbaar voor uw sympathie, maar morgen hebben wij uw stem nodig.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15