'Denen speelden veel te hard' 'Het is belachelijk dat wij degraderen' België zonder Coeck U hoeft uwgeld niet meer vast te zetten als u'n hoge rente wilt. Zestien renners naar LA Vredesboodschap9 vindt geen gehoor bij Frankrijk-Denemarken (1-0) 'Uitvallen Simonsen zware slag' WOENSDAG 13 JUNI1984 DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Olympisch Comité heeft dinsdag dertien wielrenners en drie wielrensters aangewezen om Nederland te vertegenwoor digen bij de Olympische Spelen. Bij de dames zijn Leontien van Lienden, Hennie Top en Thea van Rijnsoever geselecteerd. Bij de individuele wegwedstrijd van de heren komen Hans Daams, Jean Paul van Poppel en Toine Poels in actie, terwijl de honderd kilometer ploegentijdrit zal wor den afgewerkt door Gert Jakobs, Jos Alberts, Erik Breukink en Maarten Ducrot. Als reserve voor beide onderdelen gaat Nico Ver hoeven mee. Jelle Nijdam zal uitkomen op de individuele achtervolging op de baan. De selectie voor de ploeg achtervolging op de baan bestaat uit Dick van Egmond, Jelle Nij dam, Rik Moorman, Marco van der Hulst en Ralf Elshof. Mocht Van Egmond zich niet vrij kun nen maken voor de Olympische Spelen, dan gaat Ab Harren als zijn vervanger mee. Voor de Olympische selectie is achtervol ger Peter Pieters uit de boot ge vallen. Pieters heeft zich buiten de nationale ploeg voorbereid en kwam niet op het lijstje van het NOC voor. Het NOC heeft geen gebruik ge maakt van de mogelijkheid een nog grotere wielerploeg af te vaardigen naar de Spelen van Los Angeles, waar een belangrijk aantal wielernaties zal ontbre ken. De KNWU had gisteren van de wereldfederatie van amateurs (FIAC) te horen gekregen, dat voor de individuele onderdelen als de wegwedstrijd vier renners welkom waren in plaats van drie. Het NOC handhaafde echter de oorspronkelijke Olympische i Duyn en waagt e KORTRIJK (GPD) België treedt vanavond in Lens voor de eerste EK-wedstrijd tegen Joegoslavië aan zonder Ludo Coeck. Coeck ondervindt hinder van een teen blessure en wordt daarom door bondscoach Guy Thijs aan de kant gehouden. De plaats van Coeck op het middenveld wordt ingenomen door Enzo Scifo, in middels zijn opvolger bij het Brusselse Anderlecht. Guy Thijs kan wel beschikken over Erwin Vandenbergh, die lange tijd was geblesseerd, maar nu met Claesen de tweemans voorhoede van de Rode Duivels vormt. Het niet beschikbaar zijn van Coeck heeft het er voor Guy Thijs een stuk gemakkelijker op gemaakt. Gistermorgen ging hij er nog van uit dat hij zowel Coeck als René Vandereijken, twee van zijn beste spelers, moest inpassen. Thijs had even wel al door laten schemeren dat Coeck en Vandereijken nooit sa men op het middenveld zouden spelen. Een van de twee moest daarom met een verdedigende taak worden belast. Coeck als li bero was tegen Hongarije even wel geen succes, terwijl Vande reijken te kennen had gegeven met tegenzin als voorstopper te willen spelen. Die puzzel komt mogelijk later toch weer aan de orde, wanneer België zich gaat opmaken voor de wedstrijden tegen Frankrijk (zaterdag in Nantes) en Dene marken (volgende week dinsdag in Straatsburg). In de laatste lijn van het Belgische elftal spelen nu Clijsters, als libe ro, en De Greef, als voorstopper, waarmee Thijs het op elkaar in gespeeld Anderlecht-midden- veld Scifo, Vandereijken en Ver- cauteren in tact kan laten. Overi gens de meest voor de hand lig gende oplossing binnen de mo gelijkheden die de Belgische bondscoach met het huidige po tentieel tot zijn beschikking had. Bovendien spelen zowel Clijsters als De Greef nu in de positie die zij ook bij hun respectievelijke clubs Waterschei en Anderlecht innemen. Ook de Joegoslavische trainer To- dor Veselinovic heeft inmiddels zijn elftal bekend gemaakt. Hij kan de sterkst mogelijke forma tie in het veld brengen. Hadzibe- gic speelt in plaats van Cop in de verdediging. Cop maakte de laat ste furore in de Joegoslavische competitie, reden waarom hij als dertigjarige als laatste aan de se lectie werd toegevoegd. Voorlo pig wil Veselinovic de Hajduk Split-verdediger echter nog ach ter de hand houden. Datzelfde geldt voor Boris Cvetkovic van Dinamo Zagreb, die Sulejman Halilovic nu op zijn plaats als lin kerspits ziet meespelen. De opstelling van beide teams: BELGIË Pfaff - Grun, De Greef, Clijsters en De Wolf - Scifo, Vandereijken. Ceule- mans en Vercauteren - Vandenbergh en Claesen. JOEGOSLAVIË Simovic - Nenad Stojkovic, Z^jec, Ka- tanec en Hadzibegic - Sestec, Gudelj, Bazdarevic en Susic - Vujovic en Ha lilovic. De wedstrijd staat onder leiding van de Zweed Frederiksson. SJC wijst Lisse in dramatische slotfase terug NOORDWIJK - Er kwam gisteravond een dramatisch einde aan het tweedeklasserschap van FC Lisse. Nadat in de slotfase van het beslissende nacompetitie-duel bij SJC een 1-0 achterstand was rechtgetrokken en niemand de Noordwijkers nog een kans op lijfsbehoud toe durfde denken (SJC moest immers winnen) stuiterde in de vijfde mi nuut van de extra speeltijd bij toeval de 2—1 van het hoofd van Jaap Smit af. Hoe onrechtvaardig voetbal kan zijn, werd door het enorme ongeloof nog het duidelijkst geïllustreerd zeven minuten aan de reguliere drie kwartier vast. "Het is voor het eerst dat ik over een scheids rechter oordeel", sprak Wahlen (overigens zonder de intentie Boer direct verantwoordelijk te stellen voor het verlies), "maar alle oponthoud werd door SJC veroorzaakt. Mijn gevoel verzet zich ertegen als die tegen ons wordt gebruikt, zoals nu gebeur de. Dit was niet rechtvaardig". "Zo'n vuil, klein, kolere-balletje... je weet dat-ie alle kanten op kan rollen", trachtte Lisse-trainer André Wahlen dapper zich over de ongetwijfeld diepste teleur stelling in zijn loopbaan als oe- fenmeester heen te zetten. Zijn collega Duindam: "Hitchkock had dit niet beter kunnen verzin nen", en, heel reëel, "tja, we zijn heel gelukkig weggekomen". Degradatie naar de derde klasse. Natuurlijk, er zijn ergere dingen in het leven van een mens, maar de klap kwam verschrikkelijk hard aan. Terwijl de aanhangers zich reeds naar hun wagens be gaven om op het eigen Ter Spec- ke meerdere pintjes op de 'veili ge' 1-1 te kunnen innemen, vol trok zich het drama. "Al vind ik dat wat erg bar gesteld", zei Wah len. In eerste instantie noemde hij het "een aardige streep door de rekening". Aansluitend gaf hij echter ook diepere gevoelens prijs. "Een ramp. Het is niet te pruimen datje zo de boot ingaat. Het is belachelijk dat wij degra deren. In de competitie hebben wij alleen van UVS en Verburch verdiend verloren. Meestal wa ren we getij kwaardig aan de te genstander, soms zelfs beter. Maar we verloren zo vaak in bles sure-tijd". En ook gisteravond brak de extra speeltijd FC Lisse op. Scheids rechter Boer, om wie bij de Lis- sese ploeg toch al het één en an der te doen was geweest, plakte pen al werd in laatste geval Hans Caspers (die onbestraft natrapte) een serieuze scoringskans ontno- In elk geval wat dat laatste zinnetje betreft, moest Wahlen gelijk wor den gegeven. Nadat SJC in de 21ste minuut voor rust tegen de verhouding in op 1-0 was geko men (Ben van der Zalm strafte met een afstandschot slordig uit verdedigen genadeloos af), pro beerden de Noordwijkers op meer brute dan slinkse manieren uiteraard die score zo lang moge lijk vast te houden. Er werd zo'n beetje naar elke blauwe kous ge schopt die in het bomvolle straf schopgebied voorbij kwam. Scheidsrechter Boer trad daar onvoldoende tegen op. Hij boek te van de schoppende SJC'ers (Duindam: "Ik wil dit niet goed praten, maar in de competitie waren wij dikwijls véél te lief') alleen Hans Caspers. Boer boek te ook de Lissenaars Dorus (schelden na een strafschoprijpe overtreding tegen Wim Bouc- kaert) en Ruud van der Voort we gens shirtje trekken annex spel bederf, minder ernstige vergrij- PARIJS De vredesboodschap die door Christopher Bourg tijdens de opening van het Europese kampioenschap voetbal werd uitgedragen, heeft vooralsnog weinig gehoor gevonden. Het 13-jarige Franse jongetje hield in het Pare des Princes namens de coa ches en aanvoerders van de acht deelnemende teams een pleidooi voor fair spel. Frank rijk en Denemarken, op papier de twee vriendelijkste ploegen in het gezelschap, lieten het „verbroederingsfeest" echter al meteen ontaarden in een anti-vredesdemonstratie. Samen kwamen zij tot 37 overtre dingen waarbij de rode kaart voor de Fransman Amoros een dieptepunt was. De tinkervleu- gelverdediger kon zich vijf minu ten voor tijd niet beheersen na een grove overtreding van Jes- per Olsen en deelde een kopstoot uit aan de Deense linkerspits die zelf een gele kaart kreeg. Voorts moest Simonsen na een botsing met de Franse voorstopper Le Roux met een gebroken scheen been van het veld worden gedra gen. Simonson is vannacht nog geopereerd. Door al die incidenten die aan het einde bijna tot een massale vechtpartij leidde werd Frank rijk-Denemarken (1-0) een heel ander spektakel dan beide equi pes zich hadden voorgesteld. De ouverture had een galabal moe ten worden waarin vrij spel zou worden gegeven aan de techniek en aan het aanvallende voetbal. Geruime tijd slaagden beide daar aardig in en werd in hoog tempo duidelijk gemaakt dat een be langrijke voetbalwedstrijd niet altijd een wanprodukt behoeft op te leveren. In tegenstelling tot Vijf miljoen voor Junior TURIJN (SID) - De Braziliaanse voetbalinternational Junior speelt volgend jaar voor de Ita liaanse verenigign AC Torino. De 30-jarige verdediger van Flamen- go Rio de Janeiro tekende een driejarig contract, dat hem ruim drie miljoen gulden oplevert. Ro- rino betaalt Flamengo ruim vijf miljoen gulden. wat Juventus,-AS Roma en Li verpool in de Europacup-finales hadden gedaan weigerden Frankrijk en Denemarken zich als spelbedervers op te werpen, totdat plotseling keiharde mid delen werden aangewend en de Westduitse scheidsrechter Roth alle moeite moest doen om de rust op het slagveld te herstellen. 'Hard' Toen de vrede van Parijs alsnog was getekend stelde de Franse bondscoach Hidalgo vast dat Amoros terecht van het veld was gestuurd: „Hij verdiende die ro de kaart. Zoiets kan je nou een maal niet doen. Het is slecht voor het hele team. Ik vind overigens wel dat de Denen erg hard heb ben gespeeld. Alles was op fysie ke kracht gebaseerd". De Fransen zullen het overigens gemakkelijker kunnen stellen zonder Amoros dan de Denen zonder Simonsen. In het Scandi navische team was de grote-klei- ne man van 1.65 m voorbestemd om met Platini en Rummenigge tot de ster van het toernooi uit te groeien. Bijna één helft lang was hij als vormgever ook hard op weg om aan de hoge verwachtin gen te voldoen. Hij danste langs zijn tegenstanders, spreidde het spel en was constant de leider die bondscoach Piontek tevoren in hem had gezien. „Zonder hem zal het heel wat moeilijker wor den. We hebben in de aanloop naar het toernooi al zo gesukkeld met blessures. Hier leek het ein detijk beter te gaan en dan ge beurt dit". Denemarken zal nu zonder zijn spelmaker, die een half jaar gele den ook al werd geopereerd, moeten winnen van Joegoslavië en België om alsnog de halve fi nale te bereiken. Piontek: „De wedstrijd zaterdag tegen Joego slavië wordt een sleutelduel. Als we zo spelen zoals vanavond zijn er nog kansen. Platini is door Berggreen aardig in bedwang ge houden zoals we heel Frankrijk goed partij hebben gegeven. Waarschijnlijk was het allemaal anders gelopen als wij een penal ty hadden gekregen toen Berg green werd aangetikt. Daar had den we toch reent op". Lauridsen Opvallend was het dat Denemar ken zo verrassend goed tegen stand bleef bieden aan Frankrijk ook toen Simonsen was afge- voerd. Dat was voor een belang. ue^Xn^st"' Busk. Morten Ol Simonsen. Lauridsen zorgde er zelfs voor dat Denemarken bij vlagen in de tweede helft sterker werd. Dat leek te resulteren in een spectaculaire zege van de Denen die echter op een schle mielige wijze in de 77e minuut alsnog werden uitgeteld. Bij een inzet van Platini werd de bal van richting veranderd door Busk, waardoor doelman Qvist die te voren de indruk wekte alsof De nemarken nooit een keeperspro bleem heeft gehad (hij keerde onder meer twee van dichtbij door Platini ingekopte ballen), kansloos was. Het inzetten van de 'speciale joker' Jesper Olsen kwam voor Denemarken te laat om alsnog voor een stunt te zor gen. Middenvelder Arnesen, die toch in het basisteam was gezet en daar in aanvankelijk heel aardig ac teerde, was net als zijn medespe lers door die ontwikkeling erg te leurgesteld: „Niet over het spel, dat was goed, maar over het re sultaat. We waren toch niet min der? Hopenlijk hebben we straks nog genoeg kracht over. We zul len een paar dagen rust moeten nemen om dit lichamelijk en geestelijk te verwerken". Frankrijk, dat revanche nam voor de vorig jaar in Kopenhagen ge leden nederlaag van 3-1, tijkt in middels al op weg naar de halve finale, ook al toonde het zich als favoriet nummer 1 bepaald niet superieur. In de eerste helft kreeg het maar één kans en tie ten, afgezien van uitblinkers Gi- resse. Tigana en in mindere mate Platini, de meeste spelers vooral alledaagse dingen zien. Van de aanvallers Bellone en Lacombe ging weinig gevaar uit, ook al bleek de rust in de Deense defen sie vooral in het begin ver te zoe ken. Een middenvelder, aanvoerder Platini, moest er dan ook aan te pas komen om te voorkomen dat de sfeer in het Franse kamp niet meteen werd bedorven. Hidalgo wees daar ook op toen hij als winnaar de balans opmaakte: „Het zegt genoeg dat Platini weer moest scoren". Voor Platini betekende het overigens dat hij het record van de legendarische Just Fontaine (27 goals) evenaar de. EK voetbal, groep 1: Frankrijk - Denemarken 1-0 (0-0), 78. Platini 1-0. Scheidsrechter: Roth (Wdl). Toeschouwers: 48.370 (uitver kocht). Rode kaart: Amoros (Fra) Frankrijk: Bats; Battiston, Bossis, Le Roux (Domergue) en Amoros; Fer nandez, Tigana, Giresse en Platini; Lacombe en Bellone. i het hoofd van Busk 1-0 heeft gescoord. Giresse is op weg Kon scheidsrechter Boer zich voor wat betreft de extra speeltijd nog beroepen op 'regels is regels', eerder had hij weldegelijk een grove blunder gemaakt, ook weer in het nadeel van Lisse. Ron Mesman toog in de 17de mi nuut alléén op avontuur door de Noordwijkse defensie. Voor de tribune vlagde grensrechter Van der Zwet voor buitenspel van Wim van Beek (terecht, daar staat 'de grens' immers voor), maar evenzeer terecht tiet Boer Mesman zijn solo doeltreffend afronden. Een prima beslissing. Van Beek stond niet hinderlijk buitenspel en in zo'n geval is het aan de scheidrechter om af te blazen of niet. Aansluitend maakte de leidsman echter de met name voor Lisse onvergeef lijke fout om in nader overleg te gaan met Van der Zwet en aan sluitend de goal te annuleren. In plaats van 0—1 werd het vier mi nuten later 1-0. Goed natuurlijk voor de spanning. Lisse dwong SJC zich voor het 'hok' van kee per Ted van der Meer op te ho pen en kreeg ook goede scorings kansen. Ron Mesman nog eens voor rust en de voortdurend aan vallende voorstopper Mart Mei- land (kopbal op de lat) waren nog het dichtst bij 1 1. Voordat die volledig verdiend viel (in de 43s- te minuut knalde de weinig schotvaardige Wim Bouckaert onhoudbaar in), verbraste Jos Alders op aangeven van broer Piet nog de beste kans van de he le wedstrijd op 2-0. Zijn inzet kon nog net door de beste Lisse- naar Gepi van Rooyen worden gekeerd. De 1-1 viel zoals gezegd toch. De verlossing, heette het. SJC bun gelde reeds reddeloos boven de derde klasse. "Het had ongetwij feld een opluchting geweest voor SJC", berekende Arie Duindam. "Volgend jaar krijgen we het so wieso weer hardstikke moeilijk in de tweed klasse. We zullen van begin af behoudend moeten gaan spelen". En dat alles 'dank zij' Jaap Smit, die een voorzet van Oscar Alke made achter Lisse-keeper Mark van Berkel kopte. In twee kam pen (bij zo'n 1100 toeschouwers) draaide de stemming honderd tachtig graden. En alsof het alle maal nog niet hectich genoeg was, viel ook nog de 2-2 aan de overzijde, maar die werd terecht wegens hinderen van Ted van der Meer afgekeurd. GERARD HAVERKAMP Lotto 23: Eerste prijs:geen winaar. Tweede prijs: 6 winnaars die elk bruto f 50.000,- ontvangen. Derde prijs: 118 winnaars die elk bruto f 1.824,40 ontvangen. Vierde prijs: 5465 winnaars die elk f39,40 ontvangen. Vijfde prijs: 80.186 winnaars die elk f 5,00 ont vangen. Cijferspel 23: Het winnende cijfer was: 25 15 02. Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cijfers goed: 2 winnaars. Vier cijfers goed: 12 winnaars. Drie cijfers goed: 137 winnaars. Twee cijfers goed: 1526 winnaars rijk deel de verdienste van Lau ridsen. De middenvelder van Es- panol toonde zich bij deze gele genheid een prima stand-in van Nielsen; Bertelsen, Arnesen (Jesper Olsen), Simonsen (Laurid sen), Berggreen en Lerby; Laudrup en Larsen-Elkjaer. PARIJS (SID) - Het uitvallen van Allan Simonsen werd door de Deense bondscoach Sepp Pion tek gezien als de zwaarste klap voor het strijdplan van zijn elftal. „Niet alleen de taktische opzet, maar ook het moreel van mijn elftal kreeg een tik. Simonsen is één van mijn belangrijkste spe lers, in dit neurveuze duel zeker onmisbaar." Piontek wilde Frankrijk best ge lukwensen met de zege (1-0) op zijn ploeg. „Maar een gelijkspel was meer op zijn plaats geweest. Geen van de beide ploegen was meer in het voordeel of had meer kansen. De Franse speler waren zenuwachtiger dan ik had ver wacht. Het geluk gaf tenslotte de doorslag. Dat was niet met Si monsen, maar met Platini. We moeten verder in dit Europees kampioenschap, maar deze slag is moeilijk te verwerken". ADVERTENTIE De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13