c Twijfel rondom natuurgenezer Leuker dan'n paarpantoffels met racestrepen. Sjamir zet VN-secretaris op zijn plaats In- en uitvoer begin 1984 sterk gestegen Met het boek„Bier woidt het echt vadeidag. 1 v. WOENSDAG 13 JUNI1984 Varia LISSE - Aan de MVO - Scholenge meenschap voor LEAO, LHNO en IHNO in Lisse zjn geslaagd voor het i de Valen- LHNO: A. Byker, E. Dix, M. Duineveld, L. van Duyvenvoorde, M. Elfering, K. Elout, Y. Geerling, J. Geerlings, D. de Groot, N. Hesseling, A. Hoogendoorn, C. Hoppenbrouwer, I. Jongman, M. Keijzer, A. de Kooker, J. Kramers, P. v.d. Lans, M. de Leeuwe, G. Martis, E. Mesman, J. van Noort, A. Oppelaar, E. van Rooyen, M. Schenk, H. Slobbe, E. Snaar, S. Snaar, C. Tran Thi, B. van Velzen, H. Verheijen, E. Warmerdam, D. Zoet, C. v.d. Zwet, A. v.d. Berg, K. v.d. Burg, L. Damen, M. Hovius, H. Huizing, L. de Jong, J. Koomen, M. Kroezen, R. v.d. Ploeg, I. Bouwmees ter, Y. Bouwmeester, M. v.d. Broek, M. Glas, S. Kauffman, H. Korsuize, L. v.d. Laan, J. Jansen, Y. Meeu wenoord, G. Balkenende, H. Bazuyn, D. Boogerd, J. van Eeuwyk, D. Eg- ging, D. Freeke, J. Jongsma, R. Kop- pert, B. Lommerse, M. Peters, Y. Rus man, S. Schniedewind, E. Toussain, P. Vermey, S. Waasdorp, C. Bodijn, M. van Diemen, J. Heemskerk. A. Je- zewski, D. Nolet, A. Touw, D. v.d. Valk, A. Vastenhout, P. v.d. Berg, A. v.d. Burg, K. v.d. Holst. A. Nulkes, D. Zwaan, S. Wijnands, S. Berkhout, I. Herruer, M. Homan, I. Hoogervorst, A. Huigen, E. Joziasse, I. Kuipers, S. Langeveld, I. van Leeuwen, M. Pel grim, M. van Putten, M. Schrama, J. de Winter, D. Zoet, J. Zuydam, M. Ciere, M. Heemskerk P. v.d. Heyden, K. Landman, M. Onderwater, P. Sik- king, M. de Winter, M. van Es. M. v.d. Maden, J. Opstal, M. Zwetsloot, A. v.d. Lans. HAZERSWOUDE - Aan de Christus Koning Mavo te Hazerswoude/Rijn- dijk slaagden: Mavo: M. van Bennekom, J. Beukers, S. ten Brink, S. Budhu-lall, P. van Bu- rik, A. van Dorp, B. Eibers, J. van Ful pen, P. van Gorkum, G. de Groot, R. HalfArerk, F. Heijmans, E. van Hou ten, V. de Jong, W. Leijnse, T. de Kor te, R. Koster, W. Koster, H. Kraayer, E. Nelson, M. Pors, M. Pruijn, S. Schellingerhout, M. Schoonheim, J. Sep, D, van Staveren, D. Utfé, H. Ul- jee, F. Verhagen, P. Verhorik, W. Vis ser, L. van Vliet, K. v.d. Werff, E. van Wetten, H. Wolvers, S. Zandbergen. TER AAR - Geslaagden lassen voor beginners" tijnschool: R. Raven, J. Petersen, J. Bijlemeer, C. Hoogeveen, N. van Smoorenburg, C. Volwater, C. Egberts, M. Hooger vorst, F. Koeleman, S. Akerboom, H. Egberts, J. Sassen, G. van Lammeren, A. van Lammeren, S. Adema, Th. van Kessel, P. Akerboom. Lagere Agrarische School: E. van Erk, H. Hoogervorst, G. Hooge veen, R. Koeleman, M. Sassen, M. Scheepstra, K. Schellingerhout, P. van Schie, J. Schild. G. Snoek, A. Verkerk. Katwijk - Aan de Chr. Scholengemeen schap "Rijnmond" zijn geslaagd voor het diploma LHNO: R. Aandewiel. M. Baalbergen, M. van Beien, R. v.d. Bent, M. de Best, B. Bo- termans, C. Caspers, J. Dekker. B. van Duyn, A. van Duyn, T. van Duyn, H. van Duyn, J. van Duyn, J. van Duyn, J. van Duyn, C. Glasbergen, B. Haasnoot, T. Haasnoot, C. Hartevelt. F. Hoek. E. Hoek, M. Kleyn, C. Klyn- stra, H. Korbee, M. Korenhof, J Kwerreveld, A. Messemaker. A. v.d Oever, S. v.d. Oever, W. v.d. Oever, K. Oudshoorn, M. Oudshoorn, N. Parle- vliet, S. v.d. Plas. A. v.d. Plas, E. v.d. Plas, G. v.d. Plas, H. Rethmeier, C. van Rhijn, E. de Ridder, L. Rous, A. de Ruiter, W. Ruwaard, M. van Rijn, A. Schaap, J. Schaap, A. Vlasman, W. de Vreugd, H. de Wilde. W. de Winter. J. Zuyderduyn, W. Zwanenburg. Voor het diploma LHNO: R. Barnhoorn, H. van Beelen, C. v.d. Bent, R. de Best, H. de Best, P. de Best, W. Boonekamp, C. v.d. Burg, L. van Delft, G. van Delft. H. van Delft. J. van Delft, S. Dogan, H. Dubbelaar. N. Dubbelaar, I. Durieux, C. van Duyn, D. van Duyn, G. van Duyn, N. van Duyn, L. van Duyn, M. van Duyn, N. van Duyn, N. van Duyn, S. van Duyn, M. van Duyn, W. van Duyn, C. Duyvenvoorde, P. van Duyvenvoor de, J. van Duyvenvoorde, M. van Duyvenvoorde, R. van Dijk, J. van Egmond, E. van Eysinga, H. Frisen, M. van Gent, P. de Graaf, A. Guyt, A. Guyt, L. Guyt, C. Haasnoot, N. Haas noot, N. Hasenoot, S. Heemskerk, A. Heemskerk, J. Heemskerk, T. Heems kerk, B. Heidendorf, J. Herbert, C. Hoek, J. Hoek, T. Hoek, Y. Hoek, M. den Hollander, A. Imthorn, A. Im- thorn, K. Imthorn, A. van Iterson, J. de Jong, A. Jonker, A. Ju, M. van Kla veren, S. Klinkenberg, M. Koeleman, J. Kraayenoord, L. Krayenoord, A Kromhout, C. Kuijt, G. Langeveld, W. Lindhout, H. Maagdelijn, C. v.d. Ma- rel, E. v.d. Marei, A. Mastenbroek, A. Messemaker, E. v.d. Meij, G. v.d. Mey, H. v.d. Mey, T. v.d. Meij, J. Meyvogel, C. Meijvogel, C. de Mooy, D. de Mooy, C. de Mooy, R. v.d. Niet. M. Noord- over, A. v.d. Oever, E. v.d. Oever, M. v.d. Oever, A. Oskam, D. Oudshoorn, L. Ouwehand, A. Ouwehand, M. Ou wehand, A. Ouwersloot, Q. Peters, A. v.d. Plas. B. v.d. Plas. B. v.d. Plas, C. v.d. Plas, H. v.d. Plas, L. v.d. Plas, L. v.d. Plas, N. v.d. Plas. N. v.d. Plas. C. van Rhyn, J. van Rhyn, C. Riet, M. Rous, F. de Ruiter, G. Schaap, C. van Schie, J. Sinon, H. Sip, M. Snellen burg, H. van Tilburg, J. Varkevisser. D. Verhoef, D. Vlieland, A. Vooijs, H. Vooys, C. Vooys, C. Vooys, M. de Vries, Y. Wagner. C. de Winter. S. Wij nands. S. Yigit, J. Zuyderduyn, M. Zwanenburg, P. Zwanenburg, Y. Zwanenburg, A. v.d. Zwart. Voor het diploma MHNO: J. van Beelen, J. van Beelen, A. Du rieux, E. Groenendijk. K. Guyt, L. Haasnoot, L. Korpershoek, A. Krom hout. C. Kuyt, S. Meyvogel, P. v.d. Oe ver, C. Peters, J. v.d. Plas, C. van Rijn, F. Zwanenburg, L. Duindam. Rijnsburg - Aan de Christelijke Tuin bouwschool in Rijnsburg zijn ge slaagd: S. Borst, C. Glasbergen, W. Harteveld, K. Heemskerk, E. Janssen, Y. Kou- dijs, C. Kralt, E. v.d. Mey, P. van Nieuwkoop, T. Wulkes, G. v.d. Oever, J. v. Paridon, W. Pebesma, L. v.d. Plas, A. Ruwaard, V. San ting, M. Tij sterman, A. v. Vliet, R. v. Vliet, J. de Winter, R. v. Basten, W. v. Beelen, G. Brussee, T. Coorn, H. Damen, D. Dubbelaar, M. Duineveld, J.W. v.d. Eijkel, E. de Groot, T. v.d. Gugten, A. Heemskerk. L. Imthorn, D. v. Klave ren, H. Konings, I. Korving, G. de Ma re, A. v.d. Mey, I. Nieuwenhuis, A. Noort, M. Oskam, M. v. Rooyen, W. Spierenburg, J. Star, S. Verhagen, J. Verschoor, A. Vianen, G. van Vliet, G. van Vliet, A. Appeldoorn, IJ. van Dijk, A. Eschler, J. van Grieken, H. v.d. Gugten, C. Jungerius, M. Koel man, J. Kuyt, D. de Mooij, H. de Mooy, R. de Mooy, S. Ouwersloot, H. Ravensbergen, K. Souverijn, K. v. Starkenburg, L. v. Starkenburg, H. Verhave, F. Willemse, R. v.d. Zon. ALPHEN AAN DEN RIJN - Gerectifi- ceerde lijst van geslaagden voor het mavo-examen aan de Albanianae scholengemeenschap: M. den Adel, E. van Alphen, I. Amelun- xen, E. Bakker, C. Bauer, S. Bennes, R. van Berkel, C. Beuk, W. van der Bilt, L. Boere, A. Boot, S. Boot, R. Bos, S. Bosker, A. Bouwmeester, R. van Boven, M. Breebaart, M. Brou wer, M. de Bruin, T. Bruinsma. S. Butterman, G. Buwalda, E. Coster, R. Coster, J. Cramer, H. Degenaar, G. van Dijk, H. Dyk, J. van Donk, P. van Doorn, V. den Driel, B. van Egmond, E. Evenhuis, M. Everts, D. Gaillard, C. de Gelder, D. Genders, B. Gorlee, P. Goudkuil, R. de Groot, I. de Haas. R. de Haas, R. Haspers, C. van der Ha ven, H. Heemskerk, N. den Hertog, R. Bijman, R. van der Hoek, T. van der Horst, M. van Houten. R. Hulshof, E. van der Jagt, A. Jansen, W. Jansen; I. de Jong, P. de Jong, J. Jongeleen, M. Kalksma, E. Karus, C. Keijzer, G. van Kessel, F. Klein, S. Klein, D. Klink, N. Koch, R. van der Krogt, M. Kruithof, M. van der Kust, E. Laan, E. van de - Laar, E. van der Laarse, J. de Lange, E. Lapré. L. van Leeuwen. W. Nikkels, C. Osthoff, L. den Ouden! M. van den Oudenrijn, J. Paanakker, M. van der Plank, M. van der Ploeg. M. Plomp, C. Poen, A. Postma, N. Prem- chand, S. Prijs, D. Raaphorst, A. Re- degeld, J. Redegeld. E. de Ridder, R. Rieken. D. Roggeveen, G. Roos, L. Schouten, R. Slootweg, J. Staneke, D. Stratingh A. Sukkel. E. Thijsse. M. Tromp, J. Trouw, I. Versteeg, M. Ver- vaet, E. Visser. K. van Vliet, M. Voge- lesang, D. Vogelzang, J. Vos, M. Voss, E. Vreeburg. M. de Vries, M. van der Weele, K. Westmaas. P. Wiersma. B. Wolvers, R. van den Worm, E. Zaun- brecher, M. Zylstra, H. Zirkzee, S. Kostuumnaaien: G. Agten, R. van Dam. L. van Doorn, J. van Eijk, S. Eys, J. van Es, I. van Gent, P. van der Geest, G. de Graaf, C. Hoek, C. Hooymans, S. Janssen, K. Kamp, M. Koomen, P. Koper, M. Lagerberg, M. van der Luit, M. Molenaar, A. Netjes, L. Nieuwen- huijzen, C. de Nobel, A. Noorder- meer, H. Ocak, M. v.d. Plas, C. Reij- ken, M. Rietveld, L. van Roode, J. van Schie, M. Sebel, K. van der Slot, M. de Smit, S. van Steenbergen, A. Streur, A. Taal, D. van Tilburg, Y. van Trie rum, E. van Veen, I. Veenhof, I. Ver- hoeks, A. Visser, H. de Vries, N. de Wit, H. van Wouwen, S. van der Zwet. Couture: S. Albers, M. Beuk, C. Brussé, F. Chaudron, L. Florijn, W. de Graaf, S. Heemskerk, A. van de Heisteeg, E. Hoogduin, D. Jansen, P Jonker, J. Klinkenberg, M. de Moree, K. Ouds hoorn, J. van der Plas, K. Ramdas, W. van der Reijden, S. van Rijt, M. Ver- boket, F. Vos, G. Zwetsloot, J. van Duinen. Interim Algemene Schakelopleiding 1- jarig: M. Bel, A. Berg, S. van Berkel, M. Bleuzé, A. Blijleven, K. Chbiki, T. Drost, C. van der Eist, M. Herruer, E. van Kempen, D. Koolmoes, D. Monta- nus, M. Oudshoorn, I. Visser, M. de Vroomen, S. Wassenaar. Algemene Schakelopleiding 2-jarig: J. van den Berg, T. van den Berg, K. Bink, M. Bouwmeester, A. Bres, K. van der Drift, B. de Graaf, J. Groenen- daal, S. van den Haak, C. van der Ham, A. Heemskerk, J. Huschka, M. van der Klein, A. Kromhout, M. Lee mans, N. van Leeuwen, J. van Luijk. N. Mereu, R. Metz. Y. Mooyman, B. Nieuwenburg, A. Olijerhoek, P. Paar- dekooper, M. Pieterse, H. Plomp I. Roos, Y. Ruigrok, A. van Seggelen, H. Smit, J. Straathof, A. Tebbens, L. Turk, M. Veltman, C. van Velzen, C. Verlind, I. Vletter, G. Wanders, C. van der Werf. M. van Wijk, M. de Winter. Kinderverzorging/Jeugdverzorging 2- jarig: J. van Hoek, J. Keijzer, M. van der Linden, M. van der Meij, J. Osse- voort, E. Rust, J. van Schaik, M. Sna- terse, S. Wolvers. Vormingsklas: J. Altewischer, E. van Amsterdam, K. van Asdonk, J. Blom, R. Devilee, C. Geldof, M. van der Hoe ven, A. Hoogerheiden, W. Koolmoes, C. Nederstigt, A. Siebel, E. van der Ster, W. van der Wolf, P. van der Zon. Patiënt bijna dood na behandeling 'Ons laatste oorlogje'. John Jansen Galen laat na diepgaande onderzoek zijn licht schijnen op de laatste dagen - Vrijen met een dikke buik'. Jojanneke Claassen verzamelde een aantal zeer uiteenlopende ervaringen van vrou wen en mannen met 'sex tijdens de zwangerschap'. Ten slotte geven een .gynaecoloog en een sexuoloog hun mening. Volgens hen kan het in geen geval kwaad. Van Holkema en Waren- dorf, prijs 10,-. - 'De uitvinder', na zijn veelgeprezen prozadebuut 'De Wisselwachter' een novelle van Jean-Paul Franssens. De Harmonie, prijs 19,90. - 'De wereld moet beter worden' een aantal verhalen van J.M.A. Biesheu vel, door de schrijver opnieuw ge rangschikt. De Harmonie, prijs - 'Drieenveertig wielerverhalen' en 'Het gouden ei', twee boekjes van Tim Krabbé. Bert Bakker, prijs respectie velijk 19,50 en 14,90. - 'Wacht niet tot het donker is'. Bob Van sant verzamelde een groot aantal ge tuigenissen, brieven, suggesties en sleutelideeën om met eigen depres sies en angsten te leren omgaan. La Rivièra en Voorhoeve, prijs 19,90. - 'Anders leven, beter slapen'. Slaap stoornissen en nervositeit kunnen het leven danig beïnvloeden. Natuurge nezer Gerhard Leibold zet in begrij pelijke taal uiteen hoe het zenuwstel sel in elkaar steekt en werkt en hoe men problemen in deze de baas kan worden. La Rivièra en Voorhoeve, prijs 17,50. - 'Ernesto', in deze roman voert de schrijfster Marijke Höweler nog een maal alle figuren op, die we in twee van haar vorige boeken zijn tegenge komen. Wat ouder, wat wijzer, maar nog steeds levendig. De Arbeider spers, prijs 24,50. - 'Roos van het zand' en vier andere science-fictionverhalen van Wim Gij- 1. Het Spectrum, prijs 9,90. backs van de Uitgeverij Veen. 1 dere zijn: de roman 'Het leven van een nutteloos mens' van Maksim Gor ki, de eerste Russische volksrevolu tionair, die zich grote naam verwierf als letterkundige. 'Bleke levens' van Frans Coenen (met vijf naturalisti sche verhalen en één reisverslag) en 'De buit', Emile Zola's befaamde kijk op de bouwwereld. Prijs per stuk 15,-. - 'Gespeelde liefde', een door M.E. Aus ten ingenieus geschreven verhaal overeen bizarre liefdesaffaire. Het be gint als een spel, maar allengs ver dwijnt het verschil tussen fictie en werkelijkheid. Wereldbibliotheek, prijs 29,90. - 'Legioen' door William Blatty. Het ver haal wordt aangekondigd als 'het lang verwachte vervolg op De Exorcist, het geruchtmakende boek over dui veluitdrijving'. Gezien de massale belangstelling, die mede door de film voor De Exorcist heeft bestaan, is ver dere introductie nauwelijks nodig. Veen, prijs 24,50. - 'Een pilaar van ongehoorzaamheid' door Gore Vidal. Het boek veroor zaakte in 1948 in de Verenigde Staten nogal wat opschudding omdat in deze roman voor de eerste maal in de Ame rikaanse literatuur een sympathieke houding werd aangenomen ten aan zien van de homoseksualiteit. Aga- thon, prijs 26,50. - 'De beproeving' door Stephen King. Eigenlijk is het noemen van de naam van de auteur al voldoende. Weer zo'n roman vol beklemmming, mystiek en huiver. Het is geen nieuw verhaal, het dateert al van 1978. Maar het is voor de eerste maal in een Nederlandse vertaling verschenen. Veen, prijs ƒ28,50. - 'Drakengif door Peter Straub. 'Al sinds de 17de eeuw keert de draak ge regeld terug naar het stadje om bezit te nemen van de lichamen van zorg vuldig geselecteerde inwoners'. Zo'n zin is tekenend voor de inhoud van de 'horror-roman', die Straub twee jaar geleden voltooide. Hij en Stephen King behoren tot de succesvolle beoefenaars van het griezelgenre. Veen, prijs 28,50. - 'De verleider', thriller van Lawrence Sanders. Een mislukt acteur bouwt in zijn eentje een organisatie op, die be taalde mannelijke 'liefde' levert. Aan vankelijk alles in stijl en vol discretie. Maar dat verandert als de onderwe reld greep op het geheel krijgt. Lui- tingh, prijs 24,50. - 'De stille honden', spionageverhaal van John Gardner. Gardners 'huis- spion' Herbie Kruger moet een Russi sche medewerker uit de handen van ROTTERDAM (GPD) - -Is de dia betespatiënt Peter Voorthuijzen de dood nabij geweest als gevolg van voedselvergiftiging, of is dat gebeurd door het opvolgen van de adviezen van natuurgenezer A. J. Lodewijkx om het insuline- gebruik te verminderen en een dieet te volgen? Kon prof. dr. G. Hennemann bij wie de doodzie ke Voorthuijzen later in het Rot terdamse Dijkzigtziekenhuis te rechtkwam, stellen dat de prak tijken van Lodewijkx levensge vaarlijk waren? Die vragen stonden centraal tij dens het kort geding dat gisteren voor de Rotterdamse rechtbank diende en dat door natuurgene zer Lodewijkx uit Ermelo we gens smaad was aangespannen. Hy voelde zijn reputatie vooral door de uitlatingen van dr. Hen nemann aangetast. „Een profes sor nog wel die een hoog aanzien geniet", aldus de raadsman van Lodewykxs, mr. M. E. F. Parra- De advocaat citeerde uitspraken die dr. Hennemann aan het ziek bed van Voorthuyzen zou heb ben gedaan en die later door de diabetespatiënt aan het Refor matorisch Dagblad waren door gespeeld als waarschuwing aan het grote publiek. „Hij noemde Lodewijkx levensgevaarlijk en moest volgens hem onherroepe lijk achter slot en grendel voor dat er doden vielen". Mr. Parra- more vond dat dr. Hennemann niet het recht had dergelijke be weringen tegenover patiënten te doen en dat die elke grond mis ten. Lodewijkx wilde dat zijn patiënt doorging met de behandeling in het Dijkzigt ziekenhuis. Maar de ze was daar geweigerd toen be kend werd dat hij ook onder be handeling bij Lodewijkx was. Pas toen Voorthuijzens toestand kritiek werd, mocht hij weer naar het ziekenhuis toe. „Als Lo dewijkx dan zo'n levensbedrei gende man was", stelde zijn raadsman, „waarom had dr. Hen nemann dan niet direct een klacht bij justitie gedeponeerd". Mr. Parramore was zich ervan be wust dat de praktijken van zijn cliënt al eerder aan scherpe kri tiek onderhevig waren geweest. Hij noemde in dat verband een artikel in het reformatorisch blad Terdege en een dossier van de geneeskundige inspectie voor Ambtenaar zou 'sleutelgeld' hebben gevraagd UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft vorige week een ambtenaar van de woningdienst van de gemeente Utrecht aange houden op verdenking van cor ruptie. De man, de 38-jarige E. K. A. uit Utrecht, zou tegen betaling mensen snel aan een huis heb ben geholpen. Volgens de politie staat het vast dat dit in elk geval negen maal is gebeurd, waarbij tussen de 2000 en 5000 gulden 'sleutelgeld' werd betaald. Vermoedelijk gaat het in totaal om enkele tientallen geval len. Behalve de ambtenaar van de ge meentelijke woningdienst is ook de 52-jarige H. van R. uit Maar tensdijk aangehouden, die ervan wordt verdacht de bemiddelaar te zijn geweest tussen woning zoekenden en K. A. De Utrechtse recherche kwam de zaak op het spoor nadat er in december en ja nuari vertrouwelijke informatie bij de politie was binnengeko men waaruit bleek dat er iets mis was bij de dienst bouwen en wo nen van de gemeente Utrecht. op het onderwijs 'aarin de kinderen met computers zullen samenwerken. Hij ontwierp de nieuwe computertaal LOGO. De ontwikkeling van die taal kan volgens hem grote veranderingen teweeg brengen. Bert Bakker, prijs ƒ34,50. ADVERTENTIE 178 Kleurenpagina's,25 x 25 cm groot. Overal verkrijgbaar voor f 18,50.Uitgeverij Michon B.V., Bussum. Volksgezondheid in Gelderland, dat klachten over Lodewijkx be vat. ..Volgens inspecteur dr. C. H. Huisman is dat dossier dik, maar boterzacht", wist mr. Par ramore. „Er zijn namelijk geen bewijzen dat er aanmerkelijke schade is geleden". De raadsman stelde dat zelfs uit het artikel van het Reformato risch Dagblad bleek dat Voort huijzens toestand zodanig verbe terde dat hij vergat insuline te spuiten. De zorgwekkende toe stand van de patiënt zou volgens de advocaat best het gevolg kun nen zijn geweest van het feit dat in de nacht dat hij zich niet lek ker voelde, hij zich insuline liet toedienen, „of van het eten van worst uit zijn eigen slagerij". Uitspraak is op 22 juni. JERUZALEM (UPI) - Premier Sjamir van Israël heeft gisteren zonder er doekjes om te winden tegen de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Pe rez de Cuellar, gezegd dat de we reldorganisatie "terroristen en moordenaars" heeft aangemoe digd die op de vernietiging van Israël uit zijn. Bukman laakt PvdA-campagne BREDA (ANP) - Partijvoorzitter Bukman van het CDA heeft de PvdA beschuldigd van „mis bruik van de Europese verkiezin gen voor nationale doeleinden". Bukman verweet gisteravond in ,het Turfschip' te Breda de groot ste oppositiepartij dat zij sugge reert dat er vanaf 14 juni een an der nationaal beleid zal worden gevoerd. Soortgelijke kritiek op de campagne van de PvdA is ook al gespuid door D' 66 lijsttrekker Doeke Eisma. Pas onderaan de PvdA-advertentie staat de zin: „Ook voor Europa", signaleerde de CDA-voorman. „Kennelijk om de lezer niet hele maal op het verkeerde spoor te zetten." Bukman vindt het „on begrijpelijk" dat PvdA-lijsttrek- ker Dankert, „die notabene voor zitter is van het Europees Parle ment, dit voor zijn rekening wil nemen." WAPENS - De Amerikaanse se naat heeft gisterenavond met 61 tegen 28 stemmen hervatting al leen dan van het beproeven van een anti-satellietwapen toege staan, als president Reagan pro beert met de Sovjet-Unie te ko men tot een verdrag over satel liet-vernietigende ruimtewa pens. De senaat onderschreef hiermee een compromis over het testen van zogeheten ASAT-wapens van zowel republikeinen als de mocraten. De reactie van Perez in zijn ant woord aan een officieel diner dat Sjamir hem aanbood op het ein de van een dag van besprekingen die als hartelijk werden om schreven, was beheerst. In zijn tafelrede sprak Sjamir nog opener over Israëls teleurstelling en ontgoocheling waar het de Verenigde Naties betreft dan de directeur-generaal van Buiten landse Zaken, David Kimche, had gedaan toen hij Perez de Cuellar een koele ontvangst in Israël had bereid. Volgens de premier werd het hoog tepunt van de onverdraagzaam heid en agressie van de Verenig de Naties jegens Israël bereikt toen zy resoluties aannamen die "onze grote nationale bevrij dingsbeweging" - het Zionisme -- betitelden als racisme. Israël betreurt diep, zei Sjamir, dat de V.N., die een baken van ver draagzaamheid en begrip voor naties hadden moeten zijn, zoda nig gemanipuleerd werden dat zij resoluties produceerden en besluiten namen die aanstuur den op het onwettig maken van de joodse staat door de vrije hand te geven aan terroristen en moordenaars en hen te accepte ren als legitiem partner aan de onderhandelingstafel. DEN HAAG (ANP) - Zowel de prijzen als de omvang van de in- en uitvoer van goederen zijn in het eerste kwartaal van 1984 sterk gestegen ten opzichte van hetzelfde kwartaal in 1983. Vol gens voorlopige gegevens van het CBS steeg het volume van de in- en uitvoer met respectievelijk twaalf procent en negen procent. Deze groei trad op in de eerste twee maanden van het kwartaal. In maart was de invoerstijging bescheiden en daalde het uit- voervolume in lichte mate. Gemeten over het gehele eerste kwartaal van 1984 deden zich ten opzichte van het eerste kwartaal van 1983 belangrijke stijgingen voor bij de invoer van grondstof fen en halffabrikaten en investe ringsgoederen. De toename by de investeringsgoederen werd vooral veroorzaakt door sche pen, vliegtuigen en kantoorma chines/computers. In het eerste kwartaal van 1984 nam de uitvoer weer beduidend toe. De uitvoer van chemische produkten steeg al sedert het be gin van 1983. Vooral door een ge ringe groei in maart bleef de vo lume-toename in het eerste kwartaal van 1984 iets onder de stijgingspercentages van het der de en vierde kwartaal van 1983. De prijzen van de in- en uitvoer van goederen zijn in het eerste kwartaal van 1984 met respectie velijk zeven en acht procent ge stegen in vergelijking met het overeenkomstige kwartaal in 1983. Hiermee wordt de tendens van toenemende prijsstijgingen die na het tweede kwartaal van 1983 te zien is in versterkte mate voortgezet. Een jaar geleden daalden de prijzen nog. De re cente prijsstijgingen deden zich vooral voor bij de invoer van grondstoffen en halffabrikaten en de uitvoer van onbewerkte agrarische produkten, delfstof fen, aardolieprodukten en me-, taalprodukten. In het totaal is de invoer in het eer ste kwartaal van dit jaar 49,3 mil jard gulden gestegen. ADVERTENTIE Steun voor mijnwerkers in Engeland bij staking LONDEN (DPA/AFP) - De Britse spoorwegvakbonden NUR en ASLEF hebben hun leden giste ren tot actie opgeroepen om steun te betuigen aan de al 14 we ken stakende Britse mijnwer kers door geen treinen met olie, kolen of andere brandstoffen naar elektriciteitscentrales en staalfabrieken te laten rijden. De Britse spoorwegen ontsloegen direct 32 machinisten en ande ren, die gevolg gaven aan de op roep. De mijnwerkers staken uit protest tegen plannen voor het inkrimpen van personeel en slui ten van mijnen. Mijnwerkersvoorzitter Ian Mac- Gregor deed intussen voor het eerst in 14 weken een nieuw voorstel om het conflict door een regeling op lange termijn op te lossen. Naar hij in een vraagge sprek met ,The Times' zei, zou het personeelsbestand op den duur omlaag kunnen worden ge bracht, als daar een vergroting van de produktie en een verho ging van de lonen tegenover zou den staan. de bril die u staat voor de prijs die u past. OV-optometrist ANVC-contactlensspecialist Sassenheim: Hoofdstraat 253,02522-11254 Voorschoten: Schoolstraat 115,01717-2024

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11