Steeds Voormalig medisch archief ministerie defensie gekraakt J -^ÊÊÊBÊÊ yjLi Comités: actie opzetten om huurverhoging te weigeren 'Foor bewoning en bedrijven Leidenaar raakt door drank rijbewijs kwijt Dag voor schoolverlaters DE WD KOMT NAAR U TOE Sen nier kef mm btadkieeld WOENSDAG 6 JUNI 1984 LEIDEN Zes Leidenaars hebben het pand Oude Varkenmarkt 18 gekraakt, waar vroe ger het medisch archief van het ministerie van defensie was gehuisvest. De zes willen het grote pand gebruiken om in te wonen en willen bovendien bedrijven gelegenheid geven daar ruimte te betrekken. Ook voor buurtactiviteiten hebben ze ruimten beschik baar. Het pand - in feite twee grote hui zen achter elkaar - staat al een jaar leeg. Het medisch archief werd vorig jaar mei verplaatst naar de Rooseveltstraat. Op dit moment is het rijk nog eigenaar, maar er zijn onderhandelingen met de gemeente Leiden over de verkoop. De gemeente Leiden wil het pand nog dit jaar aanko pen, waarna het volgend jaar kan worden gesloopt. Op die plaats wil de gemeente nieuwbouwwo ningen zetten. Verbaasd De ters waren geheel ver baasd toen ze in de nacht van 23 op 24 mei het pand betraden. "Een dergelijk groot pand had den wij niet verwacht", vertelt een van de woordvoerders. "We hadden van tevoren wel een op pervlaktetekening gezien, maar zelfs daar leek het niet zo vrese lijk groot op". In totaal telt het pand 27 aparte ruimten, sommi ge zijn even groot als een gewone huiskamer, andere zijn in feite zalen. De grootste ruimte zeven bij twintig meter."En het is een voordeel dat het van de staat is. Alles zit goed in de verf, alle gas- en lichtleidingen zijn goed en naast elke wc stond een borstel. Van dat soort absurde dingen. Er was zelfs een kastje met sleutels van bijna alle kamers. En de elektriciteit was nog aangeslo ten". Het medisch archief heeft trouwens nog meer achtergela ten. Grote stapels lege archief- mappen, enkele honderden boe kensteunen en zelfs de kerstbal len zijn er nog. - L f'f, r— WBÊÊÊËm Twee van de zes krakers in een van de ruimten van het gebouw. "Dat het :o groot zou zijn, hadden we niet verwacht". Tweemaal beschonken achter stuur LEIDEN - Een 33-jarige Leide naar is gistermorgen zijn rijbe wijs kwijtgeraakt nadat hij tot twee keer toe beschonken een auto bestuurde. De man werd in de nacht van maandag op dinsdag aangehou den in de Louise de Coligny- straat. Hij werd meegenomen naar het bureau, omdat de blaastesten uitwezen dat hij had gedronken. Op het bureau werd bloed afgenomen, waarna de man kon vertrekken met een rij verbod. Hij mocht zijn auto weer afhalen om kwart voor negen 's morgens. Toen hij echter om negen uur arri veerde, bleek dat hij opnieuw naar alcohol stonk. De man kreeg zijn auto niet mee, maar in plaats daarvan een nieuw rijver bod voor acht uur. Onder de ogen van een politieman stapte hij echter in een andere auto en reed weg. Enkele minuten later werd hij aangehouden op de Doezastraat en wederom naar het bureau overgebracht. De ge bruikelijke blaastesten werden uitgevoerd en er werd weer bloed afgenomen. Na overleg met de officier van justitie werd tevens besloten zijn rijbewijs in te trekken totdat zijn zaak voor komt bij de rechtbank. Boven dien werd de auto waarin hij 's morgens reed in beslag geno- LEIDEN - Voor schoolverlaters die (nog) geen uitzicht hebben op werk, organiseert de Jongerenbeweging in samenwerking met het JAC en het non-profit kamerbureau Stik zaterdag 9 juni een Schoolverlaters dag in 't Breehuys. Om half drie wordt begonnen met een diaserie over kraken, daarna treden de electric-boogiegroep van 't Breehuys en Thea ter M2 op, want ontspanning moet er ook zijn, vinden de organisatoren. Na dit intermezzo is een klankbeeldserie te zien, 'Nummers', over werklo ze jongeren die zelf projecten hebben opgezet. Dan is het inmiddels zeven uur, het tijdstip waarop de videofilm 'Gerda' begint over een Leids werkloos meisje. Om half acht is het weer tijd voor een vrolijke noot in de vorm van acrobatiek. Theater M2 geeft om kwart over acht een tweede optreden. De mogelijkheid bestaat dat in deze voorstelling ook jongeren hun medewerking geven. De dag wordt om kwart over tien afgesloten met een swingend feest. De hele dag lang zijn informatiestands aanwezig van de sociale dienst, stichtingen voor buitenlandse jongeren en van de organisatoren zelf. Bedoeling is schoolverlaters antwoord te geven op vragen over werkloos heidsuitkeringen, rechten en plichten van werkende jongeren, ver blijfsvergunningen voor buitenlandse jongeren en kamerbewoning. Wie nog meer wil weten over deze dag kan even langs 't Breehuys gaan, Breestraat 19, of bellen op 130983. Vragen naar Ingrid. ADVERTENTIE In het kader van de Europese Verkiezingen spreken op 7 juni 1984 ii van de Stadsgehoorzaal de heer J. Kamminga, landelijk voorzitter van de WD en mevr. mr. J. Groenendaal-Larive, kandidaat voor het Europees parlement voor de WD aansluitend gevolgd door een discussie De bijeenkomst is openbaar en vangt aan om 20.00 uur. U komt toch ook. DOENWATNODIGIS De krakers zijn zeer tevreden over hun nieuwe huisvesting. Ruimte is er genoeg, fraaie binnenplaat sen en een platje op het zuiden zijn heerlijke plaatsen om te zon nen. Het enige wat ze nog gaan maken is een tweede keuken en drie douches. Marinecomplex Voorlopig zijn ze met ze zessen, maar inmiddels hebben al twee groepen zich gemeld voor ruim ten. Een pianorestauratiebedrijf komt uit het Marinecomplex van het Noordeinde en ook gaat een toneelclub oefenen in het pand. Bovendien gaat een van de be woners een acrobatiekgroep op richten. Het is overigens niet de bedoeling dat het pand een soort opvangcentrum wordt voor be drijven die weg moeten uit het Marinecomplex en geen andere ruimte hebben. "Het wordt zeker geen verplaatsing van het Mari necomplex", aldus een woord voerster. Wel kunnen bedrijven en andere bewoners zich melden als ze zich in het pand willen ves tigen. "We hebben afgesproken dat we eerst zelf gaan inrichten en dan bekijken wie erbij kan". Een deel van de krakers is afkom stig van een pand van de AMRO- bank aan Breestraat. Een van hen: "Daar moesten we uit. Ik wilde eerst wat huren, want kra ken geeft veel rompslomp. In Rotterdam kun je voor zo'n twee honderd gulden een etage huren, maar hier heb je voor het dubbe le alleen een gangkast, waar een- raam in is gemetseld. Dat geld heb ik gewoon niet. En al zou ik het wel hebben, dan zou ik het nog niet willen betalen". De zes krakers willen geen echte woongemeenschap vormen. "Wij zijn niet van plan een soort com- Het gekraakte gebouw aan de Oude Varkensmarkt, dat al een jaar leeg stond. mune op te richten. Iedereen heeft bijvoorbeeld eigen woon ruimte. We kunnen wel goed met elkaar opschieten, maar zo hecht is de groep nu ook weer niet. Het was ook meer toeval". Hoelang? Hoe lang ze in het pand, dat inmid dels omgedoopt is in 'Het ar chief. kunnen wonen, weten ze niet. Er is geen overleg met de gemeente Leiden, zeer waar schijnlijk de toekomstige eigena res. "Normaal is de procedure datje een pand kraakt en dan de eigenaar benadert en zegt dat je huur wilt betalen. Maar acht van de tien eigenaren willen geen huur, want dan geniet je gelijk huurbescherming". Waarschijnlijk kunnen ze blijven zitten totdat de gemeente Leiden wil gaan slopen. "Mocht de ge meente het aankopen, gelijk gaan slopen en daarna ook gelijk weer sociale woningbouw ple gen, dan heb ik er geen moeite mee. Maar als ze het aankopen en alleen slopen, zoals ze op het Noordeinde hebben gedaan naast de Boerhaaveschool en blijft het terrein jaren braak lig gen, dan word ik er niet goed van", vertelt een van de krakers. De meningen zijn er wel over ver deeld. Een kraakster heeft het nieuwbouwplan gezien. Zes eensgezinswoningen moeten er volgens haar komen. "Moet dit dan allemaal plat voor zes wonin gen", vraagt ze zich vertwijfeld af. "Terwijl er nu veel meer men sen kunnen wonen". De krakers zijn wel eensgezind in hun houding tegenover de buurt. Het liefst willen ze met de buurt-' bewoners veel en vooral goede contacten. Ze willen ook graag ruimte beschikbaar stellen voor buurtactiviteiten. Tot nu toe ver lopen die contacten soepel. "Dat is nog wel het leukste van deze kraak. Een dag na de kraak zaten we al bij de buren op de koffie. We hebben hen ook al beloofd dat er geen oefenruimte voor popgroepen zal komen. We wil len echt rekening houden met de buurt, anders verspelen we onze goodwill". Milieuheffing maximaal vier procent hoger LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland streeft er naar om de verontreinigingshef fing in 1985 te bepalen op maxi maal 57 gulden per vervuilings eenheid. Dat is het bedrag dat een alleenstaande betaalt. Gezin nen of andere meerpersoons- huishoudens moeten het drie voudige op tafel leggen. Dit jaar bedraagt de heffing 54,80 per jaar, zodat de verhoging niet meer dan vier procent is. Het de finitieve bedrag moet overigens nog worden vastgesteld. Dat ge beurt later dit jaar, wanneer het hoogheemraadschap zijn begro ting presenteert. Vorig jaar was de tariefstijging la ger: 1,9 procent. Toch zegt het college van dijkgraaf en hoog heemraden dat Rijnland aan de vier procent verhoging voor 1985 eigenlijk niet heeft om de stij gende kosten van de waterzuive ring te kunnen dekken, het hoog heemraadschap zal daarom op de uitgaven moeten bezuinigen. De algemene omslag (polderbe lasting) gaat in 1985 niet omhoog. Bewoners niet-gerenoveerde woningen benaderd LEIDEN - Een aantal comités in Leiden wil een actie opzetten te gen de huurverhoging per 1 juli van dit jaar. Zij willen dat bewo ners de verhoging (drie of zes procent) weigeren te betalen "omdat het in deze tijd van inko mensverlaging onverantwoord en onfatsoenlijk is om huurver hoging te vragen". Tot de actievoerders behoren be wonerscommissies van comple xen van de woningbouwvereni gingen De Eendracht, Ons Be lang en Tuinstadwijk, alsmede het Leidse Woonlastenkomitee. De woningen waarvoor de actie wordt gevoerd staan aan de Wil lem de Zwijgerlaan, Bernhardka- de, Bernhardstraat, Beatrix- straat, Irenestraat, Margriet- straat, Marijkestraat, Druiven- straat, Kersenstraat, Van 's Gra- vensandestraat, Van Banchem- hof, Vingboonshof, Bazelstraat, Jacob van Campenlaan, Lieven de Keystraat, Stalpaerthof, Mors- laan, Lage Morsweg en Damlaan. Het gaat hier om woningen die door geldgebrek bij de woning bouwverenigingen voorlopig niet in aanmerking komen voor renovatie of groot onderhoud, hoewel ze daar wel aan toe zijn. Door middel van circulaires heb ben de actiecomités de bewoners benaderd en het is de bedoeling dat zij voor 10 juni ook nog een persoonlijk bezoek krijgen (of al hebben gehad). De bewoners Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Geconserveerd (1) Ingrid Moerman jaagt op stadge noten die 55 jaar getrouwd zijn. De museum-conservatrice ver zamelt trouwfoto's van Leide naars die elkaar in 1929 het 'ja woord' hebben gegeven in het stedelijk museum De Laken hal. In De Lakenhal? Jazeker, 1929 was immers het jaar waarin er aan de Breestraat een brand woedde die zelfs assistentie uit Den Haag noodzakelijk maak te. En nadat op de twaalfde fe bruari het Stadhuis in vlam men was opgegaan, vluchtten gemeenteraadsleden en amb tenaren van de burgerlijke stand naar het stedelijk mu- Een jaar lang was De Lakenhal het decor van gemeenteraads vergaderingen en huwelijks voltrekkingen. En in het kader van een expositie over de ge schiedenis van De Lakenhal zoekt Ingrid Moerman trouw foto's waarop duidelijk een stukje Lakenhal is te zien. "Geen leuke plaatjes van een bruidje dus, maar foto's waar aan je goed kunt zien dat ze in De Lakenhal zijn genomen". De Lakenhal-tentoonstelling zal waarschijnlijk in september worden geopend. Moerman is nu druk bezig de geschiedenis in beeld te brengen van dit in 1640 gebouwde monument aan de Oude Singel. Na ruim twee eeuwen trouw dienst te heb ben gedaan als episch centrum van de wereldberoemde Leid se lakennijverheid, kreeg de hal in 1866 de functie van cho- lera-hospitaal. Dat was tijdens een cholera-epidemie hier ten stede. Drie jaar later ontston den er plannen om een mu seum in te richten aan de Oude Singel en weer drie jaar later, op 3 oktober, werden de eerste museumbezoekers in De La kenhal verwelkomd. Sinds 1874 is Het Stedelijk dagelijks voor het publiek geopend. Behalve een historisch overzicht zal de 'autobiografische expo sitie' ook een futuristische blik op De Lakenhal werpen. De Delftse bouwkundestudent Jan Willem van Meinen heeft wilde nieuwbouwplannen voor het Stedelijk aan zijn exa menpapier toevertrouwd. Een overdadig museum dat de complete Lammermarkt heeft opgeslokt. De in Zoetermeer éént weinige relikwieën die bewaard zijn gebleven uit het jaar waarin De Lakenhal dienst heeft gedaan als toevluchtsoord gemeenteraadsle denen ambtenaren van de burgerlijke Stand, (foto Holvast) woonachtige Van Meinen is in middels op De Lakenhal ge slaagd en de bouwtekeningen zullen nu in zijn examenobject worden tentoongesteld. Daar komen ze te hangen naast de bouwtekeningen van Bart van Kasteel, de architect die de restauratie-opdracht voor de Lakenhal in de wacht heeft ge sleept. Ingrijpende, maar rea listische plannen die waar schijnlijk direct na afloop van de tentoonstelling uitgevoerd gaan worden. Geconserveerd (2) Behalve op bruiden en/of bruide- gommen heeft Ingrid Moer man ook de jacht geopend op verzamelaars. De conservatri ce begint namelijk aardig door haar voorraad amateur-conser vators heen te raken. Elk jaar nodigt Moerman een in teressante verzamelaar uit Lei den of de omliggende gemeen ten uit om zijn of haar collectie in De Lakenhal aan het grote publiek te tonen. Onder het motto 'Verzameld en vertoond* hebben een schaatsfanaat, een pijpfanaat en een speelgoedfa naat de inhoud van hun zolder kamertjes al eens naar de Oude Singel laten verhuizen. Moer man heeft nog een paar kandi daten achter de hand, maar vers verzamelbloed is van har te welkom. "We zijn natuurlijk niet op zoek elaars van postze- i sigarenbandjes. We wil len echt mensen in huis halen verzameling hebben i je zegt: 'Da's echt iets sen mogen me meteen bellen". Net als Leidenaars die dit jaar hun 55-jarig bruiloftsfeest vie ren. Aan de andere kant van 254637 (of 254933) zit Ingrid Moerman met smart op u te wachten. J.V. Galgemuseum (8) Dick van Duyn is bang dat het Galgemuseum aan Leiden voorbij vaart Het CDA-raads- lid heeft aan het college van schout Cees Goekoop en zijn schepenen gevraagd of zij ei genlijk nog wat doen aan het verwezenlijken van de plannen voor een botenmuseum in Lei den. Van Duyn heeft ergens gelezen dat in Amsterdam een mu seumhaven wordt ingericht bij het botenmuseum. De CDA-er kon zich nog herinneren dat in de nota 'Leiden de moeite waard' de wens wordt uitge sproken om een botenmuseum in te richten in het Galgewater. Inmiddels onderhandelt de ge meente met de Vereniging tot behoud van het zeilend be- drijfsvaartuig, maar een stich ting die de inrichting van het Galgemuseum moet voorberei den is nog altijd niet opgericht. Terwijl Leiden voorlopig spij kers op laag (Galge)water blijft zoeken, heeft Amsterdam ze inmiddels boven water en met koppen geslagen. Van Duyn vreest dat Leiden nu een toe ristische trekker van interna tionale allure misloopt. Ambtenaar Cees de Mooy van economische zaken, die bij de voorbereiding van de oprich ting van de Stichting Galge museum is betrokken, denkt dat het zo'n vaart niet zal lo pen. "Amsterdam bijt Leiden niet. De stichting zit er aan te komen. Als die oprichting een feit is dan kan het water wor den overgedragen, maar eerst moet nog een aantal klippen worden omzeild". Bestuurslid Nico Kleijn van de Leidse tak van de Vereniging tot behoud etc. is minder opti mistisch. "Leiden moet haast maken. Zo'n Amsterdams mu seum oefent natuurlijk veel zuigkracht uit. Bovendien heb ben Dordrecht, Groningen en Leeuwarden ook plannen voor een drijvend museum. Daar gaat het allemaal een stuk snel ler dan in Leiden. Als de zaak hier niet snel rond komt dan blijven er maar bar weinig schepen voor Leiden over. Ik ben blij dat er nu een raadslid aan de bel heeft getrokken. Eindelyk is er iemand wakker geworden". Nu de andere 38 raadsleden nog. J.V. worden er op gewezen dat actie voeren niet zinloos hoeft te zijn, gezien het succes dat bewoners van Ons Belang in het Haagweg- kwartier hebben geboekt: "Dank zij de huuractie die de bewoners daar al een jaar lang voeren, is bereikt dat de huurverhoging van de baan is. Bovendien wordt er maar liefst 1,2 miljoen in de woningen gepompt om de gebre ken te verhelpen". De bewoners worden verzocht de oude huur wel gewoon te blijven overmaken en de verhoging af te dragen aan de bewuste bewo nerscommissie. Die reserveert het geld op een aparte rekening. "Deze methode heeft twee voor delen. Ten eerste weet de bewo nerscommissie precies wie er aan de actie meedoet. En wat nog belangrijker is: op deze manier loopt niemand enig risico. Want als de actie onverhoopt niet slaagt, is het geld toch aanwe zig". Overigens wordt de actie pas daadwerkelijk opgezet als de komende periode blijkt dat er voldoende belangstelling voor is. De actiecomités zeggen begrip van bestuurders van woningbouw verenigingen te hebben gekre gen voor hun actie. "Ook wet houder B or de wijk deelt onze mening dat een gezamenlijk pro test van bewoners, woningbouw verenigingen en gemeentebe stuur belangrijk kan zijn. Langs deze weg willen wij immers be reiken dat onze stem in 'Den Haag' wordt gehoord en dat men daar gaat inzien dat het roer moet worden omgegooid". Statenlid: 'Maatregelen nemen tegen overlast betoncentrale' DEN HAAG/LEIDEN - De ge luidshinder die de bewoners van de flat aan het Lammenschans- plein van de Leidse Betonmortel Centrale BV aan de Zoeterwoud- seweg ondervinden moet binnen een half jaar beëindigd zijn. Dat vindt het statenlid F. Hazewinkel (PvdA). In schriftelijk bij het da gelijks bestuur van de provincie ingediende vragen stelt zy dat zij bij een bezoek aan de fiat, twee weken geleden, zelf de ernstige geluidshinder heeft ervaren. Metingen die door de provincie zijn uitgevoerd tonen aan dat het lawaai overdag pieken kent van 70 decibel. Dit is volgens het sta tenlid een ernstige overschrij ding van de normen die zijn ge steld in de Wet Geluidhinder Zij meent dat door betrekkelijk eenvoudige en goedkope maatre gelen, zoals omkisting van de mengactiviteiten. de geluidshin der op korte termijn tot redelyke proporties kan worden terugge bracht. Maatregelen zyn te meer noodzakelijk omdat de bewoners van de fiat niet alleen last heb ben van het lawaai maar ook van stof. Dit omdat de vermenging en vermaling van grind en zand in de open lucht gebeurt bene den aan de achterkant van de flat. Vragenstelster meent dat nadat de bewoners zo'n twaalf jaar de overlast van het lawaai hebben ondervonden niet de lange pro cedurele weg moet worden be wandeld, maar dat door middel van een aanwijzing door de pro vincie snel moet worden opge treden. Te meer omdat de bewo ners ook al last ondervinden van het verkeerslawaai van het plein.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3