Havo/mbo op Rhijnwijck Bewoners: In Stevenshof is te weinig speelruimte' Scholengemeenschap begint in augustus Vechtpartij in en bij café: drie gewonden Positieve reacties op tweede uitzending van Omroep Rijnland Intrede van ds. Nauta in hervormd Leiden iyj MAANDAG 28 MEI 1984 "Club '58 in nieuw gebouw LEIDEN - Wethouder Schoute en sportorganisator Joop Riethoven roerden zaterdag de trom tijdens de opening van het nieuwe club gebouw van Club '58 aan de Lan- gegracht. Zij onder anderen be geleidden de zanggroep 'De Sleutels' die met een hartgrondig 'Lang zullen ze leven' de feitelij ke opening verrichtten. Dat Club '58, een stichting voor sport- en vrijetijdsbesteding voor geeste lijk gehandicapten, in het voor malige Harteveltcomplex een lang leven beschoren zal zijn ho pen de 120 leden en de 40 vaste medewerkers van harte. In tien jaar tijd heeft de club drie maal moeten verhuizen. De laatste verhuizing, naar het Hartevelt complex, bracht veel werk met zich mee, omdat aan de ruimte nog veel vertimmerd moest wor den. Met man en macht is eraan gewerkt om het vertrek leefbaar te maken. Het resultaat mag er zijn: een gezellige, lichte zaal met een bar en een podium, waarvan de muziekgroep ongetwijfeld veel gebruik zal maken. Klachten geuit tijdens bezoek CDA-raadsleden ,EIDEN - De nieuwe scho lengemeenschap Rhijnwijck gaat leerlingen de mogelijk heid bieden een havo/mbo- opleiding te volgen. Dat wil zeggen dat zij slechts vier ha- zovakken hoeven te volgen, langevuld met twee mbo- rakken. Ht cursusjaar 1984/1985 wordt een vergangsjaar waarin de leerlin- gn nog zes havovakken zullen lezen. Het jaar daarop wordt én mbo-vak ingevoerd en in het shooljaar 1986/1987 komt het t\eede mbo-vak erbij. Dan zal de rnuwe havo/mbo-opleiding dus en feit zijn. Rhijwijck is een christelijke scho olgemeenschap voor middel bar dienstverlenings- en ge- zoidheidsonderwijs (mdgo) en aner voortgezet onderwijs. De ze ;cholengemeenschap, die in au&stus begint, ontstaat door het-.amengaan van de christelij ke chool voor lmbo Boshuizen en interkerkelijke school voor msp Uytterdijk, beide te Lei den, de middelbare afdeling van deprotestants-christelijke school voor lmbo Rijnmond in Katwijk en de havo-top van de christelijke pedagogische acade mie in Oegstgeest. Uit nood Het idee voor de nieuwe opleiding is eigenlijk uit nood geboren. Door de plannen van minister Deetman worden de pedagogi sche academies omgezet in de zogenaamde pabo's: pedagogi sche academie basis onderwijs. De havo-toppen van de pedago gische academie moeten dus weg. Door de havo-top van de christelijke p.a. in Oegstgeest naar Rhijnwijck door te sluizen, ontstaat een type onderwijs, al dus directeur Bosch van de aca demie in Oegstgeest, dat door toevoeging van beroepsgerichte vakken nog beter aansluit aan de mavo. Nu is het al zo dat prak tisch uitsluitend kinderen van categorale mavo's doorstoten naar de havotop van zijn school. De nieuwe havo/mbo-opleiding zal gelijkwaardig zijn aan een ge wone havo-opleiding. Het is dus mogelijk aansluitend een hbo- opleiding te gaan volgen. "We willen niet te groot worden", zeggen de adjunct-directeuren De Bok en Van der Niet van Rhijnwijck. "In eerste instantie zullen we we drie paketten aan bieden: biologie en gezondheids zorg met aansluiting aan de aca demie voor gezondheidszorg, pe dagogiek en psychologie met aansluiting aan de pedagogische academie of een lerarenoplei ding, cultureel werk met aanslui ting aan de sociale academie". Gemikt wordt op leerlingen van de mavo, die wel naar de havo wil len, maar deze, in de huidige vorm, te weinig praktijkgericht achten. De opleiding biedt aan mavo-leerlingen (met een volle dig D-pakket) een gunstige gele genheid om in twee jaar hun ha vo-diploma te halen. "Het schooltype past in de nieuwe on derwijsstructuur. Bovendien is het gunstig voor de havo/mbo en de pabo in Oegstgeest dat we van eikaars deskundigheid kunnen leren. Het moet een vruchtbare realtie naar twee kanten zijn", al dus directeur Bosch van de pabo Oegstgeest. Vestigen De 'fusie' is in vrij kort bestek tot stand gekomen. De havo-top is in snel tempo overgedragen aan 'Rhijnwijck in oprichting'. Dat wil niet zeggen dat een en ander probleemloos is verlopen. Zo zat men met de overgang van gewo ne havo naar havo/mbo. "We hebben er verstandig aan gedaan van de cursus 1984/1985 een overgangsjaar te maken. Zo kre gen we meer tijd voor het creë ren van een verantwoorde oplei ding". Ook is er lang onzeker heid geweest over de plaats waar de opleiding zou worden geves tigd. Voor het komende school jaar zal dat nog 'gewoon' in Oegstgeest zijn. Uytterdijk wordt dit jaar uitgebreid, want daar komt de hoofdvestiging Rhijnwijck te zitten. Boshuizen en de scholen in Katwijk en Oegstgeest blijven bestaan, zij het door de herstructurering enigszins gekortwiekt. LEIDEN - Voor kinderen van 6 jaar en ouder zijn in de Stevens hof te weinig speelmogelijkhe- den. Tot deze conclusie is een de legatie van de Leidse CDA-frac- tie gekomen, na een werkbezoek afgelopen zaterdag in deze nieuw wijk. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het buurtcen trum bood Bianca Filarski, een van de jonge inwoonstertjes van de wijk, de raadsleden en heren een petitie met ruim honderd handtekeningen aan waarin aan dacht voor deze leemte wordt ge vraagd. Er kwamen zaterdag nog andere knelpunten aan de orde. Zo schiet het voorzieningenniveau tekort. Er is bijvoorbeeld nog geen enkele (nood)winkel. Frac tieleider Joop Walenkamp van het CDA vindt dat die er spoedig moet komen. Zolang de groot winkelbedrijven hun eigen zaak daar nog niet hebben opgezet, kunnen ze minstens de bewo ners een noodwinkel aanbieden, is zijn mening. "Er zijn ook wat niet-doordachte dingen in de Stevenshof", aldus Walenkamp. Zo is er nogal veel water. Maar op belangrijke pun ten, bijvoorbeeld langs een fiets en wandelpad onder een brug, houdt de brugleuning ineens op. Ook bij de bejaardenwoningen loopt een sloot achter het huis met een smal voetpad er tussen in. "Daar zou ook een leuning langs het water moeten komen", aldus Walenkamp. De manier waarop de inspraak tot resultaten heeft geleid, laat even eens te wensen over, zo werd de CDA'ers zaterdag duidelijk ge maakt. Als voorbeeld noemde Walenkamp het feit dat van de honderd mensen die van de eer ste ronde af bij de inschrijving van honderd woningen waaren betrokken, er slechts twee daad werkelijk in die woningen zijn T oneeluitvoering LEIDEN - De toneelgroep 'Labar- dan' van de vakgroep Slavische taal- en letterkunde brengt van avond het toneelstuk 'Het Huwe lijk' van N.V. Gogol in de Neder landse vertaling van A. v.d. Ent en J. Tinners. De regie is in han den van J. Coppens. Het stuk wordt opgevoerd in het Micro- theater aan de Oude Vest 35 en begint om acht uur. terechtgekomen. "Er zijn kenne lijk procedures verkeerd gelo pen. Wij gaan uitzoeken, waar het mis is gegaan". De strook groen langs de Rijndijk is ook een 'knelpunt'. De mensen wil len dat graag zelf verzorgen, dat was ook toegezegd. Maar wie schetst hun verbazing wanneer op een kwade dag opeens een bulldozer verschijnt die de boel platgooit? Er komt nu gemeente lijk groen, dat door de gemeente moet worden onderhouden. "Terwijl we er juist naar streven het groenonderhoud te privatise ren, dus door de bewoners zelf te laten doen", zegt Walenkamp verstoord. Het CDA gaat over deze knelpun ten een rapport uitbrengen dat aan het college van b en w zal worden aaangeboden. Walen kamp: "We zullen zeggen: colle ge dit zijn onze bevindingen, wat gaat u eraan doen?" Koning (PvdA) verlaat raad LEIDEN Het PvdA-raadslid Marie-Anne Koning verlaat de Leidse ge meenteraad. Zij is benoemd tot directeur van het bejaardencentrum 't Hofflants Huijs in de Voorschotense nieuwbouw Noord-Hofland. Ko ning werd in juni 1976 tussentijds benoemd tot lid van de gemeente raad. Daar heeft ze sindsdien onafgebroken in gezeten. Ze hield zich vooral bezig met onderwerpen op het gebied van de ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. Zo was ze onder meer voorzitter van de ge meentelijke vorderingscommissie. Ook vervulde ze het voorzitterschap van de kredietbeoordelingscommissie van de gemeentelijke krediet bank. Na de vakantie maakt zij haar raadszetel vrij Eigenaar slaags met bezoekers LEIDEN - Drie mannen zijn bij een vechtpartij zaterdagavond rond twaalf uur in en bij een café op de Nieuwe Beestenmarkt (zwaar) gewond geraakt. Twee bezoekers van de kroeg (een Leidenaar van 21 jaar en een Ha genaar van 25) waren rond elf uur vertrokken, maar keerden om kwart voor twaalf terug. Vol gens de politie lieten zij zich in zeer grof taalgebruik laatdun kend uit over de aanwezige vrou wen. Dat ging de 41-jarige Leidse kroegbaas te ver. Hij wilde de twee zijn kroeg uitzetten, maar voordat hij daartoe over kon gaan, sloeg de Hagenaar een blad met honderd glazen van de toog. Alle glazen braken. Bij het uitzetten werd de kroeg baas bedreigd door de twee. De Leidenaar wilde met een glazen asbak gooien en de Hagenaar pakte een barkruk om mee te Bouwkeet nu een welpenliut LEIDEN - De nieuwe welpenhut van de Jan van Galenhordes aan het Maro vijnepad werd zaterdag feestelijk geopend. Na vele jaren bijeenkomsten in het oude pak huis aan de Hartesteeg, kunnen de 'hordes' voortaan terecht in de opgeknapte bouwkeet in de Kooi. Ouders en leiding van de Jan van Galenhordes hebben maandenlang gewerkt om van de bouwkeet een goed onderkomen voor de welpen te maken. Na de opening en de bezichtiging van de keet, konden ouders, kinde ren en belangstellenden een fietstocht maken. LEIDEN Minister Brinkman (wvc) heeft, als de PTT z'n werk goed heeft gedaan, vandaag een acceptgiro-kaart van de Omroep Rijnland in de bus gekregen. Want de bewindsman liet zich tij dens het zaterdag uitgezonden interview ontlokken 'serieus te overwegen' lid van deze regiona le omroep te worden. Het was de tweede -experimentele- keer dat Omroep Rijnland zowel op de radio als op de televisie te horen en te zien was. Voorzitter Joop Walenkamp was na deze tweede uitzending niet ontevre den. Vooral omdat het na afloop druk was aan de telefoon. Op een enkeling na waren dat allemaal positieve reacties. Dat geeft de ploeg moed om op het ingesla gen pad voort te gaan. Schoolkorfbal 63 achttallen LEIDEN - Schoolkorfbal was voor velen de eerste kennismaking met deze puur Hollandse sport. Zaterdag streden er 63 Leidse achttallen om de prijzen, bedui dend minder dan vroeger, maar dat is volgens toernooileider Hans van Zonneveld volledig te wijten aan het dalend leerlingen aantal. Het spelplezier was on verminderd hoog, zij het dat de ploegen met veel échte korfbal lers het toch doorgaans het verst schopten. Dit was vooral merkbaar bij de middelbare scholieren, waar de combinatie Noorderwiek/MSG de hoofdprijs won door een 1-2 zege op de Rembrandt SG. De winnaar haalde die finale slechts dank zij een beter doelsaldo dan de Visser 't Hooft SG, de uitein delijke nummer drie en winnaar van de stijlprijs. Overige win naars in de poules voor het voort gezet onderwijs waren Visser 't Hooft 2 en Louise de Coligny 2. Veel uitbundiger was het spel van de lagere-schooljeugd, met ruim veertig ploegen het ruimst verte genwoordigd. De zesdeklassers van de OLS Merenwijk toonden zich evenals vorig jaar ten slotte de sterkste. Met 6-0 werd in de Het plan is om in november in elk geval meer radio-uitzendingen te verzorgen. Televisie ligt moeilij ker, omdat het zo duur en ar beidsintensief is. Gezocht wordt nog naar sponsors en natuurlijk moet het ledenaantal groeien. Maar dat is nu juist het pro bleem, aldus Walenkamp. "Want je kunt de mensen nog geen ze kerheid bieden over het aantal televisie-uitzendingen" Niettemin zijn de medewerkers van Omroep Rijnland vol en thousiasme en er wordt al ge speeld met de gedachte om op 14 juni, de dag van de Europese ver kiezingen, een extra uitzending aan deze gebeurtenis te wijden. Of dat lukt hangt van de toestem ming van de autoriteiten af. Eu ropese verkiezingen zijn geen re gionale, maar een Europese zaak, dus dat kan moeilijk worden. Ook zou Walenkamp er voor voe len, met ingang van het nieuwe schooljaar, 's ochtends vroeg een speciaal uur te wijden aan de les sen die op de middelbare scho len het eerste uur uitvallen. Ook dat hangt af van de medewer king van de 'autoriteiten', in dit geval van de schoolleidingen. En natuurlijk moeten er radio-en thousiasten worden gevonden, die 's ochtends vroeg hun bed uit willen om dit uur te presenteren. Dat de regio Leiden in de nabije toekomst nog van Omroep Rijn land zal horen, staat echter als een paal boven water. slaan. Ook werden opmerkingen als "we schieten je dood" en "we gooien een brandbom in je zaak" gemaakt tegen de bareigenaar. Toen de Hagenaar een greep in zijn jasje deed, schrok de kroeg baas zo dat hij terugsnelde naar de bar waar een vleeszaag lag. Met dat wapen heeft hij de twee uit zijn zaak geslagen. Eenmaal buiten gekomen gingen de Hagenaar en de Leidenaar met fietsen gooien. De kroeg baas, bevreesd voor zijn ruiten, probeerde ze tegen te houden. Er ontstond wederom een handge meen. De Hagenaar greep de kroegbaas bij zijn stropdas en ge bruikte dat om hem te wurgen. De vrouw van de bareigenaar was net op tijd om de stropdas door te snijden. Op dat moment arriveerde ook de politie. De drie werden overgebracht naar het academisch ziekenhuis, waar een indrukwekkende lijst van verwondingen werd geconsta teerd. De 21-jarige Leidenaar had zijn linkeronderarm gebroken. Bovendien was een aantal pezen in die arm doorgesneden en was er een stukje van het bot in zijn arm afgebroken. De Hagenaar had een wond op zijn achter hoofd en letsel aan zijn oor. Bij de kroegbaas is het spierweefsel in zijn rechterschouder losge scheurd en bovendien zyn de spieren van zijn kaak losge scheurd. Alledrie hebben ze na behandeling het ziekenhuis aangifte gedaan van zware mishandeling. De kroegbaas heeft ook aangifte ge daan van bedreiging met de dood. De vleeszaag en de strop das zijn overigens in beslag ge- Weinig publiek bij verenigingen LEIDEN - Een kleine duizend bezoekers trok gisteren de 'Verenigings presentatie '84' in de Leidse Groenoordhallcn. Verenigingen konden zich daar, op initiatief van organisator H.C. Kwik. aan het publick pre senteren. Het aantal bezoekers viel hem wel wat tegen, maar niettemin noemde hij het experiment geslaagd en voor herhaling vatbaar. "Maar de volgende keer organiseren we zoiets in september, dan komt het verenigingsleven juist weer een beetje op gang. Nu loopt het seizoen af. Veel verenigingen wilden zich hier wel presenteren, maar hadden niet genoeg mensen meer in huis om alles op touw te zetten (foto Holvast» Fiets ter bij oversteken zwaar gewond LEIDEN - Een 33-jarige Leidse vrouw is vrijdagmiddag rond vijf uur zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising Wil lem de Zwijgerlaan/Haarlem merweg. De vrouw reed op het fietspad en wilde tussen auto's die in file reden de Willem de Zwijgerlaan oversteken. Een 69- jarige Hazerswoudse automobi list zag haar niet op tijd en schep te de vrouw. Zij belandde op de motorkap en vloog door de voor ruit de auto in. Met zwaar been letsel, verwondingen in het ge laat en oog- en hoofdletsel is de vrouw overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De zesdeklassers finale de Prof. Teldersschool ver slagen. De derde prijs ging naar de Apolloschool, die de Pr. Bea- trixschool met 1-3 klopte. Ongeslagen bleef de vijfde klas van De Hoeksteen, die in de finale met 1-0 won van de Juliana- school 2. Derde werd de Prof. Teldersschool en vierde de Wil lem de Zwijgerschool. Bij de vierdeklassers won Pr. Beatrix 3 de eerste prijs voor Zuiderpark 2, Apollo 2 en de St Jozefschool 2. COLLECTANTEN - Het Rode Kruis, afdeling Leiden, vraagt voor de week van 4 tot 10 juni collectanten. Aanmelden: deze hele week vanaf 18.00 uur, be halve donderdag, bij het colon negebouw aan de Apollolaan lb. Legitimatiebewijs meebren gen. LEIDEN - In de Vredeskerk deed gistermorgen ds. J. Nauta (31), gekomen van Domburg (Walche ren), intrede in de Leidse her vormde gemeente. Hij is de op volger van dr. A. J. Lamping, die naar Rotterdam ging. In de wijk- gemeente Staalwijk/Vredeskerk werkt ook ds. S. T de Mcv-Meu- lendijk. Zij bevestigde haar col lega in zijn nieuwe functie. Beiden zullen een vijfde deel van hun tijd gaan besteden aan het werk in de Merenwijk, waar vori ge week ds. H. J. van Leeuwen wegens pensioen afscheid nam. In oktober komt er in de wijk Staalwijk-Vredeskerk (Zuiderkerk) nog een gerefor meerd predikant bijds. H. E. Schouten uit Ochten, die een be roep uit Leiden heeft aangeno men. Dan is het koppel domi nees in Leiden-Zuid weer com pleet. Vincent van Gogh 'incent van Gogh, de mens, de kunstschilder, de patiënt' ts de titel van een lezing die prof. J. Groen dinsdagavond zal hou den in de collegezaal van neu rologie in het academisch zie kenhuis. De lezing is bedoeld voor iedereen die belangstel ling heeft voor leven en werk van Van Gogh.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3