^Raadsels rondom spijsolie blijven c Spaanse politie :staat op scherp PROGRESSIEF AKKOORD Moebarak wil democratisch imago l Tegenspraak in Spaans schandaal 1 11** 3 Rusland wil betrekkingen met Israël verbeteren riDag van de Strijdkrachten Nederlandse vissersboot opgebracht Noodtoestand Nicaragua in augustus opgeheven ZUUR GENOEG! GROEN Mannenbastion in Oxford valt VS boeken succes tegen Exocet-raket Betalen of lopen Moeder en 6 kinderen komen om bij brand Rabbijn Waldman na 48 uur vrijgelaten Leger Iran doodt Koerden ATERDAG 26 MEI 1984 Del Buitenland JERUZALEM (UPI) - De Sowjet- Unie heeft belangstelling ge toond voor verbetering van de betrekkingen met Israel. Dit hebben Israëlische media ge meld. Het dagblad Haaretz meldde ver der dat de Russen hun bereid heid hebben geuit de betrekkin gen met Israel op hoger peil te brengen in ruil voor een politiek gebaar, bijvoorbeeld dat Israel aanvaardt dat Moskou een rol speelt in onderhandelingen over het Midden-Oosten. Het blad schreef dat de Verenigde Staten later dit jaar een Midden-Oosten conferentie naar het voorbeeld van de Geneefse conferentie wil len organiseren, waaraan moge lijk de Sowjet-Unie deelneemt. De Sowjet-Unie heeft Hongarije gebruikt als kanaal om aan Israel te laten weten dat over eventuele verbetering van de betrekkingen kan worden gesproken. De ban den tussen de landen verslech terden bij de oorlog in het Mid den-Oosten in 1967. In „veiligheidskringen" in Londen verluidde dat het nieuwe proces in april begon toen functionaris sen in Boedapest een warm wel kom bereidden voor een Israëli sche wetenschappelijke missie die een markt zocht voor Israels geavanceerde technologie. Tij dens een congres in Haifa bracht een Hongaarse afvaardiging vori ge week een tegenbezoek. „Daar bij komen nog bezoeken van Hongaarse en Russische delega ties die de 40ste verjaardag van de deportatie van joden uit Hon garije door de Nazi's en de Geal lieerde overwinning op Duits land komen gedenken", aldus de Israëlische radio. MADRID (GPD) - De Spaanse gezondheidsautoriteiten hebben gisteren ontkend dat de spijsolie niet de directe oorzaak zou zijn geweest van de catastrofe die de afgelopen drie jaar aan 528 mensen het leven heeft gekost. Donderdag publiceerde de Madrileense krant Diario 16 een vertrouwelijk document van de Nationale Commissie die zich met het Spaanse spijsolieschandaal bezig houdt, waarin als conclusie van een langdurig onderzoek gesteld wordt, dat de spijsolie de fatale afloop niet veroorzaakt kan hebben. xx 823e directrice van de commissie, ari Carmen Salanueva, verklaarde 0,- gisteren dat het uitgelekte docu- 0.-; ment slechts een gedeeltelijke AK analyse bevat en niet als slotcon- 3.- clusie aangemerkt mag worden. Volgens Salanueva geldt als enig officieel stuk nog steeds het do cument dat de Wereldgezond heidsorganisatie vorig jaar maart MADRID (GPD) - De Spaanse poli- tie heeft uiterst strenge veilig heidsmaatregelen getroffen rond de viering van de jaarlijkse Dag van de Strijdkrachten. Deze wordt morgen gehouden in Val- ladolid met een groot militair de- filé. De afgelopen dagen is het in Valladolid herhaaldelijk geko- HAMBURG (DPA) - Een Neder landse vissersboot is eerder deze week door de Westduitse kust wacht opgebracht omdat hij in strijd met de geldende bepalin gen viste bij het Noordzee-eiland Sylt. Het Nederlandse schip, de viskot- ter „Le-62", die naar Cuxhaven (Nedersaksen) was opgebracht, heeft de haven inmiddels verla ten nadat de kapitein een borg som van 20.000 Mark had be taald. De vangst, 1.840 kilo tong en ruim 1.000 kilo andere vis, is in beslag genomen en bij opbod verkocht. De kapitein van de Le-62 heeft de overtreding toegegeven. Volgens hem had de reder hem een ver keerd visgebied gewezen. Een woordvoerder van het tolwezen verklaarde dat het de eerste keer sinds 1982 is, dat een Nederlands vissersschip betrapt is op illegaal vissen in de Westduitse kustwa teren. men tot incidenten, waarbij le den van de vredesbeweging pro testacties en demonstraties hiel den tegen het militaire défilé en de kosten (bijna 400.000 gulden), die met de organisatie van de Dag van de Strijdkrachten ge moeid zijn. Diverse malen kwam het tot bot singen tussen militanten van de vredesbeweging en een collectief van kinderen van militairen. Val ladolid staat te boek als een bol werk van extreem rechtse mili tairen, wier nazaten de vredesbe- - weging beschuldigen van beledi gingen tegen het leger en van het voeren van een anti-militaristi sche campagne. De voorzorgsmaatregelen houden niet alleen verband met mogelij ke incidenten door protesten van de vredesbeweging. Vanwege de nabijheid van Baskenland acht men het niet uitgesloten dat de Baskische afscheidingsbewe ging ETA het militaire défilé aan grijpt om een aanslag te plegen. Twee jaar geleden wist de politie een aanslag op koning Juan Car los te verijdelen, daags voor het défilé in Barcelona plaatsvond door de ontdekking van een tun nel in de buurt van de koninklij ke tribune. KOLONEL - De Westduitse rege ring heeft zich verbaasd getoond over de mededeling uit El Salva dor dat een kolonel is benoemd tot militair attaché in Bonn. De kolonel in kwestie is Nicolas Carranza, voormalig hoofd van de Fiscale Politie in El Salvador en genoemd als één van de hoge Salvadoraanse militairen achter de Eskaders des Doods. MANAGUA (Rtr./AFP) - De cam pagne voor de algepiene verkie zingen in Nicaragua, die op 4 no vember worden gehouden, be gint op 8 augustus, na opheffing van de noodtoestand. De Hoge Kiesraad heeft bepaald dat de campagne tot 31 oktober mag duren. De duur van de campagne was een omstreden kwestie in Nicaragua. Aanvankelijk wilde de regering de campagne maar twee maan den laten duren. De kandidaten voor het president schap, het vice-presidentschap en een constituerende vergade ring kunnen zich met ingang van heden tot 25 juli laten registre ren. De anderhalf milioen kiezers zullen zich tussen 27 en 30 juli op kieslijsten moeten laten inschrij- Een paar uur voor de bekendma king van het schema was de De mocratische Coördinatie, het be- ADVERTENTIE ledereen heeft opeens de zure regen ontdekt, ledereen doet nu een flinke scheut milieu in z'n pakket. Werkelijk alles halen ze uit de kast: konferenties, boswandelingen, verklaringen "hoe erg het is". Dat soort dingen. Is dat dan alles? Is dat genoeg? Nee natuurlijk. Een gifvrij Europa vraagt: schone energie, hergebruik, geen gif belten, milieuvriendelijke technologie, kleinschalige bedrijvigheid, meer openbaar vervoer, een demokratische ekonomie. Een kompleet Groen Progressief programma dus. Lijst 6. VAN CPN, GROENE PARTIJ NEDERLAND,PPR, PSP publiceerde. Daarin wordt er kend dat de directe oorzaak van de dodelijke spijsolie, de vergifti ging, nog steeds onbekend is en dat de spijsolie slechts een indi recte rol heeft gespeeld. door Gerrit-Jan Hoek De diverse verenigingen i ruim 23.000 slachtoffers die op een of andere manier door de spijsolie of door een onbekend gif zijn aangetast zich georgani seerd hebben, staken hun ver ontwaardiging gisteren niet on der stoelen of banken, nadat de minister van gezondheidszorg, Lluch zijn belofte een serieus do cument over de affaire te presen teren, niet inloste. De slachtoffers van het spijsolie schandaal, die vanaf maart al tal loze acties gevoerd hebben om de overheid tot een diepgaand onderzoek aan te zetten, verwij ten bovendien de gezondheids diensten dat ze hen aan hun lot overlaten. Hoewel volgens de be handelende medici veel patiën ten genezen zijn, blijkt de onbe kende ziekte nog steeds voort te woekeren. In de laatste drie maanden is het aantal dodelijke slachtoffers met 22 gestegen. Tevens vertonen veel patiënten nieuwe sympto men van de slopende ziekte zoals verslechterend gezichtsvermo gen tot blindheid toe, een toene mend aantal gevallen van kan ker, terwijl bij veel slachtoffers de botten poreus worden. OXFORD, ENGELAND (RTR) - Het laatste mannenbastion van de Engelse universiteitsstad Ox ford is gevallen: de bestuurders van het 658 jaar oude Oriel-Colle- ge met 23 tegen vier stemmen hebben besloten vrouwen tot de studie toe te laten. Dit besluit betekent echter niet dat op alle 40 onderwijsinstellingen van Oxford het tijdperk van de gelijkberechtiging is aangebro ken. Want drie colleges openen hun deuren alleen voor vrouwen. Een van de motieven voor het ge nomen besluit op het Oriel-Colle ge was dat de belangstelling voor het instituut achteruitging. Slechts toelating van vrouwen zou de neerwaartse neiging kun nen tegenhouden. De inscrhij- vingstermijn voor vrouwen is ge steld op oktober 1985. WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse marine heeft onlangs met succes een eerste reeks proeven genomen ter verdediging van haar schepen tegen de beruchte Exocet-raket. Daarbij werden drie van de vier raketten van Franse makelij vernietigd. Bij de proeven in de Stille Oceaan was een Britse onderzeebootja ger betrokken die met Exocet-ra- ketten was uitgerust. Een oude Amerikaanse onderzeebootjager verdedigde zich met het Falanx- systeem, waarbij drieduizend schoten per minuut worden afge vuurd. In de Falklandoorlog in 1982 bracht Argentinië met een Exo cet-raket de Britse onderzee bootjager Sheffield tot zinken. Irak zou in de oorlog met Iran de ze raket tegen tankschepen in het gebied van de Golf kunnen gebruiken. MONS - Zes kinderen en hun moeder zijn de afgelopen nacht in het Belgische dorp Paturages bij Mons door ver stikking om het leven geko men bij brand in hun huis. Een gepensioneerde mijnwer ker, zijn vrouw en zeven kin deren leefden in een klein huis waar tegen middernacht brand ontstond. Oorzaak van de brand is volgens de politie vermoedelijk dat vergeten is de elektrische friteuse uit te schakelen. Slechts de vader en een van de kinderen wis ten het huis te verlaten. Ze liepen ernstige brandwonden op. De andere tien kinderen van het gezin woonden niet meer bij de ouders. Volgens de po litie leefde het mijnwerkers- gezin op de rand van het be staansminimum. (foto ANP) BOMMEN - Bij bomaanslagen in de Chileense hoofdstad Santiago is gisternacht aanzienlijke mate riële schade aangericht. Een bom ontplofte voor het ge bouw van een officiële vrouwen organisatie, in de buurt van het Moneda-paleis waar de president kantoor houdt. Drie andere bom men vernielden elektrische in stallaties terwijl bij een andere explosie de spoorbaan naar Val paraiso schade opliep. De overi ge bommen veroorzaakten scha de aan winkels en huizen. JERUZALEM (UPI-AFP) - Rab bijn Eliezer Waldman is gisteren na een detentie van 48 uur in ver band met een onderzoek naar een joods netwerk van terreur vrijgelaten. Maar de politie deel de mee dat hij mogelijk morgen voor verdere ondervraging opge roepen zal worden. Waldman, hoofd van een nederzet ting in het gebied van Kiryat Ar- ba bij Hebron op de bezettelijke westelijke Jordaanoever, is kan didaat voor de verkiezingen die op 23 juli zullen worden gehou den. Hij staat op de lijst van de kleine rechtse techiya-partij die zich fel verzet tegen terugtrek king van Israël uit bezet gebied. De lijstaanvoerder van deze par tij, de minister van wetenschap, SWAPO-strijders vrijgelaten JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse bewindvoerder in Namibië, Willie van Niekerk, heeft vrijdag 54 voormalige SWAPO-strijders vrijgelaten uit een geheim gevangenenkamp in Mariental. De meesten van hen waren krijgsgevangen gemaakt bij een Zuidafrikaanse overval in 1978 op een kamp van de SWA PO. De ongeveer 50 SWAPO-strijders die nog worden vastgehouden in Mariental zullen waarschijnlijk ook binnenkort vrij komen. Yoeval Neeman, had premier Yitzhak Shamir gewaarschuwd dat hij uit het kabinet zou stap pen tenzij rabbijn Waldman on middellijk zou worden vrijgela ten. Ook opperrabbijn Morde- chai Eliahoe protesteerde giste ren tegen de arrestatie van Wald man. Deze werd woensdag aan gehouden, een dag voordat een andere rabbijn uit hetzelfde ge bied, Mosje Levinger, na 10 da gen van ondervraging in vrijheid werd gesteld. Beide rabbijnen werden verdacht van het voor de autoriteiten achterhouden van voorkennis van een terreurcam- pagne die joodse kolonisten te gen Arabieren op de bezette westelijke oever en in het gean nexeerde Oost-Jeruzalem voer den. „Wij hebben genoeg bewijsmate riaal om Levinger officieel in staat van beschuldiging te stel len maar het besluit of wij de procedure tegen hem zullen voortzetten berust in handen van het bureau van de procureur-ge neraal van de staat", aldus een politiekring die weigerde te zeg gen of men hetzelfde bewijsma teriaal tegen rabbijn Waldman had. Er zijn deze week in verband met de zaak van de joodse anti-ter- reur 27 verdachten in staat van beschuldiging gesteld. Onder hen bevinden zich twee militai ren, onder wie een hoge officier die tot voor kort een belangrijke functie bekleedde bij het bestuur op de westelijke oever. DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Automobilisten en andere ver keersdeelnemers die in België een bekeuring krijgen moeten die boete zeer binnenkort on middellijk aan de verbaliserende gendarme betalen. De Neder landse ambassade in Brussel heeft gisteren vernomen dat de datum waarop de nieuwe maat regel in werking treedt nog niet is vastgesteld, maar zeker is dat het nog voor de zomervakantie zal zijn. De maatregel geldt zowel voor Bel gen als voor buitenlanders. Wie om wat voor reden ook niet met een kan betalen, moet verder lo pen, want de Belgische politie is gerechtigd tijdelijk beslag te leg gen op auto, brommer of fiets van de overtreder. Teruggave volgt eerst na betaling van de be keuring. BEIROET (UPI) - Het Iraanse leger heeft 65 Koerden gedood bij een zuiveringsactie onder "contrare volutionaire rebellen" in 20 Koerdische dorpen in noord- west-Iran, zo heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren ge meld. Voorts vielen er 80 gewon den en en werden wapens, voed sel en kleding in beslag geeno- Engeland hoopt op oplossing EG-bijdrage PARIJS (DPA/Reuter) - Met een gezamenlijke inspanning van al le EG-partners moet het moge lijk zijn de kwestie van de Britse bijdrage aan de Gemeenschap te regelen voor de topconferentie die volgende maand in Fontaine- bleau wordt gehouden, zo zei de Britse minister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe gisteren in een rede voor de Frans-Britse Kamer van Koophandel in Pa rijs. Howe zei ook dat Londen niet zal instemmen met een verhoging van de contributie zolang er geen betere controle komt over de uit gaven van de EG. langrijkse oppositieverbond, met de Democratische Conserva tieve partij overeengekomen geen kandidaten te zullen stellen als de Sandinistische regering niet „concreet" zou antwoorden op haar eisen inzake „echt vrije en eerlijke" verkiezingen. De op positie eiste opheffing van de noodtoestand en van de censuur op de pers en volledige toegang tot de media. De noodtoestand werd in maart 1982 ingesteld toen door de Ver enigde Staten gesteunde ppstan- delingen, die hun basis in Hon duras hadden, begonnen met aanvallen over de grens in het noorden van Nicaragua. De verkiezingen zullen de eerste zijn sedert het nationalistische Sandinistische bevrijdingsfront in 1979 het bewind van de rechtse dictator Anastasio Somo- za omver wierp. Onlangs keerde een Egypte naar enthousiast terug uit Europa. „Het is daar fantas tisch", vertelt hij een vriend. „De telefoons werken er, het openbaar vervoer is er pri ma, straten en huizen zijn er ordelijk. Niet te geloven". „En dat noem jij geweldig?", zegt de vriend. „Het is ouderwets. Zo was het bij ons dertig jaar geleden ook". Een typisch Egyptisch grapje dat aansluit bij het dilemma van de huidige verkiezingen: waar gaat Egypte heen, voor- of achteruit. door Jaap van Wesel President Moebarak gaat op verkiezingstournee. Opent bruggen, knipt linten door, inspecteert de aanleg van Cairo's nieuwe metro en be zoekt fabrieken. Met deskun dige blik onderzoekt hij het ondergoed op kwaliteit: „Het moet goed en goedkoop zijn, draagbaar en betaalbaar voor 47 miljoen Egyptenaren". Dit jaar zijn dat er 47 miljoen, het volgend jaar al 48 miljoen, want iedere acht en een halve maand komen er in Egypte één miljoen baby's bij. Die 47 miljoen Egyptenaren kunnen zondag niet allemaal naar de stembus, dat zijn er maar 12 miljoen, want je moet je als kiesgerechtigde laten registreren. De animo daarvoor is in Egypte nooit bijzonder groot geweest. Maar dit keer is de animo gro ter dan voorheen, want nooit zijn de verkiezingen zo vrij geweest: vijf partijen, vijfdui zend kandidaten voor 448 parlementszetels. Zo hebben zich drie miljoen nieuwe kiesgerechtigden laten in schrijven. Maar uiteindelijk zullen er toch niet meer dan twee a drie miljoen Egypte naren stemmen. „Dat de regeringspartij van president Moebarak de abso lute meerderheid zal behalen, staat als een paal boven wa ter. Egypte is een Derde-We reldland met een militair re gime. Zoals overal elders in de Derde Wereld, zo heeft ook dit regime een civiele 'open volkspartij' nodig om zich naar buiten toe te legiti meren. Onder Sadat sprak het dan ook vanzelf dat 99 procent van de kiezers, het hele volk dus, de president steunde. Is Moebarak een de mocraat die zijn politieke toe komst op het spel zet? Geens- Leger Hij ontleent zijn macht, evenals zijn voorgangers, aan het le ger. Zijn kabinet is solide op gebouwd uit vertegenwoor digers van de verschillende takken van de geheime dienst. „Hij wil de werkelijke krachtsverhoudingen ken nen", is een theorie. Maar daar hoef je geen vrije verkie zingen voor te houden. Toen Sadat in 1970 pas aan de macht was, werden er even eens verkiezingen gehouden. Toen was er slechts één par tij. De minister van binnenlandse zaken besloot in één district in Cairo de stemmen te tel len. Het resultaat was onthut- President Moebarak (foto AP) send: slechts 60 procent voor en 40 procent tegen. De mi nister liet de resultaten aan de president zien als indicatie voor de ware verhoudingen, en eveneens als waarschu wing. De overige stembussen werden als gebruikelijk in de Nijl gegooid en de presiden tiële overwinning van 99,8 procent werd afgekondigd. „Moebarak wil een eigen imago opbouwen", is een ander ar gument. Nasser werd vereen zelvigd met de revolutie en het Arabische socialisme. Sa dat was de man van oorlog en vrede, maar Moebarak wil de man zijn van vrijheid en de mocratie. Zo heeft Egypte voor het eerst een echt meer- partijenstelsel, iets waar Sa dat al schoorvoetend aan was begonnen. Een unicum in de Derde Wereld. Iedere partij kan schrijven en zeggen wat hij wil, binnen ze kere grenzen natuurlijk. Want de verworvenheden van 'de revolutie en het socia lisme' zijn onaantastbaar, evenals Camp David en de persoon van de president. De president staat boven de par tijen en is tegelijk partij. In een democratisch bestel na tuurlijk een wat merkwaardi ge constructie. Frustreren Om aan de verkiezingen mee te doen, moeten er allereerst partijen zijn. Dat spreekt niet vanzelf in een land dat voor heen een één-partij stelsel heeft gekend. Het blijkt al meteen dat deelneming min der eenvoudig is als op het eerste gezicht zou lijken, en je kunt ook in een democra tisch bestel de oppositie fru streren zonder aan de demo cratische beginselen afbreuk te doen. Want volgens de kieswet mogen alleen geregi streerde partyen mee doen. En partijen van voor de revo lutie van 1952 zijn verboden als strijdig met 'de verwor venheden van de revolutie'. De herboren WAFD-partij, die aan de macht was voordat hij door Nasser ten val werd ge bracht en vervolgens verbo den, moet zich derhalve nu 'de nieuwe WAFD' noemen. Het is eindeloos vechten en vooral procederen geweest voordat de rechter de r WAFD als een wettige partij deed registreren, tegen de ob structie van de overheid in, hetgeen pleit voor de onaf hankelijkheid van de rechter lijke macht in Egypte. De hoop op echte vrije verkie zingen steeg na tussentijdse verkiezingen in een district in Alexandrië, eind vorig jaar. Daar trad een andere oudgediende in de Egypti sche politiek aan tegen de re geringskandidaat: de Pro gressieve Unionisten Party, een mengsel van marxisten, communisten en nasseristen. De deskundigen zijn het er niet over eens of deze partij dit keer de kiesdrempel van 8 procent wel of niet zal halen. Volgens de normale praktijk verslaat de regeringskandi daat de oppositie moeiteloos met actieve medewerking van politie en geheime dienst. Maar er kwam een or der van de president: echte verkiezingen zonder inmen ging. En de oppositiekandi daat won.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7