Traditie staat hoog in vaandel van Oegstgeest 'Nacht van Europa' in Voorschoten Oranjevereniging viert 75-jarig bestaan Leiderdorpse honden krijgen 'proeftijd' jWzCfft Inbrekers veroordeeld 'Finale' Meerburg Stad en rand VOORSCHOTEN - Om Voor- schotenaren te stimuleren 14 juni hun stem uit te brengen voor de Europese verkiezin gen wordt woensdag 6 juni een 'Nacht van Europa' geor ganiseerd in het cultureel centrum. Politiek en verstrooiing gaan hand in hand tijdens de avond die om acht uur wordt geopend door burgemeester P. Cannegieter. Naast een forumdiscussie in de grote zaal, met politici als Schel- to Patijn, de nieuwe commissaris der Koningin in Zuid-Holland, staan optredens op het program ma van de Leidse volksdans groep Achalay en de Europa jazz band, een plaatselijke formatie. Tijdens deze programma-onderde len worden in de ronde hal vi deo's over het Europese Parle ment vertoond. In de koffieka mer krijgen de bezoekers de kans Europese biertjes en EG- hapjes te nuttigen. "We willen niet alleen politiek- geïnteresseerden lokken, maar ook mensen die een gezellig avondje uit willen. Ik verwacht dan ook dat er tussen de 1.500 en 2.000 mensen komen", zei initia tiefnemer Sjef van de Poel, vice- voorzitter van de plaatselijke WD-afdeling, gisteren tijdens een persconferentie in het 'Wa pen van Voorschoten'. Van de Poel heeft samen met plaatselij ke vertegenwoordigers van CDA, D'66, PvdA, PSP en PPR de avond georganiseerd. De 'Nacht' zal vermoedelijk om on geveer twaalf uur afgelopen zijn. Het officiële gedeelte moet een uur eerder worden afgerond door de forumleider J. Metselaar, hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. Hopelijk zal dan, na twee maal drie kwartier praten, meer duidelijk zijn over de in vloed van het Europese Parle ment en de doelmatigheid van deze instelling. De organisatoren hebben gekozen voor Metselaar omdat hij is aan bevolen door de voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman. De overige forumleden zijn ge kozen omdat zij ofwel in het Eu ropese Parlement hebben geze ten, ofwel op de lijst staan bij de komende verkiezingen. Zo staat Roel van Duyn, ex-voor-- Ze vervolgt: "Kijk maar eens hoe Oegstgeest koninginnedag viert. Iedereen voelt zich die dag Oegstgeester met de Oegstgees- ters. Het hele dorp is die dag op straat en gaat naar de festivitei ten. Het is een dag om eens echt met anderen bezig te zijn en dat schept een band. De aubade had den we dit jaar weer in ere her steld, compleet met echte oude vaderlandsliederen. Jong en oud vond dat geweldig, he.t appel leert aan de gevoelens die ze toch voor hun vaderland hebben. Het is goed dat je toch één keer per jaar daar eens op een hele posi tieve manier aandacht aan be steedt". Juliana OEGSTGEEST - De Oegst- geester oranjevereniging mag dan inmiddels 75 jaar oud zijn, de doelstelling om de band tussen burgers en het oranjehuis te behouden en te versterken geldt nog al tijd. En terecht, vindt be stuurslid mevrouw Van Vlo ten. Want als de verslaggever zich even durft af te vragen of het hele oranjegebeuren toch niet een wat overleefde tradi tie begint te worden, komt er een spraakwaterval los: "Als ik rondkijk in alle landen van de wereld, dan vind ik dat ons oranjehuis een enorme functie vervult. Misschien niet zozeer als staatshoofd, maar ik geloof dat Nederland en de Nederlanders in de loop der eeuwen een band met het vorstenhuis hebben opgebouwd die uniek is in de wereld". door Sjaak Smakman riep, om de geboorte van het eni ge kind van Wilhelmina en Hen drik te vieren. Niet dat er toen geen oranjeclub in Oegstgeest was: zes jaar eerder had een aan tal jongelui - onder wie de zoon van de toenmalige burgemeester Van Griethuizen - een Wilhelmi- navereniging opgericht. Maar tot ongenoegen der notabelen gin gen de doelstellingen daarvan niet verder dan het bouwen van een feestje op 31 augustus, de verjaardag van Wilhelmina. Timmermans en zijn volgelingen besloten het beter te doen: niet alleen die van Wilhelmina, maar ólle koninklijke verjaardagen moesten passend gevierd wor den. Dat kon toen nog. want het waren er slechts vier: die van Hendrik, Emma, Wilhelmina en - sinds 30 april 1909 - Juliana. De rivaliteit tussen beide oranjever enigingen werd met wat zure ge- Het 75-jarig bestaan van de Oegstgeester Oranjevereniging wordt aanstaande dinsdag ge vierd met een receptie, die om zes uur begint in het Gemeente- centrum aan de Lijtweg. Daar wordt een half uur eerder ook een tentoonstelling geopend die een beeld geeft van 75 jaar Oranjevereniging Oegstgeest. zichten en dito briefjes in het voordeel der notabelen beslecht, zoals toen te doen gebruikelijk was. Burgemeester van Griethui zen werd ere-voorzitter - een tra ditie die tot op de dag van van daag voortduurt - en zijn zoon werd lid van de oranjevereni ging. Helaas bleken de notabelen wat te hoog gegrepen te hebben met hun voornemen om vier oranje feesten per jaar te organiseren. Zelfs de verjaardag van 'hun' Juliana werd al in 1911 niet meer gevierd. Het programma dat de dominees, pastoors, arts, burge meester en gefortuneerde Oegst- geestenaren voor 1910 in elkaar gezet hadden voor hun ingezete nen, bevatte onder meer een au bade, kinderspelen, muziekuit voering en het nogal altijd suc cesvolle ringsteken. De schok der herkenning is te recht, zegt mevrouw Van Vloten: het programma is in de loop van die 75 jaar nauwelijks veranderd. "Ja, je zit vaak met hetzelfde sja- '75 jaar oranjevereniging Oegst geest. Het is uiteraard geen toe val dat dit jubileum samenvalt met het aantal levensjaren van prinses Juliana: de oranjevereni ging komt voort uit het comité dat een aantal dorpsnotabelen onder aanvoering van huisarts Timmermans in 1909 in het leven Koning innefeest anno 1957; aubade bij het gemeentehuis. Die aubade is dit jaar weer in ere hersteld."Jong en oud Oegstgeest vond dat geweldig". (eigen foto) LEIDERDORP - De twee Leider- dorpse bouviers, die aanvanke lijk alleen gemuilkorfd en aange lijnd door het dorp mochten lo pen, krijgen hoogstwaarschijn lijk een 'proeftijd' van vier maan- den. Gedurende die tijd dienen ze wel aangelijnd te blijven, maar de muilkorf kan achterwege blij ven. Daarna kunnen burgemees ter en wethouders van Leider dorp besluiten of de dieren als nog met een dergelijk tuigwerk moeten rondlopen. Dat advies geeft de commissie be roep- en bezwaarschriften van de gemeente aan burgemeester en wethouders. In de meeste geval len neemt de gemeente een der gelijk advies over. De eigenaresse van de twee bou viers diende in januari van dit jaar een bezwaarschrift bij de met het besluit van B en W dat de dieren alleen nog aan de lijn en gemuilkorfd de openbare weg op mochten. Een besluit dat werd genomen na een voorval in het park 'De Houtkamp', waarbij de twee bouviers een andere hond dodelijke verwondingen zouden hebben toegebracht. Er waren al eerder klachten over de honden binnengekomen. De vrouw heeft steeds benadrukt dat de dodelij ke vechtpartij een incidenteel ongeluk was. Bovendien zou uit een logeerpartij bij dierenschool Lelystad zijn gebleken dat de honden volkomen normaal zijn. Dat betwijfelt de commissie be roep- en bezwaarschriften: uit het rapport dat de politie van de vechtpartij heeft opgemaakt, als mede uit een medische verkla ring van een Leiderdorpse huis arts is volgens haar duidelijk ge worden dat met name de jongste hond "gevaarlijk is te achten". Terecht heeft de bazin echter geop perd dat de andere klachten die over haar honden zouden zijn binnengekomen niet gespefici- feerd waren. Maar toch: "Wat de oorzaak en precieze toedracht van het tragische voorval ook ge weest moge zijn, gebleken is dat klaagster niet in staat is geweest de jongste bouvier tijdig onder appèl te krijgen", zo schrijft de commissie in haar uitspraak. Dat alles neemt niet weg dat zij wat de commissie betreft de kans moet krijgen maatregelen te ne men om dergelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. Vandaar die proefperiode van vier maanden. Eerste paal behuizing voor DSW LEIDERDORP - De Leiderdorp se wethouder Gehner- Ellenber ger sloeg gistermiddag in recrea tiepark 'De Bloemerd' de eerste paal van het bedrijfsgebouwtje annex kantine van de Dienst So ciale Werkvoorziening (DSW). Zo'n 15 mensen van de DSW, die het groenonderhoud van 'De Bloemerd' verzorgen, krijgen een goede behuizing voor hun gereedschappen. Tevens bestaat de mogelijkheid de 'bouw- en di rectiekeet' te gebruiken als schaftgelegenheid Het slaan van de paal gebeurde on der toezicht van de Leidse wet houder Schoute, omdat de DSW een Leidse instelling is. Muziektheater Het 'Gheselscap Goet ende Fyn' zal vanavond een muziek- an nex theaterproduktie brengen, 'Die van Oranje'. Aanvang kwart over acht in de Muzenhof van Leiderdorp. 'Die van Oran je' is een programma van strijd liederen, dansen, muzikale ge dichten en speelmansmuziek rondom Willem van Oranje en zijn tijdgenoten. Het gezelschap speelt op oude muziekinstru menten. Swing wave 'Te gekke, swingende new wave' wordt vanavond gedraaid in het Voorschotense jongerencen trum De Lindehoeve. Dit alles begint om tien uur en voor wie het nog niet weet: De Lindehoe ve staat aan het Burgemeester van der Haarplein. Uitvoering De christelijke jeugdkoren 'De Alouettes' en 'De Lenteklokjes' geven vanavond weer hun jaar lijkse uitvoering. De musical 'De pruik van de koning' wordt opgevoerd in het Cultureel Cen trum aan de Marijkelaan. Aan vang half acht. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. De nieuwe plaat van 'De Alouet tes', 'Nieuwe liedjes rond de bij bel', is ook verkrijgbaar. Zaalvoetbal Het eerste zaalvoetbaltoernooi om de Klaverhal-wisseltrofee wordt morgen in de gelijknami ge Zoeterwoudse sporthal ge houden. Aan dit gebeuren doen negen teams mee. De eerste wedstrijd begint om tien uur. De Klaverhal is te vinden in Zoeterwoude-dorp (Hondsdraf- weg). Concert In de Leiderdorpse Dorpskerk (Hoofdstraat) geven leerlingen van streekmuziekschool 'Rijn akkoord een concert. Een man nenkoor onder leiding van de heer A. Bötticher verleent er medewerking' aan. Het concert begint om half twaalf. Rondleiding De Stichting Historisch Centrum Wassenaar organiseert morgen een rondleiding langs tuinen en gebouwen. Liefhebbers dienen om twee uur op het Plein te staan voor de rondleiding, die ongeveer anderhalf uur duurt. Fietspuzzeltocht Fietslielhebbers kunnen morgen deelnemen aan een puzzeltocht per tweewieler door Warmond en omgeving. De opbrengst van deze ruim 40 kilometer lange tocht is bestemd voor het werk van pater Aarts in Zaïre. Start plaats is de lagere school 'Leer- hoeve', Endepoellaan 1 in War mond. Men kan aan de tocht be ginnen tussen half tien en half één. LEIDERDORP Het hoogste punt van de nieuwbouw tussen het pleintje en het winkelcen trum Winkelhof is bereikt. Het betreft een nieuw pand voor de AMRO-bank in Leiderdorp. De nieuwbouw krijgt een totaal vloeroppervlak van ruim 500 vierkante meter. Eind dit jaar zal het de huidige vestigingen van de bank aan de Van Diepenin- genlaan en Winkelhof vervan gen. ZATERDAG Caeciliastraat 18, disco, 22-2 i NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. 't Gravensteen - Gerecht, forum juri disch dispuut Tobias Asser, 18.45 u Schouwburg - 'het eeuwig ritueel'. In ternationaal Folkloristisch Dansthea ter, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Gentle men prefer blondes', 21.15 uur. Lak-Theater - cursuspresentatie met v.a. 23 uur, feest, 20 uur. LVC - Breestraat, 'Back to the 50's', 21 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Nostalgia', 20 en 22.15 uur. Hooglandse Huys - zaal bij Hooglandse kerk, koffiebar Youth for Christ, met optreden Leendert de Jong, 20 uur. Jpzzzolder Hot House - Breestraat, op- trden ICP-groep, 22 uur. Leiderdorp Manege de Liethorp - Bloemerd, klaver jassen en sjoelen, 19.30 uur. Muzenhof - Gordijnsingel - voorstelling 'die van Oranje', 20.15 uur. Dorpskerk - concert van Mozartvereni- ging, 19.30 uur. Oegstgeest Rijnlands Lyceum - Apollolaan, bene fiet-concert, 20.15 uur. Zoeterwoude De Eendenkooi - Kooikerspad, receptie 60-jarig bestaan Meerburg, 19.30 uur, slotfeest 21 uur. Industrieterrein - knakenrace, 18.45 uur. Buurthuis De Weipoort - tentoonstel ling. 13.30-17 en vanaf 19.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, swing-wave-avond, 22 uur. Cultureel Centrum - Marijkelaan, uit- Caeciliastraat 18, 'De Koze l&u 14- ZONDAG Leiden Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan, verenigingspresentatie 11-17 uur. Stadhuisplein, vertrekpunt demonstra tieve optocht motorrijders naar Et- ten-Leur (tegen plaatsing kruisraket ten), 10 uur. Voetbalterrein VTL, veteranentoernooi, 9.30 uur, met rommelmarkt en fanfy- fair. v.a. clubhuis Swifttoer - Zeetoer, recrea tieve fietstocht, 9.30-9 uur start. Groenoordhallen - verenigings-presen- tatie 1984, 11-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Nostalgia', 20 en 22.15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur, Leiderdorp Dorpskerk - concert Streekmuziek school, 11.30 uur. Voorschoten Avanti-clubhuis - Raadhuislaan, vertrek fietstocht 175 km, 6.30 uur. Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, vi deocafé, 21 uur. Warmond Meerhoeve - Endepoellaan 1, fietspuz zeltocht tussen 9.30-12.30 uur. Zoeterwoude Klaverhal - Hondsdrafweg, zaalvoetbal- toernooi, 10-17 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 25 tot 1 juni door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Voorschoten - Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WASSENAAR/VOORSCHOTEN Voor een reeks diefstallen in Wasse-1 naar en Voorschoten zijn twee inwoners van Voorburg (36 en 32 jaar) veroordeeld tot vijftien en acht maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Tegen de 32-jarige Voorburger werd bovendien nog een voor waardelijke straf van drie maanden uitgesproken, met een proeftijd van twee jaar. De buit van de diefstallen in Voorschoten en Wassenaar varieerde van schilderijen, antieke klokken, tafelzilver en video's tot tinnen sol daatjes. Ook werd bij een van de inbraken een cassette met 30.000 gulden meegenomen. Tegen de twee mannen waren twee weken geleden bij de Haagse recht-1 bank elf en zes maanden gevangenisstraf geëist. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Indien een maand voor hel verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt e verlenging Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) J Veldhuizei I Post(plv) M Hoenson-de Graaft (randgem.) P C Rosier S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten Rome. Madrid. Mem man van de Provo- en de Kabou terbeweging, momenteel vierde op de (PPR, PSP, CPN)lijst voor de Europese verkiezingen. Fo rumlid Aart Geurtsen, van 1967 tot 1981 Tweede Kamerlid voor de WD, zit vanaf 1979 in het Eu ropese Parlement. Hij is niet her kiesbaar. Tweede Kamerlid Schelto Patijn (PvdA) evenmin. Hij is per 15 juli benoemd tot Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Patijn heeft ech ter van 1973 tot 1979 in het Euro pese Parlement gezeten. Jean Penders heeft vanaf 1979 in dit parlement gezeten voor het CDA. Nu staat Penders vierde op de lijst. Het vijfde forumlid, Pau line van Tets (D'66), staat twee plaatsen hoger op de lijst van haar partij. Tonknuppelen, ook zo'n ijzerstei vereniging. bloon, maar de mensen willen het nu eenmaal zo. Ach, je pro beert wel eens wat nieuws te be denken om het ook voor de jon geren leuk te houden, maar ja, je hebt een paar ijzersterke onder delen als het tonknuppelen, tob betje steken en de kermis, die je gewoon moet handhaven". Balanceren Terug naar de historie: de oranje vereniging blijft, zo blijkt uit de notulen, vele tientallen jaren een aangelegenheid voor notabel Oegstgeest dat, steeds balance rend op de grens van de rode cij fers, jaarlijks het volk een iden tiek programma voorschotelt. Dan, in 1932, een wanklank. Het is crisis en de vraag werpt zich op of een deel van het overge houden geld niet in de kas van het plaatselijke crisiscomité moet worden gestort om de be- hoeftigen te steunen. Ja, zegt het bestuur; nee, zeggen de leden. Het argument: de middenstand verdient altijd een leuke cent aan het oranjefeest en dat kunnen de winkeliers in die tijd ook best ge- bruiken. Hetgeen doet vermoe-, den dat nogal wat middenstan ders lid waren van de oranjever eniging. Het bestuur zwicht. Ge lukkig maar, vinden ze zelf achteraf, want 'ook in de crisis tijd kan de boog niet altijd ge spannen staan'. Het jaar 1934: het zilveren jubi leum. Maar helaas: Emma gaat dood, Hendrik sterft en ook Tim mermans - de man van het eerste uur - verwisselt het tijdige" voor het eeuwige. Feest of geen feest? De koningin vraagt de oranjever- onderdeel in het programma van enigingen maar een jaar over te slaan, dus...Nee hoor, de leden vinden dat er gefeest moet wor den. Het levert het verwijt op dat de oranjevereniging 'plus roya- liste que le roi' is. De tweede wereldoorlog geeft wei nig aanleiding tot oranjefeesten. De vereniging wordt op last van de Duitsers eind 1940 ontbon den, maar dat weerhoudt de club er niet van om in 1941 ter gele genheid van de geboorte van Beatrix een foto van de jongste oranjetelg met bijpassend ge dicht te verspreiden. Het is de enige actie tijdens de bezetting. Met wisselend succes slaat de oranjevereniging zich na de be vrijding door de daaropvolgende decennia. Vooral financieel blijft het een dubbeltje op zijn kant. Het dubbeltje wankelt gevaarlijk wanneer een zeer succesvolle op voering van een historisch spel over Marijke van Poelgeest bij het kasteel een strop van 3700 gulden, oplevert. De notabelen die zich garant hadden gesteld voor een tekort trekken zich na melijk ijlings terug. De oranjevereniging overleeft het en krijgt in 1949 bij het veertigja rig bestaan de eremedaille in zil ver van de gemeente Oegstgeest. Minder leuk is dat de bestuursle den het gapende gat in de club kas moeten dempen door de man honderd gulden te storten. Het jaar 1958 brengt de aanschaf van een nieuwe schrijfmachine voor 175 gulden. Vermeldenswaardig omdat het ding nog steeds wordt gebruikt. Maar, zegt mevrouw Van Vloten, 'we hebben net be- 1 nu 75-jarige Oegstgeester oranje- (etgen foto» sloten om maar eens een nieuwe te kopen'. Traditie Nu, anno 1984, bloeit de oranjever eniging als nooit tevoren. Van de 23 in 1909 is het ledental opgelo pen tot zo'n 1200. En al is het pro gramma door de jaren heen niet bijster veel veranderd, nog altijd is de publieke belangstelling groot. Maar ja, iets nieuws, be denk het maar. Want, legt me vrouw Van Sloten uit, je moet een geschikte plaats zoeken, het moet aardig zijn voor zowel deel nemers als bezoekers en het moet liefst niet al te weergevoe- lig zijn. Een idee dat dit jaar nog niet doorging maar waarschijn lijk volgend jaar wel: surfwed- strijden op het Oegstgeester ka naal. De organisatie van het festijn draait op negen mensen. "Maar we hebben wel een hele goede reputatie. Bij wie we ook aan kloppen, ze helpen altijd belan geloos mee met de organisatie. Dat vind ik ook het leuke ervan: we zijn niet meer als een elitaire groep bezig, zo van: wij, de voor aanstaande burgers, maar je pro beert de hele bevolking er zoveel mogelijk bij te betrekken". En de toekomst? Die ziet de sinds 1982 in het bestuur zittende me vrouw Van Vloten zonnig in. "We zijn vastbesloten om op de zelfde voet door te gaan, maar er daarbij wel voor te zorgen dat we ons niet al te veel van de traditie verwijderen. Want als je al 75 jaar stand hebt weten te houden, dan moet daar toch wel iets goeds in zitten". Jubileum vanavond besloten ZOETERWOUDE - Het zestigjarig bestaan van de Zoeterwoudse gymnastiekvereniging Meerburg wordt vanavond met een groots opgezet feest besloten. Naast een receptie wordt er een turn-show en een feestavond gehouden in De Eendenkooi (Kooikerspad). Daar zullen ongetwijfeld de successen die de meisjes en dames van Meerburg begin deze maand bij de kam- pioenschappen jazz-gymnastiek behaalden nog eens uitgebreid worden besproken. De finale van de jubileumaktiviteiten begint vanavond met een receptie om half acht. Een uur later treedt een keurploeg van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding aan voor een show. Rond negenen is het de beurt aan feestende leden en introdu- cees van de gymnastiekvereniging.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2