Hells Angels: de motor is hun heiligdom Een ritueelgevoelige broederschap Jonge mensen De tienduizenden abonnee^ HEUGA VLOERBEDEKKING LEIDER KINDERCENTRA Toch voordelig zo'n abonnement ZATERDAG 26 MEI 1984 De Hells Angels, een internationaal georganiseerde club van motorduivels, mag zich hier te lande dan wat minder crimineel gedragen dan in het buitenland, een gereformeerde knapenvereniging is het nu ook weer niet. Toch blijkt een groot deel van het geweld van vroeger thans te zijn afgekocht. Met subsidie. door Weert Schenk In een onlangs op de Amerikaanse televisie uitgezonden documentaire over de sociale voorzieningen in Nederland kwamen ook Amsterdamse Hells Angels voor. De motorclub, waaraan de burgferij meestal het woord Misdrij ven geweld verbindt, wordt door de gemeente met 65.000 gulden per jaar gesubsidieerd. de motorduivels, in wier leven vrijheid, feesten met veel alcohol en sex een centrale plaats innemen. En dat danken ze in ieder geval niet aan hun goed gedrag. Het is geen gereformeerde knapenvereniging. Zo hebben de Hells Angels op kosten van de gemeenschap een eigen honk gekregen: Angel Place. Gas, water, en licht wordt nog steeds voor hen betaald en volgens hardnekkige verhalen betaalde de gemeente vroeger ook het rijkelijk stromend bier. Het is een dijenkletser van de eerste orde als een Amsterdamse politieman dat aan zijn buitenlandse collega's vertelt. In Amerika, Canada, Australië, Denemarken en West-Duitsland wordt zwaar op de Hells Angels gejaagd. De ruige Angels, die op prachtige zware motoren rijden, hebben zichzelf buiten de wet geplaatst en gedragen zich daar ook naar. Eind vorig jaar werd in Hamburg de vereniging Hells Angels vanwege het criminele gedrag verboden. In Nederland wordt echter op een andere wijze omgesprongen met Een kleine greep uit het archief levert een opeenstapeling van misdrijven op. 1977, Amsterdam: een jongen en een meisje beiden net in de twintig, worden op beestachtige wijze vermoord. 1979, Amsterdam: een 19-jarig meisje wordt 30 maal verkracht. 1980, Amsterdam: bij een inval worden _wapens en drugs gevonden. 1982, "Gouda: Hells Angels worden tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zware mishandeling, agressieve seksuele handelingen en verkrachtingen en diefstallen. 1982, Santpoort: één dode en twee zwaar gewonden na steekpartij (zaak geseponeerd wegens gebrek aan bewijs). 1983, Amsterdam: Hells Angels slaan met honkbalknuppels in op krakers, één zware hersenschudding, één gebroken been. Hells Angels hebben niet het monopolie op dit soort geweld. Ook andere motorclubs, die tot dezelfde categorie behoren, deinzen er niet voor terug. Zo werd t Hells Angels bij de begrafenis van een geestverwant in Amsterdam: heel ritueelgevoelig. onlangs een tiental leden van de Haagse motorclub Scavengers (aasvreters) gearresteerd op verdenking van ernstige mishandeling. Leden van de Scavengers martelden twee clubgenoten die zouden hebben ingebroken in het clubhuis. Het tweetal werd tijdens het urenlange 'verhoor' geschopt, geslagen en bewerkt met honkbalknuppels en messen. Het doet denken aan SS-methoden. De gevolgen waren afschuwelijk. Eén slachtoffer liep een hersenbloeding, een schedelfractuur, een aangezichtsfractuur alsmede schaafwonden en bloeduitstortingen over het hele lichaam op. Hij ligt nog steeds in coma. De ander was er iets beter aan toe. Hij had na afloop een scheur in de schedel, snijwonden en bloeduitstortingen. Incidenten Bij de Amsterdamse politie hebben de Hells Angels een lage prioriteit. Het is niet zo'n lastig volk als uit de kranten misschien lijkt, zegt hoofdinspecteur B. Weiten, chef recherche van het bureau IJ-tunnel. Hij is met het toezicht op de Hells Angels belast, omdat het jeugdhonk van de motorclub in zijn district staat. Weiten was één van de drie Nederlandse politiemensen die in Parijs een politiecongres over de Hells Angels bezochten. De bijeenkomst was door Interpol georganiseerd vanwege de ernstige overlast die de Angels in vele landen veroorzaken. De hoofdinspecteur zegt dat van de Hells Angels 433 misdrijven bekend zijn in de zeventien jaar dat de groep in de hoofdstad actiefis. „Dat is peanuts. Zeker in vergelijking met de 13.000 misdrijven die jaarlijks alleen al in dit district, een zevende deel van Amsterdam, worden begaan". Hij erkent dat als Hells Angels misdrijven begaan, deze over het algemeen meteen vrij ernstig zijn. „Ze zijn gewelddadig van inborst, maar het zijn incidenten. De burgerij klaagt niet over de motorclub en er is voor ons ook geen reden om ze plat te surveilleren, zodat ze geen stap meer kunnen doen". De Hells Angels in het buitenland gedragen zich veel zorgelijker, zegt Weiten. De clubs hebben daar veel meer weg van een maffia, die zich op grote schaal bezighoudt met prostitutie en handel in wapens en verdovende middelen. „We hebben geen aanwijzingen dat zoiets zich in Amsterdam afspeelt. Ach, er zal er misschien wel eentje zijn die een hoertje voor zich laat tippelen en er wordt waarschijnlijk ook wel wat gerommeld met wapens en drugs", aldus Weiten. De hoofdinspecteur houdt weliswaar een slag om de arm. „We beseffen natuurlijk dat er waarschijnlijk meer gebeurt dan ons ter ore komt. Maar daar kunnen wij niets mee doen". Afgekocht Wellicht is een verwijzing naar Haarlem op zijn plaats, waar de motorclub gedurende lange tijd caféhouders geld afperste. De Haarlemse politie kon slechts met zeer veel moeite bewijsmateriaal vergaren, omdat getuigen bang waren voor wraakacties. Weiten gelooft dat de Amsterdamse subsidiestrategie heeft gewerkt. Aan het eind van de jaren zestig zorgden de Angels voor veel problemen: vooral agressie, caféterreur, en vechtpartijen. Nadat de gemeente de club in 1974 ging subsidiëren, is het geweld afgenomen. „Je kan zeggen dat het geweld is afgekocht. Maar dat is het gevolg van een kosten-batenanalyse. Het publiek heeft van hen nauwelijks nog last. Voor ons heeft dat het voordeel dat we nu in geval van verdenking weten waar we moeten zoeken". De politieman zegt dat de Angels bij problemen meestal snel inbinden. „Misschien uit angst om de subsidie te verliezen, anderzijds willen ze ook geen last met ons. Ze zijn ergens wel gevoelig voor law and order. Als we iemand komen halen, verzetten ze zich niet". Maar de leden van de motorclub zullen nu ook niet hulpvaardig meewerken aan een politie-onderzoek. „Ze dekken elkaar altijd. Wat dat betreft hebben ze hele strenge codes. Bij het doorbreken van die ongeschreven wetten ben je je leven niet zeker. Ze zijn snel geneigd het recht in eigen hand te nemen". Weiten verhaalt van gevallen in Amerika, waar Angels uit de broederschap werden gezet. „In het gunstigste geval werd de datum van uittreding onder die van intreding gelatoeerd. Maar er is ook wel sprake weest van uitbranden van het Hells Angels tatoeage met een strijkijzer of dat het gewoon met een mes werd uitgesneden". Rituelen Over dergelijke praktijken in Nederland is Weiten niets bekend. Hij verwacht daarvan ook niet direct aangiften. In ieder geval doen de Amsterdamse Hells Angels niet onder voor hun buitenlandse broeders waar het de rituelen betreft. „Ze zijn heel ritueelgevoelig", zegt Weiten. „Er is een bepaalde rangorde. Iemand die bewezen heeft voldoende hardheid te bezitten, wordt full-member. Dat gaat gepaard met allerlei rituelen. Ook de verjaardagen van het honk worden trouw gevierd. Daarvoor komt veel motorvolk uit het buitenlandover". Volgens de hoofdinspecteur moeten de onmenselijke verkrachtingen ook worden gezien als rituele gebeurtenissen. „Het is niet zo dat ze iemand een bosje intrekken of zo. Maar het gebeurt wel op verschrikkelijke wijze. Ze gaan dan helemaal door het lint". „Het is een echte manncnclub, een broederschap", vervolgt Weiten. „Een vrouw is meat, vlees. Dat stelt niets voor. Een motor, hun heiligdom, is veel meer waard. Ze zijn ook heel nationalistisch ingesteld. Er zal geen donker type tussen zitten. Ze zijn allemaal blank en erg trots op het feit dat ze Hells Angels zijn. En als groep voelen ze zich sterk. Individueel heb je geen last van ze. Sommigen hebben zelfs gewoon werk". Weiten wil niet denken aan een verbod van Hells Angels als vereniging. „Ten eerste kan het niet volgens ons strafrecht. Maar het is ook niet heilzaam. Het is beter om de groep op een maatschappelijk aanvaardbaar niveau van criminaliteit te houden. In het buitenland worden ze tot outlaws gemaakt. Wij willen het fenomeen best tolereren, tenzij ze over de schreef gaan". voorde inservice-opleiding tot ziekenverzorgende Hoe zit de opleiding in elkaar? De opleiding start in september 1984. De inservice-opleiding bestaat uit een theoretisch en een praktisch gedeelte, leder leerjaar zijn er 8 of 9 studieweken. Stages loop je in de geriatrische afdelingen van het ziekenhuis. In het tweede leerjaar loop je drie maanden stage op afdelingen van verpleeghuis St. Bernardus. De opleiding begint met een introduktie-periode van 10 weken. De hele opleiding duurt 2 jaar 10 weken en wordt afgesloten met een examen voor het staatsdiploma Ziekenverzorging Wat ga je verdienen? Na de introduktie-periode van 10 weken krijg je f 1582,83 bruto per maand onder voorbehoud van de C A.O. afspraken, dan wel door de overheid opgelegde maatregelen. Huisvesting? Wat de huisvesting betreft. Je kunt bij ons terecht in de personeelsflat op het terrein. Sancta Mana te Noordwijk is een psychiatrisch ziekenhuis met ruim 600 paticnten- plaatsen. Het ziekenhuis heeft een personeelsbestand van circa 700 mede werkers, waarvan een aantal leerlingen Ziekenverzorgende en leerlingen Wat vragen we van je? Je moet minimaal 17 jaar (of ouder) zijn en je hebt als vooropleidingsniveau LBO met 2 vakken op C-niveau en 4 vakken op B-niveau, MAVO-III, MAVO-IV, een overgangsbewijs van 3 naar 4 HAVO of VWO of je hebt een MBO-opleiding. Wanneer je voor dit beroep kiest zul je je moeten realiseren dat de kombinatie studeren en werken geen eenvoudige opgave is. Hoe kun je reageren? Indien je vragen hebt kun je bellen met de afdeling personeelszaken, tel. 02523-8244 Je kunt natuurlijk ook meteen solliciteren. Vergeet dan niet je leeftijd en opleiding te vermelden. Je kunt je brief sturen naar Psychiatrisch Ziekenhuis Sancta Maria. t.a.v. de heer J.A. Swaalf. hoofd personeelszaken Postbus 5000 2200 KA NOORDWIJK sancta maria 2204 BA Noorc I 02523-8244 Wij zoeken een ondernemende man/vrouw die de uitdaging aandurft een nieuwe markt op te zetten als onderdeel van de HEUGA Projectgroep. Leeftijd 25-30 jaar. Opleiding Havo-Meao-Heao. Geboden wordt een goed salaris, een auto en emolumenten. Sollicitaties met beknopte schets van oplei ding en loopbaan met een recente pasfoto kunt u richten aan het Leidsch Dagblad onder nr. 17551. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a KINDEREN BEGELEIDEN IS EEN VAK Wil je dit leren? Dat kan in de opleiding De duur van de opleiding is 2 jaar. Toegelaten kunnen worden: i de primaire opleiding volgens het b. Leerlingen in het bezit van het diploma leerlingwezen voor de beroepen: Gezinshelpende Bejaardenhelpende Verzorgingsassistent(e) Voedingsassistent. c. Leerlingen in het bezit van het diploma 2-jarige Intas. d. Leerlingen in het bezit van het diploma L.B met 2 vakken op C-niveau uit de volgende vakken: Nederlands, moderne talen, geschiedenis en aardrijkskunde, natuurkunde, kennis der natuur, biologie, scheikunde, wiskunde of één vak uit de voornoemde vakken - één vak naar keuze uit de vakken: zorg woning, voeding, kleding of gezondheidskunde. e. Leerlingen in het bezit van het diploma M.A.V.O. of overgangsbewijs V.W.O./ H.A.V.O. 3 naar 4. f. Leerlingen met een buitenlands diploma, vergelijkbaar met het diploma L.B.O. met 2 vakken op C-niveau (zie d) of M.A.V.O. dat zij tenminste één jaar Persoonlijke begeleiding en het werken in groepsverband kenmerken de werkwijze van de Streekschool voor Werkende Jeugd. Heb je belangstelling of wil je meer informatie? BEL EENS OP OF KOM EENS LANGS! Falckstraat 11b - 2515 KM 's-Gravenhage. Tel. 070-890439. 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23