'Het is beter om langzaam weg te lopen' n SB1 H 99 Het noodlot van Yoko Ono LTERDAG 26 MEI 1984 PAGINA 17 Aan de rand van het Newyorkse Central Park, in haar ppartementen in het honderd jaar oude Dakotagebouw ,ijt Yoko Ono haar dagen. De weduwe van John Lennon jaat gebukt onder een loden last. Toen de wereld op de avond van 8 december 1980 werd opgeschrikt door de moord op haar echtgenoot, leek dat de grootste beproeving die ze moest ondergaan. Het zou nog maar kinderspel blijken te zijn in vergelijking tot de verschrikkingen die ze na de rouwperiode zou moeten doorstaan. Via Playboy kwam het verhaal begin dit jaar in de wereld. Een eindeloos relaas van moordaanslagen, bedreigingen, chantage, verraad, juridische steekspellen, maar bovenal angst. De 51-jarige frêle Japanse heeft echter geen tijd voor verdriet. Alles wat <ennon tijdens zijn kortstondige leven heeft aangeraakt is net als bij de mythologische koning Midas veranderd in goud, om het even wat. En voor goud gaan mensen over lijken. Jet stuitendst zijn de verhalen over verscheidene leden van haar staf, zoals klusjesmensen, bewakers en secretarissen, die over de rug van John en Yoko rachtten te 'scoren'. In een lange reeks pulpboeken - de een nog weerzinwekkender dan de ander - is het duo liefdeloos door het slijk gehaald. Vooral Yoko moet het dan telkens weer ontgelden. De Zwarte Weduwe wordt ze genoemd. Voedsel voor geruchten die elkaar in fantastische proporties overtreffen. Vat is er van waar? Hoe leeft Yoko Ono? Kan ze aan haar noodlot ontsnappen? John Oomkes ging op pelgrimage naar New York. ii de kantoren van Lenono Productions kost het moeite geduld te oefenen. De inrich ting van de bureauruimte doet denken aan de centrale positie van het altaar in een Japans huis. Daar dient het ter nagedachtenis van de voorvaderen. Hier leeft John Lennon nog. Posters, inscrip ties en gouden platen. De we reld hangt flemend aan de zes telefoonlijnen. Ono's staf heeft de koffie bruin en de broodjes vers. Ik ben teveel vervuld van malende gedach ten om iets te kunnen veror beren. Opeens stapt ze het kantoor binnen, bliksemsnel polshoogte nemend. Heren schoenen, flanellen broek, eenvoud. En weg is Yoko weer. „Nog even naar mijn bureau". Vijf minuten later geeft ze belet. „Wil je je schoenen uittrekken? Dat is hier één van de huisre gels", zo vraagt een assistent. De deur van de Egyptische kamer staat aan. Diffuus licht doet de smaakvolle inrichting er nog be ter uitkomen. Verfijnde faience, schitterend meubilair, om een van de tafelpoten slingert zich een bronzen slang. Ono zelf zit gekluisterd in een grote fauteuil in de hoek van de ruimte. Ken nismaken hoeft nauwelijks nog; ik weet dat ik ben gescreend. Na afloop van het gesprek dat we daar twee uur lang zullen heb ben, echoot de gelijkenis na, die Yoko heeft verteld over haar jeugdvriendin na. "Ze was een vrouw met een diepe levensovertuiging. Ze rebelleer de altijd tegen Het Systeem. Ik heb haar sinds haar jeugd ge kend. Ze had altijd over alles haar mening over klaar. Hoge idealen. Ze zou niets doen dat haar in Het Systeem zou doen belanden. Maar ze kreeg kinde ren, veel kinderen. Geen van die kinderen zouden hun vader ken nen, want ook in die zin geloofde ze niet in Het Systeem. Eigenlijk geloofde ze ook niet in geld en de macht die geld bezit. Het gevolg was dat ze berooid raakte, arm als een kerkrat". "Ze is nu gedwongen van iedereen genadebrood te eten, alleen maar om te kunnen overleven. Ze is nu een heel bitter mens. Al haar kin deren zijn in extreme mate ver ward. De meesten van hen heb ben veroordelingen achter de rug. Want wat kun je in de maat schappij doen als de moeder niet in die maatschappij gelooft? Het is vrij logisch dat ze allemaal in moeilijkheden zijn geraakt. En de moeder zelf rechtvaardigt nu diefstal, in feite alles waardoor ze kan overleven. Dat ziet er slecht uit. Iemand die wél in geld ge looft en het zich ook verwerft, kan op een gegeven moment be sluiten er iets goeds mee te doen". Moraal In februari van dit jaar bracht het maart-nummer van Playboy een goed gedocumenteerd verhaal over de wijze waarop mensen omspringen met Lennons bood schap van liefde en vrede. De verschrikkingen zijn te talrijk om er een compleet overzicht van te geven. Lennons crematie is mogelijkerwijze op de film ge zet. Foto's van zijn ontzielde, naakte lichaam duiken op in en kele Amerikaanse publikaties. Eén van Yoko's naaste werkne mers zet het Project Walrus op en ontvreemdt gedurende een jaar alles wat hij in handen kan krijgen, inclusief zeldzame de mo-opnamen en Lennons dag boeken gedurende de jaren dit hij zich uitsluitend bezighield met de opvoeding van zijn zoon tje Sean (1976-1980). Albert Goldman, de biograaf die Elvis Presley ontheiligde, krijgt een reusachtig voorschot voor een boek over Lennon. Moord aanslagen op, Yoko worden bij tijds verhinderd. Mark Chapman - Lennons moordenaar - bena dert Yoko met de vraag of hij zijn verhaal moet publiceren ten be hoeve van een door haar aan te wijzen goed doel. De achtervol ging is eindeloos. De pogingen om het goud van de weduwe van Koning Midas te ontfutselen le gio. Als Yoko wil uitleggen waarom ze geen afstand wil doen van Len nons erfenis, vertelt ze voor noemde gelijkenis. Dit is de mo raal. „Deze vrouw die in geen en kele opzicht geloofde in het bero ven van anderen, kan nu zelf niets meer voor anderen doen. Ze is zo bezig om maar het hoofd boven water te houden en te trachten haarzelf te helpen, dat ze tot niets anders meer in staat is. Dat alles omdat ze niet in Het Bezit geloofde. Ze moet dus an deren om tijd en aandacht vra gen. Op een slechte manier bo vendien; iedereen lijdt onder haar afhankelijkheid. Zie je de paradox? Zij was de zuiverste mens en het resultaat daarvan is dat zij nu de meest gecorrum peerde is. Vergelijk haar nou eens omwille van het beeld met een zeer corrupte figuur, bijvoor beeld iemand die veel geld ver diend heeft met het exploiteren van vrouwenlichamen. Die is niet hulpeloos, die bevindt zich in een positie dat hij anderen kan helpen. Het is in het leven niet makkelijk om te besluiten watje te doen staat, om uit te maken wat de juiste weg is". Tegenwicht Als Lennon Yoko Ono op 9 i ber 1966 voor het eerst ontmoet in een Londense kunstgalerie, is de Japanse al geen onbekende meer. Ono geldt dan reeds als een topnaam in het wereldje van de surrealistisch werkende avant-garde. Haar sterk symbo lisch geladen werk omvat instal laties, performances, films en muziek. Voor Pete Shotton, Len nons jeugdvriend uit Liverpool, komt de romance en de hechte relatie niet als een verrassing. In zijn biografische notities, Two of Us geheten, schildert hij John weliswaar als een krachtige per soonlijkheid, maar ook als een man die voortdurend een kame raad nodig had, een tegenwicht. Ono neemt die rol op zich, feite lijk Paul McCartney als zodanig vervangend. Op een anderhalf jaar durende on derbreking in hun relatie na tussen oktober 1973 en maart 1975 woont Lennon samen met zijn secretaresse May Pang (die na zijn dood het nogal vuilspuite- rige boekje Loving John het licht zal doen laten zien) - zijn Ono en Lennon onafscheidelijk. Het conceptuele karakter van Ono's kunstzinnige opvattingen inspi reert Lennon vanaf het eerste moment. Zeker als hij na juni 1968 met haar gaat samenwonen krijgen zijn eigen ideeën een scherper profiel; scherper, eerlij ker en onverbloemder dan in The Beatles überhaupt mogelijk zou zijn geweest. Ze maken sa men elektronische en geimprovi- seerde muziek, die als Unfinis hed Music No. 1 en als tweede titel Two Virgins het leven ziet en slechts verwarring oogst. Dat het een muzikaal verslag is van hun eerste liefdesnacht en als zoda nig een ongelooflijk openhartig document is een feit dat pas veel later erkenning krijgt. Verschil hhhhmhh Terwijl The Beatles zich na de dood van manager Brian Epstein voortslepen van het ene zakelij ke conflict naar het andere per soonlijke incident, leiden de des tijds als ludieke invallen betitel de en persoonlijk getinte acties van John en Yoko de aandacht af van de breuk tussen McCartney en Lennon. Het witte dubbelal- bum The Beatles verschijnt op het eigen label Apple, maar be vat slechts afzonderlijk werk. Krachtiger dan op die plaat is het verschil tussen Paul en John niet in beeld gekomen. McCartney maakt op dat moment onschuldi ge popsongs als Oblacii Oblada, Lennon gaat elektronische expe rimenten zoals in Revolution nr.9 niet uit de weg. Samen met Ono blijft hij de aandacht trekken. Bagismeen serie performances waarin beiden zich hullen in een zak om te laten zien hoe de we reld inmiddels is vastgeroest in dogma's waarin geen enkele be weging zit, wordt door de pers een lachertje gevonden. 1969 is het jaar waarin de hoop van de jaren zestig wordt gedood. Ni- (foto's uit: De trip van John Yoko, ultg. Kluwer) door John Oomkes xon, de man die het anti-commu- nisme van de jaren vijftig beli chaamde, wordt president van de Verenigde Staten. Martin Lu ther King kan zijn droom niet in vervulling zien gaan, omdat zijn licht wordt uitgeblazen. Vietnam ontwikkelt zich tot een verbijste rend drama. Op 22 maart nemen Ono en Lennon hun intrek in het Amsterdamse Hilton. Hun bed- in voor de vrede krijgt wereld wijde publiciteit. Hun pacifisme is zeer actief en gezien de voort durende druk van die publiciteit zelfopofferend. Het echtpaar weet dat het aan lenzen en micro foons niet kan ontkomen en be sluit er positief gebruik van te maken. Hun boodschap luidt: War is over, if you want it. De kruistocht voert over de hele we reld en kost The Beatles uitein delijk nog vrij snel het hoofd, al is het Paul McCartney die behen dig de publiciteit inpikt. Op 10 april 1970 kondigt hij aan dat hij bij de groep is weggegaan. Kwade krachti De rest is inmiddels geschiedenis, al heeft een en ander ongetwij feld een hele generatie heftig be roerd. Verbeten Beatles-fans zul- m 1 1 11 Ii vyiii Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad geld beluste zakenvrouw. Daar komen nu eindeloze processen bij om publicatie van privébezit van Lennon te voorkomen. Yo ko, bleekjes: „Ik zou ook liever die juridische rompslomp niet op mijn nek hebben. Ik doe het omdat ik wel moet. Als ik mijn zin zou krijgen dan zou ik de vrij heid willen hebben om mijn tijd zoveel mogelijk zelf in te delen. Gewoon eens door de stad kun nen slenteren. Eens wat kunnen schrijven". „Ik denk dat veel weduwen - vreemd hè, weduwen vormen een heel aparte groep mensen - in dezelfde situatie verkeren als ik. Plotseling wordt er een last op je schouders gelegd. Krijg je een heleboel dingen te verwer ken. En je zult ze hoe dan ook moeten opknappen. Als je het niet op je bordje krijgt, dan is het nog erger. Want dat wil zeggen dat iemand anders het voor je op knapt. Ik denk dat ik zo'n situa tie nog onbehaaglijker zou vin den. Maar het kost veel strijd als je het zelf wilt opknappen". Ze voelt zich desalniettemin be voorrecht in vergelijking tot an dere weduwen. „Als je over de mogelijkheden beschikt om het zelf op te knappen heb je geluk. Op de een of andere manier voel ik dat John veel vertrouwen in mij heeft. Maar zelfs dat was nog niet genoeg. Veel mensen tonen het in hen gestelde vertrouwen niet waardig. Het was niet een voudig de neiging te onderdruk ken om het allemaal maar de boel te laten. Het liefst vecht ik zo min mogelijk. Dat ligt in mijn natuur, zie je. Maar als het zover zou komen dat iemand hier de kamer zou binnenkomen en zou proberen om Sean te vermoor den, dan zou ik hem of haar ver moorden. Kill him, her, or it, or what ever". Ze lacht nerveus. „Ik besef dat ook. Oh, denk ik dan, is dat de grens, de limiet van mijn pacifis me, mijn vredelievendheid? Weet je, ik heb daar zeer cyni sche gevoelens over. Het is een erg vreemde situatie. Veel men sen zullen vermoedelijk kritiek hebben op het feit dat ik er lijf wachten op na houd. Lijfwach ten hebben de beschikking over middelen om ons te verdedigen. Dat is in principe hetzelfde als wanneer ik een pistool zou heb ben, niet? Waar praten we over? Wapenbeheersing?". Yoko Ono verlaat het Roose velt Hospital in New York, na dat Lennons dood is vastge steld. len Ono aanwijzen als kwade kracht op de achtergrond, die Lennon heeft losgeweekt van de meest invloedrijke band van de jaren zestig. Een beschuldiging die even irreeël is als onwaarach tig. Het kan zijn dat Lennon zich sneller heeft geradicaliseerd dan zonder Ono het geval zou zijn ge weest. Maar dan nog vormt het solowerk van Lennon na zijn ver trek bij The Beatles door de bank genomen een veel waardevoller bewijs van zijn grote talenten dan al zijn werk van vóór 1970. En ook op dat werk had Ono een onmiskenbare vruchtbare in vloed. Na de dood van Lennon verander de veel. Plotseling zag Yoko zich alleen gesteld voor de taak om hun zoontje Sean (geboren in 1975) op te voeden. Tijdens de ja ren van Johns huismanschap had hij zich met Sean bemoeid en zij had getracht orde te bren gen in de zakelijke verwikkelin gen rond Lennon. De gedeelte lijk bereikte boedelscheiding met The Beatles en de muzie kuitgeverij Northern Songs en de gedeeltelijke liquidatie van Apple zijn op haar conto bij te schrijven. Het verschafte haar de reputatie van een keiharde, op Realistisch Weer dat nerveuze lachje. „Is dat een hypocriete aangelegenheid? Dat zijn uiteraard dingen die John en ik vaak besproken heb ben. Tegen 1980 hadden we in onze eigen kring een zeer verfijn de vorm van vredigheid bereikt, niet? Ik bestrijd niet dat ik nu ge weld toepas; het gaat om het le ven van Sean, mijn leven". Zwijgt, zegt dan beslist: „Onder tussen kunnen we wel proberen om te werken naar een samenle ving waarin we niet zo hoeven te zijn". Het klinkt als een versleten cliché, goed bedoeld. „Maar ik moet realistisch zijn. We betalen ook belasting waarvan het zeer waarschijnlijk is dat daarvan wapens worden bekos tigd, of wat dan ook. Inplaats van dat te bestrijden....als ik nu zou zeggen: ik maak geen gebruik van het bestaande geldsysteem, omdat dat systeem een niet erg juist systeem is, ik zal geen belas ting betalen, enzovoort, enzo voort, dan beland ik in het ge vang. Dat zit er nu niet in. Onder tussen kunnen we misschien iets meer doen". De assistent krijgt een teken dat 'het in orde is' en dat hij ons aan onszelf kan overlaten. Yoko toont een recent cadeautje van Andy Warhol. Een oude pola roid, die twee keer belicht is. De verschijningen van John en Yo ko lopen halfin elkaar over. „Het doet vreemd aan, zo. Ik geef er de voorkeur aan om het maar als ab stract te beschouwen", zegt ze. Ze pakt het manuscript op van een nieuw boek dat Lennon-ken- ner Jon Wiener binnenkort het licht hoopt te laten zien. „Dit is een politiek geladen boek. Het beschrijft onze activiteiten in het licht van de toenmalige politieke context. Het was zo vervelend- ..haha..citeer dat maar niet. Al die namen. Maar het is een erg goed boek". Toekomst Alle verplichtingen van Yoko Ono zijn onlosmakelijk verbonden met het verleden. In hoeverre vormt dat geladen verleden een belemmering voor de toekomst? Is er nog een toekomst? Een van de twee solo-albums van Yoko die na de dood van Lennon ver schijnen, krijgt de blijde titel It's alright (I see Rainbowsen de ondertitel After the first fifty years mee. „Ach, dat was wishful thinking, hè? Mijn god. Dat jaar 1982 verliep heel VTeemd. Ik dacht daar toen zo over. Goed, dacht ik, dat was dat. Ik ga er vandoor, ik ga verder. Its's al right. Op het moment dat ik It's alright zei, kwam ik erachter dat de helft van de spullen die in dit huis liggen opgeslagen, ont vreemd waren. Alle geheimzin nigdoenerij eromheen. Het hele geval kwam open en bloot te lig gen. Alsof het een cosmic joke was. Op het moment dat jy zegt dat het in orde is, zeggen zij: aha! Ik zal je pakken; het is niet in or de!" „Ik weiger echter om dat beeld he lemaal los te laten. Veel van wat wij de toekomst noemen wordt door onszelf gecreëerd. Mis schien staat het allemaal niet snel te gebeuren. Bijvoorbeeld, toen we in Amsterdam zeiden: bed-peace, hair-peace, of wat dan ook, en we toen ook daar sliepen, maakten we daar ons eigen bed van. Toen we tien jaar later te rugdachten aan die tijd, zeiden we tegen elkaar: was dat alleen maar een symbolische bood schap of zo? We waren sowieso altijd al in bed. Als je naar onze relatie kijkt, dan speelde alles zich in bed af. Daar discussieer den we, daar ontvingen we men sen. Veel muziek werd in bed ge maakt. Misschien hebben we daar ons huwelijk wel gescha pen. Was het alleen maar een beeld?" Peinzend: „Maar een beeld is erg belangrijk. Na Amsterdam gin gen we naar Canada en waar al niet meer. We wisten niet precies wat we deden. Heen en weer. Maar het was in orde, we strooi den gewoon alleen wat wensen in het rond. Zoals een wensbron in een sprookje". Evenwicht Maar die toekomst dan? „Het is een zaak van evenwicht. Veel mensen proberen het verleden op orde te brengen. Ik probeer dat niet te doen. Het is bijna als bij een kind dat zich een zo scherp mogelijk beeld probeert te vormen van zijn ouders. Dat doet hij zo krampachtig dat hij bijna zijn ouders wordt. Het is beter om heel langzaam weg te lopen. Dat is meer organisch. Als je het zo niet doet, als je je met opzet probeert los te scheuren van je verleden, erg snel je ver wijdert, dan ondervind je daar de terugslag van. Je geest zit aan je ziel geklonken immers? Mis schien is het wel een zegen in vermomming, a blessing in dis guise, dat er zoveel praktische en fysieke zaken uit het verleden zijn achtergelaten, waarvoor ik moet zorgen. Zodat ik niet snel kan weglopen". Waar is de onafhankelijke, zelfbe wuste, vrouwelijke kunstenares gebleven in Yoko Ono? Wat is er over van de drift om te filmen, performances te ontwikkelen? „Vreemd is dat. Het hoeft niet al tijd te worden gebracht op de manier waarop je het van tevo ren verwacht. Soms ligt het in eh...het kleine gebaar. Toen ik vroeg om tien minuten stilte na de dood van John, schreef The Village Voice dat dat een van mijn beste performances was. Zo zou ik daar ook over kunnen denken. Ik ben echter niet zo on zeker dat ik van mening ben dat ik overal mijn stempel op moet drukken, altijd maar mijn imago moet bevestigen. Als Sean kou heeft gevat, en ik toevallig een soepje voor hem heb klaarge maakt, dan zit mijn geest in die soep. Misschien is het wel een briljant soepje, haha, wie weet. We drukken ons op een andere manier uit dan alleen openlijk kunstzinnig. Denk eens even aan Ronald Reagan. Hij was een ac teur. Wie weet, misschien is dit wel zijn beste rol en zou hij daar een Academy Award voor moe ten krijgen. Maar hij zal die on derscheiding nooit krijgen, niet voor dit presidentschap, begrijp^ je?"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17