Sekten hebben recht om er te zijn KERKDIENSTEN Jubilerende NPB Wassenaar: 'We hebben geen drempels' Predikant dr. Kranenborg in nieuw boek ZATERDAG 26 MEI 1984 Sekten zijn in de ogen van veel kerkmensen 'kleine groepen, die er vreemde gedachten op na houden, maar die verder maat schappelijk en politiek niet van betekenis zijn'. Als dat zo is, voelt dr. R. Kranen borg zich als predikant van de gereformeerde kerk van Am sterdam ook lid van een sekte. Immers, als je het aantal meele vende leden van Alle kerken in Amsterdam op 50.000 stelt, dan is dat nog ruim geschat. "Mijn kerk is in het geheel van de stad met ruim 40.000 moslims - een verdwijnende groep, die nog opvalt door de grote kerk gebouwen, neergezet in een tijd dat de tienduizenden nog ter kerke gingen". Wat die 'vreemde gedachten' be treft, veel Nederlanders begrij pen niets meer van bepaalde woorden en begrippen die in de kerken (nog) worden verstaan, zoals: genade, verzoening, zon de, drie-eenheid, hemel. "De ge dachte van reïncarnatie (dat iets van de mens na de dood blijft doorgaan en op enigerlei wijze terugkomt op aarde) komt velen waarschijnlijker voor Geestelijk leven dan de opstanding van Jezus uit de dood. Christenen zijn dus mensen, die er maar 'vreemde ideeèn' op nahouden". Schrijft dr. Kranenborg in zijn deze week bij Boekencentrum in Den Haag uitgekomen boek ('Een nieuw licht op de kerk?') over de verhouding tussen kerk en sekte. Hij is naast predikant in 's lands hoofdstad deelwerker aan het Instituut voor Gods dienstwetenschap van de Vrije Universiteit. En dan nog dat derde kenmerk: de sekte is politiek en maatschap pelijk niet van betekenis. In Ne derland heeft de kerk nog rede lijke invloed, maar dat wordt wel steeds minder. "Meer en meer wordt de kerk naar de marge gedrongen. Voor haar geen uitzonderingen meer!" Afgaande op de populaire defini tie van sekten zegt Kranenborg dan ook, "dat een kerk niet veel meer is dan een sekte". "Wan neer de kerk in de stad een klei ne groep is met merkwaardige opvattingen en maatschappe lijk onbelangrijk, is er geen en kele reden voor haar om zich hoogpioedig tegenover 'de sek ten' op te stellen, zeker niet als we bedenken, dat het proces van ontkerkelijking nog door PAGINA 11 gaat en het aantal sekten toe neemt". De sekten blijven echt niet in Am sterdam steken. Ze trekken de provincie in en zitten ook in Heerde, Egmond en Pieterbu- ren. "Hun geloof is het mijne niet, maar ik zal er rekening mee moeten houden en ik kan de ontmoeting met anderen en andersgelovigen niet uit de weg gaan". Uitgangspunt van dr. Kranenborg is, dat de houding van de kerk tegenover religieuze bewegingen in eigen land niet anders kan zijn dan tegenover de andere grote wereldreligies. "Want ook al zijn veel nieuwe religieuze bewegin gen maar klein en wekken ze ver bazing en soms weerstand, we komen daarin de andere wereld godsdiensten tegen. Veel van de ze groepen zijn representanten van een bepaalde wereldreligie of van bepaalde kanten daar- van". door S.J. de Groot Met alle kritiek die hij op de bewe gingen heeft - en die hij niet ver hult - pleit de schrijver voor een opstelling, die hun recht om er te zijn erkent en die de groepen se rieus neemt zolang de menselijk heid er gewaarborgd blijft. Een open en genuanceerde houding. Je mag niet alles over één kam scheren. "Vaak worden allerlei groepen op één hoop gegooid, terwijl hun overeenkomst juist heel gering is". Dat betekent zeker niet, dat ten overstaan van de sekten over de eigen overtuiging of over Jezus Christus maar gezwegen moet worden. Voor wie in Hem gelooft is Hij uiteindelijk het criterium om te bezien wat waar of onwaar, wat bruikbaar of onbruikbaar is. "Maar een te snel spreken over het evangelie, zonder geluisterd te hebben naar en geleerd te heb ben van die ander, staat een we zenlijke ontmoeting in de weg". Overigens wordt in veel bewegin gen de vraag naar Jezus Christus al spoedig gesteld, "zodat voor christenen hun geloof al in een vroeg stadium ter sprake moet komen". "Een gesprek, dat in al le openheid en bereidheid van onze kant wordt gevoerd, is tege lijk al missionair". Groot terrein Het boek van dr. Kranenborg (van vandaag af verkrijgbaar in de boekwinlel, 254 bladzijden, f. 29,90) bevat vijf hoofdstukken. Hij begint met zijn eigen stand puntbepaling. In het volgende hoofdstuk wordt het terrein ver kend: wat is een sekte en welke (niet-christelijke) groeperingen zijn er zoal? De schrijver gaat ook na (hoofdstuk 3), waarom mensen wel hun heil vinden bij oen dergelijke groep en niet bij een kerk. De thema's die in de verschillende bewegingen een grote rol spelen komen in hoofd stuk 4 ter sprake. En ten slotte worden 'de sekten' kritisch beke ken: wordt er werkelijk geher senspoeld en is het verblijf in een sekte schadelijk? Kranenborg indertijd gepromo veerd op een studie over 'zelfver werkelijking' in de nieuwe reli gieuze bewegingen spreekt van een 'groot en onoverzichte lijk terrein'. Er zijn opmerkelijke verschillen tussen de groepen en dus ook tussen de beweegrede nen van mensen om er lid van te worden. Ook de motivatie van mensen die lid zijn van dezelfde beweging loopt sterk uiteen. Dat heeft allemaal te maken met hun opvoeding en levensloop, hun idealen of crisissituatie, ook met louter toevallige factoren. Aansluiting is vooral het gevolg van persoonlijke contacten, niet zozeer van 'geheimzinnige mani pulatie-technieken'. De tegen krachten bleken onvoldoende te zijn. "Tot voor kort kon de kerk hier een functie hebben. Mensen die zich vol spanning voelden konden daar troost vinden. De kerk bood perspectief en hoop en had een verklaring voor de el lende in de wereld die vrij alge meen werd aanvaard. Door de toenemende secularisatie en de kritiek op de kerk is deze functie voor velen niet meer zichtbaar. Persoonlijk houdt dat in, dat de toetreding tot de groep niet wordt belemmerd door relaties met niet-leden. Bij heftig verzet van familie en vrienden zal men minder gemakkelijk lid wor den". Slecht image De kerk moet er bij haar beoorde ling van de 'sektarische werkelijkheid' rekening mee houden, dat ze zelf vaak een 'slecht image' heeft. De tegen woordige mens voelt zich steeds meer een nummer, een zakelijk gegeven. De taal van het gevoel en de ervaring wordt niet meer verstaan. Voor velen is de kerk geen alternatief meer, want ook daar wordt vaak wetenschappe lijk en rationalistisch gedacht, worden gevoelens niet aange sproken en komt het 'bovenna tuurlijke' niet veel meer aan de orde. Kranenborg vindt kerkelijke 'zelf bezinning' dan ook hard nodig, naast een verantwoorde, bezon nen reactie op wat de bewegin gen te bieden hebben. Hij is daar heel uitvoerig over. Zelf komt hij tot de conclusie, dat religieuze bewegingen niet meer of minder gevaarlijk zijn dan welke andere soort organisatie ook. "Het verschijnsel zelf roept geen problemen op. Wel komt een gesloten groep, zoals de Ver enigingskerk van Moon en de Children of God, waarin men communaal samenwoont en de leider vrijwel absolute macht heeft, meer bedreigend over dan andere. Het aant<d 'gevaarlijke' groepen is gering". In de beeldvorming over de sekten ziet dr. Kranenborg 'een groot aantal generalisaties en eenzij digheden'. "Veel lectuur in onze taal is niet méér dan een napra ten van wat anderen al hebben gezegd. Geen betrouwbaar in strument om na te gaan hoe ge vaarlijk de sekten zijn". Trou wens, indoctrinatie en sociale druk binnen de groep komen overal voor. Er is, volgens Kra nenborg, geen reden om aan te nemen, dat in het algemeen in sekten meer druk wordt uitgeoe fend dan in kerken of politieke en sociale verenigingen. "Enkele uitzonderingen daargelaten". Deprogrammering Er zijn 'sekte-slachtoffers'. "Maar die falen veelal ook op andere plaatsen". "Over het algemeen is het lidmaatschap van een bewe ging niet gevaarlijk. Zeer velen hebben het als een fase in hun leven beschouwd". Het 'deprogrammeren', een tech niek om van het sektelid weer een 'gewoon mens' te maken, noemt Kranenborg, ondanks sommige goede resultaten, een 'ondeugdelijke en onjuiste' me thode, zeker niet geschikt voor een kerk in haar benadering van de sekten. "Een kerk zal andere wegen moeten zoeken, zonder geweld, zonder veroordeling vooraf, met bereidheid tot zelf kritiek en verandering". "Goede resultaten van deprogrammering komen niet zozeer van de metho de als wel door relatief gunstige omstandigheden". Bij deprogrammering speelt de bij bel vaak een grote rol. Het dui velse van de sekte moet hard worden aangepakt. "In de be strijding worden methoden ge bruikt die zeker zo erg zijn als de methoden die men de sekten toe- WASSENAAR - De Nederlandse Protestantenbond (NPB) in Was senaar, een bescheiden vrijzinni ge geloofsgemeenschap temid den van kerken met hoge leden tallen, treedt morgen een mo ment op de voorgrond, omdat hij zelf 65 jaar en het kerkgebouw aan de Lange Kerkdam 60 jaar bestaat. In de dienst van half 11 gaat niet alleen de huidige predi kant, ds. D. A. Werner, voor, maar ook de eerste predikant- voorganger van de Wassenaarse afdeling, dr. J. W. Vinke-Herfst uit Bloemendaal. Het Voorscho- tens Kamerkoor zingt in deze ju- bileumdienst. Om 12 uur houdt het bestuur een receptie. De predikant Werner ziet theore tisch een 'grootse toekomst' voor de NPB-afdeling weggelegd, "omdat het vrijzinnig christen dom door zijn ondogmatische benadering en zijn gebrek aan structuur de typische kenmer ken vertoont van heden en toe komst". Vier kenmerken springen dan on middellijk in het oog. "Het vrijzinnig christendom kent geen kerkelijk gezag. Gezag heeft alleen, wat wij als gezag hebben ervaren. Iedereen kan lid worden. Wij hebben geen drem pels. Onze geloofsgemeenschap staat ook open voor wetenschap en cultuur. Dat voorkomt ver starring. En ten slotte zijn wij door onze open visie op de we reldgodsdiensten in staat, onze eigen godsdienst en godsdien stigheid te relativeren". Theoretisch mag dat dan zo zijn, maar de praktijk is moeilijker. Ds. Werner: "Velen die in de geest bij ons horen durven, om welke reden ook, de stap naar onze afdeling niet te zetten. Dat is jammer, niet alleen voor de be trokkenen maar ook voor de toe komst van het vrijzinnig denken en geloven in het algemeen. En ook voor ons als afdeling, want naast de noodzakelijke contribu tie is iedere geestelijke bijdrage en inbreng van niet te onder schatten betekenis". De afdeling mag zich verheugen in een veelzijdig en bloeiend geestelijk leven en verenigings leven. Voorzitter mr. H. Jansen wil aan de ontmoeting met ge- lijkdenkenden in de toekomst veel doen. "Er blijkt soms toch een drempel te bestaan om zich bij ons aan te sluiten". Duitse militair In de jubileumuitgave van het kerkblad vertelt mevrouw domi nee Vinke, de eerste predikant, over de oorlogsjaren. Zij kwam in Wassenaar in januari 1941. De bezettende macht negeerde de Protestantenbond volkomen. "Blijkbaar vond men onze kleine gemeente nota bene onder de hoede van een vrouw.... nogal ongevaarlijk". Eén keer heeft een Duitse militair een voet in de kerk gezet. Dat was op oudejaarsavond 1944. "De dienst was net afgelopen. Men dacht eerst, dat hij iemand kwam arresteren, maar nee, hij vroeg of dit een kathoüeke of een protestantse kerk was. Na die vraag zei hij nog, dat dit er ook niet toe deed. Toen knielde hij midden in de kerk neer. De aan wezige bestuursleden lieten hem verder aan zijn lot over. Hij was immers een vijand". Ds. Vinke heeft na zoveel jaren nog altijd geen antwoord gevonden op deze vraag: was die houding van stil verzet nu een uiting van geweldloze weerbaarheid óf van onchristelijke liefdeloosheid? Van 1954 tot 1964 kon de Wasse naarse NPB zich de luxe van een tweede predikant veroorloven. In 1963 kwam ds. Werner. Hij is er nog steeds en hij is trots op de afdeling. "Haar identiteit is als een mozaiek. In de ruimte voor verschillende denk- en geloofs- beelden ligt onze kracht. Naar buiten toe komt dat vaak als zwakheid over. Maar er zit mu ziek in de afdeling. En dus heeft ze toekomst". schrijft, waarbij het willekeurig hanteren van bijbelteksten moet dienen om de ander plat te krij gen. Als men het kwaad wil be strijden, laat men dan wel 'geestelijke' methoden gebrui ken en de bijbel niet misbruiken voor zaken die uiterst dubieus zijn". Beweging van Jezus Het 'gevaarlijke' van een beweging wordt in de regel bepaald door het eigen standpunt. Kranen borg herinnert eraan, dat de 'be weging van Jezus Christus' in het begin ook zo werd gezien. Velen in die dagen vonden, dat zijn volgelingen 'gehersen spoeld' waren. Vervolging en las ter werden hun deel. Dat de be weging op een gegeven moment niet meer gevaarlijk was, kwam doordat ze de macht en de meer derheid verkreeg. Haar normen werden toen algemeen aanvaard. Het echte gevaar van de religieuze bewegingen, vooral de oosterse, zit, volgens dr. Kranenborg, hier in 'dat de mens zo alleen over zichzelf gebogen blijft om iets in zichzelf te vinden'. "Komt er nog iets terecht van 'dienst, echte ge meenschap, gerechtigheid, barmhartigheid, vrede? Veel van deze dingen dreigen bij de bewe gingen verloren te gaan, zodat er een mentaliteit ontstaat, die haaks staat op het evangelie. Dét is het, waar de kerk vooral op moet letten als zij zich met de be wegingen bezighoudt". Dit boek wordt gepresenteerd als een 'theologisch gefundeerde reactie van binnenuit'. Dat hoeft niemand af te schrikken. Hier schrijft nu eens een theo loog 'voor iedereen'. Met kennis van zaken, maar ook na ontmoe ting met leden van sekten die hij beschrijft, en uit ervaring met de kerk waarvan hij dienaar is. Zijn eigen geloof en lid-zijn van de kerk komen niet in mindering op de nuchtere eerlijkheid waarmee hij de sekten benadert. Wie negatieve ervaringen met deze groepen heeft, zal zijn beschrij ving hier en daar misschien 'te mooi' vinden. Gemakkelijke theorie. Uiteindelijk moet je het zélf hebben meegemaakt om te weten wat mensen en gezinnen doorstaan als een sekte beslag op hen legt. De sekten staat deze weken volop in het nieuws, nationaal en op Europees niveau. Daarbij komt onwillekeurig ook de kerk in het gezichtsveld. Het ontstaan van de sekte niet is los te zien van het bestaan van de kerk. Het boek van dr. Kranenborg geeft zicht op de verhouding tussen beide. En dat is onmisbaar voor een evenwichtige beoordeling. De kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Lange Kerkdam in Wpssencar. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 dr. Meijers. 11.45 oecum. dienst ekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Dekker, Hillegersberg; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. M. v.d. Velden: Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hor- tensius, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, gezinsdienst, 5 ds. Ferwer- da, S.heim; Vredesk. (Burggraven!.) 10 bevestiging en intrede ds. J. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 dr. H. J. de Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 4 leerhuis (prof. dr. B. Goudzwaard), 5 avondgebed, zie ook Zuiderkerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Franken, Zeist, met doven; Oude Vest 10 mevr. ds. Jacobi-van Duijn, L.dorp; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. v. Wallinga, L.dorp; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. mevr. N. Falken- burg. Geref. K. Vrijg. (aula 'Vlietschans', Apollol.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. - Geref. Gem. (N. Rijn): 10 dienst, 7 ds. De Gier. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. C. Sta- Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3). 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. v. Digpelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10. Leger des Heils (hoek Groenesteeg-- Vestestraat): 10 heiligingssamenk., 7.30 verlcssingssam. Leidse Soefi-stichting: Pieterskerk 11 mevr. mr. T. v. Hartingsveldt over 'Geluk, een verantwoordelijkheid'. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7 (met jongerenkoor), zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, V.schoten, 7 ds. Bergsma, zangdienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. Taselaar. Geref. Kerk: 10 ds. De Bruijn te O.geest, 6.30 ds. Verhoeven, Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 7 ds. Boi- ten, Schiedam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 5 ds. Moll (met gehandicapten); Kruiskerk 9.30 kand. v. Es; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 zangdienst; De Bron 9.30 dr. v. Vliet, 10.15 en 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Lapré; Driehoorne 7 nam. ds. Moll; Oudsh- .kerk 10 ds. Ouwendijk; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Schroten, Bunschoten, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Couvee, Voorburg; Salv.kerk 9.30 dé. Oldemans, H.sum, 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 dienst, 6.45 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. Kleingeld, 4.30 br. Venderbos. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. De Romph. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork, 6.30 hr. C. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): hr. R. Polderman. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr 36): streekdienst Nieuwkoop. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en -11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Eijk, Gouda, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Wie- Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Christ, Eek en Wiel. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 mevr. ds. Mul ler, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Moll, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Da- vidse, Zevenhuizen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. Steenbergen, Den Haag-Rijswijk. Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds. Vogelaar. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Welbe dacht. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo, 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Brou wer, Dokkum, 7 dr. Fernhout, Al- phen. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 hr. Bak ker, Katwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Goverts. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Boer, 6 dr. Be- zemer; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Boer. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank" te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Meijering, Scherpenzeel. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman. 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman. Ichthusk. 10 ds. Visser, 5 ds. v. Roon; Pniélk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroe gindewey; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand Den Besten; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. D. Boonstra, Leidschendam. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Meijering, Scherpenzeel, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.30 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengemeente (Sluisweg 16): hr. M. Stam, Geleen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 hr. J Goedhart, 7 ds. Lapré. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 ds. Cnossen, Delft. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Vlietstra. Remonstr. Gem.: 10 streekdienst. Evang. gemeente (Kruispunt, Kenne- dyl. 33): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Mourik, Nieuwegein, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 hr. Stam, Nieuwkoop, 7 ds. Biewinga, Kamerik. Rk kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Jongeboer, Baarn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rang Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.15. dr. M. de Jonge, 7 ds. Cziria, Rijns burg. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 8.45 ds. De Putter, 4.30 ds. Geelhoed, Den Haag. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Vegter. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangehegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk 9.30 hr. Schoenpréker, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 kand. Kooyman, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Koelewijn, Woubrugge, 5 ds. v. Niel; Bethclkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref Kerk: Petrak. 9.30 ds. Welbe dacht, 5 ds. Sybrandi. Lelystad, Imm kerk 9 en 10 30 ds. Snel, 5 ds. Czi- Mar.kerk 9.30 ds. Bolwijn, Rijswijk, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut ter. Chr Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chnstengem. (aula mavo): 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem 9 en 10.30 ds. v. Achterberg. 7 zie geref kerk Geref. Kerk 9 30 ds. Ferwerda, 7 ds. Baas, jeugddienst. Chr Geref. Kerk 10 en 5 ds. Aarnoudse Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9 30 dr. Maar- singh, Amersfoort, 6.30 ds. Klein Kra nenburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Wattel, Hoofddorp, 6.30 ds. Broer Rk Kerk. Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem. 10 dr. v.d. Bank. Ede. 6.30 ds Vermeulen Geref. Kerk 9.30 ds. Polet, A.dam. 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrgg.: 8 30 en 5.15 ds. Heida, ha. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11 45. VOORSCHOTEN: Herv Gem. Dorps kerk 10 prof. dr. Berkhof, De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Bouhuijs, Leiden, 7 ds. Lentz, jeugd- Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Herv. evang op geref. grondslag (aula Lucas;college. Beeth.laan): 9.30 en 4.30 ds. Guyt, Hei- en Boeicop. Geref Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 zie herv. gem. Geref K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. v.d. Hoeven. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 woorddienst met agapè. Rk Kerk. Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland, ha; Hoeksteen 9 30 en 6.30 ds. Roetman, ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen, ha; Imm.kerk 9.30 en 7 (vesper) ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. Baas, S heim, 5 dr. Bade. Koudekerk; Ontm.kerk 10 ds. Fluit, Gouda. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11 30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr Taal, 30 ds. Wolters, 7 oecum. Kievietk. 10 dr v Bruggen; Messiask. 10 ds Mackaay, loeiden. Dorpscentrum 9.30 ds. Alblas, Barne- Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Heiner, Drachten, bevestiging ds. C van der Woude. 5 ds. v.d Woude, intrede. Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. ha. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 jubi- leumdienst. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 ds. Bronsgeest, Leiden, 6.30 dr. Meiers. Geref Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aal- Rk Kerk. zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv Gem 9 30 kand. Boer, Nieuwveen, 5 zie geref. kerk. Geref. Kerk. 9.30 ds Elderman. Bode graven, 5 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zat 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv Gem 9 30 ds. Klein Kranenburg. 6 30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9 30 ds. Buikema. 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: streekdag Nieuw- LEIDERDORP Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 6.30 ds. v. Loenen, Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v Loenen. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. H. Schouten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk Geref Kerk: 9.30 ds. Wamelink, Noord- wijk, 7 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwou- de. Rk Kerk. zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. L1SSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, gezinsdienst. 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref Kerk: 10 en 7 ds. Boswijk. Geref K. Vrijg 10 30 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5 ds. Plantinga, Steenwijk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 9 en 11.30; NOORDEN. Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 ds. v Wijngaarden. Barneveld, 7 ds. Iltink, Uithoorn. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Rothfusz, 5 hr. Visser, Gouda, 7 ds. Keuning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; geref. Buurtkerk 7 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 kand mr. De Man. Sprang; Sole Mio 9 ds. Keuning. Geref Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 en 7 ds. Kuiper, Vinkc-nl (Binnen) 9.30 ds. Elgersma; Stichtmgskerk 11 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Bloemendaal, Delft Rk Kerk: Zee zat. 7. zo 9.30 en 11; Binnen zat 7, zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr Hoffenaar, Voorhout. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11, Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De ZUk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Oegema, Pauluskerk 10 ds. P Sierat; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11