'Pinochet ziet Chili als één grote kazerne' e CAUCE LA CASA DE es un Misnrao Een land vol molotovcocktails D QUE ÜARPA SIGA GOMO MINISTRO Iêkkêp vv Hhb ZATERDAG 19 MEI 1984 Het zuidelijke deel van Latijns-Amerika, ooit een paradijs voor Europese emigranten, is na jaren van militaire dictatatuur zowel politiek, economisch als sociaal aan lager wal geraakt. Nu in Argentinië de militairen zijn vervangen door het democratische bewind van Raul Alfonsin, gloort er enige hoop en verwachting onder de oppositie in de buurlanden, dat ook daar de soldaten kunnen worden teruggestuurd naar hun kazernes. In Uruguay, aan de overkant van de Rio de la Plata, eisen de politieke partijen vrije verkiezingen op 25 november van dit jaar. Het ziet ernaar uit dat dictator Gregorio Alvarez die niet meer zal kunnen tegenhouden. Aan de overzijde van de Andes, in Chili, zit generaal Augusto Pinochet nog steeds vast in het zadel. Daar proberen vakbonden en politieke partijen door massale demonstraties zijn positie aan het wankelen te brengen. Een reportage van Jan van Beek. Extra ■HWfflff (HMNCfcNA iLi l Ai tUi i NI HO 1 4 INCREI8LES ANTECEOENTES SC8RI IA EARAON.CA MANSION OE "10 CURRO" OE COSTO INCALCULABLE. In de cafés van Santiago de Chile wordt besmuikt gelachen om de verhalen over de wijze waarop de familie van de Chileense dictator Augusto Pinochet meeregeert en profiteert van de macht. De vrouw van de machthebber, Lu cia, heeft al eens tegen diploma ten gezegd dat zij, als ze zelf pre sident zou zijn, veel harder zou optreden dan haar man. Zij zou de staat van beleg al veel eerder hebben afgekondigd. De liefde voor haar volk is grenzeloos. Maar niet alleen voor haar volk. Het gezin van Pinochet koestert ook een bijzondere liefde voor grote en dure behuizingen. In ja nuari van dit jaar publiceerde het sociaal-democratische blad Cau ce een uitgebreide reportage over de uiterst luxueuze residentie die de dictator in de buitenwijk Lo Curro van Santiago heeft la ten bouwen, compleet met han gende tuinen, zwembaden en soortgelijke lustoorden voor de andere vier leden van de militai re junta, de generaals Fernando Matthei, Cesar Mendoza, Raul Benavides en admiraal Torivio Merino. Dit huis heeft de Chi leense staat 20 miljoen dollar ge kost. Hypotheekje De hele stad sprak er schande van. Het blad kreeg zoveel aftrek dat het moest worden herdrukt. Om het rumoer te sussen nodigde Augusto Pinochet enkele hem vertrouwde journalisten uit bij het ontbijt. Hij vertelde ze dat dit allemaal niet ten eigen bate was. Hij bezit zelf slechts een kleine boerenwoning buitenaf, die de naam El Melocoton (De Perzik) draagt. Hij had dat optrekje be taald met zijn spaargeld als mili tair en er een kleine hypotheek voor opgenomen. Het blad Cause geloofde dat ver haal niet direct en ging eens kij ken. Het ontdekte daar een op staatskosten aangelegd park van 14 hectaren groot, met daarin een huis van zeshonderd vierkante meter, zwembaden, drie bijge bouwen en een kleine kazerne voor de vaste bewaking. Alles persoonlijk eigendom van Pino chet. Het blad verklaarde alle be wijzen te bezitten waaruit onom stotelijk blijkt dat Pinochet dit alles zelf via stromannen heeft verworven. Op staatskosten werd een weg van 24 kilometer er naartoe aangelegd. Bij het onderzoek naar deze zaak was ook het ex-parlementslid Jorge Lavandero betrokken. Die werd enkele weken geleden klem gereden en door onbeken den in elkaar geslagen. Uit zijn auto roofden zij een map met do cumenten. Aan Cauce verklaar de hij er zeker van te zijn dat men het op die map gemunt had, om dat men dacht dat daarin de ge gevens over De Perzik zouden zitten. Dat was niet het geval. La- vanderos had ze inmiddels in verzekerde bewaring gebracht. Hij zal ze aan justitie overhandi gen zodra hij genezen is van de klappen. Het blad 'Cauce' werd onder cen suur gebracht, hoofdredacteur Edwin Harrington moest alle ar tikelen die hij voornemens was te publiceren eerst laten lezen aan de regering. Dat weigerde hij. Hij gaf er de voorkeur aan niet te verschijnen. De artikelen over deze zure perzik van Pino chet gaan nu in de vorm van foto kopieën in Santiago de Chile van hand tot hand. Storend In de krottenwijken, die als een ring van ellende rond de Chileen se hoofdstad liggen, hangt de broodmand pal onder een dak van platgeslagen oliedrums. Dan kunnen de kinderen de korsten, die overgebleven zijn van de vo rige dag, niet jatten. Om hun honger te stillen worden zij naar het centrum van de stad ge stuurd, om wat bij elkaar te door Jan van Beek scharrelen door deuren van ta xi's open en dicht te doen, door gewoon hun hand op te houden, of, zo jong als ze zijn, het hoertje te spelen in de stadsparken. De alom tegenwoordige politie jaagt ze bij de portalen van de kerken weg. Hun aanwezigheid is storend op plaatsen waar de bruiden nog in witte tule trou wen en rokkostuum of fluwelen robe tot de escorte behoren. De tegenpolen in het door de militai ren van generaal-president Au- gosto Pinochet als een grote ka zerne geleide Chili leven in een voortdurende staat van beleg en de spanning groeit met de dag. De muren van de kerken, van pas torieën en van de bisschoppelij ke paleizen worden 's nachts her haaldelijk van nieuwe leuzen voorzien. „Hier werken de rooie priesters", „Landverraders", „Weg met het marxisme in de kerk", „Tehuis voor terroristen". Er werd een molotovcocktail het bisschoppelijk paleis naast de kathedraal van Santiago de Chili ingegooid. Een verbrand kruis beeld is daardoor nu het sym bool geworden van het speciale vicariaat dat door het aartsbis dom is opgericht voor solidari teit met de slachtoffers van het geweld. Onder leiding van de aartsbis schop van Santiago, Juan Fran cisco Fresno, werd de afgelopen twee jaar in brieven, die in alle kerken werden voorgelezen, aan de militairen gevraagd om daden te stellen die de sociale en more le crisis in het land kunnen op lossen. Hij eist respect voor de menselijke waardigheid, aanzet ten tot bevordering van de werk gelegenheid en terugkeer naar een volledige democratie. In de cember vorig jaar bouwden de bisschoppen deze oproep verder uit. Zij eisten dat er een einde komt aan mensonwaardige ver hoormethoden en martelpraktij ken van de Nationale Inlichtin gendienst. Een ieder die zich daar nog mee inlaat, moet de sa cramenten worden geweigerd. Alle bannelingen moeten naar het vaderland kunnen terugke ren, de persvrijheid moet onver wijld hersteld worden. In maart riepen de kerkelijke lei ders op tot een nationale dialoog tussen militairen, politici en vak bonden. Zij verlangden ver draagzaamheid tegenover dege nen die protestdemonstraties houden en de protesterenden rie pen zij op tot vreedzaamheid. Hulp Ignacio Gutierres de la Fuente is de vicaris voor „Solidaridad" en leidt de 170 mensen die in deze kerkelijke hulpverlening werk zaam zijn. De gangen van het grote kantoorcomplex naast de kathedraal aan het Plaza de las Armas, het plein waar de wapens moeten buigen voor de sacrale kracht, zijn de hele dag overvol met wachtende mensen die hulp komen vragen of inlichtingen wensen over verdwenen familie leden. Aan degenen die martelingen heb ben ondergaan, of die ooit ont voerd zijn geweest, wordt psy chiatrische hulp geboden. Er is een kleine polikliniek waar men sen behandeld kunnen worden die letsel hebben opgelopen bij demonstraties en om die reden niet naar de officiële ziekenhui zen durven te gaan. Er is een na tionaal coördinatiebureau dat as sistentie verleent bij de veelvul dige binnenlandse verbannin gen, waarbij tegenstanders van het regime voor drie maanden naar het een of andere verre oord aan de grillige Chileense kust worden gestuurd. Het register van verdwenen perso nen dat door het vicariaat wordt bijgehouden, telt 660 officiële aanklachten: drieduizend geval len worden nog onderzocht. Ac tiegroepen die ijveren voor op heldering over de verdwijnin gen, vinden er juridische steun. En er wordt elke twee weken het blad 'Solidaridad' uitgegeven, in middels de achtste jaargang. Het blad wordt niet verkocht in het openbaar, het is gratis bij alle kerken te krijgen en ontloopt daarmee het verbod van de cen suur. In 120 eetzalen, verspreid over de krottenwijken rond de grote ste den, krijgen bijna zesduizend mensen per dag gratis eten. Bij 60 gaarkeukens komen 11.000 mensen elke dag een warme hap halen. In honderd werkplaatsen vinden duizenden handen wat te doen voor een beetje extra ver dienste. Er is een winkel waar handenarbeid wordt verkocht van politieke gevangenen. Die snijden sierraden uit soepbenen en smelten muntjes om er kettin gen van te maken. De opbrengst gaat naar de achtergebleven ge zinnen. Voor al dit werk komt geld van de Wereldraad van Ker ken, van Cebemo, van de NO VIB. Wanhoop De straathandel tiert welig in Santiago de Chile. „De wegen van de hoop zijn afge sneden, wat dan overblijft is wanhoop". Ignacio Guitierrez woont zelf in een van de volks wijken waar de armoede, de werkeloosheid en de zorgen het grootst zijn. „De jeugd is vooral zeer onrustig, erg emotioneel en zonder politieke ervaring. Door de negatieve uitwerking van het huidige systeem vinden zij alle politiek slecht en daar door ontstaat een grote emotio nele beweging naast de traditio nele politieke partijen. Er is on der die jongeren wel een sterk streven naar organisatie en die zoeken zij bij de extreem-linkse bewegingen. Zij zijn overgevoe lig geworden voor onderdruk king en daardoor ontstaat een zeer explosieve situatie in de ring van misère rond de hoofd stad. Het was maar goed dat de carabinieros eind maart tijdens de grote demonstratie de meeste poblaciones hebben gemeden. Men was daar klaar voor ze, de molotovcocktails lagen opgesta peld". „Als een kilo brood 50 pesos kost, en de sociale uitkering aan een werkloze met een gezin bedraagt 2400 pesos per maand, het mini mumloon is 3200 en degenen die er in de sociale werkobjecten wat bijverdienen maken 4000 pesos, dan begrijp je best waarom de broodmand zo hoog mogelijk moet worden weggehangen on der het dak van opengesneden en platgeslagen oliedrums" „Eenderde deel van de bevolking leeft in de misère. Er zijn 1.100.000 werklozen, die eigen lijk het brood voor vier tot vijf mensen zouden moeten kunnen verdienen. Dat betekent dat bij na vijf miljoen Chilenen in ar moede leven, dat is de helft van de bevolking. Daardoor wordt een hele generatie verziekt. Door het gebrek aan verwachting, dat daardoor ontstaat, krijgen de mensen een te krappe horizon, die nauwelijks uitzicht biedt op aan wat geld te ko- „Je ziet het in de stadscentra, het aantal bedelaars neemt toe, de wilde straathandel bevolkt de Foto boven: het optrekje van Pinochet en de zijnen, dat de staat Chili 20 miljoen dollar kostte. Het sociaal-democrat ische blad 'Cause' ontdekte het en werd onmiddellijk onder censuur gebracht. Foto links: Pinochet en zijn vrouw Lucia, die zo mogelijk nog harder zou willen optreden, (foto's gpd/ap) trottoirs, ondanks de onderdruk king door de politie. De drugs worden een ernstig probleem. Er zijn geestelijken die centra wil len oprichten voor de revalidatie van de vele kinderen die jeugd- prostitutie bedrijven. Hoertjes van acht tot twaalf jaar, die zich op de taxistandplaatsen, in de supermarkten of in de onder grondse aanbieden voor slechts 50 pesos (anderhalve gulden)". Wij zijn bezorgd, er heerst angst. De effecten van van de armoede zijn veel erger dan ooit. De bevol king wordt als geheel gemarteld door deze situatie en dat leidt tot een snelle groei van de rebellie. De militairen begrijpen het niet. Die zien het land als één grote kazerne, waar discipline moet heersen." Chili heeft een zeer lange democra tische traditie. Eigenlijk is die traditie veel sterker dan in Euro pa na de Franse revolutie het ge val is. De napoleontische veld tochten, de Frans-Duitse oorlog en de twee wereldoorlogen heb ben de voosheid van de demo cratische gezindheid van Europa aangetoond en zijn aanleiding geweest tot de ernstigste schen dingen van mensenrechten en aantasting van de menselijke waardigheid, die ooit in de ge schiedenis is vertoond. Wat in de concentratiekampöen van Ar gentinië en Chili is gebeurd, staat natuurlijk niet in vergelij king met de vernietigingskam pen van Dachau en Sobibor, van Vught, Amersfoort of van het doorvoerstation Westerbork. Maar schending van mensen rechten is geen kwantitatief, maar een kwalitatief probleem. Ik leg onze traumatische ervarin gen uit als reden voor onze bij zondere belangstelling voor de mensenrechtenproblemen in La tijns-Amerika, Zuidoost-Azië en Oost-Europa in het bijzonder aan de leider van de gematigde Alianza Democratica. de Chris tendemocratische presidents kandidaat Gabriël Valdez. Hij was zes jaar minister van buiten landse zaken in het kabinet van Arthuro Frei, die in 1973 de ver kiezingen verloor van zijn vriend Salvador Allende. Die overigens ook met een motie van afkeuring tegen Allende in het Congres vrij baan maakte voor de putch van Pinochet. Illegaal „Alles draait om de persoon van Pinochet", zegt hij. „Hij heeft de macht geproefd, weet wat hij er mee kan doen en blijkt niet be reid die macht weer af te geven. Hij gaat ijzersterk door. Hij zet mensen zonder vorm van proces het land uit, hij treedt ongeloof lijk hard op tegen opstandige jeugd, zowel arbeiders als stu denten, hij verbiedt weekbladen te verschijnen, hij handhaaft een absolute censuur op de televisie, hij houdt 450 mensen om politie ke redenen gevangen, hij ge bruikt de krijgsraden voor pro cessen tegen burgers, stelt de staat van beleg in zonder reden of ruggespraak en regeert naar willekeur met de hulp van het re pressieve apparaat van zijn na tionale inlichtingendienst. Ons bestaan is uiterst kwetsbaar. De politieke partijen zijn feitelijk nog steeds verboden, men geeft ons wel wat ruimte, men laat ons in het openbaar spreken en ver gaderingen beleggen, maar in feite is heel ons doen en laten il legaal". „Vroeger liepen de presidenten hier gewoon over straat. Elke ochtend gingen zij meestal te voet uit hun huizen naar het pre sidentiële paleis. Zij werden niet gehonoreerd, alleen hun kosten werden betaald. Zij zijn dan ook allemaal als middenstanders ge storven en hebben nooit rijk dommen kunnen vergaren. Nu hebben wij een president die nie mand ziet, hij rijdt in auto's met geblindeerde ramen. Men ziet hem alleen af en toe op de televi sie en men vraagt zich af: waar is het geld gebleven? Er zijn geen nieuwe ziekenhuizen gebouwd, een nieuwe universiteit is niet van de grond gekomen, er is geen nieuwe fabriek verrezen, er is een tekort van 900.000 huizen". Winnen „Eind maart hebben wij met het nationale commando van Rodol- fo Seguel de landelijke protest demonstratie ondersteund. De doden zijn daarbij in de nacht ge vallen, in de krottenwijken en de studentenhuizen. Toch gaan wij door. In augustus van het vorige jaar hebben wfj de Alianza De mocratica gesticht. Wij hebben nu vertegenwoordigingen in 17 steden. Er is een groot gebrek aan geld. Wij werken in de kanto ren van advocaten en andere par tijleden. Wij willen een nationaal platform vormen, samen met an dere partijen. Wij willen ook sa menwerken met de Movimiento Democratico Popular, maar daarbij hebben wij een pro bleem. De communistische par tij, die in de MDP de boventoon voert, accepteren wij als ge sprekspartner, maar de Movi miento de Izquierda Revolucio- iiaria kunnen wij niet aanvaar den, omdat die de gewapende re volutie predikt". „Wij hebben de minister van bin nenlandse zaken, Onofre Jarpa, gevraagd om een commissie sa men te stellen die voor de helft zou bestaan uit militairen en voor de helft uit politici. Als er binnen die commissie een over eenkomst zou kunnen worden bereikt over de toekomst van Chili, dan zou die in een wet ver ankerd kunnen worden en zou Pinochet onmiddellijk verdwij nen. Als er geen akkoord zou zijn, dan zouden wij de twee ver schillende standpunten aan een referendum onderwerpen. Hij was akkoord, maar Pinochet zei onmiddellijk nee. Daarom willen wij niet meer met Pinochet pra ten, wel met individuele militai ren die daartoe bereid zijn. Wij eisen verkiezingen voor het ein de van 1985 en wij willen binnen anderhalve maand het constitu tionele raamwerk daartoe ge schapen hebben". „Wij zullen in ieder geval winnen. Als wij in staat zijn om nog twee demonstraties te houden van de zelfde omvang als eind maart het geval was, dan kunnen wij met succes een algemene staking uitroepen die het land zolang zal lamleggen totdat Pinochet op stapt. Dan moet hij gaan, of hij krijgt een nog groter conflict met het volk". Jong „Dit land is heel jong. Zestig pro cent is jonger dan 30 jaar. Het moet mogelijk zijn om met een grote nationale inspanning de staat om te vormen. Er moet een groot sociaal pact komen. Het buitenland moet bereid zijn om de condities van onze enorme buitenlandse schuld te wijzigen. Per hoofd van de bevolking heb ben wij ongeveer 2000 dollar schuld, terwijl de rest van La tijns-Amerika 1500 dollar per ca pita schuld heeft. Het buitenland heeft de militaire dictaturen veel te lang met leningen onder steund, dat kunnen ontluikende democratieën niet opbrengen en daarover moet onderhandeld kunnen worden. Dat kan alleen wanneer de binnenlandse poli tiek gedragen gaat worden door de grootst denkbare coalitie." En als men daar niet in slaagt? „Op de 4,5 miljoen inwoners van Santiago de Chile kunnen 300.000 families een stadsguerril- la organiseren die het leger niet aankan. Als de militairen niet be reid zijn naar ons te luisteren, dan sluit ik het geweld niet uit, dan kan dit vreedzame land esca leren tot een soort Nicagarua". De Calle de los Huerfanos, de Straat van de Weeskinderen, is de meest politieke straat van Santiago. Óp nauwelijks hon derd meter van elkaar bevinden zich de kantoren van de vakbond van de kopermijnwerkers, van de Alianza Democratica en van de linkse Movimiento Democra tico Popular. Bij die laatste groep zijn de zwaarste slagen ge vallen de laatste tien jaar. Dat was de politieke achterban van Salvador Allende. Ondanks het feit dat de partij formeel nog steeds verboden is, werd zij in fe bruari opnieuw opgericht. De politieke leiders zijn sedertdien ofwel gevangen gezet, of het land uit gejaagd. Maar er is een harde kern die doorgaat. Fouten erkennen Hernan Correa is een jonge be- roepspolitucus: „Wij hebben het er wel over dat deze tijd psycho logisch dezelfde kenmerken heeft als april 1973, toen het be wind van Allende begon te wan kelen. Ook toen waren er massa le demonstraties en een onge kende politieke vitaliteit." Jong links is bereid de fouten te erkennen die geleid hebben tot de val van Allende. Zij willen niet meer terug naar de euforie van dat moment. Zij zijn bereid te erkennen dat de gewapende strijd geen zin meer heeft in een nieuwe democratie en de revolu tionairen zullen hun wapens in het vet moeten steken als de dic tatuur is verjaagd. In een officië le verklaring heeft de MDP ge vraagd om de snelle aanwijzing van een voorlopige regering, die de steun kan krijgen van alle po litieke en sociale groeperingen. De militairen zullen de fouten van het verleden moeten corrige ren, door vrij baan te maken voor deze regering. De MDP is niet te gen het leger en is bereid om met de strijdkrachten naar een oplos sing te streven. „Maar niet met Pinochet. Die man is onze nationale tragedie", zegt Hernan Correa. "Pinochet streeft naar een situatie zoals Somoza die lange tijd in Nicaragua heeft kunnen innemen. Hij is ervan overtuigd dat hij de steun kan krijgen van de Verenigde Staten wanneer het tot een openlijke breuk met de bevolking komt Maar hij vergist zich als hij denkt dat het leger een burgeroorlog in dit land gemakkelijk kan win nen. De zelfverdediging neemt nu reeds onrustbarend toe. De corruptie onder de militaire lei ders demoraliseert het leger. Er is ook binnen de strijdkrachten sprake van een crisis. Als wij in dit land tot een politieke eenheid kunnen komen, dan is het met de dictatuur gedaan". Geen duimbreed Die dictator, Augosto Pinochet, heeft de laatste dagen herhaalde lijk laten weten dat geen haar op zijn hoofd er aan denkt om ook maar een duimbreemd af te wij ken van het schema dat is uitge- stuippeld in zijn grondwet van 1980. Hij beschuldigt de katho lieke kerk ervan actie te voeren tegen de staat. Hij noemt de poli tici ter linkerzijde slaven van de Sowjet-Unie, het centrum neemt volgens hem standpunten in die in strijd zijn met de wil van de meerderheid. Over rechts praat hij niet, omdat hij nog steeds meent dat hij daar voldoende steun kan vinden. Maar bij de Allianza Democratica komen duidelijke signalen bin nen dat ook de rechtervleugel van het Chileense politieke spec trum de heer Pinochet beu be gint te worden en dat zelfs bin nen de junta grote twijfel heerst over het harde optreden van de president. Het lid van de militai re junta namens het leger, gene raal Fernando Matthei. heeft in middels al publiekelijk gezegd bereid te zijn „om met een mar xist aan tafel te gaan zitten om de situatie te bespreken". De politiek is geen militair slag veld, en toch denkt de president, die openlijk durft te verklaren dat hij door God hoogst persoon lijk gezonden is, dat ervan te kunnen maken. Óp een op zelf moord lijkende manier is Pino chet bezig met zijn selffulfilling profecy; hij is er omdat het land bedreigd wordt door het commu nisme, dat hij daarom zelf op roept. Alle ingrediënten voor een reuzenmolotovcocktail liggen in Chili voor het grijpen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23