De bokkesprongen van Pro Patria M 'Je moet het allemaal in z'n verband zien' cp a Het student Het ex-lid Minerva De majoor De officier L ZATERDAG 19 MEI 1984 Pro Patria - de grillige onderafdeling van de Leidse studentenvereniging Minerva - is weer eens in het nieuws. Naar aanleiding van een incident op het legerterrein De Harskamp wenst het Nationaal Territoriaal Commando de heren een jaar lang niet te zien. Ook Minerva zelf is niet zo gelukkig met het doen en laten van de PP'ers. Vorige maand besloot het bestuur de juridische banden met Pro Patria tot nader order te verbreken. Jos Damen sprak met diverse betrokkenen. "Met een kater op de schietbaan, dat was wel eens levensgevaarlijk". door Jos Damen Pro Patria met de heer Luns in haar midden: "Wij houden van tradities". Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Even voorstellen: J. Lunsingh Tonckens, voorzitter van de stu dentenweerbaarheid Pro Patria, student rechten en H. van Baa ien, ex-voorzitter, student rech ten. Lunsingh Tonckens: "Pro Patria heet officieel 'Koninklijke Leid- sche Studenten Vereeniging tot vrijwillige oefening in de wapen handel Pro Patria'. In elk van die termen zit een aspect van onze vereniging. Koninklijk - wij voe len ons verbonden met. het Ko ninklijk Huis. Leidsche Studen ten Vereeniging - men kan zich alleen aanmelden bij Pro Patria als men lid is van Minerva. Vrij willige oefening in de wapenhan del - dat is onze traditie. Die gaat terug tot in de vorige eeuw. Onze voorgangers hebben in 1830 in België gevochten. Dat militaire aspect zit er dus heel duidelijk in. Tot slot Pro Patria - dat bete kent: 'vóór het vaderland'. Van Baaien: "Ons bestuur bestaat uit 5 man: een voorzitter (le lui tenant), een secretaris en een penningmeester (2e luitenant), een commissaris schieten, die geeft schietinstructies, en een commissaris materiaal, die de pakken netjes moet houden en de subsidies bij elkaar lobbyt. We worden o.a. gesponsord door Bols. Die zijn inderdaad ook ko ninklijk, ja. Die commissarissen hebben de rang van vaandrig. De militaire rangen zijn natuurlijk niet officieel, dat moet U zo'n beetje in de operettesfeer zien". Lunsingh Tonckens: "Onze activi teiten zijn nogal divers. Wij hou den één keer per maand schiet oefeningen en doen regelmatig mee aan schietwedstrijden, om diverse bekers. Ook met de Leid se politie houden we schietwed strijden op de schietbaan bij de Waalsdorpervlakte. Verder orga niseren we excursies naar de le geronderdelen: luchtmacht, ma riniers. We zijn een week gaan varen met de marine, hebben in Brussel een bezoek gebracht aan het NAVO-centrum en daar ook met de heer Luns gesproken. Met Prinsjesdag en andere gele genheden vormen we jaarlijks een erewacht. Op 3 oktober houdt onze voorzitter altijd een speech voor de Drie October Vereeniging, op de sociëteit Amicitia. Ook organiseren we wel eens fora op Minerva; de laatste met o.a. de heren Luns en Neumann. Eind mei hebben we een zogenaamde balken - en ster renborrel: daar komt de defen- sietop, b.v. schout bij nacht Krij ger, maar ook burgemeester Goekoop". Van Baaien: "Pro Patria heeft zo'n tweehonderd leden. Een deel daarvan is 'slapend'; zo'n veertig zijn actief, die zien we geregeld op borrels. Enige jaren geleden was dat aantal minder, maar de laatste jaren is de interesse ge groeid. Dat heeft misschien te maken met het feit dat studenten weer wat anders gaan denken over een heleboel zaken, zoals bijvoorbeeld het Koninklijk Huis. Met Prinsjesdag staan al tijd 25 man van ons bij de ere wacht, net zoals dat bij de troons wisseling het geval was. Bij een excursie is het maar net wat de autoriteiten toestaan; we loten dan wie er meegaan. Het bestuur gaat natuurlijk altijd. Met de in voering van de twee fasenstruc- tuur in de studie merk je dat je mensen meer naar activiteiten toe moet trekken. Vroeger gin gen we een week op oefening. Dat kan niet meer. We gaan nu twee dagen of één dag". Lunsingh Tonckens: "Alle leden van Minerva die interesse tonen voor onze club nemen we aan. We hebben zelfs zo'n twintig vrouwelijke leden, daar houden we ook schietwedstrijden voor". Van Baaien: "Ze vinden het leuk om wel eens geschoten te heb ben. En ze vinden de uitnodigin gen voor de galabals die van het bestuur komen natuurlijk erg leuk. Ik moet zeggen dat de con tacten met een hoop van die meisjes gewoon prettig verlo pen". Lunsingh Tonckens: "Het ledental was zo rond 1978 ver ingezakt. Door allerlei vervelende affaires hadden we toen zo'n honderd, vooral papieren leden. In 1980 is er een raad van commissarissen ingesteld, die voor toezicht moest zorgen. In die raad zitten twee oud-bestuurders van Pro Patria en drie oud-bestuurders van Minerva. Daarna ging het be ter: in '81 hadden we alweer zo'n 40 actieve leden. En bepaalde tradities worden weer opgepakt: in 1980 stichtten we het Whisky gezelschap. Met de ledenaanwas ging het ook beter. We merkten dat het goed was nieuwe leden mee te nemen naar Prinsjesdag en opwachtingsbezoeken". Van Baaien: "Zo gaan we bijvoor beeld altijd naar de commando overdracht in Garderen, van ons moederregiment de Grenadiers. Ook een koninklijk regiment, een oud en traditioneel korps, waarmee we goede contacten hebben. En we gaan naar Bron beek. Wij, jong, in uniform; die oude militairen ook in uniform. Met erwtensoep en sterke drank wordt het altijd heel gezellig". Lunsingh Tonckens: "Dat is toch heel belangrijk, dat representa tieve gedeelte. In vergelijking met besturen van andere vereni gingen binnen Minerva, zoals het Sempre of de bridgeclub, is het bestuur van Pro Patria veel tijd kwijt. We hebben ook veel con tacten met de buitenwereld, poli tie, militairen, enzovoort. Veel gaat informeel. Je merkt hoe be langrijk dat is, die informele con tacten. Als je de juiste kanalen weet, kan je dingen veel sneller regelen. Dat gaat dan veel sneller dan bijvoorbeeld per brief'. Van Baaien: "Zo hebben we een aantal ereleden via wier contac ten het mogelijk is dingen te re gelen. Ik denk bijvoorbeeld aan kolonel Wessels". Lunsingh Tonckens: "Ja, de band met het Koninklijk Huis is na drukkelijk aanwezig. Prins Bern- hard nodigt alle weerbaarheden één keer per jaar uit. Incidenteel schieten we met hem en onlangs gingen we naar de uitreiking van het verzetsherdenkingskruis dat hem was toegekend. Met de ver jaardag van de prins en de prin ses is er een telegramuitwisse ling. Het is de relatie van een be schermheer tot zijn bescherme ling. In de omgang is hij erg ge schikt, niet zo zoetpruimerig. La ten we hopen dat in de toekomst Willem Alexander onze be schermheer kan worden; hij zit nu in Wales geloof ik. Leiden is tenslotte de stad van de Oran jes". Van Baaien: "Met Prinsjesdag en de Vierdaagse kun je ons ook zien als vertegenwoordigers van de stad Leiden. Twee eeuwen ge leden hebben onze voorgangers de Witte Poorten van de stad nog verdedigd. De positie van de stu dent is nu veranderd. Vroeger gaven we bijvoorbeeld geen in terviews; je moest je niet enca nailleren met de buitenwereld. Maar we leven in een moderne tijd. Dus het is goed om ervoor open te staan. Zo zijn er nog steeds mensen die denken dat we bij stakingen en oorlogen in gezet worden. Nou, wij zijn niet in te zetten voor welke politie taak dan ook". "De relatie met Minerva was vijf jaar geleden niet zo best, maar de laatste jaren gaat het - met de no dige strubbelingen - beter. Er is een hechte band. Zoals disco theek Hifi het moderne gezicht van Minerva is, zo zijn wij het tra ditionele gezicht. Het bestuur moet natuurlijk ook de niet tradi tionele kanten vertegenwoordi gen. Juridisch zijn wij eer zelf standig gebeuren, maar je kunt ons toch niet scheiden van Mi nerva. Met Prinsjesdag en het or ganiseren van een forum geven we mooie visitekaartjes af'. Lunsingh Tonckens: "Tegenover het Nederlandse leger staan we positief, we hebben goede con tacten. Het is bij ons pure inte resse: we proberen uit te vinden wat er onder dat groene pak zit, daar interesse voor op te wek ken. Het is geen goddeloze aan bidding van alles wat een uni form aan heeft". Van Baaien: "Ik denk dat er bij Pro Patria minder mensen zitten die al in dienst hebben gezeten dan doorsnee op Minerva. Ikzelf ben goedgekeurd, ik ga volgend jaar de officiersopleiding volgen". Lunsingh Tonckens: "Ik ben uitge loot. Overigens als het ooit oor log mocht worden, wordt Pro Pa tria ontbonden. We zijn er niet voor opgeleid. Wie in dienst is geweest, gaat dan naar zijn eigen onderdeel". Van Baaien: "Wij houden van tra dities. Op 3 november, met de diës, leggen we altijd een krans in de Pieterskerk bij Beekman, een PP'er van het eerste uur en gesneuveld in de oorlog tegen België. We hebben dan een bor rel met de reünisten en 's avonds is het met vertegenwoordigers van het Garderegiment en de Provinciaal Militair Comman dant een groot feest. In de man nenzaal van de sociëteit met open haard en hertengewei aan de muur, hebben we dan een In dische maaltijd. Dan huren we ook altijd een dame, die zich uit' een Pro Patria-uniform worstelt. Dat is gekomen door een liedje dat andere studenten eens zon gen: Pro Patria, Pro Patria, de grootste hoer van Afrika. Een toenmalig praeses heeft daaruit de consequentie getrokken en zo'n dame uitgenodigd. Dat hoeft niet per se een zwarte strip tease te zijn, vorig jaar was het een blonde. Ja, dat moetje alle maal in z'n verband zien. Het is een groot feest, dat altijd dichter bij 8 uur 's ochtens dan 's avonds eindigt". Lunsingh Tonckens: "Een paar jaar geleden zijn er nog eens vra gen in de Leidse gemeenteraad gesteld over wapens die wij droe gen bij een Minervalustrum. Maar dat zijn dus onbruikbaar gemaakte Garrands, die we niet eens zelf in bezit hebben. We krijgen ze in bruikleen en ze la gen opgeslagen in het Legermu- "Vorig jaar hebben we een pro bleem gehad op het legerterrein De Harskamp. We besloten de weerbaarheid van de Haagse club Pro Libertate te testen door een rookpot in hun verblijf te gooien. Maar ja, de grap pakte anders uit. Die jongens zijn toen twee etmalen in de ziekenboeg van Garderen geweest, ter obser vatie. We hebben ze een bezoek gebracht, excuses gemaakt. Als bestuur waren wij verantwoor delijk voor de schade; zeil met een gat, kleding die vergoed moest worden. Je trekt je porte monnee en dat wordt betaald. Die jongens hebben toen toch een aanklacht ingediend bij jus titie en de zaak is voor de rechter gekomen. De officier van justitie heeft besloten een berisping te geven". Van Baaien: "Generaal-majoor Co- hen van het Nationaal Territo riaal Commando (NTC) heeft toen besloten zijn militaire me dewerking voor een jaar te schor sen. Dat is jammer. Gelukkig hebben wij door reünisten nogal wat contacten, zodat we toch kunnen schieten. We huren nu de wapens en schieten op de Oranje-Nassau schietbaan. Door de ledenvergadering van Miner va is besloten dat we voorlopig geen subvereniging meer zijn. Dat scheelt ons duizend gulden per jaar. De hele zaak had na tuurlijk niet mogen gebeuren. Het is de frictie tussen studenti koos en militair gedrag. Dat is moeilijk; de ernst op zijn tijd goed af te wisselen met vrolijker studentenvermaak". "Generaal Cohen zei dat ook: hou je aan de regels, het kan écht misgaan. Er wordt op je gelet. Wc hebben nu samen met andere studentenweerbaarheden een striktere gedragscode opgesteld, waaraan we ons moeten houden. In zoverre heeft Cohen in de roos geschoten. Dit kan niet nog een keer gebeuren, want dan zou het wel eens de laatste keer kunnen zijn". Lunsingh Tonckens: "Onze activi teiten met marine en luchtmacht kunnen we dus wél voortzetten, maar het NTC geeft ons dit jaar geen medewerking. Op 3 oktober zijn we ook gewoon bij de Leidse parade; de schorsing geldt daar niet voor. Minerva heeft verder het bestuur berispt en degene die de bom gooide geschorst. Net als bij een bedrijf kunnen maat regelen genomen worden, wij hoeven ons belang niet te verde digen. Van Baaien: "Het lijkt af en toe net Dallas, daar is ook altijd wat aan de hand". Michel Valk was in het begin van de jaren zeventig vier jaar lid van Pro patria. "Als ik zo terugkijk ben ik toch teleurgesteld. Met te leurgesteld bedoel ik dan wat er van Pro Patria geworden is, de gebeurtenissen eromheen. Want zoals het tegenwoordig vaak gaat, kloppen die niet met de corpsgeest. Die straalt iets libe raals uit, en dat bedoel ik in En gelse zin, dus niet als "behou dend". "Ik zie nu ook in allerlei affaires onverantwoordelijke dingen ge beuren. Er zijn natuurlijk altijd vreemde uitzonderingen ge weest. Zo weet ik nog dat in mijn lidmaatschapsperiode, toen de heer Luns op bezoek kwam bij Pro Patria, een lid van een be vriende jaarclub voorstelde een soort burgerwacht in te stellen voor de veiligheid op straat. Dat was wel wat anders dan wat mij voor ogen stond". "Zo denk ik ook aan het doorbre ken van de bezetting van het so ciologisch instituut in 1972. In die tijd was het voor ons gewoon een sport: zij bezetten, wij ma ken daar een eind aan. Die men sen hadden ook de pech dat er die avond net een PP-borrel was. Wij hadden niet de bedoeling die mensen verwondingen of zo toe te brengen. Het was ook geen be wust opgezet plan, maar het kwam spontaan op. Nu zie ik het als een randverschijnsel. Ook omdat die bezetters zo van ons geschrokken zijn; mensen spron gen echt Vein de eerste etage toen wij eraan kwamen. Later, in ge sprekken met die mensen, merk je datje te ver bent gegaan". "In zo'n onderlinge sfeer vervagen bepaalde grenzen, lopen dingen makkelijker uit de hand. Binnen de sociëteit krijg je toch een van vrijheid; buiten die muren is de vrijheid uiter aard beperkter, en daar houdt men soms geen rekening mee". 'In de kennismakingstijd, tijdens een oefening in Katwijk, voel je de mogelijkheden om je thuis te voelen. Een aantal jaren is dat best gelukt. Ik knapte wel af op dingen als het oefenen voor de parade op Koninginnedag. En op de nonchalance op de schiet baan. Dat was wel eens levensge vaarlijk: een clubvriendje van me is nog bijna voor z'n hoofd geschoten door iemand met een kater. Dat vergeet je niet snel Minverva-voorzitter Paul Bijle- veld: "Vorige maand hebben we op de ledenvergadering besloten dat Pro Patria voorlopig geen subvereniging zal zijn. Dit is dus bedoeld als stap in een bepaalde richting, voor onbepaalde tijd. Wel is er altijd de mogelijkheid tot terugkeer. Het is het verschil tussen tolereren en stimuleren. Het betreft hier dus de facilitei ten waarvan Pro Patria gebruik kon maken en de financiën. Het gaat niet om zoveel geld, zo'n duizend gulden, maar om het principe. Kan Pro Patria wel ruimte reserve ren in het gebouw van Minerva? "Ze kunnen natuurlijk als een groep Minerva-leden ruimte vra gen, waarom niet? Maar wij wil len een onbesproken gedrag, zo als ook Defensie dat wil. Je moet je gedragen naar de normen van je gastheer". Pro Patria ziet zich als een belang rijk deel van de traditie binnen Minerva. Hoe ziet het bestuur dat? "Traditie, traditie. De hele ruimte hangt hier vol met tradi ties. Kijk hier op de sociëteit maar om je heen. Maar een tradi tie mag anderen niet storen. En een traditie kan zichzelf natuur lijk ook overleven". Majoor N. van der Louw van het Nationaal Territoriaal Comman do Gouda: "Naar aanleiding van die affaire in de Harskamp, waar Pro Patria leden zich misdroe gen hebben wij besloten een jaar geen faciliteiten te verlenen. Dat betekent dat in 1984 wij van het NTC geen steun geven in de vorm van schietbanen, excercitie en oefeningen op het infanterie- schietkamp waar de ongeregeld heden vorig jaar hebben plaats gevonden. "Militairen van het NTC gaan dus ook niet meer offi cieel naar Pro Patria toe. Op persoonlijke titel kan dat natuur lijk wel. Er is een informeel cir cuit; die jongens hebben persoon lijke contacten met wat militai- "Of kolonel Harkink op 25 mei naar hun zogenaamde balken- en sterrenborrel gaat weet ik niet. Hij is wel on speaking terms met de studentenweerbaarheden. Hij heeft het in overweging. De heer Luns heeft ongetwijfeld een uit nodiging, maar of die zal gaan weet ik ook niet". Mr. P. Tideman, persofficier van het parket in Arnhem: "De offi cier van justitie heeft besloten die jongens op het parket alleen een berisping te geven, zeg maar een standje. Natuurlijk vond hij het schandelijk dat zij die rook pot gegooid hadden in de ruimte waar die Haagse weerbaarheid verbleef, maar er waren andere overwegingen die een rol ge speeld hebben. Zo is Pro Patria reeds intern gestraft door Miner va en door de militaire autoritei ten. Bovendien was het voor de ze heren de eerste keer, en de of ficier van justitie had de overtui ging dat het de heren ernst was met hun verontschuldigingen en spijt. Voor ons is deze zaak hier mee afgedaan". Lunsingh Tonckens (links) en Van Baaien: "Die militaire rangen moet u zo'n beetje in de operettesfeer zien".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17