Dijk wil andere structuur KNVB Plaat: 'Ik kom 'n keer terug'S_ÖT Laurent Fignon in de rose trui Socrates tekent voor Fiorentina Ronde van Italië Lambregts krijgt voorrang W. v.! iü |>k êit Verdeeldheid blijft Van basketbaltopper tot kantoorklerk Nieuwe bal Cruijff negeert rechter U.V.S. - OLYMPIA Formule I ook op Curagao ZATERDAG 19 MEI 1984 PIETRASANTA-MARINA (SID) - De Franse beroepswiel renner Laurent Fignon heeft gistermiddag in de Ronde van Italië de rose leiderstrui veroverd. De ploeg van de winnaar van de Ronde van Frankrijk van 1983 won de eerste etappe, een ploegentijdrit van Lucca naar Pietra- santa-Marina. Fignon en zijn helpers hadden voor de 55 kilometer één uur, vier minuten en dertien seconden no dig. Sport UTRECHT (ANP) - De KNAU heeft besloten Cor Lam bregts als derde marathonlo per voor te dragen bij het Ne derlands Olympisch Comité. Gerard Nijboer en Cor Vriend zijn al aangewezen voor „Los Angeles". Lam bregts en Rudie Verriet vol deden naast dit tweetal aan de NOC-Limiet van 2 uur en 13 minuten. Hoewel Verriet begin april tijdens de West- land-marathon zeven secon den sneller liep dan Lam bregts twee maanden daar voor in Tokio (2.12.41 tegen 2.12.48), slaat de KNAU de verrichting van Lambregts hoger aan. De omstandighe den in Tokio waren aanzien lijk slechter. Dinsdag verga dert het bestuur van het NOC over de voordracht. De ploeg van Roberto Visenti, de Italiaanse nummer twee uit de proloog, bleef daarbij zes secon den achter. Zijn landgenoot en drager van de rose leiderstrui Moser liet met zijn ploeg de klok ken stilstaan bij 1.04.40. Dezelfde tijd maakte de formatie van de Belg Lucien van Impe en Johan van der Velde. Met de 23-jarige Fignon als kop man kreeg de ploeg van Cyrille Guimard, één van de weinige buitenlandse formaties in de Ronde van Italië, de ongewilde hulp van Martin Havik, Neder lander in Italiaanse dienst. De Nederlander moest als knecht van Moser met zijn ploegmaat Passuello vroegtijdig afhaken. De rest van de ploeg wachtte op het tweetal, maar zonder vrucht baar resultaat. „De beslissing om op die twee te wachten was achteraf onjuist", oordeelde Moser later. De uit blinkende routinier, sinds enige maanden bezig aan zijn tweede wieleijeugd, toonde zich echter geenszins uit het veld geslagen. „Dit resultaat is zeker niet beslis send. Integendeel". Het opont houd tijdens de tijdrit kostte Mo ser zoveel seconden, dat hij de rose trui met een ruim tijdsver schil moest inleveren bij Fignon. Op de streep was het verschil 27 seconden, maar door het tijdver- goedingensysteem verloor de werelduurrecordhouder in het algemeen klassement slechts 20 tellen op de bebrilde Parijzenaar. /ïi'r Ururf DEN HAAG (ANP) - De onenigheid in de bestuurlijke top van het betaalde voetbal duurt voort. Bij de presentatie van de rapporten van de beide commissies, die zich de laatste vier maanden over de bestuurlijke problemen van de sectie betaald voetbal van de KNVB hebben gebogen, bleek van een eensgezinde kijk op het verleden en de toe komst geen sprake. r In typische 'Post-stijl' davert de ploeg i etappe-zege. Laurent Fignon 1 Fignon en zijn kornuiten hadden veel meer moeite met de ploeg van Roberto Visentini. De 26-ja- rige miljonairszoon had lange tijd uitzicht op de leiderstrui, maar moest in het slotkilometers teveel toegeven op de formatie van Guimard, die op de rechte wegen langs de kust een harmo nieuze eenheid vormde. Giuseppe Saronni raakte opnieuw verder achterop. De ploeg van de wereldkampioen, die al maan denlang grossiert in teleurstellin gen, eindigde als elfde in een veld van negentien formaties. Nog slechter verging het Silvano Contini. Hij verloor twee en een halve (bonificatie-)minuut en mag als uitgeschakeld worden beschouwd voor de eindzege. Ook al omdat Contini nauwelijks op hulp van betekenis kan reke nen nu de Zweed Tommi Prim met een blessure tijdelijk heeft moeten afhaken en de Belg Fons de Wolf al in een eerder stadium naar zijn vaderland is terugge keerd. Vooral Fignon toonde zich blij met de rampdag van Contini. „Tij dens de proloog had hij veel in druk gemaakt", meende de Fransman, die zijn leiderstrui voorlopig niet in gevaar ziet ko men. „De eerste dagen staan er geen grote moeilijkheden te wachten en zal er voldoende tijd zijn om de juiste tactiek uit te stippelen". Net als in het sectiebestuur ver schilden enerzijds werknemers (spelers en trainers) en de werk gevers anderszijds (FBO) van mening. Verschillen tussen die partijen leidden tot de bestuurs crisis „in het betaalde voetbal, waarvoor de twee onderzoeks commissies een oplossing moes ten zoeken. In de interne commissie, onder lei ding van KNVB-voorzitter Van Marle, kwam bij de evaluatie van zeven jaar met de democratische bestuurstructuur de tegenstel ling tussen de werkgevers en werknemers sterk naar voren. Beide partijen kenden slechts op één onderdeel een unaniem standpunt, namelijk dat de ver houdingen intussen zo vertroe beld zijn dat het functioneren van het sectiebestuur onmoge lijk is geworden. De oorzaak van de veelvuldige conflicten tussen werkgevers en werknemers werd door vertegenwoordigers van FBO (de clubs), BSBV (scheidsrechters) en KNVB ge zocht in de sinds 1977 gehanteer de bestuursstructuur, waarin de collegialiteit ver te zoeken is. Oorzaak De vertegenwoordigers van de WCS (spelersvakbond) en WON (trainersvereniging) ge ven in het rapport de onderge schikte positie van de werkne mers als oorzaak. In het sectiebe stuur hebben de werknemers twee van de zeven zetels; in de algemene vergadering dertig procent van de stemmen. In de toekomst willen de arbeidersver tegenwoordigers in de sport een bestuur, waarin die slechte ver houding is opgelost. Zowel de werkgevers als werknemers krij gen drie zetels, de onafhankelij ke voorzitter bezet de zevende plaats. In de algemene vergade ring wordt volgens de aanbeve ling van WCS en WON het stemrecht fifty-fifty verdeeld. De vertegenwoordigers van FBO (van Rijn), BSBV (Gans) en KNVB (Van Marle) hebben een andere visie op de toekomstige situatie. Het bestuur betaald voetbal wordt gekozen door de clubs. De werknemers verliezen ook hun plaats in de algemene vergadering, maar krijgen via een centraal overlegorgaan me dezeggenschap in de ontwikke lingen rond het betaald voetbal. Impasse De externe commissie van wijze mannen, onder voorzitterschap van prof. Dijk, hamert in zijn rap port op de noodzaak van een structurele wijziging van het be stuur betaald voetbal. Zo zou de bestuurlijke impasse opgelost moeten worden. De commissie zit slechts ten dele op het spoor van Van Marle c.s., die de directe invloed van de werknemers in het hoogste bestuurscollege uit gebannen wil zien om tot eensge zindheid te komen. De groep van Dijk wil ook naar een andersoortig bestuur toe: een collegiaal college zonder kwali teitszetels, dat als eenheid naar buiten treedt en niet langer te kampen heeft met de meerder heid van vijf tegen twee van de werkgevers. Het voortdurend in de hoek drukken van de bestuur lijke minderheid van de spelers- vertegenwoordigers ziet de ex terne commissie als oorzaak van de slechte ervaringen van de laatst^ jaren. In het bestuur nieuwe stijl moeten onafhankelijke personen zitten, die het vertrouwen genieten van zowel werknemers als werkge vers en gekozen worden door een algemene vergadering, waar in beide groeperingen vertegen woordigd zijn. De spelers en trai ners oefenen verder hun invloed uit via een centrale raad (CSTR), die bij de kandidaatstelling van nieuwe bestuurders, de begro ting en andere hete hangijzers (CAO) een soort vetorecht heeft. In zijn toelichting sprak Dijk over „de onderneming KNVB, waarin de bestuurders zich ein delijk eens als volwassen kinde ren moeten gaan gedragen". De KNVB en WCS waren giste ren bij de presentatie van de rap porten in Den Haag niet tot een reactie bereid. De rapporten wor den vandaag verspreid om maan dag, in de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal, be sproken te kunnen worden. VOETBAL - De Belg Jef Vliers, oud-speler van Fortuna'54, wordt bondscoach van Luxem burg. Hij wordt de opvolger van zijn landgenoot Louis Pillot. De Luxemburgse kandidaat voor de post, Paul Philip, viel af. GRENOBLE (GPD) Over een paar weken zit Mitch Plaat keurig achter een bureau om aspirant-beleggers te adviseren over de beste aankopen op de effectenbeurs van San Francisco. Een gedachte waaraan basketballend Nederland even zal moeten wennen, maar het feit ligt er: de man wiens naam met gouden letters moet worden bijgeschreven in de analen van het Nederlandse basketbal, speelde donderdagavond tegen Israël zijn laatste wedstrijd. Niet omdat hij een leeftijd zou heb ben bereikt die stoppen logisch maakt (hij is tenslotte pas dertig) of omdat hij over zijn top heen zou zijn. Verre van dat zelfs. Mitch Plaat keert naar zijn ge boorteland terug, omdat zijn toe komst en die van zijn gezin in de Verenigde Staten en niet in Ne derland liggen. Opwelling Het besluit om de basketbalschoe nen definitief in de kast te zetten heeft hij niet in een opwelling ge nomen. „Nee, zeker niet. Aan het begin van het afgelopen seizoen heb ik gezegd, dat het mijn laat ste jaar zou worden. Ik heb dan ook een heel jaar de tijd gehad om na te denken over straks. Ik zal er ongetwijfeld aan moeten wennen om van negen tot vijf achter een bureau te zitten. Ten slotte heeft mijn hele leven in het teken van basketbal gestaan". Dat basketbal zou al veel eerder af gelopen zijn geweest, wanneer acht jaar geleden Theo Kinsber- gen niet had ontdekt, dat Plaats voorouders van Nederlandse af komst waren en de mogelijkheid bestond hem als Nederlander in een clubteam te laten spelen. Het eerste contact met Nederland liep voor Plaat op niets uit. Toen hij niet direct toe hapte, ging Kinsbergen verder zoeken in het land van de onbegrensde moge lijkheden en besloot Plaat zijn accountantsstudie aan de univer siteit van Cal. State Bakerfield te gelde te gaan maken. Een jaar later stond Mitch Plaat echter toch op Schiphol. Niet om voor Kinsbergen te gaan spelen, die zich inmiddels had terugge trokken als geldschieter van Am stelveen. Hij kon echter wel te recht in Leiden waar Parker net als sponsor was binnengehaald. Plaat was niet de eerste keus, zelfs niet de tweede. Zijn naam stond achter die van John Fran ke en Scott Runia als derde op het wensenlijstje van het Leidse management. Beide spelers voel den echter niets voor Leiden, dat daar achteraf geen moment rou wig om is geweest, omdat Plaat een gouden greep bleek. Vooral na zijn eerste seizoen, toen het basketbal in Nederland voor zichtig trekjes van volwassen heid ging vertonen, er coaches kwamen die inzagen dat verdedi gen belangrijk is. Plaat: „Het is begonnen met Ton Boot en ook Harrewijn en Van Gent zien het belang van goed verdedigen in. In mijn eerste jaar eindigden bij na alle wedstrijden met een hoge score. Wij wonnen een keer van Den Bosch met 124-122 of zoiets. Dat is daarna nooit meer ge beurd. Het Nederlandse basket bal is de laatste tijd steeds meer de kant van het Amerikaanse college-spel opgegaan. Dat heeft echter ook nadelen. Veel jonge spelers kunnen alleen maar func tioneren in georganiseerd bas ketbal". Kern Mitch Plaat heeft er zeven seizoe nen opzitten in Nederland, waar in maar weinig nieuw talent tot ontwikkeling is gekomen. De top van toen vormt nog steeds de kern van de nationale ploeg nu en die van de twee topteams in de competitie. Esveldt en Kui pers zijn eigenlijk de enige uit zonderingen en een echte Neder landse center is nog altijd in geen velden of wegen te bekennen. Plaat: „Dat komt voor een belang rijk deel, omdat alle ere-divisie- ploegen op die plaats een Ameri kaan hebben staan. Het gevolg is dat Nederlandse spelers, die het in zich hebben om als center te spelen van buitenaf gaan schie ten, in plaats van te rebounden en makkelijke ballen te maken. Kijk maar naar Pieterse en Van de Lagemaat. Wat die jongens moeten doen is goed positie kie zen, om de bal vragen en van on der de ring leren scoren. Henk Pieterse kan volgend seizoen bij Den Bosch veel leren van Gib son. Misschien dat hij over twee jaar de plaats van een Amerikaan kan i Dat een dergelijke stage gelopen moet worden bij een van de top teams, is een reden voor Mitch Plaat om niet al te optimistisch te zijn over de toekomst van het Nederlands basketbal. „De basis is erg zwak. Als ik zie wat voor coaches er rondlopen bij jeugd- ploegen, dan schrik ik gewoon. Die lui snappen niets van basket bal en vinden het prachtig als een jongen van vijftien jaar ach ter zijn rug om kan dribbelen en passen. Diezelfde jongen heeft echter de grondbeginselen van het basketbal niet onder de knie en zal daarom nooit een goede speler kunnen worden". Op basketbalgebied is er dus ei genlijk niet veel gebeurd in dé „periode-Plaat". Als mens is er echter in het leven van Mitch Plaat heel wat veranderd in de afgelopen jaren. „Ik ben veel minder amerikaanser gaan den ken. Toen ik van college kwam, had ik maar één doel voor ogen: zo hoog mogelijk in het bedrijfs leven terechtkomen. Qua werk moet ik nu op het laagste niveau beginnen, terwijl mijn studiege noten nu prima banen hebben. Daar tegenover staat echter een stuk ervaring dat ik nooit had willen missen. Ik heb veel mee gemaakt, heb veel van Europa gezien. In Amerika wordt alles in geld gemeten. In Nederland ben ik in contact gekomen met een heel andere levensstijl. Daar ben ik aan gaan wennen. Daarom zal het voor mij, zeker in het eerste jaar, niet gemakkelijk zijn". Mitch Plaat, de basketballer, die de afgelopen jaren zeer veel heeft betekend voor het Nederlandse basketbal, is straks gewoon een van de vele miljoenen Amerika nen met een kantoorbaantje. Zijn sportieve loopbaan in Euro pa is in zijn vaderland van nul en generlei waarde. Ruim honderd interlands en tientallen Europe se bekerwedstrijden zeggen Amerikanen, van wie sommige nog altijd denken dat Nederland ligt ingeklemd tussen Finland en de Sowjet-Unie en menen te we ten dat Kopenhagen de hoofd stad van Griekenland is, totaal niets. Plaat: „Dat is nu eenmaal zo. Al leen wanneer wij op de Olympi sche Spelen zouden hebben ge speeld, was het iets anders ge weest. Daarop heb ik, diep in mijn hart, wel een beetje ge hoopt, maar niet echt gerekend. Onze kansen om LA te halen wa ren niet groter dan een procent of twintig. Natuurlijk is het jam mer dat ik op deze manier mijn loopbaan heb moeten afsluiten. Maar ik heb in die zeven jaar ge noeg hoogtepunten meegemaakt om die periode nooit meer te ver geten. En één ding is zeker: ik kom een keer terug naar Europa. Enerzijds omdat ik nog lang niet alles heb gezien, anderszijds om dat ik me in de afgelopen jaren Europeaan, of liever gezegd min der Amerikaan ben gaan voe len". ZURICH (Reuter) - Bij de eindron de van het Olympisch voetbal toernooi wordt geëxperimen teerd met een nieuw type bal. De synthetische bal wordt bij goede ervaringen in Los Angeles ook gebruikt bij de eindronde van de wereldtitelstrijd van 1986 in Me xico. Volgens Harry Cavan, een vice-voorzitter van de wereld- voetbalfederatie (FIFA), gaat de nieuwe bal zeker zo lang mee als de huidige, maar zijn de aan schafkosten lager dan het leren model, dat tegenwoordig wordt gebruikt. FLORENCE (SID) - De Italiaanse voetbalclub Fiorentina heeft voor het komende seizoen twee opmerkelijke spelers gecontrac teerd. Nadat eerder de slag om Karl-Heinz Rummenigge tegen Inter Milan was verloren, haalde BARCELONA (AFP) - De recht bank van Barcelona heeft giste ren een aanhoudingsbevel uit gevaardigd tegen Johan Cruijff. Dat gebeurde, nadat hij niet was verschenen voor de onderzoeks rechter wegens een nog open staande belastingschuld van drie miljoen peseta's, ongeveer 65.000 gulden. Cruijff speelde donder dagavond een wedstrijd voor ve teranen van FC Barcelona tegen een formatie met Zuidamerika nen. In het stadion trof hij ook een deurwaarder, die hem mee deelde dat hy voor de rechter moest verschijnen. Cruijff verliet evenwel gisteren Spanje en keer de terug naar Nederland. 18 mei 1964:10.000 toeschouwers zijn er getuige van hoe U. V. S. kampioen wordt van de 2e klasse KNVB Morgen kan dat opnieuw gebeuren in de belangrijke competitiewedstrijd Sportpark Kikkerpolder, aanvang 14.30 uur, kassa open 13.00 uur. Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode I DE WIT DAMESMODE Vijf Meiplein 34, Leiden Dorpsstraat 106, Warmond Vijf Meiplein - Leiden Fiorentina gisteren Socrates, de aanvoerder van het Braziliaanse elftal, en Gentile, de rechter-ver- dediger van Juventus, binnen. Socrates, die ook contact heeft gehad met Inter Milan, verhuist voor een bedrag van bijna acht miljoen gulden van Corintians Sao Paulo naar Fiorentina. Socrates, die na zijn carrière als prof-voetballer wil gaan werken als kinderarts, is in zijn geboorte land enorm populair. Enige we ken geleden zei Socrates, dat er vanuit Italië en Spanje belang stelling voor hem was, maar dat hij liever in Brazilië wilde blijven spelen. Hij verbond daar echter wel één belangrijke voorwaarde aan. De Brazilaanse regering moest toestemmen in de eis van de oppositie, dat de nieuwe pre sident van het grootste Zuidame- rikaanse land direct door het volk zou worden gekozen. De re gering stemde ondanks demon straties niet in met deze wens. Dat maakte voor Socrates de weg vrij een fortuin in Italië te gaan verdienen. WILLEMSTAD (ANP) - De laatste race van de wereldtitelstrijd for mule 1 wordt dit jaar op het ei land Curacao gehouden. De race vindt op 15 oktober plaats op een gelegenheidscircuit in Willem stad. Het contract met de FOCA (constructeurs-vereniging) voor de „Race of the Champions", zo als de formule 1-wedstrijd gaat heten, is getekend door de Cura- caose formule-1 organisatie NV. De Curacaose promotor van het project, Paul Wederfoort, heeft dat gisteren bekendgemaakt. De overeenkomst geldt voor vijf jaar, hetgeen betekent dat in maart 1985 de eerste formule-1- race tellend voor het wereldkam pioenschap '85, ook op Curacao wordt verreden. Daarna volgen tot en met 1989 nog vier races. Het circuit op Curacao is door de internationale automobielfedera tie (FIA) onder voorbehoud van enkele voorzieningen reeds goedgekeurd. Het circuit loopt voor een deel door het centrum van Willemstad en gedeeltelijk over de aanvoerwegen van de vaste brug over de Sint Anna- baai.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13