Bisschop Bekkers als hobby KERKDIENSTEN Verzamelaar Peter Steffen: Ik ben een fanaat, maar ik ben er nog lang niet ZATERDAG 19 MEI 1984 Geestelijk leven PAGINA 11 HATTEM - Hoe kwam het nou, dat Wil helmus Marinus Bekkers, toen bij bis schop van Den Bosch was, alom in het land, bij rooms en niet-rooms, zo gewel dig populair was? Goed, zijn medewerking in de jaren '61 tot '65 aan wel veertig Brandpunt-uit zendingen had hem algemeen bekend gemaakt, maar dat verklaart nog niet zijn weergaloze invloed, verkregen niet zelf opgebouwd - in slechts zes ja ren episcopaat. In 1960 volgde Bekkers sinds 1956 coadjutor met het recht van opvolging monseigneur W. Mut- saerts op, die na 17 dienstjaren met pen sioen was gegaan, en op 9 mei 1966 over leed hij, nog maar 58 jaar oud, na een hersenoperatie in een Tilburgs zieken huis. Het volk was geschokt. Peter Steffen (40), die een aparte kamer van zijn vrijstaande woning nodig heeft om zijn duizenden documenten van en over bisschop Bekkers overzichtelijk op te bergen, hoeft niet te raden naar het geheim, dat deze boerenzoon tot een geliefd leidsman maakte. 'Bekkers' kracht was zijn oprechte aan dacht en zorg voor mensen en hun situa tie. Geen vraag die hen bezig hield ging hij uit de weg. Niet de kerk als instituut interesseerde hem ten diepste, maar hoe de mensen daarin tot zichzelf en tot groei konden komen. De kerk is er voor hén. De leken en hun eigen verantwoor delijkheid voor hun leven nam hij Vol ledig serieus, ook als het ging over toen nog moeilijk bespreekbare onderwer pen als sexualiteit. Nog nooit had een bisschop daar zo openlijk en zo open hartig over gesprofcen. Dat was werkelijk ongehoord". Als bisschop Bekkers kwam, bleef Neder land aan de buis. Het was geen geeste lijk praatje voor de vaak, nee, er ge beurde wat. Het is waar, dat zijn sterven algemeen als een groot verlies werd gevoeld. Zijn uitvaart was daarvan een indrukwek kend getuigenis. Peter Steffen geeft het toe: "Als verzamelaar ben ik een fa naat". Zeventien jaar lang heeft hij alles van en over Bekkers wat hij maar kon achterhalen onver moeibaar naar zich toegeharkt, en geen archief, ook kerkelijke niet, kan nog met hem wedij veren. Hij is ze allemaal glans rijk voorbij gestruind. Zijn al bums, ordners en mappen be vatten tal van foto's en corres pondentiestukken, waarvan zelfs de familie het bestaan niet kent. Indruk Met vrouw en kinderen woont Steffen in een stille buitenwijk van het ommuurde IJsselstad- je Hattem, onder de rook van Zwolle. Hij is directeur van het bureau Alcohol en Drugs in Overijssels hoofdstad. Uiteindelijk kwam Peter toch in het maatschappelijk werk te recht, hoewel hij in Nijmegen theologie had gestudeerd. Kerkgeschiedenis was zijn lie velingsvak. En daarin als per soonlijke specialiteit de ge schiedenis van de Nederlandse kerkprovincie na het herstel van de bisschoppelijke hiërar chie in 1853. Wat hij daarover vond bewaarde hij zorgvuldig, zoals zijn broer zich in de geschiedenis van het Concertgebouworkest had ge nesteld. Maar het groeide hem met al die bisschoppen al gauw boven het hoofd, want Peter wil van een onderwerp waarin hij zich heeft vastgebeten liefst élles weten. Toen bisschop Bekkers in 1966 was overle den, is hij alleen met hém door- Waarom juist met hem? Op oudejaarsavond 1965 om half 7 - Peter was toen 22 - had monseigneur Bekkers hem in zijn woning ontvangen. De bis schop wilde wel wat meer we ten over een verzoek van de school voor late roepingen in Den Haag om een lezing over het concilie te houden. En dat moest niet per brief. Het werd een uitvoerig gesprek met de student. De bisschop maakte er pas een eind aan, toen hij no dig weg moest om nog oude jaarsavond bij moeders in Sint Oedenrode te kunnen vieren. De herinnering aan dót gesprek is voor Peter Steffen de prikkel geweest om zich in de mens Bekkers, als persoon en als bis schop, meer te verdiepen. "Die innemenendheid, die voelbare menselijkheid, z'n hartelijke belangstelling als pastor, z'n inspirerende ideeën, dat alles had diepe indruk op mij ge maakt". Duizenden De hobby, die werkelijk met niets is begonnen, heeft gaan deweg zo'n omvang aangeno men, dat ze met alle kasten, rekken, dozen, beeltenissen en attributen een kamer vult. Vol doende om voorzichtig aan het samenstellen van een histori sche biografie te gaan denken. Vele jaargangen van zes dagbla den heeft Steffen van dag tot dag nageplozen om te zien wat ze over Bekkers en zijn optre den als priester en bisschop hadden geschreven. En er staan nog meer kranten op zijn lijstje. Het aantal documenten - brieven, briefkaarten, ge schriften en artikelen van de bisschop - is tot boven de 3000 gestegen. Meer dan 2000 foto's geven een vrijwel doorlopend beeldverhaal over zijn leven, van het vierde jaar af. Daarbij zijn schitterende exclu sieve kleurenfoto's van de staf, de ring, het kruis, de kelk en de mijter, waarmee Bekkers als bisschop door het leven ging. Die voorwerpen worden veilig bewaard in de kerk van Sint Oedenrode, het dorp waar Wil helmus Bekkers is geboren en begraven. Steffen mocht ze bij hoge uitzondering in zijn auto meenemen naar de studio van de fotograaf. Uit 500 artikelen uit binnen- en buitenlandse bladen blijkt, hoe groot Bekkers' invloed in de Nederlandse kerkprovincie én in de wereldkerk (concilie!) is geweest. Zelf voerde Steffen zo'n 60 lange gesprekken met mensen die de bisschop op een of andere manier hebben mee gemaakt, zoals kardinaal Al- frink na vijftien jaar lukte dat eindelijk professor Schillebeeckx, de Bossche hervormde predikant Van den Akker, pater Van Kilsdonk, Bisschop Bekkers op de preekstoel van de Pieterskerk in LEIDEN. Op 25 januari 1966, drie en een halve maand voor zijn dood. Op uitnodiging van de studenten van Gent en Leuven en van het Studium Generale van de Leidse universiteit sprak hij daar over het concilie in Rome. De bisschop gebruikte voor die lezingen een basistekst, die hij al naar gelang de beschikbare tijd en de speciale wensen van zijn gehoor steeds aanpaste. Een sterk verkorte en vereenvoudigde samenvatting maakte hij voor de inwoners van Sint Oedenrode, zijn geboorteplaats. Dat is zijn allerlaatste toespraak geweest. professor De Quay en naaste familieleden. "En dan ging het niet alleen maar over aardige voorval letjes, maar vooral over de vraag hoe Bekkers heeft ge dacht, gewerkt en geleefd. Heel fundamenteel. Ik heb langs al die mensen maar één echte tegenstander van hem ontmoet. En dat was een zeer conservatief priester Alle interviews gingen volledig op de band, en die tikte Steffen thuis dan helemaal uit. Ook heeft hij 45 toespraken van de bisschop zélf op de band, de oudste uit 1953 ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van een vriend. Monnikenwerk Toch heeft Peter Steffen het ge voel, nog lang niet aan het eind te zijn. Zo mist hij nog een 300 toespraken, waarvan hij uit al lerlei agenda's alleen kon ach terhalen wóór en wannéér ze zijn gehouden. door S. J. de Groot "Het is puur monnikenwerk om dat allemaal nog te vinden. Ik zou me, liefst samen met een ander, best aan een historische biografie willen wagen, maar eerst ben ik nog wel een jaar of tien met verzamelen bezig. Het beeld is nog niet compleet. Het is zoeken, zoeken en nog eens zoeken. Óveral ogen en oren open. Je moet speurzin hebben en ook de nodige brutaliteit. Je praat die spullen niet zomaar van de mensen los. Als ik nü zou horen, dat iemand in Veg- hel een bidprentje van Bek kers heeft, dan pak ik vandaag nog de auto. Soms zwerf ik een week lang door het Brabantse. Want dóór moetje vooral zijn". Peter Steffen - Gasthuiskamp 2, 8051 ZK Hattem overdrijft niet, als hij zijn verzameling 'uniek' noemt. "Als er meer waren, had ik dat allang moe ten merken. Ik heb twaalf volle ordners alleen met eigen cor respondentie, en uit niets blijkt dat er nog een tweede zou zijn". Zijn collectie is niet toegankelijk voor anderen, al zal hij iemand die over een of andere gebeur tenis inlichtingen vraagt niet afwijzen. "Er zijn nogal wat stukken die ik alleen heb ge kregen onder de uitdrukkelij ke voorwaarde, dat ik de ver trouwelijkheid niet zou scha den. Is iemand 100 jaar geleden overleden, dan geeft dat nauwe lijks problemen. Maar heel veel mensen die met Bekkers contact hebben gehad leven nog. Dan moet je extra voor zichtig zijn". Over de latere bestemming van zijn verzameling maakt Steffen zich geen zorgen. Het archief van het bisdom zal er blij mee zijn. "De radicale modernise ringen in de kerk hebben de ar chieven geen goed gedaan. Uit parochiële en regionale archie ven is veel waardevols verdwe nen. Als er niet een beetje his torisch besef aanwezig is, zeg gen ze al gauw: weg met die rommel. Veel archieven zijn ook niet bijgehouden". Moeders Het kost Peter Steffen weinig moeite, een korte karakteris tiek van de vermaarde bis schop te geven. PETER STEFFEN nog wel tien jaar bezig "Die man voelde nou zuiver aan, wat er onder de mensen leefde. Bracht onder woorden, wat ze bezig hield. Zijn toespraken - voor de Katholieke Actie of de Boerenbond soms twee tot drie op één dag - gingen door gaans over zeer praktische din gen: over de rol van de boer in het Brabant van toen, indus trialisatie, emigratie. Hij kon zich druk maken over de aard appelprijs. En elke toespraak voor de Boerenbond - zo'n echte mannenclub eindigde hij met de groeten voor moe ders en de kinderen, want hij wist uit eigen ervaring, hoe het hele boerengezin betrokken was bij de strijd om het be staan, de moeders niet het minst". "Bekkers twijfelde niet aan zich zelf als hij optrad. Manifesteer de zich als bisschop niet an ders dan toen hij priester was. Een zekere ijdelheid was hem niet vreemd. Hij zag er altijd correct uit, was niet tegen mo derne ambtskleding, maar kon wel te keer gaan als hij op een begrafenis een priester in col trui had gezien". Ook naar andere kerken toe was hij praktisch ingesteld. "Domi nee Van den Akker was zijn grote vriend. Hij was lid van de Bossche kring van pastores. Een van zijn initiatieven waren de oecumenische adventsdien- sten in de Sint Jan. Theologi sche diepzinnigheden, zoals bij Alfrink, moest je niet bij hem zoeken, al luisterde hij wel naar de theologen, maar hij pakte van ze op wat hij nodig had in de praktijk van zijn ambt". Een heel belangrijk gegeven in de waardering van deze bis schop was zijn zelfexpressie. "Zijn stem en gezicht werkten helemaal mee aan zijn geloof waardigheid. Ze gaven zijn woorden ingang bij hoorders en kijkers". Johannes Bisschop Bekkers heeft alle zit tingen van het concilie in Ro me bijgewoond. Zijn invloed onder de vele honderden bis schoppen die daar bijeen wa ren is niet gering geweest. Elke gelegenheid nam de voortva rende concilievader uit Neder land te baat om hen deelgenoot te maken van zijn ideeën. Hij kon ook relativeren. Als ande ren zich verdiepten in officiële conciliestukken, zette hij zich aan zijn correspondentie. Mi chel van der Plas beschreef hem eens als behorend tot de 'school van paus Johannes'. Met dat concilie begon een stormachtige ontwikkeling in de kerk van Rome, vooral in Nederland, waar de grote op ruiming conflict op conflict veroorzaakte en zelfs een bis schoppensynode niet bij machte was de crisis te bezwe ren. Hoe zou bisschop Bekkers daarop hebben gereageerd? Steffen: "Na zijn dood is die stroomversnelling nog veel harder gegaan. Ik vermoed maar ik zeg het in alle beschei denheid -, dat hij die revolutie tot een evolutie zou hebben omgebogen. Wat wij nü zi lijkt een teruggang tot vóór het concilie. Het is de vrucht Bekkers, dat de gelovigen dat niet meer nemen. Zijn boeiendste punt was, dat hij de leek serieus nam. Op een zonderlijke manier heeft hij de conciliegedachte van het Godsvolk-onderweg uitgedra gen. Veel daarvan is nóg accep tabel en bruikbaar, al zou de presentatie in onze tijd en si tuatie wel anders moeten". Bewondering Bekkers als hobby. Wat bij Peter Steffen in die ze ventien jaar is gebleven, dat i zijn bewondering voor deze man. Die bewondering was eerst duidelijk emotioneel. Maar de tijd heeft er rationele elementen en begrippen toegevoegd. En dat moet ook, zeker als je nog eens met leesbaar boek wilt komen. Bekkers was geen heilige. Wie hem bestudeert en in zijn geest wil doordringen, komt met dweperij geen stap vooruit. Maar zonder gevoel zal het ook niet gaan. De mens Bekkers, die het dienstkarakter van het kerkelijk ambt in alles pro beerde voor te leven, is aller minst vergeten. In het levens gevoel van velen heeft hij onuitwisbaar spoor getrokken, waarop het goed is te gaan. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum. dienst stu- dentenekklesia; Marekerk 10 en 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenvyijk) 10 afscheids- dienst ds. H. J. v. Leeuwen; Bethlehemk,(Driftstr.) 10 ds. De Jong; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 ds. Jansen en ds. Rietveld, openb. belij denis, 5 ds. Rietveld; Vredesk.(Burggravenl.) 10 kand. mevr. A. E. Bosch (Leiden); Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30 hr. J. P. Karstens. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Hemmes; Diakonessenhuis 10.30 dienst, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 4 leerhuis, J. ter Laak over 'bijbel en kruisraketten', 5 avondge bed, zie ook Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Keijser, Utrecht; Oude Vest 10 ds. Brederveld, Soest; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. H. de Roest. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 ds. Grut ter, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, 6.30 evang.dienst L. Morsweg 14a. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Rang. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Waarde, Hoofddorp, 7 ds. v. Achterberg, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Bol, Vijfhuizen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 kand. Sterk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Lefeber, Dor drecht; Kruiskerk 9.30 ds. De Jonge; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 9.30 ds. Bogers; Mar.kerk 6.30 dr. Haitsma, Boskoop, opendeurdienst; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Nieuwen- huis; De Bron 9.30 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Mulder; Ash- ram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudsh- .kerk 10 ds. Noorman, Bussum; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut (oecum. dienst), 6.30 dr. Haitsma, Boskoop, opendeurdienst; Salv.kerk 9.30 hr. Schoenmaker, Oude Wete ring, 6.30 ds. Korteweg, Haarlem. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 dienst, 6.30 ds. Mouissie. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. Mollema, 4.30 ds. De Jong, ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4 leesdienst, dond. 24 mei 7.15 ds. A. P. v.d. Meer. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. R. Harland, 6.30 ds. Lourens. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. W. Veenstra, 6.30 hr. Striet- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem, (school Batenstein 16): 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Schreuders, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Wie- Salv.kèrk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Richter; Bethl.kerk 9.30 ds. Jonker, Nijkerker- veen, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 jeugddienst. Evang.-Luth. Gem.: 9 hr. v. Es, Alphen. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. De Graaf, H.woude; De Stek 9.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 hr. Cornelisse, Nieu- werkerk a.d. IJssel, 5 ds. Davidse, Ze venhuizen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 en 4 hr. A. J. Gunst, 23 mei 7.30 nam. ds. Tanis. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Dekker, R.dam, 6.30 ds. Christ, Eek en Wiel. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Snel. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, jeugddienst, 7 ds. Krispijn. Geref. Kerk: 10 kand. v. Wallinga, Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 kand. Aar- noudse. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. Hoffe- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college); zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Koster. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Sliedregt; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 5.45 ds. Sma ling, Rijnsburg, jeugddienst; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; wijkgeb. Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 do- vendienst, hr. P. C. v.d Bos. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. J. E. v. Veen, Wassenaar. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 en 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 9.30 en 4 ds. v.d. Horst. Ge meentezondag. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. A. Driesprong, Middelburg. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 kand. Taselaar, Alphen, 7 dr. Bade. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 mevr. ds. Westera; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis ziekenhuis 9.30 rector Vijftigschild, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wa penaar. Tiel. Geref. Kerk: 9.30 hr. Voogd. H. Rading, 7 ds. Holtrop, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. 't Hooft, Geref. Kerk: 10 ds. v. Loenen, Leider dorp, 7 ds. Rang. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. De Lange, 7 ds. De Jong, Alphen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij- Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 8.30. 10 en 11.45; Engelbew zat. 7, zo. 9.30. 10.30 cn 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dienst, 6.30 ds. Schalk. Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Zon neveld, Doornspijk, ha. Remonstr. Gem.: 10 ds. Duinker. Evang. gemeente (Kruispunt, Kennedy- laan): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Boer, 6.30 ds. De Korte. Geref Kerk: 9,30 hr. De Bruin, gezins- dienst, 7 ds. Elderman. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bergsma, 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.15. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 kand. Hulsman, Zeist. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 en 7 ds. Den Braber, Vries. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. De Jong, Leiden, 7 ds. Korenhoff; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Buurt kerk (geref.) 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser Geref. Kerk. Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ko renhoff, gez. jeugddienst, 7 ds. Keu ning; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Kuiper. Zie ook herv. gem. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v. Niel; De Zilk 10 hr. De Vries, Heemstede. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, oecum. Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 ds. Kooman. Geref. Kerk 10 dr. D. Bakker, zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 8.45 ds. De Putter, 4.30 ds. v. Breemen, Balkbrug. Ned. Geref. Kerk (Gcm.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange, 8 zondagavondge sprek ('Als christen de dienst in'). Van Wijckerslooth: 4 ds. Kuiper, Noord- wyk. Endegeest: 10 pater Boshouwers Volle-cvangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Krispijn, Scheve- ningen. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Moll, Alphen, jeugddienst. Remonstr. Gem.: geen dienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9.30 mevr. ds. Terlouw-Sterk, 7 ds. v.d. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Holst, Naaldwijk; Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Velden, Woer- Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Wel bedacht; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg.: 10 ds. Houtman, 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING; Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem 9 en 10.30 ds. Germans, zie ook geref kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, 7 ds. Ferwer- da. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma, H.gom, wo. 23 mei 7.30 bevestiging en intrede kand. Aarnoudse in geref. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Broström. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv Gem 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. Streefland, Nij- kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aal- ders. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 kand. Middelkoop, Dordrecht. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elgersma, Noord- wijk, 6.30 ds. De Zwart, V.schoten. Geref. K Vryg 8.45 ds Heida, 3 ds Geelhoed. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7. zo. 9. 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart, Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Zie ook geref. kerk. •Herv. evang, op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Kunz, Dordrecht, 7 ds. Vroeginde- wey, Eemnes. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot. Geref K. Vrijg. (Bachlaan): 10.15 en 3.30 ds. Boxman. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maas land; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 en 5 ds. De Ontm.kerk 10 prof. mr. Reugebrink, Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Thieme, Boskoop. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v. Waasbergen. 4.30 ds. De Graaf, H.woude, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 ds. Steenstra; Messiask. 10 dr. v. Bruggen; Dorpscentrum 9.30 ds. De Reuver. Ca- pelle a.d. IJssel. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Vos, Eem nes, 7 ds. Koole, 's Gravenzandc; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Friederich. WOUBRUGGE: Herv Gem. 9 30 dr. v.d Velden, Utrecht, 6.30 ds. Driebergen, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk; 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema. Ned Prot. Bond (De Wijk): buitendag. Rk Kerk: zat. 7, zo 10. ZEVENHOVEN. Herv Gem. 9 30 ds Nicolai, Nieuwendyk, ha, 7 ds. Geuze, Noorden, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jeroense, Hoofd dorp, 7 ds. Veltrop, Vianen. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9 30 cn 11. ZWAMMERDAM Herv. Gem 9 30 ds Pettinga, Utrecht. 6 30 ds. Bogers Geref, Kerk: 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds Broer. Remonstr. Gem 10 drs. J. F. Goud.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11