Werkgelegenheid in bedrijven stijgt RSV in 1977 al geheel aan de grond 'Rijk móet werven door dal help en Banenplan voor jonge boeren Ook Planbureau optimistischer Loonvorming vrije inkomens aan banden Heidemij winst van 3,6 miljoen VRIJDAG 4 MEI 1984 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Centraal Planbureau voorspelt dat de werkloosheid in 1984 op een gemiddelde van 850.000 zal uitkomen. In het bedrijfsleven zal na jaren van afbraak de werkgelegenheid weer licht stijgen en zullen de investeringen daadwerkelijk op gang komen. Bij de overheid daalt het financierings* tekort onder de tien procent. Dat staat in de bijgestelde verken ningen voor 1984, opgesteld ten behoeve van het jaarlijkse Cen traal Economisch Plan waarin het Planbureau de ontwikkeling van de Nederlandse economie schetst. Het wordt maandag 14 mei gepresenteerd. In de Macro- Economische Verkenning van september vorig jaar werd nog van 900.000 werklozen uitgegaan en werd het verschil tussen in komsten en uitgaven van de overheid nog geschat op 10.9 procent (thans op 9.9 procent) van het nationaal inkomen. De Planbureau-ramingen schetsen de gunstiger ontwikkeling van de Nederlandse economie, waar van ook president Duisenberg van de Nederlandsche Bank de ze week gewag maakte. De pro- duktie van de bedrijven zal met 2,5 procent toenemen (MEV 1984: plus één procent). De ex- portgroei zal 6,5 procent bedra gen. Vorig jaar werd nog van vijf procent uitgegaan. Ook de invoer zal met dat percen tage groeien, terwijl een groei van twee procent werd verwacht. Volgens directeur dr C.A. Van den Beid van het Planbureau zullen de voorraden bij de bedrij ven worden aangezuiverd. Eer der deze week bleek uit het jaarverslag van de Nederland sche Bank dat het bedrijfsleven veel geld in kas heeft, onder meer door het interen op de voorraden en het wachten met investeren. Dit jaar zullen de bruto-investerin- gen met drie procent groeien. Blijven schepen en vliegtuigen buiten beschouwing, dan zal de ze groei aanzienlijk hoger uitval len in 1984: plus zes procent. Vo rig jaar was er nog een daling, als de aanschaf van transportmidde- Kort zakelijk Dienstregeling De op 3 juni ingaande nieuwe dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen is in zijn ge heel twee minuten naar achteren geschoven. De oorzaak daarvan ligt in België. Daar wordt dit jaar een dienstregeling ingevoerd die veel weg heeft van het klokvaste patroon, dat in Nederland al ja ren goed bevalt. Wil het Belgi sche patroon op de Nederlandse passen, dan moeten alle vaste tij den in ons land twee minuten naar achteren schuiven. Wat het internationale vervoer be treft krijgt de Holland-Skandina- vië-expres Amsterdam als begin en eindpunt. Dat was tot nog toe Hoek van Holland. D-treinen uit die plaats zullen in verband met een ruimere overstap van de boot een half uur later vertrek ken. Orderportefeuille Dankzij een aantal belangrijke op drachten in het vierde kwartaal van 1983 beschikt Ballast-Ne- dam over een goed gevulde or derportefeuille. Er is daarom alle reden te verwachten dat omzet en winst zich in 1984 zullen her stellen, aldus het jaarverslag van het aannemingsconcern. Zoals het bedrijf al eerder heeft be kendgemaakt is de winst over 1983 bijna gehalveerd tot 16,5 miljoen gulden (1982: 29 mil joen). Als oorzaak van de winst val wordt genoemd de vertraging in het verkrijgen van nieuwe op drachten, waardoor de omzet daalde van 2,5 miljard in 1982 tot 2,1 miljard in 1983. Het gevolg was onderbezetting van het prq- duktie-apparaat, vooral in het tweede halfjaar van 1983. Het bedrijf zal in 1984 ongeveer 45 miljoen gulden investeren tegen 36,8 mihoen gulden in 1983. KLM-tarieven De Consumentenbond gaat een on derzoek instellen naar de tarie ven van de KLM op de verbin ding met de Antillen. De bond heeft sterk de indruk dat die aan de forse kant zijn vergeleken met soorgelijke verbindingen, en vraagt zich daarom of deze route niet wat al te commercieel door de KLM wordt geëxploiteerd, zo heeft medewerker R. Nolet van de bond gisteren meegedeeld. De resultaten van het onderzoek zullen in de loop van het najaar in de Consumenten Reisgids worden gepubliceerd. De bond besloot tot het onderzoek na een onderhoud met de Ver eniging Platform van Antilliaan se Organisaties. De KLM-tarie ven zijn de Antillia'nen al lang een doorn in het oog. Volgens voorzitter P. Lareine van de ver eniging bestaat het vermoeden dat de goed bezette lijn Schip- hol-Antillen wordt misbruikt om minder rendabele lijnen in stand te houden. len buiten beschouwing wordt gelaten. Het zou betekenen dat na de saneringen dit jaar de ver nieuwing en eventueel de uit breiding van het produktie-appa- raat daadwerkelijk op gang komt. Het reëel beschikbaar nationaal in komen zal volgens de nieuwste ramingen met twee procent groeien, terwijl in september in het geheel geen groei werd voor speld. De particuliere consump tie zal een half procent dalen, ter wijl in de MEV nog van min twee procent werd uitgegaan. De (eventuele) daling van de con sumptie speelt een rol in de dis cussie over de aanwending van de lastenverlichting voor de be drijven. Mocht die te ver inzak ken, dan kan deze worden aange wend ten gunste van de gezin- De werkgelegenheid (het aantal ar beidsjaren), zal veel minder da len dan voorspeld. De aanvanke lijke daling van 4.535.000 ar beidsjaren tot 4.485.000 zal be perkt blijven tot 4.531.000. De da ling zal zich bij de overheid voor doen, aldus het CPB. - OOSTERSCHELDE - Met behulp van een grote kraan is gisteren in de Oosterschelde het eerste brugdeel op de in aanbouw zijnde pijlerdam geplaatst. Dit gebeurde aan de Schouwse kant van het sluisgat De Hammen. In de brugdelen komen machinerieën voor de werking van de doorlaatschuiven. Aan weerszijden van het betons- kelet worden rijstroken aangebouwd, zodat een vierbaansweg ontstaat. (foto anp) Export Financierings Mij. AMSTERDAM (ANP) - De Export Financierings Maatschappij (EFM) het hartgrondig oneens met het voornemen van de rege ring om de steun aan scheeps werven te verminderen. Alleen de overheid kan, nu de tijden moeilijk zijn, er voor zorgen dat de zorgen dat de scheepsbouw achteropraakt bij in het buiten land, aldus directeur W.J. Ford gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Van het pakket van de EFM wordt ongeveer 70 procent in beslag genomen door financiering van orders aan de Nederlandse scheepsbouw. Ford erkende dat er puur econo misch geredeneerd wat voor te zeggen valt om de scheepsbouw, die voor een groot deel kennelijk niet meer kan concurreren met een aantal Aziatische landen, dan maar te laten afsterven. Maar er zijn ook nog andere factoren dan de louter economische, zo is zijn redenering. Er werken 9000 mensen in de scheepsbouw, wat het uit het oogpunt van werkgelegenheid aantrekkelijk maakt om de scheepsbouw in de huidige afge slankte vorm in Nederland te houden. Bovendien kan een han- delsland als Nederland het zich volgens Ford niet permitteren om vrijwel geen scheepbouw meer binnen zijn grenzen te heb ben. Dat zou een enorm verlies aan kennis betekenen. Hij bestreed dat de scheepsbouw in Nederland geen toekomst meer heeft. Als de internationale handel aantrekt en daarmee de vraag naar vrachtruimte zijn er volgens Ford wel degelijk kan sen. Een werf als Van der Gies- sen-de Noord bijvoorbeeld zit nu al met haar prijzen op Japans ni- De kracht van de Nederlandse scheepsbouw moet worden ge zocht in verregaande specialisa tie en in samenwerking op natio naal of Europees niveau. Alleen dan is er een mogelijkheid dat de scheepsbouw in Nederland ooit weer ongesubsidieerd op de been kan blijven, aldus Ford. DE EFM maakte vorig jaar een net towinst van f 3,2 miljoen. Aan de voorziening debiteuren werd f 1,8 miljoen toegevoegd tegen f 2 miljoen in 1982. In deze strop- penpot zit nu f 11,3 miljoen. Er is vorig jaar niets uitgegaan, onder meer dankzij het feit dat de EFM zeer voorzichting is geweest met het financieren van opdrachten uit schuldenlanden en landen met deviezenmoeilijkheden. Met name opdrachten uit Afrika wer den in de meeste gevallen niet gefinancierd. De EFM is in han den van de vier grootste banken in Nederland. Kabinet laat Wilton langer in onzekerheid ROTTERDAM (ANP) - Het afron dend overleg over de toekomst van de Schiedamse werf Wilton- Feijenoord is opnieuw uitge steld. Een woordvoerder van het ministerie zei gistermiddag dat de afspraak die voor vandaag was gemaakt tussen het ministe rie van economische zaken en de directie van Wilton-Fijenoord, de bewindvoerders, de Raad van Bestuur RSV en de gemeente Schiedam, niet doorgaat. Een nieuwe datum voor een be spreking is nog niet vastgesteld. Woensdag ging een gesprek in Den Haag over het Schiedamse reddingsplan (de zogenoemde Schiedam-optie) ook al niet door. Probleem is dat men in Den Haag meer tijd nodig heeft om de voorwaarden vast te stellen voor steunverlening aan de Schie damse werf. Het gaat daarbij om ongeveer 25 miljoen gulden. Casino's doen goede zaken in Nederland DEN HAAG (ANP)- De drie Nederlandse casino's hebben vorig jaar meer bezoekers dan ooit getrokken. Ruim 1,1 miljoen bezoekers waagden een gokje, een stijging van 11 procent ten opzichte van 1982. Daarbij was vooral het casino in Scheveningen po pulair. De opbrengst steeg met 3,1 miljoen gulden tot 21,2 miljoen. Dit schrijft de Nationale Stichting Casino spelen in haar jaarverslag. De bestedingen van de bezoe kers in de casino's stegen vo rig jaar met 13 miljoen gul den tot 136,7 miljoen. De overheid heeft daar 49,4 mil joen gulden aan overgehou den. Van dit bedrag gaat 27,6 miljoen gulden kansspelbe lasting naar financiën en het netto bedrijfsresultaat van 21,8 miljoen gaat naar econo mische zaken. In totaal is sinds de start van het eerste casino in 1976 tot nu toe 265,6 miljoen gulden aan kansspel belasting naar de schatkist gevloeid. De stijging van de omzet is be halve het hogere aantal be zoekers mede het gevolg van het feit dat per bezoeker drie gulden meer werd vergokt dan in 1982 (68 gulden per persoon). Overigens ver wacht de Nationale Stichting Casinospelen op langere ter mijn gunstige ontwikkelin gen door het invoeren van speelautomaten en het aantal casino's in de komende tien jaar met vijf uit te breiden. De stichting noemt als loka- ties Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Nijmegen en Bre- DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is het met minister De Koning (sociale zaken) eens dat het kabinet moet kunnen ingrij pen in de loonontwikkeling bij de niet-cao-inkomens. Dit bleek gisteren toen de Kamer in grote meerderheid instemde met het voornemen om de tijdelijke wet niet-cao-inkomens met drie jaar te verlengen. Deze wet biedt de minister de mo gelijkheid om net als bij de ont wikkeling van cao-lonen in te grijpen indien deze te sterk ver hoogd worden. De Koning zei tij dens het debat uitsluitend in te zullen grijpen indien de vrije in komens minstens enkele procen ten sneller stijgen dan de cao-in komens. In tegenstelling tot on der meer de PvdA vreest de mi nister een dergelijke ontwikke ling nu nog niet. De bewindsman zegde toe binnen enkele maanden een eerste tus- senverslag te zullen publiceren over de feitelijke ontwikkeling van de niet-cao-lonen. Deze ge gevens dateren van januari. De Loontechnische Dienst zal in het vervolg elk half jaar een derge lijk tussenrapport opstellen. Volgens minister De Koning biedt dit de mogelijkheid om zo nodig om het halve jaar in te grijpen. Dat maakt ingrijpen met terug werkende kracht overbodig. Uit cijfers van 1982 concludeerde de minister overigens dat voorlopig cao-lonen en niet-cao-lonen goed in de pas lopen: in dat jaar stegen de cao-lonen zelfs enkele tienden van procenten meer dan de niet- cao-lonen. Zowel CDA als PvdA drongen aan op een spoedige mededeling over de meest recente ontwikke lingen. Beide fracties steunden, net als D'66, het voorstel dat on- DEN HAAG (GPD) - Het Landbouwschap en het mi nisterie van landbouw en visserij zijn het eens ge worden over een plan om langdurig werkloze jonge ren in de agrarische sector aan werk te helpen. Het plan, dat nog door minister De Koning van sociale sche Projecten van het Landbouwschap. Het ar beidscontract van de jongeren wordt ondergebracht bij een bedrijfsverzorgingsdienst. De beloning vindt plaats op basis van leeftijd en ervaring volgens de cao. zaken en werkgelegenheid moet worden goedge- Met de uitvoering van het banenplan zal op korte ter mijn worden begonnen in Drenthe, Overijssel, Gel derland, de Wieringermeer en in de IJsselmeerpol- ders. Minister Braks van landbouw heeft voor dit doel een bijdrage van f 100.000 per gebied toege zegd. Het geld is in eerste instantie bedoeld voor het aantrekken van coördinatoren en administratiekos- keurd, houdt in dat het op de landbouwbedrijven beschikbare deeltijdwerk wordt samengevoegd tot zogenaamde combinatiebanen. Naar verwachting kunnen op den duur 125 werkloze jongeren in vijf gebieden aan de slag. Het is de bedoeling dat het combinatieplan zichzelf gaat bedruipen na een aanloopperiode van een jaar of vier. Agrarische ondernemers die voor één of Het Landbouwschap wil daarnaast geld meer dagen in de week behoefte hebben aan een arbeidskracht, zullen daarvoor een bepaald tarief gaan betalen. De projecten worden georganiseerd en gecoördineerd door de Stichtingen voor Agrari- de aan loopperiode te kunnen werken met een „gewen- ningstariefHet beschikbare half miljoen daarvoor vindt het schap onvoldoende. Minister Braks heeft toegezegd daarover nog nader te zullen overleggen. der meer ook tot doel heeft be zwaren van de Internationale Ar beidsorganisatie tegen eventuele komende loonmaatregelen te voorkomen. De WD hield bij monde van woordvoerder De Korte vast aan de eerder geuite bezwaren. Volgens de liberaal bouwt de wet geving voort op eerder door het kabinet-Den Uyl ingediende wetsvoorstellen rond de Raam wet op de Inkomensvorming. Daarnaast leidt de wet tot te sterk gedetailleerde nieuwe wet geving, terwijl het kabinet juist streeft naar deregulering, zei De Korte. Volgens hem speelt de wet ook de FNV en CNV in de kaart, die ernaar streven om alle inkomens onder één cao te bren gen. Uitkering ziektewet niet hoger dan loon ZÓETERMEER. (ANP) - De Socia le Verzekeringsraad is het met het kabinet eens dat het niet juist is dat mensen die in de ziektewet lopen, netto vaak meer overhou den dan wanneer zij zouden heb ben gewerkt. Dit bleek gisteren -tijdens de behandeling door de SVR van het advies om de ziek tewet-uitkering niet hoger te la ten zijn dan het netto-loon per 1 juli. Deze aanpassing in de Ziektewet maakt deel uit van het pakket be zuinigingen op de sociale zeker heid per 1 juli, dat in het totaal 760 miljoen gulden moet opleve ren. De verwachting is dat de aanpassing in de ziektewet 55 miljoen opbrengt. Nu is het nog zo dat werknemers met een ziekte-uitkering netto vaak meer overhouden, doordat over de ziektewet-uitkering geen sociale werknemersverzekerin gen worden ingehouden. Over de werkloosheidswet-uitkering wordt dat bijvoorbeeld wel ge daan. De werknemers in de SVR hadden liever gezien dat de aanpassing in de ziektewet alleen doorge voerd wordt bij mensen die né 1 juli de ziektewet-uitkering krij gen, zodat mensen met een ziek tewet-uitkering van vóór 1 juli niet met een inkomensachteruit gang zouden worden geconfron teerd. De werknemers legden zich er echter toch by neer. DEN HAAG (GPD) - Het Rijn- Schelde-Verolmeconcern zat halverwege december 1977 al compleet aan de grond. Toen al werd geconstateerd dat alleen de overheid nog een oplossing zou kunnen aandragen. Om de mi nister van economische zaken in die tyd, de huidige premier Lub bers, kans te geven zyn stand punt te bepalen, werd de notitie die president-directeur Stikker over de desastreuze toestand van het concern had geschreven, ui terst geheim gehouden. Het was gisteren een van de ont hullingen in de openbare verho ren van de Parlementaire Enquê tecommissie RSV. Commissie voorzitter Van Dijk confronteer de Stikker gisteren met de notu len van de Raad van Commissa rissen waarin zijn onheilspellen de notitie aan de orde was ge weest. In de Raad van Commis sarissen gingen toen al stemmen op om de scheepsbouw maar ge heel aan de overheid over te doen. De sombere voorspellingen van Stikker werden gisteren nadruk kelijk gesteld tegen de achter grond van de strategie die in de Beleidscommissie Scheepsbouw was uitgezet. Daarin werd ervoor gepleit de capaciteit van de Ne- dérlandse scheepsbouw met 30 procent terug te brengen; voor de grote en zeer grote scheeps bouw (waarin RSV vooral was gespecialiseerd) zou het een klei ne 10 procent meer moeten zyn. In het klimaat van die dagen was het volgens Molkenboer ondenk baar dat men niet uiterst voor zichtig handelde. „Overal dach ten regeringen dat de crisis in de scheepsbouw maar van korte duur zou zijn. In het kabinet was het in het bijzonder premier Den Uyl die rekende met een korte inzinking. Hij heeft later toege geven dat hij zich daarin vergist had. Instandhouding van de werkgelegenheid stond in die ja ren voorop". Volgens Molkenboer rekende mi nister Lubbers toen met RSV mee om de uiteindelijke prijs voor de schepen te bepalen. Hij onderhandelde over die prijs zelfs persoonlijk met de op drachtgevers. (Uiteindelijk ver loor RSV er 170 miljoen op en schoot de staat er nog eens 150 miljoen bij in.) Commissievoorzitter Van Dijk constateerde dat het niet hoeft te verwonderen dat RSV uit die 'as sistentie' van de overheid kon Molkenboer gisteren tijdens de verhoren door de RSV-enquêtecom missie. (foto ANP) concluderen dat men in geval van problemen een willig oor op het ministerie van economische zaken zou vinden, zeker als het erom ging arbeidsplaatsen te be houden. ,,'t Lijkt wel of alle laden van Eco nomische Zaken in die tijd voor RSV open gingen", zei Van Dijk tijdens het verhoor van Molken boer. Hij doelde daarbij niet al leen op de schepen voor Nedl- loyd en Incotrans, maar ook op de deelneming van de overheid in de exploitatie van een grote tanker. RSV had die, na een an nulering door een klant, voor ei gen rekening afgebouwd (om de mensen aan de slag te houden), maar kon hem na voltooiing niet kwijt Molkenboer zei zich in die jaren '70 wel verbaasd te hebben. „Het is toch van de gekke dat je Wilton- Fijenoord drie korvetten voor In donesië laat bouwen en dat je er daar dan één van cadeau geeft? Maar Wilton moest daarmee aan werk worden geholpen, anders was het bedrijf toen al (1976) ge sloten. Dan had je beter die ene schuit na het uitvaren kunnen la ten zinken; dan had je de prys tenminste nog van de verzeke ring gekregen". Commissievoorzitter Van Dijk vroeg zich gisteren af of de over heid niet een heleboel narigheid had kunnen voorkomen als zij indertijd niet wat besluitvaardi ger was opgetreden en niet al te lankmoedig met de geldbuidel voor RSV had klaargestaan. Mol kenboer: „Het was de mentaliteit bij RSV", van welker bestuur de directeur-generaal nooit een ho ge pet heeft gehad. Aftrek kosten onderhoud is flop gebleken BAARN (ANP) - De tijdelijke re geling voor belastingaftrek van kosten voor groot onderhoud aan de eigen woning is een flop. Slechts een half procent van de bouwbedrijven heeft tot nu toe duidelijk gemerkt dat huiseige naren hun woning lieten op knappen omdat zij een deel van de rekening op de fiscus kunnen verhalen. De conclusie lijkt dan ook gerechtvaardigd dat de rege ling in de huidige vorm niet aan slaat bij het publiek. Dit heeft het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnij verheid gisteren verklaard. De bedoelde regeling geldt sinds 1 januari 1983 en duurt tot 1 janua ri 1986. Ze biedt huiseigenaren de mogelijkheid bepaalde onder houdskosten in mindering te brengen op de verschuldigde loon- of inkomstenbelasting. Hierbij geldt een drempel van 2,5 keer de fiscale jaarhuurwaarde met een minimum van tweedui zend gulden. Wat overblijft op de nota is aftrekbaar tot maximaal 20.000 gulden. Het onderhoud moet bovendien betrekking hebben op noodzake lijke reparaties of vernieuwingen zonder welke het huis een krot zou worden. Te denken valt aan verzakking van de fundering of verrotting van het dak. Het ver bond wil nu dat de regeling wordt versoepeld, zodat huisei genaren alsnog worden gestimu leerd hun huis op te knappen. Kranten niet verschenen in Duitsland HAMBURG (DPA) - In alle delen van de Bondsrepubliek zijn gis teren veel kranten niet versche nen. Een groot aantal andere kranten verscheen in beperkte vorm of als nooduitgave. Het gaat hier om acties in het kader van de strijd voor verkorting van de werkweek in de grafische in dustrie. Bij het begin van de stemmingen in de metaalindustrie, waartoe de metaalvakbond voor gisteren en vandaag in ongeveer 557 be drijven in Noord-Württemberg/ Noord-Baden had opgeroepen, is volgens een woordvoerder in Stuttgart een zeer grote deelne ming geregistreerd. De metaal- bond heeft minstens 75 procent ja-stemmen nodig om de strijd aan te binden voor de verkorting van de werkweek tot 35 uur met behoud van loon. ARNHEM (ANP) - Heidemij Hol ding heeft vorig jaar een netto winst behaald van 3,6 miljoen te gen een verlies in 1982 van 0,5 miljoen. Alle werkmaatschappij en droegen bij tot het resultaat. De omvang van de activiteiten bleef vorig jaar met ongeveer 510 miljoen nagenoeg gelijk aan die van 1982, aldus Heidemij. Ondanks de bezuinigingspolitiek van de regering en de daardoor terughoudende opstelling van de gemeenten is Heidemij per saldo niet ontevreden over de omvang van de verkregen overheidsop drachten. Het bestuur ziet het positieve resultaat over 1983, het eerste volledige boekjaar van Heidemij Holding (een afsplit sing van de ten onder gegane Heidemij Beheer) als een belang rijke stap op de weg naar een duurzaam rendement. Voor 1984 wordt opnieuw een positief re sultaat verwacht by een iets sty- gende omvang van de activitei ten. Stikker sloot niet helemaal uit dat wanneer de overheid in 1975 al gezegd had: „We doen niets voor RSV", het „misschien nog net op tijd was geweest". De rol als on dernemer was volgens Stikker in de periode '76-'78 „nauwelijks meer uit te voeren". „De proble matiek werd verstikkend", aldus Stikker aan het slot van zijn ge tuigenis. „Het bedrijf smachtte naar een oplossing van de over heid". Lockheed Overigens heeft Van der Stoel, voormalig minister buitenlandse zaken, gisteren in Washington la ten weten waarom hij indertijd geen kabinetscrisis heeft willen riskeren terwille van RSV-le- veranties aan Zuid-Afrika. "Ik meende toen al te weten dat dat de Lockheed-affaire het kabinet voor heel moeilijke besluiten zou stellen". Lubbers, toen minister economische zaken, is ook van deze beweegreden op de hoogte geweest. Publiek wil winkels niet langer open AMSTERDAM (GPD) De plannen om de openingstij den van winkels te verlengen tot zeven uur 's avonds, wordt door het publiek vol strekt overbodig bevonden. Dat blykt uit een steekproef, die het NIPO onder ruim dui zend personen van 18 jaar en ouder heeft gehouden. Van de ondervraagden vindt 56 procent, dat de verlenging van de openingstijd beslist overbodig is. Vierentwintig procent vindt die verlenging prettig, maar niet nodig. Slechts 18 procent noemt de langere openingstijd nuttig en gemakkelijk. SCHOENEN - Schoenfabrikan ten, volksvertegenwoordigers en vakbonden in de Verenigde Sta ten hebben gevraagd om tijdelij ke contingenten voor de invoer van schoenen om de Amerikaan se schoeiselindustrie van de on dergang te redden. Zij hebben de Amerikaanse commissie voor in ternationale handel (ITC) laten weten te denken aan een beper king van de invoer tot vijftig pro cent van het verbruik in de VS gedurende vijfjaar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9