Steeds c 'Alarmsysteem bejaarden niet meer dan hulpmiddel' Vraagtekens bij - vaak dure - aanbiedingen Politie neemt zender taxibedrijf in beslag Alting von Geusau mogelijk hoogleraar in Leiden Tweetal tracht mede scholieren te bestelen Popgroep van beroofd Se-n riet fee lomé btadbteeld Notarieel recht blijft wellicht toch in Leiden Verzetskruis 500 m2 ZONNIGE IDEEËN VOOR HEN DIE IETS MOOIS ZOEKEN VRIJDAG 4 MEI 1984 Leiden LEIDEN - "De markt van de angst" wordt het wel eens genoemd, dat inspe len van bewakingsbedrij ven op de angst van de al leenstaande bejaarde of minder-valide. Tegen door Annemiek Ruygrok vaak hoge bedragen wor den alarmsystemen aan de man of vrouw ge bracht, die een - onterecht - gevoel van zekerheid moeten verschaffen. Wie zo'n knop aan de muur heeft, hoeft nooit bang te zijn dat hem of haar iets overkomt. Een druk op de knop zou een heel systeem van hulpverleners in de start blokken zetten. Robert Jan Poorter van de Haagse wekcentrale zijn die hoge bedra gen van soms 1400 tot 2000 gul den in het verkeerde keelgat ge schoten. Hy biedt een systeem aan, dat aan éénmalige kosten 95 gulden bedraagt. Het abonne mentsgeld is 26 gulden per maand. Het systeem is tamelijk simpel: er wordt een kastje op de telefoon van de cliënt geplaatst. Deze krijgt een hangertje (voor om de hals) met een drukknopje, waarmee men in geval van on raad of een ongeval in huis het kastje op de telefoon in werking kan zetten. Dit kastje maakt dan contact met de alarmcentrale, waar 24 uur per etmaal iemand aanwezig is. Deze kan precies zien waar alarm wordt geslagen en belt dat nummer op. Wordt binnen een halve minuut de tele foon niet opgenomen, dan wordt het eerste sleuteladres op de klantenkaart gebeld. De alarm centrale zorgt ervoor van iedere klant drie sleuteladressen te heb ben. In de meeste gevallen zullen dat omwonenden zijn, die in ge val van nood bereid zijn actie te ondernemen. Mocht op geen van de drie adressen gehoor worden gegeven, dan neemt de centrale contact op met de plaatselijke politie. "Als ik het zo lees, wat Poorter te bieden heeft, denk ik: "Weer zo een", zegt Ton Verlaan van het gecoördineerd bejaardenwerk Leiden. Volgens hem schuilt het probleem in de willekeur van die sleuteladressen. "Wil je een goed alarmsysteem opzetten, dan zijn drie factoren van belang: dat de bejaarde alarm kan slaan, dat het signaal wordt opgevangen en dat snel actie wordt ondernomen. Maar daarover moeten goede af spraken zijn. Dat mag geen vrij blijvend karakter hebben". Geen zekerheid Verlaan gelooft wel in de goede be doelingen van Poorter, maar geeft duidelijk blijk van twijfel: "Zijn wij wel op de goede weg? Werk je met dergelijke systemen niet in de hand dat mensen den ken: als ik maar zo'n kastje heb kan me niets meer overkomen? Zekerheid zal het nooit geven. Het is en blijft een hulpmiddel. Ik geloof dat het beter is mensen het besef bij te brengen dat het leven risico's inhoudt. Een van die risico's is dat je plotseling komt te overlijden. Dat kan jou en mij ook gebeuren. Maar ik heb het idee dat veel bejaarden en minder-validen zich angstig laten maken". Hij ziet meer heil in de zogenaam de telefooncirkel. In Leiden is ook zo'n systeem, waarbij 120 be jaarden en minder-validen zijn aangesloten. Een vrijwilliger belt 's morgens een aangesloten num mer, deze belt weer de volgende en zo gaat het door tot op het eind de laatste bejaarde of min der-valide weer een vrijwilliger belt. Dan is de cirkel rond en is er actie ondernomen, wanneer ie mand geen gehoor geeft. Ook is er in Leiden het systeem van de 'beschutte woningen' van Nieuw Groenhoven. Daar wonen bejaarden tussen jonge mensen, die vrijwillig in een noodgeval te hulp schieten. De bejaardenwo ningen zijn via een alarmsysteem aangesloten op de centrale van Huize Groenhoven, die op een alarmsignaal het vrijwilligersnet in werking zet. Ook is in Leiden een aantal hofjes via zo'n sys teem op een bejaardenhuis aan gesloten. Bruikleen De alarmsystemen zoals die nu op de markt zijn, kunnen hun nut wel bewijzen, vindt Verlaan. Bij voorbeeld in het geval dat ie mand pas uit het ziekenhuis is. "De eerste tijd thuis kan de ex- patiënt bang zijn dat er iets ge beurt. Via een kruisvereniging zou het dan mogelijk moeten zijn, dat deze man of vrouw voor een maand of drie zo'n kastje in huis krijgt. In bruikleen". Sleute ladressen zouden in dat geval volgens Verlaan in de buurt wo nende kinderen en/of familie moeten zijn. "Dan weet je zeker dat ze onderling afspreken dat er altijd iemand thuis bereikbaar moet zijn voor het geval dat. Na verloop van tijd zullen de kinde ren dan zelf met vader of moeder bespreken of het eigenlijk nog wel nodig is". Het liefst zou hij in Leiden een ex periment opzetten met een stuk of twintig draagbare systemen. Dan zou kunnen worden onder zocht voor welk soort mensen dit toch een goed hulpmiddel kan zijn. Het experimentje zou in sa menwerking met Interkruis en de ziekenhuizen moeten worden uitgevoerd. Verder zou hij graag zien dat er één crisisnummer komt voor noodgevallen. Dat zou een hoop duidelijkheid geven. Nu komt het voor dat een bejaar de 's nachts de huisarts belt, daar een antwoordapparaat krijgt dat doorverwijst naar de dienstdoen de arts. Met één crisisnummer kan degene die in nood verkeert makkelijker uit de voeten, zon der eerst stad en land te moeten afbellen. Maar zolang dat nog niet van de grond komt, moet, vindt Ver- laan, via burenhulp en familie de alleenstaande bejaarde in de ga ten worden gehouden. "De hui dige maatschappij is wat dat be treft verkild. Dat is een gegeven, waarop de overheid handig spe culeert. Die propageert ook bu renhulp en inzet van de familie. Maar dat is het omdraaien van de feiten. Omdat er bezuinigd moet worden, moet de burger zelf voor de gezondheidszorg opdraaien. Door het zo op te leggen, kweek je een situatie, waarin de bejaar de afhankelijk wordt. Maar het is waar dat mensen het geen priori teit geven voor anderen te zor gen. Dat zou wel eens mogen ver anderen. Niet omdat de overheid dat, uit bezuinigingsdrift, wil. Maar om de normale sociale con tacten in stand te houden. Daar om zie ik veel meer heil in zo'n telefooncirkel of in het systeem van de beschutte woningen. Mensen doen dat op basis van vrijwilligheid en zijn gemoti veerd. En bij zo'n alarmsysteem moet je maar afwachten of op die sleuteladressen die motivatie aanwezig is". Directe verbinding met auto s Faculteitsbestuur rechtsgeleerdheid niet gelukkig met voordracht LEIDEN De raad van de facul teit rechtsgeleérdheid heeft ja gezegd tegen een eventuele be noeming van de Tilburgse hoog leraar prof. mr. F.A.M. Alting von Geusau aan de Leidse uni versiteit. Hij zou een aanstelling krijgen als bijzonder hoogleraar. noeming van Alting von Geusau. Volgens het universitaire week blad is nog niet bekend of dat be stuur de door de raad aanvaarde voordracht ook zonder meer zal doorsturen naar de hogere ka ders, te weten: het dagelijks be stuur van de Leidse universiteit. De voordracht is afkomstig van een benoemingscommissie die onder leiding staat van de hoog leraar in de internationale be trekkingen, dr. A. van Staden. Alting von Geusau is onder meer voorzitter van de Adviescommis sie voor Ontwapening en Inter nationale Veiligheid en Vrede van het ministerie van buiten landse zaken. Hij geldt als uitge sproken voorstander van de plaatsing van kruisraketten en kwam een paar jaar geleden kwam hij in opspraak doordat hij het IKV ervan beschuldigde fi nanciële steun vanuit de Sowjet- Unie te ontvangen. Hij deed in 1958 doctoraal examen rechten aan de Leidse universi teit en promoveerde er in 1962 tot doctor in de rechtsgeleerd heid, hetgeen de basis bleek van een internationale carrière. In Tilburg is hij hoogleraar in het recht der internationale organi saties. In Leiden zou hij de opvolger wor den van de voormalige diplo maat E.H. van der Beugel, bui tengewoon hoogleraar in de westelijke samenwerking na de Tweede Wereldoorlog. LEIDEN De Leidse politie heeft in samenwerking met de Radio Controle Dienst (RCD) gister middag een inval gedaan bij een taxibedrijf op het industrieter rein 'De Waard'. Daar werd een basiszender/ontvanger en een mobiele zender/ontvanger in be slag genomen. Het bedrijf gebruikte de zendin- stallatie om telefonische verzoe ken voor een taxi direct door te verbinden met de wagens. Op die manier was het niet nodig dat iemand de telefooncentrale be mande. De politie was de illegale installatie op het spoor gekomen tijdens een van de vele routine controles van de taxi's. De instal latie heeft een waarde van 3.000 gulden. Invallen Op drie andere adressen werden ook invallen gedaan. Bij een 41- jarige Leidenaar in de Kraaien horst werd een zendinstallatie ter waarde van 2.500 gulden mee genomen. De man had geen zendmachtiging. Bovendien haalde de politie twee radiopiraten uit de lucht. Radio Fantasie werd verwijderd bij een 58-jarige vrouw in de Ooster- Gefopt met vleeswarenzakje LEIDEN Twee Leidse scholie ren (17 en 18 jaar) zijn gister avond aangehouden omdat ze 120 gulden van klasgenoten op de LTS aan de Haagweg hadden gestolen. De jongens gingen gistermiddag naar gymles. Alle waardevolle spullen werden door de gymle raar ingenomen en in een afge sloten kamer opgeslagen. De 17- jarige Leidse jongen wilde tij dens de les naar de wc en moest daarvoor door de afgesloten ka mer. Hij kreeg de sleutel mee van de leraar en stal 120 gulden uit een jaszak. Dat geld gaf hij aan zijn 18-jarige vriend. En die ver stopte het uiteindelijk aan het eind van de les in een vleeswa renzakje. Hij maakte daar een prop van en smeet het door een gat in het raam naar buiten met de bedoeling het later op te ha len. Toen de diefstal werd ontdekt, wees de beschuldigende vinger direct in de richting van de 17- jarige Leidenaar, die echter in al le toonaarden ontkende. Zijn aanbod om hem te fouilleren le verde niets op, zodat het bewijs van de diefstal niet was te leve ren. Later besloot de concierge de om geving van de gymzaal na te zoe ken. Hij vond het vleeswarenzak je met het geld. In overleg met de directeur besloot hij een papier tje in plaats van het geld in het zakje te doen en het zakje weer terug te leggen. De directeur zou als het donker was dan gaan pos ten. Maar de twee Leidse jongens be sloten al om half zeven terug te keren naar de plek van de mis daad. Zij klommen over de afras tering, maar werden gesigna leerd door een werknemer van Van Gend en Loos. Hij besloot de politie te bellen die de twee aanhield en meenam naar het bu reau. Een telefoontje naar de di recteur van de LTS gaf het ant woord op de vraag wat de twee daar aan het doen waren. installatie LEIDEN - De popgroep The Mac is een groot deel van de muziek installatie kwijt. In de nacht van woensdag op donderdag werden twee basgitaren, een synthesizer, een drumcomputer en een soundmixer uit de repetitieruim te aan de Van der Werfstraat ge stolen. De waarde van de goede ren is niet precies bekend, maar beloopt zeker vele duizenden guldens. ADVERTENTIE Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij defietsenvakman,deANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50). Redactie: BartJungmartn Jaap Visser Poets De bedrieger bedrogen. Tilt Team-muzikant Pol had al snel in de gaten dat er bij het open bare toilet op de Vismarkt "ie mand in de maling werd geno men". Van achter zijn pils volgde hij nauwlettend hoe aan de overkant van de Nieu we Rijn voorbereidingen wer den getroffen voor opnames met een verborgen camera. Nadat een argeloze toilet-bezoe ker de druk van zijn ketel had gehaald, stuitte hij bij het ver laten van de Leidse onder grondse op een compleet fan farekorps. Een zich voor loco- burgemeester van Leiden uit gevende acteur wilde de opge luchte voorbijganger huldigen als één-miljoenste bezoeker van het toilet. Maar deze wilde daar niets van weten en been de boos weg. Het Bananasplit- team verbouwereerd achterla tend. Het fanfarekorps, het bloemen meisje en de loco-burgemees ter werden terug naar af ge stuurd. In een langs de Vis markt geparkeerd huurbusje dienden zij vervolgens rustig te wachten op het volgende slachtoffer en dat werden zij wederom zelf. Want Pol verliet het terrasje van het café Meneer Jansen aan de Nieuwe Rijn en daalde de trap van het toilet af. Het fanfare korps rukte weer uit, maar Pol nam alle tijd om het interieur van het toilet aan een nadere beschouwing te onderwerpen. De 'candid camera crew' werd steeds nerveuzer. Maar einde lijk, na vele minuten, verliet Pol lachend en juichend het toilet om de hand te schudden van de verbaasde loco-burge meester. "Zo, dus jij bent de lo co-burgemeester van Leiden. Nou, dan ben je sinds een paar dagen knap veranderd joh", maaide hij het gras voor de voeten van zijn bedrieger weg. De kalende Bananasplit-regiseur liep rood aan en haastte zich om Pol af te serveren. Die nam zijn positie op het terras weer in en binnen vijf minuten wist half Leiden dat aan de Vis markt opnames voor de Ba- nansplitshow werden ge maakt. Terras-bezetters van de Kleine Klup stuurden daarop ook een afgevaardigde naar het mis schien wel minst bezochte openbare toilet van Nederland. Aart van Klaveren wist dat er iets aan de hand was, maar hij was nog niet op de hoogte van de flauwe poets, die de Tros hem wilde bakken. Hij speelde het spelletje mee, maar echt tevreden was de hu morloze regisseur nog geens zins. Iedereen diende zijn uit gangspositie weer in te nemen, maar een nieuwe voorbijgan ger met hoge nood bleef uit. De regisseur begon te beseffen dat hij perfect de verkeerde plaats en het verkeerde tijdstip (geen marktdag) had gekozen. Toen in onvervalst Leids de opmer king "Juh kale. Hij begint te vervele hóór!" over het water schalde, explodeerde hij bijna. Boos blikte hij in de richting van het propvolle terras. Hij stuur de zelfs een mannetje naar Me neer Jansen om er voor te zor gen dat er geen nieuwe grap penmakers zouden opstaan die zijn peperdure celluloid zou den opslokken. Het duurde zeker drie kwartier eer de volgende plasser kwam opdagen. Een oprecht verbaas de student, maar van zijn ge zicht viel af te lezen dat hij be sefte in de maling te worden genomen. Maar ook hij speelde het spel mee. Begripvol la chend om die namaak loco- burgemeester die het Stad huisplein het Raadhuisplein noemde en om de speciaal voor deze huldiging uit Eem- dijk opgetrommelde Eem- drummers. Alsof er in Leiden geen fanfarekorpsen zijn. Maar aan het eind van de middag kwam dan eindelijk de 'toile- tist' opdagen waar de bedro gen bedriegers op zaten te wachten: een Vlaamse toerist. Mooier kon natuurlijk niet. Dank zij dit manneke pies zijn Patty Brard en Ralph Inbar toch weer verzekerd van een portie onderbroekenlol voor hun slappe aftreksel van de Poets van Cherry Duyns. J.V. ICO k.o. (3) Het ICO is definitief knock-out. Woensdag heeft de Haagse rechtbank het faillissement uitgesproken over de Interna tionale Computer Opleidingen en zo'n zestig mensen zijn daar het slachtoffer van. Vorige week schreven we er al over: cursisten en anderen die daar net aan wilden beginnen, heb ben geld over gemaakt voor een computercursus en krijgen daar nu niets meer voor terug. René Faaij uit Roelofarendsveen is één van hen. Hij is inmiddels naar het Bureau voor het Rechtshulp gestapt en is in contact gekomen met Theo Stol, een ICO-slachtoffer uit Warmond. Stol had nog maar nauwelijks geld overgemaakt voor een eerste informatica-op- leiding of er lag al een brief in de bus dat het instituut aan het Levend aal er mee stopte. Net als Faaij dus. Anneke Dekker van het rechts hulpbureau raadt beiden aan alle gedupeerden te verenigen en tezamen een advocaat in de arm te nemen. Faaij en Stol be schikken inmiddels over een De student laat zich huldigen door de namaak loco-burgemeeste- r, maar zijn ogen verraden dat hij beseft in de maling te worden genomen. lijst met namen en willen in derdaad gezamenlijk actie on dernemen. Zij hebben al wel een aangetekende brief ge schreven aan ICO-directeur De Jong persoonlijk waarin zij 'hun geld terug' vragen. Mocht dat allemaal niet lukken dan is het Studiecentrum NO- VI bereid een pleister op de wond te leggen. Het Maarssen- se instituut werd buiten zijn medeweten betrokken bij de val van het ICO. In de 'af scheidsbrief van het ICO wer den de cursisten naar Maars- sen verwezen. Hoofd docenten Boerma is er inmiddels in ge slaagd de ongeveer zestig ICO- ers in zijn schema in te passen. "Gebruik makend van alle gaatjes", zoals hij het formu leert. Onder het motto "Wij leggen er geld op toe, maar dit is in stryd met alle rechtsgevoelens" stuurt hij de gedupeerden één dezer dagen een brief, waarin hij een voorstel doet: voor on geveer 225 gulden kunnen zij hun cursus by het NOVI be ginnen, vervolgen en afmaken. "Goedkoper kan echt niet", ver ontschuldigt Boerma zich. Zo als hy het ook niet kan helpen dat de ICO-klanten voor hun informatica-onderwijs naar Maarssen zullen moeten afrei zen. "Anders wordt het weer duurder", weet Boerma. "Daarom is het ook wel fijn dat ik met Rene Faaij in contact ben gekomen", ziet Theo Stol al voordelen. "Dan kunnen we mooi samen reizen". B.J. straat. De zender heeft een waar de van 2.500 gulden. Tevens wer den daar 160 elpees en 300 singles meegenomen. De andere piraat. Free wave, werd beheerd door een 24-jarige Lei denaar, woonachtig op de Bees tenmarkt. Zijn installatie heeft een waarde van 1.100 gulden. Het taxibedrijf en de drie Leide- naars hebben een proces-verbaal gekregen. LEIDEN - Volgens het universi taire weekblad Mare is minister Deetman waarschijnlijk bereid om terug te komen op zijn eerde re besluit om notarieel recht in Leiden op te heffen en het Leid se instituut tot samenwerking met de vakgroep in Rotterdam te verplichten. Het weekblad meldt dat de minis ter naar verluidt eind mei zal meedelen dat hij afziet van de maatregelen binnen de Leidse juridische faculteit die hij eerder had aangekondigd. Toen het voorstel om notarieel recht op te heffen bekend werd gemaakt reageerde de hoogle raar professor M.J.A. van Mounk zeer verbaasd. Onder het motto 'De mooiste boom wordt omge zaagd' liet hy weten dat de Leid se vakgroep en studierichting met kop en schouder boven de andere vyf uitsteekt. Hij verklaarde ook er niet voor te schromen om desnoods juridi sche stappen te ondernemen. En hij zei: "We gaan voor ons be staan vechten. Het is eigenlijk belachelijk wat hier gebeurt". LEIDEN - De Leidenaar N. van Leeuwen is posthuum onder scheiden met het verzetsherden- kingskruis. Het Nationaal Comi té Verzetsherdénkingskruis heeft de versierselen en de oor konde behorende bij het ereme taal doen toekomen aan me vrouw Van Leeuwen-Uljee voor het werk dat haar echtgenoot in de jaren '40-'45 heeft verricht in het verzet. ONGELUK - Een 4-jarig Leids jongetje is gistermiddag gewond geraakt toen hij plotseling de Diamantlaan overstak. Een 38-ja- rige Leidse automobiliste kon het ventje niet meer ontwijken. Het jongetje brak zijn been en liep schaafwonden op. ADVERTENTIE HANDELSONDERNEMING JAN VAN DER MEER B.V. Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen Noordeinde 45-53

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3