De geboorte van de spelende mens Kunst te kijk Concertagenda Taaie documentaire over Grebbeberg Uit in de Randstad VRIJDAG 4 MEI 1984 Expositie 'kunst en sport' in Bergen f Hommage aan Eddy Merckx door Berthe Coulon Rockzender op televisie DEN HAAG (ANP) - De Britse organisatie 'Thorn Emi Screen Entertain ment' (tese) wil vanaf juli het satelliettelevisieprogramma 'Music Box' op de Nederlandse kabel brengen met uitsluitend videoclips met pop en rockmuziek, afgewisseld met interviews met artiesten. De uitzen dingen lopen via de ESC-satelliet en zullen in eerste instantie vier uur beslaan, met om'het hele uur vier minuten reclame. Eind 1985 wil de maatschappij een 24-uursprogramma rond hebben. Dit werd donder dag door de directeur van Music Box, Charles Levison, bekend ge maakt na afloop van de eerste dag van een tweedaags congres over kabeltelevisie in Den Haag. Tese zegt inmiddels vrijwel rond te zijn met het ministerie van wvc over de voorwaarden waaraan de uitzendingen moeten voldoen. IKON wil meer zendtijd HILVERSUM (ANP) - De Interkerkelijke Omroep Nederland IKON en het Rooms Katholiek Kerkgenootschap RKK hebben bij de minister - van welzijn, volksgezondheid en cultuur een aanvraag ingediend om hun televisiezendtijd per 1 oktober 1985 met 52,5 minuten uit te breiden tot bijna 3,5 uur per week. Met deze aanvraag willen IKON en RKK weer het aandeel in de televisiezendtijd krijgen dat ze voor de zendtijd- uitbreiding van de laatste jaren hadden, drie procent. Het aandeel van IKON en RKK is de laatste jaren teruggelopen tot 2,25 procent. De protestantse en katholieke kerken zijn bang dat bij gelijk blijvende zendtijd hun positie op de Nederlandse televisie steeds zwakker zal worden. De toebedeling van geld en faciliteiten voor tv-uitzendingen is 3 gekoppeld aan de zendtijd. Cocker weer vrij WENEN (AP) - De Britse zanger Joe Cocker is gisteren na 36 uur hechte nis door de Oostenrijkse justitie vrijgelaten. De aanklacht tegen hem, dat hij geld heeft opgestreken voor een concert dat hij op 1 mei niet gehouden heeft, is ingetrokken. De organisatoren van het concert hadden Cocker en zijn band de gage van ongeveer 40.000 gulden vooruit betaald. Volgens de organisatoren was Cocker maandag te dronken geweest om op te kunnen treden. Cocker zelf zegt dat hij de kwaliteit van de geluidsapparatuur te slecht vond voor een concert. BERGEN (GPD) - In het Belgi sche Bergen wordt tot 3 juni de tentoonstelling 'Kunst en sport' gehouden. Daar wordt in driehonderd werken van honderdtwintig kunste naars een overzicht gegeven van hoe sport in de schilder kunst wordt verbeeld. Een artistiek voorschot op de Olympische Spelen van Los Angeles. door Pieter van den Bos Hij staat (nog) niet in de Winkler Prins, maar hij hangt wel tussen alle groten op de expositie Kunst en Sport' in het Belgische Mons: Piet Olyslager (Soester- berg). Hij weet waarschijnlijk niet dat zijn litho van een race wagenduel in een bocht van het Bremgartencircuit in Bern (au gustus 1939) is uitgekozen om in één adem te worden genoemd met werk van Picasso, De Tou louse-Lautrec, Magritte en Hock- ney. Helaas kwam Piet als ,01sz- lager' in de catalogus. En in plaats vanbocht' lazen zelucht' in het onderschrift van zijn prent. Het had gekund, maar zo snel gingen ze toen ook weer niet. Olyslager zat al in de racerij toen Lauda nog geboren moest worden. Hij behoort tot de pio niers van de weg. Holland komt er trouwens toch be kaaid af daar in Mons, ofte wel Bergen, aan de spoorlijn Amster dam-Brussel-Parijs. Verder dan dat raceblad, Rovers' Olympi sche Spelenaffiche (Amsterdam, 1928), een daarbij behorend ge denkbord en een schitterende voorplaat, die W. F. Winter voor het omslag van een tijdschrift maakte, kwamen de Walen niet. Toch hadden ze, zo werd mij ver teld, er wel duizend boeken op nageslagen. Maar geen Kees van Bohemen of Sjeng van Dalsum, geen Esser noch Van Zanten (de sportbeeldhouwers), zelfs de bil jarters niet van Clara de Jong of het portret dat Leo Dooper maakte van Piet Keizer, de le gendarische koning van de schaarbeweging. Chauvinisme? Oud zeer? De schroei van wat ooit ,de hel van Deurne' heette of gewoon buitenspel langs het pin- nekesdraad van de taalstrijd? Wie ook gemist wordt in Mons is Henri Rousseau, die een sport- schilderij maakte dat misschien wel het mooiste van de wereld is. In 1908 penseelde ,1e Douanier' zijn .Balspelers'. Vier mannen in gestreepte turntricootjes op een weitje tussen rijen bomen. Een topstuk dat Rousseau schilderde nadat hij in Frankrijk de eerste rugbywedstrijden had gezien. Het doek, in de collectie van het Guggenheimmuseum, is een mijlpaal in zijn oeuvre door de oplossing, die de meester vond voor het lastige perspectief in dit tafereel van een sportief ballet. Wel in Mons is de ,Gewichthef- fer' van Camille Bombois, die let terlijk en figuurlijk de expositie draagt. Een dansende kermisat- leet, ware Hercules uit de naieve wereld van een schilder, die in zijn jeugd als worstelaar en ster ke man in het circus en op ker missen zijn brood verdiende. Baarde Bergen soms een muis? Al lerminst, want die van Mons ver dienen goud met eikeloof voor dit artistieke voorschot op de k 'De vier wielrijdsters' door Ferdnand Léger. Olympische Spelen in Los Ange les. Menig museum met meer in houd en middelen kan jaloers zijn. En hoewel ze in Mons nu niet bepaald zitten te wachten op de horden van de F-side zou het toch aardig zijn als meer geletter de supporters er een kijkje gin gen nemen. Ter aanmoediging: in het café tegenover het station tappen ze een mooie pils terwijl achter in de zaak de boogschut ters hun pijlen laten snorren... Eddy Merckx Research in duizend kunstboeken leverde een aantal beeldgrappen en werken van het tweede en derde garnituur op. Van nie mand minder dan Eddy Merckx leende Mons ,De doorkomst van de winnaar', een schilderij dat Berthe Coulon als hommage aan deze tempobeul maakte. Een cu rieus geval van een renner, die op een baanfiets, langs een stampvolle tribune flitst. De expositie laat de geboorte zijn van de homo ludens. De wielaan- drijving van de industriële revo lutie bracht de schepping echt in beweging en gaf de mensen vaart. Foto-pionier Muybridge legde die activiteiten haarscherp vast, beeldje na beeldje, zoals Rodin later, naaktmodellen in zijn atelier liet^ rondstappen om hun musculatuur te bestuderen. En toen de loopfiets een trapfiets was géwordén werd de Toulou se-Lautrec gehuurd om voor de ketting, dat aandrijfmechanisme van nieuw verworven vrijheid, reclame te maken. Ik vind ze mooi, die oude foto-sequensen en historische affiches, die de spelende mens de weg naar bui ten wezen. Zij zijn mij liever dan dulle beeldgrappen als het omge keerde fietsje dat Roger van de Wouwer in een zwakke Magritte- poging, als fysionomie van Clau- dine Merckx gebruikte of het tennisracket met een bespan ning van prikkeldraad dat Mar cel Marien bedacht. Daar vlakbij hangt de triptiek, die Jean-Pierre Ransonnet van het voetbal maakte. Met krijt schreef hij op humoristische wijze de soorten schoeisel, tenu, veld en bal. Voetbal Zelfs Picasso is er aan de haren bij gesleept om met ronkende naambekendheid bij te dragen aan het succes. Zijn schets (ontwerp voor een re liëf?) van voetballers is bepaald niet het kasstuk dat zijn Parijse museum i.o. uitleende. Lompe 'derwisjen' maken een ronde dansje op dat blad. Zijn stiere- kop van fietsstuur en -zadel zou hier een echte stunt zijn geweest. Maar ja, de corrida is sport noch kunst, zegt men. Al dacht Picas so daar duidelijk anders over, als ere-afficionado in elke arena. Dan was het Légermuseum in Biot scheutiger door de mollige wielrijdsters, dito baadsters en nog wat decoratieve sportont- werpen van deze mens- en tech niekschilder naar Mons af te stu- In 1974 schilderde Jean Messagier zijn 'Wereldkampioenschap'. Elf langharige schimmen in oranje en wit (de broekjes) op een grazig fond. Natuurlijk: Cruijff, Nees, Krol. Ons 'Oranje', de net-niet- wereldkampioenen. Zou dat nog gescheeld hebben in de prijs van dit schilderij?, vraag ik boosaar dig. Warme sympathie voor dit groepsportret moet het verliezen van de waardering voor het spel moment van de rugbyploeg van Cardiff waarvan Delaunay letter lijk een hoogtepunt maakte in zijn door kleur- en bewegingsa nalyse bepaalde oeuvre. Boksen Het is opmerkelijk dat de snelheid, die de futuristen in de kunst brachten (Mons heeft een blad vol vliegende rotatie van Balla) gevolgd werd door een eindeloze reeks koekdoosplaatjes. Er is zo weinig echte dynamiek in de echte kunst. Van Herbins slof fende jeu de boulespeler kan dat niet worden verwacht, daarvoor lijkt pétangue teveel op handbal len in een zandbak. Zelfs aan de pugilistiek, die hier verhou dingsgewijs royaal vertegen woordigd is, ontbreken de fel heid en stootkracht. De Amerikaanse graficus George Bellows blijft met zijn ooggetui- gende visie de onbetwiste mees ter van de bokssport. Bovendien was hij met zijn visie pionier in de zaak van gelijkberechtiging van blank en zwart. Bellows leg de immers vast hoe zwarte zwaargewichten hardhandig op kwamen voor hun broeders rondom de ring. In hun rechtse hoeken, linkse directen en doffe k.o.'s ontlaadden zich opgekrop te agressie en onvrede. Die klap pen in de jaren tien en twintig van deze eeuw waren de dreu nende echo's van het oude ver haal over brood en spelen... Daarom had dat aangrijpende Chilimonument dat Marius van Beek maakte de beul als kee per voor een doel waarin aan de deklat drie Pinochetslachtoffers bungelen niet misstaan in Mons... De Bock tijdens Kabelcongres 'Buitenlandse tv blijft aanvulling' DEN HAAG (ANP) - Buitenland se televisieprogramma's worden in ons land hoofdzakelijk beke ken als aanvulling op de Neder landse ontspanningsprogram ma's als amusement, sport en drama. De kijkdichtheid voor dit soort programma's is in Neder land het hoogst (respectievelijk 28, 22 en 22 procent), die voor kunst (2 procent) het laagst. In formatieve programma's en tele visie-uitzendingen voor de jeugd zitten daar met een kijkdichtheid van rond 10 procent tussenin. Dit blijkt uit het onderzoek 'Kijken naar (kabel) kekers' van de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS, waarvan de resulta ten gisteren door het hoofd van de dienst, H. de Bock, tijdens het vierde nationaal kabel-tv con gres in Den Haag bekend werden gemaakt. Volgens De Bock kijkt de Neder lander gemiddeld 1 uur en 3 kwartier per dag naar de Neder landse zenders en tien minuten naar programma's van buiten landse tv-stations. Ontspanningsprogramma's van Nederlandse makelij blijven troef, wat blijkt uit het feit dat de gemiddelde kijkdichtheid daar ongeveer twee maal zo hoog ligt als die voor buitenlandse soort genoten. Het journaal bereikt met zijn uit zendingen gemiddeld 41 procent van de bevolking (een kleine 5 miljoen mensen), de aandacht voor de actualiteitenrubrieken van de grootste omroepen ligt rond de 23 procent. Volgens De Bock beschikt 98 pro cent van de huishoudens over een televisie. Zesentachtig pro cent van de huishoudens heeft een kleurenontvanger en om streeks 20 procent van de huis houdens beschikt over meer toe stellen. De belangstelling voor de video recorder als ontspanningsfunctie stijgt snel. Volgens het onder zoek bezit op het ogenblik 15 tot 20 procent van de gezinnen een dergelijk apparaat en zal dat per centage aan het eind van het jaar zijn opgelopen tot 25 procent. Volgens De Bock wordt de video recorder voornamelijk gebruikt om de televisiedag te verlengen. De meeste opnamen worden in de "prime time" gemaakt (77 procent) en het afspelen ver schuift naar de ochtend en de middag. HILVERSUM (GPD) - De Greb beberg staat als geen andere plek in Nederland voor die fase van de Tweede Wereldoorlog waarin het Nederlandse leger in een di rect treffen met de Duitse over macht was gewikkeld. Zoals be kend, een fase die formeel vijf dagen heeft geduurd. Toen was de Grebbeberg echter al gevallen onder het geweld van een SS-re- giment en ten koste van 380 man van het 8e Regiment infanterie; bijna 19 procent van het totale aantal van 2000 militaire slacht offers uit die meidagen van 1940. De gevechten op de Grebbeberg, waar de Nederlanders vanuit hun loopgraven verzet boden te gen de Duitse overmacht, staan zowel voor de hopeloosheid van het gevecht als voor de heldhaf tigheid waarmee het niettemin gevoerd werd, zo wil de geschie denis. Het Nederlandse leger was immers materieel noch men taal voorbereid op de Duitse in vasie. Die twee elementen heeft filmer Hans Koekoek naar voren willen brengen in zijn film „Hoe dood zijn onze doden?", die de KRO vanavond uitzendt. Boven dien wil Koekoek daarin, zoals de titel aangeeft, nagaan in hoe verre de nagedachtenis aan de op de Grebbeberg gevallenen nog leeft. door Chris Kijne Daartoe reconstrueert hij de oor logsdagen aan de hand van ge luidsfragmenten en foto's, voert hij gesprekken met de nabe staanden van gesneuvelde mili tairen, laat hij de kijker getuige zijn van de jaarlijkse herdenking van de slag om de Grebbeberg en registreert hij ten slotte het he den van de broer van een van de slachtoffers, die trouwde met diens weduwe. Eva Bettman en Dimitri Xanthopoulos exposeren van donderdag 10 mei tot 6 juni in de Muzenhof in Leiderdorp. Bettman werkt met olieverf en acryl, van Xanthopoulos worden etsen tentoongesteld. Geopend op werkdagen van 14.00 tot 18.00 uur en op zaterdagen van 9.30 tot 12.30 Het Leids schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae houdt morgen en zondag 'open huis' van 12.00 tot 17.00 uur. Dan kan informa tie worden verkregen over cursussen. Het werk van cursisten wordt geëxposeerd. Ars is gevestigd aan de Pieterskerkgracht in Leiden. Galerie de Oude Rijn opent vrijdag 11 mei haar jaarlijkse groeps-exposi- tie in De Waag aan de Aalmarkt in Leiden. Onder het motto 'overwegin gen' wordt werk geëxposeerd van Joost Baljeu, Hans Barends, Bob Bonies, Peter Duivenvoorden, J.C.J. van der Heijden, Aad van Houwe- lingen, Hens M. de Jong, Jan Maaskant, Eric de Nie, Jan van Tongeren, Gerard Verdijk en Joop van Kralingen. Merendeels non-figuratieve kunst waaraan veel denkwerk vooraf is gegaan. De expositie duurt tot 3 juni. De Lakenhal in Leiden gaan vanaf volgende week vrijdag weer schilderij en op zoek naar een sponsor. Dan wordt een selectie getoond van schil- derijen die hoognodig aan restauratie toe zijn. Ook zijn schilderijen te zien, die in het afgelopen jaar dankzij steun van particulieren en bedrij ven zijn opgeknapt. 'Schilderijen zoeken sponsors III' loopt van 12 mei tot 1 juli. De Lakenhal is van dinsdag tot zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert op zaterdag De Stichting Leiden Orgelstad houdt dit jaar weer een serie wandelcon certen in de Hartebrugkèrk aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Elke zaterdag van 15.00 tot 15.30 uur wordt het in 1981 gerestaureerde orgel van de kerk bespeeld. De serie concerten loopt tot 22 september. Het concert van morgen wordt gegeven door Johan Akerboom. Een week later is de beurt aan Piet Hulsbos, die dan trombonist Gerrit van Sloo- ten begeleidt. De concerten zijn van 15.00 tot 15.30 uur. De kerk is een kwartier voor de aanvang open. ROTTERDAM De Doelen vr 4, kl. zaal, 20.15 uur, Stephen Bi- shop-Kovacevich, piano, vr 4, gr. zaal, 20.15 uur, Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. Miklós Erde- lyi, m.m.v. Ruud van der Meer, ba riton. za 5, gr. zaal, 20.15 uur, Promenade- concert, Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Antal Dorati. zo 6, kl. zaal, 11.00 uur. Rondom Kwartet m.m.v. Vera Beths, viool, Annër Bijlsma, cello e.a. zo 6, gr. zaal, 14.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest, zo 6, gr. zaal, 20.15 uur. Ivo Pogorelic, piano. ma 7, gr. zaal, 20.15 uur, Orkest van de 18e eeuw o.l.v. Frans Bruggen, m.m.v. John Gibbons, pianoforte, di 8, kl. zaal, 20.15 uur, Mari Fujiwara, cello, Jacques Rouvier, piano, di 8, gr. zaal 20.00 uur, Diverse Koren, wo 9, gr. zaal, 12.45 uur en do 10,20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Simon Rattle 'De vuur kogel'. Hofpleintheater za 5 en di 8 en do 10, 20.15 uur, 'Stille Nacht', tragi-komedie van Peter Turini. Theater Zuidplein za 5 en zo 6, gr. zaal, 20.15 uur, 'Don Gil met de groene broek', Toneel groep Theater, za 5, arlecchino, 20.30 uur, Neder lands Repertoire Gezelschap met 'De Woonschuit', ma 7, arlecchino, 20.30 uur, Open Po dium voor iedereen die wil optre den. do 10, arlecchino, 20.30 uur, 'Pyn om zo te leven', toneel m.m.v. Christine Ewert en Carol Linssen. Rotterdamse Schouwburg van Kathy Acker, door RO theater, di 8 en wo 9,20.15 uur, 'De Mensenha ter', toneel van het Publiekstheater. AMSTERDAM Carré t/m za 2 juni, 20.15 uur, Freek de Jon ge 'Stroman en trawanten', r 4, gr. zaal, 19.30 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/Henk van Ulsen, spreker/ Toonkunstkoor Amsterdam, zo 6, gr. zaal, 14.15 uur, Amsterdams - Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/Marius van Paassen, piano/ APhO Big band. zo 6, kl. zaal, 20.15 uur, Wolfgang Manz, piano, ma 7, gr. zaal, 20.15 uur, Ivo Pogore- lich, piano, ma 7, kl. zaal, 20.15 uur, Stefano Grondona, gitaar, wo 9, kl. zaal, 12.30 uur, Lunchcon cert, Anne Faber, hobo, Aldert Ver meulen, piano, wo 9, kl. zaal, 20.15 uur, Orlando Kwartet. do 10, kl. zaal, 20.15 uur, Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. Olga Mar- tinova, viool, Misha Geiler, altviool, Herre-Jan Stegenga, cello. Stadsschouwburg vr 4. 21.30 uur en za 5. 20.30 uur, De Mexicaanse Hond met 'De wet van Luisman', zo 6, 14.00 uur, Het Publiekstheater. 'De mensenhater' van Molière, ma 7 en wo 9, 20.00 uur. De Neder landse Opera Stichting 'L Puritani' van Bellini, do 10, 20.15 uur, Het Nederlands Pan- tomine Theater Rob van Reijn met 'Die Zauberflöte'. do 10, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'The Real Thing'. Nederlands Congresgebouw, za 5, 20.15 uur en zo 6,14.15 uur, Resi dentie Orkest m.m.v. Godfried Hoogeveen, cello, do 10, 20.15 uur, Residentie Orkest m.m.v. Jeffrey Swann, pianos Circustheater. za 5 en di 8, 20.00 uur, Nederlandse Opera Stichting 'La Traviata'. do 10, 20.15 uur, Het Nationaal Ballet met 'Dodeneiland' en 'Agon'. Diligentia Schouwburg wo 9. do 10, 20.15 uur, 'Hoe versier ik een stuk', gespeeld door John Lan- ting's Theater van de lach. LAK-Theater vr 4, zat 5, 20.30 uur, 'De zwevende gloeilamp', het nieuwste stuk van Woody Allen, geregiseerd door Christiaan Nortier. wo 9,20.30 uur, Eiko en Koma, Japan se dansers. dO 10, 20.30 uur, Toverlei met 'Theo- door, een total loss'. Vredeskerk di 8, 20.15 uur, Het Alma Materkoor o.l.v. Louis van Wijngaarden, i.v. Els van Onselen, sopraan, DEN HAAG Koninklijke Schouwburg Hanneke Sneiders, alt e VOORSCHOTEN Kasteel Duivenvoorde do 10, 20.30 uur, Concert van J.S. Bach, Andriessen, Böhm, Gaubert en Ibert door Abbie de Quant, fluit en Edward Witsenburg, harp. De bedoeling van Koekoek is daar bij, naast het onderzoek naar de nagedachtenis aan de doden, de jeugd van nu te confronteren met het dilemma van toen: een regering die het leger onder ge ruststellende woorden, maar vol strekt onvoorbereid, de strijd in stuurde en de gewone jongens die ondanks die omstandighe den moedig verzet boden. Dit al les zonder uitgesproken bood schap; iedere kijker zal zijn eigen oordeel moeten vellen. Of dat ervan zal komen, moet he laas worden betwijfeld. De werk wijze van Koekoek - veel stil staand materiaal met het obliga te geratel van een mitrailleur daaronder en veel saaie beelden van de jaarlijkse plechtigheid noodt nauwelijks tot het uitzit ten van de hele film. Vooral ook, omdat de herinneringen van de' nabestaanden, met alle respect voor hun emoties, nauwelijks tot echt boeiende gesprekken heb ben geleid. En de op zich aardige invalshoek aan het eind van de film, waar Koekoek nagaat hoe het leven van een van de slacht offers er nu had kunnen uitzien, bezwijkt onder veel te lange frag menten van een 40-jarig huwe lijksfeest, die eigenlijk alleen voor de direct betrokkenen inte ressant zijn. Een weinig aansprekend geheel dus, dat de documentairemaker Koekoek niet waardig is. En bo vendien een gemiste kans. De Hans Koekoek, de maker 'Hoe dood zijn onze doden?' problematiek van de Grebbe berg - wanneer je kiest voor mi litaire verdediging moetje er ook voor zorgen dat je daar goed op bent voorbereid had tot een in teressant programma kunnen leiden. De manier waarop deze kwestie nu wordt aangesneden is echter niet alleen weinig aan sprekend, het is ook gevaarlijk zulks te doen zonder bijvoor beeld aandacht te schenken aan de verschillen tussen toen en nu. En dat daarbij de met de ontwik keling van kernwapens ontstane vernietigingskracht een belang rijke rol zou moeten spelen, staat buiten kijf. (Nederland 1, 20.30 uur.) Het Alma Materkoor geeft dinsdag 8 mei een concert in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan in Leiden. Uitgevoerd worden de Missa Brevis in C en Vesperae solennes de confessore van W.A. Mozart, drie Hon gaarse dansen van J. Brahms en Liebeslieder walzer van Johs. Brahms. Els van Onselen (sopraan, Hanneke Schneiders (alt), Jan de Vries (te nor) en Henk Post (bariton) verlenen solistische medewerking. Het concert begint om 20.15 uur. In Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten speelt donderdag 10 mei het duo Abbie de Quant (fluit) en Edward Witsenburg (harp). Zij vertolken werken van J.S. Bach, Andriessen, Böhm, Gaubert en Ibert. Aanvang 20.30 uur. Het Residentieorkest besluit vrijdag 11 mei zijn muziekseizoen in Leiden met een Beethoven-programma, bestaande uit de Ouverture Egmont, het vijfde pianoconcert en de vierde symfonie. Dirigent is de Duitser Roland Bader. Solist in het pianoconcert is de Amerikaan Jeffrey Swann. Het koor van de vakgroep Engels van de Leidse universiteit geeft op 10 en 11 mei concerten in de Oudshoornsekerk in Alphen aan den Rijn en de Marekerk in Leiden. Op het programma staan de Mass in G minor en de looth Psalm van R. Vaughan Williams, Missa Brevis in F van Haydn, Zadok the Priest van Handel en het anthem Retrospect van William Billings. Dat laatste werk is voor zover bekend niet eerder in ons land uitgevoerd. Beide concerten beginnen om 20.15 uur. Lingua Musica concerteert vrijdag 11 mei in de Lokhorstkerk in Leidén.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23