Kwaliteit van water in streek wisselt sterk Uitstekende zaken met Nederlandse speelfilms Televisie Opsporingsambtenaren van Rijnlandhebben handen vol aan controle VRIJDAG 4 MEI 1984 Nog nooit viel een buitenlandse film zo in de prijzen bij de Os car-uitreiking als 'Fanny Alexander' dit jaar. Een gran dioos epos van Ingmar Berg man, tevens zijn laatste film en tot en met zondag te zien in het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoor- straat 17). Aanvang 20.00 uur. Daarna drie films met Gérard Depardieu. Allereerst maan dag 'Le dernier Métro van Truffaut over een theatergroep tijdens de oorlogsjaren, dins dag 'les Valseuses' met Depar dieu en Patrick Dewaere als ei gentijdse desperado's en woensdag 'Loulou' van Mauri ce Pialat, waarin een getrouw de vrouw (Isabelle Huppert) zich in een stormachtige ver houding stort. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Het Filmhuis van het LVC (Bree- straat) staat deze weken geheel in het teken van Luchino Vis conti. In 'Violence and pas sion' speelt Burt Lancaster een professor wiens vredig bestaan wordt verstoord door een jet- setfamilie (vrijdag en zaterdag 21.15 uur). Met 'Senso' brak Visconti in 1954 met het neo realisme. Een barokke liefdes geschiedenis met Alida Valli in de hoofdrol (woensdag 20.00 en 22.15 uur). 'Le notti bianchi' leverde in 1957 de eerste se rieuze rol voor Marcello Ma- stroianni op. De film is geba seerd op een verhaal van Dos- tojewski (donderdag, zelfde tij den). De filmkomedie 'War between man and woman' staat voor dinsdag op het programma bij K&0 (Oude Vest, 20.00 uur). Hoofdrol van Jack Lemmon. LAK-Cinema staat dezelfde dag in het teken van justitie. Om 20.00 uur is 'The Verdict' van Sidney Lumet te zien. Een aan lager wal geraakt advocaat wint een belangrijke zaak en zijn zelfrespect terug. Om 22.00 uur de film 'Glass House'. Ge maakt naar een verhaal van Truman Capote over een ge vangenisopstand. Het is morgen vijf mei en dat wil len de NCRV en Veronica wel weten. Morgenavond vertoont de eerste omroep 'De Overval', de beroemde film over de be roemde overval op het Huis van Bewaring in Leeuwarden in de Tweede Wereldoorlog. Er vloeide geen bloed, vijftig ge vangenen werden bevrijd en de Duitsers namen geen repre sailles. Dr. Lou de Jong schreef het scenario en de En gelsman Paul Rotha voerde de regie. Een film uit 1962. Aan vang 20.40 uur, Nederland 2. Iets recenter (1977) en een dag la ter 'Soldaat van Oranje', de film die Paul Verhoeven maak te naar het boek van Erik Ha- zelhof Roelfzema. Van het on bezorgde studentenleven de Tweede Wereldoorlog in met plaatjes van Leiden. Hoofdrol len voor Rutger Hauer en Je roen Krabbé. Nederland 2, aan vang 21.45 uur. 'A delicate balance' brengt Ka- therine Hepburn tegenover Paul Scofield. Zij vormen een echtpaar dat, de titel zegt het al, in wankel evenwicht is. Ag nes is een wilskrachtig type en Tobias is dat juist niet. Onver wacht en langdurig bezoek verstoort het evenwicht dat ze hebben gevonden. Edward Al- bee schreef het scenario en To ny Richardson maakte er een film van. Dinsdagavond op België 2, aanvang 21.05 uur. Michael Caine - te zien in 'Ca lifornia Suite'. (foto upi) Donderdag staat op het program ma van Nederland 2 'The great escape', (20.00 uur). We keren keren weer terug naar WO II, ditmaal om Steve McQueen uit 'het beruchte kamp Stalag Luft Nord te zien ontsnappen. Spannend vermaak, vervaar digd door regisseur John Stur- ges. Een dag later ontspannend ver maak in 'California Suite'. Een film van Herbert Ross, maar vooral een typisch stuk van Neil Simon. De ene gevat te opmefking volgt de ander op. Vier zeer verschillende echtparen zijn samengebracht in een hotel en beleven daar hun zeer verschillende echte lijke avonturen. Met onder an dere Alan Alda, Jane Fonda, Michael Caine en te zien op België 2, aanvang 20.15 uur. Deze maand wordt miljoenste bezoeker verwacht voor Ciske de Rat. Ciske de Rat en Schatjes: volle zalen UTRECHT (GPD) - Er worden momenteel uitstekende zaken gedaan met Nederlandse speel films. Ruud van Hemerts film Schatjes haalde gisteren de mil joenste bezoeker binnen en Cis ke de Rat van Guido Pieters zal naar verwachting ook nog deze maand zijn miljoenste bezoeker binnenhalen. Sinds De soldaat van Oranje was de magische mil- joenengrens met een Nederland se film niet meer gehaald. Warner Brothers schijnt interesse te hebben om Ciske de Rat uit te brengen in een geselecteerd aan tal landen. De deal zou volgende week in Cannes moeten worden afgerond. Vorig jaar kocht deze Amerikaanse maatschappij van De Lift de internationale rechten op, exclusief de Verenigde Sta ten en Canada. Hoewel vorig jaar in Cannes door Matthijs van Heijningen de in druk gewekt werd als zou het Matthijs van Heijningen mee-verkopen van de Ameri kaanse rechten van De Lift slechts een kwestie van een aan vullende formaliteit zijn, blijken de theaterrechten nog steeds te koop. Wel werden een maand ge leden de rechten voor kabel-tv in Amerika verkocht. Intussen is De Lift in Engeland en Zweden geflopt en een groot succes ge worden in Frankrijk. De film was in Parijs zelfs enige tijd de druk- stbezochte film. De wereldrechten die Warner ge kocht heeft van Schatjes, zijn overigens wel inclusief Canada en de VS. Warner zal de film voorzien van een volledig nieu we geluidsband met de dialogen gedubbed door Amerikanen, waardoor de commerciële moge lijkheden aanmerkelijk groter worden. Er komt ook een hele nieuwe titel. Het floppen van De Lift in Enge land wordt geweten aan de ge brekkige Engelse nasynchroni- satie. Schatjes is intussen al uit gebracht in België en trekt er massale belangstelling. BLIJVERS "Terms of endearment" - Komedie met sentimenteel einde, Lido 1, Leiden. "Schatjes" - De juiste balans tussen humor en horror, Lido 4, Leiden. City 1, Katwijk. "Carmen" - Werkelijkheid en fanta sie door Carlos Saura ingenieus gekoppeld, Lido 3. Leiden. "Ciske de Rat" - Mooi. maar leeg, Lido 2, Studio, Leiden, Euro 1 en 2, Alphen, City 2, Katwijk. "Sophie's choice" - Adembene mend relaas van een Poolse vrouw in indentiteitscrisis. Euro 4, Alphen. "The Shining" - Jack Nicholson in ijzingwekkende thriller, Luxor, Leiden. "De wraak van de Ninja - Vecht film, Trianon, Leiden, Euro 3, Al phen. "To be or not to be" - Komedie, Eu ro 4, Alphen. (OP)NIEUW "Staying alive" - Met John Travol ta, City 3, katwijk. "Night shift" - City 4, Katwijk. SEXFILMS "Studentensex" - Rex, Leiden. NACHTFILMS "Love of a teenager" - Rex, Leiden. "Tracey, vrouw van uw dromen" - Euro 1, Alphen. "Opwindende dromen" - Euro 2, Al phen. "De wraak van de Ninja" - Euro 3, Alphen. "To be or not to be" - Euro 4, Al- DEN HAAG "Outsiders" - Asta (463500), 12 jr. "Cheech Chong still smokin" - Byou, 16 jr. "Ciske de rat" - Calypso (463502), al. "Terms of endearment" - Babylon 1 (471656), al. "Scarface" - Babylon 2, 16 jr. "Silkwood" - Babylon 3, al. "National Lampoon's Vacation" - Cineac 1 (630637), al. "Christine" - Cineac 2, 12 jr. "De wraak van de Ninja" - Cineac 3, 16 jr. "Dokter Zjivago" - Euro (667066), 12 jr. "Class" - Metropole 1 (456756), 12 jr. "Yentl" - Metropole 2, al. "Uit naam van al de mijnen" - Me tropole 3. 16 jr. "E la nave va" - Metropole 4. 16 jr. "Sophie's choice" - Metropole 5, 16 jr. "Ciske de rat" - Odeon 1 (462400), al. "Schatjes" - Odeon 2. 12 jr. 'Terms of endearment" - Odeon 3, al. "Hotel New Hampshire" - Odeon 4, al. "Een zwoele zonnetrip" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Hey baby hey" - Le Paris 2, 18 jr. "Verre reisjes met wilde meisjes" - Le Paris 3, 18 jr. "Amitwille: de bezetene" - Passage (460977). 16 jr. AMSTERDAM "Hotel New Hampshire" - Alfa 1 (278806), al. "Silkwood" - Alfa 2, al. "The dresser" - Alfa 3. al. "Le Bal" - Alfa 4. al. "Uit naam van al de mijnen" - Al- hambra 1 (233192), 16 jr. "E la nave va" - Alhambra 2, 16 jr. "Outsiders" - Bellevue Cinerama (234876/266227), 12 jr 'Terms of endearment" - Calypso 1 (266227/234876), al. "Christine" - Calypso 2, 12 jr. "The big chill" - Calypso 3. al. "Virginia" - Centraal (248933), 18 jr. National Lampoon's vacation" - Cineac (243639), al. "Fanny Alexander" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Storia di Piera" - Cinecenter, 16 jr. "Le voyage en douce" - Cinecenter, 16 jr. "Montenegro" - Cinecenter, 16 jr. "Terms of endearment" - Cinema 1 (151243), al. "Scarface" - Cinema 2, 16 jr. "Ciske de rat" - City 1 en 7 (234579), al. "Schatjes" - City 2. 12 jr. "Silkwood" - City 3, al. "Gorky Park" - City 4. 16 jr. "Hotel New Hampshire" - City 5, al. 'To be or not to be" - City 6, al. "Oblomow" - Kriterion, 16 jr. "De witte waan" - Studio K, 16 jr. "Scarface" - Leidsepleintheater (235909), 16 jr. "Bad girls" - Parisien (248933), 18 jr. "Aphrodite" - Rembrandtpleinthea- ter 1 (223542), 18jr. "Katherina, de naakte Tsarina" - Rembrandtpleintheater 2, 18 jr. "Monkey Kung Fu" - Rex (246132), 16 jr. "The hills have eyes" - Rex, 16 jr. "Novecento deel 1 en 2" - The Mo vies 1 (245790), 16 jr. "Sans soleil" - The Movies 2, 16 jr. "Rocco en zijn broers" - The Movies 3, 16 jr. "Class" - Tuschinski 1 (262633), 16 "Yentl" - Tuschinski 2. al. "Amityville: de bezetene" - Tu schinski 3, 16 jr. "Sophie's choice" - Tuschinski 4,16 jr. "Carmen" - Tuschinski 5, al. "Raiders of the lost ark" - Tuschins ki 6. 12 jr. 'Taxidriver" - De Uitkijk (237460), 16 jr. Synopsis voor verzonnen film LEIDEN - 'The Diamond Lane'. Dat is de titel van een denkbeel dige film, waarvan deze maand en de eerste twee weken van juni een trailer wordt vertoond. Zes Amsterdamse bioscopen, waar onder Cincenter en de Alfathea ters, hebben het aankondigings filmpje in hun programma opge nomen. Geen grap, maar een quiz. Het filmblad Skoop daagt iedere bio scoopbezoeker uit een synopsis (een kort verhaal) te schrijven naar aanleiding van 'The Dia mond Lane' Een jury, met daarin onder andere Joyce Roodnat en Rogier Pro per, zal uitmaken wie het beste synopsis heeft geschreven. KATWIJK/STREEK - Af- val, half gezonken boten en olievlekken. De opspo ringambtenaren van het Hoogheemraadschap van Rijnland kijken er nauwe lijks meer van op. Tijdens de dagelijkse controle op meren, kanalen en afgele gen slootjes wordt in feite niets anders aangetroffen. In een enkel geval kgn de vervuiler worden betrapt en volgt een waarschuwing of proces-verbaal. Nu en dan kan de eigenaar van een half vergaan vaartuig ook nog worden achterhaald. Meestal draaien echter de gemeente waar de verontreiniging is geconsta teerd, of Rijnland zelf op voor de gevolgen. Toch heeft het bestaan van een op- sporingsdient van Rijnland - zeg maar de milieupolitie van het 'schap' een gunstig effect op de vervuiling, zegt D. de Mooij, chef van deze afdeling, tijdens een vaartocht op Rijnlands wate ren. "Er gaat een preventieve werking van uit. Mensen die ons geregeld voorbij zien gaan zullen wel uitkijken illegaal te lozen". door Adriaan Brandenburg De vraag of de vervuiling nu ook daadwerkelijk afneemt kan De Mooij evenwel niet met een sim pel ja of nee beantwoorden: "Vroeger kon iedereen in feite zijn gang gaan. Er was geen en kele verordening. Nu heb je te recht allerlei vergunningen no dig. De meeste gemeenten heb ben tegenwoordig een milieu ambtenaar in dienst, ook de poli tie schenkt steeds meer aandacht aan het milieu. Bovendien zijn er waterzuiveringen gekomen, waardoor de kwaliteit van het water is verbeterd. De terugkeer van vis in Leidse grachten en het Prins Hendrikkanaal in Katwijk is daarvan het bewijs. Maar", ver volgt De Mooij, "aan de andere kant zorgen de recreanten op het water weer voor een toenemende verontreiniging". Vuilwatertank Juist rond de jachthavens en op verschillende plassen moeten De Mooij en zijn collega's nog wel eens watersporters tot de orde roepen. Vorig jaar trad de dienst bijvoorbeeld tot driemaal toe op wegens illegale lozingen in de Katwijkse jachthaven. Booteige naren, vertelt De Mooij, hebben nog wel eens de neiging 'alles maar in het water te gooien'. Hij zelf pleit ervoor dat het aan boord nemen van een zogenaam de vuilwatertank verplicht wordt gesteld. In de Verenigde Staten is dit reeds het geval. Maar ook tegen industrieën, dik wijls gesitueerd langs waterwe gen, wordt regelmatig opgetre den. Hoewel lozingsvergunnin gen de bedrijven aan strakke richtlijnen binden worden ook hier overtredingen geconsta teerd. Bedrijven langs De Trek- vliet in Leiden zijn bij de dienst zelfs berucht. "Er zit daar nogal eens troep in het water", zegt op sporingsambtenaar W. van der Plas als deze 'waterweg' wordt gepasseerd. Ook autosloperijen, die op diverse plaatsen langs het water in het 100.000 hectare grote gebied van Rijnland worden aangetroffen, moeten aldus De Mooij en Van der Plas goed in de gaten worden gehouden. "Bij dergelijke be drijfjes willen nog wel eens wat olieresten in het water verdwij nen", zo is hun ervaring. Het is, vertelt De Mooij tijdens de vaartocht, moeilijk aan te geven waar zich het 'slechtste water' van Rijnland bevindt. Al maken volgens hem waterwegen rond de Kagerplassen een goede kans op dat predikaat. Lozingen van conservenfabrieken. enkele hui zen die nog niet op een riool zijn aangesloten en watervervuiling door recreanten zijn daarvan de oorzaak. "Maar veelal wisselt de kwaliteit toch ook", gaat Katwijker De Mooij verder. "Tijdens de bieten campagne zal het water in de buurt van Haarlem slechter zijn dan elders. In het haringseizoen is het water bij het gemaal in Katwijk weer verdacht". Een goede naam heeft de 'Blauwe Beugel', een meertje bij Aals meer, waar zich ook het enige na tuurbad van Rijnland bevindt. De opsporingsambtenaren van het Hoogheemraadschap van Rijnland D. de Mooij (rechts) e Plas"Recreanten veroorzaken toenemende vervuiling van oppervlaktewater". (Foto di Wapen De afdeling opsporing van Rijn land is begin van de jaren zeven tig in het leven geroepen en valt onder het ministerie van justitie. Het uit acht man bestaande 'korps' is enigszins vergelijkbaar met de rijkspolitie te water, met dien verstande dat het voorna melijk de verontreiniging van het oppervlaktewater in het oog houdt en er op toe ziet dat de Wet Verontreimnging Oppervlakte water wordt nageleefd. Ook in andere gevallen kan de dienst handelend optreden, zoals bij overtredingen van het vaarreg- element of het ontbreken van vaarbewijzen". Zonder uitzondering hebben de opsporingsambtenaren, die ove rigens ook de duinreep in de ga ten moeten houden, de politie school doorlopen. De dienst be schikt onder meer over twee vaartuigen, een jacht met alle mogelijke voorzieningen aan boord en een snelle speedboot, die vooral tijdens het zomersei zoen wordt ingezet. In de zomer maanden wordt de afdeling op sporing van Rijnland bovendien geassisteerd door een particulier bewakingsbedrijf. De opsporingsambtenaren zijn be voegd tot het dragen van een wa pen. In Rijnland is dat niet het geval. De Mooij en Van der Plas sluiten echter niet uit dat het in de toekomst toch zal gebeuren. "De agressiviteit onder de men sen neemt steeds meer toe", stelt Van der Plas vast. Walkant Tot de taken van de opsporings- dient behoort ook het signaleren van botulisme, de inspectie van de walkanten en het toezicht op de woonboten. Vooral het botu lisme wordt een steeds grotere zorg voor de opsporingsambte naren van Rijnland. Wanneer het water onvoldoende zuurstof be vat zien zij zich al snel genood zaakt talloze kadavers uit het wa ter te halen. Indien zonder vergunningen stei gers worden aangelegd zullen de ambtenaren daar eveneens mel ding van maken. Ook wanneer de walkanten om een of andere reden zijn beschadigd wordt ac tie ondernomen. En dergelijke beschadigingen zijn geen uitzon dering. Zo zijn, bleek tijdens de vaartocht, de walkanten in de Oude Rijn bij Valkenburg sterk afgekalfd. Op druk bevaren rou tes een veel voorkomend ver schijnsel, weet De Mooij inmid dels uit ervaring. Overigens is vooral op dit deel van de Rijn - evenals op andere plaat sen bijvoorbeeld nabij de Uitwa tering in Katwijk - de aanwezig heid van 'drijfvuil' duidelijk zichtbaar. Het gemaal bij Kat wijk trekt met het water ook het vuil aan. De Mooij is er daarom voorstander van dat een vuilvis- dienst in het leven wordt geroe pen, zodat met behulp van spe ciale vaartuigen het afval als het ware van het water kan worden geschept en het niet pas bij de Uitwatering wordt verwerkt. Uit financiële overwegingen is daar echter nog niet toe overgegaan. "Jammer", zegt het hoofd van de opsporingsdienst, "het water zou er anders toch een stuk schoner uitzien".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19