'Driejaar hard werken beloond' Hockeydames walsen zwak Italië plat: 7-0 Ronde van Leiden Groen licht voor RKC Belg wint in Vuelta Arie Lagendijk: 'RB is aan kampioenschap Teveel9 spanning Wiel en Hagens in Oranje UEFA's blijven thuis R C L QUICK BOYS VRIJDAG 4 MEI 1984 RIJSSEL (ANP) - Tegen de achter grond van het voortrazende ver keer over de autoroute naar Pa rijs heeft het Nederlands dames hockeyteam het eerste verplich te nummer voor de strijd om het Europees kampioenschap in Rijssel, met 7-0 van Italië gewon nen. Met op de enige tribune slechts nog speelsters van ande re ploegen, bouwde Oranje op de abominabele kunstgrasmat, die veel weg heeft van een soort ca ke-walk, bij de rust een voor sprong van 5-0 op. Carina Ben- ninga en Sophie von Weiier maakten twee doelpunten. De veelgeplaagde Italiaanse keep- ster Daniela Scontus moest ver der nog treffers toestaan aan Maijolein Eijsvogel, Fieke Boek horst (zij schoot slechts één van de tien strafcorners raak) en in valster Elsemieke Hillen. maken kreeg (in 1976 werd het in West-Berlijn 5-0), had gemakke lijk in de dubbele cijfers kunnen komen. Veel kansen gingen ech ter verloren, deels ook door on verwachte stuiterballen op dit veld en door het onbegrijpelijke fluiten van arbiter Harris. De Britse was volstrekt niet op de hoogte met de ontwikkeling van de spelregels en merkte pas laat in de wedstrijd aan de reacties van het publiek (lees andere speelsters) dat de chip, waar Ma rieke van Doorn zich herhaalde lijk van bediende, wel degelijk tegenwoordig een heel normale Coach Gijs van Heumen had de HGC-ster, de laatste tijd in uit stekende vorm, juist op de plaats van Margriet Zegers gezet, om de chip als wapen te kunnen hante ren als de Italiaanse dames wat uit de verdediging zouden zijn gekomen. Nu kwam dat maar heel zelden voor. Nederland - Italië 7-0 (5-0) 3. Sop hie von Weiier 1-0, 13. Carina Benninga 2-0, 23. Marjolein Eijs vogel 3-0, 26. Carina Benninga 4- 0, 29. Sophie von Weiier 5-0, 39. Fieke Boekhorst 6-0 (strafcor- ner), 63. Elsemieke Hillen 7-0 In een andere wedstrijd voor groep A won Schotland met 2-0 van Oostenrijk. De ruststand van de ze wedstrijd was: 1-0. Volgend seizoen in eerste divisie ZEIST (ANP) - Amateur hoofdklasser RKC uit Waalwijk zal volgend seizoen uitkomen in de eerste divisie van het betaalde voetbal. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft gisteravond in zijn vergadering in Zeist de aanvraag van RKC gehonoreerd. VALLADOLID (EFE) - De Belgi sche wielrenner Daniel Rossel (Foto AP) heeft gisteren de 16e etappe van de Ronde van Spanje op zijn naam gebracht. Hij won de 132 km lange rit van Leon naar Valladolid met een voor sprong van meer dan zes minu ten op het peloton. Zijn gemid delde bedroeg ruim 46 kilometer per uur. De Fransman Eric Cari- toux behield de leiderstrui. Het algemeen klassement is na de zes tiende etappe: 1. Eric Caritoux (Fra) 74.36.04 2. Alberto Fernandez (Spa) op 37 sec. 3. Pedro Delgado (Spa) op 1.34 De Waalwijkse vereniging, lands kampioen in het amateurvoetbal in 1981 en 1982, heeft aan de sportieve voorwaarden voor toe lating tot het betaalde voetbal voldaan met het behalen van een periodetitel in de lopende com petitie. Het budget bewakings instituut, dat de financiële huis houding van de clubs aan contro le onderwerpt, heeft zich ak koord verklaard met de begro ting, die RKC voor de komende jaren heeft opgesteld. RKC zal toegelaten worden tot het betaalde voetbal onder dezelfde voorwaarden, waarvan een ande re Brabantse club, RBC, dat trouwens eerder betaald voetbal heeft gespeeld, gebruik heeft ge maakt. Het betekent dat de nieu we vereniging in de sectie be taald voetbal in de eerste jaren over ten minste vijf contractspe lers zal moeten beschikken en dat de club kan rekenen op fi nanciële steun van de sectie in de aanloopjaren. Afspraken Het opnemen van RKC in de sectie betaald voetbal zal geen conse quenties hebben voor een van de verenigingen, die nu in de eerste divisie speelt. Bij de afspraken, die met het amateurvoetbal zijn gemaakt over de doorstromings regeling tussen de beide secties, is de terugkeer van een betalen de club naar de amateurs open gehouden. Aangezien RKC de achttiende club in de eerste divi sie zal zijn en het streven gericht is op een even aantal clubs, zal de 'promotie' van de Waalwij kers geen gevolgen hebben voor de laagst geplaatste vereniging uit de eerste divisie. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft het bezwaarschrift, dat Wil lem II (Tilburg) en FC Den Bosch hadden ingediend tegen de mogelijke toelating van een LEIDEN De C trekt diepe sporen door de Carrière van Arie Lagendijk. Consessies, die hij nimmer doet. Conflicten, talloos, die daar bijna auto matisch een gevolg van zijn. Combines, een geladen begrip maar Arie Lagendijk kent er de betekenis van. Hij, om zijn dikwijls even zorgvuldi ge als voorzichtige aanpak ook wel de Cijferaar te noemen, zal zich echter altijd Correct opstellen. Eén C mag zeker niet ontbreken: die van Crazy. Want dat is Lagendijk van voetbal. Hij is bezeten van het spelletje. Ooit dacht hij ctls trainer nooit verder te komen dan het C-diploma. Een tegenvallend cursuscijfer deed hem al gauw tevreden stellen met de gedachte zijn voetbalhonger in de toekomst te moeten stillen bij een vierde- of hooguit derdeklasser. Morgen echter wordt hij met Rijnsburgse Boys kampioen van de eerste klasse B, al dient tegen concurrent Spakenburg de volle winst te worden gepaktomdat anders Noordwijk in theorie nog niet kansloos is. In de praktijk kan RB de titel echter niet meer ontgaan, waardoor Arie Lagendijk terecht kan stellen dat drie jaar hard werken nu wordt beloond". In het zonnetje Daarbij doet de Leidse trainer zijn best om geen naam te vergeten, van ieder die aan dit succes heeft meegewerkt. "Een kampioen schap is de beste gelegenheid om iedereen in het zonnetje te zet ten", beseft hij. Onder de roos spaart hij daarentegen niemand die hem in zijn loopbaan, eerst vier jaar bij Quick Boys, nu al weer drie jaar bij de Rijnsburgse buur, op wat voor manier dan ook dwars lag of in de weg stond. 't Is maar hoe je het uitlegt. La gendijk zei en zegt het altijd recht voor zijn raap. "En daarbij staat het belang van de club pri mair". "Ik heb een vreselijke hekel aan die zogenaamde BV-tjes binnen een vereniging, daar kan ik be slist niet tegen. Ik stoor me aan figuren die bepaalde posities bij een club innemen en op beslis sende momenten alleen maar het woordje 'Ik' gebruiken". "Wie afspraken schendt, daar heb ik geen vertrouwen in. Die men sen trap ik eruit, anders heb je geen basis om iets op poten te zetten". Arie Lagendijk rekende hoogst persoonlijk af met 'de vijfde co lonne', "om Rijnsburgse Boys vanuit eigen geledingen levens vatbaarheid te geven", zoals hij zich bij zijn entree op Middel- mors ten doel stelde. Bij Quick Boys leidde die afrekening tot een onwelvoeglijk vertrek, voor al -of ook- omdat hij er niet ver der mee kwam dan de tweede plaats. Nu, na drie jaar, daagt bij Rijnsburgse Boys wèl succes. "Maar niet Ik word kampioen, we flikken het met z'n vijftienen. Plus het begeleidings- en verzor gingsteam". GELSENKIRCHEN DP A- De spanning tijdens de „voet balthriller" (6-6) tussen Scbalke 04 en Bayern Miin- chen in de halve finale van het toernooi om de West duitse voetbalbeker is drie toeschouwers in het Park stadion te veel geworden. Tijdens de verlenging, die uiteindelijk ook geen beslis sing bracht omdat de thuis club in de laatste seconden de gelijkmaker scoorde, werden woensdagavond drie Gelsenkircher fans ge troffen door een hartaan val. Een toegesnelde arts kon bij een zestigjarige supporter slechts de dood constateren. Twee anderen slachtoffers van een infarct werden naar bet ziekenhuis gebracht en zijn buiten levensgevaar. Het succes kwam niet vanzelf. "Er is zoveel gebeurd in deze drie jaar, daar wil ik best een paar uur voor vrijmaken om over te ver tellen", geeft Lagendijk toe aan de wijds bekende veronderstel ling dat voetbal bij hem op de eerste plaats staat, zijn werk op grote afstand als nummer twee en het gezin, vrouw en twee dochtertjes, als goede derde. Doelstelling "Belangrijk", begint Lagendijk, "is de doelstelling waarmee je in het eerste jaar aan het werk gaat. Rijnsburgse Boys moest naar een niveau waarop de club niet langer afhankelijk was van te leurgestelde spelers. Er moest een jeugdplan komen en de re- serve-teams moesten aansluiting krijgen bij het eerste. Rijnsburg se Boys leefde als geen andere vereniging bij de gratie van het eerste elftal. Elke club doet dat, maar hier was dat bijzonder het geval", zo trof Lagendijk in de wieg een kind met het spreek woordelijke waterhoofd. Hij trok zijn plan en sloeg aan het inventariseren. "De selectie die ik toen had, verschilde in kracht niet zoveel met de groep van nu. Maar verschillende spelers wa ren niet coachbaar. Zij wilden niet luisteren, konden niet ge noeg zelfdiscipline opbrengen om prestaties te leveren. Zij ko zen zélf het moment waarop zij wilden presteren. Er was sprake van groepsvorming, in negatieve zin en dan is succes onmogelijk. Handhaven stond in dat jaar pri mair, we hebben alle zeilen bij moeten zetten. Het tweede jaar begon ik met een voor tachtig procent nieuwe groep, die vormt nu één blok. Het hoeven niet per sé elf vrienden van elkaar te zijn, als zij allemaal maar hetzelfde willen presteren. Deze groep functioneert heerlijk en kan nog zeker een jaar of vijf bij elkaar blijven. Daarna moet Rijnsburg se Boys uit eigen jeugd kunnen putten". door Gerard Haverkamp Image Daar wordt aan gewerkt (Lagen dijk: "Toen ik kwam waren er twee gediplomeerde trainers, Wijnands en jeugdtrainer Van de Kraan. Nu zijn er vijf'), wat zou betekenen dat er vanzelf een ein de komt aan de periode waarop de buitenwacht, tot ver buiten de regio-grenzen, praat van een 'se- mi-profclub'. "Dat image heeft Rijnsburgse Boys eenmaal en ik doe er niets voor om er van af te komen. Ik vraag me alleen af wat er verkeerd aan is om 'zwevende' spelers een stukje sociale bege leiding te geven". "Om de continuïteit te waarbor gen, heb ik een werkplan opge zet. Als ik straks wegga bij Rijns burg moet ik kunnen zeggen: daar stéót iets. Dat vind ik heer lijk. Als ik werk moet ik een be paalde lijn zien en je moet de ploeg aan bepaalde punten her kennen. Dan ben je op de goede weg. Ik zie per jaar veertig wed strijden in het betaalde voetbal, om te voorkomen dat je niet be drijfsblind wordt. Liefst volg ik een club een paar wedstrijden achter elkaar. Lekker ontspan nen kijken, met het meeste oog voor de tactiek. Daardoor blijf je kritisch op.jezelf Over dat betaalde voetbal: "Ik heb ambities gehad, ja, heel veel. Je moet de gelegenheid krijgen. Ik heb er m'n best voor gedaan, maar de kaart niet gehad. Ik ver tik het eenmaal om in bestuurs kamers te komen. Aan kontkrui perij heb ik vreselijk de schurft. Of het er in deze tijd, met al die bezuinigingen nog van zal ko men, ik denk het niet. Ik wil nu zeker niet ergens op het tweede plan acteren. Met Rijnsburgse Boys? Ik zou daar best hele leu ke uitspraken over kunnen doen, maar dat zijn bestuurszaken en daar bemoei ik me niet mee. Ik zou het ook niet pikken als zij zich met mijn zaken zouden be moeien". 'Wie afspraken niet nakomt, trap ik eruit' Spelplezier 'Tactiek kan bepalend zijn, maar mag niet overheersen", erkent Arie Lagendijk, die toch door gaat voor één van de grootste re kenaars onder de oefenmeesters. "Ik bepaal m'n speelwijze naar aanleiding van de kwaliteiten van mijn spelers. Het 4-4-2, zoals dat dan wordt genoemd, is onze groep op het lijf geschreven. Als je spelers hebt die de achterlijn kunnen halen en een goede trek- bal kunnen geven, moet je met drie spitsen spelen. Je moet de kwaliteiten van spelers optimaal benutten. Maar bij wat voor speelwijze ook moet het spelple zier voorop staan. Je moet willen winnen vanuit een positieve spe lopvatting". En winnen deed Rijnsburgse Boys, twaalf keer achtereen zelfs. "Een goede bank, weinig blessures of schorsingen en een beetje ge luk", noemt hij de drie ingre diënten voor het kampioens- maal. "Een uitstekende bank. Een elftal dat wint consolideert zijn positie, bankzitters zijn dan verliezer. In de persoonlijke sfeer geef je die spelers bewust AMSTERDAM (ANP) - Vladimir Heger, bondscoach van de natio- nalé basketbalherenploeg, heeft de definitieve selectie gemaakt voor het voor-Olympische toer nooi dat van 15 tot 25 mei in Frankrijk zal worden gehouden. Heger heeft vijf spelers van landskampioen Den Bosch in zijn ploeg opgenomen. De selectie bestaat uit: Mitch Plaat, Jel- le Esveldt, Jos Kuipers, Dan Cramer en Kees Akerboom (allen Den Bosch), Emill Hagens en Randy Wiel (Leiden), Ronald Schilp (Landlust), Rob van Essen (Orca's), Cock van de Lagemaat (Werkendam), Al Faber (Haaksbergen) en Henk Pieterse (Kentucky University). Reserve zijn: Marco de Waard (Noordkop), Ton van der Mars (Northern Montana), Ruud Kuiper (Honolulu University) en Erik Griekspoor (Weert). Deze selectie zal van 5 tot en met 8 mei vier oefenwedstrijden spelen tegen het sterke team van de University van Michigan uit de Verenigde Staten. ZURICH (ANP) - Het Nederlands UEFA-elftal blijft uitgesloten van deelneming aan de eindron de van de strijd om de Europese voetbaltitel in Moskou. De com missie van beroep achtte de klacht van de KNVB tegen de te rugzetting van Oranje ten gunste van Luxemburg wegens het gooien van vuurwerk bij de ont moeting in Velsen ongegrond. KNVB-gedelegeerde Jo Jaspers en de jurist Limberg voerden in hoger beroep in Zürich als ver weer aan, dat de Luxemburgse doelman Koch een van de tribu ne afkomstig rotje had opge raapt, dat vervolgens in zijn hand was ontploft. De UEFA-commis- sie hield niettemin vol, dat de KNVB verantwoordelijk is voor hetgeen er op de tribunes ge beurt en bevestigde de juistheid van de reglementaire nederlaag van 0-3. De jeugdige Luxemburgers reizen daarom, hoewel beide ontmoe tingen tegen Nederland werden verloren (1-2 en 0-1), eind mei af naar de Russische hoofdstad. ADVERTENTIE Arie Lagendijk: "Niet ik word kampioen, we flikken het met z'n vijftienen" veel meer aandacht. De match- winner heeft tóch wel een heer lijke week. We hebben geen bles sures gehad. Alleen Rob Gillis sen is geschorst geweest, Arroyo bewees dat de reserves gelijk waardig zijn aan de spelers. En de geluksfactor maakt je van kanshebber tot kampioenskan didaat. Wat ons in zo'n eerste jaar tegen zat, hebben we dit seizoen allemaal mee gehad. Dat kan ik je verzekeren". Volwassen Wat niets af doet aan de prestatie van Rijnsburgse Boys, Arie La gendijk zal wel de laatste zijn om dat te ontkennen. "We moeten ervoor waken dat het zelfver- trouwen niet uitdraait op supe rioriteitsgevoel", stipt hij aan, "maar we zijn aan het kampioen schap toe. Doelstelling was om dit seizoen een periode-titel te pakken. Dat spreekt de spelers aan en levert de club financiën op. 't Is gebleken dat we volwas- sener zijn geworden. Vorig jaar wonnen we alle toppers, maar werden we geen kampioen door verlies tegen mindere goden. Minder belangrijke zaken wor den nu ook professioneel bena derd, er zit continuïteit (weer een C.., gh) in de speelwijze. Spelers kennen hun mogelijkheden, maar hebben ook hun onmoge lijkheden leren kennen. Toon Houtekamer is daar het beste voorbeeld van. Hij doet wat van hem verwacht wordt, zonder zich te vergalopperen. En alleen daarom kan Huug Aandewiel zó voetballen als dit jaar". Arie Lagendijk groeide met Rijns burgse Boys mee. Schade en schande maakten hem veel wij zer. Zowel binnen de lijnen, als daarbuiten. "De tegenstander bepaalt voor hooguit tien pro cent onze speelwijze. Ik wil nooit verrast worden. Alles waarmee ik geconfronteerd kan worden, wil ik vantevoren weten. Ik ben niet makkelijk voor mezelf, ik stel mezelf eisen. Ik ga altijd bij mezelf te rade. Als ik zaterdags verloren heb, loop ik hier zon dagmorgen om vijf uur in de tuin. Wat ben ik dan? Een ma niak? Noem het een perfectio nist. Ik ben enorm kritisch op mezelf, maar alles wat ik doe is goed overdacht. Spelers mogen altijd vragen aan me stellen, dan krijgen ze antwoord. Daar heb ben zij recht op, maar ik ga niet met hen in discussie. Ik leg al leen verantwoording af aan de clubleiding". Zaterdag a.s. 14.30 uur Advertentie aangeboden door MHNTSHOP maabl dit ui? imb van uu> ditubuiwb Hoofdstraat 22, tel. 071-897679 ADVERTENTIE Rugdekking Die hem, zoals hijzelf stelt, "de lengte en de ruimte gaf om te veranderen wat moest verande ren. Ik voelde dat ik rugdekking van het bestuur had, vooral in de perioden dat er moeilijkheden waren, 't Is moeilijk werken als je steeds op- en aanmerkingen krijgt", herinnert hij zich vooral uit zijn eerste jaar. "Mentaal voelde ik mezelf groeien. Ik heb nooit door iemand mijn mening laten beïnvloeden". Onderwijl werd de laag eelt op zijn ziel dikker en dikker. "Ik heb le ren onderscheiden wat belang rijk en minder belangrijk is. Kie pen ze nu een emmer stront over me heen, dan draai ik me om en loop ik weg. Wanneer ooit écht de afknapper komt? Ik weet het niet, ik ben bezeten van voetbal. Je moet het niet te ingewikkeld maken, zo simpel mogelijk hou den. Maar ja, ik ben er zó mee bezig". aanvang beroepsrenners 13.45 uur start bekende Leidenaars om 13.00 uur Aan de start verschijnen: JOOP ZOETEMELK winnaar Tour de France 1980 MARTIN VENIX kampioen van Nederland achter Derny's oudwereldkampioen achter de grote motoren in 1982 RENEKOS oud wereldkampioen 1981 achter de grote motoren RENE PIJNEN 64 maal zesdaagse winnaar M.BETZ kampioen van Duitsland achter grote motoren En vele anderen Parkoers parkeerterrein voor de Luifelbaan Montgomerystraat, V.d. Helmstraat, Rooseveltstraat. Parkeer gelegenheid aan de Vijf Meilaan Mede mogelijk gemaakt door uw sportieve krant LEIDSCH DAGBLAD EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13