Banden Hoogovens toont grote veerkracht FNV eist rol op herstelbeleid Bijenkorf wil van dure naam af Staalconcern boekt weer winst ;»:*7nxlr Besluit IG Metall over stakingen valt in mei Europa wil monopolie IBM breken m Spanje pakt topman Rumasa op Canada weert Nederlandse ham in blik Gas te duur voor tuinder' Amfas mag o.r. Eerste Hollandsche passeren T- Voordeligen klaar terwijl uwacht! DONDERDAG 26 APRIL 1984 AMSTERDAM (GPD) - Na vijf jaar van aanhoudend grote verliezen stevent het Hoogovens concern dit jaar weer op winst af. Het eerste kwartaal van dit jaar heeft al een winst voor belastingen opgeleverd van enige tientallen miljoenen guldens. „We zijn terug van weg ge weest", zo drukte drs J.D. Hooglandt, voorzitter van de raad van bestuur van het enige Neder landse staalconcern, het gisteren uit in een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag. De gunstige ontwikkeling komt niet alleen tot uiting in betere staalprijzen, een produktie die hoger ligt dan gepland, maar ook in het voor het eerst sinds jaren weer aantrekken van nieuw per soneel. Zo zijn per 1 april jl. 75 mensen aangetrokken die voor een periode van een half jaar de produktie van een van de buiten gebruik gestelde hoogovens weer ter hand gaan nemen. Af hankelijk van de situatie zal be keken worden of een dienstver band over zes maanden wordt verlengd of beëindigd. Sprong «uit dal In het afgelopen jaar boekte Hoog ovens nog een netto-verlies van 38 miljoen gulden, tegen 106 mil joen verlies in 1982. „Weliswaar een verlies, maar toch de tweede achtereenvolgende sprong uit het dal omhoog", aldus Hoog landt. Hoeveel beter Hoogovens er in ver gelijking met andere Europese staalfabrieken voorstaat, gaf hij aan met de volgende opsom ming: De verliezen van de Belgische staalonderneming Cockerill Sambre bedroegen over 1983 cir ca 700 miljoen gulden. Over dat zelfde boekjaar schreven de bei de Franse bedrijven, Unisor en Sacilor, elk 1,8 miljard rood. De verliescijfers voor het Italiaanse Finsider belopen een bedrag van een kleine 4 miljard gulden. „Uit gedrukt in lires", zo grapte Hóóg- landt, „is hiervoor een aparte bij- Postkantoren De postkantoren zijn aanstaande maandag, Koninginnedag, geslo ten. Als gebruikelijk zal er die dag geen postbestelling zijn. De brievenbuslichtingen in de nacht van zondag op maandag worden verschoven naar de nacht van maandag op dinsdag. Omdat de nationale bevrijdingsdag ditjaar op zaterdag valt, zal 5 mei voor bijna het gehele PTT-personeel een vrije dag zijn. Er vindt die dag geen postbestelling plaats; exprespoststukken, telegram men en overlijdensberichten worden echter wel besteld. Ver der zei de post voor postbushou ders als gebruikelijk op zaterdag ochtend in de postbussen liggen. Een aantal van de belangrijkste postkantoren is zaterdagochtend 5 mei van 9 tot 10 uur open, uit sluitend voor het versturen van exprespoststukken en telegram men die in het binnenland de zelfde dag worden afgeleverd. Van Nelle Van Nelle heeft vorig jaar een winst van f 16,16 miljoen ge boekt. De volledige dochteron derneming van de Amerikaanse Nabisco Brands behaalde over 1982 een winst van f 16,98 mil joen. Naar „de weduwe" gisteren meedeelde is het resultaat verle den jaar mede beïnvloed door de minder goede gang van zaken in de zoetwarengroep. Die werd on der meer genoodzaakt Donkers BV af te stoten. De winst wordt na aftrek van het interimdividend van f 7,5 mil joen aan het reservefonds toege voegd. Grafische industrie Het produktievolume van de grafi sche industrie zal profiteren van het conjuncturele economische herstel. Voor 1984 wordt ver wacht dat de investeringen zul len toenemen (1983: f380 mil joen). Op langere termijn lijkt de lage nodig". Het Engelse staal concern BSC maakte vorig jaar zo'n 900 miljoen gulden verlies. De Duitse bedrijven Thyssen en Peine Salzgitter ontliep elkaar met respectievelijk 600 miljoen en 700 miljoen gulden verlies niet veel. Het „beste" resultaat in dit rijtje toonde nog het Duitse staalbedrijf Kloeckner met een verlies van 150 miljoen gulden. BONN (GPD) - Leden van de West- duitse vakcentrale IG Metall zul len tussen 3 en 9 mei in de dis tricten Noord-Baden, Noord- Wurttemberg en Noord-Hessen stemmen over de vraag of er al dan niet gestaakt zal worden. In zet is de invoering van de 35-uri- ge werkweek met behoud van loon. Nadat ook een tweede top- gesprek tussen de werkgevers en werknemers in de metaalindus trie niets had opgeleverd omdat de werkgevers pertinent tegen een algemene verkorting van de wekelijkse werktijd zijn, besloot het bestuur van de metaalbond gisteren dat nu de leden moeten beslissen hoe het verder moet. Vakbondsvoorzitter Hans Mayer verklaarde dat de IG Metall weet waar zij aan begint, wat zij van de leden vergt en wat een staking politiek en economisch bete kent. Hij zei tevens er stellig van overtuigd te zijn dat meer dan de vereiste 75 procent zich voor sta king zal uitspreken. Dat wordt door de ondernemers ronduit ontkend. Zij menen dat de meer derheid van de metaalwerkne mers het met de werkgevers eens is dat invoering van de 35-urige werkweek met behoud van loon géén arbeidsplaatsen schept, maar juist vernietigt. De IG Metall, de grootste indus triebond ter wereld met ruim 260.000 leden, is in staat om een langdurige staking te financie ren. In dit verband wordt al ge fluisterd over drie maanden. De bond gaat er bovendien van uit dat zij kan rekenen op de steun van de overkoepelende vakcen trale DGB (Deutscher Gewerk- schaftsbund). Het Hoogovens-concern heeft van af 1977 de bedrijfskosten kunnen drukken met niet minder dan 600 miljoen gulden. Dat kon door een efficiëntere bedrijfsvoering, energiebesparing, het in gebruik nemen van nieuwe en moderne installaties en door. de perso neelskosten te drukken. Eind 1986 wil het concern zonder ge dwongen ontslagen nog onge veer 16.000 werknemers in Ne derland hebben werken tegen nu ruim 17.000. Hoesch Aandeelhouders kunnen voorlopig nog niet op een hervatting van een dividend rekenen, zo zei drs. Albrecht, die bij Hoogovens ver antwoordelijk is voor onder meer de financiën. Het concern zal evenmin de eerstkomende ja ren belasting over winst gaan be talen omdat er over de achterlig gende jaren nog een compensa- bel verlies ligt van rond de 500 miljoen gulden. Drs. Hooglandt sluit niet uit dat Hoogovens in de nabije toe komst de banden met het Duitse staalconcern Hoesch weer zal aanknopen. Nog maar enkele ja ren geleden werd de samenwer king tussen deze twee bedrijven, gefuseerd tot Estel, na veel ver wikkelingen beëindigd. Hoogo vens heeft nog aandelen Hoesch in zijn bezit waarop het afgelo pen jaar een stijging van de beurswaarde van 45,5 miljoen gulden kon worden geboekt. „Het zal niet opnieuw een fusie worden", zo zei drs. Hooglandt geruststellend. „Er valt wel te denken aan langdurige leveran ties of samenwerking. Maar eerst moet alle fusieleed zijn ver werkt". i, gelegen langs het Noordzeekanaal. Dit jaar BRUSSEL (AP) - De Europe se Commissie zal op korte termijn een klacht formule ren tegen het Amerikaanse IBM-concern, de grootste fa brikant van computers ter wereld, dat misbruik wordt gemaakt van de domineren de positie op de Europese markt. Een woordvoerder van de Europese Commissie heeft dit gisteren bekendge maakt. Het voornaamste bezwaar van de EG komt erop neer dat IBM geen nadere informatie wil verschaffen over de mo gelijkheden van het koppe len van niet-IBM apparatuur aan de grote computers uit de 370-serie, een van de meest succesvolle produkten uit het IBM-programma. Omdat IBM op het terrein van de grote computers een belang rijk deel van de Europese markt beheerst, maakt het bedrijf inbreuk op artikel 86 van het oprichtingsverdrag van de EG, dat misbruik van een overheersende marktpo sitie verbiedt, zo zei de woordvoerder. Op het gebied van de huiscom puters en de consumentene lektronica voldoet IBM wel aan de EG-richtlijnen, maar hierbij heeft het Amerikaan se concern ook geen domine rende positie. De EG komt in het geweer na klachten van een aantal Eu ropese computerproducen ten, die apparatuur vervaar digen die bedoeld is om aan de grote IBM-computers te worden geschakeld. Zij zeg gen van IBM te weinig of te laat informatie te krijgen over de technische mogelijk heden daarvan waardoor zij in een oneerlijke concurren tiepositie worden gebracht. IBM poogt met zijn handel wijze een klant te dwingen ook IBM-randapparatuur aan te schaffen. AMSTERDAM (GPD) - De FNV wil met de overheid en werkge vers op verschillende niveaus overleg over het herstel van de marktsector. De FNV meent dat bij dat herstel de werknemers in de bedrijven moeten worden be trokken en daarin meer zeggen schap moeten krijgen. Boven dien meent de FNV dat bij het overleg gesproken moet kunnen worden over een minder snelle vermindering van het financie ringstekort van de overheid. Ook moeten de werkgevers volgens de FNV afzien van de 2 miljard aan lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Dit geld kan dan o.a. worden besteed aan arbeids tijdverkorting en het in dienst nemen van jongeren. Dit zegt de FNV in een nota "Ver nieuwde bedrijven" waarin een reeks voorstellen worden gedaan voor het aanpakken van de socia le en economische vernieuwing van de marktsector. De FNV wil dat de overheid gelden uittrekt voor een offensief beleid. Deze gelden zouden dan in onderhan delingen tussen werkgevers en werknemers een bestemming moeten krijgen. De FNV zegt dat het huidige beleid van het kabinet eerder negatief dan positief heeft uitgepakt voor de economie. „De manier waar op men het financieringstekort heeft verminderd heeft arbeids plaatsen vernietigd. De maatre gelen gericht op herstel van be drijfswinsten komen neer op wa ter naar de zee dragen", zo meent de FNV. FNV-voorzitter Wim Kok zei dat de FNV beslist geen economische groei wil tegen elke prijs. „Er moet rekening worden gehou den met de leefomstandigheden en het milieu", zei hij bij de pre sentatie van de nota. Volgens Hema blijft sterkste pijler KBB-concern AMSTERDAM (GPD) - De Bijen korfwarenhuizen gaan zich wat meer aanpassen bij het huidige - lagere - bestedingsniveau. De ke ten wil af van de reputatie duur te zijn, en biedt daartoe meer ar tikelen tegen lagere prijzen aan. Tegelijkertijd blijft het dure deel van het assortiment gehand haafd. Dat zei de nieuwe president-direc teur, ir. A. Maas, van Koninklijke Bijenkorf Beheer (Bijenkorf, He- ma, Maxis-Praxis) woensdag tij dens de presentatie van het jaarverslag van KBB. Maas bleef nogal vaag over de nieuwe lijn van de Bijenkorfwarenhuizen. Zo gaf hij geen antwoord op de vraag in hoeverre de Bijenkorf straks nog afwijkt van de V-en- D-warenhuizen. Wel benadrukte hij, dat de Bijenkorf geen nieuwe formule ontwikkelt, maar slechts het beleid aanpast om van het „duurte-imago" af te komen, positie van drukwerk als infor- Nadat de toekomst er begin vorig matiemedium niet al te kwets baar voor de opkomst van nieu we concurrerende media. De ver wachtingen voor de toekomst van de grafische industrie zijn gunstig, het grafische produktie volume zal nog kunnen toene men, zij het dat de groeivoet la ger zal zijn dan die van de totale informatie-industrie. Dit blijkt uit een bedrijfstakstudie van Ra bobank Nederland. De grafische industrie heeft een gezamenlijke omzet van circa f 5,3 miljard. Het aantal werknemers bedroeg vo rig jaar 11.000. De bedrijfstak be staat uit circa 2850 bedrijven waarvan 85 procent met minder dan 20 werknemers. Mulder Boskoop Mulder (rollend materieel) in Bos koop heeft in 1983 een netto winst behaald van 753.000 gul den. Over 1982 leed het bedrijf nog een verlies van 371.000 gul den. De omzet is gestegen van 16 tot 18 miljoen gulden. De winst wordt toegevoegd aan het eigen vermogen. jaar voor de luxe Byenkorfwa- renhuizen zeer somber uitzag, was Maas nu optimistischer ge stemd. Over 1983 leden de Bijen korven gezamenlijk een verlies van 3,1 miljoen gulden. De Raad van Bestuur gaf op de persconfe rentie de verzekering dat dat een gunstiger resultaat was dan over 1982, welk cijfer nooit is gepubli ceerd. Ook met het totale KBB-concern is het in 1983 beter gegaan. Het boekte een netto-winst van 0,7 miljoen gulden bij een omzet van 3491 miljoen gulden tegen een verlies van 60,1 miljoen gulden over 1982 bij een omzet van 3358 miljoen gulden. Dat betekent overigens nog niet dat KBB daadwerkelijk bijna 61 miljoen gulden meer verdiend heeft. Het gunstige cijfer is voor een groot deel het gevolg van het herstel plan dat KBB vorig jaar maart ontwikkelde en waarbij met na me de Amro-Bank, de Neder landse Investeringsbank, Ven- dex International en het perso neel - letterlijk - een flinke duit in het zakje deden. Zo hoefde KBB over 1983 - onder meer door op schorting van renteverplichtin gen - 20 miljoen gulden minder aan rente af te dragen dan in 1982. Bovendien reserveerde KBB in 1983 ruim 20 miljoen gul den minder voor reorganisatie kosten dan in 1982 en ten slotte daalde het personeelsbestand met ruim 330 mensen, van wie er 134 werden ontslagen. Maas benadrukte gisteren dan ook, dat het herstelplan dat drie jaar beslaat, onverkort zal worden uitgevoerd. Wel zei hij positief te oordelen over de uitkomst van het eerste jaar dat aan het her stelplan is gewerkt. Zo steeg het marktaandeel van het hele con cern van 3,3 procent naar 3,4 pro cent, en maakte de zelfbedie ningsketen Maxis-Praxis voor het eerst winst. Deze bedroeg 0,3 miljoen gulden. De sterke pijler van KBB is nog steeds de Hema, die een winst maakte van 31,3 miljoen gulden. Flinke verliezen leed KBB op de meubelzaken Mobell en op de Perry-Sportza- ken, die in het afgelopen boek jaar beide werden verkocht. Per ry Sport ging naar Vendex Inter national. KBB-topman Maas: gedrag con sument steeds grilliger. (foto anp> FRANKFORT (DPA/RTR) - De Spaanse Rumasa- magnaat, Jose Maria Ruiz Mateos, 53, is gisteren op het vliegveld van Frankfort op verzoek van de Spaanse regering gearresteerd door Interpol. Rumasa, een conglomeraat van 18 banken en 400 uit eenlopende bedrijven, is nadat het vorig jaar in schulden raakte genationaliseerd door de Spaanse regering, daar anders het hele Spaanse financiële bestel in ernstige problemen zou kunnen zijn geko men. Het is een van de grootste houdster-maat schappijen in Spanje. Ruiz Mateos, oprichter en vroegere president, werd sinds mei vorig jaar gezocht door de Spaanse justitie op beschuldiging van deviezenvergrijpen, verval sing van handelsdocumenten, belastingontduiking en niet afdragen van sociale premies. Hij was naar Londen gevlucht, maar Groot-Brittannië had hij na het aflopen van zijn verblijfsvergunning moeten verlaten. Woensdag werd hij op het vlieg veld gearresteerd toen hij uit de VS aankwam. AMSTERDAM (ANP) - Canada heft sinds begin april een zoge heten retorsierecht op ham in blik uit de Europese Gemeen schap. Het heeft daartoe beslo ten in verband met de „subsidië ring" van de export door de EG. In de praktijk betekent dit alleen maar nadeel voor de Nederland se en de Deense exporteurs. De overige EG-landen voeren geen ham naar Canada uit. Van de kant van de Nederlandse vlees verwerkende industrie is verno men dat de export naar Canada volledig is komen stil te liggen. Het loont eenvoudig niet meer ham naar dat land te exporteren. Het ging weliswaar niet om grote hoeveelheden - enige honderden tonnen in het eerste kwartaal van dit jaar. 1500 ton vorig jaar - maar Canada was wel een veelbelo vende markt. De Canadese maatregel heeft nog een voorlopig karakter. Er wordt binnen afzienbare fijd in Ottawa een hoorzitting gehouden waar op definitief moet worden vast gesteld of de Canadese vleesver werkende industrie schade van de „subsidiëring" van Neder lands en Deense ham lijdt en zo ja hoeveel. Als het oordeel van het „anti-dumpingtribunaal" ne gatief uitvalt worden eventueel al betaalde retorsierechten terug betaald. Kok vraagt de FNV nadrukkelijk om de betrokkenheid van de werknemers bij het herstelbe leid. „Als die werknemers niet De Nederlandse en Deense expor- op alle niveaus een actieve rol teurs die door de Canadese maat regel getroffen worden hebben gezamenlijk een Canadese advo caat in de arm genomen om hun zaak in Ottawa te bepleiten. Hij moet de Canadese autoriteiten duidelijk proberen te maken dat de EG-betalingen aan de Neder landse en de Deense exporteurs geen subsidie zijn maar slechts de restitutie van betaalde invoer rechten op bijvoorbeeld veevoe der. Het probleem is dat de Canadese maatregel tegen de EG is gericht en niet tegen de exporteurs en dat - aldus een zegsman van een Nederlandse exporteur van ham - de autoriteiten in Brussel er tot dusver nog geen blijk van heb ben gegeven dat ze van plan zijn de Nederlandse en Deense protesten bij de Canadese rege ring te steunen. In Ottawa, maar ook in Washington, worden de Europese exportrestituties al ja renlang als een ongeoorloofde vorm van exportsubsidie be schouwd. Automatisering Het herstelbeleid van de marktsec tor moet volgens de FNV ge paard gaan met een nieuw so ciaal beleid. "Daarbij denken we aan het zoveel mogelijk wegne men van de gevolgen van de au tomatisering, aan het handhaven van de minimuminkomens bij arbeidstijdverkorting". Nederland moet volgens de FNV nu de kansen grijpen nu de eco nomie zich herstelt. Geen zorgen heeft de FNV over de bedrijven die exporteren, maar juist over de bedrijven die produceren voor de binnenlandse markt. Juist bij deze bedrijven moet worden gekeken naar de werkge legenheid, zo meent de FNV. Tegen de eerdere plannen in zal KBB de Amerikaanse waren huisketen Mack's Stores niet af stoten. De keten behaalde dit jaar een bevredigend resultaat. Wel verkocht KBB tijdelijk 20 procent van de keten aan de bank voor tien miljoen gulden. In 1987 wil KBB dit pakket aan delen weer voor tien miljoen gul den terugkopen. De hele transac tie komt in feite neer op een ren tevrije lening, zo bleek gisteren op de persconferentie. Maas sprak zich gisteren vaag uit over de toekomstverwachtingen. „Natuurlijk zijn we positief over de uitwerking van het herstel plan, dit mede op grond van het eerste kwartaal 1984. Maar we verwachten geen groei in de de tailhandelsbestedingen. Daar naast gedraagt de' consument zich steeds grilliger, zoals onder meer blijkt uit de opleving van de autoverkopen en het grote aantal vakantieboekingen dat vorig jaar is gedaan". DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap gaat niet akkoord met een plan van de Gasunie om de prijs van stookgas voor tuin ders op een andere manier te be rekenen waardoor het gas voor het tweede kwartaal van dit jaar 0,24 cent per kubieke meter goedkoper wordt. Het schap heeft gisteren gezegd dat de berekening van de gas- prijs voor tuinders zodanig moet worden veranderd, dat de prijs per kuub 1,7 cent lager uitvalt. Daartoe zou de Gasunie de prijs van het stookgas moeten koppe len aan die van stookolie met een zwavelgehalte van twee procent. De Gasunie wil een koppeling maken met de duurdere stooko lie met een zwavelgehalte van één procent. De FNV wil bij de opzet van het herstelbeleid meepraten op het ministerie van economische za ken, „zoals wij dat ook doen op sociale zaken als het gaat om de werkgelegenheid". Met de over heid en de werkgevers wil de FNV een basis scheppen om tot beleidsuitgangspunten te ko men. „Hiervoor heeft minister De Ko ning van sociale zaken geen con structieve bijdrage geleverd door minister Ruding van financien rechts te passeren door het aan geven van grote bezuinigingen voor de komende jaren", aldus Wim Kok. Volgens Kok heeft premier Lubbers een meer posi tief geluid laten horen door te willen luisteren naar mensen en ideeen. Overheidsbedrijven De FNV hecht groot belang aan het ontwikkelen van nieuwe pro dukten en activiteiten, waarbij de overheid een stimulerende rol zou kunnen spelen. "De over heid zal er niet voor moeten te rugschrikken overheidsbedrij ven op te zetten of in bedrijven te gaan deelnemen", aldus de nota. Die bedrijven moeten dan een voortrekkersrol gaan spelen. Het is de bedoeling van de FNV om op centraal niveau met werk gevers en regering raamafspra ken te maken die op bedrijfs taksniveau en in de bedrijven kunnen worden ingevuld tijdens het cao-overleg. Voor het overleg op centraal niveau gaapt er nog een grote kloof omdat de werk gevers blijven hameren op meer bezuinigingen en op verder gaande lastenverlichting voor het bedrijfsleven. ROTTERDAM (ANP) - De onder nemingsraad van de Eerste Hol landsche Levensverzekerings bank (EHLB) heeft het kort ge ding, dat hij had aangespannen tegen de directie van Amfas, op alle punten verloren. De vice- president van de Rotterdamse rechtbank, mr L. ter Kuile be paalde gisteren dat de directie van het verzekeringsconcern Amfas terecht het advies van.de Centrale Ondernemingsraad (COR) heeft gevraagd over de reorganisatie bij het bedrijf. Met name het plan van Amfas om de dochteronderneming Eerste Hollandsche te verkopen aan de Nederlanden van 1870 was inzet van het kort geding. Het perso neel van de Eerste Hollandsche vreest dat het bedrijf zijn eigen indentiteit zal verliezen en op zal gaan in- de Nederlanden van 1870. Volgens mr Ter Kuile voorziet de Wet op de Ondernemingsraden niet in een dergelijk competen tie-geschil. Ter Kuile is van me ning, dat de verkoop van EHLB een gemeenschappelijk belang betreft dat deel uitmaakt van een algehele reorganisatie bij het Amfas-concern en dat derhalve de COR advies uit moet brengen. ADVERTENTIE Méér kilometers rijden voor minder geld. Daarvoor zorgt uw specialist: Ster Bandenservice Kom langs en konstateer 't zelf: kwaliteitsbanden, tegen aantrekkelijke prijzen, deskundig gemonteerd. Alle bekende bandenmerken, o.a. michiun STER*** V BANDENSERVICE Leiden: Zoeterwoudseweg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria). Tel. 071-769302. Open 8-17.30. za. 9-12 uur Alphen a/d Rijn: Prinses Margrietlaan 12 (bij Rijnhaven Oost). Tel. 01720-45041 Open 8-17.30. za. 9-12 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9