Werk basisonderwijs trekt aan Grote schade aan beton door 'rot' Galeriehouder zet zich in voor Turks echtpaar 12.50 Nieuw onderzoek ministerie bevestigt: Zaanstad: ontslag voor CP-leden bij politie Ontslag voor commandant rijkspolitie ZondagJVfenuj Branden PvdA-economen: Suriname gedeeltelijk hulp bieden Tekeningenverkoop in Wassenaar om Leyla en haar man te verenigen Omstreden therapie onderzocht 500 m2 ZONNIGE IDEEËN VOOR HEN DIE IETS MOOIS ZOEKEN 4 DONDERDAG 26 APRIL 1984 Binnenland PAGINA 5 DEN HAAG Een groot deel van de toekomstige 67 pedago gische academies basisonder- wijs-(pabo's) denkt binnen drie of vier jaar aanzienlijk meer studenten te hebben dan nu. Tweederde deel van de pabo's verwacht uiteindelijk studen tenaantallen, die rond of boven de 250 liggen. De meeste insti tuten zijn niet ontevreden met de aantallen aanmeldingen voor het cursusjaar '84-'85. De totaalcijfers staan in schril con trast met de prognoses van het ministerie van onderwijs, dat voorspelt dat de belangstelling voor de pabo's binnen driejaar bijna zal zijn gehalveerd. door Ben Rogmans De directies van de pabo's ma ken zich over het algemeen geen grote zorgen over de wens van WD en PvdA om in de HBO-wet te bepalen dat een pabo minimaal 250 studenten moet hebben om als zelfstan dig instituut te blijven bestaan. Over het wijzigingsvoorstel van beide partijen zal op 2 mei in de Kamer gedebatteerd wor den. Het onverwacht grote aantal instituten dat denkt aan de 250-norm te kunnen vol doen, wordt mede veroorzaakt doordat WD en PvdA hun plannen hebben afgezwakt: pas als een pabo vier jaar onder de norm zit, wordt ze opgehe ven, waarbij de minister van onderwijs de mogelijkheid heeft om vier jaar uitstel van executie te verlenen. In een recente brief van minister Dëetman (onderwijs en weten schappen) aan de Tweede Ka mer wordt geschreven dat het Rijk in 1986 op iets minder dan tienduizend pabo-studenten rekent. Nu zijn dat er ruim 17.000, het komend jaar ver wacht men een daling tot 14.500 studenten, het jaar daar op opnieuw een daling tot 11.500, om zo in september 1986 een dieptepunt te berei ken met 9.900 studenten. Daar na zal de belangstelling voor de pabo's volgens het Rijk weer toenemen en tot in de ja ren negentig rond de twaalf duizend schommelen. Directeur J. Bosch van de prot.- christelijke pedagogische aca demie in Oegstgeest is van me ning dat het ministerie en de politiek (met name de WD en de PvdA) de cijfers onjuist hanteren. Ten onrechte getui gen genoemde politieke partij en van een ontmoedigingsbe leid, zo vindt Bosch. Directeur Hoorninck van de PA voor West-Brabant in Oudenbosch spreekt van een rigoreuze da ling in de afgelopen jaren, maar verwacht een keer ten goede in de jaren negentig, die mogelijk leidt tot een tekort aan onderwijzers. Verschillende woordvoerders van pedagogische academies in Gelderland verwachten dat de belangstelling voor de pa bo's de komende jaren weer explosief zal toenemen: juist in het lager onderwijs is men de grote klap van de daling van het kindertal te boven. Het middelbaar onderwijs krijgt die klap de komende jaren pas te verwerken, hetgeen zal lei den tot nog grotere werkloos heid onder docenten in het voortgezet onderwijs. Daar door zal een aantal studenten dat onder normale omstandig heden gekozen zou hebben voor een lerarenopleiding voor het voortgezet onderwijs, uit wijken naar de pabo. Ondanks de huidige werkloos heid onder onderwijzers, het sterk teruggelopen kindertal op lagere scholen en de groeiende belangstelling voor de pabo's, is de algemene ver wachting dat er vanaf het be gin van de jaren negentig weer voldoende banen in het lager onderwijs zijn om de meeste afgestuderenden aan een baan te kunnen helpen. Daarbij moet men wel in aanmerking nemen dat de mensen die nu op zoek zijn naar een baan in het basisonderwijs, bijzonder weinig kansen hebben om iets te vinden. In sollicitatieproce dures zullen ze het meestal moeten afleggen tegen pas af gestudeerden, zeker als die laatste groep van de (nieuwe) pabo's komt. Verwacht wordt dat een groot deel van het hui dige werklozenbestand in an dere beroepsgroepen zijn hfeil gaat zoeken. Hoewel de aantallen werkloze onderwijsgevenden zeer groot zijn, liggen de pecentages nog steeds onder het landelijk ge middelde werkloosheidsper centage. Van alle leraren basis onderwijs (kleuter- en lagere school) zit negen procent zon der werk. In het kunst- en so ciaal-agogisch onderwijs lig gen deze percentages rond de vijftien. Vooral in deze studie richtingen zal de kans op een baan in de toekomst drama tisch dalen, zo blijkt uit het HBO-rapport. Daarin wordt voorspeld dat de helft van de afgestudeerden in het kunst-, gezondheids-, sociaal-ago gisch- en agrarisch onderwijs geen baan zal kunnen krijgen. Als men die cijfers combineert met de tamelijk gunstige ver wachtingen voor de werkgele genheid in het basisonderwijs, dan lijkt het erop dat die laat ste onderwijstak zich nu al sterk aan het herstellen is van de daling van het aantal ge boorten in de jaren zeventig. DEN HAAG (GPD) - De schade aan beton in de woningbouw blijkt zeer omvangrijk. Minstens 400 miljoen gulden, uitlopend tot waarschijnlijk 550 miljoen, is nodig om alle nu bekende betonschade op tijd te verhelpen. Dat blijkt uit een nog niet gepubliceerd onderzoeksrapport van het ministerie van volkshuisvesting. De betonschade moet zo snel mo gelijk worden verholpen, omdat anders de kosten in de toekomst een veelvoud van de 400 tot 550 miljoen gulden zullen worden. Het onderzoek bevestigt de alar merende gegevens van de Natio nale Woningraad in Almere-Ha- ven. De woningraad heeft vorig jaar in eigen beheer een onderzoek in gesteld, nadat ze steeds vaker werd geconfronteerd met verzoe ken om informatie en hulp van de aangesloten corporaties over de problemen met betonrot. De raad berekende in dat onderzoek ook een kostenpost van mini maal enkele honderden miljoe nen guldens. Die gegevens wer den destijds bevestigd door des kundigen in de bouwwereld. Het onderzoek van het ministerie is opnieuw een bevestiging. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) vindt, dat de corporaties de kosten van de betonschade ZAANSTAD (ANP) - Ambtenaren bij de gemeentepolitie van Zaan stad krijgen een ontslagprocedu re aangezegd zodra blijkt dat ze lid zijn van de Centrumpartij (CP). Dit deelde desgevraagd gis teren hoofdcommissaris A.B.J. Prakken van de gemeentepolitie van Zaandstad mee. Dezelfde weg zal ook worden bewandeld wanneer blijkt dat een politie ambtenaar sympathieën heeft voor de doelstellingen van deze partij. Dit is het staf-standpunt van het hoofdcommissariaat Zaanstad. Zaanstad is één van de dertien hoofdcommissariaten in Neder land. Of een dergelijke ontslag procedure een haalbare kaart is, is nog niet bekend. Volgens hoofdcommissaris Prakken ver andert dit echter niets aan het korpsstandpunt. Burgemeester drs. A.J. Lems zei in een reactie gelukkig te zijn met de opstelling van de politie. DANTUMADEEL (ANP) - Een 51- jarige commandagt van de rijks politie uit het'Friese Dantuma- deel hangt ontslag boven het hoofd. Binnen het ministerie van justitie wordt verwacht, dat de minister volgende week zijn handtekening zal zetten onder de ontslagbrief. Vorig jaar november kwam de Friese politieman in opspraak door een administratieve „ver schrijving". Een bedrag van 850 gulden, bestemd voor tuinonder houd, zou voor andere doelein den binnen het korps zijn ge bruikt. Sedertdien is de adjudant op non-actief gesteld. Volgens de betrokken politieman heeft de minister op grond van onjuiste gegevens het besluit ge nomen hém te ontslaan. Hij zal daarom in beroep gaan, zo kon digde hij gisteren aan. Adjudant B. heeft 27 jaar bij de po litie gewerkt. Vóór zijn komst naar Friesland was hij werkzaam in Woudrichem. zelf moeten betalen. Hij wil er geen geld voor beschikbaar stel len. Volgens de staatssecretaris kunnen de corporaties de kosten opbrengen uit hun eigen onder- houdspotjes en eventueel hun ei gen reserves aanspreken. De Nationale Woningraad vecht dit aan. Directeur N. van Velzen: „De corporaties hebben dat geld niet. Er is een financiële reserve van totaal zes miljoen gulden bij de corporaties. Dat lijkt een heel bedrag, maar verdeeld over alle in beheer zijnde woningen is het een bedrag van 4000 gulden per woning. Uit dat geld moet ook nog het normale onderhoud en allerlei andere zaken worden be taald". De betonschade aan woningen, in het bijzonder aan hoogbouwwo- ningen uit de 50'er en 60'er jaren, is in veel gevallen zó ernstig, dat reparaties enkele duizenden gul dens per woning zal gaan kosten. In andere gevallen kan de schade gering zijn. De „rot" is een ver schijnsel dat vooral de laatste ja ren overal in Nederland zicht baar wordt. Eenvoudig weergegeven is beton rot het roesten, door inwerking van chemicaliën of water, van de ijzeren wapening waardoor de betondekking losspringt. Repa ratie is altijd mogelijk. Blijft dat echter uit, dan wordt de repara tie na langere tijd zó duur, dat sloop van de woningen goedko per is. Dat stadium is in enkele gevallen bijna bereikt. ADVERTENTIE Nu ook op zondag lekker eten bij Noordzee voor een vriendenprijsje. Kinderen eten gratis mee bij Noordzee! Op zondag krijgen kinderen t/m 10jaar onder begeleiding gratis n heerlijk kindermenu. U bent welkom op zondag van 12.00 tot 19.00 uur. NOORDZEE OI De gezellige stek voor de lekkerbek l Donkersteeg 9. Leiden, tomatensoep scholfilet 'Amsterdam' kipfilet 'Hawaii' 'jscoupe na ar keuze SCHIPHOL - Op Schiphol is gis teren een groep van 95 Nederlandse militairen uit Libanon terugge keerd. De soldaten hebben daar 6 maanden lang deel uitgemaakt van het Unifil-bataljon. Vorige week waren al 55 man terugge keerd, tien man zullen nog volgen. Dan zijn alle 160 uitgezonden man schappen weer 'veilig thuis' (Foto ANP) DALERPEEL (ANP)- Door brand in het natuurreservaat De Witten dichtbij het Drentse plaatsje Da- lerpeel is ongeveer 40 hectare veengebied verwoest. In ver band met de brand is een 14-jari- ge jongen gearresteerd. De jon gen heeft bekend de afgelopen week vier keer in het gebied brand te hebben gesticht. Ook in zuidoost-Brabant hebben gisteren branden gewoed. Vlak bij Aalst werd 6 hectare bosge bied verwoest. De brandweer gaat uit van brandstichting. Bij een bosbrand tussen Waalre en Valkenswaard ging 3 hectare na tuurgebied in vlammen op. DEN HAAG (ANP) - Nederland moet nog lopende ontwikkelingsprojec ten in Suriname weer gaan financieren. Die hulp zou buiten de militaire machthebbers om moeten lopen via een orgaan dat het vertrouwen heeft van de Surinaamse bevolking. Door een gedeeltelijke hervatting van de Nederlandse hulp kan een van nog meer economische, sociale, politieke en militaire instabiliteit in Suriname worden voorkomen. Dat is de conclusie van de PvdA-economen Jaap van der Straaten en Marein van der Schaaijk, die eerder deze maand een bezoek van tien dagen aan Suriname hebben gebracht. De twee economen, die lid zijn van de Suriname-commissie van de PvdA, reisden op persoonlijke titel naar Paramaribo. Zij spraken daar onder anderen met premier Udenhout en tientallen personen uit vakbewe ging, bedrijfsleven en religieuze organisaties. Zij hebben niet gespro ken met vertegenwoordigers van het militair gezag. De PvdA-econo men, die beiden enkele jaren in Suriname hebben gewerkt, hebben hun bevindingen neergelegd in een rapport. Volgens van Schaaijk en van der Straaten kan worden gedacht aan de vorming van een Ontwikkelingsraad, waarlangs de hulp moet gaan lo pen. In deze raad zouden personen zitting moeten nemen die het ver trouwen genieten van vakbeweging, werkgeversorganisaties en reli gieuze groeperingen. Het militair gezag zou nadrukkelijk niet in de Ontwikkelingsraad moeten zijn vertegenwoordigd. Van Schaaijk en van Straaten schatten het voor de financiering benodig de bedrag op ongeveer 8 miljoen gulden per maand. Dit bedrag kan geleidelijk worden verminderd gezien. Deze gedeeltelijke hulpverle ning zou moeten worden gestaakt, indien democratie en rechtsorde niet voldoende worden hersteld, aldus de twee (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR- 'Iedere Nederlan der mag zo met een buitenlandse man of vrouw trouwen. Maar kinderen van buitenlanders die hier wonen mogen dat niet. Dat is toch absurd! Ik schaam me dat ik in een land leef dat zulke maatregelen bedenkt'. Rob Bló te, beeldhouwer en eigenaar van een kunstgalerie in Wassenaar wordt nog kwaad als hij terug denkt aan het televisieprogram ma dat hem enige tijd geleden met de neus op de feiten drukte. Het programma ging over de tries te lotgevallen van het Turkse meisje Leyla Palta uit Beverwijk. Tijdens een vakantie in Turkije trouwde het meisje met haar ach terneef Nurettin. Haar kersverse echtgenoot mocht echter niet mee naar Nederland. Daarvoor verdient Leyla als schoonmaak ster niet genoeg, stelt de Neder landse wetgever. Sinds oktober vorig jaar geldt immers een nieu we maatregel: buitenlandse jon geren die willen trouwen met een partner uit het land van her komst moeten minimaal f1445 gulden verdienen. Anders mo gen ze hun trouwpartner niet la ten overkomen. Een keiharde eis, die alleen geldt voor buiten landse jongeren. Nederlandse jongeren zijn aan geen beperkin gen gebonden. Rob Blóte wist niet wat hij hoorde. 'Dat is toch walgelijk! Leyla moet óf van haar man scheiden èf in Turkije gaan wonen, terwijl haar familie hier achterblijft. En dan te bedenken dat Turken een hechte familieband kennen. Dit meisje is, net als alle andere tweede-generatie-kinderen, hier heen gehaald omdat haar vader hier werkte. En nu die kinderen hier eenmaal wonen beknotten wij hun rechten door te stellen dat ze niet zo maar mogen trou wen. Ik vind dat belachelijk'. Alle pogingen van Leyla om haar man legaal naar ons land te halen zijn tot nu toe tevergeefs ge- weest. De rechter bleek ook niet gevoelig voor het royale gebaar van Leyla's werkgever: deze wil de Leyla's loon aanvullen zodat het meisje boven de gestelde in komensgrens van 1445 gulden zou komen. Blóte: 'De rechter wilde dat niet geloven. Hij kon zich blijkbaar niet voorstellen dat er nog mensen in dit land zijn die zo hartelijk kunnen reage ren'. Leyla's verhaal liet de Wassenaarse kunstenaar niet meer los. 'Na de uitzending bleef ik me afvragen hoe ik kon helpen. Toen dacht ik aan mijn galerie'. In zijn galerie exposeert Blóte eigen werk en aquarellen, tekeningen en gra fiek van amateurs en vakmen sen. Omdat hij daarmee aardige resultaten boekte, rijpte in Blóte het plan om familie van Leyla of vrienden tekeningen te laten ma ken en die in zijn galerie te ver kopen. De opbrengst zou geheel ten goede komen aan Leyla, om haar inkomen aan te vullen en het meisje op die manier in staat te stellen haar echtgenoot te la ten overkomen. Blóte nam contact op met de advo caat van Leyla Palta, mr. A. van Driel, en de Beverwijkse buurt huiswerker Frans Kok, die van de situatie rond de familie Palta geheel op de hoogte is. In een ge sprek met alle betrokkenen werd het plan van Blóte toegejuicht. Afgesproken werd dat Leyla's echtgenoot Nurettin - die inmid- Een tekening van Senol, een broertje van Leyla. dels illegaal in Nederland ver blijft - en familieleden van Leyla tekeningen zouden maken. Blote zegde toe van een aantal tekenin gen zeefdrukken te maken en die in zijn galerie te exposeren. Aanstaande zaterdag is het zo ver. Dan zullen in Blöte's galerie De Muren een week lang zeefdruk ken te koop zijn van drie teke ningen van Nurettin en een broertje van Leyla. De zeefdruk ken verschijnen in een beperkte oplage en worden ondertekend en genummerd. Kosten van één exemplaar: 18 gulden. Blóte: 'Zelf hoef ik er niets mee te ver dienen, het gaat om Leyla en haar man. De zeefdrukken heb ben niet zozeer een waarde als kunstwerk. Ik beschouw het meer als een historisch docu ment. Misschien is mijn idee ab surd, maar ik hoop dat ik op deze manier bijdraag aan het verande ren van die rare maatregel'. Er zijn meer buitenlandse jongeren die in een soortgelijke positie als Leyla Palta verkeren. Om behal ve Leyla ook andere jongeren te kunnen helpen is een offciele stichting opgericht. 'Begrijp nie goed', benadrukt de Wassenaar- se kunstenaar. 'Het gaat niet om mij, ik heb alleen maar het idee geleverd en zorg voor de uitwer king. Je ziet zo veel ellende om je heen. Dingen die ik niet kan op lossen. Dit is iets waarmee ik wèl kan helpen'. De advocaat van Leyla Palta, mr. A. van Driel staat geheel achter het plan van Blóte. Hij hoopt dat de verkoop van de tekeningen aanslaat, maar heeft er zijn twij fels over. 'Rob Blóte heeft één handicap: zijn idealisme. Men is meestal niet geneigd idealisten serieus te nemen. Dat zou in dit geval buitengewoon te betreuren zijn'. e zeefdrukken van de familie Palta zijn te bezichtigen en te koop van 28 april tot 7 mei in galerie De Muren, Ammonslaantje 36, Was senaar De galerie is alle dagen open van 14.00-18.00 en van 20.00 -22 00 uur. De zeefdrukken kun nen ook worden besteld door 18 gulden over te maken op gironr. 1701351 fen name van Galerie De Muren, Wassenaar. AMSTERDAM (ANP) - De Inspec tie voor de Geestelijke Volksge zondheid in Haarlem begint vol gende week een onderzoek naar het Psychotherapeutisch Cen trum „Pakhuis Amerika" in Am sterdam. Dat bleek gisteren in de hoofdstad tijdens een kort ge ding van het centrum tegen het weekblad Nieuwe Revu. Het centrum verlangt van Nieuwe Revu rectificatie van een „grie vend en onwaar" artikel (door konsumentenman Frits Bom) over de praktijken van het cen trum. Pakhuis Amerika (genoemd naar het eerste onderdak van het cen trum) wil, aldus zijn woordvoer ders, een einde maken aan jaren lange negatieve publiciteit. Ex- patiënten klagen nogal eens in het openbaar over het gebruik van geweld tijdens groepsbijeen komsten. Tweede Kamerleden stelden onge veer een halfjaar geleden vragen over Pakhuis Amerika naar aan leiding van een publikatie in het maandblad geestelijke volksge zondheid. Van der Reijden zegde een onderzoek toe. Door verschillende oorzaken kan dat onderzoek nu pas beginnen, aldus de nieuwe inspecteur geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland, M. Oeberius Kapteyn. Pakhuis Amerika behoort tot een internationaal instituut dat zich „bezighoudt met het welzijn van de mens". De toegepaste metho den zijn ontwikkeld door de Amerikaanse Nadine Scott. Raadsman A. Zeegers van het Pak huis erkende woensdag dat zich enkele jaren geleden incidenten hebben voorgedaan in zoge noemde movement-groups. De twee betrokken therapeuten zijn echter verdwenen en het cen trum heeft volgens Zeegers een andere houding aangenomen. Frits Bom schreef vorige maand in Nieuwe Revu over Pakhuis Amerika: „mishandeling in plaats van therapie" en „aanhou dende klachten over psychothe rapeutische gemeenschap". Rechtbank-president B. Asscher probeerde vergeefs Pakhuis Amerika te laten ingaan op het aanbod van Nieuwe Revu het centrum bij wijze van wederhoor te interviewen. Mr Zeegers liet namens zijn cliënt weten vast te willen houden aan een korte rec tificatie. Asscher doet vandaag uitspraak. SURFPLANKEN - Het aantal surfplanken in Nederland be draagt momenteel ongeveer een kwart miljoen. Daarmee is de surfplank een van de belangrijk ste vaartuigen geworden, die voor recreatieve doeleinden kun nen worden gebruikt. Alleen het aantal rubberboten is nog groter. Bij het onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek bleken er 552.000 te zijn. Verder waren er 136.000 zeil boten, 119.000 roeiboten, 98.000 motorboten en 42.000 kano's. ADVERTENTIE HANDELSONDERNEMING JAN VAN DER MEER B.V. Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen Noordeinde 45-53

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5