'Ik zou harde oppositie voeren tegen mijn beleid fötï i 7k ben niet rechts maar wel flexibeler geworden Afscheid van Cees Waaleen doorgewinterde politicus Ik maak nog eens een boek over trucs in de politiek' Leiden heeft nog nooit zo'n goed college gehad 'Ik heb mijn hart aan deze stad verpand 'Elke week wethouder is nog steeds slopend Tien jaar was hij wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer in Leiden; daarvoor vier jaar 'gewoon' Pvd A-raadslid in de oppositie: mr. C.J.D. Waal. Per 1 mei wordt Cees (spreek uit Sees) Waal burgemeester van Deventer. Was hij in Leiden op pas veertigjarige leeftijd al nestor van de gemeenteraad, in Deventer wordt hij de jongste burgemeester die deze stad ooit heeft gehad. Cees Waal kijkt terug op een woelige Leidse periode, waarin de stad onder zijn invloed letterlijk 'anders' werd en verheugt zich op een functie "wat minder in de politieke frontlijn". Leiden DONDERDAG 26 APRIL 1984 DC LEIDEN - Het is hem opgevallen dat Deventer weinig paaltjes heeft. Als burgemeester van de 'koekstad' be looft Waal zich evenwel niet met een en ander te zullen bemoeien. "Ik zal mij niet met politiek omstreden zaken bezighouden", zegt hij bedachtzaam. Cees Waal doet in zijn 'laatste' Leidse interview z'n uiterste best zich reeds de rol van burgemees ter aan te meten. Boven de partij en staand, en dus zijn woorden op een goudschaaltje wegend. Een rol die hem nog niet hele maal goed af gaat, maar die hij toch gedurende het hele gesprek weet vol te houden. "Ik heb geen rancunes", verklaart hij. "En een boodschap achterlaten voor mijn opvolger, daar heb ik een hekel door Jan Rijsdam politicus tot manager. In mijn eerste periode als wethouder moest het beleid, het stadsver nieuwingsproces, op gang wor den gebracht. De tweede periode kenmerkte zich veel meer door uitvoering van het uitgestippel de beleid en kreeg ik steeds meer een managerstaak. Dat is een duidelijke verschuiving" Eigen stijl Als wethouder van Leiden heeft V/aal twee burgemeesters van na bij meegemaakt: Vis en Goekoop. Op wie van de twee zal hij het meest gaan lijken? Op de vraag of hij met de tijd ook rechtser is geworden schudt hij vastberaden het hoofd. "Ik ben flexibeler geworden", verbetert hij. "Ik relativeer de dingen meer. Dat zou ik niet rechts wil len noemen". 'Ik denk dat ik op geen van de twee zal lijken", zegt hij ontwij kend. Pas na enig aandringen wil hij zich wel aan een kwalificatie wagen: "Vis was een heel erg af standelijke man. Goekoop is daarentegen juist heel aimabel in de omgang met mensen. Dat on- gedwongene is een heel sterk punt van hem. Ik denk dat ik een eigen stijl zal ontwikkelen. Maar ik zal van beiden wel enige in vloed hebben ondergaan. Zij ook van mij, denk ik. Als ik een bur gemeester moet noemen op wie ik het liefst zou lijken dan is het André van der Louw. Daar heb ik een enorme bewondering In de tijd dat Waal in Leiden het burgemeesterschap waarnam (als loco) heeft hij zich laten ont vallen dat als een baan van drie uur per dag te beschouwen. Zal dat in Deventer ook het geval zijn? Waal antwoordt ontkennend. "In Deventer is de burgemeester niet onbelangrijk. Het is daar een baan met inhoudelijke taken". Is dat niet in strijd met de opvat ting van de PvdA dat'de taken van een burgemeester juist be perkt moeten zijn tot de wettelij ke? Waal meent van niet: "De typisch politieke zaken worden net als in Leiden door de wethouders be handeld. Maar in Deventer heeft de burgemeester, anders dan in Leiden, een coördinerende func tie. Dat is niet in strijd met de ideeën die in de PvdA leven. De opvatting van de PvdA is niet dat de burgemeester een of andere schertsfiguur is". Zal Cees Waal als burgemeester van Deventer ook bezoekjes bren gen aan vijftigjarige bruidspa ren? "In Leiden heb ik dat altijd erg leuk gevonden", zegt hij terug blikkend. En na enige bedenk tijd te hebben genomen ver klaart hij glimlachend: "Ik moet eerst eens uitrekenen hoeveel het er per jaar zijn". In het verleden vonden tegenstan ders van asfalteringen het raads lid Waal evenwel altijd aan hun zijde, terwijl nog nooit zoveel Leidse straten met pek zijn ge plaveid als in de afgelopen jaren. En duiden Waals ideeën over functionele grondpolitiek om de Sanders-parkeergarage te kun nen realiseren (dat wil zeggen: de grond voor weinig of niets uit geven niet op een gewijzigde op vatting? 'Ik heb de funtionele grondpoli tiek zelf uitgevonden", weerlegt de wethouder. "Het is een heel zinnig uitgangspunt om een ver band te leggen tussen de prijs van de grond en wat je ermee doet, de functie ervan. Dat is een uitermate socialistische gedach te". Het asfalteren van wegen moet vol gens Waal worden gezien in het kader van het busbanenplan en de prioriteit voor het openbaar vervoer. "Het is een heel consis tent beleid geweest", weet hij ze ker. Wezenlijke verschillen met zijn op vattingen als raadslid ziet de wet houder dus niet. Wel dat hij is ge groeid in zijn rol: "Ik heb geleerd hoe je in het politieke spel je doel kunt bereiken", zegt hij blakend van zelfvertrouwen. "Het beleid is nu veel meer dan vroeger ge richt op effectiviteit. Het kan me eigenlijk niet schelen of de kat grijs of zwart is, zolang die maar muizen vangt". De naam Kret valt. Waals voorgan ger met wie hij als raadslid nogal eens in de clinch lag. Rijst de vraag waarom Waal bur gemeester van Deventer nu ei genlijk een interessantere baan vindt dan wethouder in Leiden. Doet het hem een genoegen dat hij het verder heeft geschopt dan de huidige burgemeester van Sas- senheim? "Als burgemeester sta je wat min der in de politieke frontlijn", zegt de wethouder fijntjes. "Dat is ook wel eens een tijdje leuk. Om bijvoorbeeld contact te hebben met mensen zonder dat je met een om een standpunt over aller lei moeilijke problemen wordt gevraagd. Als voorzitter van de gemeenteraad wil ik alle partijen zoveel mogelijk tot hun recht la ten komen. Niemand voortrek ken". Manager Een merkwaardig geluid uit de mond van een wethouder die in de ogen van velen juist altijd de confrontatie heeft gezocht en als een exponent wordt beschouwd van een politiek tijdsgewricht waarin de polarisatie welig tier de. Is Waal zó veranderd door de jaren heen? Hijzelf meent van niet: "Ik heb mij wel steeds meer ontwikkeld van De wethouder schudt zijn hoofd. "Sassenheim is voor de kwalitei ten van Kret te gering", meent hij. "Wat je ook van Kret mag vinden, hij is een heel capabele Te klein? Sommigen menen dat Deventer te klein is voor Waal en dat hij min stens staatssecretaris of minister had moeten worden in een vol gend kabinet. Vindt Waal dat misschien ook? 'Ik ben er heel blij mee dat ik van een stad als Deventer burge meester mag worden. Het inwo nertal is niet alleen maatgevend. Er zijn niet zoveel interessante steden in Nederland. Deventer is er één van. En ik wordt de jong ste burgemeester die Deventer ooit heeft gehad". Ziet hij een carrière in de landelij ke politiek dus niet zitten? "Ik zou geen kamerlid willen zijn", zegt hij met grote stelligheid. "Als je de ervaring hebt van daadwerkelijk te besturen dan is het heel frustrerend om bezig te zijn als volksvertegenwoordiger en in allerlei beschouwingen te moeten blijven steken". Uitgesproken kribbig reageerde wethouder Waal eigenlijk alleen op kritiek uit de eigen socialisti sche gelederen. Waarom eigen lijk? "Die kritiek was vaak ongegrond", zegt hij. "Het ergerde mij vooral als beweringen werden gedaan tegen beter weten in. Ik heb bo vendien een solidariteitsgevoel met de fractie, waardoor ik me die kritiek veel meer aantrek. Zonder de steun van mijn eigen partij zou ik nooit hebben kun nen functioneren". Waal zegt zich om die reden altijd veel gelegen te hebben laten lig gen aan de PvdA-werkgroep die zich met stadsontwikkeling en verkeer bezighoudt.De indruk bestaat zelfs dat de invloed die de PvdA-werkgroep op het be leid van Waal had groter is dan van raadsleden in de commissie ruimtelijke ordening. Waal, weer bedachtzaam: "De werkgroep heeft altijd een heel belangrijke denktank-functie voor mij gehad. Er was bijna al tijd sprake van een inbreng waar ik wat aan had. Het is heel be langrijk' in kwalitatief opzicht het nodige tegenspel te krijgen. En de kwaliteit van mensen in de werkgroep was zeer groot". "Of ze meer invloed hebben gehad dan de commissieleden? De scheidende wethouder denkt lang na en zegt dan ontwijkend: "Dat varieert natuurlijk per punt. Ik heb mij er wel veel aan gelegen laten liggen, ja. Er werd altijd een heel principiële discus sie gevoerd. Dat heb ik altijd als een grote steun ervaren op mo menten dat ik dreigde te worden meegesleept in de lopende zaken van alle dag. Als wethouder druk je natuurlijk een geweldig zwaar stempel op het beleid. En dan is het heel belangrijk dat je in je ei gen partij steun vindt". Verfrissend Zal de PvdA of het collegebeleid veranderen als Waal niet langer een overheersende rol speelt? "Ach, mijn overheersende rol, dat wordt allemaal veel te mooi ge maakt. Zoiets wordt vreselijk overtrokken. Ze zullen het ook wel rooien zonder mij. Ik denk niet dat ik onmisbaar ben. Het is eigenlijk heel verfrissend als weer eens iemand anders in de ploeg komt, die anders tegen de zaken aankijkt. Maar ik verwacht daar geen wilde veranderingen Wat is de grootste trots van de ver trekkende wethouder? Acties Zo tegen het eind komt het gesprek onvermijdelijk op de confronta ties met de winkeliers. Heeft Waal ooit persoonlijk last gehad van de acties gericht tegen zijn verkeersbeleid? "Neen", zegt de wethouder beslist. "Ik héb daar nooit wakker van gelegen. De kinderen zijn er wel eens mee geplaagd en we hebben wel eens overwogen ze buiten Deiden op school te doen. Maar uiteindelijk zijn ze er altijd vrij stoïcijns onder gebleven. Mijn vrouw en ik hebben ook gepro beerd ze zoveel mogelijk af te schermen van het politieke ge beuren". De wethouder zegt te hebben ge weigerd voor het Deventer Dag blad met vrouw en kinderen op de foto te gaan. "Het is al erg ge noeg als je vader of echtgenoot burgemeester wordt. Mijn vrouw heeft ook recht op haar eigen le ven. Zo'n samendoennummer als van het echtpaar Peper in Vrij Nederland zul je in het Deventer Dagblad niet aantreffen". "Ik vind het wel triest uit Leiden weg te moeten", bekent de ver trekkende wethouder aan het slot van het gesprek. "Ik heb mijn hart aan deze stad verpand en zal nog wel vaak terug komen om te kijken hoe het hier gaat". Terug? Komt Waal misschien ooit terug als burgemeester van Leiden? "Als Leiden vrij komt en het zou er inzitten....misschien wel. Maar er moet dan wel enige tijd verstre ken zijn sinds de tijd dat ik hier van alles heb uitgevogeld. An ders is het te moeilijk daarvan af stand te nemen". "Het klinkt misschien zelfvoldaan, maar ik moet wel zeggen dat ik met voldoening terugkijk op mijn Leidse periode". En de functie van minister of staatssecretaris? "Ach, zoiets is niet te plannen. De kans is denk ik uiterst klein. In mijn partij zitten heel wat ge kwalificeerde mensen en het zijn meestal geen burgemeesters die naar die functies doorstromen. Ik denk ook niet dat ik het aan trekkelijk vind. Eigenlijk weet ik het wel zeker dat ik een stad be sturen leuker vind". Beschouwt Waal Deventer dan als een eindstation in zijn politieke carrière? "Dan zou ik er 25 jaar moeten zit ten", zegt de wethouder op een toon die dat niet waarschijnlijk maakt. "Ik denk het niet", geeft hij toe. "Maar ik wil niet de in druk wekken dat ik m'n vertrek al zit te plannen. Mijn eerste am bitie is om een goeie burgemees ter van Deventer te worden. Je weet natuurlijk nooit hoe het verder gaat in het leven. Mijn op vatting is dat je de dingen niet allemaal moet willen plannen. Toen ik Romeins recht deed, had ik ook nooit de gedachte om wet houder van ruimtelijke ordening te worden". Avontuur In de periode 1974-'78 begon Waal zijn wethouderscarrière met vier PvdA-collega's en één wethou der die de kleine linkse partijen vertegenwoordigde, in een links college dat na het opstappen van de PSP niet meer over een meer derheid in de raad beschikte. De afgelopen zes jaar werkte hij sa men met de WD in een meer derheidscollege. Welke samenwerking is Waal het best bevallen? "Essentieel is hoe groot steun in de raad is", zegt de wethouder be dachtzaam. "Hoe minder partij en des te gemakkelijker is het. In mijn eerste periode was het spannender hoe iets zou aflopen. Dat was meer een avontuur. Met de WD heb ik dat gevoel niet meer gehad". Na enige aarzeling voegt hij er aan toe: "Als het gaat om het maken van beleid kan dat beter samen met links. Gaat het om de uitvoe ring van dat beleid dan is de hui dige coalitie te prefereren. Maar, ik ben daar niet zo dogmatisch in. Je leert op een gegeven mo ment af om te denken: met die club zal het wel zus of zo zijn. Ik vraag mij soms af of het wel zo veel uitmaakt. Het gaat er heel vaak om met welke mensen je het beleid uitvoert. Van essen tieel belang is natuurlijk ook de sterke positie van de Partij van de Arbeid". Over de WD wethouders zegt Waal: "Schoute is een sterke wet houder. Is in zijn partij één van de vooruitstrevende mensen. En Fase is gegroeid in het vak. Als ik kijk naar de kwaliteit van het huidige college, dan denk ik dat Leiden nog nooit zo'n goed colle ge heeft gehad sinds het alge meen kiesrecht werd inge voerd". Heeft de VVD hem dan nooit gehin derd in de uitvoering van zijn be leid? "Neen", antwoordt Waal beslist. "Het heeft niet zoveel uitge maakt voor myn portefeuille of we met klein links of met de WD in een college zaten. Dat was niet wezenlijk anders voor het beleid. Er zijn natuurlijk wel dingen anders gegaan of gemak kelijker. De gronduitgifte voor de Sandersgarage bijvoorbeeld. Het is de vraag of dat in een links college ook was gelukt. Dus je kunt niet zeggen dat van de WD geen enkele invloed op het be leid is uitgegaan. Maar in grote lijnen is het beleid heel consis tent geweest". Gemeenteraad In het verleden heeft de wethouder zich wel eens laatdunkend uitge laten over het functioneren van de Leidse gemeenteraad. Meest geruchtmakend was een inter view in het gemeentelijke bin nenstadsblad waarin hij zei "soms volstrekte onzin in de raad te vertellen zonder dat daar op door raadsleden wordt gerea geerd". Heeft Waal achteraf spijt van die uitspraak? "Neen, echt spijt heb ik er niet van. Ik denk achteraf wel dat het mis schien niet zo verstandig is ge weest het zo te zeggen. Maar het hoort nu eenmaal bij het politie ke leven dat er af en toe uitspra ken van je in de krant verschij nen". Volgens sommige raadsleden spreekt uit de uitlatingen van de wethouder minachting voor de raad. Waal spreekt dat zeer beslist tegen. "Als een raadslid een verhaal houdt dat kwaliteit heeft en het goede vragen stelt, dan vind ik het altijd heel belangrijk om goed te antwoorden. Maar het is nog steeds mijn opvatting dat raadsleden in de vorige periode, met uitzondering van Beijen en Houtman (respectievelijk PPR en SGP) nauwelijks tegenspel boden". De uitlatingen van Waal over de Kamer van Koophandel en het opwerpen van de vraag of het parkeren in de stad nog wel lan ger geregeld moest worden heeft onlangs nog stof doen opwaaien. Welke achterliggende bedoelingen had de wethouder toch met die gewraakte uitlatingen? Was het tactiek? "Neen. Het is echt niet zo dat ach ter elke uitspraak een bedoeling zit. Ik heb de gewoonte dingen af en toe duidelijk te zeggen. De enige bedoeling was zo nu en dan de geesten te scherpen, om mensen met provocerende uit spraken wakker te schudden zo dat er weer wat beweging in het geheel kwam. Daar had ik wel plezier in, ja", geeft hij toe. "Raadsleden werden er meestal kwaad om als ze dat in de gaten hadden. Dat ik het wel aardig vond, moest ik dus weer een beetje camoufleren". "Het college krijgt nog steeds te weinig kritisch tegenspel", stelt Waal zonder aarzeling vast. "En het is heel vervelend als je wei nig weerwerk krijgt. Het is nu beter dan in de vorige periode, maar het had van mij meer mo gen zijn. Raadsleden reageren te veel op impulsen van buitenaf. Worden snel afgeleid door aller lei bezwaarschriften en komen daardoor niet toe aan een inhou delijke benadering". "Ik probeer mij wel eens voor te stellen hoe ik oppositie zou voe ren tegen mijn eigen beleid. Dat zou er toch hard aan toe gaan, denk ik. Het is zeker niet zo dat er geen kritiek mogelijk is op dit beleid". Trucs In zijn schermutselingen met de raad wist Waal altijd behendig om te spingen met de 'trucen doos'. Volgens collega wethouder Peters kent Waal alle politieke trucs. Welke gebruikte hij zoal? "Daar is werkelijk geen beginnen aan om dat allemaal te vertel len", zegt hij vergenoegd. En dan weer bedachtzaam: "Ja, ja, het zijn er een heleboel. Ik kan me voorstellen dat ik daar nog eens een boek over ga schrijven. Er is eigenlijk maar weinig te vinden over de politiek als ambacht". Waal denkt lang na en zegt dan: "Ik ben vrij lang wethouder geweest en dan is de kans groot dat de dingen die je wilt ook allemaal lukken. Eigenlijk ben ik trots op wat er allemaal gelukt is. Belang rijk is ook dat het stadsvernieu wingsproces maatschappelijk iets betekent. Dat het de mensen mondiger heeft gemaakt". Z'n grootste teleurstelling noemt Waal het niet doorgaan van de af sluiting van een deel van de Breestraat voor autoverkeer. "Dat mocht toen niet van de Raad van State". De restauratie van het Vrouwenkerkplein, waarvoor Waal ooit de strijd aan bond met de Haarlemmerstraat- winkeliers en waarbij hij zelfs zover ging met zijn portefeuille te zwaaien, beoordeelt de wet houder achteraf als een sof. "Het is een dood geheel geworden", zegt hij. "Er gebeurt niets mee. Dat is erg jammer". Slopend De indruk dat zijn opvolger, Jit Pe ters, in een gespreid becfje komt spreekt hij nadrukkelijk tegen: "Het is een hele opgaaf om wet houder ruimtelijke ordening te zijn. Ook voor mij nog. Elke week is nog steeds slopend. Het is een winkel waar geweldig veel omgaat. Ik denk dat ik de afgelo pen jaren in totaal zo'n één mil jard gulden heb omgezet. En het is zeker niet zo dat Peters straks op z'n lauweren kan rusten. Het moeilijkst voor hem is waar schijnlijk het gevoelen dat ont staat dat de stadsvernieuwing klaar is. Dat is een gevaarlijk ten dens". Het perspectief van de stadsver nieuwing noemt Waal, met het oog op het nieuwe financiële re gime dat op 1 januari '85 in wer king treedt, zorgelijk. "Het is niet mogelijk het niveau van de afge lopen jaren te handhaven", meent de vertrekkende wethou der. "Ik denk dat we op een ni veau komen vergelijkbaar met andere steden. Maar dat bereik je niet door op je stoel te blijven zit ten. Elk financieringssysteem verandert na drie of vier jaar weer. Ik voorspel dat er weer al lerlei subsidieregelingen zullen komen waar Leiden flexibel op zal moeten inspringen. Ik denk dat Peters daar een heel zware job aan krijgt. Maar, ik heb er alle vertrouwen in dat het zal luk ken". Wethouder Waal, poserend voor het Stadsbouwhuis aan de Langegracht, het gemeentelijk centrum van de stadsvernieuwing, en leunend op het object dat in de volksmond naar hem is genoemd: de Waal-paal. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4