Steeds 'Wij, protestanten, hadden zóveel aan Oranjes te danken' C D- Veulen als inzet van kort geding N. G. Geelkerkenroyalist: &en nier tcelonib btadbteetd DONDERDAG 26 APRIL 1984 Oranjevereniging 75 jaar oud LEIDEN - De Leidse Oranjevereniging bestaat 75 jaar. Deze van oor sprong christelijke vereniging werd op 26 november 1908 opgericht. In 3lat- de schouwburg wordt maandag 30 april een feestelijke avond gehou- ir. den. Het muziekgezelschap Sempre Avanti verzorgt een muzikale de show in kleurrijke kostuums, met solisten, dameskoor en orkest. •los- Penningmeester en waarnemend voorzitter van de Oranjevereniging is en muziekhandelaar Servaas. Hij maakt tevens deel uit van de Vereniging Koninginnedag Leiden, dat weer de festiviteiten ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana coördineert. Zoals gebruikelijk wordt ig het feest verspreid over diverse plaatsen, twintig om precies te zijn, en nemen de buurtorganisaties het leeuwedeel van de activiteiten voor hun rekening. Het complete programma-overzicht is opgenomen in een 20 speciaal boekje en zal bovendien zaterdag in deze krant verschijnen. De eerste oranje-activiteit is er reeds morgen: de door het Leidsch Dagblad op- georganiseerde Singelloop, waarvan de start om half acht is. Leiden LEIDEN - Ongeveer honderd mensen demonstreerden gis teravond in de Leidse bin nenstad tegen de Amerikaan se politiek ten opzichte van Nicaragua. Het Nicaragua-co- mité, dat de demonstratie had georganiseerd, was niet geheel ontevreden met deze opkomst, gezien de korte voorbereidingstijd. Na afloop van de demonstratie voerden vertegenwoordigers van de PSP en het Nicara- gua-comité het woord. Van de Nederlandse regering werd onder meer geëist dat zij afstand neemt van de poli tiek van de VS wat betreft Ni- caragu^. (foto Holvj DEN HAAG/LEIDEN - Heeft de Leidse die negen jaar geleden het eigendomsrecht van haar renpaard Mai Regina overdroeg aan twee paardefokkers in Noot dorp nu nog steeds recht op het eerste veulen van het dier, zoals bij de aankoop van de merrie door haar, drie jaar daarvoor. LEIDEN - Mr.dr. N.G. Geelkerken, erelid van de Leidse Oranjevereniging die dit jaar vijfenzeventig jaar bestaat: "Ach kijk, ik heb de indruk dat de tijd van de Oranjevereni gingen een beetje voorbij is". De royalist in hem: "Maar laten we toch blij zijn dat er een koningshuis is in Nederland". In '32 kwam Geelkerken naar Lei den, een paar jaar later werd hij voorzitter van de Leidse Oranje vereniging. "Men bombardeerde mij tot voorzitter en als jonge vent beviel mij dat natuurlijk zeer. Ik vond het lollig. En ach, ja, in die tijd was ik ook wel erg voor het Oranjehuis". Grote feesten organiseerde de ver eniging in die dagen. "Er was een grote jubel onder ons, protestan ten, die zoveel te danken hadden aan de Oranjes. Daar stond ie in Kraanwagen kantelt in Koningstraat LEIDEN - De Koningstraat werd gisteren anderhalf uur afgesloten, nadat een kraanwagen was gekanteld. De kraan was bezig met het afbreken van de gascylinders toen hij begon te wankelen. Hij viel niet om, maar bleef steken tegen een hek. Een andere kraan moest er aan te pas ko men om het gevaarte overeind te krijgen. Door het ongeluk werden hekwerk en het trottoir in de Koningstraat beschadigd. (foto Holvast) ADVERTENTIE Nederland. Gees/Drenthe. 4-pers. bungalow aan rand van natuur gebied. Geschikt voor rustzoekers. Per bungalow OQ p.n.v.a. Hs 98.- Ls Ly T Frankrijk/Camargue. Wees zelf schipper op een doelmatig in gerichte, 4-pers. motorboot in dit prachtige gebied. 1 OO/I Per boot p.w. JL> LL H BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Duitsland. R ottAVeserbeigland. 4-pers. bungalows in gloednieuw vakantiepark. Per bungalow O'TA p.w.v.a. Hs 521.- Ls J ZU.~ Ierland. Diverse traditioneel ingerichte, echte cottages. Per cottage max. 6 pers.) Hs875.- Ls 240." België. Bouillon/A rdennen. Gerenommeerd hotel, prima keuken. Ideaal voor uitstapjes. HaIJ'pension. P.n.p.p. O Lr Italië. Porlezza/Meer van Lugano. Komfort abel hotel. Zonneterras. Eigen strandbad. Hafpension. P.n.p.p.v.a. 0/1 Hs 48.- Ls JH." Engeland. IS-daagse autotour door Schotland en Lakedistrict. Gastvrije hotels met bad/douche en w.c. Half- 1 QOC pension. P.p. J r Oostenrijk. Filzmoos/Salzbuig. Centraal gelegen, uitstekend ingerichte appartementen. Per appartement max. C 5pers.) v.a. Hs 98.- Ls O J Denemarken. Jutland. Diverse 5/6-daagse autotours. Kleine hotels met alle comfort. lal/pension. A'X'H P.p.v.a. 847.- tot HO Ir Spanje. 19-daagse autotour door noorden noordwest Spanje. Over nachting in de bekende Paradores. Half pension p.p. 1 CC/1 v.a. Hs 1.692.- Ls 1O JH.~ ANWB-Leiden, Stationsweg 2, tel. 071-146241. ANWB UW AUTOVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB (HS Hoogseizoen. Ls Laagseizoen) 40518 je redevoering ook bij stil. Hun mildheid werd bezongen...ik be doel, wij kwamen niet langer op de brandstapel". "Burgemeester en wethouders wa ren altijd aanwezig op zo'n avond. En de commandant van het garnizoen niet te vergeten. D'rlui hadden hun vrouwen na tuurlijk ook bij zich. Tijdens de optocht liepen we er altijd plech tig bij. Je hoorde wel 'ns zo'n Leids jongetje zeggen: daar lo pen de vertegenwoordigers van het doodgraversgilde. Zo liepen we er ook wel een beetje bij". Tijdens de oorlog geen festivitei ten, dat laat zich raden. "Maar ook de saamhorigheid was ver dwenen. Tegenwoordig hoor je dan wel dat iedereen een held was in de oorlog, maar eerlijk ge zegd heb ik daar in Leiden wei nig van gemerkt. Men deed in z'n broek van angst. De geschiede nis van het vaandel is een mooi voorbeeld. De vereniging had dus een vaandel, zoals u wel zult weten. Nou goed, de bewaarder schoot de bestuursleden aan: of zij het vaandel konden verstop pen. En het bestuur benaderde vervolgens mij. Begrijpt u: zo moedig was men". Getoeter Hij liet nog eenmaal weten dat hij koningsgezind was. "Aan het be gin van de oorlog was er nog geen verbod om te vlaggen. Dus wat deed ik op de veijaardag van Prins Bernhard? Exact! Vlag uit. Oei, oei, wat heeft me dat een consternatie gegeven. Eerst kwam er een lage ambtenaar langs. Of ik die vlag naar binnen wilde halen. Geen denken aan, gaf ik hem ten antwoord. Daarna kwam er een hogere ambtenaar. De kwestie was besproken met de burgemeester. De vlag mocht Autobanden in brand: enorme rookwolken LEIDEN - Grote, zwarte rookwol ken verduisterden gisteravond de lucht. Een doordringende stank verspreidde zich door Lei den. Oorzaak daarvan was het in brand raken van een tank vol au tobanden op het terrein van slo perij Gijzenij aan de Sumatra- straat. De brand ontstond ver moedelijk omdat kort daarvoor bij slijp werkzaamheden in de buurt van de tank vonken waren overgesprongen. De banden be gonnen te smeulen, wat de enor me rookontwikkeling tot gevolg had. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te blussen. De schade valt mee. LEIDEN - Bij het bedrijf Plexis In struments in de Waard is gister nacht 4000 gulden uit een geld kist gestolen. Inbrekers hadden zich toegang tot het bedrijf ver schaft door een ruit uit een deur te halen. Dieven ontvreemdden gisternacht twee tuinameublementen in de Merenwijk. De diefstallen had den vlak bij elkaar plaats: in de Essenrode en de Sparrenrode. KRUISRAKETTEN - Het Leids Platform Kruisraketten Nee houdt vanavond 'open huis' voor mensen die mee willen helpen i. de actieweek tegen de kruisra ketten, van 6 tot en met 12 mei. Actiemateriaal is verkrijgbaar, vanavond op Rapenburg 100, tussen acht en tien uur. CONGRES - Gisteren stond abu sievelijk in deze krant dat het vierde congres 'Kankerpatiënt en Verpleging' vandaag zou plaats hebben. Het wordt echter morgen (vrijdag) gehouden in het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarseweg. niet uit. Ha, ha, die dag is er een hele oploop ontstaan. Mijn vrouw en ik zijn maar uit ge gaan". Na de oorlog was hij nog een tijdje voorzitter van de vereniging. Hij stopte op een bepaald moment: te veel andere bezigheden. Over de Oranjefeesten van tegenwoor dig: "Ik hou het allemaal niet meer zo bij hoor, maar ik heb wel de indruk dat het minder is ge worden dan vroeger. U moet we ten: vroeger grepen de mensen deze gelegenheden aan om eens flink te feesten. Ja, en tegen woordig hebben de mensen na tuurlijk veel meer recreatiemo gelijkheden. Eindeloos veel feestbetoon, getoeter en vlag getjes, zoals voor de oorlog, dat bestaat niet meer. Waarmee ik niet zeg dat het Nederlandse volk niet meer gesteld is op het vorstelijk huis, want dat is nog wel degelijk het geval". Eenmaal wankelde zijn royalisme. "Het is een verhaal met een lange aanloop, maar laat ik het u vertel len. We spreken over de eerste oorlogsdagen. Ik was eerste lui tenant en zat met m'n jongens in het Haagse bos. We kregen op dracht om op de Duitsers in de duinen af te gaan. Nu moet u we ten dat die jongens van mij in zes weken hooguit één keer hadden geschoten, dus het was maar zeer de vraag of je met hen de oorlog kon a Gevaarlijk "In elk geval, wij naar de duinen. De gevolgen bleven niet uit: we werden op een bepaald moment nota bene van achteren bescho ten. Dat kwam zo: je had een spoorlijntje van Den Haag naar Scheveningen en vanuit de trein werden we onder vuur genomen. door Wim Brands Ik dacht nog: potverdorie, dit is gevaarlijk, maar gelukkig liep het goed af. Twee dagen hebben we in de duinen gezeten. Op de derde dag gingen we terug naar het kamp". "Ik slapen. Of toen m'n koningsge zindheid wankelde? Nee, wacht u nog even. Ik slapen. Goed, komt er iemand naar me toe die N.C. Geelkerken: 'Stel je voor dat we presidenten hadden gehad. Wie had? Drees? Luns?". (foto Holvast) zegt: de generaal komt inspecte ren. Hij kwam niet, maar even zo goed was ik blij dat ik wakker werd gemaakt. Even later be schoot een vlieger het kamp. Was ik blijven slapen, dan had men mij tot mosterd geschoten. Op deze dag wankelde mijn ko ningsgezindheid even. Ik hoorde dat de regering en de koningin waren gevlucht en ik dacht: wat maken ze me nu?" De twijfel was kortstondig. "Later besefte ik dat ze de juiste beslis sing hadden genomen. En ik ben altijd gelukkig geweest met het koningshuis. Stel je voor dat we telkens presidenten hadden ge had. Wie waren dat dan geweest na de oorlog. Drees? Luns?" Stakkerds Onze voormalige vorstin Juliana heeft hij wel eens ontmoet. "Ik heb in het bestuur van een psy chiatrisch ziekenhuis gezeten. Zij kwam een keer op bezoek. Laat ik u verzekeren: ik ben maar zelden iemand tegengeko men die zo begaan was met het lot van die mensen. Uren bleef ze met die stakkerds praten". met de paardefokkende broers was overeengekomen? Of ein digde met die latere terugkoop tegelijkertijd ook haar recht op het eerste nakomelingschap? Op deze vraag, en hoeveel zij dan eventueel voor het veulen dient te betalen, moet de vice presi dent van de Haagse rechtbank, mr. Portheine, antwoorden nu de Leidse de paardefokkers in kort geding voor de rechter heeft ge daagd. De laatsten zijn niet onge negen het veulen van het voor malige renpaard, dat zo'n hon derdduizend gulden bij elkaar heeft gelopen, aan haar te verko pen, maar vragen er 20.000 gul den voor. De Leidse is echter be reid noch in staat om meer dan rond zevenduizend gulden voor het jonge dier neer te tellen. Te meer daar zij zich op de oude overeenkomst beroept, gesteund door een handgeschreven ver klaring van een van de twee broers, opgemaakt bij de eerste koopovereenkomst -in 1972, dat het eerste veulen van de merrie niet meer dan rond vierduizend gulden kosten zou. Schuld Die eerste koopovereenkomst hield in dat de Leidse het toen malige merrieveulen voor acht duizend gulden kocht en het na haar rencarrière aan de paarde fokkers terug zou geven onder het beding dat zij het eerste veu len kopen kon. Halverwege de looptijd van die overeenkomst was er echter een kink in de fi nanciële kabel van de Leidse ge komen en verkocht zij eerst de helft van het eigendomsrecht aan de Nootdorpers en enkele maanden later de andere helft om daarmee een evengrote schuld aan hen af te lossen. Hiermee eindigde volgens de advo caat van de paardefokkers ook de bepaling uit de eerste koop overeenkomst dat het eerste veu len voor de kostprijs aan de Leid se beschikbaar zou worden ge steld. Dat was daarentegen vol gens de Leidse niet het geval. Te meer daar zij bij de aankoop van het toen nog zeer jonge paard in 1972 alle risico had gelopen of het dier tot het succesvolle ren paard zou uitgroeien dat het uit eindelijk was geworden. Bovendien voerde zij aan dat bij de terugkoop door de fokkers van het toen rond vier jaar oude paard door hen nimmer was ge steld dat hiermee de eerdere af spraak over het eerste veulen ook van de baan was. De rechter doet op 2 mei uitspraak. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser ICO k.o. (1) ICO-directeur De Jong had het vorig jaar al min of meer voor speld. Zijn instituut in compu teropleidingen werd in een uit zending van Koning Klant aan de schandpaal genageld en door dit soort dingen gaat de zaak op de fles, zo ongeveer liet De Jong zich toen uit. Inmiddels, precies een jaar later, is dat dan ook gebeurd. De deur van het ICO aan het Le vendaal zit definitief op slot. "Een en ander is het gevolg van de negatieve publiciteit", schrijft de directie aan cursis ten en aanstaande cursisten, zij die zich voor het komend cur susjaar hadden ingeschreven. Onder het kopje KK-ICO hebben wij destijds ook ruim aandacht aan besteed aan het duel tus sen de VARA-klanten en de Leidse 'computerkoning'. "Het gevolg van de Koning Klant uitzending was een dermate grote omzetdaling dat het be drijf in ernstige financiële moeilijkheden is gekomen". Nu dan dus ICO k.o. Heel zielig, maar al die (aspirant- )cursisten dreigen echt ge vloerd te worden nu ICO er plotsklaps de brui aan geeft. Want wat meldt het ICO in zijn brief: de maandelijke incasso's zijn stopgezet, maar degenen die het volledige cursusgeld hebben voldaan, kunnen naar hun centen fluiten. "Gezien de liquiditeitspositie kunnen geen restituties worden gerea liseerd", zoals het zo moeilijk mogelijk is opgeschreven. Eén van de financieel gevloerden is René Faaij uit Roelofarends- veen. Hij wilde zich dit voor jaar wel eens oriënteren in de wereld der informatica en maakte 850 gulden over voor de introductiecursus plus een bedrag van 275 gulden dat werd geboekt als inschrijfgeld. Totaal dus 1.125 gulden en het ICO laat nu dus doodleuk we ten dat dat als verloren moet worden beschouwd. Wel ver meldt het instituut nog dat het nu in Leiderdorp te bereiken is. Maar het vermelde telefoon nummer blijkt afgesloten. Zo als ook Faaij al heeft ondervon den. Is al dat weggegooide cursusgeld nu inderdaad onvindbaar? Vertegenwoordiger Zwinkels van de Consumentenbond vreest van wel. "Hoe raar dat ook liikt en hoe vervelend dat ICO-directeur De Jong stelde zich een jaar geleden nog strijdlustig op voor zijn zaak aan het Levendaal vlak na de uitzending van Koning Klant ook is". Hij legt uit dat bij fail lissement een soort van rang lijst van crediteuren ontstaat. Wat er nog aan financiën over is, wordt verdeeld en wie het laatst komt wie het laatst maalt. Maar is er al sprake is van faillis sement in het geval van het ICO? Zelf geeft het instituut dus geen thuis en bij het han delsregister van de Kamer van Koophandel is er nog niets van bekend. "De laatste medede ling is dat het bedrijf is ver huisd naar Leiderdorp Bij de Haagse rechtbank wil men niets zeggen over een mogelijk verzoek tot faillissement. "Slechs eenderde van die ver zoeken wordt gehonoreerd en elke mededeling daaromtrent zou paniek kunnen ken". ICO k.o. (2) Faillissement of niet, aan het af zonderlijke geval René Faaij kleeft toch nog een heel raar luchtje. Hij maakte op 7 april zijn cursusgeld over en nog geen week later (13 april) kreeg hij al de genoemde ICO-brief. Verdacht snel op elkaar. "Ja, dit lijkt allemaal wel heel twij felachtig", vindt ook Zwinkels. "Ik kan me een eerdere situatie herinneren, waarbij een bv ook nog allerlei transacties aan ging, terwijl al duidelijk was dat er geen geld meer was. Daar heeft de kantonrechter toen ook van gezegd: dit is on rechtmatig handelen en de di recteur werd persoonlijk ver antwoordelijk gesteld. In dit geval is dat misschien ook wel mogelijk". Er zijn trouwens nog andere uit wegen voor de ICO-slachtof- fers. Zwinkels: "Mogelijk dat een ander bedrijf te hulp komt. De computeropleidingen heb ben door eerdere affaires toch al een slechte naam en de bran che kan dit dus eigenlijk niet gebruiken". Als redder in de nood treedt mo gelijk het studiecentrum NOVT op. De ICO-directie verwijst in haar brief zelf trouwens ook al naar het instituut in Maarssen. Zonder dat het NOVI daar ove rigens iets van wist. "Tot onze grote verrassing stond er een dergelijke verwijzing in". Dus werd hoofd docenten Boer- ma afgelopen week telefonisch overvallen door gedupeerden. "Een trieste zaak", vond hy het gelijk. De 'meest trieste zaak' was wel het eerste geval dat hem ter ore kwam. Eén ICO- leerling zag 4.600 gulden spoorloos in het computersys teem verdwijnen. Hy had zich ingeschreven voor verschillen de, elkaar opvolgende cursus sen, sloot daarvoor via het ICO een lening by de AMRO-bank. Het cursusgeld ging recht streeks naar het Levendaal, de arme man heeft een deel van de opleiding kunnen volgen en zit nu met een aflossing aan de bank waar hij verder niets voor terugkrijgt. Inmiddels is het NOVI al in het bezit gekomen van de lijst van gedupeerde cursisten en met toe- en instemming van de di rectie is Boerma nu aan het kij ken of zij kunnen worden inge past in het schema. Hij zegt de ICO-problemen wel een beetje te kennen, want "ook wij zijn vorig jaar door verkeerd management in de problemen gekomen". Boer ma: "Dat is allemaal goed ge komen en we zijn nu in handen van uitgeversmaatschappij Kluwer". Hij geeft toe: "Er zit voor ons natuurlijk ook een za kelijk belang by. We hopen na tuurlijk dat een deel van die cursisten ook voor vervolgop leidingen by ons blijft han gen". De slechte naam die ICO door Koning Klant opliep, is vol gens hem niet helemaal mis plaatst. "Als mijn privé-me- ning wil ik u wel zeggen dat in die uitzending de vinger wel terecht op een aantal pijnlijke plekken is gelegd. Zo bestond er bijvoorbeeld bij ICO geen behoorlijke annuleringsmoge lijkheid en ook die betalingsre geling is tamelyk dubieus". Hoe de mouw precies aan de el lende kan worden gepast, weet Boerma niet. "Of die mensen dan naar Maarssen moeten ko men? Nee, ook dat weet ik nog niet". Wel weet hij: "We moe ten bekijken hoe we de schade zo beperkt mogelijk kunnen houden. Het kan natuurlijk niet dat die mensen nog eens een keer het volle pond gaan betalen". j

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3