Woonwagen bungelt boven moddersloot Bomen in Oranjeboomstraat veroorzaken slaande ruzies Leiderdorp loopt warm voor actie tegen apartheid Handbal- toernooi in Zoeterwoude Na actie op Wassenaarse Ruigelaan Inbreker betrapt Bal in monumentale boerderij Autogordel massaal genegeerd Bromfietsers bedreigen inwoner van Oegstgeest PAGINA 2 Stad en rand DONDERDAG 26 APRIL 1984 'DON! DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Tot het uiterste heeft de vice- president van de Haagse recht bank, mr. Portheine, gisteren geprobeerd om twee naaste buren aan de Voorschotense Oranjeboomstraat te verzoe nen voordat hij wel gedwon gen zou zijn in kort geding uit spraak te doen in hun conflict. „En die kan voor beide partij en wel eens nadelig uitvallen", zo hield hij hen voor. Maar de ruzie over de hoogte van een appel- en een pereboom, pre cies op de scheiding van de twee aanpalende achtertuinen, konden de buren ondanks ver woede pogingen van hun bei der raadslieden ook gisteren niet in der minne schikken. Het probleem tussen de twee bu ren bestaat al jaren. Het gaat niet alleen om de hoogte van de fruitbomen, die de meest noordelijk gelegen tuin vol gens de bewoners onaanvaard baar in de schaduw zet, maar ook om de klimopbegroeiing van een schuurgevel waar langs een gemeenschappelijk pad loopt. Die zou als gevolg van het groen niet meer de oor spronkelijke 1.20 meter breed te uitwijzen doch slechts nog een doorgang van nauwelijks de helft openlaten. „Vooral met regenachtig weer is het daarom geen pretje de poort door te moeten want dat kost je door het ongebreidelde groen een nat pak", aldus de raadsman van de eisende par ty. Inmiddels heeft de onmin tussen de beide buren zodanige vor men aangenomen dat scheld partijen over en weer bijna aan de orde van de dag zijn en de vrouwelijke helft van de eisen de partij al eens de waterslang op zich gericht heeft gezien. Hetgeen tot een pijnlijk oog heeft geleid. Reden waarom de buren-van-de-schaduwzijde naar de rechter zijn gestapt omdat „het nu maar eens uit moet zijn. Die bomen moeten weg althans kleiner en de kli mop moet worden gesnoeid en opgebonden", aldus hun raadsman. De avocaat van de voor de rech ter gedaagde buren had met name over het zogenoemde spoedeisende karakter van de zaak, noodzakelijk voor een kort geding, een geheel andere mening. Hij memoreerde dat de vruchtbomen er al zo'n klei ne 25 jaar staan. „De schaduw werking dateert dus niet van vandaag of gisteren. Boven dien is die er eigenlijk alleen op het hoogst van de dag en de buren kunnen toch ook van de bloei van de bomen genieten", hield hij mr. Portheine voor. Hij verwierp voorts de stelling van de raadsman van de eisers dat volgens de wet een derge lijke begroeiing niet binnen '20 palmen' (ongeveer 2 meter) van de erfafscheiding is toege staan. „Dat staat weliswaar in het wetboek, maar als dat naar de letter zou worden uitgelegd zou dat een ware kaalslag in vele tuinen betekenen", zo pleitte hij. Een allerlaatste bemiddelingspo ging, die inhield dat de vrucht bomen geregeld en de eerste jaren steeds iets korter zouden worden gesnoeid, stuitte ech ter op het wantrouwen dat in de loop der jaren tussen partij en was gegroeid. Want hoewel in zo'n overeenkomst zou kun nen worden opgenomen dat in dien de eigenaars van de bo men deze niet zouden laten snoeien dit op gezag van de bu ren zou kunnen gebeuren, hield de vrees dat de rekening dan niet zal worden voldaan de laatsten tegen hierop in te De rechter doet volgende week uitspraak. ZOETERWOUDE - Handbalver eniging Fairplay uit Zoeterwou de organiseert op 2 mei een toer nooi voor leerlingen van de ba sisscholen uit het dorp. Er heb ben zich al tien meisjes- en ach jongensteams voor opgegeven. Voorlopig doen mee de scholen Sjaloom, Aloysius, Klaverweide, Corbulo en Bernardus. Het toer nooi vindt plaats op het terrein van de handbalvereniging (Swet- terhage). Het wedstrijdsecreta riaat is in handen van Diny Hil- horst en de toernooileiding be rust bij Henny Loeters en Saskia Zandvliet. Algehele leiding heeft Evert Hilhorst. WASSENAAR - De woonkamer bungelt vervaarlijk boven een modderige sloot. De ach terzijde van het huis staat, op een smal looppadje na, bijna klem tegen de woonwagen van de buren. Zo ziet de voorlopige standplaats eruit voor de flink uit de kluiten gewas sen woonwagen van de familie Lorjé. Een noodoplossing voor de Lorjé's, die hun nieuwe woonwagen vorige week pontificaal midden op de Wassenaarse Ruigelaan had den gestald bij gebrek aan een betere parkeerplaats. Direct nadat Lorjé zijn woonruim- teprobleem radicaal had opge lost, hing vliegkamp Valkenburg aan de lijn bij het gemeentehuis. "Die wagen moet direct weg, want de startbanen moeten be reikbaar blijven", zo beval de lei ding. De boeren, die met hun tractors niet meer naar hun wei landen konden, protesteren ook heftig tegen de 'brutale' hande ling van het gezin Lorjé. Wethou der Cocheret de La Morinière en zijn ambtsgenote Van der Wiel- van der Flier kwamen de situatie direct in ogenschouw nemen. Binnen een paar dagen kreeg de familie opdracht de woonwagen te verwijderen. De doorn in het oog van B en W is inmiddels ver plaatst, maar in het toch al krap pe kamp is het nog benauwder geworden. "Het ergst vind ik het nog voor de andere bewoners, zij zitten ook met dat ding op gescheept. Maar we moeten toch ergens leven?", zegt mevrouw Loijé terwijl ze na de verhuizing druk doende is haar nieuwe huis op orde te brengen. Een verhuizing die vol gens haar onafwendbaar was. Het slapen, televisie kijken, was sen, koken en eten in de piepkleine caravan die het gezin op het kamp bewoonde werd na ZOETERWOUDE - Een 61-jarige Rijnsburger werd gistermiddag op heterdaad betrapt toen hij bij een groothandel op het Zoeter- woudse industrieterrein vijf slof fen shag probeerde te stelen. Een personeelslid van de handel, waar particulieren met een pasje kunnen kopen, bemerkte aan de kassa dat de man de shag had verstopt in een doos waar norma liter chips van een tientje wor den gepropt. De doos was name lijk vele malen zwaarder dan nor maal. Personeel wist de man staande te houden en over te leveren aan de politie. De waarde van de vijftig pakjes shag bedraagt 175 gulden. ZOETERWOUDE - De werkgroep "Casa Materna" houdt zaterdag in Zoeterwoude de jaarlijkse stroopwafelactie. Van de op brengst wordt een opknapbeurt betaald van het gelijknamige weeshuis in het Italiaanse Na pels. Deze opknapbeurt zal in de zomer vakantie plaatshebben. Dan hou den zo'n twintig jongeren uit Zoeterwoude zich twee weken lang bezig met restauratie-werk zaamheden. de gezinsuitbreiding een hals brekende toer. Toen P. Loijé de mogelijkheid had om de woon wagen van zijn broer te kopen, dacht hij niet langer na en be sloot tot de aankoop. Maar waar laatje zo'n wagen? Het woonwa genkamp aan de Ruigelaan stond al bomvol, en voor de 16 meter lange en vijf meter brede caravan was geen plekje meer vrij. Voorlopig zette Lorjé zijn pasverworven bezit maar even op de Ruigelaan zelf. Geen mens kon er meer langs en Loijé kreeg het bevel zijn wagen hoe dan ook te verwijderen, wilde hij zijn nieuwe woonwagen niet laten eindigen op de gemeentewerf van Wassenaar. Gigantische kraan Na wat tegensputteren koos Lorjé eieren voor zijn geld en met be hulp van een gigantische kraan werd de wagen over de hekken van het woonwagenkamp gehe sen. Daar staat het gevaarte dan nu: ingeklemd tussen de sloot en de buren. De woonwagen is ei genlijk ook groter dan de wette lijk toegestane afmetingen, die bepalen dat een woonwagen niet langer mag zijn dan 15 meter lengte en niet breder dan 3,5 me ter. Dat beseffen de Lorjé's ook. "Ja, als ze kwaad willen, kunnen ze nog moeilijk gaan doen. Bo vendien zijn de meeste woonwa gens hier groter dan de wet voor schrijft", aldus mevrouw Loijé. De politie is al lang blij dat de ver huizing zo kalm is verlopen en ze kan het gezin dan ook een ge ruststellend antwoord geven. "De wagen wordt voorlopig ge doogd", zo laat de Wassenaarse politie weten. Liever was mevrouw Loijé ver huist naar het andere en beter geoutilleerde kamp aan de Am- monslaan. "Hier is het ook een smeerboel. Maar als ze eindelijk dit kamp gaan opknappen wil ik hier ook best blijven. Wanneer ze gaan uitbreiden krijgen we mis- chien een beter plekje", zegt ze hoopvol. Voorlopig is haar hoop vals. Zoals bekend liggen Gedeputeerde Staten en de gemeente Wasse naar al jaren met elkaar over hoop over deze kwestie. De pro vincie peinst er niet over om het illegale kamp een legale status te geven omdat het volgens haar veel te ver van de bewoonde we reld af ligt. B en W van Wasse naar vinden daarentegen dat het kamp wel uitgebreid kan worden tot twaalf wagens. Het provincie bestuur hield tijdenlang voet bij stuk totdat de gemeenteraad in 1982 met een voorlopig compro mis kwam: zes wagens aan de .Het is nog altijd onduidelijk waar Heti: Ammonslaan en zes wagens el- het kamp uiteindelijk moet ko- het ders in Wassenaar men. lee: Loijé allemaal om Eigenlijk willen we al- rust". WARMOND - Met een bal tot half vier 's morgens wordt het seizoen van de Warmond- se Jazz Sociëteit morgen avond besloten. Het achtste seizoen alweer. Wat bijna nie mand destijds voor mogelijk hield is Warmonder Jan Op- genhaeffen gelukt: elke zon dag bekende jazz-musici naar het dorp halen en ze daar voor een enthousiast publiek laten spelen. Jan Opgenhaeffen: "Destijds zat de jazz nog een beetje in het verdomhoekje, maar die tijd is voorbij. Meerrust is een begrip geworden als jazz-cen- trum. En de jazz zelf betekent voor een steeds grotere groep mensen een brokje nostal gie". Opgenhaeffen, zelf oud-musi cus en voormalig leider van het destijds bekende Me teoor-kwartet, heeft de afge lopen jaren ook de boerderij Meerrust zelf weer in oude luister weten te herstellen. Toen hij een failliete boedel overnam sloeg hij aan een verbouwing met verrassin gen. Zo kwam er achter het puin een heuse deel tevoor schijn. Nog is hij veelvuldig in de weer om de bijna tweehonderd jaar oude boerderij in het hart van het dorp in die staat te houden. Heel wat schilder en onderhoudswerk komt daar bij kijken. Hij heeft het er graag voor over. De boer derij is het waard, ook al om dat ze in de loop der jaren on derdak heeft geboden aan tal loze beroemdheden. Jonkhe ren, hoge militairen en leden van het koningshuis waren kind aan huis in Meerrust. Prins Hendrik en zijn gevolg. Claus, Beatrix, ze zijn alle maal in de monumentale boerderij geweest. De toen malige minister Schmelzer placht altijd het hele korps diplomatique mee te nemen. Zelf nestelde hij zich bij die gelegenheden achter de pia- Ook op jazz-gebied kwamen er grote namen: Sunny Day, Pia Beck, de Dutch Swing Colle ge Band en natuurlijk Frits Katee. Milly Scott is er nog altijd niet weg te slaan. Wat de Warmonders zelf be treft: die kampten volgens Jan Opgenhaeffen aanvanke lijk nog wat drempelvrees "Ze durfden dat hek niet door, juist omdat Meerrust van oudsher het image had om alleen hooggeplaatste personen te ontvangen. Maar gelukkig is die tijd voorbij. Meerrust is nu ment dat volop gebruik Dat zal morgenavond ook weer blijken tijdens het slotbal. Behalve de naar Opgenhaef fen aanneemt honderden be zoekers zullen ook weer be roemdheden langs het hek lo pen: Pia Beck, Ted Easton's Hot Shots en Jack Redler's Rhythm Club. Pia Beek. Bingo Een tuinameublement en een bar- beque-set. Deze prachtige prij zen kunnen morgenavond in de wacht worden gesleept tijdens de traditionele bingo-avond van de vereniging 'Kommuni- katie Warmond' in 'Het Meer- punt'. De avond begint om 20.00 uur. De entree voor niet-leden bedraagt 1,50. Son of Tarzan De duivelskunstenaar 'Son of Tar zan' treedt vanavond op in het Voorschotense jongerencen trum 'De Lindeboeve'. Zijn (so- lo)optreden zitten gewoonlijk vol humor, theater, magie etc. Aanvang: negen uur. Entree: 3,50. Dartstoernooi De vereniging 'Darts Leiderdorp' organiseert zaterdag een Open Singel Toernooi in 'de Holland se Tuijn', Hoofdstraat 24, Lei derdorp. Het toernooi begint om 13.00 uur. Inschrijven van 11.30 uur tot 12.45 uur. Tijdens het toernooi zal het speltype Tic-tac-301 worden gespeeld. De beslissing valt bij 501. Kamerorkest Het Nederlands Studenten Ka merorkest treedt zaterdag avond op in de Wassenaarse dorpskerk, Dorpsplein 1. Aan vang: 20.15 uur. Het orkest, dat dit jaar twintig jaar bestaat, staat onder leiding van Gert Schuil. In de kerk zullen werken van Ed de Boer, W.A. Mozart en F. Schubert ten gehore worden ge bracht. De opbrengsten van het concert komen ten goede aan het University Assistence Fund, een stichting die vluchtelingen- studenten ondersteunt die in hun eigen land om politieke of religieuze redenen niet gewenst zijn. Jeu de boules De Voorschotense Voorstraat zal zondag dienst doen als jeu de boules baan. De jeu de boules- verenlging 'De six prèt' organi seert vanaf 10.30 een toernooi in de antieke straat. Inlichtingen bij: Ton van der Peet, tel. 01717- 5416. MOTORRIJDER In het bericht dat een 82-jarige Leiderdorpse zou zijn gegrepen door een motor zijn gisteren twee fouten geslo pen. De leeftijd van de vrouw was twintig jaar jonger dan was vermeld. Ze was geen 82 maar 62 jaar. De 'aanstormende' motorrij der heeft volgens ooggetuigen niet harder dan de toegestane snelheid gereden. LEIDERDORP - 'Leiderdorp te gen apartheid', een stedenactie van de Boycot Outspan Actie, begint na twee vergaderingen duidelijk gestalte te krijgen. Sinds de succesvolle actie 'Lei den tegen de apartheid' in 1979 werden elk jaar in een aantal ste den solidariteitscampagnes geor ganiseerd. Dit jaar zijn onder an dere'Leiderdorp en Alphen aan den Rijn aan de beurt om zich te bekommeren om het lot van de zwarte medemens in Zuid-Afri- ka. Na een koude start beginnen de Leiderdorpers langzamerhand warm te lopen voor het initiatief van de Boycot Outspan Actie. Behalve het CDA, de PvdA, PSP, EVP, Rooie Vrouwen, Vrouwen voor Vrede, VOS (Vrouwen oriëenteren zich op de. samenleving) hebben ook de ker ken, verschillende schrijvers en kunstenaars toegezegd dat ze willen meewerken aan 'Leider dorp tegen de Apartheid'. In to taal heeft de werkgroep twaalf le den. Een positief resultaat, vindt woordvoerder Margaret Roest. De vakbonden hebben nog niet ge reageerd op de uitnodiging om deel te nemen aan de stedenac tie. Het FNV ontbreekt nog om dat door de verhuizing de adres- DONDERDAG form Kruisraketten Nee, 20-22 li Stadhuisplein - acrobatiek door de Leidse Acrabatengroep Lazarus, 21 22.15i Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Vei Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. j^el Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Voorschoten "u Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 SP' uur. eei Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, op- ge treden Son of Tarzan, 21 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 sen van vakbondsleden moeilijk zijn te achterhalen. Het CNV is wel benaderd, maar het is nog niet bekend of ze meedoet. Ook de scholen leverèn problemen op "omdat het leerprogramma een jaar van tevoren wordt sa mengesteld. Maar we willen de wethouder van onderwijs vragen of hij daar nog wat aan kan doen. We schuiven de scholen voorlo pig maar even op de lange baan". Wat betreft de actieweek kan Mar garet Roest al wat concreter zijn. Voorlopig is een week in februari 1985 geprikt. Eén avond wordt cultureel gevuld door Leider- dorpse schrijvers als Nannie Kuiper en Kees Holierhoek. Doordat ze zelf niet over het the ma apartheid hebben geschre ven zullen ze voorlezen uit het werk van zwarte auteurs. Een Leiderdorpse kunsthandelaar heeft zijn galerie te beschikking gesteld om etsen en schilderijen tentoon te stellen, die de Zuid- afrikaanse apartheid als onder werp hebben. Om de BOA-actie financieel wat meer draagkracht te geven zullen de tentoongestel de werken worden verloot. De derde vergadering van de werk groep 'Leiderdorp tegen apart heid' wordt vanavond gehouden in het kantoor van de BOA, Oude Vest 79 in Leiden. VRIJDAG film 'Rocco en zijn broers' van Luchi- no Visconti, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van ma 28 april 8 uur tot 27 april door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- In Voorschoten VOORSCHOTEN - Meer dan de helft van de automobilisten draagt geen autogordel. Deze trieste conclusie trokken gister middag 12 politiemannen die op de Voorschotense Leidseweg een gordelcontrole hielden, in sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland. 57 van de 108 gecontroleerde auto's bleken te worden bestuurd door 'gordellozen'. Ook de passagiers hielden zich niet aan de regels: 18 van de 28 bestudeerde meerij ders hadden hun gordel opzij ge schoven. Overigens kregen de gordellozen geen bekeuring. Wél ontvingen ze een folder waarin wordt dui delijk gemaakt hoe gevaarlijk het is een auto te besturen zon der aangegespte gesp. De politiemannen, afkomstig uit Leiderdorp en Haastrecht, zijn tamelijk teleurgesteld door het resultaat van het onderzoek. "El ke keer valt het weer tegen", zegt een woordvoerder. Hij verzekert dat in de toekomst vaker contro les zullen worden gehouden. Het is niet uitgesloten dat dan wel zal worden bekeurd. De boetes zul len dan variëren van 35 gulden voor een gordelloze passagier tot 50 gulden voor een bestuurder <lie zijn gesp terzijde heeft ge legd. OEGSTGEEST - Gezeten op een brommer hebben twee jongens uit Oegstgeest een bewoner van de Lijtweg bedreigd. Op het mo ment dat de naar schatting 65-ja- rige man over de Lijtweg langs het kermisterrein liep, riepen ze hem toe dat ze hem gaarne een pak slaag zouden toedienen. De man zette het vervolgens op een lopen. De twee jongens wil den hem achtervolgen, maar werden tegengehouden door eni ge omstanders. Deze mensen wisten een goede omschrijving te geven van de jongens. Eén van de twee, een 19-jarige Oegstgeestenaar, kon hierdoor worden gepakt. Tegen hem is een proces-verbaal opgemaakt wegens bedreiging. De ander zal waarschijnlijk binnenkort wor den ingerekend. Volgens de poli tie handelden de jongens uit ver veling. LEIDSCH -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN erschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commenta Per post 85.50 Maandabonnement 21,21 Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uu' Restitutn entsgelden bij is niet toegestaan dagelijks ingaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Ad| dir N. Quakerna Hoofdredacteur Drs J W E Metsel Ad) Hooldre R L> Paauw Alg redactiec A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) 8 W T Jungman (plv) .H. I J Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunsl) S. J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2