Kassa rinkelt voor Juventus Verdiende beloning Anderlecht Gemeente saneert schulden MW Spanning terug in damstrijd Manchester in slotfase geldopt Wangedrag supporters van Spartak In finale tegen Tottenham Hotspur Jeugdtitel voor Piket Griekse boycot Olympische vlam DONDERDAG 26 APRIL 1984 HUISSEN (ANP) - De spanning in het nationale damkampioen schap voor heren is na de achtste ronde weer terug. Verantwoor delijk daarvoor was de Amster damse internationale grootmees ter Johan Bastiaannet, die een voorlopig einde maakte aan de zegereeks van ex-wereldkam pioen Jannes van der Wal. De Amsterdammer dwong zijn achtste tegenstander remise af, waardoor Van der Wal zijn voor sprong op zijn naaste concurrent Rob Clerc zag teruggebracht tot twee punten. Clerc won overtui gend, waarmee hij op zijn beurt weer afstand nam van de andere achtervolgers die allen één of meer punten moesten afstaan. Rob Clerc stelde na een onregel matige opening de Limburger Van den Borst voor dusdanig on- overkomenlijke problemen dat deze niet alleen praktisch al zijn tijd maar ook zijn speelvrijheid verbruikte. De huiskamervlijt van Clerc bracht hem in prak tisch gewonnen stand waarin de titelverdediger met een fraaie combinatie dreigde die de Lim burger deed besluiten onmiddel lijk de strijd te staken. Jeroen Goudt moest zijn derde plaats prijsgeven nadat hij tegen Hans Vermin lange tijd een bete re positie had opgebouwd. Een misrekening in de tijdnoodfase leverde Goudt zijn eerste neder laag op. De stand is nu: 1. Van der Wal 13 2. Clerc 11 3. Vermin en Stokkel 9 5. Jansen, Bastiaannet en Goudt 8 8. Heusdens, Scholma en Van den Borst 7 11. Bronstring 6 12. Dollekamp 3 TURIJN (GPD) - Na de kroning tot voetbalkoning in de zomer van 1982 heeft het Italiaan se voetbalvolk weinig reden tot juichen gehad. Het nationale voetbalteam werd achter Roemenië, Tsjechoslowakije en Zweden en maar net voor Cyprus vierde in de kwalifj- catiegroep voor het Europees kampioenschap, waardoor de wereldkampioen in juni bij de beste acht ontbreekt, het olympisch team plaatste zich niet voor de Spelen en Juven tus verloor vorig jaar de finale van de Europa-Cup voor landskampioenen van HSV. Na een schitterende pass van Michel Platini scoort Boniek het eerste Turijnse doelpunt. (foto anp» MOSKOU (RTR) - Ook in de Sow- jet-Unie veroorzaken aanhangers van voetbalclubs problemen. Vooral de supporters van Spar- tak Moskou zijn verantwoorde lijk voor veel vernielingen. Dat schreef gisteren de in Moskou verschijnende krant de Trud. Volgens het dagblad gooien de jongeren ruiten in, worden auto's omver geduwd en worden hele steden geterroriseerd. De onge regeldheden met de Spartak sup porters hebben een grote om vang aangenomen, zegt de krant. Het roept de autoriteiten op hard in te grijpen. Het verhaal in het dagblad heeft veel weg van een beschrijving van het gedrag van westerse sup porters. De met dassen, petjes en badges versierde aanhang van Spartak vecht na elke wedstrijd met de supporters van de tegen partij. Tijdens reizen naar Lenin- grad, Minsk en Vilnjoes werden treinen vernield, oude mensen lastig gevallen en gevochten met de politie en andere groepen jon geren. De brandwonden die een jonge supporter opliep toen vuurwerk in zijn gezicht ontplofte, hebben de berichtgeving over de moei lijkheden versneld. Het feit dat de jongen niet alleen zich zelf maar ook anderen in gevaar bracht, was voor het dagblad het belangrijkst. Bezoekers van wedstrijden van Spartak hebben verteld dat het veld omringd wordt door politie agenten. Bestuurders doen steeds hun best supporters van beide partijen te scheiden. Toch vinden regelmatig gevechten tussen groepen aanhangers plaats. De vele vernielingen en gevechten gaan gepaard met inbraken en handel op de zwarte markt om kaartjes naar verre uitwedstrij den te kunnen betalen. Ook de muurschilderingen in Moskou worden op het conto van de Spartak-supporters geschreven. De krant gelooft niet dat de politie de zaak nog in de hand heeft. Het illustreert dat met het feit dat gearresteerde supporters vrolijk het clubembleem op de muren van het toilet in het politiebu reau hadden geverfd. De nog immer massaal voor de lo ketten opduikende voetbalfana ten in het Zuideuropese land wa ren hard toe aan een internatio naal succes. En dank zij lands kampioen AS Roma en beker houder Juventus werd dat licht punt binnengehaald op de dag waarop de Italianen hun bevrij ding vierden. Twee ploegen in de finale van de Europa-Cup - dat is elf jaar niet meer gebeurd. In 1973 stond AC Milan met succes tegenover Leeds United en moest Juventus het afleggen te gen Ajax in zijn beste dagen. De 20-voudige Italiaanse kam pioen bereikte in een schitteren de voetbalambiance voor de zes de keer een Europese voetbalfi nale, dank zij een gelijkspel in Manchester veertien dagen terug en een in de laatste minuut bin nengehaalde triomf gisteren (2- 1). Juventus voetbalde sterk, kreeg kans op kans, maar strand de op de voortreffelijke doelman van de Engelsen, Gary Bailey. Boniek verschalkte hem één keer in de eerste helft, maar om dat invaller Norman Whiteside 20 minuten voor tijd bij een schaarse aanval van de verzwak te Engelsen de bal tegen de tou wen joeg, werd een onnodige aanslag gepleegd op de snelklop- pende harten van de Italiaanse voetbalfans. Rossi zorgde er in de laatste minuut voor dat het bevrijdingsfeest een gouden ver siering kreeg. Manchester verloor, omdat het zo wel uit als thuis zwaar gehandi capt aan de start verscheen. Ray Wilkins keerde na een schorsing terug, maar Brian Robson was nog niet hersteld en ook Muhren ontbrak. Hij was liever in Enge land gebleven om zich aan spata deren te laten opereren, maar moest als pinch-hitter of bij eventuele strafschoppen mee naar de Italiaanse fabrieksstad. BRUSSEL (GPD) - De reputatie van het Belgische voetbal is de laatste maanden ver bleekt door omkopingen en zwart geld, maar Anderlecht gaat daar kennelijk niet onder gebukt. De Europese bekerhouder van vorig jaar in het UEFA-toernooi drong gister avond opnieuw door tot de finale. Anderlecht versloeg op eigen veld Nottingham Forest met 3-0, na dat het twee weken geleden ver rassend met 2-0 was verslagen. Het speelde de Britten gister avond in een spectaculaire wed strijd bij vlagen van het veld en kreeg twee minuten voor het ein de de verdiende beloning. De 40.000 toeschouwers in het sta dion in Brussel hadden zich al verenigd met een verlenging. Het jagende Anderlecht gaf ech- HILVERSUM - Dankzij een overtuigende winstpartij op zijn oudere broer Marcel, heeft Jeroen Piket gisteren beslag gelegd op het Neder lands jeugdschaakkampioen- schap tot 20 jaar. De 15-jarige Jeroen Piket werd daarmee de jongste kampioen uit de geschiedenis van de nationar le titelstrijd, zelfs Jan Tim man kwam pas op een hogere leeftijd tot dit resultaat. Ondanks het feit dat hij met zwart speelde, bereikte Je roen in het duel met Marcel al spoedig enig voordeel. Dat voordeel groeide gestaag, waarna hevige tijdnood het vonnis over Marcel velde. Via verovering van de witte dame stelde Jeroen Piket de over winning en de titel veilig. Met een score van 7V2 uit 9 was de Leiderdorper onbereikbaar voor concurrent en titelver dediger Friso Nijboer. Deze kwam bovendien geheel ver loren te staan in het treffen met Willy Hendriks. Uitein delijk sleepte Nijboer nog een remise uit het vuur, waar door hij wel met 6V2 punt de belangrijke tweede plaats royaal vasthield. Peelen en Snoek finishten op' 5Vfc punt, terwijl Marcel Piket met 5 punten de vijfde plaats met een groot aantal anderen diende te delen. Het behalen van de nationale ti tel leverde Jeroen Piket prompt een aantal lucratieve uitnodigingen op. In juli kan de talentvolle scholier aan de slag bij de wereldkampioen schappen in het Finse Helsin ki, waarna hij het in decem ber nog eens mag proberen tijdens de Europese kam pioenschappen in Gronin gen. Dit laatste evenement le verde,een ruime vier jaar ge leden voor John van der Wiel de grote doorbraak op. Te vens ontving de kersverse ju nioren-kampioen de eervolle uitnodiging om volgend jaar januari van de partij te zijn bij de meestergroep van het Hoogovenstoernooi. ter een perfecte demonstratie van zijn macht en scoorde ten slotte ook nog de beslissende treffer. De Belgen schaarden zich daarmee net als vorig jaar bij de beste clubs van Europa. „Wij hebben de vergissing van Nottingham goedgemaakt", con cludeerde Pol van Himst dan ook terecht. „Het zou een klein mirakel geweest zijn als wij door deze tegenstander waren uitge schakeld". De gelouterde finalist was in de re turn zelfs nog lang niet op volle sterkte. Pol van Himst moest bij voorbeeld zijn onvolprezen spel maker Frank Vercauteren op de bank laten, omdat de internatio nal al weken lang aan rust toe is. Het is bovendien zeker, dat Peru- sovic voorlopig niet kan spelen, door de knieblessure die hij in de competitie heeft opgelopen. Scifo Maar de selectie van Anderlecht is desondanks nog sterk genoeg om een gevreesd elftal op de been te brengen. De Brusselaars speelden tegen Nottingham vrij wel voortdurend met drie aan vallers (Vandenbergh, Brylle en Czemiatinsky) en Vandereycken en Scifo als schutters in de twee de lijn. De 18-jarige Vincenzo Scifo, een belofte van Italiaanse afkomst, eiste al vroeg in de wed strijd een glansrol op. Hij scoor de na amper 20 minuten na een korte solo. Hans van Breukelen liet zich door de lage schuiver verrassen. Het offensief van de Belgen kwam na die openingstreffer in alle he- ATHENE (DPA) - De Griekse atle- tiekfederatie (SEGAS) heeft woensdag alle aangesloten ver enigingen opgeroepen hun leden te verbieden deel te nemen aan de traditionele Olympische fak kel-loop van Olympia naar Athe ne. Het Olympisch vuur wordt op 3 mei aanstaande in het antie ke Olympia door middel van een brandglas ontstoken, met lopers overgebracht naar Athene en daar doorgestraald naar New York om vervolgens dwars door Amerika naar Los Angeles te worden gedragen. De commerciële opzet van de fak kelloop in Amerika heeft geleid tot felle protesten van Griekse zijde, die echter door het Interna tionaal Olympisch Comité ter zij de zijn geschoven. De Griekse re gering heeft zich daarin geschikt, maar de Griekse atletiekfedera- tie wil door deze boycot-oproep benadrukken hoezeer de kwestie de gemoederen in Griekenland raakt. vigheid los. Nottingham had zich aanvankelijk nog wel eens op de helft van de tegenstander ge waagd, maar trok zich razend snel terug toen Anderlecht meer tempo en meer agressie in de wedstrijd bracht. Het zag er zelfs naar uit dat Scifo de 2-0-achter- stand uit de heenwedstrijd al vóór de rust zou vereffenen. Met een schitterende vrije trap, in de laatste minuten, dwong hij Van Breukelen tot een prachtige red ding. Het was door Brian Clough van te voren al aangekondigd dat Fo rest moeite zou hebben met de stormlopen van Anderlecht. De manager van de Britten had Birt- les - zijn beste aanvaller - overi gens nog altijd niet opgesteld en hij had zich in Brussel maar weer eens geërgerd aan de scheids rechter. De Spanjaard Muro staat bekend als een home-referee, die bijvoorbeeld ooit in een wed strijd tussen Standard Luik en Napels zeven spelers van Napels geel gaf en er één uit het veld stuurde. Machteloos De Britse Cupfighter toonde zich daarnaast in aanvallend opzicht totaal machteloos. Peter Daven port was meestal de enige voor uitgeschoven spits en de steun uit het middenveld kwam maar zelden opdagen. Zelfs ook niet van Stephen Hodge, de 20-jarige jeugdinternational die in Not tingham twee keer scoorde bin nen zes minuten. De uitblinker in dit elftal was als zo vaak Hans van Breukelen. Vóór de rust al voorkwam de Neder lander een bijna onvermijdelijke afstraffing op schoten van Brylle en Vandenbergh. Hij werd alleen verslagen door Scifo, „maar", vertelde hij later, „er stonden Hans van Breukelen werpt zich op de bal voordat Alex Czemiatinski gevaarlijk kan worden. De Nottingham doelman zou toch driemaal worden gepasseerd. (foto ai vier of vijf verdedigers voor me. Ik zag die bal pas op het allerlaat ste moment". Bovendien verklapte de ex-FC Utrecht-doelverdediger, die ko mend seizoen bij PSV onder de lat staat, dat hij gespeeld heeft met een gebroken middenhands- beentje. „Het is voor het eerst dat ik met een injectie het doel heb moeten verdedigen". Tien minuten na de pauze had Van Breukelen bovendien het geluk aan zijn kant. Toen had Ander lecht de 2-0 al voor het oprapen, omdat Mills blunderde in de ver dediging en Czemiatinsky plot seling vrij kwam. Voor een leeg doel - nadat hij Van Breukelen al voorbij was - schoot de spits van Anderlecht echter te zwak in. De Brusselaars scoorden even later wel: Kenneth Brylle drong het strafschopgebied van Notting ham binnen en werd neergelegd door Swain. De Spaanse arbiter was onverbiddelijk in zijn beslis sing en week ook niet voor de protesten van Van Breukelen, die daarna applaudisseerde en met geel werd bestraft. Kenneth Brylle verzilverde zelf de straf schop: 2-0. Vanaf dat moment was de wed strijd weer volkomen open. An derlecht (met Vercauteren na 20 minuten in de plaats van Hof- kens) bleef de meest aanvallende ploeg en haalde de totale winst geven Vandereycken twee oor tijd de 3-0-stand op waarmee de Brusse- de zoveelste maal de 1 een Europa-Cup be- minuten v het bord, laars vooi finale var reikten. Anderlecht ontmoet in de dubbel- rondige finale (9 en 23 mei) Tot tenham Hotspur. De Londense club schakelde op eigen veld Hajduk Split uit door via een doelpunt van Hazard met 1-0 te winnen. In Joegoslavië had Tot tenham met 1-2 verloren. Omdat in uitwedstrijden gescoorde doelpunten bij gelijke stand dub bel tellen, kwalificeerde Totten- ham zich voor de eindstrijd. MAASTRICHT (ANP) - Het colle ge van B en W van Maastricht is bereid MW kwijtschelding te verlenen van rond 875.000 gul den. De ene helft van dit bedrag bestaat uit schulden die MW bij de gemeente heeft, de andere uit kapitaalslasten in verband met aanleg van lichtinstallaties en de overkapping van staantribunes in het gemeentelijk sportpark „Geusselt". Dit heeft wethouder Lousberg woensdagavond op een persconferentie meegedeeld. De raad moet over dit voorstel van het college op 8 mei beslissen. Daarvan hangt het voortbestaan van MW af, aldus de wethouder. Op voorwaarde namelijk dat de gemeente bereid is tot kwijt schelding zijn andere schuldei sers daar ook toe bereid. Zij moe ten ter wille van MW meer fi nanciële offers brengen dan de gemeente daar de schulden van MW buiten die aan de gemeente nog rond 4,9 miljoen gulden be dragen. Bij de fiscus staat de Maastrichtse club voor meer dan één miljoen in het krijt, maar de belastingdienst is tot kwijtschel ding bereid. Ook het bedrijfsle ven wil de overige miljoenen schenken. Indien de gemeenteraad kan in stemmen met het voorstel van b en w resteert uiteindelijk nog een schuld van 130.000 gulden van de totale last van 5,3 miljoen gulden. „Met dit restant zit MW op fluweel", aldus wethouder Lousberg. De gemeente wil van de exploita tieverplichtingen af en wenst zich voortaan alleen tot de ac commodatie te beperken. Daar om worden de gemeentelijke vertegenwoordigers in de stich ting MVV binnenkort terugge trokken en zal er van hoge, jaar lijkse exploitatiesubsidies geen sprake meer zijn. Die subsidies bedroegen in de voorbije vier speelseizoenen nog meer dan ne gen ton maar zullen in 1988 totaal zijn afgebouwd. Met deze af bouw is overigens toch nog een bedrag van ruim vier ton ge moeid. Om deze reden zei wet houder Lousberg een pittig de bat in de gemeenteraad te ver wachten. Volgens hem dient de raad wel te bedenken dat het be houd van betaald voetbal voor Maastricht van grote betekenis In het voorstel aan de raad komt ook de wijziging van het huidige stadion aan de orde. De accom modatie is uit bouwkundig en veiligheidsoogpunt dringend aan verandering toe. Het hoofd speelveld ligt veel te ver verwij derd van de publieksruimten en dient derhalve negentig graden te worden gedraaid. Dat kan wanneer de aanwezige sintel- baan verdwijnt en diverse licht masten verplaatst worden. Te vens moeten nog enkele andere voorzieningen worden getroffen. Door deze reorganisatie van het Geusselt-stadion wordt bereikt dat het contact tussen publiek en spelers wordt verbeterd. „De aanpassing van het stadion is overigens", aldus Lousberg, vers twee. Eerst en vooral moet de financiële sanering haar be slag hebben gekregen. Pas dan gaan we aan verbetering van het stadion denken". Daarbij hoopt Maastricht via de te- rugploeg-regeling subsidie van het rijk te krijgen. Mocht dit luk ken dan zal de stadionverbete ring in fases worden aangepakt. De eerste fase kan dan nog dit jaar van start gaan. om vervolgens op de tribune ge zet te worden. Opnieuw werd duidelijk, dat ook een topclub als Manchester niet een heel mid denveld kan vervangen. Maar het verlies werd ook veroor zaakt door de hooghartigheid van de Britten. De uitvinders van het voetbal weigeren zich aan te passen aan de tegenstander. Een mannetje opofferen aan de ve dette van de tegenpartij wordt op de coachcursus aan de andere zijde van het Kanaal als een doodzonde gezien. Zelf spekta kel maken wordt gesteld boven het halen van een volgende ron de, met zijn recette van honderd duizenden guldens. Dus kon Mi chel Platini in Turijn met de En gelse doelman Bailey uitgroeien tot de uitblinker. De voor zes miljoen naar Italië ge haalde Fransman was altijd aan speelbaar, kon ongehinderd de ene fraaie pass na de andere ver zenden. De krullebol uit de Elzas profiteerde optimaal, liet de be wonderaar van mooi voetbal vol ledig aan zijn trekken komen, want dat is natuurlijk het positie ve aspect aan de Engelse hoog hartigheid. De Franse technicus bracht Rossi alleen voor Bailey (redding met de vuist), stuurde voor rust tweemaal Boniek de diepte in waarvan eenmaal suc cesvol. Whiteside Door een doelpunt van Whiteside die voor Stapleton in het veld ge komen was en het uitstekende keeperswerk van Bailey leek het optimisme terecht. De Noordier- se jongeling had zijn plaats moe ten afstaan aan Mark Hughes, een even jong talent dat zaterdag tegen Coventry tweemaal scoor de. Hughes trof het niet, de ge meenste voetballer op deze we reldbol werd zijn tegenstander. Claudio Gentile kreeg bij zijn zesde overtreding geel en scoor de in totaal acht overtredingen. Scheidsrechter Ponnet (te verge lijken met Jan Keizer: in de Bel gische competitie abominabel, over de grens een zeer goede re putatie) gaf ook geel aan Moses, nota bene voor zijn eerste over treding. Na de gelijkmaker van Manchester wachtte de Italiaanse club met de rijkste geschiedenis aangesla gen, een tweede treffer van Uni ted hing in de lucht. Want met steun van de 70.000 toeschou wers en gedirigeerd door Michel Platini stoomde de sterrenploeg toch naar de finale. Een geblok keerd schot van Scirea stuitte voor de voeten van Rossi en de spits van het nationale team maakte geen fout. Juventus in de finale, voor de zesde maal. Ju ventus ontmoet in de eindstrijd FC Porto, dat voor de tweede maal met 1—0 won van Aber deen. Europa Cup I AS Roma ontmoet op 30 mei op ei gen veld Liverpool in de "droom- finale" van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Beide kapitaalkrachti ge clubs lieten zich woensdag in de returns van de halve finales niet verrassen. AS Roma maakte in het Olympisch stadion door een overwinning met 3-0 op Dun dee United de twee weken gele den in Schotland opgelopen ach terstand van 0-2 goed, Liverpool voegde in Boekarest aan de thuiszege van 1-0 een tweede overwinning op Dinamo toe: 1-2. In Rome boekte de thuisclub op al le fronten winst. Op het sportie ve vlak loodste het zich door twee doelpunten van Pruzzo in de eerste helft en een benutte strafschop van aanvoerder Di Bartolomei na de rust in de eind strijd. Financieel was alles voor de wedstrijd al dik in orde. De club had voor dit duel alle sei zoenkaarten ongeldig verklaard. Desondanks was het Olympisch stadion binnen de kortste keren uitverkocht. De 70.000 toeschou wers deponeerden met zijn allen ruim 2,5 miljoen gulden in de kassa's van de populaire Ro meinse club, een record-recette in Italië, dat uitsteeg boven de top-omzet (2,2 miljoen) tijdens de competitiewedstrijd Inter Mila- n-Juventus. Liverpool deerde niet om het re genachtige weer en het vijandige gedrag van de 80.000 toeschou wers in het stadion van de 23 ste augustus. Door de 0—1 van Rush werd Dina mo vrijwel kansloos. Het stond voor de hopeloze taak tegen de gerenommeerde verdediging van Liverpool drie keer te scoren om de finale te bereiken. In de veertigste minuut bracht Costel Orac de hoop terug door uit een vrije trap op de rand van het strafschopgebied de gelijkmaker te produceren: 1-1. Liverpool hield geroutineerd stand en stel de zes minuten voor het einde de zege veilig via opnieuw Ian Rush.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13