Massaal protest tegen raketten Geen zicht op verdrag tegen chemische wapens Brits bestuur over Hong Kong houdt op -c Doodvonnis voor veertien Koerden Kruisraket defect Rusland: China-reis Reagan is propganda Hess krijgt geen gratie HERRING Nu verkrijgbaar Nieuwe regels voor surfers Leven naast een topsurfer Robby Naish- story deel 2 hun eigen krant! ZATERDAG 21 APRIL 1984 HONG KONG (Reuter/UPI/AFP) - Groot-Brittannié verwacht niet dat Hong Kong onder Brits be stuur blijft na het aflopen van de pachtovereenkomst met China in 1997. Dat heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Howe, gisteren ver klaard na besprekingen in Pe king. Het is voor het eerst dat Londen laat doorschemeren dat de soevereiniteit en de bestuur lijke macht over de kroonkolonie zullen worden overgegeven aan China. „Ik denk dat het gepast is te zeg gen dat het niet realistisch zou zijn te denken aan een overeen komst, die voorziet in Brits be stuur over Hong Kong na 1997", zo zei Sir Geoffrey. De Britse re gering wil echter dat het huidige (kapitalistische) systeem in de kroonkolonie blijft gehandhaafd en dat het gebied een „hoge mate van autonomie" krijgt. Dat is van essentieel belang voor Hong Kong om welvarend en stabiel te blijven, aldus de Britse minister. Buitenland „Onze benadering in de besprekin gen was samen met de regering van China te onderzoeken hoe het mogelijk zou zijn tot regelin gen te komen die een hoge mate van autonomie verzekeren onder Chinese soevereiniteit". De grootste zorg van Londen is het „bewaren van de leefwijze in Hong Kong, een leefwijze die de basis vormt van het succes van het gebied". Sir Geoffrey kwam donderdag vanuit Peking in Hong Kong aan, waar hij besprekingen voer de over de toekomst van Hong Kong. In 1997 loopt de pacht overeenkomst af op grond waar van Groot-Brittannië gedurende 99 jaar Hong Kong in bezit kreeg. Niet alles moet worden terugge ven aan China, maar het gedeelte dat niet onder het aflopende con tract valt is op zichzelf niet le vensvatbaar en zal vermoedelijk ook aan China worden overge daan. Sir Geoffrey verklaarde dat een ak koord tussen China en Groot- Brittannië zal worden vastgelegd in een „officieel geregistreerde internationale overeenkomst". Een dergelijke overeenkomst is volgens hem de beste garantie dat Hong Kong zijn huidige sys teem en vrijheden kan handha ven nadat het deel is geworden van de Volksrepubliek China. De Britse bewindsman wees erop dat Peking van plan is het huidi ge systeem in de kroonkolonie minstens vijftig jaar na 1997 „fundamenteel" aan te houden. „De Chinese regering heeft dui delijk gemaakt dat zij wil dat het sociale en economische systeem en de leefstijl van Hong Kong, die zo verschillen van die in Chi na, onveranderd blijven". Het bestuur over Hong Kong. dat momenteel over het algemeen verloopt volgens de lijn van de traditionele Britse koloniale re gels, zal de komende dertien jaar tot de overdracht worden ont wikkeld in de richting van meer „vertegenwoordigende lijnen", aldus Sir Geoffrey. Hij wees er nog eens op dat een overeen komst aanvaardbaar moet zijn voor zowel het Britse parlement als de bevolking van Hong Kong. Maar de bewindsman gaf toe dat nog niet is besloten hoe de me ning van de bewoners van Hong Kong kan worden gepeild. Sir Geoffrey Howe wilde niet in gaan op de inhoud van de jong ste besprekingen in Peking. Hij zei wel dat er nog enkele belang rijke kwesties moeten worden opgelost. Plannen voor onbemande 'Marsauto' in de maak MÜNCHEN (ANP) - Een hon derdtal Europese- en Ameri kaanse deskundigen komen volgende week in Heidelberg bijeen om een plan te bespre ken voor een gezamenlijk on derzoek op de planeet Mars. Het ligt in de bedoeling een onbemand en vanaf de aarde bestuurd voertuig over het hemellichaam te laten rijden, aldus het Max-Planck-Insti- tuut in München. De gemeenschappelijke werk groep van de Europese We tenschapstichting en de Amerikaanse Akademie van Wetenschappen, die het on derzoek van de planeten bevordert, wil ook een vlucht naar Saturnus maken. De planeetdeskundigen willen tevens een onderzoekinstru ment neerzetten op de meest interessante maan van deze planeet, Titan. Deze maan heeft net als de aarde een at mosfeer. Een derde plan, dat volgende week nader bekeken zal wor den, betreft een missie naar verscheidene kleinere plane ten tegelijk. Dankzij nieuwe elektrische aandrijftechnie- ken is een dergelijke onder neming mogelijk geworden. Prof.H. Fechtig, directeur van het Max-Planck-Instituut voor kernfysica in Heidel berg en leider van de geza menlijke werkgroep, ziet goe de mogelijkheden in de plan nen, die naar verwachting in de jaren negentig verwezen lijkt kunnen worden. GARLSTEDT/COMISO (UPI-AFP) - Tijdens protesten tegen de stationering van nieuwe kernwapens in de Bondsrepubliek Duitsland zijn gisteren bij een Amerikaanse basis ten noorden van Bremen 160 actievoerders gearresteerd. Zes personen raakten volgens de politie licht gewond. Het was de tweede opeenvolgende dag dat bij de basis werd gede monstreerd. Ongeveer 2500 per sonen probeerden de ingangen van de kazerne te blokkeren maar zij werden verspreid door waterkanonnen en traangas. Politie schiet ANC-leden dood MBABANE (Rtr) - De politie in Swaziland heeft donderdag bij een langdurig vuurgevecht in een voorstad van de centraal ge legen stad Manzini twee ver meende leden van de Zuidafri- kaanse verzetsbeweging ANC (African National Congres) dood geschoten. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Al eerder deze maand deden zich in Swaziland incidenten voor tussen politie en vermeende ANC-leden. Swaziland, dat on langs onthulde dat het twee jaar geleden een niet-aanvalsverdrag heeft gesloten met Zuid-Afrika, heeft leden van het ANC aange houden. Bij de basis Mutlangen was tegelij kertijd een kleine demonstratie. Zo'n 50 demonstranten probeer den een militair konvooi tegen te houden, maar de politie hield ze tegen. Niemand werd gearres teerd. De Westduitste vredesbeweging houdt gedurende vijf dagen rond de Pasen ruim honderd betogin gen. De organisatoren verwach ten deelname van vele honderd duizenden demonstranten. In het Italiaanse plaatsje Comisco hebben gisteren honderden ka tholieke jongeren gedemon streerd tegen de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten op Sicilië. Net als vorig jaar had het protest de vorm van een kruis wegstatie. Op de basis van Comi- so zijn inmiddels 12 kruisraket ten operationeel. In totaal wor den op Sicilië 112 kruisvluchtwa- pens geplaatst. Warschau-pact In Boedapest hebben gisteren de landen van het Pact van War schau de NAVO opgeroepen „maatregelen te nemen met het doel een einde te maken aan de stationering van raketten in West-Europa en de reeds ge plaatste raketten te verwijde ren". Aldus het communiqué dat na afloop van een vergadering van de ministers van buitenland se zaken van het Warschau-pact is gepubliceerd. De verwijdering van reeds geplaat ste NAVO-raketten is het middel om tot ontwapening in Europa te komen, zo heet het in het com muniqué. Op basis van de ontwa peningsvoorstellen van het War schau-pact, aldus de tekst, „zijn de lidstaten van het Warschau pact op elk willekeurig moment bereid inleidende onderhande lingen met de NAVO te begin nen". De Oosteuropese staten zullen bij terugtrekking van de raketten voor de middellange af stand uit West-Europa op hun beurt afzien van de voorgeno men „tegenmaatregelen". De ministers van buitenlandse za ken van deze Oosteuropese mili taire verdragsorganisatie lieten zich verder positief uit over de vorming van kernwapenvrije zo nes in Europa. Dergelijke maat regelen zullen het vertrouwen tussen Oost en West versterken, zo verklaarden de Oosteuropese ministers. MOSKOU (UPI-AP-RTR) - De Sowjetunie heeft gisteren verklaard dat het komende bezoek van de Amerikaanse president, Reagan aan China militaire en publicitaire doeleinden heeft. „Reagan is van plan zijn be zoek aan China in dienst te stellen van de Amerikaanse militaire belan gen", aldus het officiële Sovjetpersbureau TASS. TASS meldde verder dat de Amerikaanse president Chinese steun wil voor Pakistans anti-Indiase politiek als onderdeel van „plannen gericht op ondermijning van India's rol in zuidelijk Azië". Ook moet China, samen met Zuid-Korea en Japan, worden betrokken bij een anti-Sow- jetcoalitie, aldus TASS. Aziatische diplomaten verklaarden in reactie op de Russische verklaring dat de Sovjetunie zich kwetsbaar voelt omdat haar eigen pogingen de relatie met China te verbeteren, weinig succes hebben. MOSKOU (RTR) - Het Russi sche persbureau TASS heeft gisteren gratie voor Rudolf Hess, Hitiers voormalige plaatsvervanger en laatste in woner van de geallieerdenge vangenis van Spandau in West-Berlijn, uitgesloten en bondskanselier Helmut Kohl gehekeld omdat hij voor in vrijheidstelling heeft gepleit. „Nazimisdadigers komen niet voor gratie in aanmerking en het Hitleriaanse verleden kan niet worden gerehabiliteerd", verklaarde TASS in een com mentaar waarin stond dat het vrijlaten van Hess het neo-na- zisme in West-Duitsland het symbool zou verschaffen om zich rond te verenigen. Hess, die volgende week 90 jaar wordt, wordt bewaakt door de vier overwinnaars in de tweede wereldoorlog: Ver enigde Staten, Sovjetunie, Groot-Brittannië en Frank rijk. Alleen Moskou is tegen gratiëring. TASS verklaarde dat het de Westduitse nazi's waren die om de vrijlating van Hess schreeuwden en het beschul digde Kohl ervan het rechtse extremisme aan te wakkeren door een wederopleving van „revanchistische trends" in de Duitse politiek toe te staan. ANKARA (AFP/RTR) - Het militai re tribunaal in Adana, zuidoost- Turkije, heeft gisteren veertien —nationalistische Koerden ter dood veroordeeld. Dit hebben plaatselijke militaire autoriteiten meegedeeld. Er stonden 186 Koerden terecht in de naburige stad Adiyaman. Het waren vermeende leden van de verboden Koerdische arbeiders partij (PKK). Ze werden beschul digd van pogingen een Koerdi sche staat te vestigen in zuid- oost-Turkije en van 15 moorden, talloze botsingen met veilig heidstroepen en andere overtre dingen begaan voor en na de mi litaire staatsgreep van 1980. Van de beklaagden werden er vier veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf en 45 kregen vrij heidsstraffen tot 20 jaar. Vrijge sproken werden 113 Koerden en de zaak tegen 10 mensen werd aangehouden. Het was het zesde massa-proces in Turkije dat deze week eindigde. Daarbij werden in totaal 49 men sen, onder wie 33 Koerdische na tionalisten, veroordeeld tot de strop en 529 tot gevangenisstraf fen. Twee dagen geleden veroor deelde een militaire rechtbank in Diyarbakir 19 Koerden ter dood en 170 tot gevangenisstraffen. Ook zij zouden leden zijn van de PKK. Donderdag veroordeelden recht banken in de noordelijke stad Unye en de westelijke havenstad Golcuk 8 extreem-linkse en -rechtse Turken ter dood en 93 tot lange gevangenisstraffen. Ze waren beschuldigd van onder meer 29 moorden, 10 pogingen tot moord en veel andere gewa pende overtredingen. Honderden doden in Vietnam gemeld PEKING (AFP/UPI) China heeft de afgelopen week Vietnamese stellingen met artillerievuur be stookt. Daarbij zijn „enkele hon derden" Vietnamese militairen gedood en gewond. Dit meldde vrijdag het persbureau Nieuw China. De beschietingen, uitgevoerd van uit de provincies Guangxi en Yunnan, waren volgens het pers- bureau een „antwoord" op „ge wapende provocaties" van Viet namese kant. Nieuw China be schuldigt Vietnam er van de af gelopen dagen Chinese grens plaatsen te hebben bestookt. China besloot daarop terug te schieten, zo werd gezegd. Regerende partij Iran verliest meerderheid TEHERAN (DPA) - De regerende Islamitisch-Republikeinse Partij IRP, met 95 procent van de zetels verreweg de grootste partij in het Iraanse parlement, heeft volgens de onvolledige uitslagen van de afgelopen zondag gehouden ver kiezingen haar monopoliepositie in de M^jlis (parlement) verloren. De uitslagen die de Iraanse radio en de kranten hebben gepubli ceerd wijzen erop dat het parle ment op 28 mei niet voor zyn constituerende vergadering bij een zal kunnen komen omdat te weinig parlementsleden al in de eerste ronde zijn gekozen. De IRP verliest zetels aan kandida ten uit de rijen van de bezetters van de Amerikaanse ambassade, maar ook aan aanhangers van de gematigde ayatollah Mahdavi Kani, zodat zij in het vervolg fracties ter linker en ter rechter zijde moet dulden. WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse luchtmacht heeft een defect ont dekt bij ongeveer duizend kruisraket ten. Het defect kan een „niet te voorzie ne afwijking" in het functioneren van de kruisraketten ver oorzaken, zo heeft een woordvoerder van het Pentagon gisteren meege deeld. Volgens de woord voerder gaat het om een elektronisch cir cuit van het naviga tiesysteem van de kernraket. Het ver vangen van het de fecte onderdeel gaat in totaal 1,1 miljoen dollar (ongeveer 3,3 miljoen gulden) kos ten. Ondanks deze fout voldoen de Amerikaanse raket ten aan de hoge ei sen van het Penta gon, aldus de woordvoerder. De kruisraketten, die worden gefabri ceerd door Boeing, kosten ongeveer 1.7 miljoen dollar per stuk. Burgemeester Ed Koch van New York laat zich deze in Katwijk ge kaakte haring goed smaken. Dit ter gelegenheid van het feit dat de KLM gisteren in New York een nieuw Golden Tulip-hotel heeft ge opend. (foto AP) ADVERTENTIE bij de tijdschriftennandelaar hebber, De Amerikaanse vice-president George Bush heeft deze week op de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties in Genève de al eerder aangekondigde Amerikaanse voorstellen inge diend voor een internationaal verdrag dat een einde moet ma ken aan de produktie, het bezit, en het gebruik van chemische wapens. Het aanbod is bedoeld als bewijs van de 'hartstochtelij ke wil' van de Amerikanen om met de Russen tot serieuze wa- penbeheersingsafspraken te ko men. Of het daarvoor ook kan doorgaan, is meteen al in twijfel getrokken, niet alleen door de Sowjet-Unie, die het voorstel vrijwel ongezien van tafel heeft geveegd, maar ook door Wester se diplomaten in Genève die zich openlijk afvroegen of dit Ameri kaanse aanbod voor Westerse landen wèl aanvaardbaar zou zijn. door Ton van Brussel Het geschil tussen Moskou en Washington spitst zich al vijftien jaar toe op het probleem van de controle op de naleving van zo'n overeenkomst. De Russen ble ken vorig jaar eindelijk bereid een vorm van inspectie te aan vaarden, maar de VS eisen nu dat alle door staat en/of leger ge controleerde fabrieken, waarvan het vermoeden bestaat dat er chemische wapens worden ge produceerd, binnen 24 uur ge controleerd kunnen worden. Moskou heeft die eis niet ten on rechte uitgelegd als een kans voor het Westen om in het hele land inspecties te houden, omdat immers alle Russische bedrijven door de staat worden beheerst. Het zou een vrijbrief zijn voor in dustriële spionnage, zo vrezen de Russen. Bovendien vinden Rus sische diplomaten het een wei nig sluitende regeling, omdat het heel aannemelijk is dat in het Westen ook strijdgassen worden geproduceerd in niet-overheids- bedrijven, die in de nieuwe voor stellen buiten de spoed-inspectie zouden vallen. Bijna zestig jaar geleden werd in Genève de eerste stap gezet voor een wereldwijd verdrag tegen chemische oorlogsvoering. Aan leiding was de inzet van chemi sche wapens tijdens de Eerste Wereldoorlog. In de periode '14- '18 maakte 125.000 ton mosterd gas, chloor en fosfor zeker hon derdduizend slachtoffers. Meer dan een miljoen mensen liep ver wondingen op. Het verdrag van 1925 gold als een eerste aanzet. Slechts het gebruik van chemi sche wapens werd verboden; de produktie en het bezit vielen bui ten de afspraken en dat is nog niet veranderd. Alle geruchten en speculaties ten spijt, ontbreken uit de periode van de Tweede Wereldoorlog be wijzen voor de inzet van strijd gassen. President Roosevelt wees het "eerste gebruik" af en ook Hitier sprak de Westduitse vooraad nimmer aan Lange tijd is gedacht dat in het zicht van het nucleaire tijdperk, chemische oorlogvoering zijn actualiteit had verloren. Bush: aanbod Het tegendeel is gebleken. Dat de Verenigde Staten in 1975 toch tot ondertekening van het Ge- neefse protocol overgingen, was een rechtstreeks gevolg van de druk van de publieke opinie na de Vietnamoorlog. waarin door de Amerika gebruik was ge maakt van onder meer ontblade- ringsmiddelen, die sporen heb ben nagelaten die tot op de dag van vandaag zichtbaar zijn geble- Bekend is ook dat in de jaren '65- '66 de Egyptische president Na sser gifgas gebruikte in zijn strijd in Jemen en dat de Sowjet-Unie uiteenlopende chemische wa pens heeft ingezet in de Afghaan se oorlog. Meest recent is het in middels overtuigend bewezen gebruik door Irak van mosterd en zenuwgas in de oorlog met Iran. Chemische wapens worden wel 'de wapens van de armen en de hopelozen" genoemd. Ze zijn be trekkelijk eenvoudig, snel en goedkoop te produceren en dat maakt ze populair bij de armen, die niet over nucleaire wapens beschikken. Ze lenen zich "goed" voor regionale conflict beheersing en dat verklaart de belangstelling van de groot machten. Een "voordeel" is ook dat produktie, bezit en gebruik moeilijk zijn vast te stellen. De Amerikanen hebben op dit terrein een grote achterstand op de Russen, maar het Amerikaan se Congres heeft Reagans plan nen gedwarsboomd om daaraan wat te doen. De Verenigde Sta ten zouden over 40.000 ton strijd gassen beschikken, de Sowjet Unie over 70.000 ton In Pine Bluff, in de staat Arkan- fabriek ge bouwd voor de produktie van chemische granaten en gaskop- pen die op kruisraketten kunnen worden gemonteerd. Daarnaast is het zg. VX-wapen ontwikkeld, als eerste stap op weg naar de produktie van een totaal nieuwe generatie chemische wapens. Reagan was van plan in vijf jaar tijd vijftien miljard dollar uit te trekken voor zijn aanpassings programma, maar het Ameri kaanse parlement wees hem te rug. Het oude adagium "alle oorlogen zijn vreselijk, maar sommige zijn erger dan andere" geldt in de VS niet langer louter de nucleaire dreiging. Amerikaanse kranten brengen dagelijks foto's en getui genverklaringen van de slachtof fers aan het front met Iran. Dat heeft de herinnering aan de pe riode Vietnam weer opgehaald. De televisie vertoont films van de training van leger-eenheden, die uitgerust met speciale kle ding, in geval van contact met gifgassen volledig zijn be schermd. Zij wel, maar de bevol king niet. schrijven commentato ren, die zich tot spreekbuis heb ben gemaakt van bezorgde bur gers De dreiging van chemische wa pens is opnieuw actueel, terwijl op het terrein van de beheersing ervan in vergelijking met kern wapens een grote achterstand is opgelopen. Het zg. Non-Prolife- ratie Verdrag (1968) heeft bij alle manco's de verspreiding van kernwapens over de wereld rede lijk kunnen tegenhouden. Maar in het geval van strijdgassen ligt de zaak heel anders Ze zijn, zo als gezegd, goedkoop en eenvou dig overal ter wereld te produce ren en hebben een sterk onder schatte vernietigingskracht. Juist nu vrijwel alle gesprekken tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over wapenbe heersing stil liggen, zou een doorbraak op dit terrein van een enorme betekenis zijn. De groot ste dreiging is op dit moment de Derde Wereld waar - met kennis uit zowel Oost als West - een enorm potentieel is opgebouwd aan chemisch oorlogstuig. Blijft een overeenkomst tussen Mos kou en Washington uit - en daar lykt het op - dan is een wereld wijd verdrag, die de handel en wandel van de chemische indus trie aan banden legt en waarbij de landen van de Derde Wereld zijn betrokken, bijvoorbaat kans loos.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7