c Rundgren met Utopia uit de vergetelheid Soft Cell gaat ten onder in muzikale chaos Kruiswoord Het 'woestijnschip' van Lantimer hobbelt (te) rustig verder OPLOSSING ZATERDAG 21 APRIL 1984 Extra onder redactie van Jaap Visser 'Oblivion' - Utopia (WEA) Op het Utopia van Todd Rundg ren is geen peil meer te trek ken. De laatste jaren verviel de groep van het ene uiterste in het andere. Ik herinner me 'De face the music', een plaat die van de eerste groef tot de laat ste was gevuld met persiflages op Beatles-nummers. Een leuk grapje van de nog altijd aan Beatle-mania lijdende hippie Todd, maar niet meer dan dat. Vervolgens was er een zeer vaag aan het een of andere Monkees-achtige video-project gekoppelde langspeler, 'New adventures in Utopia' getiteld. Tussendoor verscheen het sterke 'Swing to the right', een felle aanklacht tegen de ruk naar rechts van Reagan en vo rig jaar kwamen de Utopisten op de proppen met een dubbe- lelpee waarvan kant vier gelijk was aan kant drie (nee, dit is geen vergissing) die andermaal was besmet met het Beatle-vi- rus. En nu is er dan ineens 'Oblivion' met ultra-moderne pop en rocksongs. Prima plaat, laat dat gezegd zijn. Iets over de titel'Oblivion' be tekent vergetelheid. Wat hier mee precies wordt bedoeld is niet duidelijk. Wel zijn de tien nummers al in 1983 op de plaat gezet. Maar wie heeft wat nu in de vergetelheid doen geraken, wij Utopia, of Utopia zijn eigen nummers? Op de hoes zien we de vage nega tief-foto van de vier. De eerste mogelijkheid moet dus niet worden uitgesloten. Ten on rechte want met 'Oblivion' moet Utopia hoge ogen kun nen gooien in zowel new wave als in kringen van trouwe Todd-solo-volgelingen. Beide groeperingen worden op hun wenken bediend. De eerste in nummers als 'Bring me my rainbow' (met als motto: wie niet jaagt, wie niet eet) en het uiterst swingende 'Too much water'. De laatste in die onder houdende navelstaarderige Todd-ballades als 'If I didn't try'. Lof ook voor bassist/zanger Ka- sim Sulton die met de plaat be ter gebekt is en voor het nog niet eerder vertoonde gebruik van toetsenelektronica door Roger Powell. Eindelijk ie mand die nieuwe geluiden uit zijn apparaten haalt. Eén ding zal Todd wel nooit le ren. Hoewel een knap en alom gewaardeerd producer bedeelt hij de bas en vooral de drums met een armzalig plaatsje in het geluidsbeeld waardoor al les schel klinkt. Een 'Steve Lil- lywhite-therapie' zou hem geen kwaad doen. WIM KOEVOET Marc Almond en David Ball: enge mannetjes die afgrijselijke muziek maken en daar kennelijk zelf zo van zijn geschrokken dat zij er subiet mee stoppen. (foto pd 'This last night in Sodom' - Soft Cell (Phonogram) De muziek op de vierde elpee van het lugubere Soft Cell-duo Marc Almond en David Ball is net zo'n puinhoop als de bin nenhoes, dat niet alleen dienst doet als vinylhouder, maar ook als tweezijdig tekstvel. Eén of andere gefrustreerde geest (vermoedelijk Almond dan wel Ball) heeft met afgrij selijke goudkleurige inkt de felrode hoes op een volkomen onoverzichtelijke manier kris kras volgekrast. Er is geen touw aan vast te knopen. En dat geldt ook voor de muziek op dit wanprodukt. Lugubere electronische klanken gekop peld aan zeurderige hoogstem- mige zang waar slechts heel zelden enige lijn in valt te ont dekken. Het enige dat uit deze drie kwartier durende kakafo- nie duidelijk wordt, is dat Al- mond en Ball hun kijk op de zonnige zijde van het leven vol komen hebben verloren. De titel 'This last night in So dom' is natuurlijk al een vin gerwijzing. En wat te denken van titels als 'Mr. Selfdestruct', 'Meet murder my angel' en 'The best way to kill'. Een onaangename verrassing de ze plaat van Soft Cell. Immers, in de vorige zomer kwam Al- mond met het goede nieuws dat hij de muziek wilde verla ten. De vorige Soft Cell-schijf 'The art of falling apart' werd an ook alom als een afescheids- plaat beschouwd. Maar bijna een jaar na dato is er dus nóg een plaat van dit 'kun stenaarsduo' verschenen. Een woordvoerder van de platen maatschappij laat weten dat dit echt de laatste elpee van Soft Cell is en dat een af- scheidstoernee van de heren in voorbereiding is. Dus toch nog goed nieuws bij dit slechte platennieuws. JAAP VISSER Van de oorspronkelijke Britse symfo-club Camel is alleen gi tarist/zanger Andrew Latimer Overgebleven. Voor de laatste drie elpees inclusief de schijf waar het hier om draait liet hij zich omringen door een wisselend team van veelal top- musici. Voor de muziek van dit tweebultige woestijndier heeft dat nooit zoveel gevolgen ge had, die is altijd sfeervol en symfonisch gebleven, al ver schaft Latimer zichzelf op deze plaat meer ruimte voor zijn fraaie, uiterst melodieuze doch ietwat gedateerde gitaarsoli. Wie zit te wachten op een muzi kale revolutie van Latimer's ideeën kan dat doen tot-ie een ons weegt. Ook 'Stationary Traveller' is niet meer dan een plaat uit de oneindig lijkende Camel-reeks. Maar ik zal de laatste zijn die beweert dat al leen de veranderaars recht van (voort)bestaan hébben. Na 'The Snow Goose' en 'Nude' is dit de derde concept-elpee uit het Camel-oeuvre, waar voor het idee, evenals dat voor 'Nude' is aangedragen door Susan Hoover. 'ST' handelt over een moeizaam in stand ge houden liefdesrelatie. Moei zaam omdat de ontmoetingen van de twee partners zich noodgedwongen aan weers kanten van het ijzeren gordijn voltrekken. Even schrok ik van data-Camel- liaanse thema. Het woestijn schip heeft zich immers nim mer in dergelijke woelige wa teren begeven. Maar Latimer en Hoover hebben zich op de vlakte gehouden en wagen zich niet aan diepgaande ver handelingen over de gewraak te Oost-Westgrens. Het accent ligt dan ook op de romantiek van de door de muur bemoei lijkte liefdesrelatie. Opmerkelijk is de aanwezigheid van Ton Scherpenzeel (ex- Kayak, thans Europe). Al thans, zijn lijfelijke aanwezig heid want zijn toetsenbijdra- Ton Scherpenzeel: Hollandse souvenierdealer aan de andere kant van het ijzeren gordijn. gen zijn niet meer dan degelijk. Scherpenzeel is trouwens ver antwoordelijk voor de enige echte misstap op deze plaat. Het door hemzelf geschreven en uitgevoerde 'After Words', dat niet meer is dan een 'Vo- lendam-op-klompen-achtige' ballade, misstaat geheel op de ze droefgeestige plaat. Alsof er een Hollandse souvenier-dea- ler met kaas, bloembollen en molentjes aan de andere kant van het ijzeren gordijn is ge posteerd. Hoewel er knap gemusiceerd wordt, is ST vooral een (te) rus tig voortkabbelende plaat. Er wordt maar één keer gevlamd en wel op 'Cloak and Dagger Man' met klasse-zang van Chris Rainbow. En voor het overige dient te worden opge merkt dat Latimer moet waken voor de invloeden van de slaapverwekkende Alan Par- W.K. Horizontaal: 1. geschil - twist; 3. deel van een ambtsgewaad; 5. zeehond; 8. deel van een fuik; 11. trekdier; 12. roem; 14. huisdier; 16. de onbekende; 17. pausennaam; 18. snijwerktuig; 19. Nederlandse rivier; 21. schil; 23. rivier in Siberië; 24. voedsel; 25. koordans; 27. Duits N.V.; 28. ten bedrage van; 29. deel van het jaar; 31. riviertje in Friesland; 33. vaar tuig; 34. gewicht; 35. vent; 36. niet parkeren; 38.schaapka meel; 40. rustteken; 42. hoofd deksel; 43. vol met wolken; 44. bunzing; 45. afvoerkanaal; 47. heilig dier; 50. nummer; 51. go din van de eeuwige jeugd; 53. titel; 55. water in N.-Brabant; 57. uitgave; 59. slot; 60. per soonlijk voornaamwoord; 61. rondhout; 62. springerig in- sekt; 64. was getekend; 65. op dit moment; 66. geneesmiddel; 67. familielid; 69. stremsel; 70. aangerichte tafel; 72. uitroep van afkeer; 74. binnenvaartuig; 76. vruchtengelei; 77. tin; 78. nageslacht; 79. vruchtennat; 80. zangstem; 81. spinneweb. Vertikaal: 1. navigatiemiddel; 2. lekkernij; 3. vóedsel; 4. water in Friesland; 6. in orde; 7. leu ning balustrade; 9. de onbe- BiamBBOk B .BsauoujEi ar BI B ja in b HQEiaaHiaauia a a ar "taaaoar ca a anar ^nw^ia a aar BID «Uk ala 0 ar^Sk. kende; 10. grote sterke hand of vuist; 12. behoudens vergissin gen (Lat. afk.); 13. verbouwer; 15. voorzetsel; 17. laatstleden; 20. vreemde munt; 22. land bouwwerktuig; 26. boom; 28. deel van het lichaam; 29. Ne derlandse rivier; 30. Europees land; 32. een zekere; 34. gras perk; 37. veer; 38. vogeleigen schap; 39. kloosteroverste; 40. bevel; 41. voegwoord; 46. vreemde munt; 48. wortel; 49. wasbekken; 52. enig; 54. vis; 56. reeds; 58. mal - wonderlijk; 60. Bijbelse Figuur; 61. het Ro meinse Rijk; 63. militaire rang; 66. naschrift; 68. familielid; 71. ter herinnering; 73. tussen tijds; 75. vogel; 76. bevestiging - toestemming; 77. Franse N.V. De prijs van 25,- werd toege kend aan mevr. R. Winter, 5 Meistraat 93, 2396 ED Koude kerk a/d Rijn. De prijs wordt de winnaar toege zonden. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of enveloppe zenden aan Redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Op ondubbelzinnige wijze heeft Kasparov in de twaalfde matchpartij tegen Smyslov nog één maal laten zien dat hij de sterkste was. Deze partij verliep als volgt. Wit: Smyslov; zwart: Kasparov. I.d4 d5 2. Pf3 c5 3. c4 e6 4. cd5: ed5: 5. g3 Pf6 6. Lg2 Le7 7. 0-0 0-0 8. Pc3 Pc6 9. Lg5 cd4: 10. Pd4: h6 11. Le3 Te8 12. a3 Le6 13. Pe6: (Eerder in de match speelde Smyslov hier Khl, nu kiest hij voor een meer agres sieve aanpak) fe6: 14. Da4 Kh8 15. Tadl Tc8 16. Khl a6 17. f4!? (Deze zet ligt zo op het oog zeer voor de hand. Uit het partijver- loop blijkt dit echter het begin van een aanval te zijn die tot niets leidt. Daarom is voorzich tig Lel, eventueel gevolgd door e4, waarschijnlijk beter) Pa5 (diagram) 18. f5 (Conse quent, en in deze situatie had den u en ik dit ongetwijfeld ook gespeeld. Zwart dreigt met b5 de witte damevleugel onder vuur te nemen en wit moet dus snel handelen) b5 19. Dh4 Pg8 20. Dh3 Pc4 21. Lel Lg5! (Zo profiteert zwart van de ver brokkelde witte pionnenstruc- tuur. De zwakte van veld e3 weegt zwaarder dan de witte koningsaanval) 22. fe6: Lel: 23. Tel: Pe3 24. Pd5: (In arren moede besluit wit de kwaliteit De ontwikkelingen op damge- bied verlopen tot nog toe bij zonder gunstig, al zijn er enige minpunten aan te wijzen - zo als het grote aantal remises tussen Wiersma en Wimy in hun WK-match en de con troverse tussen de FMJD (we- relddambond) en de KNDB (Nederlandse dambond). Zo ging het damboekenfonds Thrydio per 1 maart over in de denksportboekhandel L'Esprit eveneens te Rosmalen. Gelijk tijdig werd in die boekhandel' begonnen met een afdeling schaken en bridge. De boeken lijst laat een keur van damwer- ken zien en menige verzame laar alsmede menig dammer (ook Russische uitgaven) kan er zijn hart ophalen. De handel is gevestigd in de Dorpstraat 67, Rosmalen tel. 04192-13488. Nu we het toch over boeken hebben. Het eerste deel uit de serie Damkombinaties in het flankspel is uit, en heeft als on dertitel: "Slagzetten in de open aanvalsvorm". Het is geschre ven door Theo Berends en Piet Levels. Deze laatste is bijzon der actief. Zo gaf hij samen met zijn secretaresse, Lenie Toonen-Geurts de tweevoudi- te geven. Na Tfel zou kunnen volgen Pf6 26. Lf3 d4 en zwart staat uitstekend) Pfl: 25. Tfl: Tf8 26. Pf4 Pe7 27. Dg4 g5 28. Dh3 Tf6 29. Pd3 Tfl:+ 30. Kg7 (Zwart heeft zijn stelling ge consolideerd en Smyslov had het hier rustig kunnen opge ven) 31. Dg4 Dd5+ 32. e4 Dd4 33. h4 TfB 34. Le2 De3 35. Kg2 Pg6 36. h5 Pe7 37. b4 Kh7 38 Kh2 Td8 39. e5 Td3: 40. Ld3 Dd3: en wit staakte de strijd. De oplossingen van de opgaven van de vorige week luiden: I. 1. LF7: Kf7: 2. Tfl+ Kg8 3. Tf8+ Tf8: 4. Dg7 mat. II. 1. Tg7:+ KfB 2. Tg8+ Kg8: 3. Dgl+ Kf8 4. Lg7+ Kg8 5. Lf6+ Kf8 6. Tg8+ Kg8: 7. Dg2+ KfB 8. Dg7 mat. III. 1. Dh2: Kh2: en nu treedt het paardencarrousel in wer king, 2. Pg4+ Kgl 3. Ph3+ Kfl 4. Ph2 mat. IV. 1. Te8+ Kd7 2. Te3 Dh4 3. Td4: Dd4: 4. Td3 Dd3: 5. Pd5+ Ke6 6. Pd3: en met een stuk tegen twee pionnen kan wit op winst spelen. ge dameskampioene van Ne derland, drie boekjes uit over openingsslagzetten. Tevens verzorgde hij met clubgenoot Jan Edink en drs. Ton van der Elzen de reeks van vier delen voor randschijf-, schijf-, kroon- schijf- en damdiploma; het zo populaire rijtje boeken waar mee de KNDB het dammen aantrekkelijker maakte voor de jeugd. Bovendien heeft Le vels het leeuwedeel van het werk voor zijn rekening geno men voor de serie van combi- natieboeken van Iser Koeper- man. Dat is zeer goed te mer ken, want een analoge opzet is voor deze nieuwe serie geko zen. Opvallend is het gezellige deuntje waarmee de foutzet of de combinatie wordt aange kondigd, wat een verademing is vergeleken bij de meeste combinatieboeken die slechts diagram, auteur of spelers en oplossing vermelden. De beste informatie over nieuwe dam boeken kunt u krijgen bij het Bondsbureau van de KNDB, Steegoversloot 105/107, Dor drecht of bij de nieuwe boek handel die ik hierboven heb genoemd. Nevenstaand dia gram is uit "Damkombinaties in het flankspel", een van de 251, en het commentaar luidt alsvolgt: "In de clubcompetitie 1983 kwam in de wedstrijd De Ridder-OG Utrecht tussen Raes en Haytink deze stand voor. Bij analyse naderhand kwam men tot de ontdekking dat (5-10?) niet mocht": 25-20 33-28 42-37 43-39 36-31 47-41 26- 21 39-33 34x5 48x6. De Rotterdamse combinatie De Bruin-Van Eijck heeft beslag gelegd op het Interpoliskam pioenschap, vóór de Gronin gers Hondema-De Vries. Voor Everts-Slot uit Hoogeveen duurde het toernooi precies drie spellen te lang. Bij het in gaan van de laatste ronde ston den ze trots bovenaan en in die laatste ronde wachtte een 'zwak' paar. Maar bridge blijft onberekenbaar; Everts-Slot kregen drie vrijwel nullen te incasseren en zagen zich daar mee de lucratieve hoofdprijs ontgaan; ze werden uiteinde lijk derde. Dit was een leuk sPel: H 9 4 3 8 4 2 O H 10 7 6 4 A B A VB 10 2 M +8 ^V 7 6 5 3 WO OAV 'wo OB852 ♦4 Z *AH1098 7 6 5 OAB9 O 9 3 V7632 West, allen. Er zijn diverse eind- contracten mogelijk, maar vaak ging het zo: 1 Sch-2 KI, 2 Ha-3 KI, 3 Ha-4 Ha. Dat con tract werd een aantal keren als volgt gemaakt: Noord startte met KI B voor het aas. Het is nu verleidelijk KI H te spelen door Ton Schipperheyn en Ru V af te gooien, maar dat gaat mis. Noord troeft en speelt troef terug, waarna het OW-schip zinkt. In de praktijk speelde west schoppen naar het aas en Sch V terug, gedekt en getroefd. Nu volgde Ha H voor het aas en klaveren, maar west was paraat. Als hij troeft gaat het opnieuw mis; noord troeft over en speelt weer troef na. West evenwel gooide Ru V af en nu konden NZ het con tract niet meer tegen houden. 4 Ha gemaakt was goed voor een gigantische score; veel paren waren blijven steken in een deelscore, hadden 3 SA ge speeld of waren down gegaan m 4 Ha. Ook dit spel was de moeite 5 waard: 4» 5 4 H V B 8 2 O V92 *B98 H 10 7 3 2 N A V B 9 7 WO A 6 5 O 8 7 5 w u O A H 10 6 3 765 Z *A2 Op 22 mei zullen de twee jaarlijkse Nederlandse Europa- CEPT-zegels in roulatie wor den gebracht. De zegels in de waarden 50 en 70 cent (van bei de zullen 15 miljoen exempla ren worden aangemaakt) zul len ter gelegendheid van het 25-jarig bestaan van de Confé rence Européenne des Admini strations des Postes et des Té- lécommunications (CEPT) dit jaar net als in de andere CEPT- landen het gemeenschappelij ke ontwerp tonen: de brug als verbingssymbool en tevens als symbool van uitwisseling en communicatie. Op beide zegels komen verder het woord Europa, het Cept- vignet en de jaartallen 1959 en 1984 voor. De 50 c.-zegel wordt uitgevoerd in blauw, die van 70 cent in groen. Dit jaar dus weer een abstract, gemeenschappelijk motief of symbool, zoals dat ook van 1959 tot 1973 gebrukelijk was. Gelukkig is een gemeenschap pelijk motief alleen nog aan ju bilea van de CEPT voorbehou den. Gelukkig, want na tien jaar een gemeenschappelijk onderwerp (bv. schilderijen, kunstwerken, postgeschiede nis, beroemde personen en his- Zuid, niemand. Het volgende biedverloop leidt tot het beste eindcontract: 2 KI (oost)-2 Ru (negatief), 2 SA-3 Sch, 4 KI (controlebod)-4 Sch. In 4 Sch zijn altijd 11 slagen te maken. Hartenstart? West neemt Ha A, speelt 3x troef en 3x ruiten, waarna de tegenpartij alleen maar beide rode dames maakt; twee klavers verdwijnen op de vrije ruitens. Klaverstart? Las tiger; west kan nu niet de troe ven trekken en 3x ruiten spe len. Hij verliest dan nog twee klaverslagen. Het lukt wel als hij eerst ruiten speelt. Noord komt aan slag met Ru V, waar op oosts troeven west bescher men tegen een verdere klaver- aanval. West komt aan slag, trekt troef en maakt opnieuw 11 slagen. Slechts 16 paren slaagden daarin; 16 paren maakten 10 slagen, terwijl de rest SA speelde en daarin met verder kwam dan 9 slagen. Dit speelplan is gebaseerd op een 3-2 zitsel in ruiten. Veiliger is het een klaveren te troeven op tafel, maar veiligheid loont in parenbridge niet. Ter illu stratie: 11 slagen leverde een score op van 75%, 10 slagen was goed voor 50%. De beste aanpak? Wellicht een kleine ruiten in slag 2; west houdt dan nog verschillende opties. torische gebeurtenissen) komt een gemeenschappelijk motief nu toch wel een beetje saai en eentonig over. Het volgend jaar echter mogen de bij de CEPT aangesloten postadmi nistraties weer haar fantasie de vrije loop laten. ling heeft tot gevolg gehad dat de terugzending niet kon wor den gerealiseerd binnen de ter mijn die hiervoor aanvankelijk was gesteld. Alle kaarten moe ten namelijk in Melbourne met de hand van een speciaal stem pel worden voorzien. In januari kwam de PTT ter gele genheid van dc Uivervlucht met het grappige idee een kaart uit te geven die - beplakt met zegels ter waarde van 1,25 - in het postkantoor kon worden afgegeven om daarna naar Australië te worden ge zonden. Velen hebben inmid dels hun kaart(en) weer in de bus gekregen. De PTT heeft echter laten weten dat nog niet alle kaarten terug zijn uit Au stralië. De enorme belangstel- Tweederde van de kaarten is mo menteel by de afzenders terug bezorgd. De PTT verwacht dat de overige kaarten eind april zijn thuisbezorgd. In totaal zyn 295.000 Uiverkaarten naar Mel bourne verzonden. Ongeveer 210.000 zijn nu terug, dc reste rende 85.000 zijn dus eind deze maand weer thuis. We willen hierbij nog opmerken dat de kaarten keurig zyn verzorgd: zowel het stempel in Amster dam (1 februari 1984) als dat op Melbourne Airport (5 februari 1984).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27