'Johannes Passion was mijn hoogtepunt' Waar met kinderen in de paasvakantie heen? -c Een 50-jarig zangjubüeum Warmond waarschijnlijk bij Leiden ingelijfd' Perfecte 'Matthaus Passion' Verwarrende voorstelling LAK Stad en rand ZATERDAG 21 APRIL 1984 STREEK- In Zoeterwoude, Voorschoten, Oegstgeest en Leiderdorp worden volgende week diverse c nementen georganiseerd voor kinderen, die paasvakantie hebben. Een overzicht: DINSDAG 24 april 'Zijlkwartier', v.d. Marck- straat, Leiderdorp - sprookjes- spelenfeest kinderen t/m 12 jaar, met spelletjes. Van 14 - 16.30 uur. Sporthal De Vliethorst, Burg. v.d. Haarplein, Voorschoten - spelinstuif voor kinderen vanaf 6 jaar. Van 10-12 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp - instuif voor kin deren 4-12 jaar met o.m. koek jes baakken, graveren, tafelten nis, sjoelen, tekenen enz. Van 13.30-15.30 uur. Taberna, Julianalaan 1, Oegstgeest - Schimmenspel met spannende voorstelling voor kinderen vanaf 4 jaar. Van 13.30-15 uur. 25 WOENSDAG april Poppentheater, S.W. Chur- chillweg, Voorschoten - Pop penkastvoorstelling 'Wie niet blauw is, is gezien'. Aanvang 14.30 uur. Bellen naar 01717- 8361. Ons Huis, Kosterpad, Zoeter- woude-dorp - Kindervoorstel ling Klef 'Jullie kunnen me wat' voor kinderen 6-12 jaar. Combinatie van spel, muziek, liedjes en dans. Aanvang 14 Muzenhof, Cor Gordijnsingel, Leiderdorp - Kinderfilm 'Ma ke mine music' van Walt Dis ney. Voorstellingen om 14 en om 16 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp - Instuif voor kin deren van 4-12 jaar, met weven, muurschilderen, figuren ma ken, sjoelen enz. Van 13.30- 15.30 uur. DONDERDAG 26 april Adegeestzaal, Richard Wag- nerlaan, Voorschoten - turnin- stuif kinderen vanaf 6 jaar. Van 10-12 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp - museumbezoek voor kinderen 6-12 jaar in mu seum Land- en Volkenkunde. Van 12.45-15.45 uur. Graag van tevoren opgeven. Taberna, Julianalaan 1, Oegstgeest - Spelen met 30 ki lo Lego voor kinderen vanaf 4 jaar, van 13.30-15 uur. VRIJDAG 27 april 'Zijlkwartier', v.d. Marck- straat. Leiderdorp - poppen- kastmiddag kinderen t/m 12 jaar. Georganiseerd door de Baptistengemeente Leider dorp. Van 14.00 - 16.15 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp - Mini-kermis voor kinderen 4-12 jaar. Van 13.30- 15.30 uur. Wassenaar dan naar Den Haag KUST- EN BOLLENSTREEK - De kans is groot dat de gemeente Warmond wordt ingedeeld bij het samenwerkingsgebied Lei den. Dit althans is het voorstel van de provincie Zuid-Holland. Warmond maakt nu nog deel uit van het samenwerkingsorgaan bollenstreek (SOB). Het bestuur van deze gemeente heeft tot dus ver nog geen voorkeur uitgespro ken voor de regio Leiden of het SOB. De provincie moet in overleg met de verschillende gemeenten zo genaamde samenwerkingsgebie den aanwijzen. Daarin worden de gemeenschappelijke regelin gen die de gemeenten zijn aange gaan ondergebracht. Met de samenwerkingsgebieden hoopt de overheid duidelijkheid te scheppen in de 'wir-war' van gemeenschappelijke regelingen die nu nog bestaat. Nu is het bij voorbeeld nog mogelijk dat ge meenten op verschillende terr einden met steeds wisselende partners samenwerken. VOORSCHOTEN/LEIDERDORP - Intens beleefde ze de lijdensweg van Jesus Christus wanneer ze de Johannes Passion zong. Ze had dan totaal geen idee meer van tijd. "Het tilde je helemaal op", zegt ze, de Leiderdorpse mevrouw J. Hoogteyling-Dek (67), vijftig jaar lang lid van het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble. toorn opwekken: koorleden die op repetities verstek laten gaan. "Als je lid bent van een vereni ging, behoor je er te zijn", vind Hoogteyling. Ze vindt het dan ook verschrikke lijk fijn dat haar stem nog in con ditie is en het ernaar uitziet dat ze nog jaren kan meedraaien. "Ik kan gelukkig nog aardig meeko men. Niets is zo erg als met zo'n kraakstem op het podium te staan", zegt ze. Haar man, die zelf ook 53 jaar lang lid is geweest van de vereniging, heeft het niet zo begrepen op de ze bescheidenheid. "Ze heeft een prachtige, zeer begaafde stem", bromt de man, die evenals zijn vrouw in 1980 koninklijk werd onderscheiden voor de kooracti viteiten met de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. door Paul van der Kooij "Ach, ik heb mijn stem alleen maar gekregen", dient zijn vrouw hem van repliek. Haar man heeft zijn reactie bijzonder snel klaar. "In sopranenpartijen was jtf degene die het koor droeg". Hij verklaart het altijd jammer gevonden te hebben dat zij nooit zangles heeft genomen. Zij zou anders wel eens kunnen zijn uitgegroeid tot een soliste van bijzondere al lure. Lichte werk Zij hoefde niet zo nodig een ster te worden. Ze wilde gewoon zin gen. Wét ze zong, maakte niet uit. Zo zong ze vijftig jaar geleden, toen zij zestien was, met liefde zinnen als "De bloempjes gingen slapen, zij waren geurensmoe". "Nu zeg ik: wat belachelijk dat er toen nog mensen kwamen luiste ren naar onze jaarlijkse uitvoe ring in de zaal voor Christelijke Belangen". Tóen dacht ze daar anders over. Trouwens, haar ge dachten waren nogal eens bij haar huidige man. Hij zat ook aan het koor en "had kennis aan haar". "We fietsten samen", legt ze lachend uit. Pas na vele, vele jaren kreeg ze ge noeg van de eenvoudige liedjes. Gelukkig hield Louis van Wijn gaarden, de dirigent die in 1960 de dirigeerstok overnam van Til- se- ly Leening, ook niet zo van het lichte werk. Hij begon direct met Ook speelt zware dingen als de Krönungs- messe van Mozart en de Johan nes Passion van Bach. Het koor moest deze stukken vaak ten ge hore brengen tijdens concour sen, waar het de ene na de andere prijs wegsleepte. Ze verzette zelfs verjaardagen voor de wekelijkse repetie. De laatste jaren is het enthousiasme wat af genomen. "We zijn niet zo fana tiek meer", zegt de Leiderdorp- De eerste uitvoering van deze tweëeneenhalf uur durende Pas sion, in 1971, beschouwt de zan geres nog immer als het hoogte punt van haar carrière. In een gloedvolle golf van muziek zong ze ver boven haar kunnen. De ge dachte dat ze iets deed voor het publiek maakte haar nog geluk kiger dan ze al was. Het deed haar ontzettend veel om te zien dat heel wat mensen, die het hele jaar niet naar de kerk waren ge weest, tegen Pasen het huis van de Heer opzochten om de Johan nes Passion te beluisteren. "Je merkt dan vaak dat ze gegrepen worden door het verhaal", zegt zij. Het doet haar goed: "Je zingt uiteindelijk om mensen bij het geloof te brengen. Je brengt een boodschap". Toorn Niet alle vijftig leden van het koor denken er echter zo over, weet ze. Er zitten ook niet-gelovigen tussen. Het stoort haar niet. Ei genlijk kan slechts één ding haar r dat meneer Hoog teyling enkele jaren geleden het koor moest verlaten omdat zijn keel kuren begon te krijgen. Sa men zingen op de bank was er hierdoor niet meer bij. Samen op de brommer naar de repetitie, die jarenlang werden gehouden in de Voorschotense Ambachts- zaal, evenmin. Ze rijdt nu in haar eentje naar de repetitieruimte, een lokaal van het Lucascollege. Het is niet zo'n denderende ruimte, vindt ze. "Het is er nogal bedompt en de akoestiek is niet wat hij zijn moet. Ik vind trou wens toch dat Voorschoten arm is in dergelijke accommodaties. Het cultureel centrum is bijvoor beeld totaal ongeschikt voor Beter zijn de Dorpskerk en de (rooms-katholieke) Moeder Godskerk. In de eerstgenoemde kerk heerste echter nog wel eens ruimtegebrek: "als je naast het koor ook nog eens een orkest had van 56 man, was de kerk al half vol", vertelt ze. In de Moeder Godskerk was het beter: daar konden met gemak 500 a 600 mensen in worden gestopt. Me vrouw Hoogteyling: "Dat geeft wel een kick. Je hoort jezelf niet eens meer zingen. Je voelt het al leen nog maar". De gemeente Wassenaar wordt, als het aan de provincie ligt, onder gebracht in het samenwerkings gebied Den Haag. De gemeente Wassenaar mocht overigens niet zelf beslissen of zij by de regio Leiden of Den Haag zou worden ingedeeld. Het is de bedoeling dat in deze re gio drie samenwerkingsgebie den worden gemaakt: de regio Leiden, de regio kust- en bollen streek (SOB) en de regio Rijn streek. Volgens de provincie zul len tot de regio Leiden de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten Zoeter woude en Warmond gaan beho ren. Het totale inwonertal van deze gemeenten is 175.400. Het samenwerkingsgebied Bollen streek zal de gemeenten Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg gaan omvatten. Hier wonen in totaal 97.400 mensen. Kampeerder ontsnapt aan brand ZOETERWOUDE - Het paas weekeinde is voor een kam peerder van de Zoeterwoud- se camping aan het Westein de wel heel onfortuinlijk be gonnen. De man lag van nacht rustig te slapen, toen door nog onbekende oorzaak brand uitbrak in zijn caravan. De Hagenaar werd gelukkig op tijd wakker. Hij kon zijn brandende huisje op wielen tijdig verlaten. De caravan brandde wel geheel af. De schade aan de camping bleef verder beperkt. Popavond in 'Ut Sloepie' WARMOND - In het War- mondse 'Sloepie' treedt op tweede paasdag de groep 'The Other Side' op. Deze band speelt voornamelijk muziek uit de jaren zestig in verschillende stijlen: soul, blues en beat. Het concert be gint maandag om half tien. ZATERDAG Leiden Buitenterrein Groenoordhallen - paas- kermis, 10-22 uur. Filmhuis LVC - film 'Eraserhead' van David Lynch, 21.15 uur. Stadhuisplein - campagne Amnesty In ternational gen martelingen. Hartebrugkerk - wandel-orgel-concert, 15-15.30 uur. Lak-Theater - Discordia met 'Love La bour's Lost', 20.30 uur. Kijkhuis film 'Dans la ville blanche' van Alain Tanner, 20 en 22.15 uur. LVC - Pop Show, optreden door The Sound, 21 uur. Huis de Bijlen - Morsstraat, go-toernooi, 11-19 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, tel. 149987, vanaf 22 uur. Leiderdorp Waterleliekreek 1 - tentoonstelling be schilderde eieren. 11-21 uur. Voorschoten De Lindehoeve Mark Ska-, new- ken, 21 uur. ZONDAG Leiden Groenoordhallen - internationale oldti merbeurs, 10-18 uur. Buitenterrein Groenoordhallen - paas- kermis, 13-24 uur. Vanaf Clubhuis Swifttoer - Veenstree- krit, recreatieve fietstocht, 8.30-9 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 uur, disco-avond, 22 uur. Hof Meermansburg - Oude Vest 159a, ,open huis, 12-17 uur. Huis de Bijlen Morsstraat, go-toernooi, 10-18 uur. Scarabee Pieterskerkchoorsteeg, op treden The Falcons, 21.30 uur. Breestraat.56 - Bhagwancentrutn, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Voorschoten Lindehoeve - disco vanaf 14 uur, video- special over horror, 21.30 uur. Warmond Meerrust - jazzconcert door de Engelse band de Cambridge City Jazz Band, 15 MAANDAG Buitenterrein Groenoordhallen - paas- kermis, 10-24 uur. Hof Meermansburg - Oude Vest 159a, open huis, 12-17 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden Ram Jam Band en Muco Macho Hom Section, 21.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - groepen presentatie, 21 Oegstgeest Haaswijk - aan de noordkant van Oegst- geesterkanaal, start prestatieloop, 11 Wassenaar Dorpscentrum - Schoolstraat 6, oecu menische jongeren-paasvoettocht, 12 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 20 tot ma 23 april 8 uur door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525; van ma 23 april 8 uur tot 27 april door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Bachs "Matthaus Passion", uitge voerd door het "Bachkoor Hol land", het Noordhollands Jon genskoor, het Residentie Orkest, de vocale solisten Barbra Schlick (sopraan). Sylvia Schlü- ter (alt), Hein Meens (evange list), Raimun Gilvan (tenor aria's), Max van Egmond (Chris tus), Hermann Polster (bas- aria's), de instrumentale solisten Jaring Walta en Sonja Balagh (viool), Jolle de Wit en Govert Jurriaan.se (fluit), Frank Minde- raa en Hans Rocrade (hobo), Ton Kerstens (fagot), Richte van der Meer (viola da gamba), Godfried Hoogeveen (cello), Hans Broek man (orgel). Dirigent: Charles de Wolff. Plaats: Pieterskerk. Ge hoord op vrijdag 20 april. LEIDEN - De tweeduizend toehoorders, die alle stoelen van de Pieterskerk bezetten, hebben een waarlijk perfecte uitvoering meegemaakt. Met zoveel bekwame, gerenom meerde medewerkers, onder zo'n muzikaal-intelligente lei ding moge die mededelingen geen nieuws zijn, men onder gaat een dergelijk verklan king van topklasse dan toch maar als een boeiend gebeu ren, waarbij de tijd, zelfs in lange aria's geen betekenis meer heeft. Een uitgebreid verhaal is overigens niet no dig. Het komt hierop neer, dat de koristen met hun mooie, zeer ontwikkelde stemmen, niet siecht gewoon zuiver, maar ook klankvol en doorleefd zongen. Die welluidend ho mogeniteit is mede te danken aan de evenredige verhou dingen. Vele koristen zongen geheel zonder blad. Maar dit leidde beslist niet tot een ge voelloze routine, integendeel. De dirigent verzorgde de klank tot in de details en de zangers waren attent op al zijn aanwijzingen. Het leek wel vanzelf gaan. Een steeds indrukwekkender vertelling, die niemand vrijblijvend kan aanhoren. Het orkest speelde even su bliem als het koor zong. De Wolff bemoeide zich heel na drukkelijk met de beide groe pen, die hij op hun beurt, nauwkeurig manipuleerde. Hij hield daarbij vaak een staccato aan, waardoor er met solisten en obligaat-in strumenten stijlvolle tegen stellingen konden ontstaan. Niets ontsnapte aan zijn aan dacht. De genoemde kunste naars streken of bliezen hun partijen met grote zorg. Dit hoge niveau bereikten met stem en voordracht ook de vocale solisten: de evandelist met zijn indringend verhaal, de Christus-vertolker, aan sprekend en waardig, de so praan, de alt met haar gouden stemmen, de tenor en bas met hun krachtige expressie, alles in zuivere Bach-stijl. JOHAN VAN WOLFSWIN KEL Love's Labour's Lost van W. Shakespeare door Maatschappij Discordia. Regie: Jan Joris Lamers. Gezien op 20 april in het LAK-theater in Lei den. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN Maatschappij Discordia tergt zijn publiek, maar dan wel op een intrigerende wijze. "Lovè's Labour's Lost" van Sha kespeare ontaardt bij dit gezelschap wel zodanig in het demon streren van taalvirtuositeit, datje niet aan de vraag ontkomt, wat hiervan dan wel de bedoeling kan zijn. Deze demonstratie van het spel met de taal wordt namelijk zo tot in het absurde doorge voerd, dat je van de voorstelling zelf nog nauwelijks meer iets kunt volgen. En het merkwaardigste van alles is, dat deze re gieopvatting tot het einde toe uitdagend en interessant blijft - theater blijkt weer eens een uiterst gecompliceerd medium te zijn. Op het toneel staan acht hypermoderne fauteuils; daarin hangend, liggend en zittend spreken de elf actrices en acteurs hun teksten uit. Degenen die niet spreken, kijken vaak verveeld en lichtelijk ironisch naar het publiek en vallen soms in slaap. Met die spottende blikken in je hoofd durf je nauwelijks meer te zoeken naar de diepere betekenis van deze perfect uitgevoerde regievondst. Toch moet er iets achter zitten, als een op zich eenvoudig gegeven nauwelijks herkenbaar gemaakt wordt. Een koning en zijn drie hovelingen beloven elkaar om gedurende drie jaar geen vrou wen te ontmoeten en zich aan filosofische studies te zullen wij den. Dan verschijnt een prinses met drie hofdames ten tonele, waardoor de heren hun gelofte niet houden. Daarop volgt het bekende spel der verwarringen. Mannen- en vrouwenrollen lo pen door elkaar heen; ook rolverwisselingen hebben plaats, zon der dat dit door kleding of rekwisieten wordt duidelijk gemaakt. Het verhaal wordt volledig naar de achtergrond gedrongen om plaats te maken voor een taaiconcert, waarvoor Shakespeare's tekst als partituur heeft gediend. Deze taaibezeten benadering is (waarschijnlijk) tegelijk de diepere betekenis van deze Discor- dia-produktie. Het resulteert in een merkwaardige theatererva ring, die een lach of irritatie oproept: "discordia" dus en geen "concordia" WIJNAND ZEILSTRA. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post II Postbus 54. 2300 AB LEIDEN WASSENAAR - De grootscheepse opknapbeurt van Dierenpark Wassenaar begint zichtbare resultaten op te leveren. Dat blijkt uit bijgaande foto. waarop vele alpaca's zich in hun nieuwe omgeving voorbreiden op de paasdrukte. Ze zijn in gezelschap van Egyptische hangoorgeiten en Walliser geiten uit de Alphen. Het ongerief voor de bezoekers aan het dierenpark is echter nog lang niet achter de rug. Daarom krijgen ze dezer dagen ter compensatie allerlei attenties, posters en waardebonnen uitgereikt. (foto pr). Geen krant ontvangen tel 071-123143 lussen 18.00-19 30 uu' (nabezorging na 19 30 u zaterdag v, Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement f 21,21 (Autom. betaling) Losse Betaling V 6 30-18 00 uur R U Paauw Alg redactiechef i Commentaren: W F J Wirtz en A A. van Brussel Rubriekchels J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H .vd. Post (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graat! (randgem.) PC. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Grooi (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2