c Plannen Surinaams verzet niet zonder meer afwijzen 'Westen moet Russen soepel bejegenen' Uitspraak over ongewenste intimiteiten is hoopgevend Britse politicoloog David Holloway over Sowjet-Unie en bewapening: ZATERDAG 21 APRIL 1984 Meningen Met de kortstondige bezetting van de Nederlandse ambassade te Paramaribo begin deze week is een nieuw incident toegevoegd aan een lange reeks, waarbij de relatie tussen Nederland en Suri name op het spel staat. Gezien de hevige' polarisatie tussen voor- en tegenstanders van het regime- Bouterse mag niet worden uitge sloten dat er in de nabije toe komst nog meer van zulke inci denten zullen plaats hebben. door Ruud de Wit Bouterse: zwalken. Het laatste halfjaar leverde een trieste rij van gewelddadige en politieke incidenten op. Het be gon met het molesteren van Bou- terse-sympathisanten na afloop van een programma van Radio Stad Amsterdam. Daarna volgde de bezetting van de Surinaamse ambassade in Den Haag, waar voor meer dan een ton schade werd toegebracht Vervolgens werd een aanslag beraamd tegen de broer van een van de Suri naamse verzetsleiders, Somo- hardjo, en er werd brand gesticht in een huis van een andere tegen stander van Bouterse, Jankie. Openlijke bedreigingen zijn aan de orde van de dag en zelfs een vreedzame herdenking van de slachtoffers van 8 december 1982 vorige week voor het Surinaam se consulaat te Amsterdam leid de tot gewelddadigheden. En dan was er nog het tumult rond de arrestatie van 16 Nederlan ders van Surinaamse afkomst in Frans Guyana twee weken gele den, wat zowel Nederland als Frankrijk internationaal in verle genheid heeft gebracht. Voorverwarmd Afgelopen zondag kondigde mr. André Haakmat in het NOS-ra- dioprogramma Zorg en Hoop de oprichting van het Amsterdams Volksverzet aan, een proclamatie die de voormalige super-minister van Bouterse reeds voorver warmd had door een groot inter view in de Haagse Post. Door zich als woordvoerder op te wer pen van een Surinaamse organi satie, die zich nadrukkelijk on derscheidt van de Raad voor de Bevrijding van Suriname van Henk Chin a Sen, is in ieder ge val duidelijkheid gekomen in de opstelling van Haakmat ten aan zien van de ontwikkelingen in Suriname. Hierover bestond de laatste maanden nogal wat on duidelijkheid, vooral toen be kend werd dat Haakmat infor mele gesprekken had gevoerd met leden van de Surinaamse ambasade in Nederland en met vertegenwoordigers van het regi- me-Bouterse. Uitgaande van de verklaringen van Haakmat kan men stellen dat het Amsterdams Volksverzet op een middenkoers is gaan zitten met als uiterste polen de Liga van Su rinaamse patriotten, die Bouter se fanatiek steunt aan de ene kant, en de Raad voor de Bevrij ding van Suriname aan de ande- Op het eerste gezicht getuigt de analyse die ten grondslag ligt aan de oprichting van het Amster dams Volksverzet van een groot gevoel van realiteit. Haakmat vindt dat er een politieke oplos sing moet worden gezocht voor de impasse waarin Suriname zich bevindt. In zijn ogen is het Surinaamse verzet in Nederland door persoonlijke vetes en tegen stellingen er niet in geslaagd een vuist te maken tegen Bouterse. Daardoor is de mogelijkheid om Bouterse desnoods met geweld weg te krijgen voorgoed voorbij. letterlijk: „Ik ben overtuigd van de haalbaarheid van deze eisen, anders zouden wij het Amster dams Volksverzet niet gelan ceerd hebben". Aan de dialoog die Haakmat voor staat moeten volgens hem poli tieke partijen in Suriname, de militairen, de vakbeweging, het bedrijfsleven maar ook het ver zet in Nederland deelnemen. Vooralsnog lijkt er echter weinig uitzicht op deelname van de Raad voor de Bevrijding van Su riname aan deze dialoog. Verschillen i een eerste reactie verklaarde het raadslid Sewrawsing het initia tief van het Amsterdamse Volks- Patstelling Maar ook in Suriname is er sprake van een patstelling. Het is de mi litairen niet gelukt de massa van het volk warm te krijgen voor de revolutie en economisch dreigt er een debacle. Haakmat beweert nu uit Suriname signalen te heb ben ontvangen dat men daar be reid is de dialoog aan te gaan op basis van een aantal door hem geformuleerde eisen. Deze eisen zijn: een nieuwe grondwet, waar in de nationale aspiraties van het Surinaamse volk moeten zijn vastgelegd en waarin de mensen rechten en onafhankelijke recht spraak zijn gewaarborgd, verder een alomvattend onderzoek naar de gebeurtenissen van 8 decem ber 1982 en ten slotte een aan de tijd gebonden democratiserings plan, dat uit moet monden in een nationale vertegenwoordiging waarin het Surinaamse volk op de meest volkomen wijze is ver tegenwoordigd. Deze volksverte genwoordiging moet tot stand komen na vrije geheime verkie zingen en worden georganiseerd door een regering van nationale eenheid. Uit de verklaringen van Haakmat blijkt dat hij over deze eisen overleg heeft gevoerd met alle betrokken partijen, dus ook met de militairen. Hij zegt hierover Haakmat: onderscheid, (foto gpdi verzet als een doodgeboren kind je te beschouwen. De Bevrij- dingsraad wenst onverkort vast te houden aan haar eigen eisen, hoewel die niet eens zoveel ver schillen van die van Haakmat. Het belangrijkste verschil betreft het punt van het onderzoek naar de gebeurtenissen in december 1982, die uiteindelijk het leven kostten van 15 Surinamers. Voor de Bevrijdingsraad staat de schuld van Bouterse hierbij vast. Met moordenaars praten we niet, is het antwoord van de Raad. Ook Haakmat weet dat Bouterse verantwoordelijk is voor de dood van de vijftien Surinamers en daarom heeft hij het over alomvattend onderzoek. Hij wil in dat onderzoek met name ook de rol van Chin a Sen en Horb betrekken die, zo willen hard nekkige bronnen, bezig waren met een coup tegen Bouterse. Ze zouden hierbij steun hebben ont vangen van de Amerikaanse am bassade, lees CIA. Het opzetje van Haakmat spreekt voor zich. Door de decembermoorden in een breder kader te plaatsen wordt de mogelijkheid gecreërd Bouterse als gesprekspartner ac ceptabel te maken. Zwalkende koers De cruciale vraag de komende we ken wordt: Hoe reëel is het plan van Haakmat? Gezien de zwal kende koers van Bouterse de af gelopen vier jaar lijkt er voorals nog weinig reden om zonder meer aan te nemen dat het hem nu wel serieus is de weg te ope nen naar democratischer verhou dingen in Suriname. Daar komt nog bij dat ook de persoon van Haakmat niet bij iedereen even veel vertrouwen oproept. Her- haaldehjk is hij zowel in Surina me als in Nederland beschuldigd van machtshonger, intriges en opportunisme. Toch lijkt het onverstandig het ini tiatief van Haakmat en het Am sterdams Volksverzet zonder meer af te wijzen. Tegen veler verwachting in heeft Bouterse 1984 gehaald en zijn positie lijkt tamelijk onaantastbaar, alle be weringen van de Bevrijdings raad ten spijt. De dupe van vier jaar staatsgreep is tot nu toe on der meer het Surinaamse volk zelf. En het wordt hoog tijd dat dit een perspectief krijgt dat uit meer bestaat dan holle frasen. Want als er niet snel iets gebeurt in Suriname, gaat de oude Suri naamse schrijver Albert Helman nog gelijk krijgen toen hij in een interview vorig jaar beweerde dat het gauw afgelopen zou zijn met Suriname. „Er heerst een ge slagenheid onder de bevolking die typisch is voor burgeroorlo gen. Ze weten van hun buurman niet meer of hij een vriend of een vijand is. In Suriname is momen teel echt de natuur in de natuur bezig met een grote zuivering. Eerst was er een Creoolse op stand tegen Bouterse, toen een Hindoestaanse en nu hebben we een Javaanse gehad. Suriname is bezig zichzelf te liquideren". Op donderdag 12 april veroordeel de de Arnhemse kantonrechter twee directeuren van een onder neming tot betaling van 12.000 gulden schadevergoeding aan een ex-werkneemster. door Kitty Roozemond Zo'n veroordeling is niet ongebrui kelijk als een werkne(e)m(st)er schade is berokkend door de werkgever. De Arnhemse zaak is echter zo opmerkelijk en kreeg aandacht in de media door de soort schade die aan de werk neemster was toegebracht. De veroordeelde directeuren had den de vrouw die bij hen werkte, voortdurend lastig gevallen. Met opmerkingen, aanrakingen, ver- velende blikken enzovoorts. De Arnhemse kantonrechter was - voor zover bekend - de eerste rechter in Nederland die een schadeclaim toekende in ver band met ongewenste intimitei ten. De rechter wees de claim toe als schadevergoeding en als smartegeld. Deze rechterlijke uitspraak is een belangrijk feit. Tot dusverre had den vrouwen die met woorden en/of daden werden lastig geval len op hun werkplek, weinig mo gelijkheden tot verweer. In de eerste plaats rustte er een ta boe op het onderwerp. In de tweede plaats was het velen niet duidelijk wat zij ertegen zouden kunnen ondernemen. Als zij dat al durfden. Immers, ongewenste intimiteiten hebben meestal plaats in een sfeer van intimida- Chin a Sen andere eisen, (foto gpd> Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs Intimiteit op het werk: sfeer van afhankelijkheid. Het Westen moet zich flexibeler gaan opstellen tegenover de Sowjet-Unie in een poging de Russen terug te krijgen naar de onderhandelingen over vermindering van het aantal kernwapens. Dat kan bijvoorbeeld door in NAVO-verband af te zien van de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Dat zegt David Holloway, docent politieke wetenschappen aan de Univer siteit van Edinburg en tijdelijk verbonden aan de Stanford-Universi teit in Californië. Holloway is schrijver van het boek 'De Sowjet-Unie en de bewapeningswedloop', dat vorige week is verschenen. Hij wasin Nederland om onder meer gesprekken te voeren met het IKV. „De Sowjetleiders zijn in verwar ring. Zij worden geconfronteerd met een reeks onderling samen hangende problemen: de detênte met de Verenigde Staten is dood, de plaatsing van nieuwe kernwa pens in West-Europa hebben ze niet kunnen voorkomen, een kostbare nieuwe ronde in de wa penwedloop lijkt aanstaande en de economie is ongezond. Een weg uit deze problemen hebben ze nog niet gevonden", zegt een bedachtzaam formulerende Da vid Holloway. door Egbert Hartman De huidige internationale proble men van de Sowjet-leiders ko men voort uit de Russische op vattingen over ontspanning in de jaren '70, meent hij: „De Russen dachten dat goede relaties met het Westen slechts mogelijk wa ren met een sterk Sowjet-leger achter de hand. Alleen dan zou het Westen zich aanpassen aan de 'realistische' politiek van de Sowjet-Unie en zich onthouden van buitenlandse avonturen. Zij hebben niet voorzien dat de op bouw van het Sowjet-leger zou leiden tot achterdocht en tot ver gelijkbare stappen aan Westerse zijde. De groeiende Russische militaire macht heeft de ontspan ning ondermijnd. De Sowjet-lei ders hebben hun politiek daarna niet aangepast. Ze weigeren con cessies te doen, uit angst kwets baar te lijken". Hoe groot is de rol van het leger bij het bepalen van deze politiek? „Holloway: „De drijvende kracht achter de Sowjet-politiek zijn de politieke leiders, niet de gene raals. Dat zal ook zo blijven, ten zij tijdens een crisis de Partij des integreert, zoals in Polen is ge beurd. De macht van de hoogste Russische militair, maarschalk Oestinow, is tijdens de recente omwentelingen in het Kremlin beslist toegenomen. Maar dit duidt niet op een groeiende in vloed van het leger. Oestinow is in eerste instantie een partij man, door Brezjnjew indertijd aangesteld om een oogje op de miltairen te houden. Er is een uitgebreid militair establish ment, dat ongetwijfeld aandringt op grotere militaire inspannin gen. Maar het Politburo beschikt over de middelen. Over het enor me belang van militaire macht is iedereen het echter eens, dat vormt een vast onderdeel van het politieke denken". De leiders worden daarbij niet hin derlijk gevolgd door een kriti sche publieke opinie. Holloway: „Zelfs in de dissidenten-litera tuur vind je nauwelijks klachten over het Sowjet-militairisme. De Russische burger respecteert het leger, wat samenhangt met de Chroesjtsjow: atoomwapens als drukmiddel. (foto anp> lijdzaamheid die men toont ten opzichte van het sterke regime. Ook de door de leiders bewust le vend gehouden herinneringen aan de gruwelen van de Tweede Wereldoorlog met de heldhaftige rol van het Rode Leger spelen een rol. Verder is er enorm veel propaganda die wijst op een per manente bedreiging van buiten af, waartegen men zich moeten wapenen. Ten slotte heeft de Sowjet-burger door de strikte ge heimhouding van alle militaire gegevens geen weet van de hoog te van de militaire uitgaven, die in het Westen juist protesten op roepen". Haat De Westerse bezoeker aan de Sow jet-Unie wordt vaak onaange naam getroffen door de zichtbare militarisering van de maatschap pij. Jonge kinderen houden met geweer de wacht bij oorlogsmo numenten. Op school wordt hun haat jegens de 'vijand' bijge bracht. Men moet hieraan vol gens Holloway geen verkeerde conclusie verbinden: „De mili tair-patriottische opvoeding, eind jaren '60 ingevoerd, heeft vooral tot doel steun op te roe pen voor het regime. De leiders creëren bewust een sfeer van be dreiging en achterdocht jegens andere landen om de harde wijze waarop zij regeren te legitime ren. Het is vooral een onderdeel van de binnenlandse, en niet van de buitenlandse politiek. Geweld wordt beslist niet verheerlijkt, zoals dat in Latijns-Amerika soms gebeurt. De militaire lei ders geven er regelmatig blijk van te beseffen dat een oorlog te genwoordig kan leiden tot het eind van de mensheid". Sinds de jaren '20 stelt de Sowjet- Unie dat haar militaire macht gebaseerd moet zijn op economi sche macht. De Russische econo mie stagneert, de huidige leiders lijken niet tot hervormen bereid. Zal de Sowjet-Unie binnenkort genoegen nemen met een beperk ter machtspositie in de wereld? Holloway: „De Sowjet-Unie zal al les doen om haar positie te con solideren. De leiders beseffen echter dat exclusieve bevoor rechting van de militaire sector de economie als geheel ver zwakt, waardoor op den duur ook het leger zou worden aange tast. Uit beperkte gegevens valt voorzichtig te concluderen dat na 1976 de uitgaven voor de pro- duktie van wapens niet meer zijn gestegen. Niet voor niets gaf Brezjnjew in 1977 de militairen te verstaan dat hij de Sowjet-po- sitie vooral wilde versterken door diplomatieke initiatieven richting West-Europa en China". Druk De Sowjet-Unie gebruikte onder Chroesjtsjow tijdens de Suez-cri sis en de crisis rond Berlijn haar nuclaire wapens als drukmiddel, terwijl van een nucleair over wicht toentertijd geen sprake was. Zelfs indien de Russen nu wel een dergelijk overwicht zou den krijgen in Europa, acht Hol loway een herhaling van een der gelijke buitenlandse politiek on waarschijnlijk: „De Sowjets zullen niet meer ex pliciet met kernwapens dreigen. Ze zijn tevreden met het algeme ne politieke effect dat van hun nucleaire arsenaal op het Westen uitgaat. Door zo'n arsenaal op te bouwen heeft de Sowjet-Unie het Westen de mogelijkheid ont nomen 'rakettendiplomatie' te bedrijven of kernwapens straffe loos te gebruiken. Tijdens een crisis vormt dit gegeven een ster ke basis voor de Sowjet-poli- tiek". Volgens nogal wat mensen in Eu ropa heeft vooral het huidige Amerikaanse 'cowboy-gedrag' geleid tot de Russische onbuig zaamheid bij de wapenbespre kingen. De Amerikanen op hun beurt zien de 'zachtheid' van de Europeanen als oorzaak. Vol gens Holloway hebben beide partijen voor de helft gelijk: „Al leen door een juiste combinatie van hardheid en flexibiliteit kan men met de Russen tot goede overeenkomsten komen". „Het handhaven van een harde houding brengt hun niet terug naar Genève. De geschiedenis van de wapenwedloop leert, dat wanneer de Sowjet-Unie geen voor haar aanvaardbare afspra ken tot stand kan brengen, dat zij gewoon zonder afspraken verder leeft. Is men daarentegen te toe- tie en van afhankelijkheid (van de vrouwelijke werkneemster ten opzichte van mannelijke col lega's en chefs). In de FNV wordt hard gewerkt aan wat leden en bestuurders van de vakbond kunnen doen om onge wenste intimiteiten te voorko men. En, als het kwaad al is ge schied, om slachtoffers op te vangen en te begeleiden. De FNV begroet de uitspraak van de kantonrechter als een belangrij ke bijdrage aan de bestrijding van ongewenste intimiteiten op het werk. Tot nu toe namen vrouwen ten e gevend, dan denken de Russen dat ze geen enkele concessie hoe ven te doen". "Dit is het geschikte moment voor beperkte flexibiliteit van de kant van het Westen. Waarom ratifi ceert Amerika het testverdrag niet, dat bepaalt dat ondergrond se kernproeven niet verder mo gen gaan dan de kant van oefe ningen met bommen voor maxi maal 150 kiloton? Het verdrag wordt nu toch al grotendeels na geleefd". Kruisraketten Holloway: „Een andere manier om duidelijk te maken dat we geïn teresseerd zijn in betere relaties zou afzien van de plaatsing van nieuwe kernwapens in Neder land kunnen zijn. We hebben on ze kracht laten zien. Groot-Brit- tannië, Italië en West-Duitsland plaatsen. Nu is het moment om flexibel te zijn. Maar de beslis sing om niet te plaatsen zou een NAVO-beslissing moeten zijn en niet een beslissing van Neder land alleen, anders ontbreekt het politieke effect". Holloway constateert gelaten dat zo'n eensgezind NAVO-besluit erg onwaarschijnlijk is. „Toch moet men niet zo maar doorgaan met plaatsen, alleen maar om het de Russen moeilijk te maken. Dat kan uiteindelijk zeer nadelig zijn voor ons. De Sowjet-leiders verkeren in verwarring. Hun on zekerheid, gecombineerd met hun instinctieve weigering toe te geven aan wat voor druk dan ook, creëert een labiele situatie, die by een nucleaire crisis bij zonder gevaarlijk kan zijn". David Holloway: „De Sowjetunie en de bewapeningswedloop". Uitgeverij Jan Mets, Amsterdam, f3940. de raad vaak zelf ontslag als ze het op hun werk niet meer kon den uithouden, of ze gingen - even wanhopig - langdurig de ziektewet in. Met de uitspraak van de rechter is erkend dat on gewenste intimiteiten de ar- beidspositie van vrouwen aan tast (schadevergoeding) en hun geestelijke schade berokkent (smartegeld). Hopelijk zal de uitspraak andere vrouwen in hun arbeidspositie sterken. Zullen zij het niet meer accepteren dat zij in de eerste plaats op hun sekse en niet op hun functie worden bekeken. Dat zij een ziekmakende aantas ting van hun waardigheid als mens en collega niet hoeven te aanvaarden. Bovendien is te verwachten dat die mannelijke collega's en chefs die zich aan ongewenste intimiteiten schuldig maken, zich de uit spraak aantrekken. Zij lopen im mers het risico publiekelijk ver oordeeld te worden en een forse geldstraf aan hun broek te krij gen. Een ander belangrijk aspect aan deze zaak is, dat erkend wordt dat de vrouw niet vrijwillig werkloos is en dus een werkloos heidsuitkering ontvangt. Ook dat was in het verleden maar al te vaak niet het geval. Kortom: met de uitspraak van de kantonrechter in Arnhem is recht gedaan aan de geschaadde werkneemster. Bovendien mag je verwachten dat er een zoge naamde preventieve werking van uitgaat (namelijk dat wie nog een beetje - zij het laat - nadenkt, het wel uit zijn hoofd zal laten om vrouwelijke collega's lastig te vallen). De uitspraak is een belangrijk pre cedent. Het is aan de overheid, de werkgevers en de vakbonden om voortvarend verder te werken aan een beleid dat onge wenste intimiteiten op het werk bestrijdt. Bij de FNV bestaan daarover al heel wat ideeën. Ook de Sociaal-Economische Raad heeft in een advies van 13 april jl. daarover zijn opvattingen en voorstellen bekend gemaakt. Al- lerzijds wordt erkend dat het om een belangrijk probleem gaat, waarvoor oplossingen bestaan. (De auteur is hoofd van het FNV-secre- t&riaat voor vrouwelijke werkne mers) ADVERTENTIE U least reeds een Golf '84 voor 496,- p. mnd. en Audi 100 voor 959,- p. mnd. Kamsteeg Auto Lease B.V. Hoorn 174 - Alphen a/d Rijn 01720-21521 Kamsteeg heetl vestigingen .n Oegstgeest. Voorscholen i Katwijt». Lisse.HiHegom. Alphen a

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17