Kloppenburg stijgt in aanzien Crum wikt, het Verbond beschikt Groningen op dreef: 4-1 Zege van BYO-jeugd Belgische voetbalbond wacht af Bettine Vriesekoop in kwartfinale m R00DENBURG R00DENBURG-DCG A'DAM Bert van der Helm nieuwe bondscoach Positie korfbalcoach ter discussie LUGDUNUM R00DENBURG DeTegelhandell Mirjam Kloppenburg in actie tegen Olah. De Nederlandse versloeg de de Europese ranglijst. ringsagent aan bij de Poolse ta- feltennisbond met het verzoek zijn zorgvuldig opgekweekte 'kasplant' Vriesekoop aan And- rej Grubba te mogen koppelen. De imponerende reeks overwin ningen van het eerder gemelde tennis-koppel was voor de auto riteiten in het Oostblok reden om het 'sporthuwelijk' in te zegenen. Inmiddels heeft de Pools-Neder- landse tandem een rijk gevulde palmares opgebouwd. Als verde digers van de Europese titel in de categorie gemengd dubbelspel gaven de gistermorgen geleverde prestaties geen aanleiding voor een scheiding. Ook in Moskou etaleerde het duo gisteren veel vuldig de talenten al moesten in de eerste partij tegen de Zweed se tegenstanders, Ulf Bengtsson en Menni Weizades alle energie bronnen worden aangesproken. Op de beslissende momenten be wees met name Vriesekoop haar uitzonderlijke klasse. Dank zij haar raadgevingen overleefden de titelverdedigers uiteindelijk de eerste ronde, om vervolgens vie Lupulesku-Ojstersek (Joe) en Dryszel-Szatko (Pol) naar de laat ste acht te snellen. Prof In schril contrast met de wijze waarop Bettine Vriesekoop in Nederland functioneert, leeft Andrej Grubba in Polen als god in Frankrijk. Op papier heet de 26-jarige tafeltennisser student te zijn, maar in werkelijkheid is hij niets anders dan een prof. De met Vriesekoop behaalde titel in het gemengd dubbelspel in Boe dapest was voor de Poolse auto riteiten reden Grubba wat extra te belonen. Naast de mogelijk heid om van alle voor zijn sport gecreëerde faciliteiten gebruik te maken, krijgt Grubba jaarlijks rond de 25.000 gulden toegescho ven. Een arbeider in Polen moet het met 10.000 minder doen. Niettemin lonkt hij naar de Duit se pinpongcompetitie, die een grote aantrekkingskracht heelt op Europese topspelers. De 'pak ken' geld die in de Bondsrepu bliek zijn te verdienen met het tafeltennis zijn daar vooral debet Naast wellicht Grubba maakt het Zweedse talent Jan-Ove Mold- ner, bij afwezigheid van landge noot Appelgren favoriet bij de mannen, komend seizoen zijn opwachting in de competitie bij de oosterburen. Voor het Neder landse tafeltennis is het te ho pen, dat Bettine Vriesekoop en Mirjam Kloppenburg niet kiezen voor het grote geld. ROB ONDERWATER ALPHEN AAN DEN RIJN - Het kadettenteam van BVO, rege rend kampioen van Nederland, heeft gisteravond met 67-64 ge wonnen van de nationale kadettenploeg van Engeland. De Al- phense basketbaljeugd keek bij de rust nog tegen een 30-37 ach terstand aan. Ruim tweehonderd toeschouwers zagen in de Rijnstreekhal een spannende wedstrijd waarin de Engelsen onder aanvoering van Mike Deley (26 punten) een snel opgelopen achterstand van 13- 21 in een voorsprong van zeven punten omzetten: 30-37. Onder aanvoering van Peter de Boer kwam BVO in de tweede helft goed terug. De op toernee zijnde Engelsen werden onder druk gezet en BVO kwam bij 48-48 langszij. In een spannende slotfase bleef BVO goed overeind. Steve Deul (19), Sjors Haverkamp (14), Marlon Dorziel (11) en Peter de Boer (10) kwamen in de dubbele cijfers. Conservatief MOSKOU (GPD) - Het heeft een tijdje geduurd, maar dan eindelijk lijkt Mirjam Klop penburg de juiste formule te hebben gevonden. Aan de hand van Bettine Vriesekoop begint de naam van de 19-jarige speelster van Torenstad internationaal steeds meer aanzien te krijgen. Gisteren bij de Europese tafeltenniskampioenschappen in Moskou onderstreepte Kloppenburg haar progressie, door de laatste 16 te bereiken dank zij een overwinning op de als vierde geplaatste Hongaarse Olah. Dat 'ijsje' smaakte naar meer, maar de Zweedse Lindblad versperde voor haar de weg naar de kwartfinale. Die bereikte Vriesekoop overigens wel. Bekomen van de 's morgens geleverde inspanningen met haar Poolse partner Grubba - met hem bereikte zij ook de laat ste acht - diende later op de dag met de Tsjechische Pelikanova worden afgerekend. Ditmaal kon de beruchte Zweedse arbiter Gert Strid niet verhinderen dat Vriesekoop tot winnaar werd verklaard, al werd een service van de Hazerswoudse afgekeurd: 21-18, 21-13, 21-16. Tegen de Rus sin Antonjan zou het Vriesekoop heel wat moeilijker vergaan. In vergelijking met het vorige EK in Boedapest, waar de 20-jarige opponente uit J.erewan ook als tegenstander had gefungeerd, bleek Antonjan enorm te zijn vooruitgegaan. „Ik besefte dat ik het tegen haar MOSKOU (GPD) - De benoe ming van Bert van der Helm tot bondscoach van de Ne derlandse tafeltennisbond blijkt op veel verzet te stui ten. „Bert van der Helm is voor ons geen geschikte kan didaat", verwoordde Henk van Spanje gisteren de ge voelens van de Nederlandse herenploeg in de Sowjet- Unie. „Het liefst hadden we een bui tenlander gehad", aldus Van Spanje. „Van de in Neder land beschikbare kandidaten leek ons Jan Vlieg de meest geschikte. En niet Bert van der Helm. Hij heeft zich nog helemaal niet bewezen. Bij Tempo Team-Amsterdam heeft hij bepaald geen goede resultaten afgeleverd". Bij de Amsterdamse club was Van der Helm dit seizoen voor het eerst als trainer actief na een, voor nationale begrippen al thans, succesvolle carrière als speler. Aanvankelijk leek damescoach Jan Vlieg de voornaamste kandidaat om Milan Stencel, die per 1 september in dienst treedt van de Belgische tafel tennisbond, op te volgen. De Groninger voldeed in grote lijnen aan het profiel, dat de herenploeg enige tijd geleden op verzoek van de NTTB had geschetst. Het is daarom des te opvallender dat juist Vlieg niet teleurgesteld blijkt door de verrassende benoeming van Van der Helm. „Ik wist al zeker niet gemakkelijk zou krij gen", wist Vriesekoop. „Ik was echt bang, nerveus ook". Inder daad was de Russin een moeilijk te bestrijden tegenstandster. Schijnbaar zonder moeite wer den alle gevarieerde probeersels van Vriesekoop teruggeblokt, terwijl de 'Hazerswoudse de vij andelijk service meer dan eens verkeerd beoordeelde. Bijtijds onderkende Vriesekoop echter het gevaar. De door haar ingelas te tempowisselingen bezorgden Antonjan stapels problemen, waardoor de zege kon worden binnengehaald: 19-21, 21-18, 21- 16 en 21-16. Fier De grootste verrassing werd even wel door Miijam Kloppenburg bewerkstelligd, want haar club een tijdje dat de bond mij niet voor deze functie zou aannemen", verklaart hij zijn berusting. „Men vindt dat ik de situatie bij de dames moet stabiliseren en normaliseren. Trouwens, ik sta niet te trap pelen voor het baantje. Bij de universiteit in Groningen heb ik het goed naar mijn zin en daarbij ga ik een tafelten- niscentrum openen. Als ik bondscoach geworden zou zijn, had ik dat allemaal moe ten opgeven". Om duistere redenen moest het nieuws tot zondag worden achtergehouden, maar gehei men, het is al eerder geme moreerd, blijven binnen de NTTB nimmer bewaard. Bondsbestuurslid Egbert Welsink kon door die ontwik kelingen dan ook niets an ders doen dan de benoeming van Bert van der Helm als coach van de herenploeg be vestigen. genote Jantien Jansma kon zoals verwacht de Russin Popova niet Van zich afschudden. Waar Klop penburg in de landenwedstrij- den twee keer van haar tegen streefster verloor, bleef zij in het individuele toernooi fier over eind tegen de Hongaarse Zsusza Olah. Via 21-13, 11-21, 21-17 en 23-21 leverde zij een prestatie van de eerste orde. De nederlaag die kort daarop tegen de Zweed se Matie Lindblad volgde kon de pret niet drukken. „Het verlies tegen haar betekende dan ook niet echt een teleurstelling voor me", bekende ze na afloop. „Het toernooi kon voor mij natuurlijk niet mooier verlopen. Door het bereiken van de laatste 16 stijg ik natuurlijk ook op de internatio nale ranglijst. En daar gaat het me allemaal om. Nu heb ik mij een plaats bij de top-12 ten doel gesteld". Ze is van plan haar toch al aanzien lijke trainingsarbeid nog meer op te schroeven. Vreemd genoeg zal ze een verzoek om bij de man- nencompetitie te worden inge deeld nog niet indienen bij de NTTB. Wellicht een verkeerde keuze van de speelster van To renstad, want sterke tegenstand bij de heren kan alleen maar een steun zijn op weg naar de absolu te top. Die weg is voor Jantien Jansma nog zeer lang, zoals het duel tegen de als derde geplaat ste Russin duidelijk maakte. Ze werd er kansloos 'afgeslagen', maar was toch niet onder de in druk van de dikke nederlaag: 16- 21, 10-21 en 14-21. „Ze speelde veel te snel voor mij", oordeelde ze, „maar wat wil je, ik kom pas net kijken. Erelijst Bettine Vriesekoop en Andrej Grubba vertoeven al heel wat langer aan de top van het inter nationale tafeltennis. Door inter ventie van de in Moskou afwezi ge Gerard Bakker, die wel wilde komen maar geen visum kreeg toegewezen, werd het 'paar' ge formeerd. Met de erelijst van het tennisduo Fibak-Okker onder de arm, klopte de Leidse verzeke ADVERTENTIE rm leidse voetbalvereniging HEDENAVOND 18.00 UUR leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR U De wortels van het korfbal zijn in dat opzicht erg taai. „Niets is on ze korfbalwereld vreemd", zegt Crum. „We zijn conservatief om dat het korfbal vanuit de traditie een sport is voor onderwijzers, gereformeerden en geheelont houders. De basis ligt in de ver zuiling en als er iets daar is, dan is het wel de verzuiling. Ik zelf kom ook uit een gereformeerd nest, en constateer bij mezelf ook wel eens conservatieve trekjes. Ik wil ook niet per definitie mo dern zijn. Wel vind ik dat je je spel bijtijds moet aanpassen". Crum heeft zelf de laatste tien jaar een riante invloed gehad op de evolutie van het korfbal. Zelf ba gatelliseert hij die uitwerking, maar toch hebben zijn denkbeel den veelal centraal gestaan in de oefenmeesterscursus in Zeist. De twee die daar hebben afgestu deerd, hebben de tactische ken nis veelal doorgespeeld in de dis tricten. Crum: „Ik ben echter geen zende ling, geen discipel van de heilige Nico Broekhuyzen. Vroeger was het enige aandeel van de oefen- meester: vormgericht trainen. Ik heb geprobeerd het inzicht in be paalde vormen te vergroten. Ik heb ook gedacht aan de spelont- wikkeling. Een moderne trainer vraagt zijn spelers mee te den ken, terwijl vroeger alleen maar vuistregels werden aangegeven. De oud-bondscoach Adrie Zwaanswijk zegt: „Daar is de korf en als ze er maar inrollen". Zo simpel is het niet. Als je pres taties wil leveren, is de sport ge compliceerd. Op elk niveau kun je door creatief handelen hoger groeien. Zo'n Cruijff heeft niet voor niets Brard voor zich staan. Cruijff vraagt van zijn medespe lers ook mee te denken in stan daardsituaties. Dat kan Brard opbrengen en ik denk dat Ver meulen dat niet heeft gekund". Filosofie De filosofie van Crum wordt echter niet altijd opgepakt. Hij moet noodgedwongen rekening hou den met de beperkingen die in korfballend Nederland gelden. „Ik vind bijvoorbeeld datje best vier keer per week kunt trainen: twee keer hard en twee keer in partijvorm om speloplossingen te vinden. Hoe zal André Schorn zo'n schot hebben gekregen? Hij zal vroeger de hele week die bal in zijn handen hebben gehad. De mensen zijn echter lui. We gaan stappen en laten ons na de wed strijd vollopen met bier. Alleen een marathonloper als Gerard Nijbocr en wat wielrenners leven gericht". Zoals Crum ook nog steeds heeft te maken met het speeltuinimago van het korfbal. „Laatst las ik weer zo'n verhaal na de korfbalfi nale, waarin onze pr-man wijst op de familiesfeer op zo'n avond. Man, denk ik dan, zijn we het Jan-dekt-Mienstadium nóg niet ontgroeid. Ik denk dat veel men sen mij niet pruimen omdat ik zulke dingen zeg. En dan behoud ik ook nog altijd mijn vriende lijkheid". BRUSSEL (Belga) - De Belgische voetbalbond heeft een afwach tende houding aangenomen in de nieuwe ontwikkelingen rond het omkoopschandaal van Stan dard Luik. Over de eventuele beïnvloeding van het resultaat van de wedstrijd RWDM-Stan- dard (1-3) van 22 maart 1982, zo als in de Belgische pers wordt beweert, is nog geen officiële klacht ingediend bij de KBVB. Voor de betrokken onderzoeks commissie staat ook geen extra vergadering op de agenda. In het nieuwe geval, na de omko ping van Waterschei door Stan dard, zou de Luikse coach Goet- hals een trainer (de toenmalige Nederlandse hoofdtrainer Cor Brom of een hulptrainer) en een speler van Racing White/Daring Molenbeek hebben benaderd voor het arrangeren van de uit slag. De vermiste 230.000 Bfr (11.000 gulden) uit de boekhou ding van Standard zou daarvoor gebruikt zijn. RWDM, dat de af faire via de pers vernam, heeft bij monde van secretaris Ettendorff elke bemoeienis met de zaak ont kend. Het Belgisch voetbal werd de voor bije maanden getroffen door het omkoopschandaal Standard-Wa- terschei. Het beroepscomité van de Belgische voetbalbond doet dinsdag 24 april uitspraak in de ze zaak. ADVERTENTIE 2e Paasdag 14.00 uur Erwin Koeman scoort het tweede doelpunt van FC Groningen. Doelman Smits is kansloos. (foto anpj GRONINGEN (ANP) - Vrijuit voetballend is FC Groningen de laatste weken tot opval lende verrichtingen in staat. Roda JC maakte vrijdagavond kennis met de voetbalkwali teiten van de Groningse subtopper, die dit seizoen voornamelijk door de grote presta- tiedruk van buiten al vroegtijdig op alle fronten afhaakte. Roda was geen partij voor het ontspannen spelende elftal van trainer Berger: 4-1. De strijd tussen FC Groningen en Roda JC was nog maar twintig minuten oud, toen de beslissing in feite al was gevallen. De Roda- verdediging speelde in de begin fase weinig attent en dat had tot resultaat, dat de Groningers al snel konden bogen op een voor sprong van 2-0. Eerst trapte Van de Ven onbegrijpelijk mis, waar door de kleine Roossien vrije doortocht naar het Limburgse doel kreeg. Hij scoorde gemak kelijk en toen daarop Erwin Koe man een een-twee-combinatie met McDonald vakkundig af rondde, lagen de Groningers al in gewonnen positie. Roda JC had in die eerste helft nauwelijks iets in te brengen. En toen na een half uur de derde treffer (McDo nald) viel, leken de noordelijke voetballers op weg naar een gro te zege. Roda JC was rijp voor de afslachting, maar op slag van rust kon sluipschutter Eriksen de pauzestand naar 3-1 koppen. Roda JC begon, gesterkt door de tegentreffer van Eriksen, vol goede moed aan het karwei in de tweede helft de achterstand weg te werken. Plotseling zat er meer werklust in de Limburgse ploeg. De aanvallen werden talrijker, maar het Groninger doel kwam toch niet werkelijk in gevaar. Naarmate die tweede helft vor derde kregen de Groningers toch weer meer het initiatief. Op rechts liep de wisselwerking tus sen Broeken en Fandi meer dan voortreffelijk. En toen de kleine Singaporees de bal na een glas- zuivere voorzet van Broeken langs doelman Smits kopte, was het gedaan met de Limburgers. In de eerste divisie won FC Den Haag met 1-3 van SW. OOSTERBEEK (GPD) - Ben Crum wikt, maar het hoofdbestuur van het KNKV be schikt. Aan de vooravond van het wereldkampioenschap zaalkorfbal in België knaagt jan en alleman aan de positie van de bondscoach, die zelf afwacht in hoeverre het hoofdbestuur de druk van buitenaf serieus neemt. Een ding is zeker: mocht de nationa le selectie er volgende week vrijdag in slagen die vermaledijde Belgen te verslaan, dan loopt Ben Crum niet meer in de ereronde. „Ik kruip liever in mijn schulp", zegt hij. De positie van Crum is bijna nooit kraakhelder geweest. Hij was maar een blauwe maandag in dienst op de Afdeling Rijn-Delf land, eiste 's mans ontslag, om dat hij het middenvak wilde lo zen. Crum oogde als de intellec tuele goeroe die de waarheid rond het korfbal kwam verkon digen. Een forse dosis argwaan sloeg na een paar nederlagen te gen België om in verzet, want eindelijk was daar dan de stok om Crum mee te slaan. Laat één ding echter duidelijk zijn: het nationale korfbalteam is in het totale beleid van het KNKV een minuscule stip. Crum: „Tus sen de laatste België-Nederland en het WK heb ik welgeteld twee keer met de groep kunnen trai nen. Oefenwedstrijden waren er niet. Toen heb ik op mijn eigen houtje maar een demonstratie- partij tegen mijn eigen ploeg, TKOT, geregeld. Mijn Belgische collega, Jacky van der Velde, heeft een stuk of zes oefenwed strijden en trainingen, want daar leven ze voor het WK. Hier gaat het geld naar de regio Noord te gen Engeland. Vier jaar geleden heb ik al brieven naar het KNKV geschreven met het verzoek om de waarde van internationaal korfbal te bepalen. Dat is goed voor je image. Ze vinden Neder- land-België kennelijk alleen be langrijk als je regelmatig op je la zer krijgt". Er zijn echter meer zaken die de voorbereiding van het Neder lands team op het WK doorkruis ten. „Alle clubs zijn half maart al weer het veld opgestuurd om in weer en onweer hun wedstrijdje te spelen. Waarom niet die zo mertijd benutten, het korfbal na de micro een maand stilleggen en eind mei lekker 's avonds spe len? Nu heb ik maandag mijn spelers van het nationale team in de zaal, en staan ze een dag later bij Allen Weerbaar op het veld. Bovendien moeten ze afrekenen met die overspannen competitie van meer dan 30 wedstrijden. Echt, het klopt van geen kant". Dat er iets mis was rond het neusje van de korfbalzalm constateerde de hoofdcommissie wedstrijdza ken ook. Het nationale team ver loor zijn hegemonie aan de Bel gen, „en", zo zegt Crum, „de hoofdcommissie wedstrijdzaken reageerde heel mechanisch door de coach te willen lozen. Een analyse waarom het fout ging heb ik echter gemist" Het is een gegeven dat Ben Crum al eerder tegenkwam in de sport wereld. De trainers en de be stuursleden zitten op een totaal andere golflengte. Of zoals hij het in zijn eigen taal formuleert: „Er zit een kloof van onbegrip tussen de beleidsmakers en de beleidsuitvoerders. In het hoofd bestuur zitten mensen die in de korfbalpraktijk alles hebben ge had, en niet de moderne deskun digheid van het spel hebben. Dat trek je je in elke sport aan, want je denkt toch niet dat Ton Harm- sen van Ajax het snapt". Ben Crum is echter iemand die zoekt naar de grenzen in het korfbal. Heeft hij een grens ge vonden, dan wil hij die verleg gen, al grijpt dat nog zo diep in op de structuur van de korfbal- wereld. Die progressieve opvat tingen stroken zelden met het ideale plaatje van de gemiddelde korfballer: kinderen in de zand bak, tuinstoeltjes langs de lijn, bal naar de korf en sjouwen. Crum: „Ik denk dat dat weer iets te zwart-wit is gesteld. Wel is de he le organisatie van het korfbal op zelfhandhaving gericht. Zij staat geen verandering toe, omdat die de poten onder de handhaving wegzaagt. Daarom die tramme lant met het middenvak, daarom mag er in interlands nog niet worden gewisseld, terwijl er geen enkel rationeel argument voor is te vinden. Veel bestuur ders kennen het wezen van het korfbal niet. Die hebben een heel ander gevoel voor realiteit. Ik vind bijvoorbeeld dat het moge lijk moet zijn dat mannen vrou wen verdedigen, dat er gescoord wordt uit 'snijden' zoals bij het basketbal. Zeg ik dat erg hard, dan staan ze allemaal met de mi trailleur klaar. Verander je ech ter niets aan de regels, dan zit de ontwikkeling van het korfbal langzamerhand aan zijn limiet".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13