c Onbegonnen Werk Als de werkman niet zwoegt de dominee vergeefs 'Bouw sporthal op dak clubhuis Docos' Leiden Predikant Aan hel predikant zijn kleeft te genwoordig ook een hoop sores, hoor. Vroeger was het wat anders. Ach, een vetpot is het nooit geweest, maar daar ging het ook niet zo zeer om. In de kleinere plaatsen en op het platteland kreeg een predikant in elk geval het nodi ge in natura aangereikt. En wat veel vergoedde was dat je aanzfen had. Je hoefde je maar op één ding te storten: het Woord. De rest werd door ijverige, bol van res pect staande leken gedaan of kwam op een andere manier wel op zijn pootjes terecht. Kerken werden er bij de vleet ge bouwd, daar bleek, merkwaar dig genoeg, zelfs in de beroerd ste tijden nog wel geld voor te zijn. En predikanten konden het zich lange tijd veroorloven tegen het bouwend werkvolk te roepen: "Als de Heer niet mee bouwt, zult u, de werkman, te vergeefs zwoegen". Het klimaat, de sfeer waren eeu wen mét de godsdienst, al ont wikkelden we in Nederland op dat gebied zoveel zijwegen, af scheidingen en vertakkingen dat je in een Braziliaans re genwoud ongetwijfeld gemak kelijker de weg kon vinden. In de jaren zestig kwam de klad er in. Het volk was nog wel ruimschoots gedoopt, maar een steeds groeiender deel vertikte het nog langer te kerken, zelfs al werden er hier en daar beat- bandjes onder de preekstoel neergepoot. Naarmate de kerken leger wer den, kreeg de predikant een steeds grotere neven-functie: die van probleem-manager. Hier en daar lijkt het zelfs hun hoofdtaak in verdrukking te brengen. Neem nu eens ds. Hortensius van gereformeerd Leiden. Hard werkende dienaar, een man die het goeie wil; geen twijfel aan. In de krant van dinsdag staat wat hij en zijn collega's in Leiden tegenwoordig alle maal voor hun kiezen krijgen: stagnerend beroepingswerk, te ruglopende inkomsten, kerk sluiting, een ernstig tekort aan medewerkers "om de kar weer op het spoor te krijgen" en fi nanciële problemen bij het sa men-op-weg-gaan met de her vormden. Hortensius wordt "soms gek van al het vergaderen". Een predikant gewenteld in de problematiek van een willekeu rige fabriek. Sterker: dat is geen predikant meer zijn, dat is doodgewoon tobben. "We moeten er op een of andere manier weer wat aardigheid in krijgen", zei hij maandag avond tegen zijn gehoor in de Zuiderkerk. Woorden die niet ver van de wanhoop lijken af te liggen. De hele ontwikkeling is als het ware tegendraads. Vroeger bouwde men kerken, nu breekt men ze af of verkoopt ze; vroe ger stond de predikant de ge meente bij, nu heeft het er veel van weg dat de gemeente de predikant moet stutten. dikant in de wijk rond de Zuiderkerk te kunnen aanstel len. Daarvoor zijn de Leidse gereformeerden "een jong stel" op het spoor dat hier driekwart van zijn tijd zou willen werken om de rest te kunnen studeren. Het driekwart predikantschap dus ook nog eens in een duo- baan. Dat geschipper in breuksommen doet nogal on-gereformeerd aan, want daar huldigt men immers van oudsher het princi pe alles of niks. Maar ja, de geest van de tijd gaat kennelijk aan niemand of niets voorbij. Hortensius zal, naar men moet vrezen, nog heel wat moeten vergaderen, of hij er nu gek Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Een man van slimmigheidjes. Be seffend dat het sjouwen van houtblokken niet zonder risi co's voor de ribben is, zorgde hij ervoor een Leidse huisarts als buurman te hebben. Als uit gesproken voorstander van de centralisatie (voor de gewone mannen onder u: dit is het af stoten van taken door het rijk naar gemeenten) wist hij het klaar te spelen dat hij boven dien naast een Leidse gemeen te-ambtenaar kwam te wonen. Aldus het decentraliseren via de achtertuin mogelijk ma kend. Als minister kreeg hij te maken met een man die in Leidse za ken gepokt en gemazeld is en "Er weer wat aardigheid in krij gen". Nooit gedacht dat een ge reformeerde predikant dat nog eens over zijn lippen kon krij gen. Want in zijn kring placht men zich tot voor kort verre te houden van uitdrukkingen als deze. Van Colijn tot Aantjes - waar de gereformeerde man nenbroeders ook mee bezig wa ren, het woord aardigheid kwam hun niet in de mond. De tijden zijn wél veranderd. Dat besef je op zo'n moment weer eens ter dege. In een niet zo ver gereformeerd verleden werden predikanten de kerk uitgegooid als ze maar twijfel den aan het feit of de slang in het Genesis-verhaal "een zin- tuigelijk waarneembare werkelijkheid is geweest". Wat ze in die tijd met een predikant hadden gedaan die aan de aardigheid van het werk twij felde, valt alleen maar te gis- Gereformeerd Leiden zit finan cieel zwaar in de klem zolang de Zuiderkerk niet van de hand kan worden gedaan en daar is nog geen kijk op. Om de plaatselijke kerk in stand te houden is landelijke steun no dig. Men moet, bij wijze van spreken, bijna in oud papier gaan doen om driekwart pre- van wordt of niet. Sprookjesverteller Hans Chris tian Andersen wist het al heel jong: "God geeft ons noten, maar hij kraakt ze niet voor Brinkman Ooit gold hij, reeds topambte naar ten departemente, als ge doodverfd secretaris-generaal op het ministerie van binnen landse zaken. Tenminste: dat beweerde het weekblad Vrij Nederland een paar jaar gele den. Maar die functie werd hem voor de neus weggekaapt door de vroegere burgemeester van Leiden, dr. A.J. Vis. Hij nam op weergaloze wijze wraak. Eerst plaatste hij nog een subtiele schijnbeweging: hij verhuisde naar Leiden. Daar leidt hij in de Merenwijk een onopvallend en veilig be staan, zolang althans hij niet met houtblokken voor de open haard gaat lopen sjouwen. En vervolgens stortte hij zich op de politiek, overigens daarbij de suggestie wekkend van het omgekeerde: de politiek stortte zich op hem. In elk geval werd hij minister van een nieuwe af korting, wvc, en bleek hij lid van het CDA. Zo werd hij toch weer hoger dan Vis. We hebben het over Brinkman, dit voor de ouderen onder u. die als staatssecretaris nog al tijd een beetje als waterpolo- coach opereert: Van der Reij- den (weliswaar tegenwoordig woonachtig in Oegstgeest, maar volgens ons daar alleen maar heengevlucht, omdat hij anders machteloos Leids CDA- gemeenteraadslid in de opposi tie had moeten worden). Als hoofd van dienst voorlichting op het ministerie trof Brink man opnieuw zo'n glipper aan: de vroegere hoofdredacteur van deze krant, J.C Mulder, in middels naar Den Haag ver huisd, maar daarvoor jaren lang woonachtig aan de Zoe- terwoudsesingel in Leiden. Kortom: als staatssecetaris Van der Reijden binnenkort een sportzwembad aan de Zoeter- woudsesingel opent, waarin de kinderen van Brinkman naar hartelust mogen duiken, dan is dat zeer verdacht. Als inwoner brengt Brinkman dus elke dag wel een deel van zijn tijd in Leiden door, maar soms is hij nog een beetje extra aanwezig. Dan legt hij een werkbezoek af. Van de week was het weer zover. Ter gele genheid van Nationale Monu mentendag hield hij een toe spraak in de Pieterskerk, maar eerst toog hij naar de gerestau reerde Morspoort om een gevel steen te onthullen waarin zijn initialen zijn aangebracht. Kijk, dat ze in Leiden straten blokkeren met paaltjes, met bloembak ken of ander vreemdsoortig meubilair, tot op zekere hoogte is daar begrip voor op te brengen. Maar dat het verkeer, zoals hier bij het Komkommerhof werd gesignaleerd, al met schuttingen moet worden tegengehouden, lijkt al te kras. Werpt hier het beleid van de nieuwe wethouder van ruimtelijke ordening, Peters, reeds zijn schaduw voors Uit? (foto In den Bftschl Feilloos toonde de minister daarmee aan dat hij zich met toch heel wat zinniger zaken bezighoudt dan al die babbe lende kamerleden. En omdat de Morspoort altijd zal blijven, zijn die initialen dus voor de eeuwigheid vastgelegd, tenzij een of andere kruisraket roet in het eten gooit. (Misschien is dit een reden voor Brinkman om de kabinetsdiscussie hierover 2 dimensie te geven). Deze week staat Brinkman op nieuw in Vrij Nederland en daarin wordt hij afgeschilderd als een koele kikker, wie het be zuinigen moeiteloos afgaat. Hij lijkt inderdaad iemand die met zijn ogen de vlammen van zijn open haard zou kunnen doven. Eenmaal na zijn bezoek aan de Morspoort in de Pieterskerk aangekomen, sprak Brinkman bijna dreigend: "Er wordt wel eens gezegd dat ik emotieloos ben". Aldus een ongekende spanning onder het publiek op roepend. Zou de minister het te gendeel gaan bewijzen en spontaan de preekstoel van de fcerk volhuilen? Hij vervolgde: "Daarom ben ik blij dat ik u kan vertellen dat mijn hart vanmorgen een sprongetje maakte. De burge meester was zo vriendelijk de hele stad op te breken" de mi nister overschat hier de invloed van een burgemeester in Lei den (JKJRP) - "zodat we hier niet met de auto konden ko men. We moesten dus wandelen en dat was een waar genoe gen". Geruchten hebben ons bereikt dat men onderweg zelfs moest voor komen dat de minister in elk L'eids monument zijn initialen ging krassen. Tot wethouder Waal sprak Brinkman waarschuwend: "Deventer zal nooit zo fraai worden als Leiden is". Een heel juiste opmerking lijkt ons. Want Waal, in een ochtendblad gisteren uitsluitend als burge meester van Deventer aange duid, kun je op het ogenblik niet tegenkomen of hij begint aan een verhandeling over die koekstad met een air alsof hij VRIJDAG 20 APRIL 1 er als jochie van zes straatvoet bal speelde. Zelfs in de Pieters kerk, toen hij een reeks van ge slaagde voorbeelden van stads vernieuwing en monumenten zorg gaf: "Men denke bijvoor beeld aan de Stokstraat in Maastricht, de Spanjaard straat in Middelburg en - ik durf het haast niet meer te zeg gen - het Berghkwartier in De venter". Geen woord over Leiden. Als Waal zo doorgaat vragen wij secretaris-generaal Vis van binnenlandse zaken of hij zijn invloed wil aanwenden en als nog een andere burgemeester voor Deventer wil voordragen. Desnoods doet hij dat klusje er zelf in drie uur per dag bij. Jongeren Wij willen niet blijven zeuren over Parijs 1968 enzovoorts, maar toch moet ons iets van het hart. Over het elan van de jeugd. Jarenlang was de KWJ een ui terst strijdlustige organisatie, die op het hoogtepunt van haar bestaan zelfs tot een alleszeg gende naamswijziging over ging: van Katholieke Werkende Jongeren tot Kritiese Werkende Jongeren. Hetgeen blijkbaar niet hetzelfde is. Bij de KWJ kon je leren wat links zijn is. Menigeen deed er zijn kandidaatsexamen kraken, met als bijvak: protesteren te gen kernwapens. Zo zag je in Leiden allerlei acties worden gevoerd, waarvan de onder werpen weliswaar verschilden, maar de deelnemers bleven de zelfde. Waren al afgestudeerd. Dat fusies lang niet altijd tot iets goeds leiden, weten tegenstan ders van het CDA. De KWJ is opgegaan in de 'Jongerenbewe ging'. Over de omvang van de ze organisatie is weinig be kend, maar het feit dat zij in de Koppenhinksteeg is gevestigd, wekt in elk geval geen optimis tische verwachtingen daarom trent. De laatste tijd bereiken ons be richten over de activiteiten van de Jongerenbeweging. Wordt, zoals voorheen, het personeels beleid van de Haagsche Schouw of MacDonalds aan de kaak gesteld? Gewezen op de kwalijke praktijken van Leid se huisjesmelkers? Een barrica de opgeworpen bij de ontrui ming van een kraakpand? Neen. De Jongerenbeweging organi seert swingavonden en soos- avonden. De bekende truc van het kapi taal: met voetbal de arbeiders rustig en met popmuziek de jeugd, zoet houden. Het wachten is op een groep radi cale bejaarden die tot een sit- down staking overgaat in het pand aan de Koppenhinksteeg. LEIDEN - Een sporthal bovenop het bestaande clubhuis van de voetbalvereniging Docos. Met dit idee hebben de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad en het bestuur van de rooms-katho- lieke sportvereniging Docos zich gisteren tot het college van B en W gewend. Twee tekeningen, van bouwbedrijf Schoute en van Docos-lid en ar chitect Louk Kirck, zijn er in middels gemaakt om de gedach te nader vorm te geven. Docos en het CDA willen hiermee inspelen op de wens die onlangs in de ge meenteraad werd geuit, namelijk om een sporthal in Leiden te bouwen, het liefst in of nabij de Stevènshofpolder. Een gedachte die naar voren kwam bij de dis cussie in de raad over het be schikbaar stellen van geld voor een kunstgrasveld van hockey- vereniging Roomburg. De Leid se Sport Federatie drong bij die gelegenheid op de bouw van een sporthal aan. Zonderlinge hereniging LEIDEN - Op het politiebureau werd gisteravond een in de Kooi wonend echtpaar op een wel hele zonderlinge manier herenigd. De vrouw werd rond kwart voor elf door surveillerende agenten aan gehouden in de Celebesstraat. Zij zat volgens de agenten dron ken achter het stuur en werd meegenomen naar de Zonne veldstraat voor een bloedproef. Haar inmiddels gealarmeerde echtgenoot kwam daar verhaal halen en vernielde een ruit van de voordeur. Hierop werd de man aangehouden en was het echtpaar herenigd. Na verhoor mochten man en vrouw weer naar huis. Bovenstaand ontwerp cos-lid Louk Kirck en het koepel achtige gebouw hiernaast is een idee van bouwbedrijf Schoute. In beide - zeer voorlopige - ontwerpen is rekening gehouden met de paral- lellogram-achtige vorm dak van het Docos-clubhuis. Viaduct Het clubhuis van Docos ligt aan de Haagse Schouwweg en is ge bouwd onder het nooit voltooide viaduct daar. Met de aanleg dit viaduct werd in 1936 begon nen, maar door gewijzigde ver keersplannen werd het niet afge maakt en wegens de hoge kos ten, evenmin gesloopt. De beton nen constructie, die nu dus als dak van het clubhuis fungeert, vertoont inmiddels scheuren, waardoor Docos met lekkages te kampen heeft. Met de bouw van de sporthal ho pen Docos en het CDA zo twee vliegen in één klap te slaan. In de brief aan B en W wijzen ze op de grote voordelen van deze plek: geen grondkosten, geen of wei nig extra fundering noodzake lijk, een ligging in de buurt van de Stevenshofpolder, de moge lijkheid om reeds bestaande kleedkamers te gebruiken, par keerruimte is aanwezig en kan nog worden uitgebreid en het zelfde geldt voor het clubhuis, annex restaurant en ontvangst ruimte. Onderzoek Overeenkomstig een motie in de gemeenteraad onderzoekt wet houder Tesselaar (sport) op ht ogenblik al de mogelijkheid om nog een sporthal in Leiden neer te zetten. Het CDA en Docos hebben hem al enige tijd geleden van hun idee op de hoogte ge steld en volgens Docos-bestuurs- lid Driessen kwalificeerde Tesse laar het plan als "een creatieve gedachte". Oud-Docosvoorzitter Biegstraaten, tevens voormalig voorzitter de Sportstichting en tegenwoor dig CDA-raadslid heeft het con tact tussen Docos en de wethou der gelegd. Volgens hem zou de gemeenteraad de komende jaren geld voor de bouw van de sport hal moeten reserveren. Het geld dat dit jaar (uit het zg. fonds bo- venwijkse voorzieningen) voor de sport beschikbaar was, is al opgegaan aan het kunstgrasveld en de (ver)bouw van een accom modatie voor de tafeltennisver eniging Docos. Exploitatie Biegstraaten en Docos-voorzitter Hogeboom wijzen er met nadruk op dat hun plan in een pril sta dium verkeert en nog verder uit gewerkt zal moeten worden, met name op het gebied van de ex ploitatiemogelijkheden. Hoge boom liet doorschemeren dat Docos bereid is mee te betalen aan de bouw van de sporthal, mits de voetbalvereniging er van tijd tot tijd ook zou kunnen trai nen. De bedoeling is een vol waardige sporthal te bouwen, ge schikt voor alle zaalsporten en voorzien van een toeschouwers gedeelte. Misverstand in de Herenstraat: de Gezondheidswinkel die er onlangs de poorten sloot was gevestigd in het buurthuis De Linde. Daarentegen is de He- lianth, een centrum van biolo- gisch-dynamische produkten nog steeds open. Gitarenshow In het Breehuys 'hardrockcafe' wordt vanavond een gitaren- show gehouden. Hierin spelen bekende Leidse musici. Aan vang 20.00 uur. Maximum leef tijd 20 jaar. Lesbische vrouwen De Lesbische Vrouwen Leiden (LVL) vertonen vanavond op het adres Caeciliastraat 18 de film 'Lianne'. De film gaat over een gescheiden vrouw die door vrienden in de steek wordt ge laten als zij verliefd wordt op haar docente. Aanvang 20.30 LWH De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit (LWH) organiseert aanstaande zondagavond 22 april, een disco-avond met ja ren zestig muziek en een optre den van The Breestreet Girls (tante Toet en Jacquelien Brus- sél) met een potpourri van An neke Grönloh liedjes en een pa rodie op Eartha Kitt, Ella Fitz gerald en Aretha Franklin. Aanvang 22.00 uur, Caecilia straat 18. Paasbingo Het Leidse Woonlastenkomitee organiseert aanstaande zater dag een grote paasbingo met aantrekkelijke prijzen. De bin go-avond, waarvan de op brengst is bedoeld om de akties het Woonlastenkomitee te bekostigen, vindt plaats in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Aanvang 20.00 uur. The Sound Zaterdag treedt de bekende En gelse groep The Sound op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. In het voor programma staat de Engelse groep Fiat Lux. Aanvang 21.00 Meermansburg Tergelegenheid van een boekje dat is uitgegeven over de ge schiedenis van het hof Meer mansburg zullen op eerste en tweede paasdag de deuren van het hof aan de Oude Vest wor den geopend. Bezoekers zijn op deze dagen ook welkom in de regentenkamer van het hof, bo ven de toegangspoort, waar een bijzondere verzameling portretten en de collectie van het pijpenkabinet te bewonde ren valt. Beide dagen van 12.00 tot 17.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN - Tien maanSen gevangenisstraf waar- 1 vijf voorwaardelijk heeft gis teren een 32-jarige Leidenaar van de Haagse rechtbank als straf op gelegd gekregen omdat hij een 28-jarige plaatsgenoot vanuit zijn huis in drugs liet handelen. Aan het vonnis is voorts een proeftijd van twee jaar verbonden en een verplichte onder toezichtstelling van het consultatiebureau voor alcohol en drugs. Tegen de man was twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. De Leidenaar was tijdens de be handeling van de zaak, twee we ken geleden, door zijn advocaat afgeschilderd als een hardnekkig gebruiker van drugs, die last heeft van depressies en al vele mislukte afkickpogingen achter de rug heeft. Maar omdat hij nu weer wat hoopvolle contacten met zijn familie onderhoudt had de raadsman om een geheel voorwaardelijke straf gevraagd. Ongeluk op V oorschoterweg LEIDEN - Bij een ongeluk op de Voorschoterweg is gisterochtend rond tien uur een 68-jarige Am sterdamse gewond geraakt. De vrouw zat bij haar dochter in de auto die de macht over haar stuur verloor toen ze wat van de achterbank wilde pakken. De au to kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De Amsterdamse moest met een open onderbeen- fractuur worden overgebracht naar het Academisch Zieken huis.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4