c Zelf papier maken niet zo moeilijk HOBBY Kwart doopsgezinde gemeenten in actie tegen kruisraketten Ongebruikelijke groente Orkaan kraakt hele stad op Madagascar Mogelijk uitstel verldezingen El Salvador -C Varia MAANDAG 16 APRIL 1984 Een kwart van de doopsgezinde gemeenten in ons land zal er bij de regering op aandringen, geen kruisraketten op Nederlands grondgebied te plaatsen. Op de Broederschapsvergadering, za terdag in Amsterdam, onder schreven 33 gemeenten het des betreffende voorstel van de doopsgezinde gemeente van Koudum (Fr.). Deze vond het passend, als de Doopsgezinde Broederschap een eigen, ondubbelzinnig geluid hierover zou laten horen. De Broederschap wenst geen ver antwoordelijkheid te nemen in het Icto, het Interkerkelijk Comi té Tweezijdige Ontwapening. Dat bepaalde de broederschaps vergadering met ruime meerder heid: 79 stemmen voor, 10 tegen en 16 blanco. Wel komen er ge sprekken tussen aanhangers van het Icto en het IKV (Interkerke lijk Vredesberaad) en de Broe derschap. De inspecteur van de directe belas tingen wil bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit waar in alle doopsgezinde gemeenten zijn verenigd - beslag leggen op f 582. Dit betreft de f 572, die de hoogleraar theologie dr. H. B. Kossen heeft ingehouden van zijn aanslag inkomstenbelasting en heeft overgemaakt naar de Beweging Weigering Defensie belasting. Daar komen dan nog f 10 onkosten bij. Dit meldde het Algemeen Doopsgezind Week blad in een verslag van een be sloten vergadering van de Broe- derschapsraad. De raad wil zoveel mogelijk achter kerkleden met gewetensbezwa ren staan, maar vindt het onjuist, als de inspecteur via de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit ach terstallig belastinggeld wil in nen. In het geval-Kossen gaat het om een vrij beroep, hoogleraar aan de Universiteit van Amster dam. Hij is geen werknemer van de Sociëteit. "Daarom is er on voldoende grond om de f 582 te betalen". Dominee E. Borren (Deventer) en dr. S. Vooistra (Amsterdam) zijn voor een halve werktijd be noemd aan het doopsgezind se minarie, als opvolger van domi nee J. P. Jacobzoon, die vorig jaar september overleed. Jacob zoon was in 1981 benoemd tot docent ter begeleiding van de zo genaamde 'tweede-wegstuden- ten', die geen theologische vor ming hebben genoten. Kerkvoogdijen Op de algemene vergadering van de Vereniging van Kerkvoogdij en in de Nederlandse Hervormde Kerk, zaterdag in Utrecht, lever de dr. W. J. Diepeveen, voorzitter van deze vereniging, forse kri tiek op de - wat hij noemde - 'politiek van het afwachten' van het algemeen bestuur (breed mo- deramen) van deze kerk. Hij noemde dat beleid 'onduidelijk' en 'ondeskundig'. 'Onhoudbaar' vond Diepeveen het argument dat er meer tijd zou zijn om maatregelen te overwe gen, nu de financiële cijfers over 1983 bleken mee te vallen. "Het beleid streeft naar bezuinigingen zónder beslissingen te nemen over de structuur". "Wanneer men op de verkeerde weg is, helpt remmen niet zoveel". Als voorbeeld van ondeskundig beleid noemde dr. Diepeveen de bouw van een nieuw synodekan toor. Inschakeling van een make laar en een projektontwikkelaar is volgens hem een onnodige en aanzienlijke verhoging van de kosten. "Bepaald onverstandig is het om in een tijd waarin veel kantoorruimte te huur staat zelf te bouwen". Ook zette Diepe veen vanuit de mogelijke samen werking met de Gereformeerde Kerken vraagtekens bij de nieuwbouw. De samenvoeging van de bezuini gingscommissie en de stuur groep 'landelijke organisatie' kon evenmin de goedkeuring van dr. Diepeveen wegdragen. De eerste commissie moet bezui nigingsvoorstellen ontwikkelen, de tweede moet de organisatie van de kerk verbeteren, omdat er aan die organisatie zoveel man keert dat hierop geen verant woord beleid kan worden ge voerd. De voorzitter van de kerkvoogdij en constateerde een 'vrijwel on stuitbare achteruitgang' van het aantal kerkleden. Jaarlijks ge middeld 2 procent. Dat gaat nog gepaard met een toenemende vergrijzing. Ook de economische recessie maakt het werk van de kerkvoogdijen moeilijker. Afscheid. Bisschop Bluyssen van Den Bosch hoopt op 29 mei afscheid te nemen van de pries ters, pastorale werkers en werk sters en catecheten in zijn bis dom en op 2 juni van de andere gelovigen. Beide keren zal hij voorgaan in een eucharistievie ring in de Sint Jan. De gezond heidstoestand van mgr. Bluys sen laat geen langdurige bijeen komst toe en ook geen receptie, zo meldde de persdienst van het bisdom. Rome. Het jeugdfestival in Rome ter gelegenheid van het Heilig Jaar, waaraan rooms-katholieke jongeren uit 76 landen deelna men, beleefde dit weekeinde zijn hoogtepunt in een bijeenkomst met de paus op het Sint Pieters plein. Daaraan namen zo'n 60.000 jongeren deel, evenals aan de op tocht door de binnenstad van Rome. Hier kwamen nog eens 200.000 Italiaanse jongeren bij. De paus hieid de deelnemers voor, niet toe te geven aan de 'cultuur van de dood', maar te kiezen voor het leven. "Door zowel te gen ethisch als tegen sociaal kwaad te strijden, vervullen de jongeren een profetische zen ding". "Dat mag niet blijven ste ken in loze woorden of steriel protest. U verzet u terecht tegen een beschaving die u niet als de uwe wilt erkennen: tegen onder drukking en uitbuiting, tegen een zinloze wapenwedloop en te gen onverantwoord omgaan met het menselijk leven". Overzicht van de havenstad Ma- hajanga, onttakeld na de cycloon die afgelopen week het noordwes ten van Madagascar heeft geteis terd. Vooral de armsten onder van de 80.000 inwoners van de haven stad blijken zwaar getroffen. Van hun zelfgebouwde krotten is veelal weinig meer over. Tussen hopen ge- jokert houten verwrongen ijzer MAHAJANGA (ANP) - Langzaam moriQon nnnr inn nnn maar zeker kan de balans zoeken mensen naar wat nog bruikbaar is. Ook de rest van de stad is zwaar beschadigd. MEXICOSTAD - De tweede ron de van de presidentsverkiezin gen in El Salvador, geprogram meerd voor 6 mei, zal wellicht moeten worden uitgesteld. Dat komt omdat de centrale verkie- zingsraad het niet eens is met de beslissing van de grondwetge vende raad om de kiesregisters te elimineren. Die kiesregisters waren bij de stembusslag van 25 maart een van de oorzaken van de grote chaos. Iemand kon alleen stem men aan de stemtafel waar zijn naam op de computerlijst stond. Doordat honderden stembu reaus wegens het ontbreken van kiezerslijsten en-of stembiljetten dichtbleven, waren tienduizen den mensen niet in staat om aan hun stemplicht te voldoen, want de andere stembureaus weiger den in de meeste gevallen men sen te ontvangen die niet op hun computerlij sten stonden. Zonder kiesregisters kan iedereen weer op vertoon van zijn identiteitsbe wijs bij elk willekeurig stembu reau terecht, iets wat de moge lijkheid tot fraude natuurlijk aanzienlijk vergroot, temeer daar veel mensen over meer dan één identiteitsbewijs beschikken. De beslissing van de grondwetge vende raad om de kiesregisters te elimineren werd opgedrongen door de Arena-partij van de ul tra-rechtse presidentskandidaat Roberto D'Aubuisson, gesteund door de Nationale Verzoenins- partij (derde bij de verkiezingen van 25 maart) en een kleinere rechtse partij. De christen-demo craten van Jose Napoleon Duar- te verlieten uit protest nog voor het plaatsvinden van het stem men het parlementsgebouw. De centrale verkiezingsraad heeft inmiddels president Alvaro Magana verzocht om een veto uit te spreken over het decreet van de grondwetgevende raad. Ar mando Rodriguez, de president van de centrale verkiezingsraad, verklaarde zaterdagavond dat de eliminatie van de kiezerslijsten „de fraude van voorgaande jaren zal permitteren". Volgens Rodriguez is alle arbeid van de verkiezingsraad door de beslissing in feite „overbodig" geworden. Hij liet er weinig twij fel over bestaan dat de complete verkiezingsraad zal aftreden mocht de maatregel van de grondwetgevende raad overeind blijven, iets dat wellicht zal kun nen leiden tot een uitstel van de tweede ronde tussen de ultra rechtse D'Aubuisson en de chris ten-democraat Duarte. Ondertussen gaat ondanks de ver- kiezingsroes de terreur in El Sal vador in alle hevigheid voort. Volgens het juridische hulpkan toor van het aartsbisdom van San Salvador werden in de eer ste drie maanden van dit jaar 1144 burgers vermoord door het leger en ultra-rechtse comman do's, burgers die volgens de ka tholieke instelling niets met de guerrilla te maken zouden heb ben gehad. In de verkiezings- maand maart brachten officiële en ultra-rechtse commando's 430 burgers om het leven. In de eerste week van april zouden volgens het juridische hulpkan toor meer dan honderd burgers zijn vermoord. En volgens de jongste berichten heeft het leger eind vorige week meer dan hon derd burgers vermoord tijdens een anti-guerrillaoperatie op de hellingen van de Guazapa-vul- kaan, op slechts 35 km van de hoofdstad San Salvador. den opgemaakt in de havenstad Mahajanga op het eiland Mada gascar, waar de cycloon "Kami- sy" vorige week woensdag snelheid 280 kilometer per uur een spoor \tan vernieling achter liet. De storm duurde met enkele tussenpozen zes uur. In die tijd viel er 240 millimeter regen. Volgens gouverneur Koussay Said Ali zijn in de stad 40 doden en 120 gewonden gevallen. Een cij fer, dat eigenlijk nog meevalt in verhouding tot de zwaar geha vende aanblik die Mahajanga biedt. Tachtig procent van de ge bouwen is beschadigd of ver nield. 42.000 mensen zijn dak loos. Het aantal directe behoefti- gen, personen zonder huis en voedsel, ligt tussen de tien- en vijftienduizend. Hoeveel slacht offers er elders in het gebied zijn gevallen is door de moeilijke communicatie (alle telefoonver bindingen in de regio zijn ver broken) niet precies bekend. De materiële schade in het gebied is echter enorm. Koussay Said Ali schat de schade in de landbouw in zijn 1,6 mil joen inwoners tellende provincie Boina op 40 miljoen dollar. De totale schade beloopt volgens hem ongeveer 100 miljoen dollar. Behalve Mahajanga zijn ook ande re plaatsen in Boina zwaar ge troffen zoals Morovoay (50.000 intvoners), Mapikuni (30.000), Maevitanama (43.000) en nog en kele steden met meer dan 10.000 inwoners. Volgens gouverneur Koussay Said Ali is in sommige steden negen tig procent van de huizen be schadigd of volledig vernield. Ook hier zijn de armsten er het ergst aan toe. Het totaal aantal getroffenen in de provincie moet zeker boven de 200.000 liggen. In de landbouw is vooral de rijst bouw, en daarmee de voedsel voorziening, getroffen. De rust gebieden in Boina zijn de afgelo pen week volkomen blank ko men te staan. In gebieden waar het water is gezakt is de pas en kele weken geleden ingezaaide rijst volledig bedekt met zand en süb. Een oogst is dit seizoen daarom niet meer mogelijk. De rijst, het hoofdvoedsel van Ma dagascar, zal nu van elders naar de provincie Boina moeten wor den gebracht. Veel voedselvoor raden in het gebied zijn door de storm en zware regen verloren gegaan. Daaronder zijn ook de kleine hoeveelheden die het ar me deel van de bevolking in zijn krotten had bewaard. Vraag: Kan ik als girorekeninghouder sparen tegen een hoge rente en toch vrij overeen behoorlijk bedrag beschikken voor je-weet-maar-nooit? Extra Uw eigen papier maken - dat lijkt heel wat, maar eigenlijk is het heel eenvoudig. Althans, wan neer het gaat om 'sier-papier', want voor een gewoon velletje schrijfpapier kunt u toch beter naar de winkel gaan. De ingre diënten voor dat sierpapier heeft u al in huis, terwijl een beetje handige knutselaar het papier makersgereedschap zelf in el kaar sleutelt. Het schepraam bestaat uit twee de len; een goede beginners-maat is 24x30 cm. Maak de onderkant van vier latten (twee van 20x4x2 en twee van 30x4x2 cm), die met montagekit 'koud' tegen elkaar gelijmd worden. Zet de latten hierbij op hun lange, smalle kant, zodat er een soort 'bakje' ontstaat, met als buitenafmetin gen 24x30 cm. Verstevig de hoe ken met metalen steunen. Maak het bovenste houten raam van vier latten (twee van 30x3x2 en twee van 18x3x2 cm); monteer ze als hierboven omschreven, ech ter nu legt u de latten plat, dus op hun brede zijkant naar beneden, zodat er een soort 'lijst' ontstaat. Lak de beide houten ramen ten minste drie keer met blanke lak of vernis. Bevestig op de boven kant van het onderste ('bakjes')- raam groen geplastificeerd ruitjesgaas (elk ruitje 12x12 mm), dat bij gereedschapszaken of tuincentra te koop is. Daarover heen komt fijnmazig nylon hor- regaas, dat u m.b.v. een nietpi- stool o.i.d. zo strak mogelijk op het raam spant. Papier-pulp maakt u van kranten papier, toiletpapier (eventueel in een pastel-kleur) of tissue-pa pier. Scheur het eerst in stukken en maal het daarna fijn met een mixer of - beter nog - een keu kenmachine. Stort de papierpulp in een bak met water en roer de massa goed door elkaar. Kies als werkplaats het aanrecht of een andere plek waar wat met water 'geknoeid' mag worden. Leg het boven- en onderdeel van het schepraam op elkaar. Houd het zo stevig vast en dompel het schuin in de bak met pulpwater. VRIJE TIJD Haal het vervolgens horizontaal omhoog, schud het zachtjes heen en weer en laat het geheel op twee latten boven de bak uit- druppelen. Haal na zo'n 10 se conden het bovenste raam weg (foto 2), waarna u het papier kan 'koetsen'. Dat wil zeggen, dat u het 'vel' papier op een flanellen doek legt, door het onderste deel van het schepraam daarboven om te keren. Leg over het vel pa pier een nieuwe doek flanel, enig oude kranten, weer een doek, een nieuw vel papier, doek, kran ten, enz. Als er zo'n 15 vellen papier op el kaar liggen, wordt de stapel tus sen een pers of twee planken met lijmtangen samengeklemd, zo dat het overtollige water naart buiten komt. Na 15 minuten de pers los maken en de vellen pa pier voorzichtig over een waslijn te drogen hangen. Wanneer u dat netjes doet, ontstaat er in het midden van het vel meteen een 'natuurlijke' vouwlijn, die bij wenskaarten heel goed van pas komt. Decoratieve reliëfs (van bijvoor beeld bloeiende grashalmen - zie foto) ontstaan door het betreffen de grasje na het koetsen op het nog natte vel papier te leggen, waarna u de flaneldoek er ge woon overheen legt. Toepassingen: zelf geschept papier kan uitstekend gebruikt worden voor zelf te maken wens- of feest- kaarten, oorkonden, 'belangrij ke' brieven of documenten, teke ningen e.d. Papier met een extra mooi reliëf is op zich al de moeite waard om te worden ingelijst. Verder kunt u het bij bijzondere gelegenheden gebruiken als me nukaarten, place-mats, servetten en inpakpapier; als u het katem- gewijs inbindt ontstaat er een soort boek, dat prima dienst kan doen bij een receptie. Tenslotte is het - afhankelijk van de kwali teit - te gebruiken voor eenvou dig sierknipwerk, het vouwen van ruimtelijke papier-decora ties of als correspondentiepa pier, eventueel met eigen water merk. Wanneer u meer wilt weten over de bijzonderheden van en de moge lijkheden met zelfgemaakt pa pier, neem dan eens het boekje 'Zelf papier maken' van Kees Bo degraven door. Deze Cantecleer- uitgave (prijs f 16,25) staat vol met handige en nuttige tips, zelf te maken gereedschappen, mate rialen en techniekbeschrijvin gen. Het is bedoeld voor de be ginnende papier-maker en is ver- krijbaar bij boekwinkels en hob by- en handenarbeidzaken. Op deze manier kunt u zelf oorkonden en uitnodigingen voorzien van een persoonlijk tintje. (foto gpdi Pompoenen, die in ons land vaak kalebassen worden genoemd, zijn nooit erg populair geweest als groente. Sierkalebassen kweekten de tuinliefhebbers wèl,. maar wie at er nu die vreemde, kleurrijke vruchten? Onze Britse buren, en vooral ook Zuideuropeanen, genieten echter met kennis van zaken van de subtiele smaaknuances waardoor pompoenen worden gekenmerkt. De leden van de ze komkommerachtige familie komen oorspronkelijk uit Mid- den-Amerika. De Indianen ver zamelden wilde pompoenen, en leerden ze ook kweken. In onze dagen zijn allerlei soorten en vormen uiterst populair voedsel bij Amerikanen. In zuidelijk Europa was het voor al de courgette die als wegbe reider diende voor meer extra vagant gevormde soorten. Bij grotere exemplaren van de pompoenfamilie is die naam geving een nog veel verwarren der aangelegenheid. Engelsta lige lieden kennen ze als squas hes, marrows, gourds maar ook wel als pumpkins. Ze zijn er in de meest bizarre vormen en maten. Hoewel er smaak verschillen zijn tussen die soorten, zijn ze allemaal weinig uitgesproken zacht, waterig maar toch heel lekker om te eten. Door dat neutrale karak ter leent een pompoen zich uit stekend om te worden gevuld of gecombineerd met pittiger zaken als gehaktmengsels, maar kan hij ook in zoete ge rechten worden benut. Het zelf groenten kweken wint de laatste jaren enorm aan po pulariteit bij ons. Nu zijn pom poenen niet de meest geschik te planten voor ons klimaat, maar hun spectaculaire uiter lijk vormt een uitdaging voor de amateur-tuinder. Een war me zomer doet daarbij de vruchten veel goed. Pompoe nen koesteren zich daarom al enige tijd in een groeiende be langstelling. Wat voedingsstof fen betreft munten pompoe nen vooral uit in een hoog ge halte aan verschillende nuttige mineralen. Voor consumptie zijn wat kleine re soorten beter geschikt. Die zijn beslist voller van smaak dan de giganten. Pompoenen zijn pas vanaf eind september rijp genoeg voor de consump tie, meestal zelfs nog een aan tal weken later. Gelukkig wor den er diverse soorten geïm porteerd tegenwoordig, zodat we niet zijn aangewezen op ei gen teelt. Het loont beslist de moeite eens wat te experimen teren met die buitenissige vrucht. Erg lekker zijn in elk geval pompoenen die afkom stig zijn van het noordelijke Ja panse eiland Hokkaido. De vulkanische bodem daar maakt de grond bijzonder ge schikt voor tuinbouw. Derge lijke pompoenen hebben een heel aparte smaakt die wel wat weg heeft van tamme kastan jes. Ze worden - op bescheiden schaal - hier geimporteerd. De vrucht dient in parten te wor den gesneden en het zaad moet eruit. Bewaar dat: het kan vol gend voorjaar weer worden ge zaaid. Overigens is licht ge roosterd, uit de harde huisjes gehaald pompoenenzaad een heerlijk knabbelnootje. In zuidelijke streken is men daar verzot op. Het soms tot diep oranje getinte vruchtvlees is rauw niet smakelijk. Het dient te worden gekookt, gebakken of gestoofd. Een voedzame maaltijdsoep voor winterse da gen is pompoensoep. De een half uurtje gekookte, in blokjes gesneden pompoen dient met aangefruite uitjes te worden gepureerd door een zeef of in een keukenmachine. Voeg er net zoveel van het kookwater bij tot de soep de gewenste dikte heeft. Breng de soep op smaak met wat zout en geef er stukjes gebakken brood bij. In goed Nederlands heten die 'soldaatjes', maar dat woord is vrijwel in onbruik geraakt. 'Croutons' zeggen we nu. Net als bij een meloen zit het zaad ingebed in een draderige massa. Er zijn pompoensoor ten die speciaal daarop worden gekweekt. Plantaardige spag hetti heet dat. In Spanje koken ze die zachte vezels in suiker tot een tamelijk neutraal maar wel aangenaam smakende jam. Die noemen ze daar engelen haar, cabello de angel. Dat kan. De postgiro heeft hier een zowel simpele als gunstige oplossing voor. De Plusrekening. Daarvan kunt u per maand tot f 3.000,- kortingvrij terugboeken.naar uw girorekening. Boven de f 3.000,- per maand wordt 1% opnamekosten inge houden. U heeft twee voordelen.U kuntaan uw spaargeld komen als u wilt en u krijgt bovendien een aantrekkelijke rente over uw spaargeld: thans 5M% Wilt u meerinformatieoversparenmetde Plus rekening? Vul dan deze bon in, dan sturen wij u de folder gratis thuis. Naam: Adres: I Postcode: Plaats: Stuur deze bon in een envelop zonder post zegel naar: postgiro/rijkspostspaarbank, postbus 41900,1000 CD AMSTERDAM. L016 postgiro rijkspostspaarbank Op elke spaarvraagccn antwoord.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8