Sikhs overvallen spoorwegstations Bestand in Beiroet blijft uit Briljante brilmode, de nieuwe Facetlijn. Rustige verkiezingen Iran Onrust in India laait op Bomaanslag in Namibië doodt VS- diplomaten Bijna 40 gewonden bij rellen Frankfurt Cambodjanen op de vlucht voor Vietnam Gary Hart wint krap in Arizona Moskou wil akkoord over wapens op zee MAANDAG 16 APRIL 1984 NEW DELHI (Rtr./UPI) Sikh-extremisten hebben zaterdagavond in de Indiase deel staat Punjab 31 spoorwegstations in brand gestoken. Dit heeft het persbureau Press Trust of India (PTI) gemeld. PTI haalde een officiële woord voerder aan die zei dat de aanval len vrijwel gelijktijdig plaatsvon den in acht districten van de rij ke landbouwstaat, die grenst aan Pakistan. Het treinverkeer on dervond vertragingen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het trein verkeer functioneert na aanvan kelijke vertraging weer normaal, aldus een zegsman van de rege ring. In de heilige stad van de Sikhs, Amritsar, heeft zaterdag een koelbloedige moord plaatsgehad op een Sikh-leider die door de politie wordt beschuldigd van een reeks aanslagen. De man, Surinder Singh Sodhi, zat in een theehuis toen hij werd benaderd door een man en een vrouw. Vol gens ooggetuigen knoopten zij een gesprek aan met het slacht offer totdat beiden plotseling een revolver tevoorschijn haalden. Met zeven schoten maakten zij een eind aan het leven van Singh Sodhi. Volgens het persbureau PTI, dat zich baseert op verklaringen van ooggetuigen, vluchtte het twee tal vervolgens de "gouden tem pel" van Amritsar in. Vermoed wordt dat de executie een wraak actie is van een rivaliserende Sikh-groepering. Singh Sodhi werd door de politie gezocht in verband met berich ten dat hij betrokken was bij de moord op de Hindoe-leider Har- bans Lal Khanna op 2 april van dit jaar. Duizenden Sikhs gingen zaterdag gewapend met zwaarden de straat op tijdens de viering van een religieus feest. De Sikhs stre ven naar erkenning van hun godsdienst en naar meer zelf standigheid voor de deelstaat Punjab. JOHANNESBURG (REUTER/ AFP/UPI) - Bij een bomexplosie in het noorden van Namibië zijn zondag twee Amerikaanse diplo maten omgekomen. Dit heeft de Zuidafrikaanse bestuurder van Namibië, Willie van Niekerk, meegedeeld. De diplomaten waren verbonden aan het Amerikaanse verbin dingskantoor in Windhoek. Zij waren onderweg naar Oshakati voor besprekingen met leden van de Zuidafrikaans-Angolese commissie die toezicht houdt op het bestand in het zuiden van Angola, toen zij in Okatana bij de explosie omkwamen. Van Niekerk verklaarde dat de bom tot ontploffing werd ge bracht toen de diplomaten in Okatana bij een benzinepomp stopten om te tanken. Bij de aan slag kwam ook een Namibische burger om en er vielen drie ge wonden. Voor Van Niekerk staat het vast dat de Swapo (Zuidwestafri- kaanse Volksorganisatie) de aan slag heeft gepleegd. „In een tijd dat bijna iedereen in zuidelijk Afrika naar vrede toewerkt, blijft de Swapo een barbaarse voor keur houden voor zinloos ge weld", zo zei hij. De Swapo strijdt voor de onafhan kelijkheid van Namibië, dat in weerwil van VN-resoluties, nog steeds door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Een diplomaat in Zuid-Afrika zei dat er geen aanwijzingen zijn dat de diplomaten het doelwit de aanslag waren. Volgens hem kon het toeval zijn dat de diplo maten gedood werden. Er is al eerder een aanslag gepleegd op dat benzinestaton, zo zei hij. Er zijn in die buurt twee benzine pompen en de guerrillastrijders konden niet weten dat de Ameri kanen bij een van beide zouden stoppen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de twee omgekomen diplo maten behoorden tot het verbin dingskantoor dat toezicht houdt op de scheiding van Zuidafri- Naast een riant prijsvoor deel krijgt u ook- nog GRATIS: «ogentest •quick- service, een brillenleven lang «schriftelijke garantie •een etui r\ JA f\ 65+ korting. rthck brillen LEIDEN: Botermarkt 1, tel.: 071-125036. Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in het oog. MOSKOU (AFP/DPA/UPI) - De Sowjet-Unie heeft voorgesteld multilaterale onderhandelingen te beginnen over een beperking van de bewapening op de we reldzeeën. Het voorstel is vervat in een brief van de minister van buitenlandse zaken, Andrei Gro- myko, aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar. De brief is za terdag door het officiële Sowjet- persbureau TASS openbaar ge maakt. Zeemogendheden Het Kremlin verklaart zich voor stander van een vermindering van de marine-activitéit en van een geleidelijke beperking van de omvang van de vloten. In de brief wordt voorgesteld onder handelingen te openenen waar aan „de grote zeemogendheden en andere belanghebbenden lan den kunnen deelnemen". Deze onderhandelingen zouden moe ten plaatsvinden in het kader van de ontwapeningsconferentie Omgeven door een wolk van traangas werpt een demonstrant stenen naar de muur, die de omstreden start baan van de buitenwereld afschermt. De politie staat klaar met waterkanon en wapenstok. (foto ap> Swaziland Een lid van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) heeft zater dag in Swaziland een hoge poli tiefunctionaris doodgeschoten en vijf andere politiemannen ge wond. Aangenomen wordt dat de ANC-strijder, die in gezel schap was van elf andere ANC- ers, een vluchteling is uit Mo zambique. De schietpartij komt twee weken nadat Swaziland en Zuid-Afrika een anti-terrorisme-overeen- komst onthulden, die het ver biedt dat Swaziland onderdak verleent aan ANC-leden. Na de aanslag op de politiemannen werden negen personen gearres teerd. Met deze arrestaties komt het aan tal ANC-leden dat is gearresteerd sinds Mocambique een overeen komst sloot met Zuid-Afrika op dertig. VOlgens deze overeen komst tussen Pretoria en Mapu to, moeten alle ANC-ers Mocam bique verlaten. Ku Klux Klan vrijuit na doden betogers WINSTON-SALEM (UPI) - Ne gen leden van de Ku Klux Klan zijn zondag vrijgespro ken van de beschuldiging dat zij in 1979 de burgerrechten hebben geschonden van deelnemers aan een betoging tegen de Ku Klux Klan. Bij die betoging vielen vijf do den. Een geheel uit blanken bestaande jury had drie da gen nodig om tot de uit spraak te komen. In november 1979 was in Greensboro in Noord-Caroli- na een demonstratie georga niseerd tegen de Ku KLux Klan. Leden van deze racisti sche organisatie reden gewa pend met eieren en geweren naar de plaats van de beto ging. Zij schoten op de beto gers. Daarbij kwamen vijf mensen om. Er vielen zes ge wonden, onder wie een came raman van een televisieploeg en een lid van de KKK. Al eerder waren vijf van de ne gen verdachten die nu te rechtstonden, vrijgesproken van moord. De verdachten verklaarden uit zelfverdediging te hebben ge handeld. Volgens de aankla ger waren de leden van de KKK naar de demonstratie gekomen om een gevecht uit te lokken en er wraak voor te nemen dat vier maanden eer der een bijeenkomst van de KKK door leden van de com munistische partij was ver stoord. De schietpartij in Greensboro was opgenomen door came raploegen van de televisie. De opnamen, waarop onder meer te zien is dat de ver dachten op de demonstran ten begonnen te schieten, dienden als bewijsmateriaal in het proces dat drie maan den heeft geduurd. FRANKFURT (DPA/UPI) - Bij een demonstratie tegen de nieuwe start baan van de internationale luchthaven in Frankfurt is het zaterdag tot heftige rellen gekomen. Een groep gemaskerde betogers tussen de in totaal ongeveer vijfduizend demonstranten schoot met stalen kogels en knikkers en gooide molotov-coctails, stenen en stokken naar de politie, die antwoordde met wapenstok, waterkanon en trraangas. Tien demon stranten en 26 politiemannen raakten gewond. Er werden 52 arrestaties verricht. De demonstratie begon vreedzaam, maar liep uit op gewelddadigheden toen betogers probeerden gaten te slaan in de betonnen muur, die rond de omstreden startbaan ligt. De politie riep de demonstranten op zich te verwijderen, maar een groep van tussen de 500 en 1000 jongeren begon met allerlei projectielen te gooien. Een politiewagen met een waterkanon werd in brand gestoken. Vrijdag was het ook al tot rellen gekomen tijdens protesten tegen de startbaan. Toen stond de politie in het centrum van Frankfurt tegen over 400 betogers en werden 20 personen gearresteerd. De nieuwe westelijke startbaan op de luchthaven van Frankfurt is don derdag geopend. De kosten van aanleg bedroegen ongeveer 230 mil joen. Milieugroepen keerden zich tegen de aanleg omdat er een groot stuk bos voor moest verdwijnen. Tevens vrezen zij toeneming van ge luidshinder in de omgeving. WASHINGTON (UPI) - Senator Gary Hart heeft in de staat Arizo na een nipte overwinning be haald op Walter Mondale. Bij partijvergaderingen (caucuses) waar gedelegeerden naar de na tionale conventie in San Francis co werden aangewezen, kreeg Hart zaterdag 45,4 procent van de stemmen tegen Mondale 39,8 procent. Dominee Jackson kwam ditmaal niet verder dan 13,4 procent. Het is de eerste keer sinds enkele weken dat Hart weer een over winning boekt op Mondale. De ex-vicepresident onder Jimmy Carter behaalde indrukwekken de resultaten in drukbevolkte in dustriële staten als Michigan, Il linois, New York en Pennsylva- In Arizona waren weinig gedele geerden te „verdienen", 33 in to taal. Van hen spreken er 17 hun voor keur uit voor Hart, 15 voor Mon dale en 1 voor Jackson. Volgens een officieuze berekening heeft Mondale, na de tot dusver gehouden voorverkiezingen, de steun van 1.057 gedelegeerden en Hart van 574 afgevaardigden. Jesse Jackson is op een totaal van 157 kiesmannen gekomen terwijl 318 afgevaardigden hun keuze pas in San Francisco zul len maken. BANGKOK (AFP) - Meer dan 70.000 Cambodjaanse burgers zijn in het afgelopen etmaal naar Thailand gevlucht na Vietname se aanvallen op de steunpunten van het Cambodjaanse verzet in het westen van het land. Dit heeft een medewerker van het VN-bureau voor de coördinatie van de hulpverlening (UNBRO) in Bangkok zondag meegedeeld. Hij zei dat alle bewoners van vier vluchtelingenkampen geëva cueerd zijn nadat de Vietnamese luchtmacht zaterdag begonnen was met intensieve bombarde menten langs de grens. Van de vluchtelingen komen er 32.000 uit het kamp Ban Sangae, dat diende als hoofdkwartier van de Rode Khmer. Zeker 30.000 bur gers zijn geëvacueerd uit het kamp Tatum. Dit geldt als het hoofdkwartier van de guerrilla strijders die loyaal zijn aan ex- staatshoofd Norodom Sihanouk. Uit het kamp Sok Sann zijn 7.500 vluchtelingen de grens met Thai land overgetrokken, aldus de zegsman van het UNBRO. Uit de provincie Surin waren zater dag 4.000 vluchtelingen de grens met Thailand overgestoken. Reagan vangt inkomen van 1,2 miljoen WASHINGTON (REUTER) - President Reagan van de Verenigde Staten had in 1983 een inkomen van 422.834 dol lar (ruim 1,26 miljoen gul den). Zijn belastingaanslag lag vorig jaar op 128.639 dol lar. Dit heeft het Witte Huis vrijdag bekendgemaakt. Ook betaalde het Amerikaanse staatshoofd aan de fiscus van Californië 60.469 dollar in komstenbelasting. Dit blijkt uit een kopie van Reagans belastingformulier. In 1982 verdiende de bewoner van het Witte Huis 741.253 dollar, maar daar was een be drag van 476.000 dollar bij dat hij had overgehouden aan de verkoop van zijn huis in Los Angeles. In 1983 heeft de Amerikaanse president aan liefdadigheids instellingen totaal 15.300 dol lar geschonken. Belangrijke bestanddelen van het inko men van de president waren het presidentssalaris (200.000 dollar) en rente tot een be drag van 164.000 dollar. Paleis Gemayel door raket getroffen NEW YORK - Het Vrijheidsbeeld in New York gaat tijdelijk achter 'tralies' voor een opknapbeurt, die in 1986 moet zijn voltooid. In dat jaar viert 'Lady Liberty' haar honderdste verjaardag. (foto upd van de Verenigde Naties in Ge- nève. Gromyko stelt voor om als „nood maatregel" een akkoord te slui ten over het „afzien van een uit breiding van marine-activiteit in conflictgebieden". Het is boven dien wenselijk een einde te ma ken aan de situatie waarin de vlo ten van de zeemachten ver van hun landsgrenzen opereren. Kernwapens Ook is het volgens de Sowjet-Unie nuttig met kernwapens uitgerus te schepen uit bepaalde delen van de wereldzeeën terug te trek ken. Tenslotte moet worden ge streefd naar een vermindering van het aantal scheepsklassen dat kernwapens aan boord heeft. Het Russische document is een reactie op de oproep van de 38e voltallige zitting van de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties die pleitte voor het be perken van de marine-strijd krachten en voor het nemen van vertrouwenwekkende maatrege len voor de zeeën en oceanen. BEIROET (UPI/Rtr.) - Langs de groene lijn tussen het christelij ke Oost-Beiroet en het islamiti sche westelijk deel van de Liba nese hoofdstad zijn zaterdag weer felle gevechten uitgebro ken, waarbij zeker twintig men sen om het leven zijn gekomen en evenzoveel werden gewond. Het paleis van president Ge mayel werd getroffen door een raket, maar het staatshoofd of zijn gezin is niets overkomen, zo meldde het staatspersbureau. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd het presidentieel paleis, dat even buiten Beiroet ligt, be stookt met raketten van Russi sche makelij. Eén raket trof zijn doel en veroorzaakte een grote brand in het paleis. In het hele gebouw begaven de ruiten het en drie vertrekken werden vernield door het projectiel. Het was niet bekend wie de raketten afvuur de. Bij de strijd rond de groene lijn is minstens eéh dode gevallen en werden zeven personen gewond. De christelijke wijken in Oost- Beiroet werd bestookt met gra naten. De strijd deed zich voor op het moment dat er in Beiroet wordt gesproken over het over geven van christelijke en islami tische stellingen aan een politie macht. Langs de groene lijn tussen Oost en West-Beiroet werd zaterdag vanuit een voorbijrijdende auto geschoten op een Franse waarne mer. De militair, een kapitein, raakte licht gewond. Het was de eerste keer sinds de installatie, twee weken geleden, dat een lid van de 40 man tellende groep Franse waarnemers beschoten werd. Een Amerikaanse hoogleraar aan de universiteit van Beiroet, Frank Regier, die op 10 februari in westelijk Beiroet werd ont voerd, is zondag in de Libanese hoofdstad vrijgelaten. Een Fransman, Christian Jaubert, die op 23 februari in Beiroet ver dween, werd samen met Regier in vrijheid gesteld in de woning van Nabih Berri, leider van de Sji'itische Amal. De Amerikaan se ambassadeur in Beiroet was hierbij aanwezig. Het tweetal zou zijn bevrijd door getrouwen van Berri, maar bij zonderheden daarover zijn niet gegeven. Bij hevige gevechten tussen elkaar bestrijdende milities in Tripoli in het noorden van Libanon zijn gisteren zeven doden en 35 ge wonden gevallen. Dit is uit vei ligheidsbronnen vernomen. De strijd in Tripoli laaide op nadat gewapende mannen het vuur hadden geopend op een auto waarin leden van de Syrisch ge zinde Arabische Democratische Partij (ADP) zaten. Daarbij raak te een lid van de ADP gewond. De gevechten tussen de ADP en de anti-Synsche Tawheed Al-Islami duurden tot diep in de nacht voort. Het is in Tripoli al vaak tot gevechten gekomen tussen de ADP en de Tawheed, maar de strijd van zondag was de hevig ste sinds het begin van het jaar. In Beiroet stelde de regering plan nen uit een buffer te vormen van leden van de Libanese politie en waarnemers tussen de christe nen en de islamieten die langs de Groene Lijn tegenover elkaar staan. Volgens een al door alle partijen goedgekeurd plan zou den 2.000 man politie en soldaten stellingen innemen langs de scheidingslijn. Naar uit veilig heidsbronnen is vernomen wa ren er nog maar 1.250 mannen bijeengebracht en waren er ook niet voldoende TEHERAN/LONDEN (AFP-DPA- REUTER-UPI) - De stemgerech tigde inwoners van Iran hebben gisteren zonder te worden gehin derd door incidenten de gang naar de stembus kunnen maken om te bepalen hoe het parlement er gaat uitzien. Dat parlement is een 270 leden tellend college van advies voor ayatollah Chomeini en diens militaire en geestelijke adviseurs. Het was de tweede keer sinds de islamitische revo lutie van 1979 dat in Iran nationa le verkiezingen werden gehou den. Er waren strenge veiligheidsmaat regelen genomen om te voorko men dat de Moedjaheddien, de ondergronds opererende links- islamitische oppositiebeweging tegen Chomeini en diens mede standers, enige actie zou onder nemen. De organisatie had opge roepen tot een boycot van de ver kiezingen. President hojatolislam Ali Chame- ne'i verklaarde na het sluiten van de stembus, te hopen dat in de nieuwe M^jlis meer dan tot nu toe het geval is. afgevaardigden zullen komen die verstand heb ben van management en die be dreven zijn op politiek en econo misch gebied. De kleine legale oppositiepartij „Vrijheidsbeweging" heeft er van afgezien aan de verkiezingen mee te doen. Haar leider Mehdi Bazargan, die een vijfmansfrac tie leidde in de oude Majlis, had verklaard dat zijn organisatie niet de gelegenheid had gekre gen zijn opvattingen aan de kie zers kenbaar te maken. Maar re geringsfunctionarissen hebben verklaard dat de Vrijheidsbewe ging geen kandidaten had ge steld omdat „zij geen acht had den geslagen op de wensen van het volk, zelfs niet op die van hun aanhangers". Bazargan, die afkomstig is uit de kring van bazari's (middelgrote handelaren), was na de islamiti sche revolutie van februari 1979 de eerste premier. Hij trad later dat jaar af uit onvrede over de be storming van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Deze ac tie van fanatieke islamitische „studenten", kreeg na enige aar zeling de zegen van Chomeini en de andere leiders, maar schaadde het Iraanse prestige met name in het Westen. De in ballingschap in Parijs leven de Moudjaheddinleidcr Massoud Rajavi bestempelde de verkie zingen vorige week als een „tra vestie" van democratische ver kiezingen. De feitelijke macht van de Mjülis is beperkt. Het parlement fungeert in de praktijk als een adviesin stantie voor geestelijk leider aya tollah Ruhollah Chomeini en diens opperste presidentiële raad, die een straf islamitisch be wind voert over het land. Alle Iraniërs konden naar de stem bus: het was een nationale vrije dag omdat de geboortedag ge vierd wordt van Imam Ali, de lei der van de sji'itische moslims, een neef van profeet Moham med. Diplomaten in Teheran ver wachten dat de mullahs (lagere islamitische geestelijken), die voornamelijk verenigd zijn in de islamitisch-republikeinse parij (IRP), de nieuwe Miylis zullen beheersen. Dit was ook in de ou de al het geval.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7