Lubbers vreest kabinetscrisis c Staatssecretaris wil Janmaat tegenhouden 149,- Over plaatsing kruisraketten D- Activistes voor vrede veroordeeld tot boete 'Lastenverlichting bij sociaal akkoord Engwirda: D'66 bij volgende verkiezing Turk gedood Parachutist verongelukt Korporaal in cel na dood van marinier Zeven slachtoffers in weekeindverkeer EVP lost problemen rond H. Feddema op Bedrijvigheid Rotterdamse haven stijgt Omzet Gasunie groeide tot 27 miljard 'n Bijzondere bril voor 'n bijzondere prijs. MAANDAG 16 APRIL 1984 DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers houdt er ernstig rekening mee dat de de discus sie over plaatsing van kruisraketten op een kabinetscrisis zal uitlopen. In een vraag gesprek met NRC-Handelsblad van afgelopen zaterdag zegt de premier dat als zijn kabinet er niet in slaagt 'dit heel moelijke probleem' op te lossen er een ander kabi net moet komen. Lubbers stelt dat hij de kwestie van de kruisraketten de moeite waard vindt om er het kabinet op te laten stranden. Binnenland RAGUSA (Sicilië) (UPI/AFP) - Twaalf Europese vredesactivis- tes, onder wie twee Nederlandse, zijn zaterdag door een rechtbank op Sicilië veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twintig dagen. Zij hadden vorig jaar maart een blokkade gehouden voor de militaire basis van Comiso om te protesteren te gen het installeren van de 112 nieuwe Amerikaanse kruisraket ten De rechters veroordeelden elk van de vrouwen tot het betalen van de proceskosten en van de voor lopige hechtenis. Bovendien zouden zij een som van ongeveer 920 gulden moeten betalen als 'afkoopsom' voor twintig dagen in de cel. Zij spraken de vrouwen vrij van 'illegale bezetting van het terrein'. Honderden pacifis- ten die aanwezig waren bij het voorlezen van het vonnis, begon nen te applaudiseren en te roe pen. De rechters zeiden dat de recht bank de vrouwen clement be handelde, omdat er 'morele en sociale motieven' achter hun protestactie zaten. Om die reden zullen de vonnissen niet worden opgenomen in de strafregisters van de politie. De officier van justitie Michele Ciarcia had er bij de rechtbank op aangedrongen de vrouwen geen hogere straf te geven dan zes maanden wegens de 'speciale morele waarde' van hun protest. Tina Lagostena Bassi, die na mens de advocaten van de vre desactivisten het woord voerde, zei dat hun cliënten hédden moe ten worden vrijgesproken van al le beschuldigingen, omdat zij hadden gehandeld voor 'het ge meenschappelijke goed van de mensheid: vrede'. De advocaten zeiden hoger beroep te overwe gen tegen het vonnis. Onder de twaalf pacifistes uit En geland, Italië, Ierland bevonden zich ook de Nederlandse Marijke Molenaar (19) uit Den lip en de 23-jarige Peggy Ravesteyn uit Amsterdam. Lubbers geeft indirect toe dat er flinke meningsverschillen be staan tussen minister Van den Broek (buitenlandse zaken) die voor plaatsing is en zijn collega De Ruiter (defensie) die zich kant tegen het plaatsen van de 48 raketten. Volgens de premier hebben beide ministers geen voorbehouden aangetekend ten aanzien van de kernwapenkwes tie toen zijn kabinet in '82 aan trad. Lubbers ziet ook niet hoe tegemoet kan worden gekomen aan de wens van het CDA-verkiezings- programma om de zes kerntaken die Nederland nog heeft terug te dringen. Volgens de premier heeft Nederland zich vorig jaar in Montebello, waar de NAVO- landen besloten tot terugtrek king van 1400 kernkoppen op korte-afstandswapens, ,,vrij ver" aan het bondgenootschap ver plicht. Lubbers meent daarom dat er evenveel vraagtekens kle ven aan een besluit tot plaatsing met gelijktijdige vermindering van een flink aantal kerntaken als het omgekeerde, niet plaat sing en behoud van tenminste vier kerntaken. Volgens de premier mag eventuele onrust onder de bevolking geen Premier Lubbers. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bereid tot het uiterste te gaan wat betreft verlagen van belas tingen en premies, indien werk gevers en werknemers een ak- koprd kunnen bereiken over de maatregelen om de werkloos heid te bestrijden. Komt een der gelijk akkoord van de sociale partners er niet, dan valt van het kabinet geen tegemoetkoming te verwachten en zal de prioriteit worden gelegd bij verminderen van het financieringstekort. Pre mier Lubbers zegt dit zaterdag in een vraaggesprek met NRC-Han delsblad. Hij heeft zijn voorstel overigens nog niet in het kabinet besproken. De ministersploeg heeft nog geen definitieve beslissing genomen over de vraag of in 1985 het ac cent valt op belastingverlichting dan wel op verlagen van het fi nancieringstekort. De keus zal staan of vallen met de best moge lijke kans op arbeidstijdverkor ting en verdelen van arbeid in ruime zin, aldus Lubbers. De premier vindt dat in het kader van de bezuinigingen de ambte narensalarissen en de sociale uit keringen in beginsel dezelfde be handeling moeten hebben. Van koppeling is slechts in zoverre sprake dat bij beide categorieën van hetzelfde bezuinigingsbe drag wordt uitgegaan. Wanneer wordt besloten een alge mene korting op de sociale uitke ringen te schrappen, omdat dat niet wenselijk zou zijn, is er vol gens Lubbers geen reden ook het bezuinigingsbedrag voor ambte naren te verlagen. AMERSFOORT (GPD) - D'66 moet in elk geval meedoen aan de eerstkomende verkiezingen. Ongeacht of die nu in 1986 of eer der worden gehouden. Dit zei D'66-fractieleider Maarten Eng wirda zaterdag op het congres van zijn partij dat in Amersfoort is gehouden. Hij nam hiermee afstand van par tijvoorzitter Jacob Kohnstamm, die juist de vraag had opgewor pen of D'66 als de aantrek kingskracht van de partij niet groter wordt wel aan nieuwe verkiezingen moet deelnemen. „Ongelukkig", noemde Engwir da deze uitspraken van de voor zitter. „We moeten de rijen sluiten om verkeerde indrukken bij anderen te vermijden", aldus de fractie voorzitter. Na langdurige interne discussies vrijdagavond over de tekst van Kohnstamms speech - die al aan de pers was doorgege ven - haalde de partijvoorzitter de scherpe kantjes van zijn toe spraak, maar liet de strekking ongemoeid. Engwirda tekende vrijdag ook ver zet aan tegen Kohnstamms op- ARNHEM (GPD) - Tijdens eèn bruiloftsfeest zaterdag in Arn hem heeft de 42-jarige Turk I. M. zijn 48-jarige landgenoot Meh- met Kantemir neergeschoten. Kantemir overleed een half uur later in het gemeenteziekenhuis aan zijn verwondingen. Beide mannen waren uitgenodigd voor een Turkse bruiloft in het KAB-gebouw in de Gelderse hoofstad. In verband met de wei gering van een huwelijksaan zoek waren er in 1980 in Turkije tussen beide families problemen gerezen. De familie Kantemir dacht dat de zaak was afgedaan. De verdachte was een andere me ning toegedaan. Toen hijKante mir zaterdagmiddag zag tussen de gasten van het kersverse echt paar, dat niets met de schietpar tij te maken had, aarzelde de man geen moment. Hij trok zijn pistool en schoot zijn slachtoffer neer. rol spelen bij het nemen van een besluit over de kruisraketten. „Ik heb de volle overtuiging dat indien kabinet en parlement zou den besluiten tot plaatsing, zelfs als dat gebeurt met een meerder heid van één stem, je dan niet de redenering kunt ophangen van ja, maar dat verdraagt onze sa menleving niet". CDA-defensiespecialist Frinking zei gisteravond desgevraagd, dat Lubbers' sombere visie op het voortbestaan van zijn kabinet, voortkomt*uit „de onverzettelij ke houding van de WD". De li berale leider Nijpels heeft al en kele malen met een kabinetscri sis gedreigd, wanneer het kabi net geen positief plaatsingsbe- sluit neemt. „Een kabinetscrisis is noch in het belang van de WD, noch in dat van het land", aldus Frinking. Maar hij wenst verder niet te rea geren op Lubbers' uitlatingen over de kernwapentaken en de praktische onuitvoerbaarheid van het CDA-programma op dit punt, waarin een aanzienlijke re ductie van kernwapens wordt bepleit. MAARTENSDIJK (ANP) - De 29-jarige E. Janssens uit Hil versum is zaterdagmiddag in Maartensdijk om het leven gekomen bij een parachute sprong. Dit heeft een woord voerder van de rijkspolitie Dienst Luchtvaart zaterdag avond meegedeeld. De man, lid van de Hilversum- se parachuteclub, maakte bo ven een weiland in Maartens dijk een sprong vanuit een sportvliegtuigje dat op een hoogte van ongeveer tiendui zend voet (3300 meter) vloog. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat het hoofd valscherm een mankement vertoonde. Ook de reservepa rachute heeft vermoedelijk niet naar behoren gefunctio neerd. Naar dit laatste stelt de rijkspolitie een onderzoek ROTTERDAM - Prinses Juliana heeft zaterdag in Rotterdam het clubhuis van de zeeverkennersgroep Willem de Zwijger en de Metro-groep voor gehandicapte kinderen geopend. Op de foto, die vlak voor de opening werd genomen, schijnt de prinses niet meer te weten waar de knippen. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris mevrouw Ginjaar-Maas (on derwijs), vindt het „verschrikke lijk" wanneer de leider van de Centrumpartij, Hans Janmaat, weer les zou gaan geven op de middelbare scholen waar hij do ceerde voor hij in de Tweede Ka mer werd gekozen. „Ik zal er al les aan doen om dat te verhinde ren", zei de staatssecretaris zater dag voor de AVRO-radio. Ginjaar reageerde op de sollicitatie van Janmaat bij het Lodewijk Makeblijde College in Rijswijk en het St. Jans College in Den Haag afgelopen vrijdag, om op merkingen over het lijsttrekker schap bij komende verkiezingen. Aanvankelijk wilde Kohnstamm daarover zeggen, dat niemand „al dan niet gekroond of prins" „vanzelfsprekend" is. Zo stond het in de tekst, die vantevoren werd verspreid. Maar bij het uit spreken liet de voorzitter deze duidelijke vingerwijzing richting Engwirda weg. Na een korte, chaotische discussie besloot het D'66-congres nog geen harde uitspraak te doen over de plaatsing van kruisraket ten in Nederland. Een motie van de afdeling Dordrecht vroeg om een „onvoorwaardelijk neen" te gen de plaatsing van de raketten. De motie werd echter ingetrokken na de toezegging van Engwirda, dat de fractie een eventueel posi tief besluit van de regering op dit moment zal afwijzen. DEN HAAG (ANP) - De Zee- krijgsraad op Aruba heeft een korporaal van de marine veroor deeld tot een gevangenisstraf van 22 dagen waarvan 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar wegens nalatigheid, die mede de dood tot gevolg had van de 19-jarige marinier E. Vos. Dit heeft een woordvoerder van de marinevoorlichtingsdienst in Den Haag zondag meegedeeld. De fiscaal had een gevangenisstraf geëist van 29 dagen. De verdedi ging had vrijspraak gevraagd. Volgens haar betrof het hier een bedrijfsongeval. Marinier Vos werd op 4 oktober van het vorig jaar tijdens een oe fening op Aruba dodelijk getrof fen door een scherpe patroon uit een semi-automatisch Fal-ge- weer. Tijdens die oefening werd geschoten met losse (oefen)mu- nitie. De korporaal had echter, nadat hij zijn losse munitie had opgeschoten, niet beseft dat hij een derde magazijn met scherpe patronen in zijn geweer deed. nieuw enkele uren zijn oude vak te mogen uitoefenen. Janmaat was hier docent maatschappij leer. De leider van de Centrum partij zegt naast het kamerlid maatschap wel enkele uren de tijd te hebben voor het geven van onderwijs en zou bovendien meer contacten willen hebben met de opgroeiende jeugd. Volgens Ginjaar zou het echter ver schrikkelijk zijn wanneer men sen les gaan geven die „eropuit zijn andere mensen te vergifti gen met racistische ideeën". Bo vendien vindt de staatssecretaris dat Janmaat in het onderwijs niets te zoeken heeft. „Hij heeft toch een volledige baan in de Ka mer en moet dus niet proberen van alle walletjes te eten". Overigens woont de staatssecreta ris zelf in Rijswijk en heeft daar vroeger op de openbare scholen gemeenschap onder meer maat schappijleer gedoceerd. De bei de scholengemeenschappen stu deren nog op de juridische mo gelijkheden het kamerlid te we ren. Met name de katholieke grondslag van de beide scholen zou een aanknopingspunt kun nen zijn. Volgens prof. Diepenhorst, voor zitter van de Onderwijsraad die in hetzelfde programma op de sollicitatie van Janmaat reageer de, zou het bij het bijzonder on derwijs inderdaad op grond van de statuten vaak mogelijk zijn om iemand als docent te weren. Bij openbare scholen is dat al leen het geval indien er aantoon baar propaganda wordt bedre ven. Overigens is de professor niet zo bang voor beinvloeding van kinderen tussen de 16 en 19 jaar. „Die willen niet geindoctri- neerd worden". Ook het PSP-Kamerlid Van Es ver zet zich nadrukkelijk tegen het voornemen van Janmaat. Hij noemt het onfatsoenlijk „dat Janmaat met een volledige baan als Kamerlid een arbeidsplaats in het onderwijs claimt, waar toch al zo'n grote werkloosheid heerst". AMSTEDAM - Het terrein van het voormalige Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam zoals het werd achtergelaten: De medicijnen liggen op het vrij toegankelijke terrein voor een ieder voor het grijpen. (foto anpi ZWOLLE (ANP) - Het EVP-congres dat zaterdag in Zwolle bijeeij was, heeft de interne problemen binnen het partijbestuur opgelost. Het con gres ging vrijwel unaniem akkoord met de voorstellen van de commis sie van beroep. Eén van de voorstellen was het aftreden van vice-voor- zitter Hans Feddema als bestuurslid. Hij blijft wel lid van de EVP en gaat zich geheel wijden aan het wetenschappelijk instituut van de par tij, aldus een woordvoerder van de EVP. Verder ruilt Ton de Leeuw de Bouter zijn functie als secretaris in voor het werken bij de radio- en televisiecommissie van de EVP. Beide functies worden tot aan het volgend congres waargenomen door Pim Kroon als vice-voorzitter en Bart Bruggeman als secretaris. Kroon is lid van het dagelijks bestuur en Bruggeman lid van het partijbestuur. De commissie van beroep werd op het decernbercongres vorig jaar inge steld om de problemen te onderzoeken en er rapport over uit te bren gen. Er waren met name moeilijkheden ontstaan rond het functioneren van Hans Feddema binnen het partijbestuur. Hij zou op onvoldoende wijze de bestuursstandpunten tot de zijne hebben gemaakt en teveel zijn persoonlijke opvattingen naar buiten hebben gebracht WANROIJ (ANP)- Het afgelopen weekeinde zijn bij verkeersonge vallen in totaal 7 doden gevallen. In het Noordbrabantse Wanroij kwamen gisteren twee vrouwen van 26 en 19 jaar om het leven toen de auto waarin zij zaten door nog onbekende oorzaak te gen een boom reed. In Uithoorn is zaterdagavond een 24-jarige duopassagiere van een motor afgeslingerd, toen de be stuurder de macht over het stuur kwijt raakte. De vrouw raakte met haar hoofd een paal en over leed ter plaatse. In Harderwijk is zaterdagmiddag een 24-jarige motorrijder om het leven gekomen. Hij kwam in frontale botsing met een perso nenauto waarvan de bestuurder tijdens het inhalen op de ver keerde weghelft reed. De motor rijder werd op slag gedood, de automobilist raakte zwaar ge wond. In het Gelderse Neede is zaterdag middag een 40-jarige vrouw om gekomen toen de auto waarin zij zat door onverklaarbare oorzaak uit de bocht vloog en kantelde. De bestuurder van de auto brak een been, een derde inzittende raakte licht gewond. In het Noordbrabantse Maarheeze is zaterdagmiddag een 81-jarige fietser verongelukt. De man reed ROTTERDAM (ANP) - De bedrij vigheid in de Rotterdamse haven vertoont een stijgende Ujn. In het eerste kwartaal van dit jaar werd meer dan zestig miljoen ton goe deren van en naar zeeschepen overgeslagen. Dat is bijna acht procent meer dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar, toen er echter sprake was van een rela tief geringe activiteit in de ha ven. De toenemende bedrijvig heid in de Rotterdamse haven heeft het havenbedrijf van de ge meente Rotterdam kunnen op maken uit de ontvangsten van het zeehavengeld over het eerste kwartaal. In de eerste drie maanden werd vier procent meer massagoed en 26 procent meer stukgoed be handeld. Ook de overslag van ru we olie, ertsen, kolen en contai ners nam vergeleken met het eer ste kwartaal van vorig jaar toe. Minder activiteiten werden ge constateerd in de sectoren mine rale olieprodukten en overige massagoederen zoals granen en derivaten. De aan- en afvoer van ruwe olie had in het eerste kwartaal van dit jaar een omvang van 21 miljoen ton. Dat was elf procent meer dan in het eerste kwartaal van het vorig jaar. De overslag van minerale olieprodukten, die in het afgelopen kwartaal 7,6 mil joen ton bedroeg, nam vergele ken met dezelfde periode van 1983 met negentien procent af. Reden daarvoor is volgens het gemeentelijk havenbedrijf de zachte winter in West-Europa en de strenge winter in Noord-Ame rika. De overslag van ertsen is duidelijk positief beïnvloed door de ople ving van de ijzer- en staalindus trie in het Rotterdamse achter land. Met acht miljoen ton lag de overslag vijftien procent hoger dan in het eerste kwartaal van 1983. De overslag van kolen is ten op zichte van het eerste kwartaal van het vorig jaar gestegen met 38 procent tot 2,8 miljoen ton. Er hebben zich daarbij verschuivin gen voorgedaan in de aanvoer. Zo werden er minder kolen uit de Verenigde Staten aangevoerd, maar meer uit andere kolenex- porterende landen, waaronder Polen. De aan- en afvoer van het overige massagoed daalde ten opzichte van het eerste kwartaal van 1983 met anderhalf procent tot 9,5 miljoen ton. Deze daling wordt volgens het havenbedrijf met na me veroorzaakt door de terug gang in de overslag van granen en derivaten. ADVERTENTIE HEROINEDODE - In een hotel aan de Geldersekade in Amsterdam heeft de politie zaterdag het lijk gevonden van de 20-jarige West- duitse Yvonne S. De vrouw is volgens de politie overleden na gebruik van heroïne. In Waalre is een 47-jarige vrouw omgekomen bij een frontale bot sing. Haar auto werd aangereden door een wagen waarvan de be stuurder de macht over het stuur was kwijt geraakt. GRONINGEN (ANP) - De omzet van de NV Nederlandse Gasunie is vorig jaar met twee procent ge groeid tot 27,18 miljard gulden. Zoals ook in voorgaande jaren bedroeg de nettowinst tachtig miljoen gulden. Dat blykt uit het jaarverslag over 1983. De afzet van aardgas in binnen- en buitenland was vier procent gro ter dan in 1982 (73,8 tegen 70.8 miljard kubieke meter). Daar mee is een eind gekomen aan de vermindering van de afzet in de periode 1979 tot en met 1982. De gemiddelde verkoopprijs daalde ruim twee procent met het ge volg dat de omzet slechts twee procent hoger uitviel. Van het ingekochte gas was 64 pro cent (ruim 46 miljard kubieke meter) afkomstig uit het Gro ningse veld, veertien procent uit overige velden op het vasteland, negentien procent uit het Neder landse deel van het Continentale Plat en drie procent uit Noorwe gen. Naast een riant prijsvoor deel krijgt u ook nog GRATIS: «ogentest •quick- service, een brillenleven lang «schriftelijke garantie een etui 65+ korting. rihck brillen LEIDEN: Botermarkt 1, tel.: 071-125036. Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in het oog.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5