Arbeidsbureaus willen meer marktgericht zijn Pand aan Rapenburg krijgt zadeldak terug Hobbyisten tonen hun produkten in Pieterskerk Blazende katten, apathische poezen en zenuwachtige eigenaars Jeugdinstuif in Groenoordhallen - MAANDAG 16 APRIL 1984 J.J. Gijsman voorzitter Stichting Binnenstad LEIDEN - J.J. Gijsman is be noemd tot nieuwe voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad. Hij vult de plaats op die vacant was sinds de vorige voorzitter, J.P. van der Reyden, na een kort stondige periode staatssecretaris op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur werd. Gijsman is directeur van Gijsman B.V. epoxy-produkten in Leiden. Daarnaast is hij voorzitter van buurtvereniging Hogewoerd, van de Leidse roeivereniging Die Leythe en van de Rotaryclub Leiden. In een verklaring zegt secretaris Jünger van de stichting te ver wachten dat de nieuwe voorzit ter gezien diens kennis van Lei den als stad en als gemeenschap weinig moeite zal hebben zijn weg te vinden "naar allen die het economisch functioneren van de binnenstad ter harte gaan". Samenbundeling De Stichting Leidse Binnenstad is een samenbundeling van belan genorganisaties op het gebied van het bedrijfsleven in de bin nenstad: het comité Leiden Leeft, de KNOV, het grootwin kelbedrijf, de ambulante handel, het bankwezen, de Leidse Ver eniging voor Industrie, de vakbe weging, de universiteit, het Hoogheemraadschap van Rijn land, het openbaar vervoer en de VW. De stichting zegt in de verklaring dat zij er naar streeft de contac ten met het bedrijfsleven, het college van B en W en de ge meenteraad verder te verstevi gen. LEIDEN - Het oorspronkelijke 18- de eeuwse zadeldak keert terug op het monumentale pand aan het Rapenburg 99. Het pand wordt grondig opgeknapt in opdracht van de stichting Leidse Studentenhuisvesting en de stichting Huisvesting V/erkende Jongeren Leiden. Vo rige week werd het hoogste punt bereikt. Omdat het Leidse gemeente-ar- chief een scherpe foto had van het pand omstreeks 1915 kon de Warmondse architect Robers het geheel weer reconstrueren. Het dwarsgeplaatste zadeldak werd in de jaren dertig of veer tig afgebroken. In het dak keren ook de oorspron kelijke vensters terug. Na enig speurwerk werd een dergelijk dakvenster met schuiframen en een gebogen kroonlijst bij toe val teruggevonden bij een pand aan de Langebrug. Het venster werd opgemeten en Overigens zal alleen de buiten kant van het dak eruit zien als vroeger. De ruimte onder de kap was zo beperkt dat er geko zen is voor een eiaentiidse. ran ke constructie om het dak te dragen. "Zo wordt de ruimte van binnen comfortabel en mo dern. van buiten historisch be trouwbaar", aldus de archi tect. Het is de bedoeling dat er vijf wooneenheden komen voor een- en tweepersoonshuishoudens. Ook het pand Rapenburg 101 komt aan de beurt. Daar ko men twee wooneenheden. De Joto's tonen ae verschillende stadia, waarin het pand heeft verkeerd. Links het pand om streeks 1915 met zadeldak (foto gemeente-archief), in het mid den het pand in 1982 zonder za deldak (foto Robersen rechts het pand nu (foto Holvast). LEIDEN - Het GAB-Leiden en het Arbeidsbureau Lisse hebben een actieplan opgesteld om meer marktgericht te gaan opereren. Bemiddelaars zullen meer voor bedrijfsbezoe ken worden ingezet en op door werkgevers ingediende vacatures zal sneller worden gereageerd. Mr. Kruse, directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening op het ministerie van sociale zaken, had in zijn jaarrede al naar voren ge bracht dat de arbeidsbureaus meer marktgericht moeten gaan werken. Daartoe behoort ook het vaker bezoeken van bedrijven door arbeidsbemiddelaars. Doel te heeft aan een contactpersoon. In veel gevallen heeft men het gevoel van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Ook bij de arbeidsbemiddelaars zelf is behoefte om in plaats van een willekeurige toedeling van be drijven een vaste relatie met een aantal werkgevers op te bouwen. daarvan^ de relatie met het be- Qm aan dit verlangen tegem0et te ,roT" oror> in" komen is voor de bedrijfscontac- drijfsleven te verbeteren, de formatie aan werkgevers te ver groten, meer kennis van bedrij ven en functies te krijgen en de vacaturestroom naar het arbeids bureau te vergroten. Onpersoonlijk Uit contacten met de werkgevers blijkt, dat het beeld van het ar beidsbureau en ook andere over heidsinstellingen wazig en on- ten het rayon-Leiden (tien ge meenten) opgesplitst in acht sec toren: Katwijk (1 sector), Rijns- burg, Valkenburg, Oegstgeest en Warmond (1), Alkemade en Zoe- terwoude (1), Leiderdorp (1), Voorschoten en Leiden (4 secto ren). Voor elke sector wordt door de desbetreffende arbeidsbemidde laar een informatiebestand van de bedrijven opgebouwd. Dronken man zwaait met pistool LEIDEN - De Leidse politie kreeg gisteravond, tegen de klok van elf, een telefoontje dat een dronken man op de Beestenmarkt met een pistool liep te zwaaien. Agenten constateerden even later tot hun verbazing dat het verhaal klopte. Toen de man de agenten in de gaten kreeg wierp hij het pistool vliegensvlug onder een auto. De agenten hadden die bewe ging evenwel in de gaten. Het pistool, tevoorschijn gehaald, bleek gela den met zeven scherpe patronen. De man, een 25-jarige Leidenaar, was stomdronken en is ter ontnuchtering ingesloten. Hij kreeg een proces verbaal wegens verboden wapenbezit aan zijn broek. De directies van het UAJtJ-Leiden en Arbeidsbureau Lisse ver wachten dat door de nieuwe op zet het arbeidsbureau meer be middelend en marktgericht kan optreden. Gaslek legt (trein)verkeer stil in Mors LEIDEN - Een fors lek in de gaslei ding was er de oorzaak van dat de Lage Morsweg en omgeving zaterdagochtend tussen vijf en zes uur werd afgesloten. Ook het treinverkeer werd stilgelegd. Even na vijf uur kwam er bij de po litie een melding binnen van sterke gaslucht in het Morskwar- tier. Door nog onbekende oor zaak bleek er een lek te zijn ont staan bij een verdeelkast nabij het spoorwegviaduct aan de La ge Morsweg. In verband met explosiegevaar werd onmiddellijk de wijk afge zet en het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden stopgezet- Monteurs van het energiebedrijf Rijnland slaagden er evenwel vrij vlot in om het lek te dichten. Even na kwart voor zes kon het treinverkeer weer worden voort gezet. LEIDEN - Poppen, aquarellen, houtbewerkingen, beschilderde kaarsen, handgeweven kleding en nog veel meer produkten van huisvlijt waren gisteren te be wonderen op de drukbezochte hobbybeurs 'Handige handen' in de Leidse Pieterskerk. Voor het eerst werd deze beurs, waarop hobbyisten hun produk ten aan de man kunnen brengen, in Leiden georganiseerd. En met groot succes: de manifestatie wordt op 23 september opnieuw gehouden. Opzet is, aldus organisatrice me vrouw Claassen, mensen te sti muleren in hun hobby. Doordat ze de kans krijgen buiten de huis kamer of het schuurtje iets van hun zelfwerkzaamheid te tonen. Dat ze hun produkten ook nog kunnen verkopen, betekent voor de meesten niet meer dan een leu ke bijkomstigheid. Vaak is de op brengst net genoeg om weer nieu we materialen te kopen. Voor velen is zo'n beurs een prach tige gelegenheid om anderen met hun hobby te laten kennismaken. Valkenburger belandt na achtervolging m een sloot Zoals in het geval van Klaas Dik- staal, die zijn ziel en zaligheid in het houtdraaien heeft gelegd. Ie dereen die belangstelling toonde, kon van hem een lesje in hout soorten krijgen.Dat een hobby soms kan 'ontaarden' in werkelijk professionele kunst, be wees onder anderen Rob van Eist met zijn prachtige aquarellen. Toen gistermiddag om vijf uur de deuren van de Pieterskerk dicht gingen en de standjes werden op geruimd, konden deelnemers en bezoekers terugkijken op een boeiende dag, die voor sommigen misschien het beginpunt werd van een nieuwe hobby. Want ook dat effect heeft 'Handige han den': anderen op een idee bren gen. (foto Holvast» LEIDEN - Een 21-jarige Valken burger is zaterdagavond, na een achtervolging door de Leidse po litie, met zijn auto onderstebo ven in een sloot terecht geko men. De man reed omstreeks kwart elf met een noodgang over het Noordeinde waar hij door agen ten in een surveillancewagen werd opgemerkt. Na een achter volging door de stad reed de man met verhoogde snelheid richting Rijnsburg. Daar reed hij bijna een fietser omver. Op de Rhijn- hofweg raakte de Valkenburger de macht over het stuur kwijt en kwam met zijn auto in de sloot terecht. De man moest door de EHD en de brandweer van Lei den en Rijnsburg uit zijn benar de positie worden bevrijd. Hij werd, van onder tot boven onder de bagger, vermoedelijk met een lichte hersenschudding naar het AZL overgebracht. De man bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Drank en geld buit inbraak LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een café aan de Hooglandsekerk- choorsteeg. De inbrekers gingen er vandoor met een bedrag van ongeveer 1800 gulden en met een hoeveel heid alcoholische dranken ter waarde van zo'n 1000 gulden. LEIDEN - Sommigen zijn er letter lijk en figuurlijk allergisch voor, anderen worden tot de hoogste vormen van lyriek gevoerd door: katten. Gisteren waren er weer zo'n 700 op de Katexpo in de Groenoordhal len verzameld. Kampioenen in een met linten behangen kooi en veelbelovende nieuwkomers van enkele maanden oud. Blazende katten en volkomen apathische poezen, hun vacht keer op keer opgepoetst door zenuwachtige eigenaars. Het aantal bezoekers viel vanwege het mooie weer wat tegen, aldus een van de organisatoren. Niette min trokken honderden bezoe kers langs de vaak met gordijn tjes gedrapeerde kooien. "Niet aanraken, ik bijt", stond er op een van die hokken geschreven en de enorme Pers Aron, zag er inderdaad niet al te toeschiete lijk uit. Er moesten ook Perskatten wor den uitgekozen. Dat was, voor ie mand die niet gehinderd wordt Overzicht van de kattententoonstelling in de Groenoordhallen. door enige kennis, nog een heel karwei. Na rijp beraad werd Pe nelope van Sheba's Adiba bij de kortharigen de uitverkorene. 'Penny' moest er voor uit haar slaap worden geplukt, maar liet zich op het podium zonder te gensputteren bewonderen. Xo- diolo van Casa del Faisca, een jonge zilverkleurige Pers, werd bij de langharigen tot het predi kaat Perskat verheven. Maar om die prijzen ging het na tuurlijk niet écht. 'Best of best', dat is het felbegeerde titel tijdens zo'n keuring, waarop de keur meesters elke kat of poes aan een kritisch oog onderwerpen. Dat niet elk dier daarop gesteld is, bewees een van de Siamezen die blazend en klauwend naar de keuringstafel werd getild. Uiteindelijk mocht Fleurielle In spiration, een blauwe Pers, zich de 'Best of best' noemen. Eigena res van de poes is mevrouw Noorlander uit Boskoop. Beste van de ereklasse werd de blauw- crème pers van Thea Hooger- vorst uit Sassenheim. LEIDEN - De Jeugdinstuif die woensdag en donderdag in de Groenoordhallen wordt gehou den, bevat een scala aan pro gramma-onderdelen, gericht op jongeren van zes tot en met acht tien jaar. Om te beginnen is er permanent een veld beschikbaar voor straatvoetbal. Deelnemers (ook meisjes) kunnen zich per team maar ook alleen opgeven bij het veld. De wedstrijden du ren tweemaal tien minuten. Onder leiding van enige sportscho len kunnen jongeren op de in stuif de grondbeginselen leren van fitness, verdedigingssporten en boksen. Achtereenvolgens staan beide dagen op program ma: 10-10.45 uur taekwondo, 10.45-11.30 uur judo, 11.30-12.15 uur karate, 12.15-13.00 uur jiu-jit- su, 13.00-13.45 uur teakwondo. 13.45-14.30 uur judo, 14.30-15.15 uur kick-boxing en 15.15-16 uur jiu-jitsu. Geschikt voor jongeren tussen de veertien en achttien jaar. Muziek Een speciaal vak in de Groenoord hallen wordt voor muziek gere- seveerd. De kinderen kunnen meedoen aan een play-back show, mits ze een eigen cassette bandje of grammofoonplaat van de te imiteren artiest meenemen. Er zijn drie bekers te winnen: de beste mannelijke play-back, de beste vrouwelijke en de beste groep. In dit muzikale vak wordt verder beide dagen om half elf een demonstratie gegeven door een majorettenvereniging: woensdag de Kooigirls en don derdag De Toekomst. Ook de rest van de ochtend staat in het teken van de majorettes. Om twaalf uur is de voorronde van de play-backwedstrijden (woens dag de jongens, donderdag de groepen), om half twee wordt er disco-muziek voor de danslief hebbers gedraaid, om kwart over twee wordt er les gegeven in electric boogie, om drie uur is een demonstratie van een majo rettenvereniging (woensdag Mi di Degrees en donderdag Key- town Stars), om kwart over dne woensdag is de voorronde van de play-backwedstrijd voor meisjes en donderdag om dezelfde tijd de finales voor alle categorièn. Verder op de instuif: een sleutel vak, waar jongeren onder leiding van instructeurs van de brand weer kunnen sleutelen aan au to's, bromfietsen en fietsen die al beschikbaar zijn. Een fietscross- vak, met demonstraties van de Rakkers uit Leiderdorp en gele genheid om zelf te rijden (cross- fiets meenemen). Op het zelfde parcours, maar op een andere tijd, kan er ook worden ge schaatst op rollerskates of rol schaatsen. Ruilbeurs Er is een ruilbeurs voor wie spul len als cassettebandjes, platen, stripboeken enz. wil ruilen, er is een gedeelte van het terrein be schikbaar voor straattekenen (medewerkers van museum de Lakenhal beoordelen de tekenin gen), voor kinderen tot ongeveer negen jaar staat er een moon- walk en in één van de zaaltjes bij de ingang worden elk heel uur tekenfilms gedraaid. Het slot van beide dagen belooft spectaculair te zijn. Op woens dag is er van vier tot vijf uur bal spuiten met de bluswagens van de brandweer. Op donderdag wordt er van half vijf tot v\jf uur een demonstratie gegeven van het blussen van een brandende auto, afkomstig van het bovenge noemde sleutelvak. De Jeugdinstuif, die deze paas vakantie voor het eerst door de gemeente wordt georganiseerd, duurt beide dagen van tien tot vijf uur. Entree: één gulden. Opnieuw inbraken Rijnsburgerweg e.o. LEIDEN - Inbrekers zijn dit week einde weer actief geweest in het gebied rond de Rijnsburgerweg. De afgelopen weken werd er al veertien keer ingebroken. Dit weekeinde sloegen inbrekers vyf keer hun slag in woningen aan de Johan de Wittstraat en de Van Slingelandtlaan. De insluipers zien kans de woningen binnen te komen door op een listige ma nier de sloten van deuren on klaar te maken. Men ging er deze keer vandoor met geld, giropas jes en betaalkaarten, een pas poort en andere spullen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3