Kans jachthaven Voorschoten groot Zoeterwoudse jeugd krijgt nieuw 'honk' Winkelhof is van de zwerfkarren af Opzienbarend plan bij ijsbaan Poldercross besluit feestweek glansrijk Sponsorloop levert ruim 4000 gulden op Warmondse jeugd valt politie aan na VOORSCHOTEN - Een jachthaven aan de kop van de Voorschotense ijsbaan. Aan op zienbarende plannen heeft het de Watersportvereniging Voorschoten nooit ontbroken. Ditmaal lijken de levenskansen echter groot. Zowel gemeente als ijsclubvereniging voelen wel wat voor de plannen om een net van steigers aan te leggen voor maar liefst tachtig grote boten. Boten dus, die langer zijn dan zes meter. Een eerste oriënterend ge sprek tussen de partijen heeft reeds plaatsgevonden, en "de zaak moet goed worden uitge werkt", aldus CDA-wethouder L. Marselis (welzijn). Hij heeft de indruk dat in Voorschoten veel behoefte bestaat aan een haven. Ook J. Lekkerkerker, voorzitter van de IJsclub Voorschoten staat welwillend tegenover de zaak, zolang de watersportver eniging maar garandeert dat de "unieke vierhonderd meterbaan van de ijsvereniging" blijft ge handhaafd. Zuyderduin van de Watersportvereniging wil die garantie graag geven. "We heb ben maar een klein lapje nodig, aan het einde van de baan, bij de Vliet", zegt hij. Met een stuk van 45 meter bij 80 meter (de breedte van de baan) knijpt hij zich al in de handen. Veel kleiner moet het echter niet worden, vindt hij. 'Leplazarus' Er moeten hoe dan ook tachtig bo ten een plaatsje kunnen vinden. Hij houdt vast aan dit aantal om dat de vereniging reeds in 1978 is gebleken dat zo'n tachtig leden graag hun grote boot willen neer- planten in Voorschoten. Zij stal len momenteel hun vaartuig in havens in Leiden, Leiderdorp, Wassenaar, De Kaag en Katwijk. "Ze vinden dat lastig, al is het al leen maar omdat sommigen geen auto hebben en je je het leplaza rus sjouwt wanneer je n's wilt va ren of een beetje rommelen aan je boot", aldus Zuyderduin. Reeds aan het einde van de jaren zeventig bedacht hij daarom dat het ideaal zou zijn vlak bij het dorp een jachthaven te stichten. Zijn oog viel op de ijsbaan. De grond is daar van de gemeente en er kan dus gemakkelijk "iets worden geregeld". Bovendien ligt het lekker dicht bij het dorp en heerlijk aan de Vliet. Toch is deze afstand ook weer niet té klein. Van hinderlijke schom melingen zal geen sprake zijn doordat tussen Vliet en haven enkele tientallen meters grond liggen. De haven kan namelijk niet via de Vliet worden bereikt, maar moet via een zijsloot wor den benaderd. Om de sloot ge schikt te maken voor bevaring, moet hij overigens tweëeneen- halve meter worden verbreed. Kortom: er moet heel wat grond worden verplaatst voordat de ha ven er ligt. In de war Zuyderduin beschouwt dat niet als een probleem: "We kunnen ont zettend veel zelf doen, daardoor kunnen we de kosten laag hou den. Gelukkig hoeven we de bo men die aan de nood- en oost kant van de ijsbaan staan niet om te hakken. Voor anderhalve ton kunnen we klaar zijn. Dat kun nen we trekken", zegt hij, om te vervolgen met het nadrukkelijk uitgesproken "als-de-gemeente tenminste wil meewerken". Hij legt uit dat deze de plannen be hoorlijk in de war kan sturen door een hoge huurprijs te vra gen voor de grond. Of, erger nog: de watersporters te dwingen de grond te kopen. Wethouder Mar selis durft nog niet te zeggen in welke richting de gemeente denkt. Wel stipt hij aan dat de ge meente reeds in het verleden heeft laten merken welwillend te staan tegenover een jachthaven. In het ontwerp bestemmings plan Vlietwijk (de wijk rond de ijsbaan -red.) is "de wijzigingsbe voegdheid opgenomen die het aanleggen van een ijsbaan moge lijk maakt". Dit komt erop neer dat wanneer zo wel gemeente als provincie zich uitspreken voor de aanleg van een haven, deze binnen twee a drie jaar kan worden aangelegd. Het bestemmingsplan is welis waar nog niet goedgekeurd, maar omdat de bewoners van Vlietwijk geen bezwaar hadden tegen dit waterige/ijzige deel van het plan, kan het er via enkele planologische procedures snel komen. Accmmodatie Zuyderduin verklapt dat de vereni ging niet op de lauweren gaat rusten wanneer de haven gereed is. Men zal zich dan werpen op aanleg van een accommodatie voor de watersporters. Het lijkt Zuyderduin een leuk idee een gebouwtje neer te zetten op de plek aan de Vliet waar nu de bouwketen staan van evangelisa tiebeweging 'De groene kikker' en postduivenvereniging 'De Zwaluw'. Het gebouwtje moet bestaan uit een ontvangsthal letje, douches en toiletten. Bij dit optrekje, dat hij wil neerzet ten zodra de vereniging geld heeft, ("zo over een jaar of zes...") zou hij graag een trailerhelling zien en een reparatiesteiger. Zuy derduin beseft dat de realisatie van het geheel nog wel eens moeilijkheden kan opleveren. Zowel 'De groene kikker' als de 'De Zwaluw' willen namelijk een stenen gebouw neerzetten op de plek waar momenteel hun bouw keten staan en de Watersportver eniging een accommodatie heeft gepland. De twee verenigingen hebben al bouwplannen inge diend voor de twee gebouwtjes die haaks op elkaar moeten ko men te staan. Op dit moment MAANDAG 16 APRIL 1984 ZOETERWOUDE - De feestweek van de twintigjarige KPJ is dit weekeinde in Zoeterwoude glansrijk besloten met de jaarlijkse Poldercross. Ruim tweehonderd lopers uit Zoeterwoude en om- streken deden aan dit sportieve evenement mee. De weilanden van het agrarische dorp Zoeterwoude vormden het decor van de loop. Net als vorig jaar was Harry Versteegen de snelste bij de heren die de langste afstand (twaalf kilometer) liepen. Bij de junioren was Michel Versteegen het snelst met een tijd van 16.45 minuten. Bij de meisjes volbracht Astrid van Leeuwen de vier kilometer het snelst.De dames die vierduizend meter liepen werden aange voerd door de Leidse C. van der Voort-Turk. De acht kilometer bij de dames werd nipt gewonnen door Carolien Duivenvoorde. Bij de heren werd de acht kilometer gewonnen door Nico Dissel- dorp uit Rijpwetering. Het klapstuk van deze Poldercross was de twaalf kilometer voor heren. Zoals gezegd won Harry Versteegen deze afstand voor de tweede maal in successie. John de Boer volgde op twaalf secon den. Peter Berg, die in '81 en '82 de Poldercross won, moest genoegen nemen met een derde stek. Zijn commentaar na af loop: "Ze gaan steeds harder, daar is niet tegen op te boksen". Ook de andere activiteiten in de feestweek van de KPJ waren succesvol, zoals de kaartavond in De Westender en een cabaret van de KPJ geprogrammeerd. Hier kwamen een dikke honderd mensen naar kijken. Zaterdagavond had de KPJ 'Veronica's Drive-in-show' naar het Muziekcentrum aan de Schenkelweg gehaald. Zo'n vierhonderd jeugdigen amuseerden zich hier met de allernieuwste tophits. Optimistisch heeft de Watersportvereniging Voorschoten de plaats van de toekomstige jachthaven ingetekend op deze luchtfoto. De witte vlekjes op de ijsbaan stellen bootjes voor. Tussen de haven en de Vliet zijn, half verscholen tussen het struikgewas, de bouwketen te zien van 'De Zwaluw' en 'De Groene Kikker'. Langs de Nicolaas Maeskade is een kleine parkeer plaats gepland. Deze kan worden bereikt vanaf het weggetje langs de bouwketen. (foto pr) worden de plannen door ambte naren onder de loep genomen omdat ze niet passen in het be stemmingsplan. Afwachten Het kan dus nog wel even duren voordat ze zijn goedgekeurd. Toch zegt H. van der Kooij, voor zitter van 'De Zwaluw', de le venskansen van zijn huisje hoog in te schatten. Hij voelt er dan ook weinig voor om zijn plannen terug te trekken omdat de Water sporters "zonodig iets willen neerzetten op zijn plekje". "Dan hebben we al die kosten voor niks gemaakt", oppert hij. "En waar moeten we anders heen? Aan de overkant van de ijsbaan? Wie weet maken de mensen daar wel bezwaar tegen onze komst. Dan ben je nog verder van huis. We kunnen onmogelijk tot 1987 wachten. In onze keet zakken we om de haverklap door de vloer", aldus de duivenmelker, die ver klapt dat de kans bestaat dat de vereniging de ruimte gaat delen met de ijsvereniging. Op 16 april gaan de twee verenigingen rond de tafel zitten om de details te be spreken van de samenwerking. Aan de vooravond van dit ge sprek verklapt Lekkerkerker weinig moeite te hebben met een huisje aan de westkant van de ijsbaan, in de buurt van het ijs clubgebouw, dat volgens hem aan vervanging toe is. Wethouder Marselis durft op dit moment geen voorkeur uit te spreken voor de plek van de ge bouwen. "Veel zal van het finan ciële plaatje afhangen", weet hij. "Misschien moeten de drie ver enigingen wel alledrie worden ondergebracht in het ijsclubge bouw", besluit hij zuinig. LEIDERDORP - Ook bij de Albert Heijn-vestiging in de 'Winkelhof moet de klant nu een gulden in zijn wagentje gooien wanneer hij boodschappen wil doen. De bedrijfsleiding heeft vrijdag na lang aarzelen besloten het sys teem toe te passen omdat het probleem van de zwerfkarren, karren die door de hele wijk ver spreid staan, zo langzamerhand de pan uit begon te rijzen. "Vooral nadat de Digros het munt systeem invoerde werd het hier erg", verklaart bedrijfsleider C. van Ballegooijen. "Mensen die daar boodschappen hadden ge daan laadden hun boodschappen gewoon hier in onze wagentjes. Drie jongens moesten constant door de wijk lopen om de wagen tjes terug te halen". Hij noemt het muntsysteem "een eerlijk systeem". Volgens hem hebben de klanten er ook om ge vraagd. "Het kwam onduidelijk over dat de Digros het wel had en wij niet", merkt hij op. "We heb ben daarom ook besloten precies hetzelfde systeem te nemen". Het komt erop neer dat de klant bij het begin van de winkelreis een gulden in een gleuf stopt. Wan neer het karretje later wordt te ruggezet en vastgekoppeld krijgt de klant het munststuk terug. Zaterdag, een dag nadat het sys teem was ingevoerd, bleek dat niet iedereen doorhad hoe men moest omgaan met de karren. Al gauw stond een fikse rij voor de wagentjes. AH-jongens moesten het pubiek uitleggen hoe te han delen. Het weerhoudt de be drijfsleider er niet van te zeggen dat "het systeem goed is ontvan gen. We hebben weinig klachten binnen gekregen". Kosten ruim 3V2 ton MAANDAG Leiden Waaggebouw Het Leids Theater speelt 'De vingers van de Macht' en 'Het ver- i het Residentie Orkest, 20.15 Waar het jeugdhonk van voetbalvereniging Meerburg voor gebruikt kan worden bleek zaterdagavond toen er een demonstratie 'electric boogie' werd gegeven door twee studenten van de Haagse sportacademie. De demon stratie was het sportieve intermezzo tijdens een disco-avond van de jubilerende gymnastiekvereniging Meer burg. Twintig jeugdige 'breakdancers' probeerden naderhand dit tweetal te imiteren. Tien van hen vielen hiermee in de prijzen. (foto Holvast» ZOETERWOUDE - De 196 leerlingen van de Klaverweideschool, die vrijdagavond deelnamen aan de sponsorloop voor een kindertehuis in Zaïre, liepen in totaal 759 kilometer en 550 meter. Deze krachtsinspan ning leverde iets meer dan vierduizend gulden op voor hun minder bedeelde leeftijdgenoten in Afrika. "Een ongekend hoog bedrag, veel meer dan we hadden verwacht", zei het hoofd van de Klaverweideschool gisteravond. Hij voegde er aan toe dat alle sponsors nog wel hun in het vooruitzicht gestelde bijdrage moeten uitkeren. De kleuters van de Klaverweideschool liepen samen een dikke honderd kilometer. De leerlingen van de lagere school liepen 2617 rondjes van 250 meter, wat neerkomt op 654 kilometer en 250 meter. De Klaverweideschool gaat in elk geval door met de steun aan het kin dertehuis Mashala dat op 170 kilometer van de Zaïrese stad Kananga ligt. Disco-show krijgt staartje ZOETERWOUDE - De Veronica Disco Show. die zaterdagavond in het Zoeterwoudse Muziekcentrum werd gehouden, heeft na afloop nog een 'staartje' gekregen. Een aantal bezoekers zorgen voor rumoer en balda digheid. Zo liepen twee 18-jarige inwoners uit Stompwijk niet langs, maar over een auto die geparkeerd stond aan de Jan van Banningstraat. Het dak en de antenne van de auto raakten hierbij beschadigd. Een Zoeterwoudenaar, die een en ander zag gebeuren, waarschuwde de politie. Zodoende konden de boosdoeners worden aangehouden. Te gen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Inmiddels hebben de twee Stompwijkers aangeboden de schade te vergoeden. WARMOND De Warmondse politie is in de nacht van za terdag op zondag rond één uur slaags geraakt met een groep jongeren, die zich op hield voor een patatzaak op de hoek Dorpsstraat/Baan. De groep maakte de nodige herrie. Toen politiemannen de luidruchtige jongeren sommeerde het wat rustiger aan te doen richtte de groep zich tegen hen. De politiebus werd bekogeld en er werd te genaan geschopt en geslagen. De aanhouding van de twee grootste boosdoeners leverde ook het nodige ruk- en trek- werk op, waarbij een politie man met zijn elleboog in een ruitje terechtkwam. De twee jongens konden uiteindelijk worden meegenomen. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Overigens meldt de politie dat het niet de eerste keer is dat jongeren op die plek voor de nodige overlast zorgen. ZOETERWOUDE - "Het huidige gebouw is zo lek als een mandje. Dit houten noodgebouw is niet meer op te knappen en voldoet absoluut niet meer aan de eisen van deze tijd. Nieuwbouw is dan ook harde noodzaak. Zeker omdat het jeugdhonk niet meer is weg te denken uit Zoeterwou- de-Rijndijk". Dit zei Rob Hogenelst, voorzitter van voetbalvereniging Meer burg. bij de presentatie van de nieuwbouwplannen vam het jeugdhonk van Meerburg. De bouw van zes kleedkamers en een eigen ruimte voor de jeugd gaat ruim 3'/2 ton kosten. Door zelfwerkzaamheid van de leden wordt op dit bedrag een halve ton bespaard. De nieuwe accom modatie wordt aan de huidige kantine gebouwd. Het onderkomen voor de jeugd wordt "doelmatig en molestbe- stendig". Architect W. Groenen heeft rekening gehouden met de specifieke wensen van de jeugd Zo is er een eigen ingang en wordt door de ligging de geluid soverlast tot een minimum be perkt. De inrichting wordt aan de jeugd zélf overgelaten. G.W.J. de Groot, lid van de bouw commissie, begrijpt de behoef ten van de jeugd: "Ze moeten een eigen 'home' hebben. Wan neer je jongeren en ouderen bij elkaar zet, dan kón dat niet. Ou deren willen de muziek altijd zachter hebben, terwijl jongeren juist van harde muziek houden. Daarom hebben we rekening ge houden met een groot aantal de cibellen. Want zeg nou zelf, ze moeten wel een fatsoenlijk dis- cootje kunnen draaien". Vorming Het jeugdhonk vervult een belang rijke functie voor de wat oudere jeugd van Zoeterwoude-Rijn- dijk. In de Eendenkooi is er voor hen weinig waar ze terecht kun nen. Er zijn veel verenigingen, maar een zinvolle vrijetijdsbeste ding naar eigen inzichten is er niet mogelijk. Als plaats om el kaar ontmoeten zou de Rijndijk- se jeugd zijn aangewezen op Lei den of op het Leiderdorpse Sjel- ter. In het jeugdhonk zijn ze vol ledig 'eigen baas'. Hoe belangrijk het jeugdhonk kan zijn voor de vorming van een Rijndijkse jongeling blijkt uit de woorden van J.W. Kliffen die is belast met de public relations van Meerburg: "Ik heb zelf een zoon die vaak in het honk komt en heb dus meegemaakt hoe groot die vormende rol is voor een jonge knul. In het dorp heb je de KPJ. maar in dit deel van Zoeterwoude is niets voor de wat oudere jeugd". Omdat de 'vervangende nieuw bouw' van een jeugdhonk, zes kleedkamers en wat andere nut tige ruimtes een belangrijke wel zijnsvoorziening is draagt de ge meente Zoeterwoude een steen tje bij. Meerburg kan een ton le nen die over een periode van vijf entwintig jaar moet worden tet rugbetaald. De rest van de drie LEIDEN Gehuwd: J.C. Sterk en J.C Kloos, T M. van der Voorn en M.P.M. Droogh. P. de Jong en P.P. van dei Geer. S. Kampen en M.M. Kersber gen. I. Neuteboom en M.F.T. van Hal E. Kranenburg en L.J. Reibel, M.W.C van Eulpen en A.I. Gerring, C. Rijs- dam en S. Scheurwater, P.J. Kelly en H. Boogerd. R. IJzerman en A H. van Vliet, G.G. Oosterveen en G. Velthuij- T. Heemskerk en A.J.T. van der Zwet; R.J. Escudero Apraiz en T.E.M. Lam- boo. A.L.P. van Dijk en C.J.M. van Kampen; F. Plazier en E. Elderkamp; B. Plazier en E.M.C. van Kalkeren, P.M.C. Willemse en M.P. Beij; H. Sin- gerling en S Laman; B.H.P. van Die- men en P F.A.M. Ligtvoet; M. Bolam- perti en E.J. Massaar; A.I. Wierdsma en M.M. Bos. ton die nodig zijn om de nieuw bouw te bekostigen komt van een hypotheek uit de bouwreser- ve en via subsidies van bijvoor beeld de Nederlandse Sportfede ratie (NSF). Verder is de jeugd honkcommissie zelf bezig zoveel mogelijk te verdienen door bij wedstrijden van Meerburg iets te organiseren dat geld in het laadje brengt. Kooi Wanneer het huidige dertig jaar ou de houten gebouw tegen de vlak te gaat komt er eindelijk meer parkeerruimte bij de velden van voetbalvereniging Meerburg. Mocht deze capaciteit onvol doende zijn, dan is het in de toe- komst miogelijk bij de Eenden kooi te parkeren. Over het nieu we wandelpad loopt de automo bilist in twee minuten naar de velden van de zwart-witten. Voorzitter Hogenelst heeft aan een reisje naar New York het 'grote- stads-idee' overgehouden om op de plaats waar nu de kleedruimte en het jeugdhonk van Meerburg staat een 'kooi' te bouwen. "Op het aan te leggen betonnen par keerterrein is het dan mogelijk in die kooi te voetballen zonder dat de bal in de Meerburgerwetering belandt", aldus de bereisde voor zitter. Op 25 april praat de gemeentelijke welstandscommissie over de te keningen van Meerburg. Wan neer de gemeente en gedeputeer de staten van Zuid-Holland hun fiat aan de plannen geven kan de bouw beginnen. De Meerburgers hopen dat voor september alle papieren rompslomp achter de rug is, zodat snel met de bouw kan worden begonnen. De stille, hoop van de bouwers is om vol-* gend jaar april de opening te kunnen verrichten. Hogenelst. "Maar we moeten nu de vaart er in houden". Kijkhuis - film 'L'Argent' van Bresson, 20 en 22.15 uur. Spiritisch Genootschap - Lage Morsweg 14a, Pa^swijdingsdienst, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu, 20 uur. Voorschoten Ambachtshuis - commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. DINSDAG Leiden Waaggebouw - Sempre Crescendo brengt de Johannes Passion, 20 uur. Kapelzaal K&O - film 'The romantic English woman', 20 uur. Schouwburg LEST speelt 'Curse of the starving class', 20.15 uur. Kijkhuis - film 'L'Argent' van Bresson, 20 en 22.15 uur. Catena - Kaiserstraat 9, Zuidelijk-Afri- ka-cyklus: algmene inleiding met film en spreker. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. mevr. v.d. Zwan, tel. 764006. voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. NVSH infocentruiji - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38. tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 13 tot 20 april door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552: Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330 LEI DSC H JSL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnement 63.10 Com Per post 85,50 W F Maandabonnement 21,21 A Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorgmg na 19 30 uur). dageli)ks ingaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Rubnekchets J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, ku S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten W F (bin buit I Post (plv) 'irtz I 071-144941. tsl 219 Rome. Madrid. Mexi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2