Kelly als kwelgeest Viiltiiik weer op voorgrond Spencer de snelste Sterke tijd van Kijk in de Vegte Richard Ippel wint koers in Rotterdam Titel vijfkamp Ier rijdt alle vedetten naar huis Kiingwedstrij den GP-zege 16-jarige Van Duimen zevende op Misano Zwemploeg stelt zwaar teleur MAANDAG 16 APRIL 1984 LUIK (GPD) - Terwijl het Belgische wielervolk amechtig zit te wachten op een nieuwe Eddy Merckx, woont in haar midden een renner die momenteel met vergelijkba re kracht het peloton in een ijzeren greep heeft. Een golf van sportief chauvinisme blijft bij onze zuiderburen ech ter achterwege, want de man die dit seizoen van het ene naar het andere succes snelt is een volbloed Ier. Gisteren stond hij alweer voor de 14e maal op het erepodium om de traditionele bloementuil in ontvangst te nemen: Sean Kelly. Vanuit zijn verblijfplaats in Vilvoorde is de bonki ge eilandbewoner bezig aan een indrukwekkende strooptocht op de Westeuropese wegen. Binnen een tijdsbestek van acht dagen maakte Kelly twee buitenge woon gewichtige klassiekers buit, vorige week was hij onweerstaanbaar in Parijs-Roubaix, gisteren gaf hij al zijn collega's het nakijken in Luik-Bastenaken-Luik. Het seizoen 1984 is het seizoen van Sean Kelly, die zich nu al offi cieus wereldkampioen mag noe men. Want het is onwaarschijn lijk dat Kelly de Super Prestige TYofee voor de best scorende prof in grote wedstrijden nog kan ontgaan. Van de zes tot dus ver verreden klassiekers won de 27-jarige Kelly er twee, terwijl hij ook nog eens tweede plaatsen liet registreren in de Ronde van Vlaanderen en in Milaan-San Re- mo. Bovendien haalde hij ook uit de etappewedstrijd Parijs-Nice het volle pond. De eerzucht van Kelly laat zich ook gelden in het kleinere werk. In het Baskenland reed hij alles en iedereen zoek. Aanvankelijk konden daar drie zegevierende streepjes achter zijn naam wor den gezet, maar vorige week is bekend geworden dat de Spaan se tijdrijder Julian Gorospe de laatste etappe van deze ronde on der invloed van doping had ge wonnen. In zo'n geval gaan de honneurs naar nummer twee, en dat was... alweer Kelly, zodat hij uit onverwachte hoek zijn 15de eerste prijs mocht innen. Geduld Het peloton moet nog enkele we ken geduld hebben, alvorens het - zij het tijdelijk - van de kwel geest Kelly is verlost. Na het kampioenschap van Zürich, be gin mei, gaat de Ier twee weken in zijn geboorteland uitrusten van alle zegenrijke inspannin gen. Ontspannen en zelfverzekerd was Kelly in Luik aan de start ver schenen voor de aloude tocht naar Bastenaken vice versa, die met tien venijnige hellingen in de fraaie Ardennen een hoge moeilijkheidsgraad kent. „Na mijn zege in Parijs-Roubaix ben ik me een stuk rustiger gaan voe len", aldus Kelly. Gebrek aan concentratie, zo zei hij, was hem afgelopen donderdag in de Waal se Pijl opgebroken, maar dat gold voor alle toonaangevende coureurs. Een dergelijke instel ling is in Luik-Bastenaken-Luik ondenkbaar, want daarvoor zo wist ook Peter Post is deze koers veel te belangrijk. Alleen in de morgenuren namen de renners er hun gemak van. Met een gangetje van 30 kilometer per uur en door een behaaglijk zonnetje beschenen ging het richting Bastenaken. Na het keerpunt daar vloog het tempo onmiddellijk omhoog, niet in het minst dank zij een lekker „mee- windje". Kim Andersen, die in de Waalse Pijl zo verrassend had uitgehaald, bleek nog in de win ning mood. Hij was opnieuw de LEIDEN - Terwijl verschillende van zijn ploeggenoten tevergeefs op successen aasden tijdens de wielerronde van Drenthe, sloot Du Prie-renner Richard Ippel za terdag het interclubtreffen op de Rotterdamse Doenkade win nend af. De Leidenaar sprong tij dens de laatste kilometers uit het uitgedunde peloton weg en werd voor het passeren van de meet niet meer teruggezien. De dames van de nieuwe Rijnland- ploeg komen momenteel tijdens de open koersen prima uit de voeten. Hanneke Lieverse sloot gisteren de ronde van Stampers- gat winnend af, met Conny van Goert uit Nieuwkoop op de twee de plaats. Marian van Galen eiste de vierde plaats voor zich op. Za terdag eiste Hanneke Lieverse in Dongen eveneens een ere-plaats voor zich op. De Hillegomse fi nishte achter winnares Heieen Hage als tweede. HARLINGEN (ANP) - Hans Vultink betrad vorig jaar mei voorlopig voor de laatste maal de hoogste trede van het erepodium. Toen werd de 46-jarige Eibergenaar in Uit geest nationaal kampioen ankerkader 47/1. Gistermiddag toonde Vultink zich in het cultureel centrum De Trebel in Harlingen de sterkste all-rounder van dit seizoen door de vijfkamp persoonlijk op zijn naam brengen. jongens op weg 1 Commando De vedetten, die nog een en ander recht hadden te zetten na hun apathisch gedrag in de Waalse Pijl, namen snel het commando over. Na de beklimming van de Stockeu hadden de meesten el kaar gevonden in een kopgroep van 20 man. Uiteraard Kelly, maar ook Hinault, Zoetemelk, wereldkampioen Lemond, de Zweed Prim en zelfs Tourwin- naar Laurent Fignon. De gebril de Parijzenaar timmerde einde lijk weer eens aan de weg en bleek later zelfs nog in staat een van de hoofdrollen op zich te ne men. Absent in dit selecte gezelschap waren onder anderen Peter Win nen en Johan van de Velde, die andermaal de zware last van het favoriet-zijn ervoer. De Braban der in Italiaanse dienst had grootse plannen, maar toen het menens werd, moest hij eraf. Van de Velde: „Op de Stockeu ben ik gewoon geblokkeerd, en als je dan in de tweede groep komt te zitten, gaat de moraal weg". Hoe anders is het als je vooraan fietst. Neem Fignon, achter wiens naam steeds meer vraagte kens werden gezet. De Frans man, die dit seizoen nog hele maal niets had gepresteerd, voel de zich in het prille stadium van de finale zelfs zó sterk, dat hij be gon te soleren. Phil Anderson, de vechtjas uit de ploeg van Post, reageerde echter alert en onder scheidde zich vervolgens als de man van de wedstrijd. Steun De noeste werker uit Australië liet al zijn tanden zien, ten teken van volledige inzet. Het mocht niet baten, want Fignon bood hem geen enkele steun. Anderson „Fignon zei dat hij op het vlakke gedeelte wel zou willen werken, maar dat geloofde ik direct al niet. Ik heb nog tegen hem ge zegd dat, als hij wèl ging rijden, een van ons beiden zou winnen, maar daar reageerde hij niet op. Hij dacht gewoon aan zijn twee ploegmakkers in de achtervol gende groep" Die was reeds voor de helft geslon ken, want het gevecht werd met de minuut slopender. Tot de af vallers behoorden Bernard Hi nault, die gisteren de onzeker heid, of hij ooit nog eens op zijn oude niveau terug zou keren, be hoorlijk aanwakkerde. Wèl erbij tot het bittere eind bleef Steven Rooks, de winnaar van vorig jaar. De Noordhollander, voor wie deze oudste Belgische klas sieker geknipt lijkt, probeerde het nog even met een verras singsaanval op het parkoers van aankomst, doch Kelly liet nie mand meer ontkomen. Met zijn vierde plaats was Rooks, na een kommervolle periode, echter best tevreden. Spijt Hoe sterk Anderson reed, bleek op de Boulevard de la Sauvenière in Luik, waar hij achter Kelly nog naar een tweede plaats sprintte. En dat, terwijl hij enkele kilome ters eerder, door toedoen van Kelly en de Belg Criquielion, de vlag ontmoedigd moest strijken. Spijt van zijn vruchteloze ont snapping, die bijna 40 kilometer had geduurd, had Anderson ech ter niet. „Wat moet ik anders?", legde hij na de dopingcontrole uit. „Wachten op Kelly? De beste verdediging is toch de aanval". „Als Fignon goed was geweest, hadden we het wel gered", stelde Peter Post naderhand vast. „Dan hadden ze direct een grotere voorsprong gehad en zou er niet meer zo snel door de achtervol gers zijn gereageerd". Nu restte Anderson slechts een eervolle vermelding en een troostprijs. Arbeid adelt niet altijd in de wie lersport. Dertien jaar geleden leverde hij eenzelfde prestatie af in het Lim burgse Stein. Vultink, thans in het bezit van 48 titels, moest ove rigens tot en met het laatste ca rambole geconcentreerd blijven. Jan Arnouts, vrijwel het gehele toernooi toonaangevend, gaf in de laatste ronde terrein prijs. Ar nouts leek een riante voorsprong te hebben en de titel zou de Bra bander op een presenteerblaadje worden aangeboden. De laatste ronde moest Arnouts tegen Jos Bongers afwerken. Arnouts mocht er tenminste vanuitgaan dat de inmiddels onttroonde ti telhouder Piet Vet Vultink in één partij de baas zou blijven. Teveel richtte Arnouts de aandacht op het treffen tussen Vet en Vul tink. Nadat de Brabander het fi bre van Bongers had gewonnen ging hij fors onderuit in het 47/1. Die nederlaag zou Arnouts later opbreken. Het bandstoten en het 71/2 leverde geen probleem op en in het drie banden schoot hij excellent uit de startblokken met een serie van 10. Arnouts kon derhalve aan zijn totaal aantal partijpun- ten acht punten toevoegen het geen hem deed eindigen op 37. Vultink, die inmiddels niet meer kon verliezen van Vet dankzij een 6-0 voorsprong en dus qua matchpunten op gelijke hoogte bleef met Arnouts diende de strijd van de Berkhouder met 10- 0 te winnen om de Brabander één partijpunt voor te bfiiven. Het ging Vultink uiterst r af. De zeer ongelukkig spelende Vet begreep dat zijn inzet in die laatste partij belangrijk was. Vul tink kwam in het driebanden niet echt los en Vet bleef in het spoor. Niettemin maakte Vultink LEIDEN - Op de zwemkalender van de Kring Gouwe Rijnstreek stonden voor het afgelopen weekeinde twee interessante wedstrijden op het programma. In het Vijf Meibad werd zaterdagmiddag de vierde voorronde van de Speedo jaargangwedstrijd verzwommen en het zwem bad de Tobbe vormde het strijdtoneel voor de kring A- wedstrijden. STEVENSBEEK - De 16-jarige scholier Davy Strijbosch won gisteren in Stevensbeek de Grote Prijs van Nederland, meetellend voor het wereldkampioenschap motorcross in de 125 cc klasse. Samen met Kees van der Ven voert hij de ranglijst voor de we reldtitel aan. Van der Ven, vorige week winnaar in Italië, pakte de eerste mache maar viel in de tweede rondgang geblesseerd uit. Strijbosch profi teerde en hield het hele interna tionale veld achter zich. In het to taalklassement eindigde de Ita liaan Maddi als tweede en de Fin Vehkonen als derde. De Belg George Jobé won in Schwanenstadt de GP van Oos tenrijk in de 500 cc klasse. Zijn landgenoot Eric Geboers werd tweede. Freddie Spencer hier nog met Eddie Lawson in zijn spoor. De MISANO (DPA) - Wereldkampioen Freddie Spencer heeft zondag op het circuit van Misano zijn favorietenrol in de Koningsklasse (tot 500 cc) helemaal waargemaakt. De 22-jarige Amerikaan was op de nieuwe Honda zoals verwacht veel te snel voor alle concurrenten. Ook zijn landgenoot Eddie Lawson kon niet in het spoor blijven en kwam met ruim twintig secon den achterstand als tweede over de eindstreep. De Yamaha-cou reur blijft wel op de eerste plaats in de rangschikking van het we reldkampioenschap, want Spen cer kwam bij de openingswed strijd in Kyalami niet aan de start na een valpartij. Boet van Duimen kwam in Misano goed voor de dag. Hij stuurde de Suzuki naar de zevende plaats en verzamelde daarmee opnieuw WK-punten. In de algemeen klassement deelt Van Duimen de vijfde plaats met De Radigues en Gardner. De tweede Nederland se vertegenwoordiger Rob Punt kon geen rol van betekenis spe len en eindigde in de achterhoe de. gewonnen door de Italiaan Faus- to Ricci. Voor 60.000 geestdrifti ge landgenoten werd de 23-jarige fabrieksarbeider op zijn van de Italiaanse bond geleende Yama ha als eerste afgevlagd. Ricci profiteerde in de slotfase van de pech van wereldkampioen Car los Lavado en Franco Matteoni. De Venezolaan Lavado voerde het veld lange tijd aan, maar kwam drie ronden voor het einde door een stuurfout ten val. De op de tweede plaats liggende Ita liaan Matteoni werd gedwongen hard te remmen om niet over hem heen te duikelen. Hij gaf Ricci met die manouvre vrij baan. De ongedeerde Lavado klom nog wel weer op de machi ne, maar zijn poging nog iets goed te maken, haalde niets uit. Matteoni kwam door motorpech ook niet in de uitslag voor. In de debuterende 80 cc-categorie won Pier Paolo Bianchi op op vallende wijze. De coureur uit de nabij gelegen badplaats Rimini startte met de in Nederland ge construeerde Casal als laatste, maar begon onmiddellijk aan een indrukwekkende opmars. Na vijftien ronden had hij koplo per Stefan Dörffinger al inge haald. Met een reeks verbeterin gen van het ronderecord deklas seerde Bianchi de concurrenten van Zündapp. Dörffinger en Ha- bold bleven op de Westduitse machines de Nederlander Hans Spaan nog wel ruim voor. Spaan werd op een Casal vierde en zijn Nederlandse stalgenoot Willem Heykoop zesde. De race in de 125 cc-klasse leverde zaterdagavond de Spanjaard An gel Nicto de 85e Grand Prix-zege in zyn loopbaan op. De 37-jarige Garelli-rijder stevent door deze overwinning al weer af op zijn dertiende wereldtitel. In het Vijf Meibad verschenen de beste zwemmers uit de jaargan gen 72/76 van de kring Gouwe Rijnstreek aan start, om zich trachten te kwalificeren voor de later in het jaar te houden finales in Groningen. Wie daarvoor in aanmerking komen zal landelijk moeten worden bezien. Een goe de kans op plaatsing maken Nan cy Kijk in de Vegte (LZ'86), Ka rin Stastra (LZ'86), Yvonne La- terveer (Zijl/LGB) en Dennis Schouten (Zijl/LGB). Nancy Kijk in de Vegte (LZ'86) be haalde op de 100 meter school slag meisjes 74 een zeer overtui gende eerste plaats met een goe de tijd van 1,34,7. Karin Stastra (LZ'86) was het snelst op de 100 meter rugslag meisjes 75/76 met een tijd van 1.33,0. Het Zijl-lid Yvonne Laterveer kwalificeerde zich vermoedelijk op de 200 me ter wisselslag meisjes 73. Voor haar werd een tijd van 2.51,5 ge noteerd. Op de 50 meter vlinderslag jongens 75/76 wist Dennis Schouten (LZ'86) als eerste te finishen in een snelle tijd van 45,7. Broertje Mark Schouten werd tweede in 48,0 en Jacco de Haas (LZ'86) derde in 50,2. Bij de jongens 74 was het Mike Beukering (Zijl/ LGB) die als eerste aantikte: 1.22,7. Paulien Stastra (LZ'86) pakte het goud op de 100 meter schoolslag meisjes 72 met een tijd van 1.26,5. Jessica Rebel (Katwijk) werd tweede in 1.28,4. Bij de jongens 72 werd de 100 me ter vlinderslag verzwommen. Niels Ouwerkerk van de Zijl LGB was het sterkst met een winnende tijd van 1.16,3. Clubge noot Erwin Sierra werd tweede in 1.18,5 en Bas Willemsen (LZ'86) derde in 1.19,0. Tot slot wist Laurens van Kampen (Zijl/ LGB) de 100 meter schoolslag jongen 73 op z'n naam te schrij ven met een tijd van 1.32,6. Op het programma van de Winter Kringkampioenschappen van Gouwe Rijnstreek stond bij de meisjes de 50, 100 en 200 meter rugslag en bij de heren de 50,100 en 200 meter schoolslag. In de leeftijdsgroepen onder de 12 jaar werd alleen de 50 en de 100 meter verzwommen. De meeste kringtitels kwamen te recht bij zwemmers van LZ'86. Nancy Kijk in de Vegte (LZ'86) pakte als eerste een kringtitel en wel op de 50 en 100 meter rug meisjes onder de 10 jaar. Haar tij den waren 38,0 en 1.23,4 op de 100 meter. Martin Bartels (LZ'86) was het snelst bij de jongens on der de 12 jaar met de tijden van 41,4 en 1.29,6. Robert Janssen (Zijl/LGB) werd met snellere tij den tweede doordat hij gedis kwalificeerd werd; 40,8 en 1.27,7. Marco Mulder (LZ'86) werd eer ste bij de jongens onder de 14 jaar. Voor hem werden de tijden van 36,1 op de 50 school, 1.18,7 op de 100 en 2.49,2 op de 200 me ter schoolslag genoteerd. Edo den Boef werd derde met de tij den van 37,6; 1.25,6 en 3.07,0. Rugslag specialiste Silvia Bakker van LZ'86 werd zo als veAvacht kring kampioene bij de meisjes onder de 16 jaar. Haar winnende tijden waren 34,3; 1.12.2 en 2.33,7. Miriam Haagendfik (LZ'86) legde beslag op het zilver met de tijden van 34,9; 1.14,3 en 2.38,7. Janette den Duik (Katwijk) werd derde met 33,6; 1.13,1 en 2.43,4. René Correljé van de Zijl/LGB won op een zeer overtuigende wijze de schoolslag nummers bij de jongens onder de 16 jaar. De schoolslagspecialist liet de vol gende tijden noteren: 33,7; 1.08.9 en 2.31,9. Antoine van Weerde van LZ werd derde in 34,4; 1.14.4 en 2.39,5. Wilco van der Zeeuw van LZ'86 won het op verrassen de wijze bij de heren, met name door een zeer goede 200 meter schoolslag. Hij liet de klokken stil staan op 33,2; 111,9 en 2.36,5. Hans de la Lau (Zijl/LGB) pakte het zilver met de tijden van 31,1; 111.8 en 2.42,4. Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) werd derde met 33,2; 1.12.9 en 2.40,7. de partij in de 32e beurt uit en startte Vet de gelijkmakende beurt met drie caramboles ach terstand. Vet produceerde in die laatste beurt twee caramboles en zag zijn derde poging op een mil limeter mislukken. Arnouts, die ingespannen toekeek, moest definitief genoegen ne men met zilver. Het brons ging uiteindelijk naar Bongers. De Nijmegenaar vervulde in Harfin- gen zeker geen imponerende rol. Onder andere tegen Vultink leed Bongers zaterdagavond een overduidelijke nederlaag van 10- 0. Op zichzelf geen opzienbarend feit maar de wijze waarop Bon gers verloor maakt duidelijk dat het met de concentratie slecht gesteld was. Zijn wisselvallig op tredende plaatsgenoot Willy Steures wist tegen Vet en Bon gers beslag te leggen op totaal vier matchpunten. Op de valreep steeg Ben Velthuis nog een plaats op de ranglijst. BLACKPOOL (Van een specia le ANP-verslaggever) - Dat de Nederlandse zwemploeg bulkt van het enthousiasme is pas na de afloop van de met 168-192 punten verloren in terlandwedstrijd tegen Groot-Brittannië gebleken. Opgetogen stortte men zich en mass in de gfijgoot, die als een gigantische octopus rond het stokoude bad van Black pool is gestrengeld. De in spanningen die daarbij wer den verricht, waren omge keerd evenredig aan wat er tijdens de wedstrijden werd gepresteerd. Bondstrainer Ruud Beele was er allerminst over te spreken dat een deel van zijn selectie de laatste serieuze internatio nale olympische test voorna melijk als een leuke onder breking van de mdnotone duurtraining had opgevat. Zijn donderspeech na de slappe vertoning van de eer ste dag gold met name de he ren. In de sterkst denkbare opstelling scoorden zij wel in punten: Petro Stalman werd zelfs op de 100- en 200 meter rugslag eerste, maar niet qua instelling. Niet eenmaal werd de Olympische richtlijn be naderd. Trouwens bij de dames bleven alleen Annemarie Verstap pen met 56.88 op de honderd meter vrije slag en Conny van Bentum met exact dezelfde tijd als startzwemster van de 4 x 100 meter vrije slag, bin nen die limiet Maar waar de damesestafette zelfs met in valster Wilma van Velsen in plaats van de verhinderde Desi Reijers onder de licht tijd kwam, bleef de 4 x 200 meter herenploeg er niet minder dan vijftien seconden vanaf. Met name Hans Kroes en Peter Drost bleven drie of meer se conden boven de tijden die voor de tijd van het jaar nor maal mogen worden geacht. Peter Drost probeerde er zon dag op het persoonlijk num mer nog wat van te maken, maar werd op de allerlaatste meters door ademnood ge veld. Hans Kroes probeerde het niet eens. Hij manifes teerde zich een heel klein beetje bij de verloren 4 x 100 meter vrije slag estafette en pas echt bij de glijgootrace. „Ik denk dat de zwemmers het de zwemcommissie heel moeilfikmaken zich straks ten opzichte van het Neder lands Olympisch Comité hard te maken", aldus bege leidster Rianne Smit Daar speelt ook het verleden mee. Nu de schoolslag per traditie zwaar onderbezet is, liggen de kansen eigenlijk alleen maar op de 4 x 200 vrije slag en die heeft maar al te vaak met wisselend succes als red- dingslijn gefungeerd om flink wat herenzwemmers naar grote evenementen te trekken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21