LEIDSC AGBLAD s 'De mooiste dag van mijn leven' Dames schrijven historie Jeroen Piket 'tevreden' met zilver ern 'Oude Vier' Njord wiut na 21 jaar weer Varsity Tafeltennisters bij laatste vier op EK Wiersma behoudt damkroon Sowjet-Unie stuurt geen tennissers naar Spelen Stencel naar België Vandaag in de sportkrant Slapstick in de Kuip Shahanga wint marathon Sean Kelly als kwelgeest LEIDEN - Tevreden, maar toch ook een beetje teleurgesteld, keerde jeugdschaker Jeroen Pi ket zaterdagavond terug van de in Parijs verspeelde wereldkam pioenschappen tot 17 jaar. Tevre den vanwege de uiteindelijke tweede plaats, die hij via een sco re van 8 uit 11 en een hoog aantal weerstandspunten wist te berei ken. Teleurgesteld omdat er meer had ingezeten. In de voor laatste ronde had de jeugdige Leiderdorper de titel binnen handbereik, via één ongelukkige ontging hem die. Tegen de jeugdkampioen van Mongolië, hing een voor Piket ui terst gunstige remise voortdu rend in de lucht. Totdat de scho lier op de 46ste zet besloot om nog een ultieme poging te wagen de winst te grijpen die hem één ronde voor het einde al bijna van de titel zou hebben verzekerd. Die actie pakte vrijdagavond echter volledig verkeerd uit. Pi ket verloor en omdat zijn rivalen Anand en Dreëv beide remiseer den, keek hij pardoes tegen een half punt achterstand op die twee aan. Bovendien moest hij de Rus Yvanchouk naast zich op de ranglijst dulden. Alleen misstappen van zijn rivalen konden de 15-jarige Leiderdor per vervolgens, op grond van de meeste weerstandspunten, als nog de titel bezorgen. Van het leidende duo raakte de Indiër Anand het spoor inderdaad bij ster: remise tegen de Amerikaan Rachel. Titelverdediger Dreëv weigerde Piket echter in de kaart te spelen. De Rus klopte de Is raëliër Lev en werd met 8V2 punt onbereikbaar. Voor Piket restte toen via winst op Rettendahl slechts het zilver dat hem, dank zij een groter aantal weerstands- punten dan het tweetal Anand en Yvanchouk (beiden scoorden eveneens 8 punten), ten deel viel. Niet ontmoetigd reisde Jeroen Pi ket gistermorgen al weer door naar Hilversum voor de nationa le jeugkampioenschappen tot 20 jaar. In begon met winst op de Haagse Philidor-speler Wim de Kok. Broer Marcel ging met een zege op Hendriks eveneens goed van start. Alleen Jörgen Hense- ler, de Leidse titelhouder, moest een verliespartij incasseren. "De vreugde was uitzinnig na de Njord-zege in de Varsity. Een grote schare supporters ging te water in het Amsterdam Rijnkanaal om de ploeg te feliciteren. Ze hadden er graag een nat pak voor over om de roeiers een warm onthaal te bezorgen. (foto anp> HOUTEN - Een duik in het nog erg koude water van het Am sterdam-Rijnkanaal om zijn ploeg te feliciteren was niet voldoende om zijn hevige emo ties te doen bekoelen. Terug op de wal liet coach Pancras Ho- gendoorn - hoog op de schou ders van de Njordschare de tranen tenslotte maar de vrije loop. Zijn ploeg had zojuist op overtuigende en schitterende wijze het hoofdnummer van de Varsity gewonnen. Éénentwintig jaar lang heeft Njord moeten wachten op de felbegeerde zege in de "Oude Vier". Dit jaar leken de kansen gunstig om toe te slaan. On danks de druk van het favoriet- zijn wisten slagroeiers Ruud Wessel, Marijn Algie, Willem Jan de Widt, Gijs Algie en stuurman Lex Kwee de gou den medailles uit dit jaar weer zeer woelige Varsity-water te vissen. Aegir werd tweede, Tri ton derde, Laga vierde, Nereus vijfde en Argo laatste. De ploe gen van Skadi en Orca moes ten zich wegens ziekte terug trekken. De wind was aangewakkerd tot hard toen om zes uur gister middag de Oude Vieren van start gingen. Triton startte ra zendsnel en nam direct een verrassende voorsprong. Njord lag na de start tweede, terwijl kanshebber Aegir zo traag be- gon, dat Laga lange tijd de der de plaats kon innemen. De jon ge Nereusploeg volgde het veld goed. Argo - voor het eerst sinds vele jaren weer pre sent in het Hoofdnummer lag al gauw op hopeloze achter stand. Na vijfhonderd meter begon de verwachte terugval van Triton en kon Njord de Utrechtse ploeg gaan bedreigen. Aegir nam de derde plaats van Laga over. Slagroeier Ruud Wessel dicteerde vanaf dat moment zijn ploeg een strak ritme in tempo 31. Triton, dat Njord steeds dichterbij zag komen, sloeg een onrustig tempo, dat iets hoger lag, terwijl Aegir moedig probeerde de hopeloos lijkende achterstand weg te werken. Daarvoor hadden de Groningers, met Hoekstra en Adema op de slagplaatsen een hoog tempo nodig, dat varieer de van 35 tot 38 slagen per mi nuut. Na duizend meter namen de Leidse studenten de leiding van Triton over en kon de ploeg van coach Hogendoorn gaan bouwen aan de zege. Wes sel liet het kalme ritme geen moment varen, waardoor de ploeg ongevoelig leek voor de vuile klappen, die op het steeds onrustiger wordende water onvermijdelijk waren. Rustig overleggend met de achter hem zittende debutant Marijn Algie, loodste de erva ren Leidse slagman zijn ploeg door de middelste kilometer. De volgelingen van de Zwaan beslisten déér de race. Njord liep weg tot een lengte voor sprong; Aegir, nog steeds in hoog tempo, volgde en kwam langszij Triton. Laga en Nereus hadden inmiddels moeten los- De laatste kilometer ging in met Njord op kop en een verwoed spurtend Aegir op de tweede plaats. Toch was Njord met een lengte voorsprong nog niet veilig. De Groningse studenten bleven aandringen en één 'snoek' kon fataal zijn. Ruud Wessêl bleef volharden in het ritme van 31 slagen per mi nuut, ook toen Aegir nog dich terbij kwam. De ploeg straalde zelfvertrouwen uit, dat niet werd geschaad door een serie vuile klappen op de laatste me ters. Marijn Algie, Willem Jan de Widt en Gijs Algie bleven hun slag perfect volgen en ga ven de koppositie niet meer uit handen. Een ongekende schare suppor ters begaf zich in het koude water om de helden te felicite ren. Onder hen coach Hogen doorn, die voor de start had ge zegd: "Het is nu of nooit. Vol gend jaar stoppen deze roeiers en heb ikzelf geen tijd meer om het coachen te combineren met mijn medicijnen-studie. Het moet nu lukken". Na afloop kon hij alleen uitbren gen: "Dit is de mooiste dag van mijn leven". Verder commen taar was ook overbodig. Alles wat lichtblauw was, was uitzin nig van vreugde: Njord had eindelijk en terecht weer eens de Varsity gewonnen. JAN KLERKS MOSKOU - Tot in de puntjes, zo had de NTTB in Nederland ge roepen, zou het in opspraak ge raakte trainingskamp in Polen zijn verzorgd. Van die beloftes kwam in het Oostblok evenwel niets terecht. Flauw van het slechte eten, moe van de zeer lan ge reistijden en getergd door de slechte sanitaire voorzieningen kwam de Nederlandse ploeg vo rige week voor de Europese ta feltenniskampioenschappen in Moskou aan. Daarom moest het ergste voor de landenwedstrij- den worden gevreesd, maar de ontberingen in Polen hadden wat de dames betreft geen in vloed op de prestaties. De vrou- wenploeg van coach Jan Vlieg onderscheidde zich met een hal ve finaleplaats via overwinnin gen op Hongarije, Engeland en Finland. Met name de 3-1-zege op titelverde diger Hongarije kwam als- regel rechte verrassing. De nederlaag tegen Zweden daarentegen deed de glans ietwat verbleken. Om dat Vriesekoop na een aantal uit stekende optredens in de partij tegen Marie Lindblad de mentale druk niet meer kon verdragen, moest de Scandinavische afvaar diging met 1-3 voorrang worden verleend. Een dure nederlaag, want winst had Oranje vrijwel zeker de eerste plaats van de poule opgeleverd. De vreugde was er echter niet minder om in het Nederlandse kamp, nu voor het eerst in de NTTB-geschiede- nis de laatste vier werd bereikt. In de kruiswedstrijden wordt de équipe van Jan Vlieg hoogst waarschijnlijk met de sterke Russische afvaardiging gecon fronteerd. Op jacht naar promotie naar de A- categorie dienden de heren slechts rekening te houden met twee ploegen. Tegen de eerste. België, haalde Oranje hoopge vend met 5-1 uit, maar tegen de tweede, Oostenrijk, liep het na een marathonpartij van vier uur fout af. Door de 4-5 nederlaag slonken de promotiekansen aan zienlijk, nu het sterke Roemenië in de kruiswedstrijden aan Ne derland wordt gekoppeld. Later werd nog met 5-0 van Luxem burg gewonnen. Voor de dames lijkt brons, normaal gesproken, het hoogst haalbare. De zaterdagavond behaalde 3-1- winst op Hongarije bracht de ploeg in zeer kansrijke positie. Gemotiveerd door de tijdens de Top-12 geleden nederlaag, veeg de Bettine Vriesekoop met Olah de vloer aan, terwijl met Urban nog even grondig werd nage- dweild. Tegen Engeland bleef Nederland op één lijn, al liet Vriesekoop een aanzienlijk aan tal energiebronnen onaange roerd. Zoals gebruikelijk be waart de Hazerswoudse de krachten voor het individuele tournooi. Niettemin bleek ook de minder scherpe Vriesekoop goed voor totaal vijf overwinningen. In de partij tegen de Britse dames deed Mirjam Kloppenburg van zich spreken door de 13 plaatsen hoger op de ranglijst geposteer de Karen Witt de pas af te snij den. Dat succes was nodig, want daarvoor had de 18-jarige speel ster van Torenstad niet bepa&ld uitgeblonken door oogstrelend spel. Terwijl de verwachtingen toch redelijk hoog waren gespan nen, nadat de Internationale Ta feltennis Unie haar naam aan de 25e plaats op de Europese lijst had verbonden. Ze produceerde in de aanloop tot de EK een groot aantal trainingsuren, maar zag die inspanningen in Moskou vooralsnog niet beloond met overwinningen. Goed. de zege op Witt was een ver rassing, maar daartegenover stond de verliespartij tegen de onbekende Engelse Gordon. „Ik was niet bij de les", concludeer de zij na de nederlaag, „ik had gewoon moeten winnen". De ne derlagen tegen de hoger gekwali ficeerde Olah en Lindblad kon den haar niet worden aangere kend, al had ze tegen de Zweedse uitzicht op de zege. „Toen ik bij 11-9 in de tweede set dacht de wedstrijd te kunnen winnen werd ik nerveus. Dat heeft me uiteindelijk de zege gekost. Die nervositeit zal ik dus nog moeten afleren". De inzinking van Vriesekoop tegen Marie Lindblad was opmerke lijk. Aanvankelijk leek er na 21- 17 in de eerste set niets aan de hand, daarna wekte Vriesekoop de indruk zich niet verder in te willen spannen. Lindblad won de volgende twee games dan ook met speels gemak (16-21 en 9-21). De „gemakzucht" van Vriese koop werd haar nog bijna fataal in de partij tegen de Finse Sonja Grefberg. Gelukkig voor het Ne derlandse team wist zij een ach terstand van 16-19 in de beslis sende derde game alsnog om te zetten in een 22-20-winst. Neder land versloeg Finland uiteinde lijk met 3-0. Overigens kan het optreden van de Nederlandse ti- telhoudster in het individuele toernooi met optimisme tege moet gezien worden. Ondanks haar wisselvallige optreden van het afgelopen weekeinde stond elke partij speltechnisch gezien op een hoog niveau. Voordat het individuele gebeuren een aanvang neemt, moet vooral de Nederlandse herenploeg zich nog heel wat inspanningen ge troosten. Promotie naar de A-ca tegorie is het doel, maar het is nog maar de vraag of dat, na de dure nederlaag tegen Oostenrijk kan worden bereikt. Stencel zal zich de komende dagen nog wel eens afvragen of de opstelling van Bob Potton wel verantwoord was. De vernederlandste Engels man was gistermorgen met een stijve nek opgestaan, maar voel de zich na enige massage fit ge noeg om te spelen. Potton kreeg vervolgens nederlaag na neder laag om de oren en was er indi rect de oorzaak van dat Neder land met 5-4 ten onder ging tegen Oostenrijk. Verhes totaal geen rekening mee was gehouden. De prestatie van Anne Vlieg tegen Oostenrijk was wel van formaat. Vlieg versloeg achtereenvolgens Bar en Amplatz, maar kon het in de slotpartij tegen Palmi ook niet meer bolwerken. ROB ONDERWATER Vriesekoop: niet op scherp, wel op hoog UVS krijgt pak slaag MVKV-Leiden gestaakt RB loopt verder uit Polo-trio neemt afscheid ROTTERDAM (ANP) - Een hy pernerveuze Vadim Wirny is er zaterdag in Rotterdam niet in ge slaagd in de twintigste en laatste partij van de damtweekamp te gen wereldkampioen Harm Wiersma voor een verrassing te zorgen. De 18-jarige Rus moest na bijna drie en een half uur spe len erkennen dat een tweede ze ge in de reeks onmogelijk was. Op de 43e zet bood hij dan ook remise aan, waarna hij Wiersma als eerste kon feliciteren met het behoud van diens wereldtitel. Het begin van de partij van zater dag bleek een herhaling van de zestiende ontmoeting, die voor de met zwart spelende Nederlan der zo dramatisch was verlopen. Op de negende zet koos Wiersma echter met 21-27 voor een wat rustiger voortzetting in plaats van het eerder door hem gespeel de 23-28, dat meer spanningen opriep. Wirny zag nu af van een aanval op zwarts lange vleugel en concentreerde zich op het voortdurend bedreigen van de formatie van Wiersma op de an dere vleugel. Het remise-aanbod kwam dan ook als een bevrijding voor Harm Wiersma die voor het eerst in zijn damcarrière een tweestrijd onbeslist (20-20) beëindigde. Als titelverdediger behield hij daarmee zijn wereld kroon, mede omdat ook de al maanden ruziënde Nederlandse - en Werelddambond in Rotter dam overeenstemming bereik ten over de kwestie van de toe kenning van wereldtitels. In dat akkoord wordt het WK-toer- nooi van Sao Paolo (1982) erkend als titelstrijd. Al ontbraken de Russen, winnaar Jannes van der Wal was dus een echte wereld kampioen. Dat was ook de win naar van de achtkamp die in juli 1983 gehouden werd in Amster dam: Harm Wiersma, die als als reglementair vervolg op het WK van Sao Paolo in oktober en no vember 1983 een officiële match speelde tegen de wereldkam pioen 1982 (Van der Wal). In deze tweekamp verloor Van der Wal zijn wereldtitel aan Wiersma, die de damkroon zaterdag dus op nieuw officieel op het hoofd kon zetten. MOSKOU/MONACO (AFP/SID) - De Sowjet-Unie heeft de toezeg ging tennissers te laten deelne men aan het demonstratietoer- nooi tijdens de Olympische Zo merspelen ingetrokken. Het be sluit geen tennisafvaardiging te sturen is echter nog niet defini tief. De komende weken zal wor den bekeken of niet alsnog een aantal jeugdige tennissers voor het toernooi zal worden geselec teerd. De voorlopige afzegging is niet los te zien van de Sowjet-kritiek op de organisatie van de Spelen, die zich voornamelijk richt op de co- merciële aanpak en de anti-Rus sische houding in de VS. Of er Russisch tennistalent zal zijn te bewonderen in Los Angeles, hangt voor een belangrijk deel af van het resultaat van de extra IOC-vergadering, die op verzoek van de Sowjet Unie op 24 apnl in Lausanne wordt gehouden. MOSKOU (GPD) - Ook Milan Stencel heeft moeten ervaren dat geheimen in de Nederlandse Ta- feltennisbond nimmer bewaard blijven. Alleen aan bondsbe- stuurslid Egbert Welsink had de 44-jarige Joegoslaaf in vertrou wen meegedeeld dat hij per 1 september 1984 in dienst van de Belgische bond zou treden. Via de mediakanalen van de zuiderburen sijpelde het nieuws evenwel door tot in Moskou, waar voorzitter Jaap Roeten, ge confronteerd met Stencels trans fer van verbazing, zowat van zijn kuipstoeltje rolde. De praeses wist dus van niets, zo als ook de nationale herenploeg onwetend was van de overstap van de huidige coach. Om 'lasti ge' vragen te vermijden werden Roeten en de spelers door Wel sink in een lege kleedkamer ge loodst, waar opening van zaken werd gegeven. In de persconfe rentie die een paar uur later volg de, werd duidelijk dat Milan Stencel vanwege problemen met de NTTB en zijn vrouw naar de Belgische bond zal overstappen en dat zijn opvolger al in de wachtkamer heeft plaatsgeno men. Jan Vlieg dus, al wilde het duo Roeten-Welsink dat in het afgelopen weekeinde niet beves tigen. Vlieg zelf ook niet. Hu had "geen commentaar". Milan Stencel en de Belgische ta- feltennisbond kwamen ruim een maand geleden al tot een ak koord. Daarvoor hadden de NTTB en de Joegoslaaf al diver se gesprekken gevoerd om tot een verlenging van hun contract te komen. „Want", meende Eg- bert Welsink, „we waren tevre den over zijn functioneren. Ten slotte is de landenploeg met hem naar de Superliga gepromo veerd. Daarom wilden we graag verder, maar hij stelde een aantal zenlijken was". Stencel had tijdens die besprekin gen aangedrongen op ruimere fi nanciële middelen om een viertal trainingskampen in aanloop tot belangrijke toernooien te bekos tigen. De NTTB had ongeveer 50.000 gulden opgehoest voor die plannen. Welsink legde Stencel daarom enige goedkopere alter natieven voor De coach kapte al le onderhandelingen echter af, nadat zijn vrouw de nadrukkelij ke wens had geuit naar Luxem burg (waar Stencel voor zijn toe treding tot de NTTB woonde) te willen terugkeren. Waarna Eg- bert Welsink als voorzitter van de topsportcommissie de onder handelingen met een opvolger bij de mannen opende. Omdat Vlieg dat vrijwel zeker wordt ontstaat er een vacature bii de vrouwen Daarvoor wordt de naam van Gerard Bakker weer veelvuldig genoemd, nu zijn schorsing op 1 september af loopt. De personen die momen teel zitting hebben in de top sportcommissie van de NTTB zijn evenwel niet gecharmeerd van Bakker. Ongetwijfeld zal eerst de mening van de dames zelf worden gehoord, zoals de NTTB ook de heren raadpleegde over de opvolging van Stencel. Vanwege de aanwezigheid van het broederpaar Ron en Jaap (Henk speelt in Engeland) van Spanje, lijkt de keuze van Jan Vlieg logisch, te meer daar hg naar volle tevredenheid bu de kampioen De Vcluwe acteert De 'logische' beslissing om zijn be noeming wereldkundig te ma ken, bleef evenwel uit. Net uitge rust van de onverwachte verwik kelingen rond Stencels Belgi sche overstap, wilde het bonds- paar liever een weekje wachten met de officiële bekendmaking Het ondoorzichtige NTTB-beleid werd daarmee nog eens nadruk- keliik bevestigd

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13