Gebroken tegel lijmen HOBBY Graslelie heel gemakkelijke kamergenoot Dia meteen bekijken met nieuw systeem Inmaken, net als vroeger Lij stenspanner Schootcomputer op proef Zo doe je dat VRIJE TIJD Snoerloze handcirkelzaag ZATERDAG 14 APRIL 1984 1. Waardevolle, onvervangbare ke ramische tegel die gebroken is, kan vrijwel onzichtbaar gerepa reerd worden. Voorwaarde is dat de breukvlakken niet uitgebrok keld zijn ('de stukken nog heel') en dat er geen glazuur is afge- splinterd. Gebruik er tweecom ponentenlijm op epoxybasis voor (bijvoorbeeld Kombi-Kit of Kombi-Snel). 2. Plak de breuklijnen op de gegla zuurde kant van de tegel af met breed plakband (geen crêpe af plakband) en laat dit over de hele lengte over de breuklijn heen steken. Doe dit met alle breuklij nen. Leg de stukken dan onder steboven op hardboard of karton en snijd de buiten de breuklijnen stekende gedeelten van het plak band met een scherp mesje zorg vuldig weg. 3. Maak de tweecomponentenlijm aan (beide bestanddelen grondig mengen) volgens de ge bruiksaanwijzing op de verpak king. Duw met een vingertop het plakband voor alle zekerheid nog even stevig aan, vooral langs de breuklijnen. De breukvlak ken moeten uiteraard schoon en droog zijn, anders ontstaat er geen goede lijmhechting. 1. Strijk de breukvlakken voor zichtig in met de aangemaakte lijm, niet te dik maar wel zo dat de oppervlakken geheel en ge lijkmatig met lijm bedekt zijn. Veeg eventueel aan boven- en onderkant van de tegel uit vloeiende lijm weg. Leg de stuk ken op een vlakke, met plasticfo lie afgedekt oppervlak en druk ze stevig tegen elkaar. op de verpakking) verwijdert u met het mesje de aan de boven kant uitpuilende lijm. Die zit op het plakband en bij het weg schrapen beschadigt u dus de glazuurlaag niet. Daarna verwij dert u het plakband. Als u het karweitje secuur hebt gedaan, is de lijmnaad vrijwel onzichtbaar. 6. Wanneer de tegel 'meervoudig' gebroken is, kunt u tijdens het uitharden van de lijm ter verste viging eventueel nog extra plak band aanbrengen. Dit is vooral aan te raden wanneer u bijvoor beeld een geboken (Delfts blauw) wandbord of een soortge lijk waardevol voorwerp lijmt. Ondersteun tijdens het drogen van een gelijmd bord de opstaan de randen. De Amerikaanse direct-klaar-foto- grafiegigant Polaroid heeft weer een noviteit aan haar pakket toe gevoegd. Het gaat ditmaal om om een direct-klaarsysteem, waarbij dia's binnen enkele mi nuten kunnen worden ontwik keld en bekeken. Het systeem kreeg als naam 'Polaroid Auto- process 35 mm systeem* mee en bestaat uit een kleuren- en twee zwartwit diafilms, een compacte processor en een dia-snij- inraamapparaat, waarvoor Pola roid een nieuw soort diaraampje ontwikkelde. Bedenker van het systeem is de Amerikaan dr. Samuel Liggero. Hij was afgelopen week in Ne derland om de filosofie achter dit produkt, dat in veel opzichten af wijkt van de bekende Polaroid- produkten, duidelijk te makén. Liggero: „De belangrijkste vorm van fotografie op de wereld is kleinbeeld. Daar zat het bedrijf waar ik voor werk, tot dusver niet in". „Nu hadden we jaren geleden al de Polavision-direct-klaar-filmca- mera ontwikkeld. Zoals iedereen weet, is dat een flop geworden. Niettemin zat daar een enorme ingewikkelde technologie ach ter. We konden twee dingen doen: zeggen, het is jammer, maar we gooien die ontwikke ling in de prullenbak, of we gaan er iets zinvols mee doen, wat wel perspectief heeft. We hebben dus voor het laatste gekozen. In 1979 zijn we het laboratorium inge gaan en tegen het eind van dat jaar konden we de eerste dia ma ken". „De volgende vraag was, wat gaan we nu met die direct-klaar-dia doen. Weer een nieuwe camera ontwikkelen, wat zoals bekend, een filosofie van Polaroid is, of gieten we deze film in een 35- mm-jasje en maken op deze ma nier onze entree op de klein- beeldmarkt. Video We zijn begonnen met de ontwik keling van de autoprocessor, het zwarte doosje waar de belichte diafilm in moet worden gestopt, te zamen met een doosje chemi caliën om te worden ontwikkeld. Toen dit stadium achter de rug was, zijn we de film zelf gaan ma ken. Tegelijkertijd zijn we' marktonderzoeken gaan houden. Liggero ziet vooral in de professio nele sector grote mogelijkheden voor het nieuwe systeem. Er is geen doka nodig voor het ont wikkelen, terwijl spoelen of een nauwkeurige temperatuurbe- heersing eveneens overbodig zijn. De ontwikkelde films zijn droog en kunnen onmiddellijk worden ingeraamd voor projec tie, videoprojectie of andere toe passingen. Er zijn drie typen diafilm in dit sys teem te krijgen. Ten eerste de Polachrome kleurendiafilm, met een gevoeligheid van 40 ASA (17 DIN) en in een 12- en 36-opna- menversie. In de tweede plaats Dr. Samuel Liggero onderzoekt een testrol van de nieuwe Polaroid direct-klaar-film. (foto GPD) een 400 ASA (27 DIN) zwartwit hoogcontrast diafilm van 12 op namen en tenslotte een fijnkorre lige zwartwit diafilm met een ASA-waarde van 125 (22 DIN) met 36 opnamen. Nog meer films drie films. Deze direct-klaar-dia- films doen niet onder voor de conventionele positieffilms. Zo is de kleurechtheid zonder meer subliem te noemen, wat weer heel belangrijk is voor bijvoor beeld de technische en medische fotografie. Daarnaast is ons sys teem heel scherp. Het is mogelijk een dia 80 maal uit te vergroten zonder noemenswaardig kwali teitsverlies. Ander groot voor deel is dat bijvoorbeeld een re clamefotograaf razendsnel zijn opdrachtgever kan bedienen. Hij hoeft zijn films niet meer naar een ontwikkelcentrale te bren gen. Hetzelfde geldt voor toepas singen in de medische sector". „Beperkingen heeft het systeem echter ook. Zoals een lage ASA- waarde (lichtgevoeligheid), waardoor de film voor bepaalde doeleinden ongeschikt is. Om het resultaat van zo'n direct- klaar-dia goed te kunnen beoor delen moet hij in een projector. Op bijvoorbeeld een lichtbak lijkt het net of de dia niet goed ontwikkeld is". Oorzaak daarvan is het door Pola roid ontwikkelde zogenoemde 'additief kleurensysteem' en het zilveroverdrachtproces door dif fusie. De film bezit een microsco pisch fijnlijnig kleurenraster, dat nauwkeurig op een heldere po lyester drager is aangebracht. Het raster bestaat uit een repete rend patroon van kleurstrepen die overeenkomen met de drie primaire kleuren. Te weten rood. groen en blauw. Die afzonderlij ke strepen zijn ongeveer 8 mi cron breed en zijn in lijnpatri- pletten per centimeter aange bracht. Wanneer er nu bijvoor beeld een lamp achter wordt ge zet, fungeren de lijnparen als kleurfilters. Gedurende de ontwikkeling in de autoprocessor, worden verschei dene lagen van de film, inclusief de negatieve beeldlaag, afge stroopt, waarbij het ontwikkelde positieve beeld en het additieve kleurenraster in de ontwikkelde dia overblijven. In de camera zijn de polyester film- drager en het additieve kleuren raster naar het objectief gericht. Gedurende de belichting (het maken van een foto) passeert het licht de polyester drager, het ad ditieve ldeurenraster, de andere filmlagen en treft de zilverkor rels in de fotografische emulsie laag. De film moest ongeveer 60 secon den worden ontwikkeld. De ont- wikkelvloeistof wordt bij elke film meegeleverd in een apart doosje, dat na gebruik ook als af- valbox fungeert. Zoals met de meeste Polaroid-pro- dukten ligt de prijs van deze di- rect-klaar-diafilm hoger dan een normale film. Voor een 36-opna- menfilm moet f 39,50 worden neergeteld, terwijl een 12-opna- menfilm 29 gulden kost. De auto- processor gaat 279 gulden kos ten, maar dit is een eenmalige uitgave. Wie weinig tijd heeft om planten te verzorgen en toch groen om zich heen wil hebben, kan zich met graslelies omringen. Wij kennen voornamelijk de bonte vorm Chlorophytum comosum 'Variegatum'. Deze heeft lange, lintvormige bladeren met groene randen en in het midden een roomwitte streep. Soms zijn het er enkele, smalle. Er zijn er nog andere, maar eerst even de stam vader aan u voorstellen: Chlorophytum capense, die groene bladeren heeft en uit Zuid-Afrika van de Kaap-ca- pense - komt. De graslelie is een ideale plant om een werkruimte leefbaar te ma ken. Zet hem in de vensterbank en hij groeit als een bezetene, mits u er voor zorgt dat hij van maart tot september niet in de volle zon staat. Mesten doet u hem in diezelfde groeiperiode, en geef hem dan gerust flink wat water, want hij is een nathals. In de winter kan hij met veel min der vocht toe. U geeft dan ook geen mest tot maart. Vergeet u hem een tijd, dan is er nog geen plant overboord. Hij teert op zijn reserves. Daalt de temperatuur niet onder de 7 graden C dan deert hem die kou niet. Hij kan- ook tegen onze drooggestookte huiskamers, al doet een sproei- beurtje af en toe hem dan wel zichtbaar goed. De bonte vormen moet u zo licht mogelijk zetten. Staan deze plan ten te donker dan verliezen ze hun fraaie tekening. Maar ze blij ven groeien, bloeien en nieuwe plantjes maken. De bloeistengels buigen na een poosje omhoog ge groeid te zijn op zij en aan de ge bogen stengels verschijnen de kleine, witte bloempjes. Aan het einde verschijnt een kuif van bla deren, een nieuw plantje. Laat u de onderkant daarvan rusten op een potje met aarde, dan hebt u binnen korte tijd een beworteld exemplaar. Zo gemakkelijk gaat ook dat. Als de bladranden van de plant bruin worden is het hem toch te droog. Sproeien dus. De blad- punten worden bruin als deze in aanraking komen met bijvoor beeld een kastwand. Die bruine punten kunt u er bijna onzicht- Warmte noch koude kunnen de graslelie veel schade doen. ifoto gpdi baar afknippen. Alleen een klein randje bruin laten zitten anders maakt u een nieuwe wond die weer bruin wordt. Brume blad- punten kunnen ook het gevolg zijn van tocht of te lange droogte van de wortels. Te veel mest is ook een oorzaak. Een vrijstaande of hangende Chlorophytum is op zijn mooist. Dan maakt zo'n plant een massa bloemstengels met vele jonge plantjes eraan, die u aan vele gegadigden kunt schenken. Voorjaar De reserveknollen kunnen bij ou de planten zo dik worden dat de plant letterlijk uit de pot barst. Verpotten doet u ze in het voor jaar. Neem goede potgrond. Geef de bonte vormen niet te veel mest, want ook dat kan er de oor zaak van zijn dat de mooie bladkleuren vervagen. U kunt ook proberen om jonge plantjes als hydroplant op te kweken, dus groeiend in water met bijvoorbeeld een ionenwis selaar als voedingsbron. Als je bijvoorbeeld zelf een lijst voor een schilderij maakt, moe ten de in verstek gezaagde hoe ken na het lijmen stevig inge klemd worden. Daarvoor be staan diverse hulpmiddelen. Ge heel nieuw is de op de beurs Kar wei geintroduceerde 'Intrex' lij- stenspanner. Die bestaat uit een vast deel, van kunststof, dat dient als 'huis' voor de span band. Het werkt uiterst eenvoudig: de band om de lijst leggen, met de hand strak aantrekken en vast- klikken. Dan de spanschroef aandraaien zodat op de band de volle spanning komt. Behalve voor lijsten van schilderij en, zelf ingelijste foto's, repro- dukties enz., kan de Intrex ook gebruikt worden voor het klem men van een regel- of raamwerk voor een meubel, het inklemmen van een stoel waarvan de verbin dingen gerepareerd moeten wor den en talrijke andere dingen. Zelfs als snelle vastzetter van een lading materiaal op de auto is de ze spanner geschikt. De vorm van het ingeklemde voor werp maakt niets uit: vierkant, rechthoekig, rond, ovaal, zes- of achthoekig... alles kan. Mocht de band na intensief ge bruik wat slijtage vertonen, dan kan hij heel gemakkelijk vervan gen worden. Je neemt daarvoor gewoon een stuk van dat sterke verpakkingsband waarmee do zen dichtgebonden worden. Dan kun je het totale spanbereik (in de geleverde uitvoering: 3 a 3,50 meter) zelfs nog vergroten. De adviesprijs van de Intrex is f34,50. Fabrikant is Segerink in Denekamp, tel. 05413-1436. Ondanks het feit dat de meeste le vensmiddelen praktisch het hele jaar door vers te koop zijn, is er een groeiende belangstelling voor eigen inmaak. Vroeger was, zeker in ons klimaat, het ver duurzamen van allerlei voe dingsmiddelen een levensbe lang. Men droogde, rookte, pas teuriseerde, of maakte in met zout, suiker, azijn of alcohol. Door moderne transport- en kweekmethoden, en zeker ook door het op grote schaal indus trieel diepvriezen van met name groenten en fruit, dreigden veel van die oude conserveringsme thoden verloren te gaan. Juist ook als verzet tegen een door de technologie beheerste maat schappij wordt er weer in veel gezinnen voedsel geconserveerd. Men zou kunnen zeggen dat de kleinschaligheid op grote schaal wordt beoefend. Lang niet alle methoden van vroe ger zijn het waard om nieuw le ven te worden ingeblazen. Het drogen en roken van vlees in de schoorsteen is immers een expe riment dat we maar beter niet kunnen uithalen. Net zo min als het bewaren van eieren in wa terglas. Dat spul - een oplossing van natrium silicaat - is een dik- vloeibare, halftransparante mas sa waarin gedurende enkele maanden het bederf van eieijen kon worden uitgesteld. Een me thode van inleggen die tot in de laatste jaren van de Tweede We reldoorlog in zwang was. Zelf ham pekelen is niet aan te bevelen maar het inleggen van uitjes, komkommer of kruiden in azijn kan heel goed thuis gebeuren. (foto gpd> Zout Inmaken in zout heeft in het verle den ernstige gevolgen gehad voor de gezondheid. De beruchte scheurbuik, een ziekte die vroe ger vaak heerste onder scheeps bemanningen, bleek veroorzaakt te worden door het uitsluitend I gebruik van gezouten voedsel zo als pekelvlees, gezouten spek en groenten in het zout. Toch vin den we nog in kookboeken uit de De enige inmaak in zout die nog kan worden aanbevolen is het zelf maken van zuurkool. Ge schaafde wittekool en savooie kool met een honderdste deel van het gewicht van de kool aan zout goed doorkneden tot zich pekel vormt, en er dan wat jene verbessen, zwarte peperkorrels en een scheutje karnemelk aan toevoegen. In een 'Keulschen pot' doen, afdekken met een doekje, daarop een plankje met een flinke steen. Suiker Inmaken in suiker - het maken van jams dus - wordt weer door heel veel mensen gedaan. Het is zeker de moeite waard om ook eens worteljam te maken volgens re cept uit een kookboek uit 1931. „Schil 500 g groote winterworte len, rasp of schaaf ze in dunne stukjes, breng ze aan de kook met 1 dl water, het sap van 6 ci troenen. 500 g suiker en de ge raspte schil van 3 citroenen. Laat de jam tot de gewone dikte inko ken, tot ze voldoende geleiachtig is. Giet vervolgens de kokende jam in schoone potten of fles- schen en sluit deze zoo vlug mo gelijk af met perkamentpapier, dat een paar minuten in kokend water is gelegd. Experimenteren met inmaak in azijn is zeer aan te bevelen. Uit jes, komkommers, of allerlei groenten in mosterdsaus. Of zoetzure kwetsen, meloenschil, bietjes. Zo ook allerlei manieren om zaken op alcohol goed te houden. Boe renjongens zijn rozijnen op bran dewijn, boerenmeisjes daarente gen abrikozen op brandewijn. Maar ook allerlei andere vruch ten kunnen op gelijke manier op brandewijn worden bewaard. Over conserveren kunt u alles le zen in de De Provisiekast, van Kirsten Fasmer, uitgegeven bij Zomer en Keunig in Ede, prijs 19,90. Het tahoe Kookboek Bron van inspiratie 'Het Tahoe Kookboek' (uitg. Luitmgh, 15,90) is een han dige aanwinst voor mensen die een alternatief zoeken voor vlees. Tahoe of te wel so- jakaas is een plantaardig pro dukt, oorspronkelijk afkom stig uit de Indonesische en Chinese keuken. Inmiddels bieden ook winkels met bio logisch-dynamische voeding en zelfs supermarkten de so- jakaas te koop aan. Tahoe (tofu) wordt gemaakt van sojabonen en geperst in witte blokken. Het is bijzon der rijk aan eiwitten en daar door vlees uitstekend vervan gen. Bovendien is het goed koop. De letterlijk smakeloze tahoe kan met behulp van wat fantasie, kruiden en groenten gemakkelijk wor den omgezet in een aantrek kelijk hapje. Hoe? Daarvan geeft dit kook boek vele voorbeelden aan de hand van recepten waarin ta hoe is verwerkt. Salades, soe pen, voorgerechten (koud en warm), tahoe als hoofmaal- tijd, gefrituurd, tahoe in Oos terse gerechten, als broodbe leg, in gebak en taart. Alles blijkt mogelijk, zeker als men de eigen fantasie aan het werk zet. Dit Tahoe Kook boek vormt een goede inspi ratiebron. De ontwikkeling van de computer gaat razendsnel. De nieuwste is er eentje op batterijen die je mee kan nemen op reis: in het vlieg- Als eerste ter wereld brengt Makita een handcirkelzaag die op een accu werkt. De op het oog kleine machine heeft een grote capaciteit. Op een acculading kan een flinke stapel vloerdelen worden gezaagd. De zaag- diepte is 55 mm bij 90 graden. De capaciteit van de motor is 10,8 Volt en het afgegeven vermogen is 100 Watt Toerental 1000 per minuut Het. gewicht van de accu is 3,5 kg. Kinderen kunnen de machine, door een extra veiligheidsslot niet aanzet ten. De machine heeft tevens een slipkoppeling, waardoor de motor en accu tegen overbelasting worden beschermd. Deze koppeling is ook een extra beveiliging bij het klemmen van hout. De machine, die in juli te koop zal zijn kost 725,-. Naast deze primeur heeft Makita ook nog een snoerloze haakse boorma chine (prijs ongeveer 400,-) en een snoerloze slagboormachine (prijs ongeveer 425,-) ontwikkeld. Ook deze machines zullen komende zo mer te koop zijn. tuig, trein of op de hotelkamer kan gebruiken. Hij heeft (dankzij de batterijen) een blijvend ge heugen waarin alle verkoopgege vens onderweg in kunnen wor den ondergebracht. Er zijn ook typen die geschikt zijn voor de schrijver en journalist en die als en soort papierloze schrijfmachi ne kunnen worden gebruikt. Dit verschijnsel heet schootcompu ter. De Casio FP-200. Het is het goed koopste 'schootmodel' dat op het ogenblik in de handel is. Het is een computer omdat hij eigen 'intelligentie', verwerkingsmoge lijkheden met tekst en cijfers, aan boord heeft. Hij kan thuis op allerlei hulpapparatuur worden aangesloten en dan een klein, zelfstandig systeem vormen met bijvoorbeeld met extern (blij vend) geheugen om gegevens in grote hoeveelheden vast te leg gen (op zogenaamde flexibele schijven of floppy disks) en een printer om tabellen, rapporten, cijfers en berekeningen in kleur en grafieken op papier te zetten. Het is ook mogelijk de gegevens die op reis verzameld zijn via een kabel aan de 'grote' computer op de zaak 'te voeren'. Waarna die er mee aan het werk kan. In de praktijk is bewezen dat verte genwoordigers of managers met een soort 'spreadsheet', een bere keningsprogramma waar een he leboel factoren tabelsgewijs in kunnen worden vastgelegd, veel meer inzicht op in- en verkoop op de korte en lange termijn krij gen. Zo'n soort berekeningspro gramma wordt door Casio bijge leverd. Verander je er een factor in, bijvoorbeeld de btw of een kortingspercentage, dan worden alle omzetcijfers of prijzen in de diverse kolommen automatisch door de computer bijgesteld. Het effect van een prijsmaatregel of omzetstijging is daardoor op gro te schaal, maar in een handom draai te berekenen Geld terug garantie De Nederlandse Casio importeur Remidex in Zaandam, die de FP- 200 voor ongeveer f 1775.- aan de man brengt, nam een opmerke lijk initiatief. Zakenlui kunnen het apparaat aankopen en zich in de huiselijke omgeving enigszins vertrouwd maken met het ver schijnsel van de meeneem-com- puter. Ziet men er het nut van in, dan kan men hem gewoon be houden. Ook kan men tegen sterk gereduceerde bedragen een dagcursus bij de importeur volgen. Blijkt het apparaat bij nader inzien onbruikbaar voor het doel dat men voor ogen had. dan kan men hem zonder meer terug sturen en volgt teruggave van het aankoopbedrag. Curver, die wel Nederlands inventiefste bedenker en maker van kleine huishoudelijke kunststof spullen genoemd mag worden, komt met een leuke ontbijtset. Deze omvat een royale botervloot (waarin de kluit uit het pakje eindelijk eens ruimschoots past), een broodmandje een voor- raadbus voor beschuit, corn-flakes enz., een doos voor knackebrot (of suiker) en een camembertdoos waarin deze 'moeilijke' kaassoort niet uitloopt en ook niet uitdroogt. Dit is door de ontwerpers slim voorkomen door twee beweegbare schotjes in bodem en deksel. De set hoeft niet in zijn geheel gekocht te worden; elk onderdeel is afzon derlijk verkrijgbaar, voor prijzen van zo'n vijf tot zeven gulden per stuk. Binnenkort te zien in huishoudelijke en andere winkels.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17