Investeraigsdrift moet snel blijl ten m HERAS Lubbers weigert snel PTT-besluit Aandeelhouders Vandervliet Wernink in de kou NIB meet steeds meer optimisme Boskalis onverwacht op 'eenmalig verlies' Zweden zet prijzen stop 'Eerst nieuwe berekening' Parasieten knagen loon veeboer weg Bom verliest geding van Consumentenbond Britse mijnwerkers mogen niet stemmen HEKWERK LEIDEN 071-764374 VRIJDAG 13 APRIL 1984 AMSTERDAM (ANP) - Voor wat de investeringen betreft wordt 1984 het jaar van de waarheid. De verwachtingen die ondernemers blijkens een onderzoek van de Natio nale Investeringsbank (NIB) hebben ten aanzien van het investeringsklimaat en hun eigen investeringen, zullen in het tweede halfjaar manifest moeten worden. Als dat gebeurt zal er ook in 1985 en 1986 sprake kunnen zijn van een verdere groei. Dat zei de president-directeur van de NIB, dr A. van der Zwan, gis teren in Amsterdam ter gelegen heid van de presentatie van het jaarverslag van de bank. Zou in 1984 de economische opleving verflauwen en het investerings niveau terugvallen naar het ni veau van 1982/83, dan is de kans gering dat in 1985 weer spontaan een nieuwe herstel zal optreden, aldus Van der Zwan. De topman van de NIB voorspelde nog voor dit jaar een groei van de werkgelegenheid in de bedrij- vensector. Over het verloop van de werkloosheid wilde hij geen uitspraak doen, omdat die van meerdere factoren afhankelijk is, met name van het aantal nieuwe toetreders tot de arbeidsmarkt. Van der Zwan maakte melding van een vervolgonderzoek van de NIB naar de verwachtingen van ondernemers ten aanzien van za ken als omzet, bedrijfsresultaat, investeringsklimaat en werkge legenheid. Al eerder heeft de NIB een soortgelijk onderzoek gehouden, wat toen een positief beeld opleverde. Uit het jongste onderzoek is opnieuw optimis me in ondernemersland geble- ken. Steeds meer ondernemin gen verwachten betere resulta ten en meer omzet. De industrie is het eerst in moei lijkheden gekomen en klimt nu als eerste uit het dal. Als nu maar de investeringen goed op gang komen zal het herstel zich verder uitbreiden naar de detailhandel, die het nu nog moeilijk heeft, en de dienstensector, aldus de pre sident-directeur van de NIB. Hij wees erop dat met name inves teringen bij kansrijke bedrijven een duidelijk positief effect heb ben op de werkgelegenheid, om dat dat meestal uitbreidingsin vesteringen zijn. Minder kansrij ke bedrijven investeren ook wel, maar daar is de bedoeling juist meestal om de rationaliseren, wat vaak werk kost. De NIB wil volgens Van der Zwan ondernemingen een handje hel pen in het opvoeren van hun in vesteringsbereidheid, door wat actiever naar de klant te gaan. De bank wil onnodig tijdverlies in de procedures uitbannen en zij wil af van uniforme condities. Voor bij voorkeur middelgrote on dernemingen heeft de NIB dit jaar nog een pot van f 500 mil joen, waaruit zogeheten AA-kre- dieten kunnen worden verschaft. Dat zijn aangepaste achtergestel de kredieten, die bedoeld zijn het garantievermogen (aandelenka pitaal, reserves plus achterge stelde leningen) van de bedrijven te versterken. Alleen gezonde en goed geleide bedrijven komen daarvoor in aanmerking. Tot nu toe is voor ongeveer f 1,5 miljard gebruik gemaakt van de ze financieringsmogelijkheid, maar dat waren meestal wel gro te ondernemingen zoals Ahold en de KLM, aldus Van der Zwan. Uit het jaarverslag valt op te ma ken dat de NIB steeds meer voor eigen risico financiert. Het be drag aan uitstaande financierin gen op eigen naam nam in het af gelopen jaar toe met f 879 mil joen tot ruim f 7 miljard. Daar naast financiert de NIB namens de staat met geld van de staat on dernemingen die in moeilijkhe den verkeren en steun hebben gekregen. Het uitstaande bedrag aan deze kredieten nam vorig jaar toe van f 1,9 miljard tot f 2,8 miljard. Mr. J. A. Oosterhoff (53), burge meester van Hoogeveen, volgt per 5 november Wouter Perquin (65) op als voorzitter van het Ko ninklijk Nederlanders Onderne mers Verbond. Het hoofdbe stuur heeft gisteren besloten Oosterhoff als enige kandidaat voor te dragen. Oosterhoff is lid van het CDA. AMEV Het verzekeringsconcern AMEV heeft zijn nettowinst vorig jaar met 16,9 procent tot 208 miljoen en de omzet met 16,5 procent tot 4,96 miljard gulden zien stijgen. Het dividend wordt verhoogd. De stijging van de winst heeft zich in 1983 voorgedaan zowel bij levensverzekeringen als bij scha- deverzekeringen.In het verzeke ringsbedrijf van AMEV als ge heel is de vooruitgang van de winst vooral aan de Nederlandse bedrijven te danken; in de Ver enigde Staten steeg de produktie sterk waardoor de winst onder druk stond. Kernreactor Kema Op het terrein van de KEMA in Arnhem wordt in juni begonnen met het ontmantelen van de daar aanwezige proefkernreactor. Met de afbraak, die vele jaren gaat vergen, is een bedrag van ten minste 10 miljoen gulden ge moeid. Met de werkzaamheden wil men ervaring opdoen voor toekomstige afbraak van kern centrales. Het is de eerste keer dat in ons land een kernreactor wordt afgebroken. De proefreac tor is van 1974 tot 1977 in bedrijf geweest. Een gedeelte van het vrijkomende afval wordt in het kernlaboratorium van de KEMA zelf verwerkt. De rest van het af val wordt waarschijnlijk eens per jaar naar Petten in Noord-Hol land afgevoerd. Deregulering Staatssecretaris van economische zaken, Van Zeil heeft een com missie tot verlichting van admi nistratieve verplichtingen voor het bedrijfsleven ingesteld. Hier mee wordt uitvoering gegeven aan een aanbeveling van de in terdepartementale werkgroep „Fiscale maatregelen ten bate van het midden- en kleinbe drijf'. Tot voorzitter van de com missie is benoemd prof dr F.H.M. Grapperhaus. Er zullen voor juli volgend jaar concrete voorstellen worden geformu leerd over de manier waarop een beperking en vereenvoudiging van de administratieve verplich tingen kunnen worden bereikt, in het bijzonder op het gebied van sociale verzekeringen en be lastingwetgeving. SLIEDRECHT (ANP) - Het bouw concern Boskalis heeft vorig jaar een verlies geleden van f 47 mil joen in vergelijking met f 26 mil joen winst in 1982. Daarentegen zijn de problemen in Argentinië voor een belangrijk deel opgelost, doordat het bedrijf een aanzienlijk deel van haar be langen aldaar heeft overgedra gen aan een groep van Neder landse banken en daarvoor deze week f250 miljoen heeft ontvan gen. Een jaar geleden werd nog een gelijkblijvende winst voor speld. Gezien de belangrijke verbetering in de balansverhoudingen, het effect van de ingrijpende reorga nisatie en de herstructurering van de groep meent de raad van bestuur dat 1983 een incidenteel verliesjaar is geweest en dat 1984 een beter resultaat zal geven. Voorgesteld wordt het dividend te passeren. Over 1982 werd nog f STOCKHOLM (DPA) - De Zweed se regering heeft een prijsstop af gekondigd. Ook mogen de huren een tijdlang niet worden ver hoogd, zo is gisteren in Stock holm bekendgemaakt. De rege ring ziet haar streven om de in flatie dit jaar te beperken tot vier en volgend jaar tot drie procent de loonsverhogingen die in de tot nu toe afgesloten arbeids overeenkomsten zijn opgeno men. De vakbonden en de werkgevers is gevraagd om samen met de rege ring te gaan praten over loons verhogingen en inhoud van ar beidsovereenkomsten die nog moeten worden afgesloten. EierhandeLaren in Barneveld in hun spel van loven i an een stichting. De wekelijkse markt is belangrijk voo bieden. De markt wordt door de gemeente afgestoten de prijsbepaling van eieren in Nederland. (foto anp>. 3,50 per aandeel van f 10 betaald. De betaling op het Argentijnse pijpleidingproject betekent een belangrijke verbetering van de li quiditeitspositie van de groep en heeft een positieve invloed op de balansverhoudingen. Het bruto exploitatieresultaat van f 171 miljoen werd ongunstig bein- vloed door onlangs gebleken nog te verwachten tegenvallers op een aantal werken in uitvoering en door noodzakelijke afschrij vingen op enkele buitenlandse debiteuren. De met de reorganisatiemaatrege len verbonden kosten (f 46 mil joen) zijn aanzienlijk hoger dan eerder begroot, terwijl de extra baten uit de verrichte desinves teringen (f 39 miljoen) enigszins beneden de verwachting zijn ge bleven. Het verlies van f 47 miljoen is voor de beurs niet uit de lucht komen vallen. Al weken geleden staken op de Amsterdamse effecten beurs van bankierszijde geruch ten de kop op als zou Boskalis vorig jaar verlies hebben geleden en het dividend willen passeren. Op 22 maart probeerde de raad van bestuur de geruchten te ont zenuwen door korzelig te verkla ren niet gewend te zijn bankiers aan te spreken over de te volgen dividendpolitiek. „De beleids vorming over dividendpolitiek vindt plaats tussen commissaris sen en bestuur", zo werd ver klaard. Mexico ldest voor Philips bij WK-voetbal EINDHOVEN (ANP) - Pye TVT Ltd, de Britse dochter onderneming van Philips, heeft met de Mexicaanse om- roepmaatschappij Televisa SA een contract van 43 mil joen Amerikaanse dollar (f 127,5 miljoen) gesloten voor de levering van studiosyste men en reportagewagens door Philips ten behoeve van televisie-uitzendingen van de wereldkampioenschappen voetballen. Die worden in ju ni 1986 in Mexico gehouden. Met het oog daarop heeft Te levisa besloten tot vernieu wing van haar technische uit rusting. Naar Philips gisteren meedeel de heeft zij daar tegenover met Televisa voor vier jaar een advertentiecontract ge sloten ter waarde van elf mil joen dollar (f 32,5 miljoen). De order omvat ruim honderd LDK-6-camera's, ongeveer zestig LDK-14-camera's en negen volledig ingerichte reprtagewagens. De appara tuur zal in gelijke delden uit Nederland, Engeland en de Verenigde Staten worden ge leverd. Bouwvakkers gevaar lopen door de hoogte van De Bouwbond CNV vindt dat bouwvakkers die al langere tijd werkloos zijn met voorrang door het arbeidsbureau behandeld moeten worden bij het vinden van werk. Niet alleen jongeren, maar ook ouderen moeten extra aandacht krijgen omdat zij an ders een kansloze groep worden op de arbeidsmarkt, aldus voor zitter D. van Commenée van de christelijke bouwbond. Bonden dreigen DAF met acties EINDHOVEN (ANP) - De Unie BLHP wil evenals de Industrie bond FNV snel overleg met de Raad van Bestuur van Daf Trucks in Eindhoven over de wijze waarop bij het bedrijf de 36-urige werkweek moet worden ingevoerd. Dat blijkt uit een brief die de Unie vandaag aan de Raad van Bestuur heeft ge stuurd. Beide bonden liepen vorige week vrijdag kwaad weg uit een tech nische commissie, waarin ook twee leden van de Raad van Be stuur zitting hebben. Die com missie moet de invoering van de 36-urige werkweek in de ver schillende bedrijfsonderdelen regelen. De bonden verwijten Daf Trucks dat het bedrijf niet op alle afdelingen waar dat mo gelijk is de arbeidstijdverkorting wil invoeren in blokken van min stens vier uur.Als de Raad van Bestuur volledig achter de twee leden staat die zitting hebben in de technische commissie, dan overweegt de Unie BLHP met looneisen te komen. "De enige oplossing lijkt ons dan een 38- urige werkweek met betaling van vijf procent gratificatie", al dus de brief. De Industriebond FNV dreigde eerder deze week al Vonhoff had ook waardering voor DEN HAAG (ANP/GPD) - WD en CDA willen dat het kabinet vandaag nog een besluit neemt over de wens van de Tweede Ka mer de centrale directie van de PTT inclusief de PTT-top mee te laten verhuizen naar Groningen. De Kamer wil direct daarna van het besluit op de hoogte worden gesteld. De Kamer nam gisteren een motie van deze strekking van CDA en WD aan, nadat premier Lub bers nadrukkelijk had gevraagd om meer tijd. In tegenstelling tot het standpunt dat het kabinet een week geleden heeft ingeno men is het kabinet nu in beginsel wel bereid de hele, 3000 mensen omvattende centrale PTT-direc- tie naar Groningen te laten ver huizen. Lubbers wil daarover echter pas een uitspraak doen nadat de kosten van deze opera tie oonieuw zijn bekeken. „Wij menen het nu gevonden te hebben om spreiding van 3000 man te verwezenlijken", aldus Lubbers, „waarbij ook de PTT zelf een deel van de kosten moet opvangen. Dat vereist een nader onderzoek van de cijfers, maar dat is niet binnen 24 uur te doen". Hij bestreed dat het gaat „om en zaak die tussen 200 en 400 miljoen gulden kost. Wij kwamen niet verder dan 1,3 mil jard, in plaats van 1,6 miljard". WD-woordvoerder De Beer kon digde aan dat mocht het oordeel van het kabinet negatief uitval len de Kamer van het paasreces terug te zullen roepen. Het CDA ondersteunt dat voornemen. In de CDA-WD-motie draagt de Kamer het kabinet op onverkort vast te houden aan de spreiding van 3.000 arbeidsplaatsen en de overplaatsing in 1990 te voltooi en. Met de spreiding mag 250 miljoen gulden zijn gemoeid maar dat bedrag mag geen ont bindende voorwaarde zijn.Minis- ter Smit-Kroes (Verkeer) zegde uiteindelijk toe het verzoek van CDA en WD vrijdag mee te ne men naar de ministerraad. De Kamer zal zo snel mogelijk het resultaat van de besprekingen in het kabinet weten. Commissaris Vonhoff zei na afloop van het debat „grote reden tot voldoening, maar niet tot triomf' te hebben. „Wij zijn blij dat de inspanningen van Groningen, Friesland en Drenthe in het par lement grote weerklank hebben gevonden, en dat het noorden door het parlement is recht ge daan". voor het kabinetsstandpunt loya liteit had moeten opbrengen. Scherpenhuizen is altijd voor stander gewest van volledige verhuizing, maar zei gisteren dat 'harde cijfers' de doorslag had den gegeven bij het nu ingetrok ken kabinetsbesluit voor beperk te spreiding. WAGENINGEN (GPD) - Rund veehouders in ons land kunnen hun inkomen jaarlijks verbete ren als ze serieus aandacht beste den aan de bestrijding van para sieten. De 60.000 rundveehou ders die Nederland telt, richten zich vrijwel alleen op het fokken en voeden van hun veestapels en verwaarlozen de preventieve zorg tegen inwendige parasieten, die bij 90 procent van het vee voorkomen. Een goede bestrij ding van deze parasieten kan het inkomen van de veeboeren jaar lijks met gemiddeld drieduizend gulden verbeteren. Dit signaleerde dr. ir. A. Klooster man, voorzitter van een interna tionaal symposium over de be strijding van parasieten in de landbouw, dat vandaag werd ge houden in het Internationaal Agrarisch Centrum in Wagenin- gen. Dr. Kloosterman heeft berekend dat in Nederland elk kalf in het eerste weideseizoen door maag-, darm- en longwormeninfectie gemiddeld tien kilo onder het ge wenste gewicht zit. In de rund veehouderij zijn parasieten niet alleen verantwoordelijk voor vertraging in de groei, maar ook voor een daling van de melkpro- duktie. Alleen al in de rundveehouderij zorgen inwendige parasieten jaarlijks voor een schade van minstens 180 miljoen gulden. Volgens globale berekeningen van het Centraal Diergeneeskun dig Instituut in Lelystad be draagt de financiële schade ver oorzaakt door parasieten bij var kens 35 miljoen gulden, bij scha pen 50 miljoen en bij paarden 15 miljoen gulden. Volgens ir. Kloosterman moet de Nederlandse veehouder dan ook prioriteit geven aan een actieve bestrijding van de parasieten, „wil hij in de komende vijf a tien jaar zijn leidende positie op de Westeuropese zuivelmarkt kun nen handhaven". AMSTERDAM (GPD) - VARA's Consumentenman Frits Bom moet in het komende nummer van het weekblad Vrij Nederland een adverten tie plaatsen waarin hij zijn uitlatingen over de Consumentenbond te rugneemt. Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank mr. B. J. Asscher gisteren beslist in het kort geding dat de Consumenten bond had aangespannen. Op 24 maart heeft Frits Bom in een interview dat Ischa Meijer met hem had in Vrij Nederland gezegd dat de Consumentenbond wordt gesubsi dieerd door het ministerie van economische zaken en als gevolg daar van het ondernemerschap moet sparen. Ook had hij gewezen op onaan vaardbare banden tussen de Bond en het bedrijfsleven. Volgens de rechter heeft hij deze stellingen niet aannemelijk kunnen maken tegen over de gemotiveerde ontkenning door de Consumentenbond. De Consumentenman die niet bij de uitspraak was verschenen is veroor deeld om de kosten van het kort geding te betalen. Bovendien wacht Bom een dwangsom van 25.000 gulden als hij niet zorgt dat de adver tentie zo snel mogelijk in VN wordt geplaatst. LONDEN (GPD) - De Britse mijn werkers zullen niet kunnen stemmen over de vraag, of er een landelijke staking moet komen. Dat is het resultaat van de be stuursvergadering van de bond van de mijnwerkers (NUM), die gisteren in Sheffield is gehou den. Deze uitslag betekent een belang rijke overwinning voor de radi cale vleugel van de bond onder leiding van NUM-voorzitter Ar thur Scargill. Deze vleugel heeft zich steeds tegen een landelijke stemming verzet, uit angst niet de benodigde 55 procent van de stemmen te halen. De radicalen voelen vooralsnog veel meer voor een voortzetting van de huidige praktijk, waarbij De schrijvers Lakeman, Buur en Van der Meer (v.l.n.r.) presenteren hun dossier over het faillissement van Vandervliet Wernink. Ex-directeur Wegerif heeft getracht publikatie te voorkomen. (foto anpi. AMSTERDAM (ANP) - De curato ren van het Amsterdams-Leidse Vandervliet Wernink zijn van plan het faillissement zo snel mo gelijk te beeindigen en over te gaan tot ontbinding van de ven nootschap. Behalve een door hen ingediende vordering van circa f 73.000 tegen ex-directeur Wege rif inzake een niet door hem be taalde rekening voor verbouw van zijn villa zijn curatoren niet bereid en ook wettelijk niet in staat schadevergoedingsvorde ringen tegen de ex-bestuurders in te stellen. Dit vertelde mr. B.Geersing, commissaris van Vandervliet Wernink in een bui tengewone aandeelhoudersver gadering. Als zijn persoonlijke mening voeg de Geersing hieraan toe dat het de vraag is of de wet niet zodanig moet worden aangepast dat cura toren moeten streven naar ophel dering van een faillissement. Hij liet de mogelijkheid open dat aandeelhouders en/of crediteu ren gezamenlijk een vuist maken tegen de ex-bestuurders. Vanuit de vergadering werd aange drongen op een tweede vergade ring waar iedereen beter besla gen ten ijs zou kunnen komen. De aandeelhouders waren in het algemeen niet verder gekomen dan tot op een derde deel van de conclusies van het rapport, laat staan dat men de honderden pa gina's tellende 234 bijlagen had kunnen inzien en men zat dan ook wat timide met het telefoon- boekdikke rapport voor zich. De heer Gerla die zich namens de Vereniging Effectenbescher ming opwierp als een vurig voor stander van een tweede vergade ring bood namens zijn organisa tie aan financiële hulp te bieden voor het houden van een derge lijke bijeenkomst. Daar zouden aandeelhouders zich kunnen bundelen voor een actie en sa men stappen kunnen voorberei den. In ieder geval achtten de cir ca dertig aanwezigen het ge wenst wanneer het rapport een functie in de maatschappij kan vervullen. Geersing wees op de mogelijkheid het rapport te ge bruiken aan de universiteit en in de advocatuur. Commissielied Pieter Lakeman acht het niet onmogelijk dat er een actie kan worden gevoerd te gen de accountants. Het gaat hierby niet om de maatschap (Moret en Limperg) maar om de individuele controlerende ac countants (de heren Treffers en Henning) waarover het rapport een vernietigend oordeel velt. Volgens Lakeman is er wat de heer Treffers betreft sprake van een wanprestatie Overigens heeft Moret en Limperg de vloer aangeveegd met het rap port van de onderzoekscommis sie. De maatschap noemt de con- 1 clusies van de commissie or\juist en vindt het verslag getuigen van een hoge mate van vooringeno menheid en ondeskundigheid. Moret en Limperg acht het voor een objectieve oordeelsvorming onverantwoord dat de door be trokkenen gegeven toelichtingen en commentaren door de com missie in haar rapport zijn gene geerd. Van de zijde van Moret en Limperg en de oude raad van commissa rissen was niemand ter vergade ring aanwezig. Ook Wegerif en de curatoren schitterden door af wezigheid. De oude commissa rissen hebben echter laten weten wel vragen te willen beantwoor den op een eventuele volgende vergadering. De rol van ex-commissaris Van Zeil (de huidige staatssecretaris) noemt de heer Lakeman van bij komstige aard. „Vanuit de on derneming zijn wat hand- en spandiensten aan verbouwing van zijn woning verricht, echter tot een vrij gering bedrag Wel heeft hij verzuimd melding te maken van de achterstallige pen sioenpremies", aldus Lakeman. stakende mijnwerkers hun colle ga's in de gematigde gebieden desnoods door middel van inti midatie en geweld trachten over te halen mee te doen aan de sta king uit protest tegen het mijn- sluitingsprogramma van de rege ring. De meer gematigde leden van het bestuur, die wél voor een stem ming onder alle leden voelen en die een kleine meerderheid in het bestuur hebben, werden door Scargill simpelweg buiten de orde verklaard. De gedelegeerden zijn traditioneel in meerderheid aan de militante kant. Zij zullen Scargill zeker steunen als hij hen (en dat wordt verwacht) zal vragen de regels bij een landelijke stemming zodanig te wijzigen, dat nog maar 50 pro cent van de stemmen nodig is om een staking mogelijk te ma ken. De bestuursvergadering van giste ren was met veel geweld omge ven. Meer dan 2000 mijnwerkers hadden zich in Sheffield verza meld, en vrijwel evenveel politie mensen. Bij schermutselingen raakten 15 mensen gewond. ADVERTENTTF. Wat het ook is, wij zetten het juiste hek er om heen. Hekken maken is Heraswerk. Amphoraweg 10,2332 EE Leiden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9