Duitse rechter: Kalkar is veilig c Reis Gemayel uitgesteld Duitse ministers in opspraak Shamir lijsttrekker Cheroet Bezwaren boer tegen kweekreactor Nederland ook bereid mijnen te verwijderen China stopt 'zuivering' 'Cynisme tot in de ruimte' Nazi-propaganda aan banden LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD VRIJDAG 13 APRIL 1984 DUSSELDORF - De administratieve rechtbank in Düsseldorf vindt dat de snelle kweekreactor in Kalkar op dit moment veilig genoeg is om te worden voltooid. Donder dag verwierpen de drie beroepsrechters en twee lekenrechters de klacht die de pal naast het bouwterrein van de reactor wonende boer Josef Maas (53) tegen de regering van de deelstaat Noordrijn-Westfalen had ingediend. Buitenland TOKIO - Het ontslag van de pro- pagandachef van de Chinese communistische partij, Deng Li- qun. lijkt een definitief einde in te luiden van de campagne tegen 'geestelijke vervuiling'. Zijn ver dwijning wordt gezien als een overwinning voor de gematigde stroming in de partij, die bezorgd was dat de modernisering van de economie belemmerd zou wor den door een uit de hand gelopen zuivering. Vooral onder intellec tuelen was de vrees voor een tweede Culturele Revolutie groot. door Ruud Kreutzer Maas, die al sinds 1973 tegen Kal kar procedeert, is van mening dat het leven van hem, zijn fami lie en vele tienduizenden andere mensen door de snelle kweek- door Hans Amesz reactor wordt bedreigd. Volgens hem bestaat er levensgevaar om dat een aardbeving aan de Bene den-Rijn plaats kan hebben, een vliegtuig op de snelle kweek reactor kan storten, er een fout in ten. Tijdens het vijf dagen durende pro ces in de daartoe speciaal inge richte Franz Schweitzerzaal van het Kolpingshuis in Düsseldorf, hebben de door boer Maas en de hem ondersteunende actiegroe pen gehuurde experts de recht bank ervan proberen te overtui gen dat de deelvergunningen voor de bouw van verschillende gedeelten van de kweekcentrale ten onrechte verstrekt zijn. De deelstaatregering had echter ook een vrachtauto vol rapporten en vele deskundigen naar Düssel dorf getransporteerd om het te gendeel aan te tonen. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering is in principe be reid mee te helpen met de oprui ming van de mijnen die door de Amerikaanse inlichtingendienst CIA bij de Nicaraguaanse havens zijn gelegd. Maar een verzoek daartoe heeft Nederland nog niet bereikt. Dat verklaarde minister Van den Broek (buitenlandse za ken) gisteren tijdens een spoed debat over Nicaragua in de Tweede Kamer. De Kamer nam vrijwel unaniem een motie-Scholten aan waarin het Amerikaanse optreden in Ni caragua krachtig wordt veroor deeld, in het bijzonder het leggen van mijnen en het besluit om ge durende twee jaar de uitspraken van het Internationale Gerechts hof voor wat betreft Centraal Amerika niet te erkennen. De Kamer vroeg minister Van den Broek er bij de Amerikanen op aan te dringen hun houding je gens Nicaragua te herzien. De minister antwoordde daarop dat de Nederlandse reacties al duide lijk genoeg waren. Evelien Herfkens (PvdA) noemde het Amerikaanse optreden "on voorstelbaar". Jan Nico Scholten bestempelde het optreden als een oorlogsdaad. Scholten vond dat Nederland niet met twee ma ten moet meten. "Wij kunnen niet de Russische invasie in Af ghanistan veroordelen en ander zijds geen oordeel hebben over het optreden van de Amerikanen in Nicaragua". Het CDA noemde het merkwaar dig dat Nederland en andere Eu ropese landen via hulpverlening proberen Nicaragua uit de Russi sche invloedssfeer te houden, terwijl de VS dat willen op de harde manier. Minister Van den Broek was het eens met de kritiek van de Ka- mer. Hij zegde toe een verzoek mee te helpen met het opruimen van de mijnen in welwillende overweging te nemen. CDA, WD en PvdA vinden dat Neder land Frankrijk, dat dergelijke hulp al eerder aanbood, daarbij moet helpen. Van den Broek vond het Ameri kaanse optreden "teleurstellend omdat wij de VS altijd hebben beschouwd als voorvechter van het versterken van de rechts macht en het prestige van het In ternationale Hof'. De minister zei dat hij al meteen na de berichten in de pers het Ame rikaanse optreden heeft veroor deeld. Hij had daartoe een func tionaris van de Amerikaanse am bassade bij zich ontboden. Van den Broek wilde niet toezeg gen dat de regering een schade claim bij de Amerikanen zou in dienen omdat een Nederlands baggerschip zou zijn beschadigd door een van de mijnen. "Dat is aan de rechter. Het is bovendien moeilijk vast te stellen of dit schip inderdaad beschadigd is door deze Amerikaanse mijnen", aldus de bewindsman. De rechtbank heeft meer geloof ge hecht aan de argumenten van de voorstanders van Kalkar dan aan die van de tegenstanders. In het voorlopige mondelinge oordeel zei rechter Werner Friedrich dat "het praktisch uitgesloten is dat vrijkomende radioactiviteit le ven, gezondheid en bezit van de klager Josef Maas, kan beschadi gen". In het bijzonder is het, al dus de rechtbank, na het getui genverhoor niet te vrezen dat het zelfs bij zogenaamde storingen, als bijvoorbeeld de 'Bethe-Tait- storing' (totale ontwrichting), het neerstorten van een vliegtuig of een aardbeving tot een verwoes ting van het reactorsysteem komt. Josef Maas en de milieuactivisten waren zeer teleurgesteld over de uitspraak van de rechters. Hilde Husung van het actiecomité te gen Kalkar verklaarde dat duide lijk is gebleken dat de rechters hun oordeel hebben gebaseerd op het feit dat het Kalkar-project, dat inmiddels al zo'n 6 miljard mark heeft verslonden, in feite niet anders dan voltooid kan worden. Zij is ervan overtuigd dat anno 1984 geen toestemming meer zou worden verleend om een snelle kweekreactor te bou wen, omdat duidelijk is gewor den dat het snelle kweekproces op alle fronten niet voldoet en Kalkar nog slechts één groot prestige-object is. „Hier wordt de staat beschut voor zijn burgers", aldus Hilde Husung. Boer Maas moet de kosten van het proces, die op circa 50.000 mark worden geschat, betalen. Het geld daarvoor is opgebracht door de anti-Kalkar-comité's in Duits land en Nederland, die nu al bei de 40.000 mark hebben ingeza meld. Tot nu toe zou Josef Maas al zo'n 200.000 mark aan proces kosten kwijt zijn. Er wordt aangenomen dat Maas in hoger beroep gaat bij het admini stratieve hof in Münster. De rechtbank in Düsseldorf beves tigde nadrukkelijk dat hij uiter aard het volste recht heeft om te gen de volgende noodzakelijke deel vergunning te klagen. Want volgens de rechters betekent hun oordeel geenszins dat de snelle kweekreactor ook automa tisch in gebruik mag worden ge nomen. Het zou heel goed moge lijk zijn dat de stand van de we tenschap en techniek het over enige tijd niet toelaat dat de snel le kweekreactor of geheel wordt voltooid of in gebruik wordt ge nomen. De campagne tegen 'geestelijke vervuiling' ging vorig jaar okto ber van start na een zitting van het centrale partijcomité, om de groeiende populariteit van bui tenlandse ideeën tegen te gaan. Conservatieve elementen in de partij, de radicale tegenstanders van Deng Xiaoping, grepen de kans aan om een kruistocht te beginnen tegen alle westerse in vloeden en liberale ideeën. Contact met buitenlanders werd ineens weer verdacht, soldaten mochten geen filtersigaretten ro ken, detectiveverhalen gingen in de ban en Tibetaanse herders moesten het kwalijke karakter van de filosofie van Jean-Paul Sartre bediscussiëren. Hier en daar werd het werk stilgelegd voor het leveren van kritiek op de westerse maatschappij. Boe ren die goed verdienden door hard te werken, in het kader van de hervormingen van de land bouw, kregen het etiket 'bour geois' opgeplakt. Deng Xiaoping, die aanvankelijk zijn zege had gegeven aan de campagne, kwam later tot de conclusie dat het meer proble men veroorzaakte dan oploste. De intellectuelen, die al vaker het slachtoffer zijn geweest van ideologische zuiveringen in Chi na, kropen massaal terug in hun schulp. De zig-zagkoers illustreert dat Deng Xiaoping nog altijd te ma ken heeft met grote weerstand binnen de partij tegen zijn mo derniseringsplannen. De conser vatieve stroming vreest dat toe nemende liberalisering leidt tot een erosie van de macht van de communistische partij. Maar zonder meer culturele vrijheid zal het onmogelijk zijn het ver trouwen van de Chinese intellec tuelen en buitenlandse inves teerders te winnen. En zonder dat heeft de modernisering geen schijn van kans. Het ontslag van propagandachef Deng Liqun valt vlak voor het bezoek van president Reagan aan China dat over twee weken begint. Waarnemers zien een dui delijke samenhang, omdat de campagne tegen westerse invloe den in het buitenland grote be zorgdheid veroorzaakte. Zowel Reagan als de Japanse premier Nakasone hebben hun recente topontmoetingen met Chinese leiders aangegrepen om hun twijfels te uiten ten aanzien van de politieke stabiliteit en de ze kerheid voor toekomstige bui tenlandse investeringen. Met het stopzetten van de campag ne tegen 'geestelijke vervuiling' komt zeker nog geen einde aan de strenge controle van de com munistische partij. Kunst Bevolkingsgroei nodig in Europa TRAATSBURG (ANP) - Het Euro pees Parlement heeft zich giste ren in Straatsburg uitgesproken voor maatregelen van de EG om de bevolkingsgroei te bevorde ren. Dit op initiatief van de Belgi sche christen-democraat Lam bert Kroux. De geboorte-index in de tien lidstaten van de EG daalt snel, van 2,79 in 1964 tot 1,68 in 1982. Wanneer deze ten dens niet wordt omgebogen vormt de bevolking van de tien in het jaar 2000 nog maar 4.5 pro cent van de wereldbevolking en in 2025 nog maar 2,3 procent. In 1950 was dit nog 8,8 procent. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, voelde niet veel voor de aanbevelingen van het parlement. Het groeiper centage van de bevolking moet volgens de commissie aan het nationale beleid van de lidstaten worden overgelaten. ratuur, de media en persoonlijke IVTq cC Q tnrkrkrvl "iïl contacten met buitenlanders zul- l'-ldoodlIIULfl LI ill len zonder twijfel aan duidelijke beperkingen onderhevig blijven. BlTHIcI NEW DELHI (AP) - Pro-Chinese opstandelingen hebben begin vorige maand in een dorp in het noorden van Birma 300 mensen vermoord. Veertig opstandelin gen werden later uit wraak door dorpelingen onthoofd, aldus meldt het Indiase pesbureau PTI. De guerillastrijders behoor den tot de nationale socialisti sche raad van Nagaland, een staat in het uiterste oosten van India nabij de Birmaanse grens. Zij zouden in de eerste week van maart de grens zijn overgestoken om de inwoners van het dorp Mutang "mores te leren" voor hun weigering aan de bevoorra ding van de guerrilla-groep mee te werken. Alle mannelijke bewoners van het dorp werden bijeen gedreven en doodgeschoten, aldus PTI, dat zijn informatie toeschreef aan niet nader aangeduide "officiële berichten". De guerrillastrijders begaven zich vervolgens naar een naburig dorp, Konwa. om hun actie te vieren. Toen de bewoners van dit dorp vernamen welk bloedbad de rebellen in Mutang hadden aangericht, vielen zij de guerril lastrijders met messen en speren Vanuit Beiroet komen w dingen van schendingen staakt-het-vuren, maar in net zuidelijker gelegen havenplaatsje Sidon zijn wel rustige plekjes te vinden. Twee Libanezen maken van de gelegenheid gebruik om eens rustig een partijtje Backgam- te spelen. Op de achtergrond i beschitin- Top Libanon-Syrië moet resultaat boeken Artsen staken ATHENE (AP) - Meer dan vijf duizend Griekse artsen in overheidsdienst zijn gisteren in staking gegaan. Zij eisen hogere lonen en pensioen en een betere uitkering bij ziek te. Het is de tweede artsenstaking binnen twee weken. De actie treft meer dan 150 ziekenhui zen en klinieken. Een woord voerder van de artsenvak bond zei dat de komende 48 uur alleen spoedgevallen worden behandeld. MUNCHEN/BONN (DPA/Rtr.) - De nabestaanden van een bij een verkeersongeluk om het leven gekomen arts hebben een ver zoek tot strafvervolging inge diend tegen de Westduitse minis ter van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmermann (CDU), omdat deze na het ongeluk was doorgereden. De auto waarin de arts zat was door onopgehelderde oorzaak gaan slippen en vervolgens tegen een boom gebotst. De door zijn chauffeur bestuurde auto van de minister reed op dat moment de arts tegemoet en moest een uit wijkmanoeuvre maken om de slippende auto te ontwijken. De nabestaanden nemen het de be windsman kwalijk dat hij zijn chauffeur opdracht had gegeven door te rijden, zonder zich om GENEVE (UPI) - De Verenigde Staten hebben Moskou gisteren op de Geneefse Ontwapenings conferentie beschuldigd van een "kolossaal cynisme" door eerst anti-satellietwapens te ontwik kelen en vervolgens voor te stel len deze wapens te verbieden. De vertegenwoordiger van Moskou reageerde meteen met de be schuldiging dat Washington te gen een dergelijk verbod is om dat het de wapenwedloop wil uit breiden tot de ruimte. De Amerikaanse delegatieleider Louis G. Fields jr. verklaarde dat de Sowjet-Unie al meer dan tien jaar het enige land ter wereld is met een anti-satellietsysteem. En nu ze in de ruimte een militair voordeel heeft verworven, stelt ze een verbod voor op het be proeven van dergelijke syste men.Sovjet-onderhandelaar Vik tor Issraelyan zei, dat de VS geen overeenkomst willen bereiken over het voorkomen van een wa penwedloop in de ruimte. Was hington zou de kwestie van de controle gebruiken om de onder handelingen te blokkeren. het slachtoffer te bekommeren. Volgens een juridisch raadsman van de familie staat vast dat de ministeriele auto bij het ongeval betrokken is geweest, hoewel de beide auto's elkaar niet geraakt hebben. De nog niet opgeloste schuldvraag staat hier buiten. Zodra er ook maar de geringste twijfel is bestaat de wettelijk plicht ter plaatse te wachten tot de politie gearriveerd is, aldus de raadsman. Het departement van de be windsman heeft het verwijt on gegrond genoemd. De auto van Zimmermann zou direct noch in direct bij het ongeval zijn betrok ken. Op zijn aanwijzing waren politie en eerste hulp gewaar schuwd. Tenslotte was een auto uit het gevolg van de minister ter plaatse op de politie blijven wachten, aldus Zimmermanns ministerie. Franke staat van beschuldiging gesteld in verband met verdwenen over heidsgeld tot een bedrag van 5,56 miljoen mark. Dit heeft het bu reau van de openbare aanklager in Bonn gisteren meegedeeld. Het verdwenen geld was bestemd voor het vrijkopen van politieke gevangenen in Oost-Duitsland. Volgens Franke, die minister was in de door sociaal-democra ten en liberalen gesteunde rege ring onder bondskanselier Hel mut Schmidt, is het bedrag wel degelijk als losgeld gebruikt, maar was het uitgegeven voor gevallen die te "gevoelig" waren om boekhoudkundig vastgelegd te worden. Het parlement hief vorige week de onschendbaarheid tegen straf vervolging van Franke op om de justitie gelegenheid te geven klaarheid in de zaak te brengen. Vier weken geleden ondernam de openbare aanklager soortge lijke stappen tegen Burghard Hirt, die onder Franke een hoge functie bekleedde. Franke verweert zich met het argu ment dat hij medewerkers op zijn ministerie de vrije hand had gegeven bij het nemen van nood zakelijke beslissingen op het ge bied van "humanitaire hulp", het officiële synoniem in Bonn voor het van de DDR loskrijgen van politieke gevangenen in ruil voor Westduitse marken. BEIROET (DPA/UPI/AFP) - Het bezoek van president Gemayel van Libanon aan Syrië is tot vol gende week uitgesteld. Dat heeft de Libanese radio gisteren mee gedeeld. Een reden voor het uit stel werd niet gegeven, maar vol gens berichten in Beiroet staat Syrië erop dat de top tussen As sad en Gemayel grondig wordt voorbereid, zodat zij iets tast baars oplevert. Ter voorbereiding van de reis naar Damascus onderhield Gemayel gisteren weer contact met de be langrijkste leiders van de strij dende partijen in zijn land. De Libanese minister Salem (bui tenlandse zaken) bracht een boodschap van Gemayel over aan de leider van Soennitische gemeenschap, sjeik Hassan Kha- led. Salem sprak verder met de geestelijk leider van de sji'itische gemeenschap. Volgens een Falangistisch blad wil Gemayel niet met lege handen in Syrië aankomen. Hij zou probe ren een ontwerp-akkoord te be reiken, dat de basis zou kunnen vormen voor een regering van nationale eenheid en een nieuwe grondwet. Op aandrang van de oppositie verklaarde Gemayel nadrukkelijk dat samenwerking met de christelijke militie van ex-generaal Lahad uitgesloten is. De president riep Israël op zich uit het zuiden van zijn land terug non bezig zijn met het wit schil deren van militaire voertuigen "ter voorbereiding van hun sta tionering in Beiroet en de heu vels daaromheen". te trekken zodat het gezag van de Bij het ontploffen van een auto- regering in Beiroet in dat deel kan worden hersteld. De rivaliserende Libanese partijen leverden gisteren weer strijd in Beiroet, vooral langs de groene lijn tussen het oostelijk en weste lijk deel van de hoofdstad. In woonwijken van Oost-Beiroet ontploften tegen het vallen van de avond verscheidene granaten. Door de voortdurende gevechten gaan er steeds meer stemmen op de Syriërs naar de hoofdstad te laten komen om een einde te ma ken aan het bloedvergieten. Mos lim-leiders riepen Syrië op zijn troepen naar Beiroet te sturen om een bestand af te dwingen. Reizigers meldden dat Syrische soldaten in het oosten van Li ba- bom in de Zuidlibanese haven stad Tirus is gisteren een Libane se burger om het leven gekomen en zijn vier Israëlische soldaten gewond. Dat heeft het Israëli sche leger bekendgemaakt. Tot nu toe zijn in de Libanese oorlog 579 Israëliërs om het leven geko men en ruim 3300 gewond. De regeringen van de tien EG-lan- den en de Europese Commissie moeten doorgaan met het verle nen van hulp aan burgerslachtof fers in Libanon. Dit heeft het Eu ropees Parlement gisteren in een resolutie gevraagd. De Europese Commissie heeft medische hulp ter waarde van 25 miljoen gulden verleend en voedselhulp ter waarde 30 miljoen gulden. ADVERTENTIE onder meer gevangenisstraf van ten hoogste één jaar oplegt aan mensen die in het openbaar ver klaren dat het concentratiekamp Auschwitz nooit heeft bestaan. Minister van justitie Hans Engel hard is anderzijds niet van plan stappen te ondernemen tegen mensen die niet verder gaan dan het afleggen van mondelinge verklaringen over dit onderwerp, bijvoorbeeld aan de bar van een dranklokaal. BONN (AFP) - Het publiceren van en propaganda maken voor boe ken en blaadjes die de onder het nationaal-socialisme gepleegde misdaden bagatelliseren of rond uit loochenen, wordt in de toe komst in West-Duitsland aan strengere beperkingen onder worpen dan nu het geval is. De regering van de Bondsrepu bliek dient begin mei bij het par lement een wetsontwerp in, dat Sharon: solidair. (foto upij JERUZALEM (AFP/DPA) - De Is raëlische premier Jitzhak Sha mir is gisteravond gekozen tot lijsttrekker van de Cheroet-partij voor de algemene verkiezingen van 23 juli. Het verschil tussen Shamir en zijn grootste rivaal, generaal Ariel Sharon, was klei ner dan werd verwacht. Shamir verwierf in het centraal comité 407 stemmen terwijl 306 stem men op Sharon werden uitge bracht. Acht stemmen gingen naar een onbekende onafhanke lijke kandidaat. De Cheroet-partij is de grootste groepering binnen het regerende Likoedblok. Waarnemers in Je ruzalem gaan er vanuit dat het grote aantal stemmen dat op Sharon is uitgebracht de positie van de ex-minister van defensie heeft versterkt en dat Sharon, mocht de Likoed de verkiezin gen winnen, moeilijk een sleutel- post in een nieuw kabinet kan worden geweigerd. Sharon werd van zijn functie ont heven na een officieel onderzoek van de commissie-Kahane naar het bloedbad in de vluchtelin genkampen Sabra en Chatila in september 1982. Hij wees afgelo pen maandag nog een „laatste oproep" van de hand om zijn kandidatuur in te trekken en de weg vrij te maken voor Shamir. Diezelfde dag zouden Shamir en Sharon een gesprek hebben ge had waarbij Sharon liet weten vast te houden aan zijn kandida tuur. Nadat de uitslag van de stemming bekend was geworden, stonden veel aanwezigen op en riepen gescandeerd „Arik, Arik", Sha- rons bijnaam. Shamir zal het bij de verkiezingen van 23 juli opne men tegen Shimon Peres van de Arbeiderspartij. Sharon, sinds een jaar minister zonder portefeuille in de rege- ring-Shamir, verklaarde na het bekend worden van de uitslag dat hij in de verkiezingsstrijd so lidair zal zijn met Shamir. Met veel nadruk wenste hij Shamir succes toede komende campag- In een slottoespraak tot het cen traal comité wees premier Sha mir er op, dat de Cheroet-partij voor het eerst in het 36-jarig be staan van de staat Israël de ver kiezingen zal ingaan zonder haar kopkandidaat Menachem Begin. De ex-premier woont sinds zijn aftreden, in september vorig jaar, in Jeruzalem en leidt een terug getrokken leven. Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en we' op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstnjdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. 0\ER WERELD. STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7