"Beleid NAVO politieke zaak" c Narcissen lonken enpronhen op Keukenhof. 3 Bevolkingsonderzoek naar borstkanker blijkt zinvol Stoppen met werk voor Woensdrecht 'Economische controle in ziekenhuis' De Ruiter vreest macht bureaucraten Celstraffen Feyenoord- supporters Stemming hbo- wet uitgesteld Consulaat Italië bezet D'66-voorstel euthanasie lijkt kansloos Celstraffen geëist tegen koppelbazen 'Raadswerk goed belonen' Hidp verleningsproj eet thuiswonende bejaarden VRIJDAG 13 APRIL 1984 Binnenland DEN BOSCH (ANP) - De politie rechter in Den Bosch heeft giste ren vijf Feijenoord-supporters wegens vernielingen en geweld daden vlak vóór de wedstrijd PSV-Feijenoord op 31 maart in Eindhoven, veroordeeld tot ge vangenisstraffen van twee tot vier weken, waarvan een deel voorwaardelijk, en een geldboe te. Bij een zesde supporter werd een fout in de dagvaarding ont dekt, waarop deze werd nietig verklaard. Van de Feyenoord-supporters wer den er drie bij verstek veroor deeld. Van de twee die wel verschenen kreeg een 23-jarige man twee we ken cel waarvan een voorwaar delijk. De andere, een 21-jarige man uit Katwijk, werd na een eis van twee weken waarvan één voorwaardelijk, tot 500 gulden veroordeeld. Dit omdat de jonge man net werk had gevonden, al dus de politierechter. DEN HAAG (GPD) Het CDA is het oneens met PvdA en WD over een wijziging van een arti kel uit de hbo-wet over de pabo's (Pedagogische academies). PvdA en WD willen dat pabo's met minder dan 250 studenten als zelfstandige instelling wor den opgeheven. Het CDA heeft uit een amendement begrepen dat die regeling pas vanaf 1988 geldt. Daarmee zijn de twee an dere partijen het (nog) niet eens. De stemming over] de hbo-wet en bijbehorende amendementen in de Tweede Kamer is daarom uit gesteld tot 2 mei. De pedagogi sche academies met minder dan 250 studenten krijgen in het laat ste amendement van de kamerle den Franssen (WD) en Niessen (PvdA) vier jaar respijt. Maar als ze na vier jaar nog steeds niet meer dan 250 studenten hebben, worden ze opgeheven. .„Debat en besluitvorming zul len zich niet mogen bewegen tus- sen-de polen van een gedicteerd 'ja' of 'neen'. Bepalend zijn alge mene gezichtspunten als interna tionale stabiliteit, het belang van de wapenbeheersing, de cohesie van het bondgenootschap, de loyaliteit aan de NAVO zoals de ze binnen nationale politieke verhoudingen worden gewaar deerd en gewogen", aldus minis ter. Versterking van de politieke lei-' ding van het bondgenootschap is volgens De Ruiter essentieel, „ook als schakel met de publieke steun voor het gevoerde veilig heidsbeleid. Alleen dan kan wor den voorkomen dat een fatale verwijdering ontstaat tussen wat militair noodzakelijk wordt geacht en wat de samenleving kan aanvaarden". De koppeling tussen de Ameri kaanse en Europese veiligheids belangen is in essentie een poli tieke zaak, aldus de minister, die vorige week onder krachtige de consul een solidariteitsverkla ring heeft doorgeseind naar de rechter in Ragusa. De bezetting verloopt tot nu toe rustig. De po litie weet ervan, maar wacht het gesprek af tussen bezetters en consul. De twee vrouwen, beiden uit Am sterdam, kunnen in Italië wor den veroordeeld van twee tot twaalf jaar cel. Kort na hun blok kade waren zij wegens landlope rij Italië uitgezet. Zij zouden geen geld hebben, maar hun geld hadden zij volgens de vrouwen juist in de gevangenis moeten af geven. AMSTERDAM (ANP) - Vijftien le den van een „autonome vrou wengroep" hebben vanmorgen het Italiaanse consulaat aan de Herengracht in Amsterdam be zet. Met deze actie willen de vrouwen hun solidariteit tonen met Peggy Ravesteyn (23) en Ma rijke Molenaar (19), die. vandaag in het Italiaanse Ragusa met ne gen vrouwen uit andere landen terecht staan wegens hun blok kade, vorig jaar maart, van de kruisrakettenbasis bij Comiso op Sicilië. De „autonome" vrouwen zeggen het consulaat pas te verlaten als DEN HAAG (ANP) - Het initiatief wetsontwerp over euthanasie dal het D'66- kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra gisteren heefl gepresenteerd, lijkt nu al zekei geen meerderheid in de Tweede Kamer te zullen halen. Zowel PvdA als WD hebben donder dag in een eerste reactie laten weten niet veel voor het wetsont werp te voelen. De PvdA stelt zich evenals D'66 op het standpunt dat de huidige wettelijke bepalingen ten aan zien van euthanasie hard aan herziening toe zijn, maar de PvdA voorziet de nodige proce durele problemen. Er is immers nog een Staatscommissie aan het werk, die zijn advies aan de rege ring over de euthanasie nog niet heeft afgerond. Daarom wil de PvdA graag dat deze Staatscom- druk van de VS en de andere NAVO-landen is komen te staan om in te stemmen met de plaat sing van kruisraketten, die vol gens de voorstanders van plaat sing mede bedoeld zijn om de koppeling tussen de Verenigde Saten en Europa in stand te hou den. Er is, zo zei de minister, een zekere samenhang met de militaire mid delen die uitdrukking geven aan de koppeling. „Maar we moeten er wel voor waken de koppeling uitsluitend te bezien in termen van de militaire middelen waar mee ze zichtbaar worden ge maakt". De koppeling berust op de Ameri kaanse garantie om de Europea nen zo nodig met alle middelen te hulp te komen. Niet omdat de Amerikanen ons zo aardig vin den, „maar omdat wij zoveel ideële en materiële belangen de len. Anders gezegd: het is even zeer een Amerikaans belang dat Europa zich in vrijheid kan ont plooien." Opmerkingen dat spanningen en irritaties thans de samenhang van het bondgenootschap zelf gaan raken „moeten serieus wor den genomen". Minister De Rui ter citeerde in dit verband uitge breid oud-minister Kissinger, dat „als één land het bondge nootschap domineert ten aan zien van alle onderwerpen, als dat ene land de wapens uitkiest en beslist over de wijze van op stelling, de wapenbeheersings- onderhandelingen voert, de toon zet voor de Oost-West- diploma tie en het kader schept voor de betrekkingen met de Derde we reld, er weinig aansporing over blijft voor een serieuze gezamen lijke inspanning om onze veilig heidsbehoeften opnieuw te defi niëren, of om te komen tot coör dinatie van de buitenlandse poli tiek". Deze overwegingen, aldus minister De Ruiter, zijn de moei- het overdenken waard. missie op korte termijn met een (tussen)rapportage komt. De PvdA-fractie noemt het initia tief van Wessel-Tuinstra een lof waardige poging om tot een wet telijke regeling van de euthana- ue VVD wijst er op, dat in het r gangspunten van het wetsont werp, maar de liberalen tekenen ook inhoudelijke en procedurele bezwaren aan. De huidige praktijk op basis van de geldende rechtspraak lijkt via' het voorstel van D'66 nu formeel te worden vastgelegd in de wet, aldus de WD.. Mdar een be zwaar is bijvoorbeeld dat patiën ten die niet meer in staat zijn de eigen wil te bepalen, in het ont werp buiten beschouwing wor den gelaten. te komen. Omdat de strek king ervan te beperkt is, lijkt het wetsvoorstel echter niet vol doende om de veelomvattende problematiek volledig te regelen, aldus de PvdA. De WD-fractie kan waardering opbrengen voor opzet en uit- geerakkoord de afspraak maakt het rapport van de Staats commissie euthanasie af te wachten. De liberalen zien geen aanleiding van deze afspraak af te wijken, maar zij vinden wel dat dit rapport nog dit jaar moet verschenen. DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter (defensie) heef donderdag gewaarschuwd tegen een situatie waarin hel NAVO-beleid wordt bepaald door de militaire bureau cratie in Brussel, en tegen autonome, onbeïnvloedbare militaire en technologische ontwikkelingen „die het be leid voorschrijven en waaraan wij ons niet of slechts met de grootste moeite kunnen onttrekken". Het lijkt er wel eens op of een der gelijke situatie is ontstaan, zo verklaarde de bewindsman op een bijeenkomst van de Atlanti sche Commissie in Den Haag ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de verdragsorganisa tie. De NAVO moet duidelijk maken dat zij niet alleen, of in de eerste plaats, bestaat uit militaire sa menwerking, aldus de minister. Voorop dient te staan dat de NA VO is gebaseerd op politieke uit gangspunten en doelstellingen, waaraan de militaire uitwerking ondergeschikt is. Alle grote partijen in Nederland zijn van mening dat een toerei kende defensie noodzakelijk is om oorlog te voorkomen en het zelfde geldt voor de rol daarin van het kernwapen. Men kan in redelijkheid verschillen over de de optimale samenstelling van de militair sterkte van de NAVO, over de bijdrage van de afzonder lijke lidstaten en over de rol van het kernwapen, aldus De Ruiter- AMSTERDAM - De zon, het beste medicijn tegen griep en voorjaarsmoeheid, kwam gisteren eindelijk achter de wolken te voorschijn. Terraseigenaren beleefden hun eerste 'werkdag'. «foto anpi AMSTERDAM (ANP) - Voor hun aandeel in de koppelbazenaffaire in de Amsterdamse haven heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam giste ren gevangenisstraffen geeist van resp. vier jaar en een jaar met aftrek tegen twee mannen. 39 en 52 jaar oud, die gedurende korte re of langere tijd directeur zijn geweest van het Rotterdamse ha venbedrijf Stuconex en de doch terondernemingen daarvan in de Amsterdamse haven, Vebaco en Vorklift. Bij een omvangrijke actie van poli tie en justitie vorig jaar april kwam aan het licht dat genoem de bedrijven actief waren bij het lenen en uitlenen van zwartwer kers. In totaal zouden er in de Amsterdamse haven ongeveer 1500 personen zwart werken en zou er voor een bedrag van onge veer veertig mijoen gulden aan sociale premies en belastingen niet zijn afgedragen. De rechtbank doet in deze zaak op 26 april uitspraak. AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Van Thijn van Amster dam heeft in een brief aan minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) fel geprotesteerd tegen het kabinetsvoornemen om per 1 juli de vergoedingen voor gemeente raadsleden eenmalig met tien procent te korten. Van Thijn, zelf een van Rietkerks voorgangers, noemt deze bezuiniging „een on verantwoorde aanslag op het functioneren van de democra tie". De huidige vergoeding voor het raadswerk is volgens hem „een uiterst minimale beloning". Collecte Leger des Heils mag AMSTERDAM (GPD) - Het Leger des Heils mag blijven collecteren in Amsterdam. Dat is de mening van het col lege van burgemeester en wethouders van de hoofdstad na een uitgebreid onderzoek naar de vermeende anti-ho- mofilie-standpunten van het Leger. Uit dat onderzoek is gebleken dat de leiding weliswaar geen homofielen toelaat binnen de eigen organisatie, op basis van een af te leggen eed, waarbinnen bijvoorbeeld ook geen overspel wordt toege staan, maar anderzijds is niet bewijsbaar dat het Leger des Heils diezelfde groep uitsluit van hulpverlening. Er is wel de zekerheid dat de opbrengst van de kerstpotten van het Leger volledig ten goede komen aan de directe hulpverlening. UTRECHT (ANP) - In Nijmegen is de sterfte door borstkanker aan zienlijk teruggelopen sinds daar in 1975 een proef aan de gang is met een bevolkingsonderzoek naar deze ziekte. Als gevolg van dit onderzoek is de sterftekans wegens borstkanker met de helft gedaald. Dat heeft het Nijmeegse Radboudziekenhuis gisteren be kendgemaakt. Uit Utrecht, waar vanaf 1974 ook een dergelijk onderzoek naar borstkanker gaande is, zijn soort gelijke resultaten te melden. Dat heeft de epidemioloog dr J.J. Rombach van het Utrechtse on derzoekscentrum Preventicon donderdag medegedeeld. DEVENTER (ANP) - Het college van B en W van Deventer wil dat het raadgevend ingenieursbu reau Witteveen en Bos stopt met het uitwerken van plannen voor het niet-operationele gedeelte van de basis in Woensdrecht. De basis is aangewezen als plaats Prof. Boorsma op congres gezondheidszorg: ZEIST (ANP) - De geneeskundige inspectie kan worden versterkt om overbodige en d^rdoor wel licht schadelijke handelingen te gen te gaan. De ziektekostenver zekeraars kunnen economische inspecteurs aanstellen die de zie kenhuizen controleren op doel matigheid. De toetsing moet worden versterkt en minder wor den gericht op kwaliteit alleen. Deze suggesties deed prof. dr. P.B. Boorsma (bestuurskunde, TH Twente) vandaag in Zeist op het eerste congres van de Vereniging voor Gezondheidseconomie die een halfjaar geleden is opgericht en die inmiddels 150 leden telt. Volgens prof. Boorsma zijn er veel aanwijzingen dat er sprake is van overconsumptie in de gezond heidszorg en bij voorbeeld van het toepassen van therapieën waarvan de doeltreffendheid on bekend is. Hij gelooft, dat de budgettering (het vooraf vast stellen van de kosten die mogen worden gemaakt) kan dwingen tot het doen van betere keuzes en tot het beter afwegen van de voors en tegens bij bij* voorbeeld de aanschaf van nieuwe appara tuur, kortom, dat het econo misch handelen door budgette ring wordt bevorderd. Andere kostenbesparende maatre gelen die prof. Boorsma noemde: het uitbesteden van functies, zo als de hotelfunctie van de zieken huizen, concentratie door de op richting van databanken en diag nostische centra, een verdere taakverdeling tussen de zieken huizen onderling en het invoeren van een rangenstelsel voor medi sche specialisten. Prof. dr. R.M. Lapré, voorzitter van de vereniging, betoogde dat een kloof tussen theorie en toepas sing van de gezondheidsecono mie vaak niet te vermijden is. Een heel juiste theorie wordt soms niet toegepast omdat men dat, bij voorbeeld uit rechtvaar digheidsoverwegingen, niet wil. Zo laat de theorie er geen twijfel over bestaan, dat eigen bijdragen de kosten in de gezondheidszorg drukken. Maar, aldus Lapré, dit mag niet de doorslaggevende overweging zijn: de economi sche theorie heeft in de gezond heidszorg niet het laatste woord. Drs. P.J.M. Wilms van het Instituut voor Onderzoek van Overheids uitgaven zei, dat de collectieve Onder invloed besluitvorming in de gezond heidszorg, die wordt gekenmerkt door overleg, een grote invloed van de beroepsbeoefenaren en bureaucratie, tot ongewenste re sultaten heeft geleid. Als die zich in de marksector voordeden zou den ze overheidsingrijpen rechtvaardigen. Gezien de machtsverhoudingen binnen de verschillende besluitvormings systemen was het niet verwon derlijk, aldus Wilms, dat voorge nomen regulering van overheids wege niet altijd tot gevolg heeft gehad dat „producenten" wer den belemmerd in hun activitei- de economische omstandigheden zijn echter ver anderingen mogelijk. „De ge zondheidszorg lijkt de fase van de negatie en het vluchtgedrag achter zich te hebben gelaten en ze bevindt zich langzamerhand op weg naar een fundamentele herijking van prioriteiten", aldus Wilms. waar mogelijk kruisraketten worden gestationeerd. Als het bureau aan dit verzoek geen ge volg geeft, zal dit consequenties hebben voor de relatie met de ge meente, aldus het college in een brief aan Witteveen en Bos. Het bureau voert in opdracht van de gemeente Deventer een aantal projecten uit. Het bureau heeft van het ministe rie van Defensie opdracht gekre gen tekeningen te maken voor huisvesting van onder meer de administratie op de basis. Voor de zomer zouden voor vijf mil joen gulden plannen bestekklaar moeten zijn. B en W noemen de ze activiteiten in de brief aan het bureau „lijnrecht in tegenstel ling tot onze opvattingen". De venter heeft een links meerder heidscollege, terwijl ook in de gemeenteraad een linkse meer derheid is. De directie-secretaris van Witte veen en Bos, mr drs. A. Klaver, zegt in een voorlopige reactie na mens het bureau dat de brief met de nodige zorgvuldigheid wordt behandeld. „Wij hebben immers een jarenlange relatie met De venter opgebouwd." Overigens bestaat slechts „een klein deel" van het opdrachten- pakket van Witteveen en Bos uit werk voor de gemeente Deven ter. Om welke bedragen het hier bij gaat, kan de directie-secreta ris niet zeggen. De voorlopige uitkomsten Preventicon-onderzoek,1 30.000 vrouwen hebben meege werkt, worden volgende maand gepubliceerd. Borstkanker is de belangrijkste oorzaak van sterfte aan kanker bij vrouwen. In Nederland over lijden per jaar bijna 3000 vrou wen aan deze ziekte. In Nijme gen zijn sinds 1975 vier keer 22.000 vrouwen tussen de 35 en 65 jaar opgeroepen voor borston derzoek door middel van rönt genfoto's. Ongeveer 70 procent van hen gaf aan de oproep ge hoor. Bij 300 vrouwen vonden de Nijmeegse onderzoekers borst kanker. Er zijn geen middelen bekend om borstkanker te voorkomen. Op sporing door middel van rönt genonderzoek is de enige manier om de ziekte in een zo vroeg mo gelijk stadium te ontdekken, zo dat vollledige genezing nog mo gelijk is. De onderzoekers in Nij megen konden gezwelletjes ont dekken met een doorsnede van slechts'enkele millimeters. Een vrouw kan deze zelf nog niet voe len. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zal dit najaar een nota aan de Tweede Kamer aanbieden waarin hij de voors en tegens van dit soort bevolkings onderzoek tegen elkaar zal afwe gen. Volgens de deskundigen van het Nijmeegse Radboudziekenhuis is met de invoering van een be volkingsonderzoek naar borst kanker minstens vijf jaar ge moeid, dit nog afgezien van de tijd die nodig zal zijn voor de po litieke besluitvorming. Van der Reyden: nota. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren in Rijswijk het landelijke proef project „Alarmering en Hulpver lening" van de Nederlandse Vei ligheidsdienst gestart. Deze com merciële onderneming denkt hiermee problemen te kunnen oplossen op organisatorisch en financieel gebied rond het zelf standig wonen van ouderen. Het systeem bestaat uit een alarmknopje en een telefoon- kiesautomaat. Het knopje kan aan de pols of om de hals worden gedragen. Wordt het ingedrukt, dan wordt de landelijke alarm centrale gebeld en kan vanaf af stand ook met iemand van de centrale worden gesproken. Ver volgens kunnen de beambten van de veiligheidsdienst eerste hulp verlenen, of beroepshulp verleners, familie of buren waar schuwen. Om het terrein te verkennen wordt volgende maand in de regio Den Haag tien bejaarden de gelegen heid geboden van de nieuwe dienst gebruik maken. In de proefperiode die een jaar duurt, worden ongeveer tweehonderd ouderen aangesloten. De kosten voor aansluiting noemt de Ne derlandse Veiligheidsdienst rela tief laag. De automaat die dui zend gulden of meer kost, neemt de dient tijdens de proef voor haar rekening. De abonnements kosten belopen tot dertig gulden per maand. De algemene, katholieke en protes tantse bonden van ouderen heb ben terughoudend op de proef gereageerd. Ze pleiten voor een waarschuwingssysteem dat in eerste instantie gericht is op de directe omgeving van familiele den, buren, kennissen en vrijwil ligers. Extra Exposibe: Narcissus '84 van 14 t/m 23 april. 28 ha. lente in Lisi^ wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband, gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. 77-7 7 r- 7; 7 1 t3 Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar IvCluiCtu 10/ IS CuxjC 0O§ CLtlCUJÏS.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5